Prijsstop voor Horeca Den Uyl bezorgd maar: JÉÉÉÉl DOODSKOFFER GEEFT GEEN AANWIJZINGEN Brabants water per transportleiding in Zeeuwse bekkens VIERLING IN BERGEN OP ZOOM Twee meisjes nog in leven TANKER REDT ZEILERS Kraanhuis valt met arbeiders Ruimterecord voor Gemini-twee Controle straks nog scherper: I mJsiP - ëSffpSi» Vier zwaar gewonden Negers plegen aanslag op rasgenoot (76) AARDGAS BI] SCHOORL Prins vertaalt detective in het Spaans INDIA VALT AAN IN KASJMIR DAGBLAD VOOR ZEELAND Veranderlijke wind ONVOORZIEN VERHOOGD Jong uitgesneden INDAAG IN ONDANKS PECH: Onbedreigd Reportages 101e JAARGANG No. 24980 Voor God, Koningin en Vaderiana, Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur:L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 27 AUGUSTUS 1?*S Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 p li|nen;. ruatLj..u Rimi; VQOr de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Minister Den Uyl: wel bezorgd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De horccasector met ruwweg 32.000 bedrijven is gisteren getroffen door een prijs stop. De prijzen van logies, maal tijden, dranken, worden bevroren op 1 oktober 1964 met een ver hoging van 4 procent, die minister Den Uyl van Economische Zaken goedgekeurd heeft. Drs. Den Uyl is tot deze maatregel overgegaan, omdat de economische controle dienst de laatste tijd te veel over tredingen geconstateerd heeft Dit geldt volgens de minister niet voor de gehele sector, wel voor tal van be drijven, die ingegaan zijn tegen de prijs afspraken van juli vorig jaar. Leveran ciers van gasgeisers wacht eenzelfde maatregel, wanneer zij de prijzen van deze artikelen niet terugbrengen tot de afgesproken hoogte. De handel in bui tenbanden ontging de prijsstop juist op tijd, omdat tussen deze sector en de mi nister overeenstemming bereikt werd. De economische controledienst onder zoekt nog verschillende bedrijfstakken. In totaal werden vijftien sectors onder handen genomen. Verschillenden hiel den zich stipt aan de afspraken, ande ren moesten tot de orde geroepen wor den, weer andereen wacht een gesprek onder vier ogen met, de minister van Economische Zaken en zonodig eveneens een prijsstop. „Ik betreur dit", zei drs. Den Uyl gisteravond op een persconfe rentie in Den Haag, „maar wanneer mijn maatregelen in het belang zijn van het sociaal-economische leven moet ik ze treffen". De minister heeft Intussen opdracht gegeven dat de economische controle dienst zijn algemene controle moet ver scherpen. Hij wil de prijzen in de hand houden, wil tevens optreden tegen on gemotiveerde prijsopdrijvingen in welke sector of in welk onderdeel van de han del ook. Hij was gisteravond bijzonder positief. Zo deelde hij mee, dat de con sumenten binnenkort waarschijnlijk in formaties krijgen over minimum- en maximumprijzen, over adviesprijzen en rï^ehjke. Advies hierover is bij de b.E.R.-commissie al gevraagd. ..De consument moet meer durven" meende de minister. Prijzen van bij voorbeeld elektrische apparaten, radio's, T.V. s, auto's, koelkasten, droogappara- ten enz. enz. zijn slechts adviesprijzen. dmgssloep nhètKanSg™i°UW?e red_ 1 K&iin in"' Dm, er SE *e?°eSe£a - slaP'«i drie kinderen - aai Lntf Ssenen en benauwde uurtjes in ?hnn e?nJaantal jacht „Easting Down """Aderde overvallen door een''sto™*6^®" Al 'fePjo V°1 water sloeg. redder li mri°m®^Jva,arop de tanker als had het zeveit 1 langszij verscheen, Pannen u^t in1 behuulP van potten het vartufo j macht gehoosd om vartuig drijvende te houden. doorrbVeetrTaS».nrg' medegedeeld avond- K'NéM I-' geldig tot van- ,"ai' l0' *waar bewolkt met af en kr»ri,.?Cn of mo'reften. Matige tot nwr"incl- eerst krimpend lat.t h'mgen tussen zuid en oost, "raaiend naar w est tot noord- harH "e kust toenemend tot Peratuur" veran""ine in tem- Ma"daa5:, zon onder 19.40 uur. m onder 20.29 uur Morgen: zon op 5.45 uur. Maan °P '..56 uur. GEEN PRIJZENSPRONG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen lo pen minister Den Uyl van Econo mische Zaken niet uit de hand. H(j ziet ook geen reden tot paniek achtige opmerkingen over de stij ging van de prijsindex. Hij toonde gisteravond aan, dat de prijsindex van december 19(i4 tot 1 juli 19(15 met 4,6 procent is gestegen en dat de prijzen slechts een haii procent meer omhoog gaan, dan voorzien was. „Als ontwikkeling dus geen bijzondere reden tot on gerustheid," aldus de minister gis teravond op een persconferentie, „hoewel ik mij er niet in v< heug". Drs. Den Uyl verweet het Consumen ten Contact Orgaan, dat het in feite een onjuiste voorstelling van zaken had gegeven, toen het becijferde dat het leven, vergeleken met juni vorig jaar, zeven procent duurder geworden is. Het C.C.O. nam twee toevallige maanden. „Mei 1964 en mei 1965 schelen bijvoor beeld 6.procent", zei de minister, „en juli 1964 en juli 1965 ook zes procent. Vergeleken met dezelfde periode 1964 stegen de prijzen met 5 procent tussen december '64 en 1 juli '65. Het is maar hoe men cijfert en hoe men vergelijkt", Hij was het ook niet eens met de op vatting van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat de indexcijfers van het C.B.S. thans op ongefundeerde budget onderzoekingen gebaseerd zijn. De ver gelijkingen zijn thans volgens hem juist beter dan enige jaren geleden. Er mogen echter in de komende vijf maanden geen ongunstige afwijkingen optreden, anders loopt de prywtyging verder uit dan de 4,6 procent en dus ook verder dan het Centraal Planbu reau voor dit jaar verwacht heeft. „Men moet geen onjuiste gevolgtrek kingen maken, maar toch ben ik niet zonder zorgen. Ik zou liever zien dat we onder de verwachtingen van het planbureau blijven", stelde drs. Den Uyl zonder omwegen vast. Economische Zaken heeft berekend dat het prijsindexcijfer tussen december 1964 en 1 juli 1965 met 4,6 procent ge stegen is. Dit komt hoofdzakelijk op re kening van de agrarische produkten, zoals aardappelen, groenten en vers fruit. De invloed ervan op de kosten van levensonderhoud bedroeg 2,8 pro cent, terwijl de prijsstijgingen in deze sector 13,4 procent beliepen. De prij zen van aardappelen, groenten en fruit blijven volgens de minister hoger dan was voorzien. Dat komt vooral door het slechte weer. De prijzen buiten deze artikelen voltrekken zich volgens de prognoses, zoals het Centraal Plan Bu reau die voor dit jaar verwacht heeft. De minister heeft becijferd dat de 4,6 procent stijging van de prijsindex als volgt ontstaan is: Agrarische produkten en vis 2,8 pro cent: produkten uit agrarische stoffen 0,6 procent; overige industriële produk ten 0,0 procent; huren 0,0 procent; over heidsdiensten 0,3 procent; particuliere dienstverleningen 0,4 procent; vrijwil lige zieken- en overige vrijwillige ver zekeringen 0,5 procent. Met de werkelijke prijsstijgingen ligt dit natuurlijk anders. Volgens drs. Den Uyl stegen onderstaande produkten de eerste zeven maanden als volgt in prijs: Aardappelen 45,2 procent; groenten 76,3; vers fruit 55,8; vlees en vleeswa ren 3,2; bloemen 16,4; brood, gebak en meelprodukten 3,9: margarine, bak- en braadvet 11,6; kruidenierswaren, choco lade, dranken (niet geserveerd) 0,4; verkeersmiddelen (bromfiets, personen auto enz.) 2,5: schoeisel en lederwaren 1,3; ontwikkeling, ontspanning (studie boek, entree voetbalwedstrijd) enz. 2,3; g3s 0,2; elektriciteit 3,1; trein, lokaal vervoer 6.6; P.T.T. 14,7; water, reini gingsrechten 20,3: scholing en recreatie (vakcursus, zomerhuisje enz.) 6,9; ver keer en vervoer (interlokale bus, huur personenauto, rijwielreparatie enz.) 5,2; vrijwillige zieken- en overige vrijwilli ge verzekeringen 6,9 procent. ROTTERDAM (A.N.P.) Bij Swart- touw's Stuwadoors Maatschappij N.V. aan de Waalhaven in Rotterdam is gis termiddag een kraanhuis met vijf arbei ders van meter hoogte neergestort. Bjj dit ongeluk zijn vier mensen ernstig en een licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij heit aftake len van een voor de sloop bestemde kraan. Een tweede kraan had daarbij tot taak het maohinehuis van de sloop- kraan te lichten. Plotseling echter viel het machinehuis uit de beifgels en stort, te neer doordat de stroppen van de drij vende bok Ajax, die het kraanhuis uit de kraan moest lichten, afknapten. DE 14-JARIGE Jan Bleyendaal en de eveneens 14-jarige Rino Zonneveld heb ben gisteren met gevaar voor eigen le ven een 45-jarige man. C. Vroom uit De Bilt, uit zee gered. De man was ln moeilijkheden geraakt toen hij in een door de vloed overspoeld zwin geen kans meer zag het strand te bereiken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse politie tast nog steeds in het duister naar de herkomst van de mannenromp, die precies ter hoogte van de anato mische afdeling van het Wilhelmina- gasthuis in het water van de Jacob van Lennepkade werd aangetroffen. Noch het verminkte lichaam zelf, noch de aluminiumkoffer, waarin het zat verpakt, (zie foto), heeft enig aan knopingspunt opgeleverd. Intussen ver schillen de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust, die de sectie heeft verricht, en dr. J. van der Wey. geneesheer-di recteur van het Wilhelminagasthuis, van mening over de aard van de ver minkingen. Dr. Zeldenrust is tot de conclusie gekomen dat het hoofd, de benen en de handen van het lijk ver wijderd moeten zijn -door iemand met chirurgische kennis. Dr. Van der Wey daarentegen meent, dat dit niet het ge val hoeft te zijn. Het zoeken naar de ontbrekende lichaamsdelen, die essen tieel zijn voor de identificatie van de vermoorde jongeman, is na tweeuur dreggen gestaakt. GREENSBORO, Alabama (UPI) Twee zwarte ijveraars voor rassengelijkheid hebben Greensboro een oude neger, die zich in het openbaar tegen rassen- betogingen had uitgesproken, zo ernstig mishandeld, dat hij ver moedelijk zal sterven. Het slachtoffer, Perry Shaw (76), werd in zijn kleine woning met uitge sneden tong gevonden door zijn doch ter. Hij bleek te zijn geslagen met een braadpan, waarvan de lange steel on der de kracht der slagen was afgebro ken. Shaws voornaamste kwetsuur, een schedelfractuur, zal hem waarschijnlijk het leven kosten. De daders, 19 en 21, zijn intussen ge arresteerd. Volgens ir. Knot van de havendienst, zijn de Stromingen in het uitgebreide grachtenstelsel van de hoofdstad zo grillig, dat onmogelijk kan worden vastgesteld welke weg de koffer met zijn gruwelijke inhoud de afgelopen vijf, zes dagen heeft afgelegd. Het onderzoek, dat een hoofdinspec teur met vijf rechercheurs verricht, heeft zich donderdag verplaatst naar een Franse Panhard, kenteken 767 EF 84, die blijkens een tip van een om wonende, al enige tijd op de Prins Hendrikkade staat geparkeerd. Hierbij is Interpol ingeschakeld, terwijl de wa gen zelf voor dactyloscopisch onderzoek" naar het hoofdbureau zal worden ge sleept. De politie hoopt dat de koffer zelf een ander spoor zal opleveren. Koffers van deze soort en 'afmetingen ziet men in Nederland niet veel. Zij worden door vlieg- en zeereizigers gebruikt en dan nog hoofdzakelijk in de tropen. De po litie hoopt dat hotelpersoneel in Ne derland zich het voorwerp kan herin neren en zo een vingerwijzing kan ge ven in de richting van hetzij het slacht offer. hetzij de moordenaar. Hoofdin specteur J. Vrijburg, chef van het bu reau Leidseplein, die het onderzoek leidt, denkt voorlopig sterk in de rich ting van een buitenlander. Hij doet dit onder meer op grond van het feif dat in de flarden kleding, die samen met de romp in de koffer zaten, mer ken voorkwamen met Japanse of Chi nese lettertekens. Het slachtoffer was echter blijkens zijn huidskleur geen oosterling. (Van onze correspondent) SCHOORL Er is aardgas gevonden in de nabijheid van het Noordhollandse Schoorl. De bewoners van Schoorl- groot en Kamperduin werden donder dagochtend omstreeks tien voor half tien opgeschrikt door een enorme knal. Onmiddellijk daarop schoot een enor me vlam uit een kleine buis nabij de boortoren van de n.v. Amoco Nether lands. Opnieuw had deze Amerikaans- Nederlands-Duitse onderneming succes. De laatste dagen had men steeds meer sporen van gas gevonden in de spoe ling van de boor. Mensen van de n.v. Diaz, die de boring voor de Amoco uit voeren, begonnen onmiddellijk met het testen van de vondst. De laatste keer dat de maatschappij succes had in Noord-Holland, was de boring bij Alk maar, nu enkele weken geleden. Dit zijn kledingsrestendie bij de romp van een man in de koffer werden aangetroffen. Stukjes van hetgeen vermoedelijk een sport- broekje is geweest met Japanse lettertekens en de afbeelding van een rugbyspeler. Daarnaast een merkteken op een stukje van een donkergrijs truitje. DEN HAAG Dij de Spaanse uitgeverij „Agui- lar" te Madrid is de detective roman „Fantasma en Fu-Lai" van de Nederlandse auteur Robert van Gulik, in vertaling van S. A. R. El Principe de los Paeses Bajos ver schenen. Achter deze naam gaat niemand minder schuil dan prins Bernliard, die twee jaar geleden uit zuiver privé interesse, dit detectivever haal van dr. Robert van Gulik, Ne derlands ambassadeur in Tokio, vertaalde. Een vertaling, waarover de Spaanse uitgeverij zegt: „Het is niet gewoon dat een prins prins Bernhard van Nederland in dit ge val een letterkundig werk in het Spaans vertaalt. De echtgenoot van de Koningin der Nederlanden toont hier zijn kennis van onze (Spaanse) taal, en voegt zichzelf by al het aparte dat het nieuwe en opwindende boekje van de Crisol-reeks omringt, zowel met iets oosters als met Iets westers". yoals hekend schryft dr. Robert van Gulik, die in 1964 als ge schenk een boek van de Neder landse boekenweek de oosterse de tective „Vier vingers" schreef, een eigen, zeer speciale detectiveserie,, namelijk „De rechter Ti-serie" van de Nederlandse uitgeverij W. van Hoeve te 's-Gravenhage. waarbij oorspronkelijk ook „Het spook van Fu-Lai" verscheen, dat inmiddels ook al in het Duits en Engels ver taald werd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voor de zoetwater voorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit Noord-Brabant is in ontwerp een 150 km lange transportleiding, die begint bij Heusden aan de Bergsche Maas, via Geertruidenberg en langs Roosendaal loopt en door de Schelde naar de Braakman-spaarbekkens gaat. Dit plan is de nieuwste ontwikkeling in de zoetwatervoorziening van Zee land beneden de Schelde. In de uitge sterkte Braakmanpolders naderen op een terrein van ruim 120 ha dé spaar bekkens van de Zeeuwsch-Vlaamse wa terleidingmaatschappij hun voltooiing. In de drie kunstmatige kommen, met een totale inhoud van bijna zeven mil joen kubieke meter, zal zoet water uit de Belgische Isabella- en Zwartesluis- watering worden opgevangen, dat an ders via de Braakmankreek in de Wes- terschelde zou wegvloeien. Om aan het L-I^JafiMaJ Pe Ütetn 6 Inspecteur D. van Ooijen te Terneuzen bepleit een steviger handhaving van de verkeers- wetgeving. Pag. 3. De toneelgroep Arena heeft grote plannen voor het nieuwe speel seizoen. Pag. 5. Muggen zijn lastige plaaggees ten, maar een offensief met spuitbusjes kan ernstiger gevol gen hebben dan een mugge- beet. Pag. 7. De nieuwe Mercedes 250 ls basis model van een serie van niet min der dan 17 modellen in dit klasse- merk. Pag. 9. Een onzer medewerkers be zocht het Limburgse Elsloo, woonplaats van het wielerfeno- meen Harry Steevens. Pag. 13. enorm stijgende industriële en ook huis houdelijke watergebruik in Zeeuwsch- Vlaanderen het hoofd te kunnen bie den, is deze beperkte Belgische leve rantie van oppervlaktewater vele ma len ontoereikend. De mogelijkheden tot opvoering van de waterproduktie in eigen streek zijn reeds alle benut, zo dat men nu voor een verdere verrui ming aangewezen is op een deel van de in West-Brabant aanwezige reserves aan grondwater en op het aanvoeren van oppervlaktewater daarvandaan Wanneer de zinker onder de Wester- schelde zal zijn gelegd, zal Westbra bants grondwater, dat dé beste kwali teit van Nederland bezit, al naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen stromen. Wat de aanvoer van oppervlaktewater betreft zijn nog diepgaande studies en uitvoerige besprekingen op provinciaal niveau gaande. Zeeuwsch-Vlaanderen zou oppervlaktewater willen betrekken uit het Mark- en Dintelgebied, maar ook uit andere delen van Noord-Bra bant. Voor dit bacteriologisch onzuivere water zijn in de Westerscheidezinker al speciale buizen voorzien. In deze plannen past ook de genoem de transportleiding. „De tijd is gekomen dat op provin ciaal niveau een verdeling van de nog aanwezige reservecapaciteit der water- winplaatsen in Noord-Brabant tussen de provincies Zeeland en Noord-Bra bant tot stand zal komen, waarbij de industriële belangen der beide provin cies dienen te worden afgewogen", al: dus het jongste verslag van dé Zeeuwsch-Vlaamse waterleidingmij. (VERVOLG OP PAG. 3) NIEUW DELHI (U.P.I.) Indiase troepen hebben andermaal de bestands lijn in Kasjmir overschreden om Pa kistaanse stellingen te veroveren. Pre mier Sjastri van India heeft de toe stand „zeer ernstig" genoemd. Gevreesd wordt dat beide landen eikaar spoedig op grotere schaal zullen gaan bekampen. „Onder sommige omstandigheden", aldus president Radhakrisjnan, „vormt een aanval de beste verdediging. Dat is wat het Indiase leger nu doet. Wij dienen op iedere aanval voorbereid te zijn en wij zullen ons niet moeten la ten verrassen". Tijdens de bezetting door Indiase strijdkrachten van drie Pakistaanse bergposten in de streek van Tithwai zijn acht Pakistani gesneuveld, zo wordt in Nieuw Delhi vernomen. Er zou niet voor Pakistaanse tegenmaatre gelen worden gevreesd. Uit bepaalde rapporten blijkt, dat men zich aan beide zijden van de be standslijn voorbereidt op een serie he vige veldslagen. Beide partijen beschik ken in Kasjmir over aanzienlijke hoe veelheden tanks, artillerie en anti tankraketten. Nadat India en Pakistan in 1949 ge durende drie maanden in Kasjmir had den gestreden, trok de Verenigde Na ties een bestandslijn. Sindsdien zijn aan beide zijden van de meer dan fi'00 km lange bestandslijn militaire versterkin gen aangevoerd. De huidige grensge vechten zijn de heftigste sinds 1949. HOUSTON (U.P.I./A.N.P.) Gemi- ni-5-astronauten Cooper en Conrad heb ben donderdag het wereldduurrecord voor ruimtereizigers op hun naam ge bracht en hebben tevens opdracht ge kregen hun vlucht opnieuw voor ten minste een etmaal voort te zetten, on danks de moeilijkheden die zich in de loop van de dag met het mechanisme van de capsule hebben voorgedaan. Om zes minuten over twee donder dagmiddag braken Cooper en Conrad het Russische ruimterecord van 110 uur en zes minuten. ..Wat voor gevoel geeft het voor de V.S. de nieuwe recordhouder te zijn", vroeg astronaut McDivitt in het con trolecentrum te Houston. „Wel lekker, bedankt", antwoordde Cooper. McDi vitt vertelde Cooper voorts dat de auto riteiten van de NASA hebben besloten de vlucht in ieder geval tot de 92e om wenteling voort te zetten, ondanks de problemmen met de stuurraketten. „Toen wij 's morgens het vermogen opvoerden, werkten de stuurraketten niet naar behoren. Wij zagen er grote druppels vloeistof uitkomen", zo meld de Cooper. „Dat is interessant, hè?", voegde hij eraan toe. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het Al gemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom verkeerde gister middag even na half drie in grote opwinding: mevrouw M. Jansen- Hoedjes (30) had zojuist het leven geschonken aan een vierling. Twee jongens en twee meisjes zagen het levenslicht. Gister- avond zijn overleden. de twee jongetjes De toestand van de meisjes was op dat moment nog steeds twijfelachtig. Theo Jansen, eenendertig]arige eigenaar van het modemagazijn Herenhof in de Kremerstraat, heeft gistermiddag de zaak gelaten voor wat hij was. Buren en kennissen stelde hij verheugd op de hoogte van de blijde gebeurtenis, dat voor het eerst in de geschiedenis van Bergen op Zoom voor zover bekend een vierling was geboren. Toen al werd echter de vreugde ge temperd door de wetenschap dat de toe stand van de baby's allerminst goed was. De bevalling kwam een maand te vroeg en hoewel de kinderen niet ge wogen zijn met de grootste spoed werden zij naar de couveuse gebracht kon iedereen zien dat ze zeer teer en zwak waren. Dokter Ch. Legein uit de Hoogstraat, die de verlossing verrichtte, wenste de ouders nog geen geluk. Ook hij nam een zeer voorzichtige houding aan. Het was voor hem de eerste maal dat hij een vierling ter wereld hielp komen. Eerder heeft hij tweemaal een drieling verlost. De vier baby's kregen een nooddoop. De meisjes kregen de na men Adriana en Johanna, de jongens Theodorus en Rudolphus. De bevalling zelf is zeer goed verlopen. Mevrouw Jansen maakt het goed. Ook zij had zich, evenals haar man. reeds vertrouwd gemaakt met de mogelijkheid dat niet alle baby's in leven zouden blijven. De heer Jansen verbleef gisteravond voort durend in het ziekenhuis. Familieleden namen de zorg voor de twee andere kin deren van het echtpaar (een meisje van vijf en een jongen van drie) zolang op zich. Deskundigen in Houston hebben naar aanleiding hiervan verklaard dat een van de rakettén openstaat, maar dat hierdoor geen brandstof verloren gaat. Desondanks hebben de astronauten op dracht gekregen uiterst zuinig te zijn met de' beschikbare voorraad. Men schrijft de waarnemingen van C. en C. toe aan een onverwacht defect aan het brandstofsysteem van de cap sule. Overigens gelooft men in Houston niet dat hierdoor de volledige uitvoe ring van de vlucht op een of andere wijze wordt bedreigd. Cooper deelde hun mening. Het Russische record werd gebroken toen de Gemini boven de Grote Oceaan vloog, ongeveer halfweg tussen Hawaii en de westkust van het Mexicaanse schiereiland Baja. Om 14.19 uur onze tijd begonnen bei den aan hun 76e omwenteling. Zij had den toen al meer dan drie miljoen ki lometer afgelegd. HILVERSUM AVRO, KRO en VARA zullen tijdens gezamenlijke pro gramma's zondagmiddag rechtstreekse ooggetuigeverslagen uitzenden van de voorgenomen landing van de Gemini-5- capsule. Verslaggevers in deze uitzen dingen zijn Eelco Schuller en Klaas Jan Hindriks. Tussen 14.15 en 15.55 uur zijn de eerste reportages te beluisteren in het AVRO-prograrrima. Op de andere zender zal het pro gramma Marathon I van de KRO en VARA tussen 15.00 en 16.30 uur onder broken worden voor korte mededelin gen over de landing. Mocht de landing later geschieden dan verwacht, dan zal ook het KRO- programma tussen 16.30 en 17.00 uur kunnen worden onderbroken. Daarna volgen eventuele verslagen in het VARA-programma tussen 17.00 en 17.30 uur. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1