In Nuth: Van Beek anders dan anderen...! Nederlandse roeiers kunnen hoge ogen gooien Uitspraak uitgesteld RONDE YAN ZEVENBERGEN OP NIEUW PARKOERS Feijenoord prefereert Zeist boven Breda UNIVERSIADÏ Kaarten Conditie Favoriet Snel naar voren Weinig kracht DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 Ir. Van Dyk en Eef Dolman in betere ttfden OEFENEN EN VEEL KAARTEN (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Gistermid dag leefde de nationale wieler kampioen op de weg Eef Dol man nog tussen hoop en vreze. De telefoon stond niet stil. Journalisten en fotografen be stormden het ouderlijk huis in de SchonderlostraJt. Iedereen wilde weten wat Eef zelf van de dopingszaak dacht. „Wel duizend maal," zegt hij, „heb ik het herhaald. Ik heb geen doping geslikt. Niets. En als ik het wel had gedaan, dan had ik wel een manier geweten om de sporen van de middelen uit te wissen." Ook het sprookje, dat Leen Jansen zijn soigmeur iets in zijn bidon zon hebben gedeponeerd, wijst hij ver ontwaardigd van de hand. „Leen heeft mij van de week nog opgebeld uit Spanje, waar hij zijn va kantie doorbrengt. Het is pertinent niet waar." En dan komen de neusdruppels ter sprake. „Ik heb om verkoudheid te bestrijden gedurende enkele dagen neusdruppels gebruikt, en daar moet de oorzaak liggen. Dokter Rolink en een kennis, een apotheker, hebben ge zegd, dat ephedrine (het voornaam ste bestanddeel van de door Dolman gebruikte neusdruppels) zes maal zo veel sporen nalaat dan amphetamine, het doping-middel. Daar moet de oor zaak van het grote kwantum in zijn urine worden gezocht", zegt hij. Gisteravond was echter die bijkans wanhopige wielrenner volledig ver anderd. De uitspraak van de KNWU was gevallen. Men achtte zich niet bevoegd tot straffen. De sportcom- missie moet het varkentje nu maar wassen. Eef toonde zich, begrijpelijk, uiter mate verheugd over de beslissing van het dagelijks bestuur van de KNW1J. ,,Ik heb nu goede hoop dat het in orde komt, maar ik moet er natuurlijk niet te vast op rekenen, want de sport- commissie moet de zaak nog behan delen. Sinds twee dagen ben ik weer in training. Ir. Van Dijk, de voorzit ter van de wielerbond, heeft voor de radio nog gezegd, dat als ik gereha biliteerd wordt ik zeker naar San Sebastian mag." Ook bondscoach Joop Middellink toonde zijn vreugde over de beslis sing van het hoofdbestuur. „Ik heb nu goede hoop, dat het in orde komt", zei de gemoedelijke Amsterdammer, die zich momenteel met zijn ploeg' voor de wereldkampioenschappen in het trainingskamp te Nuth bevindt. Vanaf het begin heb ik niet in de schuld van Dolman geloofd. De jon gen is veel te verstandig om zoiets te doen. Wij moeten nu natuurlijk nog afwachten, hoe de uitspraak van de sportcommissie zal zijn, maar een ding kan ik al zeggen: wanneer Eef gerehabiliteerd wordt, is hij van har te welkom in Nuth." VAN MIDDELKOOP (Van onze sportredactie) NUTH Het rustige hotel De Dael (antieke lantaarns, landelijke omgeving) mag zich sedert enkele dagen in de regelmatige belang stelling van de vaderlandse wieier- wereld verheugen. Sinds Joop Mid dellink en zijn tien geselecteerde wieleramateurs hun intrek hebben genomen is De Dael ook zeer in trek bij journalisten en fotografen, die Nederlands hoop voor San Sebastian bezoeken om te verne men hoe het de Nederlandse équipe in de laatste dagen voor het wereld kampioenschap vergaat. Wel de wielersupporters kunnen ge rust zijn. Het gaat hun voortreffelijk. Niet alleen is de stemming opperbest, de resultaten van de ploeg in deze laat ste dagen zijn ook naar wens. Gister avond juist toen wij met bondscoach Joop Middelink over natuurlijk San Se bastian zaten te praten kwam een opge togen soigneur Henk de Haan met de jongens uit het Belgische Aehel terug, waar 69 amateurs een wedstrijd over 110 km betwistten en waar Steevens met overmacht won voor Rini Wagtmans. Harry van Pierre en Braspenninckx. De andere leden van de ploeg bezetten eveneens ere-plaatsen. De jongens (Har ry Steevens, Rini Wagtmans, Wim Du bois, André van Middelkoop, Henk Schou. ten, Wim Schepers, Eddy Beugels, Daan Holst, Harry van Piere en Piet Braspen ninckx) brengen voor het overige hun dagen door met trainen, veel trainen in de Limburgse heuvels, en met biljarten en kaarten. Wat dit laatste betreft: Joop Middellink legt ook wel eens een kaartje met de coureurs en blijkbaar gaat het hem daarbij niet voor de wind. Harry Steevens zegt althans: ,,Hij verliest altyd, STEEVENS DU BOIS maar we leren hem nog wel kaarten." Zo gaan de dagen voorbij en nadert het wereldkampioenschap te San Sebastian steeds meer. Joop Middellink bekijkt het allemaal heel nuchter. Hij weet, dat hij een paar jongens in de ploeg heeft, die met succes een gooi naar de hoogste we reldtitel kunnen doen, en hij scherpt langzaam hun vorm. De selectieploeg komt nog regelmatig in wedstrijden uit, zoals vandaag in het Belgische Everse, en als in zo'n wed strijd blijkt, da£ de jongens niet te best rijden, dan komen deze per fiets wee^r terug naar Nuth. Een extra training om de conditie op peil te brengen. „Als ik een kanshebber mag noemen, dan is dit toch wel de Limburger Harry Steevens", zegt Middellink. De jongen rijdt momenteel fantas tisch. Daarbij is ook Rini Wagtmans in goede conditie. De anderen zijn toch ook allemaal goede coureurs, die inter nationaal mee kunnen. Wat denken de renners er zelf van? Wim Dubois: „Ik heb in dit trainingskamp veel geleerd. Middellink kweekt een goede team geest, en daarvan moet het in San Se bastian uiteindelijk toch komen". Rini Wagtmans: „Met een beetje geluk kun nen we met drie man bij de eerste vijf eindigen. Mijn grootste favoriet? Harry Steevens!" Harry Steevens: „Mijn conditie is prima, ik rijd heel ge makkelijk, ik wil in het individuele kampioenschap en de tijdrit mee doen." Daan Holst: „Wij zullen rijden voor diegene die de beste positie inneemt." Wim Schepers: „Ik voor zie dat wij in San Sebastian hard, heel hard zullen moeten vechten. Wij hebben in de Tour de l'Avenir ervaren dat Spanje, België en Duitsland goede amateurs hebben. En vergeet dan njet de Italianen, zij zorgen altijd wel voor een ver rassing." BRASPENNINCKX IIOLST ZEVENBERGEN De organisators van de 10e ronde van Zevenbergen heb ben veel werk verzet om ook dit jaar de ronde tot een groot evenement in de Brabantse wielersport te maken. Op één punt zal de komende ronde afwij ken van die van voorgaande jaren. Het organisatie-comité heeft gemeend het parkoers te moeten verleggen van Plan- Noord naar de omgeving van het Wil- helminapark en rusthuis De Westhoek, dit hoofdzakelijk in verband met het financiële aspect van de ronde. Het nieuwe parkoers is als volgt: start en finish in het Wilhelminapark tussen u-l.o.-school en Langeweg, dan via de Prins Bernhardstraat - Kon. Wil- helminastraat Julianaplantsoen Ame- liastraat - Burg. Vranckenstraat weer het Wilhelminapark in. Dit parkoers zal "door de nieuwelingen en amateurs res pectievelijk 55 en 90 maal gereden moe ten worden. De organisators hebben hun uiterste best gedaan om naast de plaat selijke renners en vele streekrenners ook zoveel mogelijk renners van naam voor deze tiende ronde aan te trekken. Een en ander zal er toe bijdragen dat er op de 28e augustus van een waar wielerfestijn gesproken zal mogen wor den. NEDERLAND zal bij de Europese wa terskikampioenschappen voor de jeugd die van 27 tot en met 29 augustus in het Italiaanse Via Reggio zullen wor den gehouden, worden vertegenwoor digd door Emily Dane en Pim Bras kamp, beiden uit Den Haag. Wim van Beek tussen zijn renners, v.l-n.r. Wim de WildeHarry van Riere, ploegleider Wim van Beek en Daan Holst. (Van onze sportredactie) BREDA Feijenoord zal niet naar Breda komen om zich voor te bereiden op de Europacup-wedstryd tegen Real Madrid. De Rotterdammers, die reeds tweemaal hotel Boschhek in Breda op zochten om zich te prepareren voor be langrijke wedstrijden om de Europese beker (éénmaal voor de uitwedstrijd te gen Benfica en éénmaal voor het duel in Rotterdam tegen de Portugezen) ge ven nu de voorkeur aan het gereed gekomen K.N.V.B.-sportcentrum in Zeist De gestuurde Nereus-vier bestaan de uit Bakker, Van der Griek, Maar- leveld, Boesten en Korthals oefende gisteren geducht voor de komende titelstrijd. (Van onze sportredactie) WILNIS „Mijn collega's hebben aan het begin van het wieier- seizoen tegen mij gezegd: ,Nou Wim, jouw rol zal de eerste tijd wel wat minder worden. Eigenlijk heb je wel wat boven je stand met al dat talent in je ploeg'..." Wim van Beek, eigenaar van een centraal-verwarmingsbureau in Wilnis, grinnikt nog als hij aan deze woorden van zijn collega-ploegleiders denkt, want hun sombere voor spellingen kwamen niet uit. Integendeel. Nadat zijn ploeg inderdaad verleden jaar een forse aderlating moest ondergaan, Wim van Bë. verloor Gerben Karstens, Bart Zoet, Jos van der Vleuten en Jan Pieterse, is hij dit seizoen op een werkelijk fantastische manier i gekomen. Hij wist wel. bekent hij nu, dat alles op zijn pootjes terecht zou komen. Wim van Beek is namelijk een op en top wielerman, die zijn zaakjes altijd even anders aanpakt dan zijn n llega's. Hij zoekt niet naar grote namen. Valt niet op zijn knieën voor de sterren. Smeekt niet of zij alsjeblieft toch maar naar zijn ploeg willen verhuizen. Neen, Van Beek speurt naa-r jong talent. Hij zoekt naar jongens, die hun kracht nog niet kennen. Amateurs, die hij met zijn ken nis van het wielermétier naar grote hoogte kan stuwen. Pit seizoen heb ik er alleen Henk Koopmans ingehouden van de ploeg van vorig seizoen- De rest allemaal jong grut met uitzondering van Gerard Koel. die op de baan al een hele grote naam had, doch op de weg nog moest komen. De eerste helft van het seizoen heb ik met mijn ploeg geen draad klaarge maakt, individueel kwamen de jongens in een criterium soms nog wel goed voor de dag, doch daarmee was het uit. Ik heb steeds gezegd, jongens jullie moe ten denken dat je als een pakje Silky van twee kwartjes begint en dat je als een pakje Philips Morris van enkele guldens het seizoen afmaakt. Ik heb ze steeds de vrije teugel gegeven, geen kopman in de ploeg, ieder rijdt voor zijn eigen kans. Een ploeg opofferen aan één man is er niet bij. Van Beek heeft het weer goed gezien, zes van zijn acht mannen gaan naar het wereldkampioenschap. Jongens van al lerlei slag. ,,Neem nou Riny Wagtmans eens. Een ciown op de fiets, die zijn klasse bij wijze van spreken onder het zadel heeft zitten, op de plaats waar een an der zijn reserveband heeft. Voor my Is deze nieuwkomer een der grootste toe komstbeloften. Een heel ander type dan b.v. Daan Holst, weinig klasse, doch een vechtertje van formaat die zich als een terrier kan vastbyten. Harry van Piere, veel meer renner dan hij zelf weet, jongen uit een groot gezin, waar moeder helemaal geen be zwaar er tegen heeft als de jongens apart moeten eten- Eenvoudige jongen die met goede leiding het heel ver kan brengen. Van Piere is een jongen, die net als b.v Van der Vleuten en Karstens 50 of meer kilometer alleen kan rijden en ook alleen kan finishen. Dan Gerrie Bruin, vorig jaar winnaar van enkele wedstrijden, die dit seizoen tot begin juli geen uitslag kon maken. Ik heb hem veertien dagen volkomen rust voor geschreven en wat is het resultaat? Hij dwingt een Tiemen Groen tot een we reldtijd. Gerard Koel, bijna tussen de weg en de baan gevallen, was bedoeld om als stayer mee naar de wereldkam pioenschappen te gaan. Er is tegen hem gereden in de finale voor de Nederland se titel, normaal draait hij de huidige titelhouder een beginneling, die ei misschien komt, maar nu nog nergens is op ronden. De opdoffer die toen kreeg, heeft hij toch maar eve: vlot verwerkt en meteen overschakelei naar de ploegachtervolging heeft hea toch maar in de ploeg voor Spanje bracht. Mijn zesde man die naar S Sebastian gaat is de Australiër Henk Vo gels, dit jaar ondanks pech stukken be ter in forme dan vorig seizoen en eet man om op te letten." Van Beek volstaat niet met het afle veren van zijn jongens aan de profklassj ook na die tijd blijft hy in contact „Gerben Karstens zit regelmatig over de vloer, hy stelt nog steeds het votofe vertrouwen in me; Jos van Vleuten to Bart Zoet bellen regelmatig en vagen ook nog wel om raad. Alleen Jan ïle- terse ben ik wat uit het oog verkil, Wanneer hy echter veertien dagen lij me thuis zou komen, zeg hem maar gerust, dat liy op elk moment kis aanlopen dan zorg ik er voor, dat li terugkomt. Hij heeft altyd kunnen fi sen en dan nog eens goed ook en w" om zou het dan nu opeens niet m gaan." Wie van je ploeg gaan nu eigenl; niet naar San Sebastian?, vroegen Van Beek- „Henk Koopmans en Wim de Wild: niet. Eerstgenoemde is 50 km-kampr van Nederland geworden, dus ook ni zonder succes, terwijl de Zeeuw De de het even moeilijk heeft gehad, nr aanpassen maar volgend seizoen er zal komen. Ik heb intussen voor volg seizoen vier aanwinsten- Gerard Viane: Willy Geraeds Cor Rentmeester enG Evers, ook allemaal jonge knapen, BOEDAPEST (UPI) In het ten toernooi van de Universiade heeft? Nederlandse damesduibbel LepoutrA Jong in een halve finale met 1-6- verloren van de Italiaanse combi# Riedl-Gobbo. In een kwartfinale van het gen# dubbelspel wonnen Anja Lepoutre*1 Evert Schneider met 6-4, 9-7 van ft' moit en mej. Rouchon uit Frank# De Nederlandse her enb ask etbalpKf; verloor gisteren met 56-86 (rust f van Hongarije. Zwanen weer terug op Wedaubaan SCHEPERS DUISBURG De zwanen zijn weer teruggekeerd op de Wedau- baan te Duisburg. Nadat deze sier lijke beesten vorige week tijdens de voorwedstrijden van de Euro pese roeikampioenschappen op de Wedaubaan te Duisburg bij de dames enig roet in het eten hadden gegooid, hebben de organisators alles in het werk gesteld om de baan van de zwanen te ontdoen. Het lukte, maar sinds gisteren zijn de eerste zwanen weer ontdekt en nu hopen alle deelnemers maar dat de organisators er opnieuw in zullen slagen om deze statige witte dieren voor donderdagmorgen ne gen uur uit het water te krijgen, waardoor de Europese roeikam pioenschappen voor heren ongehin derd kunnen beginnen. Een Europees roeitoernooi waarin de sterke Oostduitsers ditmaal niet aan de start verschijnen- In de Duitse roeiwe- reld is men het namelijk niet eens kun nen worden over een gezamenlijke ploeg, zoals vorig jaar tijdens de wedstrijden op de Bosbaan te Amsterdam en tij dens de Olympische Spelen te Japan wel mogelijk bleek. Rusland heeft van deze onenigheid in Duitsland vorige week reeds danig ge profiteerd door bij de dames vier van de vijf Europese titels in de wacht te slepen. Vorig jaar wisten de helblonde Oostdiiitse roeisters tenminste nog twee titels te veroveren. Bij de heren waren de Oosbduitsers toen ook veelvuldig in het voorste gelid te vinden en waren verschillende malen keiharde strijders oiji het eremetaal Maar naast het niet verschijnen van de Oostduitsers en het ontbreken van de Russische skiffeur Ivanov en gere nommeerde roeiers als o.a. de Neder landers Rob Groen (skif) en de Euro pese kampioenen Blaisse-Veenemans is er in Duitsburg nog voldoende kwali teit aanwezig om een viertal spannende en fechnisch op zeer hoog peil staande wedstrijddagen te verwachten. Ondanks het feit dat Nederland dit jaar met een vrywel nieuwe jonge ploeg aan deze stryd deelneemt, bestaat er U ih zeker een kans dat de oranje-af vaardiging de hoge klassering in de in ternationale roeiwereld kan handhaven. Door de schitterende prestaties tijdens de Europese kampioenschappen van vo rig jaar op de Amsterdamse Bosbaan en de medailleoogst van onze landgeno ten op de Toda-baan tijdens de Olym pische Spelen te Japan, kwam Neder- 'land achter de roeigrootmaohten Duits land en Rusland op de derde plaats. Maar sinds deze dagen is er veel in onze roeitop veranderd. De Europese kampioenen van Amsterdam by de on gestuurde tweeën Stevens Blaisse en Ernst Veenemans, die tevens in Japan nog eens voor zilver zorgden, hebben de roeisport vaarwel gezegd. Dit is eveneens net geval met Rob Groen (zilver op de Bosbaan) en de gestuurde Triton-twee Rouwe-Hartsuiker (brons in Tokio.) Ook de .bronzen" vier met stuurman van Laga ontbreekt op het appèl. En toch mag men de strijd in Duisburg met enig vertrouwen tegemoet zien. De jonge knapen die thans klaar staan om ons land op de Wedaubaan te vertegenwoordigen, heb ben namelijk de afgelopen maanden tij dens internationale wedstrijden al danig van zich laten horen. Neem nu de gestuurde Laga-twee Winter-Van Nes Deze twee sterke ke rels hebben in de achter ons liggende maanden reeds duidelijk hun klasse en kracht getoond. He.t gevolg was dat zij m het buitenland al ruim tienmaal zege vierend over de 'eindstreep gingen. Zo wel Winter als Van Nes beschikken over een ongelooflijk doorzettingsvermogen, waardoor zij het bij de gestuurde twee- en weieens bijzonder ver kunnen bren gen. Ook de stuurmanloze twee van Wil lem III kan hoog in de klassering ein digen. De combinatie Boelen-Enters, die reeds in 1963 te Kopenhagen een bron zen medaille veroverde, behoort tot de meest geroutineerde ploegen uit het ge hele deelnemersveld te Duisburg. En toch zag het er in eerste instantie niet naar uit dat zij dit jaar de Europese titelstrijd zouden halen. Immers tijdens de Nederlandse kampioenschappen op de Bosbaan werden zij door de Nereus-twee Van Montfrans-Ruynenburg verslagen- Door het boeivoordeel was tijdens deze kampioenschappen echter geen sprake geweest van gelijke kansen en zodoende kregen Boelen-Enters alssnog de kans om zich via een trial voor Duisburg te klasseren. Van Morttfranns en Ruynen- ourg konden de Willem 111-combinatie nu niet meer volgen, zodat de Neder landse kampioen thuis moest blijven. In Duitsland zijn Boelen-Enters thans da nig favoriet voor de titel en men ziet dan ook in hen de toekomstige opvol gers van de grote voorgangers Blaisse- Veenemans en Hottenrott-Schwann. Het heeft er ook enige tijd naar uit gezien dat Nederland in Duisburg een tweede kanshebber voor eremetaal zou moeten missen. Skiffeur Jan Wiencse kon zich in eerste instantie door zyn studie te weinig vrijmaken voor een in tensieve training voor deze kampioen schappen. Enkele weken geleden stapte Wienese echter ineens (kort daarvoor had hij het bestuur van de roeibond nog duidelijk gemaakt dat hy geen mo- gelykheid zag om zich op deze titel- «tryd voor te bereiden) van zyn prin cipe af, waardoor Nederland alsnog een belangrijke troef by de skiffeurs in han den heeft. Na het verdwijnen van Rob Groen (een roeier die feitelijk nooit de kwali teiten heeft getoond die werkelijk in hem zaten) heeft Jan Wienese zich snel tot een sterke skiffeur ontwikkeld en men mag dan ook van hem verwachten dat hij in dit Europese gezelschap voor Ne derland een finaleplaats veiligstelt. De concurrentie is wel groot, maar de klas se van Wienese is er evenredig aan. Hoewel de fenomenaal sterke Rus Iva nov door ziekte is verhinderd zijn Eu ropese titel te verdedigen, de zilveren medaille-winnaar van de Toda-baan de Oostduitser Achim Hill door de proble men rond de West- en Oostduitse ploeg met in actie kan komen en de sympa thieke Zwitserse brandweerman Kot- mann, die kort na het behalen van zijn bronzen medaille tijdens de Olympische Spelen te Japan is verdronken, blijven er nog voldoende kanshebbers voor de eerste drie plaatsen over. De Ameri kaan Don Spero bijvoorbeeld. Deze skif feur heeft de afgelopen maanden alle wedstrijden in het buitenland gewonnen, sinds de Europese kampioenschappen op de Bosbaan te Amsterdam is er dan ook veel bij de Amerikaan veranderd. Kwam hij in Amsterdam nog om te le ren, in Duisburg zijn zijn ogen alleen nog maar gericht op de Europese titel. Don Spero zal echter veel tegenstand moeten overwinnen van de Engelsman Wardell Yertourg, de Pool Kubiak en de Westduitser Meissner. Misschien kan de ze enerverende strijd weleens voor de Amsterdammer Jan Wienese de moge lijkheid brengen om verrassend toe te slaan wanneer deze grootmeester*f kaar het leven op de WedauJbaan e zuur zullen maken. Van de gestuurde en ongestuurde van Nereus mag men geen al te Foe verwachtingen hebben. Hoewel "eziL- gen in Nederland op vrij eenzam® J te staan, kunnen zij internationaal zien nog te weinig kracht inbreng- land, Duitsland, Polen en niogeWj nemarken zullen in deze afdeling de lakens gaan uitdelen. Tegen weid zullen de Nereusploegen, 'y jjjn gelopen weken tevens nog gep^S door trainingsmoeilijkheden, Ie*1; zijn opgowassen. Maar als VCUdSSCIlU WW'A Vall UC gcavuu'7 gjUJ vier in Tokio nog even in her1» be. roept dan ligt hier toch weer vrij wijs dat feitelijk iedere progO'9®,ste- gemakkelijk door de nog altiju 'Jan rieuze krachten in de sport teni worden gedaan. Afgelopen zondag leverde de acht van Argo hier nog een rece» beeld van door in het hoofdnumffl £US. deze Europese titelstrijd achter jaat$ land een schitterende twee rraqStD' voor zich op te eisen. ®eze-TY|Lriaiiito* de prestatie vormt in het NecL kamp te Duisburg nog steeds derwerp van gesprek en kan - als springplank dienen voor onze lvef formaties die nu voor het gouo. en brons gaan stryden-

de Stem | 1965 | | pagina 8