ting! Concilium": forum voor leken en theologen KARELl Nieuw proces tegen 8 Auschwits-beul CORA'S KSISCHE ERWORST Idee van uitgever Paul Brand LIEBHERR KOELKAST BMW SCHRIJFVERBOD Valse dollars in Rotterdam Xuidkoreaanse president waarschuwt studenten Hoog niveau Schoonheïdsfouteii LANDING OP MARS KOST 100 MILJARD KABAAL IN GRIEKS PARLEMENT Socialisten in Duitsland vergisten zich Maleisië lonkt commercieel naar Rusland ih I ij de koop f 12.625.- I mm Ex-geïn terneerden herdenken einde Japanse besetting RUIMTE EXPERT: Er is maar één bereid uit de fijnste tabakken Al meer dan 15 jaar genieten duizenden rokers dagelijks Karell V U E LTA Kloosterzusters willen hondebaan Slachtoffers bij zware explosies r Notitiessi ROND p|i HET BINNENHOF BEHUIZING 10 ketbakkerskoekje -10°/o prbehouden BMW 1800 Tl 124 SAE-PK bovenliggend® I nokhenas snelheid 170 km/il DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 f AuAverterutle) I*!»™"» mm (Door Dr. Alfred van de Weijer) (OFM Cap.) De kwestie van het schrijfverbod, dat volgens het maandblad Sjaloom aan pater Van Kilsdonk zou zijn opgelegd, heeft meerdere kanten. De feiten, ons door het K.N.P. verstrekt, komen in het kort hierop neer; De redactie van Sjaloom heeft pater Van Kilsdonk om een bijdrage gevraagd. De ze zou verklaard hebben dit niet te mo gen doen op grond van een nog altijd geldend en onlangs herhaald verbod. De redactie van Sjaloom deelt dit aan haar lezers mee en brandmerkt het verbod als een anachronisme. Desgevraagd ver klaren zowel de provinciaal der Jezuïeten als de bisschop van Haarlem, dat pater Van Kilsdonk van hen geen schrijfver bod heeft. Tot zover de feiten. LJier rijzen direct enkele vragen. Heeft de redactie van Sjaloom de gang van zaken juist weergegeven Zo ja, wat heeft pater Van Kilsdonk bedoeld, toen hij verklaarde het gevraagde arti kel niet te mogen schrijven en eraan toe voegde, dat „dit hem nog pas enkele maanden geleden (opnieuw) was meege. deeld". Bedoelde hij een uitdrukkelijk verbod of alleen een wens, een vingerwijzing Door wie werd hem dit verbod gegeven Niet door zijn provinciaal en ook niet door de bisschop vam Haarlem. Maar door wie dan wel Of kwam er van de beide genoemde in stanties zoiets als een wens of een vin gerwijzing Of is er misschien sprake geweest van morele druk TIet lijkt ons, nu de zaak eenmaal in de 1 publiciteit is gebracht, gewenst deze vraagtekens uit de wereld te helpen. De indruk is gewekt, dat de vrijheid van meningsuiting door kerkelijke instanties met middelen, die niet meer van deze tijd zijn, wordt belemmerd. Dit is een zware beschuldiging, die klimaatbedervend werkt. De provinciaal der jezuïeten en de bisschop van Haarlem hebben haar, wat hun persoonlijk beleid betreft, van de hand gewezen. Het woord is nu aan pater Van Kilsdonk. Hij zal zijn bewering waar moeten maken. Hij zal man en paard en modaliteit moeten noemen. Kan hij dit niet of wil hij dit niet, dan had hij helemaal moeten zwijgen. (Van een onzer redacteuren) Eén van de belangrijkste vruchten van het Vaticaans concilie is de uitwisseling van gedachten tussen bisschoppen uit aile hoeken van de wereld, ieder met zijn eigen achtergronden, ieder vertolkend wat er leeft in de eigen kudde. Deze heeft buitengewoon stimulerend op de ontwikkeling van denken en doen in katholieke kringen gewerkt. Velen zouden het dan ook betreuren, indien deze uitwisseling over enkele maanden zou worden stopgezet. Volgens hen moet er een weg gevonden worden, om tot een permanent concilie' te komen, minstens in die zin, dat de communicatie tussen de bisschoppen onderling in stand wordt gehouden. Nog nooit is de kerk zo katholiek', zo wereld wijd geweest, als tijdens de kerkvergadering. Zij zou haar uiterste best moeten doen, om het ook buiten concilietijd te blijven. ROTTERDAM (A.N.P.) De Rotter damse recherche zoekt een Engelsspre kende zeeman, die de afgelopen dagen in enkele winkels aankopen heeft betaald met valse bankbiljetten van 20 Ameri kaanse dollars. Zo ontving een winkelier in Hoek van Holland een dergelijk bank biljet voor de aankoop van souveniers. De onbekende zeeman kocht in een andere winkel sokken en betaalde deze met een zelfde biljet. Een derde exemplaar werd ontvangen in een kledingzaak in Schie dam. In al deze drie gevallen betreft het een zelfde type falsificaat. De valse biljetten werden ontdekt toen ze met andere bui tenlandse valuta bij banken in Rotterdam ter wisseling werden aangeboden. DEN HAAG Tienduizend Nederlan ders uit het oude Nederlands-Indië, In dische Nederlanders, ex-geïnterneerden uit alle Indische kampen en alle ex- knjgsgevangenen uit geheel Nederland worden zaterdag 2 oktober in de Dieren tuin te Den Haag verwacht tijdens een nationale bijeenkomst ter herdenking van het feit dat deze maand 20 jaar geleden een einde kwam aan de bezetting van het toenmalige Nederlands-Indië. De herdenkingsbijeenkomst, die dit jaar voor de eerste en tevens laatste maal wordt gehouden, wordt georgani seerd door de Vereniging Indische Ne derlanders, m samenwerking met om de Vereniging van Officieren en Onder officieren. de Vereniging van Oud-Strij ders, de vereniging „Onze Toevlucht" de SnSchNapdpyènnd °VerZee" 6n Indi" SEOEL (Ü.P.I.) In een redevoering voor radio en t.v. heeft de Zuidkoreaanse President Park Tsjoeng Hie gewaar- sc uwd, dat alle vereiste maatregelen w°rden genomen om studenten- etjes en demonstraties tegen de rege- 'n;: kop in te drukken. de^ com of/ da.' al,leen maar ..onze vijand, teert. umsten van de onrust profi- mmstrPart!lident doelde OP de felle de- het verrlra Va2 ?e afSelopen dagen tegen lussen 7 dat normale betrekkingen Elf Ziiid-Kor-ea en Japan vestigt. Dit geldt niet alleen op het niveau van het kerkelijk beleid maar ook op het niveau van de theologie. Zoals men weet, bracht iedere bisschop en iedere bisschop penconferentie naar het concilie zijn des kundigen mee, die voor de wetenschap pelijke begeleiding van het conciluaira werk moesten zorgen. Spontaan is er tus sen deze deskundigen van alle mogelijke pluimage, van alle mogelijke richtingen en scholen, van alle mogelijke landen en volkeren een gedachtenwisseling ont staan, die nu reeds merkwaardige resul taten heeft opgeleverd. Het zou zonde zijn indien straks ai deze geleerde heren weer achter him eigen bureau zouden kruipen en zich opnieuw zouden verschansen in hun veilig theologisch tehuis. De voor uitgang van de theologie en de aanver wante vakken zou er zwaar door worden afgeremd. Bovendien is er alles voor te zeggen, het contact tussen beide sferen die van het verantwoordelijke beleid en die van de wetenschappelijke bezinning levendig te houden. Niet om ze door el kaar tb laten lopen, niet om een werk groep van theologen op de stoel van het wereldepiscopaat te zetten of om het wereldepiscopaat tot een congres van theologen te maken, maar om ze elkaar te laten bevruchten. Het concilie heeft duidelijk laten zien, hoe noodzakelijk deze wisselwerking is en hoe beide partijen ervan kunnen profiteren. Ook deze winst mag men niet meer verloren laten gaan. Het zijn deze overwegingen, die geleid hebben tot de oprichting van het inter nationale tijdschrift „Concilium", waar van intussen reeds zes nummers zijn ver schenen. Het idee werd tijdens de eerste conciliezitting geboren in het brein van de Nederlandse uitgever Paul Brand jr, een man die in zijn vele contacten met theologen van wereldnaam direct aan voelde, welke kansen er lagen en welke winstpunten er verloren konden gaan. Er moest een tijdschrift komen, dat de genade van het concilie zou continueren en de resultaten ervan aan de wereld zou doorgeven. Een tijdschrift, waarin theolo gen uit de hele wereld een open samen spraak zouden houden, terwijl ook niet- theologeii, bisschoppen en priesters even goed als leken, zich in het gesprek zouden kunnen mengen. En dit alles vanuit de .nieuwe inspiratie, welke Vaticanum II aan het katholieke denken gegeven heeft. Het heeft heel wat hoofdbrekens ge kost om het schone idee in harde wer kelijkheid om te zetten. Denken we al leen maar eens aan het probleem van de taal. Concilium verschijnt in acht edities, elke verzorgd door een eigen uitgever: een Franse, Engelse, Ameri kaanse, twee Duitse, een Spaanse, Por tugese, Italiaanse en Nederlandse editie. De inhoud is voor alle uitgaven gelijk, met dien verstande, dat een uitgebreide staf van vertalers zorgt voor de omzet ting in de verschillende talen. PAUL BRAND jr. zesde aan de problematiek van Kerk en wereld». In de komende maanden krijgen we dan nog nummers, die gewijd zullen zijn aan de kerkgeschiedenis, aan het kerkelijk recht, het geestelijk leven en de studie der H. Schrift. Ieder jaar hoopt men deze cyclus in dezelfde volgorde te doorlopen. Elke afdeling heeft een eigen redactie, die verantwoordelijk is voor inhoud en strekking van de door haar verzorgde nummers. Deze werkwijze heeft het voodeel dat het tijdschift fris en degelijk blijft: fris omdat ieder num mer een geheel eigen karakter heeft en degelijk omdat aan de voorbereiding van ieder nummer een heel jaar kan worder. gewerkt. Het is volslagen onmogelijk, in enkele woorden een waarde-oordeel over het nu reeds gepubliceerde uit te spreken. Wij volstaan dan ook met het weergeven van enkele indrukken. Het niveau van de eerste publikaties is zeer hoog, mis schien zelfs iets te hoog om op den duur de belangstelling van de niet-vak- man te blijven trekken. Dit geldt met name voor de hoofdartikelen, welke de signatuur dragen van kopstukken als Congar, Rahner, Schillebeeckx, Ratzin- ger, Urs von Balthasar en anderen. Lich ter verteerbaar is de rubriek, welke ver zorgd wordt door het documentatiecen trum, en de kroniek van de levende Kerk. hier voelt ook de niet-vakman zich di rect aangesproken en ten volle geïnteres seerd. En zo komt ieder toch wel ergens aan zijn trekken. Een tweede opvallende kwaliteit is, dat de redactie in elk nummer een of meer onderwerpen weet aan te snijden die volop actueel en direct voor de praktijk bruik baar zijn. In het dogmatiek nummer be- hanaeit zij het probleem van de colle gialiteit van de bisschoppen. In het litur gienummer spreekt zij uitvoerig over de inrichting van het kerkgebouw zoals die in de naaste toekomst worden moet. In het pastoraalnummer over problemen van organisatie en planning. In het oecu- menenummer over de communicatio in sacris. In het moraalnummer over hel pacifisme en de wettige zelfverdediging, in het Kerk- en wereldnummer over de positieve benadering van het moderne atheïsme en van het ongeloof. Wie niet de tijd of cue moed heeft, om alle artikelen door te werden, vindt iedere keer toch weer een titel die hem meteen pakt en die hem een uurtje doet uittrekken om zijn theologische kennis op peil te bren gen. Dat vinden we voor een wetenschap pelijk tijdschriit een bijzondere verdienste. Uitermate praktisch lijken ook de lite ratuuroverzichten, die van tijd tot tijd worden gegeven. Bijvoorbeeld over de hele kwestie van de geboorteregeling en de encyclopedische informaties over zulke belangrijke onderwerpen als de veschil- lende kerktypen binnen de reformatie. De kwaliteiten van de vertaling laat ze ker nog ruimte voor verbetering over Ze gaan dikwijls mank aan een zekere houterigheid en roepen hier en daar ook de vraag op, of het origineel wel vol doende exact is weergegeven. Nu weten we hoe moeilijk het is een wetenchap- pelijk betoog, doorspekt met vaktermen, in een andere taal om te zetten. Om het vlekkeloos te kunnen doen zou men tegelijkertijd een goed' linguïst en een goed theoloog moeten zijn, een combi natie die helaas maar weinig wordt aan getroffen. Ook komen er in de tot nog toe gepubliceerde nummers nogal zetfou ten voor, soms direct te herstellen, soms van dien aard dat de leesbaarheid van de tekst erdoor wordt aangetast. Maar slechts een kniesoor zal kdnnen vergeten, dat het hier slechts om schoon- heidsfouten gaat. De kwaliteit van de tot nog toe gepubliceerde Conciliumnum- mers is boven alle twijfel verheven. En wij mogen er gerust trots op zijn dat het een Nederlandse uitgever is geweest die het idee heeft geopperd en bij de organisa torische uitwerking van dat idee een grote rol heeft gespeeld. Zou het dan toch waar zijn wat Congar eens heeft gezegd dat het Ne derlandse volk een bijzonder charisma bezit, het charisma namelijk om alle mo gelijke dingen te organiseren zelfs het werk van de Heilige Geest Of moe-ten we een beetje prozaïscher constateren dat Nederland een oude traditie van cos- mopoltisme in nieuwe vormen heeft voortgezet? De waarheid 'zal wel ergens lin het midden liggen. Halverwege tus- |sen het charisma en de natuurlijke kwa liteiten in. Dr. Alfred van de W^üer. (Advertentie) WASHINGTON (UPI) Dr. Donald F. Hornig, ruimtevaartadviseor van pre sident Johnson heeft in het congres ge zegd, dat een bemande landing op Mars waarschijnlijk ongeveer 100 mil jard dollar zal gaan kosten. Horndig zei: ,,Als deze schatting juist is dan kan ik alleen maar concluderen dat er op dit moment wel nationale objecten zijn, die van een groter be lang zijn. Hij dacht, dat er nog eens tien jaar lang ruimteproeven genomen moeten wor den, voordat men in staat zal zijn zelfs maar over een dergelijke onder neming verstandig na te denken. Hij bestudeert momenteel de program ma's komend na het Appolloproject. Dit project zal 20 miljard dollar gaan kosten en heeft tot doel rond 1970 een mens op de maan te brengen. verH.-™ ?er s steui*en de eis het np f te annuleren en nieuwe algeme- houden. De generaals j n, dat de wijze waarop de regering rinm f Politie laat optreden tegen de monstrerende studenten naar fascisme zweemt Inminddels zijn berichten volgens wel-, "i de noodtoestand was afgekondigd, on juist gebleken. Troepen zouden gemobi liseerd zijn, nadat de vice-minister van «efensie had verklaard dat de studen tenrelletjes uit de hand liepen. Nu er zes nummers verschenen zijn. kunnen we ons langzamerhand een oor deel over de kwaliteit van het tijdschrift gaan vormen. Het blijkt een gelukkiger greep te zijn geweest, om elk nummer rond een bepaalde problematiek te con centreren. Zo was het eerste nummer ge wijd aan de leer over de Kerk, het twee de aan de vernieuwing van de liturgie, het derde aan de aanpassing van de pastoraal, het vierde aan de oecumenische beweging, het vijfde aan moraaltheolo gische vragen van het ogenblik en het Probeert u ze ook eens. Een hele doos vol rookgenot voor f 2.50. Vraag voor SENORITAS de frisse, rode doos DELUXEl8ct. FRANKFORT (UPI) Wanneer de openbare aanklagers hun zin krijgen zal een nieuw» proces worden begonnen izal een nieuw proces worden begonnen tegen acht van de 20 Auschwitz-functio- narissen, die gedurende 20 maanden in Frankfort terecht hebben gestaan in het grootste strafproces dat West-Duitsland ooit heeft gekend. Deze acht zijn: Mulka., Hoecker, Capesius, Schatz, DylCwski, Broad, Stark en Schlage. De aanklagers zijn van mening, dat dit achttal „er veel te gemakkelijk van af is gekomen" met de straffen die de mannen verleden week donderdag tegen alk acht levenslange gevangenis straf geëist. Het resultaat was, dat een van hen werd vrijgesproken, en dat de zeven andere ex-nazi's gevangenisstraf fen van vier tot veertien jaar tegen zich hoorden uitspreken. De aanklagers hebben nu meegedeeld dat zij in beroep zijn gegaan bij het hooggerechtshof, dat overigens slechts vonnissen van lagere rechters kan be vestigen of een nieuwe procesvoering kan gelasten. Dit hoogste rechterlijke or gaan in de bondsrepubliek kan geen von nissen op enigerlei wijze veranderen. Het monsterproces eindigde donderdag toen 'zes Auschwitebeulen tot levenslang werden veroordeeld en 11 andere be VICTORIA (Canada) (U.P.I.) Zeven kloosterzusters in Victoria heb ben gisteren weer geweigerd hun dierenasiel op te geven en het reli gieuze leven in een priorij te hervat ten. Het Vaticaan had moeder Cécilia- Mary (75) vier maanden geleden be volen het dierenasiel, „The Good Shepherd animal haven", te sluiten. De kloosterzuster had het asiel zes jaar geleden opgericht. Het werd ge financierd met geld uit een erfenis. De kloosterzuster en haar zes assis tenten hielden echiter vast aan hun geloof, dat de verzorging van los lopende honden een werk van God was. Zij deden een beroep op de paus om het bevel tot sluiting van het asiel in te trekken. De zaak verdween uit de belang stelling, nadat moeder Céc ilia-Mary en kerkelijke functionarissen het eens waren geworden over een tijdelijk bestand. Het vraagstuk van de ex ploitatie van het dierenasiel werd geruisloos terug verwezen naar het Vaticaan. Pate Keber en mgr. Michael O'Con- néH, uit Victoria, hebben de kloos terzusters nu gevraagd anderen te zoeken voor de leiding van het asiel. Maar moeder Cécilia-Mary zei dat haar verzoek aan Rome nog niet was beantwoord en aait de zaak om deze reden wat haar betrof nog hangende was. klaagden lagere straffen kregen opge ld. Drie verdachten werden vrijge sproken. De 20 mannen was tenlastegelegd te hebben deelgenomen aan moord op 2,5 miljoen gevangenen van het nazi-ver nietigingskamp Auschwitz. De aanklagers hebben iiiet uitdrukke lijk verklaard, dat zij opnieuw levens lang zullen eisen tegen het achttal, maar waarnemers nemen aan, dat dit zeker zal gebeuren. ATHENE (D.P.A./AF.P./Reuter) De 99 afgevaardigden van de nationale radi cale unie zullen premier Tsirimokos steu nen als, later deze week, wordt gestemd over het voortbestaan van de nieuwe Griekse regering. Dit deelde partijvoor zitter Kanellopoelos woensdagavond tij dens een rumoerige voortzetting van het vertrouwensdebait mede. Terwijl hij het woord voerde wierp een afgevaardigde van de cenitrumunie zich op de minister van buitenlandse zaken tijdens het kabinet-Novas, Georges Melas, die een onvriendelijk gebaar in zijn rich ting had gemaakt. De vergadering werd tijdelijk gesehorst. Kanellopoelos zei dat zijn partij onge rust was over het voortduren van de cri sis en de steeds slechter wordende toe stand. Hij verweet de leider van de cen trumpartij, Papandreo, door zijn toespra ken onverantwoordelijke groepen opge wonden jongeren tot de jongste onlusten te hebben aangezet, bedoeld om de de mocratie te verwoesten. Opnieuw had de regering strenge voor zorgsmaatregelen getroffen. Rond het par lementsgebouw was een politiekordon ge trokken terwijl de omliggende straten met prikkeldraad waren afgezet. LOUISVILLE, Kentucky (U.P.I.) Tien tallen hevige explosies hebben zich woens dag in een fabriek van de Dupont Che mical Corp., 8 km van de binnenstad van Louisville (Kentucky), voorgedaan. De autoriteiten hebben inmiddels iedereen uit een gebied binnen een straal van drie km geëvacueerd uit vrees dat een reus achtige tank met vinylchloride zou ont ploffen. Volgens de politie van Jefferson Coun ty is zeker een persoon gedood. Onbeves tigde berichten zeggen dat een brand weerman en vier andere personen wer den gedood en 17 gewond. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Ook wanneer men de Westduitse sociaaldemokraten evenals andere politici het recht toekent dat zij zich ook wel eens mogen vergissen moet men de Brandtpartij die op 19 september a.s. de C.D.U. van dr. Adenauer en prof. Erhard wil aflos sen toch voorhouden zestien jaar ge leden de ontwikkeling van West- Duitsland wel helemaal verkeerd te hebben beoordeeld. Dit blijkt duide lijk, wanneer men nog eens de uit spraken van vooraanstaande socia listen die ten dele al niet meer in leven zijn uit de jaren en da gen voor de eerste Bondsdagverkie zingen van 1949 te voorschijn haalt. Het is haast onbegrijpelijk, dat de CDU dat niet heeft gedaan als on derdeel van haar huidige verkiezings campagne. Maar vermoedelijk js ook niet alles wat de C.D.U. in 1949 voorspelde werkelijkheid geworden. Overigens is er een interessante pa rallel met die allereerste verkiezin gen, die op 14 augustus 1949 in West- Duitsland plaatshadden. Toen werden er tien politieke par tijen in de Bondsdag gekozen want er bestond nog geen vijf-procents clausule in de kieswet, die bepaalt, dat een partij minstens vijf procent van alle uitgebrachte geldige stem men op zich moet verenigen om in het parlement te komen. De C.D.U.-C.S.U. kregen toen 31 procent van alle stemmen, de S.P.D 29.2 procent. De christen-democra ten formeerden onder Konrad Aden auer toen de eerste Westduitse rege ring tezamen met de C.S.U de li berale vrije democraten en de inmid dels ter ziele zijnde .Deutsche Par tei". De christendemocraten zijn sinds dien onafgebroken aan het roer ge weest. Van 1957 tot 196l zelfs met absolute meerderheid. Aan de komende verkiezingen van 19 september wordt behalve door de „grote vier" (CDU, CSU, FDP en S.P.D.) deelgenomen door acht kleine partijen en groeperingen, van wie eigenlijk alleen maar de com- munistisch-georiënteerde „Deutsche Friedens Union" (D.F.U.) en de neo nazi stische Nationaaldemokrati sche Partei" KN.D.P.) een heel klein kans je hebben over de 5-procents-horde te kunnen springen. Waarschijnlijk is dat niet. Men herinnert zich in Bonn hoe de toenmalige SPD-voorzitter, wijlen dr. Kurt Schumacher een beslissend aandeel had gehad in de opneming van artikel 65 in de voorlopige Westduitse grondwet. Daarin staat dat de bondskanselier de richtlijnen van de politiek bepaalt. Dr. Schu macher moet wel zeer teleurgesteld zijn geweest, toen de SPD de al lereerste Bondsdagverkiezingen niet won en derhalve ook niet de kandi daat voor het kanselierschap mocht aanwijzen. Hoe het in West-Duitsland zou zijn gegaan als in 1949 reeds de socia listen aan het bewind waren geko men. is natuurlijk niet meer met zekerheid vast te stellen. Velen be weren, dat de socialisten het ook niet veel anders hadden kunnen doen dan de christen-democraten en hun coalitiegenoten en dat ook voor de S.P.D. de situatie niet anders zou zijn geweest, namelijk dat de socia listische regering eveneens de steun der geallieerden zou hebben gehad om het westelijk deel van het ver deelde Duitsland op te bouwen tot een sterk bolwerk. Anderen daaren tegen zijn van mening, dat het alle maal toch heel anders zou zijn ge gaan en zij verwijzen daarbij naar de redevoeringen, die vooraanstaan de socialisten in 'die jaren en dagen voor de eerste verkiezingen hielden. Reeds op de eerste partijdag der socialisten in 1946 in Hannover (tot op heden een socialistisch bolwerk) verklaarde dr. Schumacher, dat er aan het marxisme niets ouderwets is en dat het niet als ballast mocht worden beschouwd. (De tegenwoor dige S.P.D. heeft in haar Badgodes- bergse partijprogramma vrijwel al het marxistische overboord gegooid. Als ballast, naar openlijk werd toe gegeven). In de verkiezingscampag ne noemde dr. Kurt Schumacher de C.D.U- een partij „zonder ideeën, zonder orogramma, zonder kennisl zonder moed en zonder verantwoor ding tegen het Duitse volk". Op 12 september 1948 zei hij op het S.P.D.-partij congres in Dusseldorf, dait „de korte droom der mogelijk heid van de vrije economie zijn ein de nadert." Dr. Schumacher had het trouwens op prof. Ludwig Erhard als de later pas erkende va der van de Westduitse welvaart voor zien. Vermoedelijk heeft hij instinc tief gevoeld, welk een invloed prof Erhards economische planning 0p de Westduitse kiezers zou hebben. Op 19 juni 1949 verklaarde dr. Schuma cher: ,,Als we de economische poli tiek eens nader bekijken, krijgen we de indruk alsof de mannen van de C.D.U. en de F.D.P., die beschikken over de capaciteiten van middelma tige bureauchefs, confectiearbeid voor het Sovjetrussische totalitaris me hebben geleverd." Drie weken la ter verklaarde hij: „Ik weet niet waar prof. Erhard zijn economische colleges heeft gespijbeld, zijn bos bonte luchtballons ontploft de een na de ander als gevolg van de feiten. De leuze van de sociale markteco nomie is niets anders dan een leu genparool a la het „Blut und Bo den" (der nazi's). Ik vraag de non- valeurs der C.D.U. en F.D.P.: hoe lang willen jullie ons nog iets voor zwendelen?" En enkele dagen na de eerste Bondsdagverkiezingen toen de SP. D. tegen de C.D.U.-C.S.U- had ver loren, verklaarde de toenmalige par tijwoordvoerder Fritz Heine: „Deze regering zal het probleem de prijzen en lonen aan elkaar aan te passen niet oplossen maar nog vergroten. De S.P.D. verwacht een stijging van het aantal werklozen en een daling van de levensstandaard". Een half jaar later was het S.P..- bondsdaglid dr. Veit nog somberder. In de Bonsdag verklaarde hij: ,,Als deze economische politiek wordt voortgezet, zal Duitsland in 1952 niet meer levensvatbaar zijn". Prijzen en lonen zijn inderdaad tot op de hui dige dag niet in evenwicht. Voor het overige heeft de S.P.D. zich nogal KOEALA LOEMPOER (U.P.I.) Ma*- leisië overweegt betrekkingen aan te kno, pen met Rusland. De eerste conitactep zouden gelegd kunnen worden op het ge bied van de handel, aldus de Maleisische premier Tengkoe Abdoel Rahman. Maleisië heeft momenteel geen betrek kingen met het communistische blok, maar zou in contact staan met Zuid-Sla«- vië met het oog op een mogelijke uitr wisseling van diplomaten. Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Terwijl een aantcCl vooraanstaande leden van de Tweede Kamer zich bezint op de vernieuwing die de werkwijze van ons parlement moet ondergaan, hebben de bouwkun. dige voorzieningen snelle voortgang gevonden. Men is en was het er over eens, dat de behuizing van de volks- vertegenwoordiging beneden elk peil was. Het gebouw van de kamer zelf, hoe fraai ook aan het Binnenhof gele. gen, was ruimtelijk volstrekt onvol doende om een parlement tot normaal werken in staat te stellen. Een heel typerend voorbeeld daarvan was de werkkamer van de voorzitter van de grootste fractie, de K.V.P., drs W. K. N. Schmelzer, vroeger bij ingewijden beter bekend als „het kamertje van Romme". Dit hok, een beter woord be staat er niet. voor, zou in het particu liere bedrijfsleven nauwelijks geschikt zijn voor de portier. Maar in de Twee de Kamer moesten daar door een van de machtigste mannen van het land gasten van groot aanzien uit binnen- en buitenland te woord wor den gestaan. Het was eenvoudig be schamend. Maar goed, die periode is nu bijna ten einde. Kamervoorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft van Rijksgebouivendienst verlangd, dat de „tweede fase" van de nieuwbouw op Prinsjesdag gereed zal zijn. Dan zcd de fractie van de K.V.P. als laatste over een behoorlijke eigen ruimte be schikken. Dan ook zal fractieleider Schmelzer een beetje representatief gehuisvest zijn. Wat ook zeer belang rijk is in de verhouding kiezer- geko zene, of zo men wil volk-parle ment, is het nieuwe restaurant. On der de huidige omstandigheden kan een kamerlid zich met een gast (en/of een kiezer) slechts terugtrekken in een officieel klein spreekkamertje. Straks zal het mogelijk zijn, dat hij met hem een kopje koffie drinkt. De huidige koffiekamer is zo klein van omvang, dat zij zelfs de 150 kamerle den niet kan herbergen, laat staan, dat het mogelijk zou zijn ook nog gas ten toe te laten. Met het gereedkomen van deze tweede fase is de nieuwbouw van de Tweede Kamer nog lang niet voltooid. Het ruimtegebrek is in feite nog even schreeuwend gebleven, omdat de be hoeften van de kamer in het verleden schromelijk zijn onderschat. Echte werkruimte voor de kamerleden is er, behalve dan in de grote schrijfkamer of de bibliotheek, nog nauwelijks. Ka mers om de deskundigen, die nu bin nen afzienbare tijd hun intrede zul len doen om het parlement technische bijstand te verlenen, te laten werken, zijn nog niet beschikbaar. Daarom is ook nog een derde fase op papier ge zet. Maar de kamer zal pas werkelijk goed in de werkruimte komen te zit ten, wanneer de kansen benut worden die ontstaan door het vertrek van mi nister Vrolijk met zijn departement van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk naar Rijswijk. Als de ka mer de beschikking krijgt over dat departement en het aangrenzende ge bouw, waarin de bezitsvorming reeds jaren onderdak geniet, zal onze volks vertegenwoordiging tot een echt par lement kunnen uitgroeien. Daarvoor is het dan ook de hoogste tijd gewor den.

de Stem | 1965 | | pagina 13