Rusland werkt aan ruimtewerkplaats FLORA MOPJES Aluminium bungalow staat in vijf dagen Jacht op immense schat van koning Alarik hervat Van vrouw tot vrouw REUMA Bijou, de make-up van Gatineau Foor lancering van bemande maanraketten Ik neem Wajang wajang* Weer proces tegen twaalf nazi-beulen Tv-kijker ging handelaar metl bijl te lijf ^3^ duurste ziekte ter wereld Baby's geheugen Wiedeaardappel niet eert is de maaltijd niet weerd OAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 Vermiste Brit in O.-Berlijn gevangen P omdat het ongezouten 5Sl margarine is, en... puur plantaardig! het volledige voedsel Clin voor uw hond DOOR MIGNON G.EBEP.HART Comfortabel huis door Annemie Mae Gillavry Reuma-plaat Interieur Vernuftige vondsten Nieuwe schommel kan alle kanten uit Calorieën Kenners MOSKOU (A.F.P.) De ruimteraket, die de eerste Russische kosmonauten naar de maan moet brengen, zal in een om de aarde cirkelende ruimtewerkplaats in elkaar worden gezet uit losse onderde len, zo heeft generaal Nicholas Kamanln, de leider van de groep Russische ruimte vaarders, meegedeeld. Als eerste stap hiertoe zullen, naar h(j zei, „zeer binnen kort" kosmonauten in speciale ruimte- pakken, die volle bewegingsvrijheid ga randeren, de mogelijkheden nagaan om in de ruimte werk te verlichten. Wanneer men de techniek van het „rendez-vous" en het „zelfstandig werk' in de ruimte onder de knie heeft zal de tweede fase ingaan, die bestaat uit het in de ruimte in elkaar zetten van de werkplaatsen en observatoria^ waarin de specialisten zullen werken. Tenslotte, „op een later tijdstip", zal dan een raket warden geassembleerd door deze „ruim tearbeiders" voor een reis naar de maan. Generaal Kamanin onthulde dit plan in een toespraak in een bioscoop te Mos kou ter gelegenheid van de première vain de kleurenfilm „De mens stapt de kos mos binnen". De generaal gaf te kennen, dat het dank zij de Sovjet-Unie was, dat de Amerikanen in juni j.l. Edgar White een „wandeling" in de ruimte konden laten maken. Amerika was volgens hem van plan geweest, pas tegen het eind van dit jaar een ruimtevaarder uit zijn cabine te laten komen en dan nog maar „half". Zij konden echter het Russische „ruimte uitstapje" eerder navolgen dank zij een langdurig gesprek dat een groep Ameri kaanse specialisten in de Sovjet-Unie kon hebben met de bemanningsleden van de Woschod-2, aldus Kamanin. Bij het gesprek van de Amerikanen met Beljaev en Leonov „hielden wij niets achter", zo zei Kamanin. Op vragen van westelijke verslaggevers, wie deze „spe cialisten" dan wel waren antwoordde de generaal, dat drie of vijf personen de Russische kosmonauten enkele dagen hadden geïnterviewd, maar hij kon zich hun namen niet herinneren. LONDEN (UPI) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld onofficiële berichten te hebben ontvangen, dat een vermiste 28-jarige Engelse onderdaan in Oost-Berlijn gear resteerd is. De Brit in kwestie is Arthur Wilbra- ham uit Plymouth, die met enkele vrien den voor een bezoek naar Berlijn was gegaan en van wie sinds vrijdag van de vorige week niets meer is gehoord. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei, dat pogingen in het werk wer den gesteld achter de feiten te komen en dat niets uit Oost-Duitsland was ver nomen. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. HAGEN (UPI) Twaalf oud-S.S.-leden zullen op 6 september in Hagen voor het gerecht verschijnen op beschuldi ging van medeplichtigheid aan de moord op duizenden joden in het do denkamp Sobibor in Polen tijdens de tweede wereldoorlog. In de aanklacht zijn slechts drie beklaag, den bij name genoemd. Het zijn de 53- jarige Kura Bolender uit Hamburg, de 54-jarige Karl Frenzel uit Goettingen en de 59-jarige Franz Wolf uit Eppel- heim. Bolender wordt beschuldigd van moord op 360 personen en medeplich tigheid aan de dood van 86.000 perso nen. Frenzel en Wolf worden beschul digd van moord op respectievelijk 42 personen en medeplichtigheid aan de dood van 250.000 en 115.000 personen. De negen andere beklaagden staan terecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan moord. Verwacht wordt, dat het proces ten minste vier maanden zal duren. (Ad/vertenitie) POTENZA (UPI) In de Itali aanse stad Potenza zijn geleerden begonnen de legendarische „schat van koning Alarik" te localiseren en te bergen. De schat vormde de buit van de eerste plundering van Rome door de barbaren. Volgens de overlevering trok ko ning Alarik der Westgoten naar het zuiden van het Apenijns schier eiland nadat hij in 410 n. Chr. Ro me had veroverd en de stad had geplunderd. In de buurt van Po tenza werd hij echter ziek en over leed hij, vermoedelijk als gevolg van malaria. Zijn onderdanen be groeven hem, te zamen met de schat, op een plaats niet ver van de rivier de Basento, die in de loop der eeuwen echter een andere bed ding heeft aangenomen en het graf heeft verzwolgen. In de afgelopen eeuwen is vele malen getracht de volgens histo rici immense schat te bergen, het geen tot dusver steeds tevergeefs was. Ditmaal echter staat de expeditie onder leiding van geleerden, die gebruik maken van moderne in strumenten en machines. Dr; Ar mando Sivoni, staat aan het hoofd van de groep „schatgravers", die bestaat uit scheikundigen, ingeni eurs en deskundigen op het gebied van de elektronica. Uitgaande van in het verleden gedane onderzoekingen is de groep ervan overtuigd, dat de koning dei- We stgoten werd begraven op een plaats, die bekend staat als Value, dat niet ver buiten de stad ligt. Chemische proeven hebben aange toond, dat de plaats waar het graf moet liggen inderdaad in de bed ding van de Basento heeft gelegen en dat de rivier later een andere loop heeft gekregen. Op diezelfde plaats heeft een Franse archeologische expeditie een paar jaar geleden verscheide ne menselijke resten gevonden, iets dat door dr. Sivoni als zeer opmer_ kelijk wordt beschouwd. Wanneer eenmaal de plaats van het graf is bepaald zal men met be hulp van een onder de grond aan te leggen elektrisch circuit dia grammen vervaardigen om te kun nen nagaan hoe de opbouw van het graf is. Eerst dan zal men aan op graven kuinnen gaan denken. Met GRATIS speldje. Flora is ook deelnemer aan da nationale speldjescompetitie. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT BRUSSEL (ANP) De 72-jarige Fer-1 nand Adam uit de Belgische plaats Char leroi is zo kwaad geworden op de han delaar, die hem een tv-toeste- had ver kocht, dat hij hem met een bijl te lijf is gegaan. Zijn toestel ging voor de derde keer in drie maanden kapot. De bejaarde tv-kij ker verloor zijn geduld en onderstreepte zijn misnoegdheid door de leverancier en diens echtgenote met een bijl te achter volgen. De vrouw werd aan de linkerarm gewond. De dader zal het nog even zon- houden onder beschuldigimg van poging tot moord. man? Heb ook.' 32) Ze liep de badkamer binnen en spoel de haar gezicht af met koud water. Daarna waste ze haar handen met een borsteltje alsof ze de man daar ginds in het meer had aangeraakt. Toen ging ze naar beneden. Dilly zat er nog steeds als een zoutzak; op de een of andere manier had ze gedu- wandeling van- tuinhuis haar bril steeds in de I kwamnMgeSemd 8eh°uden. Ellen ïS hüS ?nel tegemwt. Haar a], ai St0nd recht overeind "ie van een kat. ,!k.-kan geen stom woord I wL? y krjgen! Wie die Weet je zeker dat hij dood is? -)eL e sheriff kunnen bereiken 'tS? onderweg. De politie Jim kwam de kamer weer binnen- Ellen'" Ik heh ?ezickt. was asgrauw, tont il j10" met doodgescho ten! Ik zeg je dat ik in de lucht ee- schoten heb!" wiItenSTfm|i<?},tnW?rl0peens °ok lük- yiur" man die vn" I te? hoh n dat 111 de lucllt gescho- hem niet hebben kun- nen doodschieten!" j haargSd" gFeeP WÜd naar 7ih? Vee®^e met beide handen over 2 ?gen' s'aal'de nietsziend de ka- Met k 0n 'leP toen log naar de tafel. hovende handen schonk hij zich St rrtlLino"H6t is dezelfde vent. I ~ood. Toch. Grote goedheid, ik heb mÜl *ee?s op hem gericht". Martha Jim geruststellen; ze moest ki z°r.Sen dat die verschrikkelijke bleekheid van Ellens gezicht ver ben en zeggen dat hij niet ver boord was, maar dait zij hem over reden had. Maar ze was verplicht flog te wachten tot dat Lem zou weten wat ze gedaan had. Maar Dilly stond op en zette naar j- ^,hreef °P» .'ïs hij doodgeschoten, eerst haar Iets in haar stem trok in het bijzon der Martha's aandacht. Dilly zou nu toch zeker wel alle hoop op geheim houding hebben laten varen? ,,Ik heb hem niet aangeraakt-" Jim huiverde. ,,Dat is bovendien in strijd met de wet. 'k Zou hem niet kunnen verplaatsen of aanraken. Maar Hij keek Ellen als om hulp zoekend aan.„Ellen ik kan hem niet geraakt hebben. Toch misschien toch wel. Het was schemerdonker, mijn revol ver heeft 'een kleine afwijking naar links. Misschien heb ik te laag ge mikt „Als jij dacht dat je in de lucht schoot, is dait zo. Je bent een goed schutter.'' zei Ellen snel. Dilly zei: „Als je hem per onge luk geraakt hebt, Jim, per ongeluk dan stond je in je recht. Een gluur der Is het niet bij jouw .land, waar we hem hebben gevonden?" „Mijn Jim staarde haar aan en veegde met zijn hand zijn mond af. „Je bedoelt dat strookje naar het meer? Ja, dat is mijn terrein. Ik heb daar oeverrechten." „Loopt er niet een oude weg dwars doorheen?" „Ja, zeker. Ik ben altijd nog eens van plan geweest die te laten verbe teren en er een optrekje of zoiets te laten bouwen aan de waterkant." Jim was nog steeds zeer bleek en angsitig, maar ook wat in de war. ,,Hoe zo?" Ellen keek Dilly eigenaardig en door dringend aan „Dilly bedoelt wat ze zegt Jim. Hij is op jouw grondge bied gevonden". „Ellen!" Dilly zette haar bril recht. „Ik bedoelde niets dat Jim verdacht zou kunnen maken. Ik eh..." Ze haal de diep adem en zei met vlakke stem: „Ik dacht aan Lem." „Lem," zei Jim. „O". „Lem," zei Ellen. Ze staarde even in de leegte; toen stoof ze op en zei: „Het doet er niet toe waar de man gevonden is- Jim heeft hem niet ver moord." „Wacht eens even, Ellen", zei Jim. „Dilly heeft gelijk. Het huis van de Bascoms Lem juist nu. Nog één dag voor de verkiezingen. Nee Dilly heeft gelijk. We moeten als het. even kan Lems naam hier buiten houden. Je kunt niet weten wat er gezegd zal worden in de kranten en zo. Het is mijn land. Ik zal het aan de sheriff vertellen. Ik kan hem maar beter opbellen." „Dat heeft Martha al gedaan," zei Dilly. „Hij is nu onderweg". Ze was nu wat natuurlijker, dacht Martha, maar wat op een afstand alsof ze toeschouwster was. Dilly was weer zichzelf. Ellen stak een si garet op en duwde die zo hard in haar lange sigarettepijpje, dat die brak- Ze gooide de sigaret weg en stak een nieuwe op. Jim schonk zich nog eens in. Rustig en nadenkend zei Dilly „Hij zou ir het meer ge vallen en verdronken kunnen zijn, Jim. Als jij hem toevallig dodelijk geraakt zou hebben zou hij nooit zo ver door het bos hebben kunnen lo pen Hij zou dat zelfs niet eens heb ben kunnen doen als hij, om maar wat te noemen, door een autc aan gereden zou zijn en zodanig was ge wond dat hij daar aan overleden was. Hij zou geen drie meter hebben kun nen lopen met welke dodelijke ver wonding dan ook." O ja, Dilly was de situatie weer meester. Martha kreeg weer het gevoel dat ze moest zorgen dat die blik van afgrij zen van Jims gezicht en de bezorgd heid van dat van Ellen verdween. Maar hun angst zou niet lang duren. Het was ellendig, maar het zou kort zijn. Als Lem nu maar belde vóór de sheriff kwam. Jim overdacht Dilly's opmerking, waarmee ze alleen maar handig wil de suggereren dat de dode man niet zo ver had kunnen afdwalen van de weg, waar Martha hem met de auto geraakt had. Maar Jim wist dat nog niet. Dilly was slim. Hij schudde zijn hoofd. „Als hij zo ernstig door een auto was aangere den, ik bedoel dat hij dodelijk ge wond zou zijn, zou hij nooit zo ver hebben kunnen komen. Niet waar schijnlijk. Maar als ik hem aange schoten heb ja. Je weet het nooit met een schot uit een revolver." .,Je weet dat je hem niet geraakt heibt," zei Ellen weer, koppig. De eerste aluminium bunga low, een unicum voor ons land. is al enkele maanden te bezich tigen in Den Bosch; ingericht en wel, je zou er zo in willen trek ken. Dat willen er velen want de belangstelling uit alle delen van het land. voor de comfortabele woning vol vernuftige vondsten is bijzonder groot. Eerst nu de minister zijn fiat gaat geven, kan met de fabricage begonnen worden: dezer dagen komt de rijksgoedkeuring af tot het bou wen van de eerste 50 stuks, waarvan het merendeel in Bra bant zal verrijzen. Voor 45.000 (uiteraard zonder grond) is men Talloze jonge mannen en vrou wen, en zelfs kinderen, lijden aan reuma: de mening dat reuma een kwaal van de oude dag zou zijn is ook verkeerd. Juist het lijden aan reumatische aandoeningen van jon ge of nog krachtige mensen, schept voor de gemeenschap grote proble men en brengt enorme kosten mee voor de samenleving. Een vijfde deel van het bedrag, dat jaarlijks in Nederland wordt besteed aan ziektegelden en invaliditeitsuit. keringen is bestemd voor reumapatiën ten. Dat is méér dan voor welke ziekte dan ook! Samen met verpleeg- en be- handelingskosten beloopt dit enkele honderden miljoenen guldens. En dan wordt hierbij nog niet berekend hoe ontstellend groot het produktieverlies is door verminderde arbeidsprestaties ten gevolge van de reumatische aan doeningen. In het jaar '62 gingen al leen reeds in de sector bouwnijverheid 500.000 arbeidsdagen verloren! Ook in andere landen staat het er met deze ziekte zo voor, en met recht kan reuma dan ook de duurste ziekte ter wereld geyoemd worden. Door toedoen van de Vereniging tot- steun aan de Reumabestrijding „Anti-Reuma" te Amsterdam is een grammofoonplaat vervaardigd met achttien eenvoudige oefeningen voor reumapatiënten. De oefentekst wordt met pianobegeleiding uitgesproken door een heilgymnaste; het zijn oefe ningen voor vingers, heupen, buik en rugspieren. Zo kunnen patiënten met behulp van de plaat thuis de oefenin gen maken, die ze in ziekenhuis of kliniek hebben moeten doen; het is een uitstekend hulpmiddel om de spie ren zo soepel mogelijk te houden. De kosten van de plaat, voor niemand een beletsel, bedragen maar 3,50 en de speelduur is tweemaal een kwartier. Wat iedere (zelfs ongeletterde) moe der al lang wist, is nu wetenschappe lijk vastgesteld op de universiteit van Cleveland, waar men een speciale stu die heeft gemaakt van het vraagstuk: heeft een pas geboren kind al een ge heugen of krijgt het dat later. Een geheugen hebben betekent, iets herkennen. Wel, het is de trots van de jonge moeder, als zij na een week of zes begint te merken, dat het kindje haar gezicht herkent. Maar nu weten we het zeker: proeven met zuigelin gen van 6 tot 25 weken oud, hebben bewezen dat het kindje in die periode begint bepaalde beelden te herkennen en bij herhaling steeds minder aan dacht aan ze gaat schenken. En dit geldt dan natuurlijk niet voor het ge zicht van moeder, maar wel voor de dingen om het kind heen. Die dingen worden ingelijfd bij het gewone, alle daagse en de belangstelling gaat zich dan richten op telkens nieuwe beelden. eigenaar van een bungalow, die in vijf dagen wordt gemonteerd. De tentoongestelde bungalow met aparte garage ligt ongunstig in een nog niet voltooide buitenwyk van Den Bosch en wordt verdrukt door een reusachtig schoolgebouw en een straat vol hoge televisiemasten. Daarom „oogt" het huisje niet, maar de ver rassing die de woning binnen biedt, is er des te groter om. Alleen langs deuren, ramen en dak rand glanst het matte aluminium dat is geanodiseerd, hetgeen wil zeggen, dat het niet aangetast kan worden. De aluminium buitenwanden zijn crêmc geverfd. De matglazen voordeur geeft toe gang tot een vestibule, die met een matglazen tochtpui de intimiteit (en de temperatuur) van het huis be schermt. Daarachter, in de L-vormige gang, die door zijn afmeting een ro yaal welkom biedt en dan ook hall mag genoemd worden, ontmoeten wij de architect Jac. Verstappen uit Ros malen. Ofschoon hij ronduit houdt van zijn eigen breedstenen huis met hoge kamers uit de tijd van geze ten burgerdom en dorpsnotabelen kon hij met enthousiasme en over tuiging deze bungalow voor van daag en morgen ontwerpendoel bewust geheel uit kunstmatige materialen: Aluminium wanden met isolerende tussenlaag en binnenbekleding van ve zelplaat; het akoestisch plafond door glaswol geïsoleerd, en aderit-bedek- king op het platte dak; een geïsoleerde vloer. Hierdoor is de isolatie van het huis ongeveer het dubbele van die in de normale bouw. Alleen de deuren zijn van natuurlijk materiaal, maar het donker glanzend hardhout wordt effectvol omlijst door de koelmatte aluminium kozijnen. De deuren zwenken op oplopende schar nieren waardoor er geen dremDels nodig zijn in huis en- er toch kleden voor de deuren kunnen liggen. In de kozijnen zijn geluiddempers gemon teerd zodat niemand met slaande deu ren kan hinderen of imponeren Tegenover de woonkamer ligt de keuken met matglazen buitendeur en breed raam. Het modern aanrecht met gootsteen, wegdraaiende mengkraan, geiser, elektrische dampafzuiger en synthetische vloerbedekking horen bij het huis; maar compleet ingericht is er nog plaats voor een kleine ontbijt tafel. Dan volgt de toiletkamer, een effi ciënte, ruime en welhaast luxueuse unit met suwide wandbekleding en kunststof vloerbedekking, waar dou che, wasbak, centraal verwarmd hand- doekrek en WC zijn ondergebracht en waar desgewenst de douche kan ver vangen worden door een bad. Er zullen huisvrouwen zijn die In deze bungalow meer kasten hadden verwgcht; wij telden maar twee smal le kasten in de keuken en een werk- kast in de hall. Maar de architect, overtuigd dat niet alle huisvrouwen van vaste kasten houden, hield het hierbij; wel had hij ervoor gezorgd eventueel in de tweede helft van de gang een hele kastwand te kunnen laten maken. De enorme haard in de woonkamer is bron voor de centrale verwarming in gesloten circuitsysteem, maar wie op aardgas overgaat kan die sta-in-de- weg missen. De fabrieken van Bettenhausen Rotterdam vervaardigen deze bun galows in de sector grootmetaal dat klinkt wel kolossaal voor zo'n lichtelaaggedoken stulp; maar het klinkt nauwelijks kolossaal ge noeg voor het wonder dat er na die fabricage maar 5 dagen nodig zijn de bungalow kant en klaar ter plaatse te zien staan. DEN HAAG., De traditionele schommel, waarmee wij ons reeds in onze jeugdjaren vermaakten, heeft thans een modern broertje gekregen in de vorm van een eenvoudige schyf, die in het midden is voorzien van een snoer van kunststof. Deze kan „vrij" worden opgehangen aa«n een klamp- haak, die gemakkelijk te bevestigen is aan een boomtak buiten of, als het regent, aan een balk op zolder of een gymnastiekapparaat. (CONSU). Een halve goederenwagen vol aard appelen is de portie die een Neder lander heeft verorberd in een zeven tigjarig leven. Hij heeft dan matig, maar gezond gegeten: 3 aardappelen of tezamen 250 gram, per dag. Deze aardappelen op zijn dagmenu verschaften hem de helft van de vita mine C die hij per dag nodig heeft, 15% van de benodigde vitamine B 1. andere belangrijke vitamines en voe dingsstoffen en niet meer dan 7% van de calorieën die hij hebben mag om slank en gezond te blijven. „Ik eet geen aardappelen, want daar zit toch niks in," blijkt wel een heel verkeer de opvatting te zijn. Ruim 400 jaar geleden troffen da Spanjaarden in Zuid-Amerika de aardappel aan, die daar al eeuwen lang bekend was en geëerd: er waren zelfs gebruiks- en kunstvoorwerpen waarvan de vorm aan de aardappel was ontleend. De ontdekkingsreizigers brachten het produkt mee naar Euro pa, bemerkten dat ze op hun lange reizen minder last van scheurbuik hadden als ze maar genoeg aardappels aten ((scheurbuik ontstaat door ge brek aan vit. C) en nu staan bij ons de dampende aardappels op tafel zo ongeveer als nationaal ge recht. Wie slank wil worden moet op 'n ca lorieën-arm dieet en daarom schrapt menigeen de aardappel van het menu Is dat wel nodig? We hebben gemid. deld 2000 cal. per dag nodig, voor zware arbeid meer, en daarvan levert een normale portie macaroni 260 cal., rijst 340 cal., 4 sneden brood 261 cal., 100 g. bonen of erwten 284 cal., en drie aardappelen 170 calorieën. In vergelijking met lekkernijen kan het geen kwaad te weten dat 1 ons chocolaatjes 550 cal., levert en 1 ons koekjes 460. Alle zaken die de tong strelen, be staan er in soorten en het zijn de fijn proevers, de kenners die onderscheid maken. Kaas en kaas wijn en wijn koffie en koffie zijn twee. In ons land groeien 50 aardappel rassen (soorten) met eigen smaak en karakter, maar er zijn vier hoofdtypen: A: weinig of niet bloemig; B: iets bloe mig tot matig; C: matig tot goed bloe mig; D: zeer bloemig en over het al gemeen afkokend. Ten voordele van de huisvrouw is er een kwaliteitsregeling waaraan de groot- en kleinhandel zich heeft te houden, een dwingende verordening die o.a. inhoudt: er mogen geen aard appels met gebreken worden verkocht; ze mogen geen grote misvormingen vertonen; ze mogen niet groen van kleur zijn; ze mogen niet aangetast zijn door de vorst. De verpakte aardappelen in zakjes van 2,5 tot 5 kg met een kwaliteits merk dat vermeldt „Onder A.K.M.- controle verpakt", zijn gegarandeerd van hoge kwaliteit. Regelmatig kopen controleurs zulke zakjes om de aard appelen op hun kookkwaliteit te testen. Gekookte aardappelen zijn, ondanks welvaart en vermageringswoede, nog ste ds de basis voor een middagmaal. Houdt elke huisvrouw zich aan het basisrecept van de aardappel-kook kunst? Dan gebruikt zij aardappelen van gelijke grootte. Schilt ze dun; zet ze half onder water, met weinig zout op; tempert het vuur als ze koken; giet ze af en laat ze in open pan droogstomen en haar maaltijd zal voor een groot ge deelte geslaagd mogen heten. Aardappelen zijn te koken, ook in de schil, te stoven, te bakken, te pu reren en te frituren. De ruime woonkamer (7 bij 4 by 5 m) wordt afgesloten door een gla zen schuifdeur-wand, die zulk een wijde blik naar buiten geeft, dat men iedere koper een prachtig landschap In het verschiet toewenst. De drie slaapkamers (van klein naar groot) zijn alle voorzien van brede schuiframen die, evenals de gla zen deur in de woonkamer, bijzonder licht lopen op kogellagers. Ze hebben een dubbele mohair tochtband en slui ten met een handle met lipsslot. Boven alle ramen zorgt een ingenieus regen en muskietenvrij ventilatiesysteem voor permanente frisse lucht. Bij de bouw is al rekening gehouden met een eventueel dubbele beglazing. Papillon de kostbare vlinder die neerstreek op de japon van een meisje met „juwelen"- make-up. Een van de grootste juweliers ter wereld, Van Cleef Arpels te Parijs, ontwierp een juwelen vlin der van briljanten lijfje en vleugels waarin briljant, amethyst, topaas en smaragd, gevat in goud, zijn gerangschikt om twee „ogen" van olivijn. De stra lende kleuren van deze vlinder zijn gekozen in over eenstemming met de make-up van het Parijse schoonheidsinstituut Gatineau, dat de vrouw in herfst en winter '65 - '66 aldus maquilleert Een gouden oogopslag door glittertjes van een oog- schaduwstift op binnen- en buitenhoek van het oog (voor avond-make-up langs het hele onderste ooglid). Een amethysten oog gevat in smaragd, door een dub bele groene eyeliner (lang langs het onderste ooglid, kor ter langs het bovenste) bij lila-mauve oogschaduw en wimpers. Wenkbrauwen met de contour van de druppelvormige diamant. Een robijnen mond met stralend transparante lippen stift. Al deze „edelstenen" schitteren op een goudbeige fond en poederwaas. Het samengaan van make-up en sieraad, betekent het toppunt van raffinement, zegt Gatineau. Maar aangezien de prijs van de juwelen vlinder 22 000 gulden zonder invoerrechten )is, zal Gatineau deze make-up ook wel bij andere sieraden aanbevelen. Gelukkig zijn er bij juweliers tegen betaalbare prijs kleurige sieraden te koop die geen edelstenen maar kristallen bevatten, terwijl het warenhuis glas en blik verkoopt dat niet per karaat maar per vond wegvliegt.

de Stem | 1965 | | pagina 11