OPDRACHT VAN JOHNSON VOOR 1968 Mensen in ruimtestation Kosygin wil groot conflict vermijden Metaal betaalt best Auto grijpt drie kleuters Sterke drank nog duurder £rr^zop 05-43 Middenberm eist weer slachtoffers MARGARINE GOEDKOPER Zon be spieder met in baan Regionale boekhouding leert A msterdammers overleven ijzig avontuur in bergen Leeuw komt verdoofd naar „Artis" Telegraferen per telefoon TWEE BRITTEN SPOORLOOS IN OOST-BERLIJN Zeven doden scheepsbrand VNDAAG Rode peiilie getekend Brandts zoon maakt het vader moeilijk DAGBLAD VOOR ZEELAND BEATRIX EN CLAUS WEER THUIS Horeca vreest: Aanhoudend koel MET TITAN-3 RUIMTESPION BRIEVEN AAN INDIA EN PAKISTAN Lancering mislukt Op zondagmiddag bij MEISJE (4) DOOD 105a JAARGANG No. 24979 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 20 AUGU&tU» l»03 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstiaat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verkopers van sterke drank en de horecasector maken zich ernstig ongerust over een even tuele verhoging- van de accijns op gedistilleerd. Het is nog steeds niet be kend of dit het ge val zal zijn, maar de geruchten ver oorzaken toch spe culaties. Dit bleek woens dagmorgen uit de woorden van de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer L. J. Platenburg. Bij een eventuele accijnsverhoging krijgen de detail handel en horeca- sector het volgens deze voorzitter bij zonder moeilijk. De heer Platen burg kon zich ech ter niet voorstel len dat de regering tot verhoging van accijns zou mdienen, zonder de daarbij betrokken bedrijfschappen te raadplegen. Tot nu toe is dit nog niet gebeurd. hïtevVMIïï^chtinf!' meeSedeelddoor !eldig tot vanavond. selHh .niU?e polking met plaat- bu,en- Krachtige tot a westelüke richtin gen. Aanhollend koel weer. «Kur^ 19 42 UUr" maan Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Locarno Weren uinsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer zw. bew. regen regenbui regenbui zw. bew. half bew. zw bew. zw. bew. zw. bew. half bew half bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. lich' bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. regen zw. bew. niet ontv. niet ontv. half bew. onbew. licht bew. licht bew. ombew. max. temp. 24 17 19 19 18 17 17 20 15 18 21 21 24 21 19 17 17 19 25 17 17 SCHIPHOL Met haar bruine hond Joris aan de lijn en verloof de Claus von Amsberg achter zich, Is een vrolyke prinses Beatrix woensdagmiddag om kwart over vier van haar vakantie uit Italië op Schiphol teruggekeerd. Onder aan de trap stonden opperstalmees ter Bischoff van Heemskerck en secretaresse M. Wijnen, met drie hofauto's gereed om het verloofde paar te begroeten. Naar bekend hebben beiden met de koninklijke familie een vakan tie van een maand doorgebracht in Porte Ercole aan de Middellandse Zee in Italië. DEN HAAG A.N.P. Maandag wordt de margarine drie cent per pakje goedkoper. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken woensdag officieel meegedeeld. De daling van de margari- neprijs is het gevolg van het sterk te ruglopen van de prijzen van grondstof fen op de wereldmarkt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/MOSKOU President Johnson heeft woens dag opdracht gegeven het project ,MOL' (Manned Orbiting Labora tory) zonder uitstel door te zet ten. Het plan, dat 1,5 miljard dol lar gaat kosten, heeft de bedoe ling vijf bemande militaire labo ratoria tegen 1968 in banen rond de aarde te laten draaien. Daar de ,Mols' over de polen gaan lopen, is het mogelijk ieder etmaal het aardoppervlak van boven te bespieden en eventueel te fotograferen. De laboratoria, die zowel van Kaap Kennedy als van de vliegbasis Vandenberg aan de westkust zullen worden gelan ceerd, zijn ieder met twee per sonen bemand. De president maakte woensdag tij dens een persconferentie meer bijzon derheden over het Mol-project bekend. Terzelfder tijd deed hij zijn opzienba rende uitnodiging aan de Sovjet-Unie een Russische ruimtevaartdeskundige te zenden om de komende lancering van de Gemini-6 bij te wonen. Een Titan 3-C, de machtigste raket die tot dusverre door de Amerikanen is ontworpen, zal de Mol lanceren. De bemanning vertrekt in een Gemini-cap sule, die aan een uiteinde van de Mol wordt bevestigd, waarna gezamenlijk vertrokken wordt. De twee beman ningsleden kruipen uit de Gemini het ruimtelaboratorium binnen. Als het tijd wordt naar de aarde terug te keren, gaan zij de Gemini weer binnen, haken af en dalen volgens het bekende Ge- mini-recept. De Mol is zo groot als een woonwagen. Volgens Johnson zal het Mol-project nieuwe kennis verstrekken over de mo gelijkheden van de arbeidende mens in de ruimte en ertoe bijdragen deze mo gelijkheden in dienst te stellen van de verdediging van het land. De Amerikaanse astronauten Cooper en Conrad, die er woensdagmiddag om streeks drie uur de helft van hun acht daagse ruimtereis op hadden zitten, verkeren nog altijd in goede lichame lijke en geestelijke conditie. De instru menten aan boord van de Gemini-5 werken goed en alles wijst er dus op dat de ruimtevlucht volgens plan vol bracht kan worden. Het Russische militaire blad „Rode Ster" heeft gisteren gezegd dat de Ge mini-5 geen vreedzame wetenschappe lijke satelliet is, maar een vliegende mi litaire spion. „Het voornaamste doel van de Ge mini-5 is te onderzoeken of het moge lijk is kunstmatige satellieten te onder scheppen en verkenningen te verrichten vanuit de kosmos", aldus het blad. „Rode Ster" zegt verder dat de Ge mini-5 zeer lichtsterke camera's aan boord heeft, „die het mogelijk maken gedetailleerde opnamen te maken van steden, spoorwegen, havens, schepen, enz.". Het blad voegt daaraan toe dat de kos monauten verder nog visuele verken ningen zullen doen ën dat men alle gelegenheid krijgt op diverse plaatsen de ogen de kost te geven. Voorgerekend wordt dat de capsule 11 maal boven Cuba komt, 16 maal Vietnam passeert' en zelfs 40 maal boven communistisch China zal vliegen. (Elders nieuws over plannen voor een Russische maanreis). KARATSJI-NEW DELHI (Reu- ter/AFP) Kosygin heeft, vol gens welingelichte kring, de In diase regering aangeraden niets te ondernemen dat kan leiden tot een groot conflict tussen India en Pakistan. KAAI» KENNEDY (Keuter) Van- if Kaap Kennedy is gisteren tevergeefs geprobeerd een ruimte-observatorium in een baan om de aarde te brengen. De 281 kg wegende kunstmaan, Oso-3 genaamd (Orbiting Solar Observatory), werd met behulp van een drietraps Thor-Deltaraket de ruimte in gescho ten, maar kwam niet in een baan om de aarde, doordat de derde trap te vroeg tot ontbranding kwam. De Oso was uitgerust met instrumen ten om negen experimenten uit te voe ren. Men heeft willen proberen de gron digste studie van de zonnestraling te maken, die ooit is verricht. Men hoopte voorts, ten behoeve van de ruimtevaart, te komen tot het voor spellen op lange termijn van zonne vlammen, die op het ogenblik met 80 procent zekerheid vier dagen van tevo ren kunnen worden voorzien. De inhoud van het schrijven werd niet onthuld, maar waarnemers denken dat de inhoud gelijk is aan die van de brief die dinsdag de president van Pa kistan heeft ontvangen. Van officiële zijde in New Delhi is medegedeeld dat de geruchten, als zou Kosygin zijn bemiddeling in het geschil tussen India en Pakistan hebben aan geboden, elke grond missen. De Pakistaanse- regering heeft gepro testeerd tegen de artilleriebeschieting door Indiase troepen van het Pakistaan se dorp Awan. Dat gebeurde in een nota aan de Indiase waarnemende hoge com missaris in Pakistan, Kaul. De beschie ting heeft, volgens de Pakistaanse re gering, twintig doden en verscheidene gewonden gekost. De Indiase minister van defensiè deelde mee dat Indiase troepen op twee plaatsen de bestandslijn in Kasjmir moesten overschrijden om Pakistaanse infiltraties te verhinderen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het enige doel van de overheid bij bet industrialisatiebeleid moet zyn de welvaart van de burger te vergroten. Het gaat niet meer om een zo groot mogelyke werkgelegenheid, maar om bedryven waa«r het best te ver dienen valt. Dat is blykens een onderzoek van het Noordbrabantse Economisch Technologisch Instituut de metaalsector, op basis van gegevens uit 1960. Dit leert het soort regionale boekhouding, dat men in Frankrijk, België, Italië, de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie al kent. In ons land heeft men het tot dusver moeten stellen met een nationale boek houding, die de grondslag is voor het jaarlijkse centrale plan, maar op initia tief van de E.T.I.-directeuren is het C.B.S. jaren geleden begonnen met regio nale jaarrekeningen. Uit de eerste gegevens (over 1960) blijkt, dat de werknemers in de Brabantse metaalindustrie het meest verdienen, namelijk 6800. In de vergelijkbare provin cies Noord-Holland en Zuid-Holland verdienden zij toen resp. f 5731 en f 5822 In de Zeeuwse metaalindustrie werd gemiddeld 4982 verdiend. Nadere beschouwing leert dat het lage cijfer voor Zeeland te wijten is aan de sector metaalprodukten en machinebouw, en het hoge Brabantse cijfer vooral aan de elektrotechnische industrie, die in 1960 gemiddeld 8600 uitbetaalde. De transportmiddelenindustrie kwam Brabant aan f 4255 en in Zeeland aan f 6816. Als men over gegevens van alle bedrijfstakken zou beschikken, kon het wel eens zijn, dat niet elke industrievestiging even veel aanleiding tot juichkreten geeft KLAGENFURT (A.P.A.) Met zwaar bevriezingsletsel is de Amster dammer G. Bruin (48) woensdag in het ziekenhuis van Spittal opgenomen, na een angstig avontuur in het Oostenrijk se Tauern-gebergte. De heer Bruin had met zijn vrouw, 17-jarige dochter en 15-jarige zoon van uit Boeckstein een voettocht onderno men op een der hoge bergen in dit gebied. Op 2600 meter hoogte gekomen werd het gezin door een sneeuwstorm overvallen, die het noodzaakte de nacht onder felle koude in de openlucht door te brengen. (Adivertentie) ROTTERDAM Opnieuw stond woensdag het portier van een zie kenauto wijd open voor slachtoffers van een middenberm-ongeluk. Dit maal ging op rijksweg 13 (Den Haag- Rotterdam) een trekker met opleg ger door de middenstrook. De gevol gen waren vrij ernstig. Drie perso nenauto's kwamen met de vracht wagen in botsing. Drie mensen lie pen zware verwondingen op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De telegram- en tele fooncentra zijn 's zondagsmiddags niet meer open, met uitzondering van de telegraafkantoren Den Haag, Amster dam en Rotterdam. Van P.T.T.-zijde weës men er op, dat deze zondagmid dagsluiting beslist geen beknotting van de service-verlening inhoudt. Waar men zich ook in ons land bevindt, door kosteloos het nummer 009 te draaien komt men automatisch in verbinding met het telegraafkantoor in Amsterdam. Rotterdam of Den Haag, waar dan dag en nacht telegrammen kunnen worden (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het Artisleeuwtje Simba, trieste overlevende van het duo dat naar Karatsji had moeten worden vervoerd, komt vandaag verdoofd per K.L.M. terug. De dierentuin, die het paar had besteld, ziet geen heil in een los exemplaar. De terugreis heeft ondertussen heel wat voeten in de aarde. Dierenhotelier Whittaker op London Airport, die de dood van de twaalf maanden oude leeu win Vera wijt aan het feit dat zij ver voerd werd in een te kleine kist, wil de eerst een grotere krat aangevoerd zien. Artisdirecteur Jacobi zond hem daarop per omgaande een kist, waarin een rendier had gezeten. Simba weiger de echter zich hierin te laten jagen. Besloten is nu hem te verdoven en zo te verschepen. De heer Jacobi is hef met dit alles, bepaald niet eens. „Mijnheer Whittaker mag dan van de Engelse dierenbescherming zijn", zegt hij, „op mij maakt hij een bijzonder weinig deskundige indruk. Hoe kleiner de kist is, hoe minder kans het dier heeft op beschadiging, wanneer het tij dens de reis schrikt en wil vluchten. BRUMMEN De achttienjarige Efie Het moet kunnen liggen, zitten en Vreven is gisteren om het leven gekomen staan, meer niet. Iedere deskundige toen zij, de rijksweg in Brummen over- weet dit. Zoals Simba nu vervoerd stekend, door een auto werd aangereden, wordt, loopt het dier grote risico's". Hot meisje was op slag dood. BERLIJN (U.P.I.) In Oost-Berlijn zijn twee Britten verdwenen. Vermoed wordt dat ze zijn gearresteerd. Men ge looft niet dat de verdwijningen met elkaar in verband staan. Een Britse woordvoerder zei woens dag dat John Thwaites (19), die stu deerde in Wenen, zich 10 dagen geleden naar Oost-Berlijn had begeven en niet is teruggekeerd. Functionarissen op het Britse hoofdkwartier in West-Berlijn kregen later een wenk dat hij zou zijn gearresteerd. De andere vermiste. Arthur Wilbra- ham (28). uit Plymouth, verdween vrij dag in Oost-Berlijn. Toen Wilbraham. een toerist, niet tijdig uit Oost-Berlijn terugkeerde, meldden vrienden dat hij werd vermist. GENUA (UPI) Bij een brand op het vroegere m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland, nu de „Angelina Lauro", zijn zeven werklieden om het leven geko men. De mannen waren diep in het schip aan het werk toen zjj door de brand ingesloten werden. Toen tijdens het blussen in asbest ge klede brandweerlieden het verkoolde lijk van één der mannen op de in het schip gepompte watermassa zagen drij ven, gaf men de hoop op de andere zes nog te kunnen redden. De Angelina Lauro is het eigendom van de schatrijke Napolitaanse reder Achille Lauro. Het schip wordt mo menteel omgebouwd voor de dienst op Australië bij de scheepvaartmaatschap pij Flotta Lauro. De eerste afvaart naar Australië was tegen 24 augustus vast gesteld. Elke gemeente kampt met ge brek aan gymnastiekzalen en zwembaden. Een rijksconsulent voor lichamelijke opvoeding weet de oplossing: bouw prefa bricated noodzwembaden in be staande niet meer gebruikte gebouwen. Pag. 2. Ook na bet concilie moet de di recte uitwisseling van gedachten tussen alle bisschoppen van de wereld blijven bestaan. Pag. 7. De Amerikanen zien, handelspoli tiek gezien, wel brood in de libe raliserende tendensen die achter het IJzeren Gordijn merkbaar zijn. Pag. 11. Eef Dolman zal (in tegenstelling tot andere berichten) niet naar Nuth gaan. Hij vertrekt vanuit Rotterdam per vliegtuig naar San Sebastian. Pag. 13. GRONINGEN (ANP) Drie op een trottoir staande kleuters zijn woensdagmiddag in Gronin gen aangereden door een perso nenauto, die van de rijweg raakte na een botsing. Een van de kleu ters de vierjarige Jannie Kap- pinga was op slag dood. De vierjarige Johanna Siekman is met zeer ernstige verwondingen over gebracht naar het academisch zieken huis. De derde, de ook vier jaar oude Johan Tichelaar, is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. De negentienjarige autobestuurder P. M. uit St.-Michielsgestel, die de botsing veroorzaakte, is voor een onderzoek op gesloten in het hoofdbureau van politie. Hij reed over de Coendersweg in Groningen en verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende auto. BERLIJN Peter Brandt (16), zoon van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn, heeft met een handteke ning zijn vader als socialistisch kandi daat voor het Westduitse kanselier- schap, in verlegenheid gebracht. Peter tekende een door een communistische mantelorganisatie verspreide anti-Ame rikaanse petitie, zo is woensdag verno men. In de petitie, van het „permanente co mité voor vrede, nationaal en interna tionaal begrip", werden de V.S. ervan beschuldigd de wereldvrede in gevaar te brengen en werd geëist dat de Ame rikaanse militairen zich zouden terug trekken uit Zuid-Vietnam. De V.S. wer den er voorts van beschuldigd gifgas te gebruiken in Vietnam. Een van burgemeester Brandts be- langrijkse assistenten heeft de petitie veroordeeld. Professor Werner Stein, hoofd van het Westberlijnse departe ment van kunst en wetenschap, ver klaarde dat steun aan het comité zweemde naar steun aan het beleid van de communisten. Hij gispte leiders van de studentenraad van de vrije uni versiteit, die het document eveneens hadden ondertekend. Toen hij de petitie onderschreef wist Peter Brandt dat een en ander bekend zou worden. Heinz Dehn, een lid van het comité dat de petitie verspreidde, verklaarde in antwoord op een vraag, dat de jongeman het goed had gevon den dat zijn naam zou worden gepu bliceerd. Brandt junior behoort tot een socia listische jongerenorganisatie „Die Fal- ken", die links staat van de socialisti sche partij. Willy Brandt: moeilyk parket

de Stem | 1965 | | pagina 1