Nieuw busstation Middelburg Bouw noodzwembaden KRITISCH BEZORGDE RIJKSCONS ULENT ADVISEERT TWEE-EN-DERTIG GEMEENTEBESTUREN: 55 Raad Clinge nam afscheid van secretaris C. Ysebaert Eef Doi niet ni Nut/ WALCHEREN VLISSINGEN Gaaf carillonconcert van Piet Broerse 'D-BEVELAND GOES Gerrit de ienge eai Zenen Dagblad De Stem HULST C. VAN V00REN Z-VLAANDEREN SAS VAN GENT Raad discussieert over kermisstaanplaatsen P. Janssens te Goes overleden Middelburg ziet toekomst somber tegemoet EXAMENS Ir. L. J. Tummers hoogleraar T.H. Eindhoven 55 „Arbeidzaam, kundig en vlijtig man" Vertrouwen in nieuwe griffier waterschap Ideeën Fantastisch Praktijk commentaar Noodoplossing Inventarisatie oogstschade HOOG WATEJ? Morg en Geen aanlei| Niet naar Ni| Vrijspraak DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 jf9§t 18 Op de toren van liet stadhuis in Vlis singen heeft het laatste zomeravond-bei- aardconcert plaatsgevonden. Dit werd ver zorgd door de stadsbeiaardier, de heer Piet Broerse. Hoewel het beiaardspel meer in de belangstelling komt, gezien ook de wedstrijden die zelfs op internationaal ni veau worden gehouden, is nog slechts een te klein aantal mensen op de hoogte met het wel en wee van de carillonbespelin gen en alles was daar aan vastzit. Dat is jammer. Want concerten zoals Piet Broer se er een gaf, zjjn alleszins waard met aandacht beluisterd te worcien. Het carillon in de stadhuistoren, dat een geschenk is van de Kon. Mij. „De Schel de". en dat bij de opening van het stad huis in mei j.l. werd overgedragen, heeft een omvang van vier octaven chromatisch. Het heeft 47 klokken, waarvan de groot ste 640 kg weegt. Ter vergelijking: de grootste klok van het carillon van de St.- Jacobstoren weegt 1575 kg en die van de Abdij toren in Middelburg 5500 kg. De grootste klok kan tevens als luid- klok dienen. Door toepassing van de nieuwste vindingen is de speelaard voor de beiaardier uiterst licht, terwijl het me chanisme zeer fijn te regelen is. Het carillon is voorts ingericht op, au tomatische bespeling op elk kwartier: dit geschiedt door middel van een elektro magnetische apparatuur. De stemming geschiedt door een hypermoderne metho de, waarbij gebruik wordt gemaakt van een elektronisch meetapparaat, dat on zuiverheden registreert tot 1 procent van een halve toon. Het carillon werd gegoten en geïnstalleerd door de firma Eysbouts te Asten. Piet Broerse opende dit beiaardconcert met een improvisatie over het bekende lied Broeder Jacob. Improviserend in mi neur, majeur en beheerst modulerend, ging het overbekende thema nooit uit het oor verloren. De Koekoeksprelude van M. van de Ghein bleek een speels stukje voor de beiaard te zijn. Ook de Gavotte van B. J. Franss-en bleek een ge schikt stuk voor dit Vlissings carillon, dat een aanwinst voor deze stad is. De klokken klinken zeer helder en zijn zo wel in het lage als het hoge register dui delijk waarneembaar, zodat vertroebeling van klanken, zoals bij het carillonspel nogal eens voorkomt, hier niet of nau welijks aanwezig is. Na een drietal Deense volksliedjes speelde de beiaardier een eigen werk, dat hij ter gelegenheid van de ingebruikname van het stadhuis componeerde. Het kreeg als titel Raadhuissuite. In dit vierdelige werk bleek het tweede deel (aria) en het vierde deel (rondo) het aantrekke lijkst. Het is zo met een nieuw werk: men moet het enige keren kunnen be luisteren voor men er een gefundeerd oordeel over kan geven. Deze suite van Piet Broerse introductie, aria, menuet en rondo zal zeker zijn weg vinden. In het slotgedeelte van zijn optreden hoor den we o.a. nog een krachtig Israëlisch volkslied waarbij opviel de mooie nuan ceverschillen, die Broerse op dit carillon teweeg kon brengen. Het koude weer was zeker oorzaak, dat er maar weinigen bui ten naar dit concert geluisterd hebben. Dit vermocht de beiaardier niet verhin deren om ten volle zijn krachten aan dit concert te geven, waardoor de liefhebbers van carill.onmuziek ten volle hebben kun nen genieten. A. L. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan Willem zv G. Hoek, en van P. Heijboom te Wemeldinge; Johanna Teunia," d.v. J. J. Liplijn en T. van Diere te Goes; ;Robertino, z.v- A. Bisschop en D. de Klerk te Goes; Maria Jacoba. d.v. N. Lokerse en L. H. Iiuijk te Kapelle; Karen Pieternel- la Jacqueline, d.v. B. Eversdijk en J- S. P. Verboom te Goes; Paulina Jea- nette, d-v. D. Lamper en L J. Bliek te Goes; Jacobus Jan, z.v. H.'J Eenen man en J. Fluijt te 's-Gravenpolder. Huw. aangiften: M. Koele, 20 jr. en C. I. van Dalen, 20 jr.; Gehuwd: J. Blaas, 22 jr. en E. C- de Leeuw, 25' jr.; G. J. Rijn, 24 jr. en P. J. Bruel, 23 jr. Overleden: Cornells Sponselee, 83 jr. Wilheimina Midavaine, 48 jr. e.v. J. e.v. M. A Platteeuw te Wemeldinge; van Sabben te Goes; Aalbregt van Leeu wen. 80 jr. e.v. M. Driedijk te Hein- kenszand; Eugeen Cornelius Muiier, 53 jr., ongeh. te Antwerpen; Susanna Hen rietta Krijger, 73 jr. ongehuwd te Goes; Lena Anthonisse. 53 jr. e.v. A. W. Schout te 's-Gravenpolder. (Advertentie) Voor al Uw TOPHITS FONOBAR Oranjestraat 2 Axel Tel. 01155-565 Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb- V laarder en: Steenstraat 14. I'eletoon 2377 Hulst voor Walcheren en ^uu-Beveland; Klokstraat 1. telefoon 6252 G< >ES Exploitatie' inspectie Zeeland L. K M DE JON' tel 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. ÜE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwseh- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 1572 Hulst Redacteur ooo't W est-'Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41 Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor ZuicL-Bevelanci en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor osse advertenties bestemo vooi de editie Zeeland f 0.18 oei mn 1 rnm inge?"ndei mededelingen 2* mm gewone advertenties Bij son tract aanzienike ductle „Kleintjes": 3 regels oi minder t i.~ elke regeJ mee» f 0,25. Als êéD regel gelde 'Zo letters en/oi ie estek ens Bi* plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 eD t 0,30. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. (Advertentie) 200 gram HAM 95 ct. 200 gram SNIJWORST 87 ct. 100 gram LEVERKAAS 38 ct. BONTEHONDSTRAAT 4 (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de raadsver gadering bracht het voorstel tot vaststel ling van de regeling voor het pach ten van staanplaatsen voor kermisinrich- tingen nog al wat discussie. De heer De Meijer was bang, dat, als de kermis- evploitanten moeten betalen, ze niet lan ger meer naar Sas van Gent zouden ko men. Volgens spreker mag Sas van Gent niet vergeleken worden met andere ge meenten zoals b.v. Terneuzen, Hulst en IJzendijke. De voorzitter, burgemeester R. A. J. den Boer, bracht naar voren, dat het een heel normaal verschijnsel is en dat deze verordening de kermis beslist niet om zeep brengt. Ook de heer De Groff vond het geen gelukkige gedachte om over te gaan tot verpachten. Men zou volgens hem dit voorsthei nog eens een jaar in de porte feuille kunnen houden. De heer Boeh- stael vond het toch maar beter het eerst te proberen. Na nog wat heen en weer gepraat werd óe zaak inderdaad in por tefeuille gehouden. Ook de begrotings wijziging deed nogal wat stof opwaaien. Zo b.v. de bijdrage ratiomozaïek. De heer De Meijer vond het frappant, da' de raad dat zo maar in 'n begrotingswij ziging werd voorgeschoteld. Laatste spreker wilde toch wel eens weten wat dit mozaïek je zoal gekost heeft en wat de andere gemeenten hier in hebben bijgedragen. Het wordt hoog tijd, aldus de heer De Meijer, dat er iets gedaan wordt aan de eigen verfraaiing van onze gemeente en laten we dan ook eens een voorstel doen aan de andere gemeenten daarin ook mede te betalen. Het verzoekschrift van het r,-k. kerk bestuur te Sas van Gent voor een subsidie van f 4550 voor aankoop van een nieuw torenuurwerk met handhaving van de bestaande wijzerplaten, verlichting en wijzerwerken werd met algemene stem men aanvaard alsmede een subsidie van f 7415 voor de automatisering van de be staande luidinstallatie. Betreffende de subsidie van f 250 aan de kerkvoogdij der Nederlands Hervorm de gemeente in de eerste kosten van tuin aanleg vond de heer Van Asscher, dat b. en w. toch wat al te krenterig uit- d.e bus kwamen. Hij had liever gezien, dat de volledige kosten van aanleg ad f 500 werd gesubsidieerd. De ï'aad sloot zich volledig achter het voorstel van de heer Van Assche aan. Cünge Bejaardenbestuur De plaatselijke bond van bejaarden hield in het Ver enigingsgebouw een algemene ledenver gadering met bestuursverkiezingen.Door het bedanken van voorzitter Era, de Waal, het zich. niet meer herkiesbaar stellen van Em. Buysrogge, het overlij den van Fr. van Dorsselaer en het be danken van mevrouw E. de Wilde van Cauteren, waren er vacatures in het bestuur. In het bestuur werden ge kozen: F. van der Zande, mejuffrouw B. de Vuystt, mejuffrouw J. Laureys, Alois van Cauteren. L. de Beyn - van der Kelen en mejuffrouw A. Colsen. Vervolgens werden de bestuursfuncties verdeeld, waarbij met algemene stem men F. van der Zande tot voorzitter werd gekozen. Th. Hiel wordt secretaris en mejuffrouw J. Laureys tweede secre taresse. Mevrouw A. van Putte - Smet wordt penn-ingmeesteresse. Als commis sarissen werden aangesteld de heren J- de Bleyzer en C. van den Broedt. Aan de aftredenden werden woorden van hulde en dank gebracht voor het vele werk dat zij voor de verenigin/g gedaan hadden. Tenslotte werden nog enkele woorden gesproken door nieuw benoemde rayon leider C. van Aert, die tevens ook lid is van het diocesaan bestuur. Hoofdplaat Opening weegbrug Naast hotel ,,Het Wapen van Zeeland" van de heer R. A. Versaevel in de Kersenlaan is een nieu we weegbrug geopend. Deze opening is zonder verdere plech tigheden verlopen. Vroeger was de weegbrug van de wed. Rijckaert-Mar- tens in gebruik, doch deze is onlangs verwijderd. Zo is ook de weegbrug aan de Haven straat van de wed. van Acker-Schepens gesloten, vanwege de aanleg van de nieuwe weegbrug bij R. Versaevel. ijzsndijke Voetbal Zondag 29 augustus opent de voetbalvereniging „IJzendijke" het nieuwe seizoen met een uitwedstrijd van haar eerste elftal tegen de Belgische ploeg S. V. Steenbrugge 2. Om half vijf krijgt men nog een internationale wed strijd te zien n.l. Axel 1 - S.K. Steen- brugge 1. De nieuwe 2e klasser Axel krijgt geen gemakkelijke opgave, daal de Belgische ploeg volledig in het veld komt met o.a. bekende spelers als de gebroeders Lambert. Westdorpe Gecombineerde oefening Zaterdag middag om vier uur organiseert de plaatselijke E.H.B.O. een speciale oe fening, in combinatie met de leden van de vrijwillige brandweer. De oefening wordt „ergens in het dorp" gehouden, en er blijkt, ook van de zijde van het publiek veel belangstelling voor te be staan. De E.H.B.O. zal van de gelegenheid gebruikmaken om de pleisteractie, die a.s. zondag aan de kerk wordt gehou den, bij de gemeentenaren aan te beve len. Buurtfeest De bewoners van een gedeelte van de Lindenlaan hebben een gezellige avond georganiseerd, welke werd gehouden in ,,Het oudt Raedhuys" bij M. Pluijm. Na een diner werd de avond verder doorgebracht met gezelschapsspelen. De bewoners hebben zich voorgenomen om dergelijke gezellige bijeenkomsten in de toekomst meer te organiseren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 64-jarige leeftijd is te Goes overleden de heer Pieter J. Jans sens. De heer Janssens was sinds 1948 lid van de gemeentelijk© huisvestings commissie. Hij bekleedde verschillende functies. Zo was hij o.m penningmees ter van de Goese r.k. middenstandsver- eniging De Hanze, terwijl hij ook vele jaren voorzitter is geweest van de Goese r.k. sportvereniging Robur. Toen hij de voorzittershamer neerlegde werd hij benoemd tot ere-voorzitter van de vereniging. De heer Janssens was Belg van geboorte. De plechtige uitvaart en begrafenis zijn bepaald op vrijdag U uur in de parochiekerk van de H. Maria Magda- lena te Goes (Van x. sportredactie) MIDDELBURG De voetbalvereni ging Middelburg" hield maandag, on der voorzitterschap van de heer S. Si- monse, in het clubgebouw „De Een dracht" zijn jaarvergadering, waarvoor ruim 60 stemgerechtigde leden belang stelling toonden. In zijn uitgebreid ope ningswoord stond de voorzitter aller eerst stil bij het verlies van een aantal prominente leden, waaronder 2 erele den. Hierna werden de verrichtingen der diverse elftallen onder de loep ge nomen, waarna vanzelfsprekend ook de grote knelpunten aan de orde werden gesteld. Voorzitter Simonse toon de zich nog steeds teleurgesteld over de beslissing van de KN.V.B., waar door „Vlissingen" en „Middelburg" het komende seizoen „gescheiden" zullen le ven, voor wat betreft hun eerste elftal. Hij nam het de K.N.V.B. kwalijk dat men hun moeilijkheid ten koste van „Middelburg" had trachten op te los sen, terwijl hij liet ook prettiger zou hebben gevonden indien „Vlissingen" alvorens een beslissing te nemen, con tact met zijn vereniging zou hebben opgenomen. Nu kwam de beslissing als een totale en wel zeer onaangename verrassing, die bovendien duizenden gul dens minder inkomsten tot gevolg zal sebben. Hij hoopte dat het K.N.V.B.-bestuur, waarmee onmiddellijk na het bekend worden van de indeling, contact werd opgenomen, een open oog zou hebben voor deze moeilijkheden. Hij legde er de nadruk op dat deze moeilijkheden voor „Middelburg" zwaarder tellen dan voor „Vlissingen", omdat „Middelburg" niet kaïn begem op financiële steun van het bedrijfsleven. Het tweede knelpunt bleek de veldennood in Middelburg. Er zijn veel te weinig velden beschikbaar, waardoor het zelfs niet mogelijk zal zijn de pupillencompetitie te laten doorgaan. Eien derde probleem, van organisatori sche aard, was de viering van. het 50- jarig bestaan in 1966, waarvoor de heer Simonse aandacht vroeg en waarvoor hij in grote lijnen de plannen ontvouwde. Na deze, drie kwartier in beslagnemen- de, openingsrede werden de jaarstuk ken zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Financieel was men er met een overschot van ongeveer f 1000,- uit gesprongen. maar de begroting, opge maakt voordat de beslissing over het wegvallen van „Vlissingen" bekend werd, toonde een nadelig saldo van f 1500 Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende bestuursleden, de heren J.J. den Boer en W. Meerman herkozen, terwijl in de plaats van het overleden bestuurslid, de heer J. Pleyte, de heer J.R. de Bruin zonder tegenkandidaten werd gekozen. De samenstelling van een elftalcom missie vond een oplossing doordat de heer H. Versluys zich met de samen stelling der lagere elftallen zal belasten daarin bijgestaan door een of meer door hem zelf aan te werven secundanten. DEN HAAG Maatschoenmaker: on- derwerkmaker, le gedeelte, L. A. Seghers te Hulst. UTRECHT (A.N.P.) Geslaagd voor examen m.o. staatsinrichting: H. M. Th. Lemmen, 's-Hertogenbosch, J. P. G. van Ooyen, Middelburg. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 6 septem ber a.s. moet het helemaal klaar zijn, het nieuwe busstation aan de Loskade te Middelburg. Vanaf die dag zullen de bushaltes bij het N.S.- station, met uitzondering van de halte Oost-Souburg, zijn verdwenen en verhuisd naar de Loskade. Zowel de busschauffeurs als de passagiers zullen een zucht van verlichting sla ken, wanneer het eenmaal zo ver is dat zij het nieuwe station kunnen „aandoen". Niemand hoeft zich dan meer iets aan te trekken van de sta- tionsbrug, die het drukke verkeer maar langzaam kan verwerken. EINDHOVEN Bij K. b. is ir. L.J. Tuinmers uit Geldrop benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de afdeling der Elektrotechniek van de Technische Ho geschool te Eindhoven. Prof. ir. L. J. Tummers zal onderwijs geven in de transistortechniek. Ir. L.J. Tummers werd op 22 augus tus 1922 te Leiden geboren. In 1942 be gon hij zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft waar hij in 1950 als natuurkundig ingenieur afstudeerde. Vanaf 1952 tot heden is ir. Tummers verbonden geweest aan het Natuurkun dig Laboratorium van de N.V. Philips, waar hij sedert 1961 als hoofdingenieur werkzaam is en de leiding heeft over de groep die werkt op het gebied van transistoren. Van zijn hand verschenen een aantal publikaties in binnen- en bui tenlandse tijdschriften. (Van een onzer verslaggevers) DRUNEN „Mijn vader," zegt rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding A. P. P. van Loo (37), „vond dat rondlopen in een zwem broek maar niets, en tegen mijn moeder heeft hij eens gezegd: moet nu uitgerekend onze zoon gymnastiekmeester worden? Tegenwoordig is het wel anders. Dat sport en gymnastiek nodig en nuttig zijn voor de harmonische ontplooiing van de mens, wordt nu algemeen aanvaard. Maar in het katholieke Brabant en Limburg en ook in andere streng- christelijke streken bleef de mentaliteit waarvan vader hij zou nu overigens al 85 geweest zijn met zijn opmerking blijk gaf, langer bestaan. Dit en de zuiver geografische omstandigheid dat er in het zuiden minder water is dan bijvoorbeeld in de Randstad, zijn er oorzaak van dat er naar mijn mening althans, cijfers heb ik niet bij de hand sprake is van een achterstand op het gebied van accommodatie voor lichamelijke opvoeding." pEHALVE het voor heel Nederland gel- dende tekort dus ook nog een achter stand. Feit is in elke geval, dat vrijwel elke burgemeester gymnastieklokalen en minstens één (instructie-)zwembad op zijn verlanglijstje heeft staan. Regelma tig worden gemeentebesturen vanuit de raden bestookt met vragen als: „wanneer wij nu eindelijk ook eens" en „waarom nog steeds geenetc. Het antwoord is dan, dat de woning bouw voorrang heeft bij de besteding van de bouwcapaciteit en dat zwembaden en gymnastieklokalen betaald moeten wor den. De meeste gemeenten zijn slecht bij kas. Er zit dus geen schot in de bouw van gymnastieklokalen, zwembaden, sporthallen, gemeenschapshuizen en der gelijke. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE. „Wij hebben u altijd ge kend als een arbeidzaam, vlijtig en bij zonder kundig man". Die lof van waar nemend burgemeester P. V. M. Vercaute- ren van Clinge gold gemeente-secretaris Ch. B. Ysebaert, die tijdens de gistermid dag gehouden buitengewone vergadering van de raad afscheid nam van de vroede vaderen en het gemeentepersoneel. Hij treedt op 1 september a.s. als griffier in functie bü bet Waterschap Hulster Aim bacht. De heer Ysebaert zal het admini stratief apparaat van het nieuwe water schap moeten opbouwen. „Dat is u toe vertrouwd. Dat hebt u door uw werk hier wel bewezen", oordeelde de raad en het gemeentepersoneel complimen teus. ■Burgemeester Vercauteren betoogde, dat de heer Ysebaert zijn werk als ge meentesecretaris immer bijzonder goed vervuld heeft. „U bent, zoals de wet dat voorschrijft, de raad, b. en w„ de bur gemeester en de commissies, altijd zeer behulpzaam geweest bij het vervullen van de respectieve bestuurlijke taken". Hij memoreerde, dat de scheidende ge meentesecretaris veel vernieuwingen heeft ingevoerd, „waarvan de gemeente de vruchten inmiddels al geplukt heeft". Naar de mening van de heer Vercauteren heeft de heer Ysebaert een grote hoe veelheid werk verzet en hebben de con tacten van wie of wat dan ook met de heer Ysebaert zich altijd „in de prettige sferen afgespeeld". Hij bood een draag bare radio aan. Het raadslid, de heer B. de Keijzer, gewaagde van de waardering en gene genheid, die de raad de gem.-secretaris heeft toegedragen. „U bent een ijverig ambtenaar, die zich met hart en ziel voor zijn werk inzet", was zijn lof voor de heer Ysebaert. De laatste heeft naar de mening van de heer Keyzer niet al leen respect afgedwongen in Clinge, ook in de omgeving. Hij noemde in dat ver band de verschillende functies, die de heer Ysebaert „in de streek" bekleedt. De heer De Keyzer merkte de schel dende secretaris aan als een groot orga nisator en re-organisator, „de stuwende kracht van het college van b. en w." en als een man, die heeft bewezen, open ie staan voor de noden van een mede mens. De ontvanger en oudste ambtenaar van de secretarie, de heer F. Blommaert, prees de heer Ysebaert als een „goede vriend, sympathiek collega en een chef, die de belangen van het gemeenteperso neel uitstekend behartigde". Hij bood I namens het personeel een aktetas aan. Ook mevr. Ysebaert deelde in alle hulde. I De heer Ysebaert zei in zijn dankwoord een zeer prettige tijd in Clinge te heb ben doorgemaakt. Hij roemde de prettige verhoudingen in de gelederen van de ge meente Clinge en dankte het gemeente? personeel voor de hem altijd spovtw geboden medewerking. De heer Ysebaert kwam in 1949, na gedurende enige jaren werkzaam te zijn geweest op de secretarie van de ge- meen te Philippine als adjunctcommies naar Clinge. In 1953 al werd hij bevor derd' tot commies. Hij behartigde de al- deling sociale zaken. Op 1 augustus 1961 werd hij met algemene stemmen van de vroede vaderen benoemd tot meentesecretaris. Hij solliciteerde bij het 1 waterschap, omdat het werken bij een f dergelijk groot lichaam „zo mogelijk I nog interessanter is dan dat vam een ge-1 meentesecretaris", zoals hij zei. Boven-I dien heeft de te verwachten liquidatie van de gemeente Clinge in het kader van de gemeentelijke herindeling van Z. Vlaanderen „waardoor alles, dat je I hebt opgebouwd, teniet wordt gedaan" een belangrijke drijfveer voor het nemen van zijn besluit uitgemaakt. De heer Van Loo in meerdere mate dan zijn functie hem noodzaakt met dit probleem bezig meent een goede op lossing te hebben gevonden voor wat be treft het tot op zekere hoogte opvangen van het tekort aan gymnastieklokalen en overdekte zwembaden. In een circulaire, gericht aan de besturen van 32 gemeen ten, die in zijn onderwijsinspectiegebied liggen, zet hij zijn ideeën uiteen: In vrijstaande overdekte ruimten (die zijn wel voorwaarden!) als opslagplaat sen, oude herenhuizen, leegstaande klas lokalen, nissenhutten en niet meer ge bruikte kerkgebouwen, kan men instruc tie-zwembaden laten aanleggen van elke gewenste afmeting, compleet met inge bouwde verwarmings-, chloreer, en zui veringsinstallaties Dat hoeft volgens de heer Van Loo niet zoveel geld te kosten. Uitgaande van een pre-fabricated bad van 15 x 7,5 meter en 1,20 meter diep komt hij op een kosten- becyfering van ongeveer 32.500.voor de aankoop en aanleg van het bad cn een dikke vijftienduizend gulden voor een eenvoudige aanpassing van het be staande gebouw. Voor ongeveer een halve ton heb je dan een voortreffelijk instructiebad, een doel op zichzelf, maar tevens een gedeel telijke compensatie voor het tekort aan gymnastieklokalen, omdat je de zaalgym. nastiek best door zweminstructie kurd vervangen. "TyriJN plan beoogt natuurlijk niet een 1 oplossing van het accommodatie- probleem. Het is maar een noodoplossing. Het werkelijke probleem kan dan ver schoven worden naar betere tijden, als er woningen genoeg zijn en handen en materiaal vrijkomen voor de utiliteits bouw. Maar intussen kan dan de lichame lijke opvoeding van een groter deel van de jeugd intensiever ter hand worden ge nomen", aldus de heer Van Loo. Binnen een week heeft hij al van zes gemeenten verzoeken gekregen om documentatie materiaal. „Ik heb die pre-fabricated zwembaden gezien op een tentoonstelling", zegt de heer Van Loo. „Het zijn fantastische din gen, voornamelijk gemaakt van plastic- stoffen. Ze hebben meestal een binnen wand van vinyl en een demontabele bui tenwand van speciaal bewerkt hout. In Leuven heeft men zo'n bad in een be staand gebouw aangebracht en een col lega van mij heeft er enthousiast over gerapporteerd." Rijksconsulent A. P. P. Van Loo: ,,Bouw kleine pre-fabricated zwem baden in bestaande gebouwen." f)M te leren zwemmen heeft een kind ongeveer dertig lessen nodig. Is de instructie afhankelijk van open zwemba den en dus van het seizoen, dan moet men zo heeft de praktijk uitgewezen 1 blij zijn als men tien lessen per jaar haalt. Tn een zomer als deze komt zelfs dat cijfer nauwelijks uit. Het gaat dan in de meeste gemeenten nog om een beperkte groep kinderen. In het district Waalwijk komen alleen de kinderen van de vijfde en zesde klassen aan zwem-on- derwijs toe. Dit betekent, dat maar 41 van de 258 klassen zwemmen op het les rooster hebben staan. In Tilburg-stad is de situatie relatief gunstiger, maar verre van ideaal. Om effectief zwem-onderwijs te kun nen geven zijn da-arom overdekte baden nodig, concludeert de heer Van Loo, die zijn functie uitoefent in de rayons van de onderwijsinspecties Tilburg en Waal wijk. (Zie ook: Kritisch Commentaar) Er gaat haast geen maand voorbij of ergens in ons gewest klinkt vanuit een raadsvergadering de roep om een gym nastieklokaal of een zwembad. Het ant woord luidt dan onveranderlijk: geen geld of geen bouwvergunning. Huizen hebben terecht grote voor rang gekregen bij het verdelen van de bouwcapaciteit. De woningnood immers is nog altijd volksvijand nummer één, al wordt deze vyand dan tegenwoordig op de voet gevolgd door de verkeers- nood. Van een noodtoestand Is echter ook sprake op het gebied yan de lichame lijke opvoeding. Legio zijn de klachten over de slechte lichamelijke conditie van de Nederlandse jeugd. Vooral art sen die rekruten voor de strijdkrachten moeten keuren, kunnen daarvan mee praten. Er wordt aan het probleem wel ge werkt. In de onderwijsnota van 1958 werden verschillende suggesties ge daan. Lichamelijke opvoeding is een verplicht leervak geworden. Op de meeste scholen worden daaraan twee lesuren per week besteed. Een onder zoek naar de mogelijkheid om onder wijzers, na de nodige opleiding, de be voegdheid te geven zwemonderricht te geven, is vrijwel afgerond. Zo zijn er nog een aantal goede zaken te noemen. Maar alle goede wil strandt op het grote gebrek aan accommodatie. Men kan geen ijzer met handen breken. Elke steen die in een huis verwerkt wordt, kan niet nog eens een keer gebruikt worden voor een gymnastiek lokaal of een overdekt zwembad. Daarom verdient de „noodoplossing" die een rijksconsulent voor de lichame lijke opvoeding in Brabant de gemeen tebesturen in zyn rayon aan de hand heeft gedaan, de serieuze aandacht van gemeentebestuurders. Ook huiten het rayon waarin de rijksconsulent werk-' zaam is. DEN HAAG Oogstschade alsl< volg van de overvloedige regenv^5 geïnventariseerd in de proving Utrecht, Gelderland, een klein deel van Noord-Brabant, Overijsel en Drente. Woensdagmorgen is vastgesteld, to'. voor een totale inventarisatie in VR- merking komen de landbouwgebieden langs de grote rivieren in deze provin cies, bovendien de binnendijkse bedrij ven, die overlast van het zogenaamde kwelwater hebben gehad. De voor de inventarisatie in aai* king komende landbouwers ontvangen dezer dagen nadere gegevens over hej verloop van het onderzoek. Het #1 waarschijnlijk nog wel enige tijd duren voordat de schade en de financiële re; gelingen érvoor definitief vastgesteld zijn. Aan de hand van de verzamelde ge gevens wil men tevens nagaan in w* verre een beroep op de bijstandwet de regeling zelfstandigen gewerkt he&' 's-HERTOGENBOSCH (KNP) - 'J 's-Hertogenbosch zal een internaat e" school verrijzen voor slechthorende cn meervoudig gestoorde kinderen. Het W- stuur van de Congregatie der Zuster* va» de Choorstraat te 's-Hertogenbosch, we ke verwante instituten bedient te St. Ml* chielsgestel en Eindhoven, heeft zich <*- reid verklaard dit geheel nieuwe ten dienste van de moeilijke voudig gestoorde slechthorende kinder^ op zich te nemen. In verband flJvL voorbereiding op pedagogisch en dia* tisch gebied is zuster Josine als toew»1* stig hoofd van het instituut benoemd- Morgen, vrijdag 27 augustus'- ri. weert: 3.20 en 15.37 uur; TerJaq en 2.43 en 15-01 uur; Vlissingen: 14.29 uur; Wemeldinge: 3.54 uur. c OOSTBURG ,J Ledel 20 uur: Doller kan het niet- TERNEUZEN Luxor 20 uur: De langste dag. Ostende 19.30 uur: Jaarver#^' ring Zeeuwse korfbalbcxnd. (Van onze sport: i DEN HAAG O commissie van de Ko derlandse Wielren Un Eef Dolman, Nederlai op de weg, is vrijge wordt niet bewezen Rotterdammer dopir bruikt. Gisteren heeft i besloten de schorsing het bestuur van de Wielren Unie had op{ heffen. Nol Kloostern hekend heeft, werd mil De twee maanden, di^ Eef opgelegd kreeg, minderd tot één. Na een lange reeks waarin het onderzoek om niet feilloos bleek mede c voort geen tweede monster! was afgenomen verwees j bestuur van de KNWU di£ plotseling naar de sportJ het zaakje, dat toen plolsel publiciteit had gekregen ni lossen, omdat het dagelijkj niet bevoegd achtte een s(r spreken. Dolman is nu alsi ven voor de wereldkampiol de weg te San Sebastian Na de uitspraak in de man verstrekte de KNV morgen het volgende con sportcommissie heeft in de schikking staande gegeven! aanleiding gevonden de rej man te straffen inzake hetl schadelijke middelen tijdens^ om het kampioenschap vëj op de wqg te Zandvoort". Over Nol Kloosterman, die voor een maand is geschoi dit communiqque niet gerepi is van mening, een communj ten verstrekken omdat Doln belangstelling staat. In het g Kloosterman is volgens d< slechts sprake van een „nor|; sing, die in het officiële orl bond dan ook onder de ru singen zal worden opgenon| publikatie wordt overbodig In tegenstelling tot voorga ten zal Eef Dolman zich ni! selecteerden, die zich in Nil Limburg bevinden voegen. Dc mer zal in eigen omgeving mogelijk in vorm trachten te zal in België zo veel mogeli den rijden en zal zich daarn® tuig naar San Sebastian bejj hij zich bij zijn makkers zal H in zijn plaats zal afvallen wil van de ploeg in Nuth de Ad J. Middelink nog niet zeggen wel in mijn hoofd, maar hel het moreel van de ploeg il mijnen als ik het nu bekera „Natuurlijk kunnen wij well retiseren over deze kwestieJ waarschijnlijkheid zal Eef Dl hij verleden jaar als national op de weg ook al geen kans I zijn kunnen te tonen, dit jaarl gekozen bij de individuele rij| als Dolman wordt gekozen, 2 feld zijn eerste luitenant Mid reserve staat aan hem wol voegd. Dolman zegt het vcj heb verleden jaar als Nedeil pioen alleen de ploegentijdrit den en ook in Tokio kwam t de individuele wegwedstrijd I king, mag ik dan nu eindelij kans hebben?" Typerend voor de overige heugde Dolman was, dat L inzag met zijn vrijspraak n, gerehabiliteerd te zijn. „Kijk, bewezen dat ik stimulerend< heb gebruikt, maar het tegend min bewezen", verklaarde de mer, nuchter als altijd, na 2 aan de KNWU tijdens een geil de persconferentie in de po aan het Haagse Malieveld. „E laatste zou ik graag bewezen Daarom ben ik van plan de do< de wedstrijd in Zandvoort gebr druppels grondig te laten o) en wil ik ook mijn urine nog controleren na de druppels gebruikt". Dolman, opvallend rijp 19 jaren was allerminst ondi van de beslissing van de spon Ach nee, een verrassing was het voorgaande niet meer, h opluchting. Misschien had men dat ik een gat in de lucht zo van blijdschap, maar zo ben j maal niet. Ik heb alleen 01 gevraagd, of ik nog voor de v pioenschappen in aanmerking was mijn grootste zorg. Als is de Nederlandse kampioen aan de selectie voor de kamp pen op de weg. Formeel sta vierde reserve ingeschreven, rekent er toch wel op te mog Evert Dolman verlaat ocniw van de K.N.W.U. Nieuwe Uitleg, <nadat de si ^ssie hem heeft vrijgespro tet gebruik van dope.

de Stem | 1965 | | pagina 2