SCHREEUWEND GEBREK AAN WATER Madrid heeft dorst Zomer legt Spaanse hoofdstad droog „Dienstplicht de mond te I Hulpcampagne Z.-Amerika in impasse Veel kleuters onvoldoende rijp voor lagere school TROS heeft 25000 leden in iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij. Kerk GEEN REGEN DELFT WEER. TAPTOESTAD Opruier op vrije voeten Vliegersstaking tegen stoel des aanstoots Gemengd huwelijk Twee negerjongens veroordeeld tot elektrische stoel Studiecommissie concludeert Zuidvietnamees studentenprotest Kritiek op Air France-opleiding BROMMER NIET ZO ONVEILIG Rechtbank Utrecht Gevangenisstraf geëist tegen plunderaars Leugendetector „velt'5 Monroe's harig monster 14517 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 In de zomer is het water Spanjes kostbaarste vloeistof. De landarbeiders nemen water mee in een wit aarden „botijo", om het in de hitte van 45 graden tij dens het hooien uit te kunnen houden. (Van onze correspondent) MADRID. Een der ernstigste problemen, waarmee Spanje in de zomer worstelt, is het gebrek aan water. De ruim zeventien miljoen toeristen, die dit jaar naar Spanie komen, hebben er waarschijnlijk geen erg in, dat zij met hun verblijf de moeilijkheden nog vergroten. In Madrid alsmede aan de kuststreken, die tocristentrekpleisters ge worden zijn Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Sol is de water- nood nijpend. voerkanalen, aan regelende depots en een doelmatige distributie. Het is on mogelijk, deze gebreken, waaraan men jarenlang geleden heeft., binnen enkele maanden op te lossen In 1966 zal het Atazar-kanaal 16 m3 per seconde kun nen toevoeren-. Maar daar het stuwmeer niet vóór 1971 klaar zal zijn, rijst de vraag: alles goed en wel, maar waar haalt men dat water vandaan? Madrid, 2.5 miljoen inwoners, ligt aan het onbetekenende riviertje de Manza- nares, op 600 mater hoogte, tegen de voet van het Guadnrramagebergte aan. Het. kanaal Isabel II en dat van San- tillana moeten de stad van het nodige leidingwater voorzien. Sinds 15 juli wordt daar 2 kubieke meter méér per seconde doorgepompt, maar toch moet de watertoevoer nu van 12 uur midder nacht tot 6 uur 's morgens afgesneden worden, In juli van het vorig jaar maakte de hydraulische Central Santillana een plan hakend, waarmee men voorgoed het wa terprobleem van de hoofdstad dacht op te lossen. Maar, zoals het in Spanje wel vaker gebeurde, het plan werd niet geheel uitgevoerd, zodat de Madrilenen nu met de gebakken peren zitten: zij hebben te weinig of géén water. In flat gebouwen heeft men vanaf de vijfde ver_ dieping men zó weinig druk op de wa terleiding, dat de bewoners het gedu rende een deel van de dag zonder moe ten stellen 's Maandags, als de grote was gedaan moet worden', huilen de se- nora's tranen met tuiten, 's Zondags is het hetzelfde liedje, want dan douchen de meeste arbeiders zich, alvorens ter kerke te gaan, iets waar zij door de week niet. aan toe komen! Die dag heb ben ook de zwembaden een enorm ver bruik van water. Beperking De directie van het waterleidingbe drijf laat nu weten, dat er tot 1971, en vooral 's zomers in Madrid beperking van de watertoevoer zal worden toege past. Alleen als het een zomer lang heel hard zou regenen (zoals in Nederland), zou deze restrictie opgeheven kunnen worden. De meteorologische verwach tingen zijn echter dat wij juist in 1964 met een droogte-periode zijn begonnen, die tenminste vijf jaar zal duren. In do Staatscourant van 1 augustus wordt de aanlegging aanbesteed van een grandioos [stuwmeer, BI Atazar, waarvan de aan- l?igkosten 940 miljoen peseta's (60 mil joen gulden) zullen bedragen. De capa citeit daarvan zal 560 miljoen m3 be dragen, een belangrijke hoeveelheid te meer daar de totale cpaciteit van alle huidige stuwmeren en depots voor Madrid slechts 211 miljoen kubieke me ter water bedraagt. Maar dit kolossale project kan pas gedeeltelijk in 1971 klaar komen. Wel denkt men in 1966 klaar te komen met het Altazar-kanaal. Eén miljoen kubieke nieter Op het ogenblik vloeit er per secon de 11.5 m3 water naar de hoofdstad, d.i. 993.600 m3 per 24 uur. Het nor male verbruik gaat 's zomers ver bo ven de miljoen kubieke meter uit, on danks het afsluiten gedurende zes uren. Maar de grote industrieën en de tal rijke zwembaden zijn enorme consu menten. En Madrid is de eerste in dustriestad van Spanje. Bepaalde stads- ijken, die eenderde van de bevolking omvatten, kampten al tien jaren lang met gehele jaar door met watergebrek. Wanneer het Kanaal van het Westen klaar komt een ander plan dan zal onmiddellijk alle toevoer daarvan op geslokt worden door die bewuste wijken. Helaas ontbreekt het Madrid aan vol doende stuwmeren, aan filters, aan toe- SANFORD, Florida (U.P.I.) Twee negerjongens zijn veroordeeld tot de elektrische stoel wegens aanranding van een blank meisje van 12 jaar. Israël Gilley (17) en Jimmie Lee Drumnght (18), beiden uit Sanford wer den door de jury schuldig bevonden aan het m februari gepleegde misdrijf. De jury beval geen genade aan. Rechter Tom Wandell verwierp een i verzoek om een nieuw proces van de verdediger Albert Fitts en gelastte over brenging van de jongens naar de staats gevangenis in Raiford. no^eiEf,atUm»v00r, de ^rechtstelling is I Soil v®s'Sesteld omdat Fitts voor- oÜ m lS ,hoger berocp bij het opperste gerechtshof van Florida aan te tekenen De bevolking groei- De directie van de waterleiding heeft bij haar toekomstberekeningen geen re kening gehouden met het feit. dat de bevolking van Madrid zó snel toeneemt in 1964 met 100.000 zielen dat zij in 1971 stellig 3.250.000 zal bedra gen. Dus zal het waterprobleem ook dan niet volledig van de baan zijn. Boven dien breidt de industrie zich ook zeer sterk uit. Hoe het ook zij, de Madri- leense Hydraulica neemt aan, dat met de huidige projecten het vraagstuk tot 1985 opgelost zal zijn Daarna zal zij andere oplossingen moeten bedenken. In elk geval ziet zij in, dat men bij tem peraturen van 45 graden van juni tot september, maar niet „Gods water over Gods akker kan laten lopen", want uit de heimei boven Castilië valt geen drup pel regen! Viervijfde deel van Spanje behoort tot htet zogenaamde „droge Iberië": daar is nog geen 500 mm re genval per jaar. Aragón en Murcia ont vangen slechts 175 mm regenval: nog minder dan de Sahara! In het uiterste zuiden: Andalusië en Almeria gaan soms jaren voorbij, dat het er hele maal niet regent. Dit jaar ondervindt di? landbouw in de provincies Córdoba, alsmede in La Mancha aanzienlijke schade van de langdurige droogte (na een intense koude-periode)de gewas sen verschroeien er. En dan te beden ken. dat in Nederland precies het om gekeerde het geval is. AMSTERDAM (ANP) By de over gang van het kleuteronderwijs naar het lager onderwijs wordt onvoldoende re kening gehouden met de schoolrijpheid waardoor voor vele leerlingen grote aan passingsmoeilijkheden ontstaan. Aldus een conclusie van de studiecommissie- Van Gelder, die in opdracht van het hoofdbestuur van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging (N.O.V.) opdracht kreeg dc problematiek rond het lager onderwijs in studie te nemen. Het zojuist verschenen rapport van deze commissie behelst o.m. voorstellen om te komen tot een reorganisatie van het kleuteronderwijs en het lager on derwijs. Zolang'een dergelijke reorgani satie niet tot stand is gekomen, kan naar het oordeel van de commissie niet gesproken worden van een sluitend ge heel van onderwijsvoorzieningen. De commissie stelt voor het onderwijs, voor afgaande aan het gedifferentieerde voort gezet onderwijs, de volgende opbouw voor: kleuteronderwijs (5 tot 7 jaar), ba sisonderwijs (7 tot 11 jaar) en brug onderwijs (11 tot 13 a 14 jaar). Behal ve veranderingen in de structuur van het onderwijs acht dc commissie ook veranderingen in de pedagogisch-didac- tische werkwijzen noodzakelijk. De algemene vergadering van de N- O.V. zal eind dit jaar naar aanleiding van het rapport de beleidslijn Vaststel len, die voor deze vereniging ten aan zien van de reorganisatie van het kleu ter- en lager onderwijs zal gelden. Vol gende maand zal de concept-resolutie worden gepubliceerd In het rapport wordt ook gesteld, dat de aansluiting tussen lager en voortge zet onderwijs niet goed geregeld is. Een andere conclusie is, dat de opleiding van de onderwijzers niet voldoet aan de eisen, die gesteld moeten worden met het oog op de zeer uiteenlopende ta ken, die de lagere school zou moeten verrichten. Voor de interne schoolleiding van de nieuwe" onderwijsvormen acht de com missie daarom een versterking van de staf noodzakelijk. Deze moet tot stand komen door een verbeterde onderwij zersopleiding, die onderscheiden wordt in 'n gedifferentieerde vakopleiding voor ten minste drie jaar na het h.a.v.o., gevolgd door een praktijkopleiding waar- ling dient verdere specialisatie op on derwijsvormen (kleuter-, basis- en brug- Van 26 augustus t/m 4 september is Delft weer taptoe-stad. De twee hoofdthema's zijn ditmaal het 300- jarig bestaan van het korps Mari niers en de bevrijding 20 jaar geleden. Maandag is op de markt reeds druk gerepeteerd. SAIGON (Reuter) De Zuid- vietnamese militaire leiders heb ben gisteren besprekingen gevoerd over de in de laatste t(jd aan de dag getreden weerstand onder de studenten, -tegen nieuwe dienst plicht-maatregelen. Gezegd wordt, dat de verzetsactie van de studenten in feite geleid wordt door vooraanstaande boeddhisten. Er zijn al protestvergaderingen gehouden in de noordelijke steden Gooang Tri, Danang en Hoeé. De leiders van de studenten in Saigon hebben voor vandaag opgeroepen tot een demonstratie ter viering van de eerste verjaardag van de verwijdering van luitenant-generaal Ngoeyen Khan. De studenten verwijten de huidige regering een militaire dictatuur te vormen. Bij het grote publiek heeft de actie der studenten nog geen weerklank gevonden. Veel mensen schijnen het eenvoudig te zien als een poging om aan de militaire dienst te ontkomen. De studenten daar entegen voeren aan, dat de nieuwe maat regelen bedoeld zijn om de intelligentia de mond te snoeren door plaatsing in de strijdkrachten. Het gaal voornamelijk om dienstplicht voor lager gegradueerden van 34 tot 37 jaar. Studentenleiders in Hoeé, die traditio neel een boeddhistische macht vormen, hebben enkele dagen geleden een mani fest uitgegeven, waarin het heengaan van generaal-majoor Ngoeyen Van Thieu, de voorzitter van de aan de macht zijnde nationale bestuursraad, werd geëist en installatie van een wettig gekozen rege ring. Volgens dit manifest is „onder de ondoeltreffende en dogmatische leiding" van generaal Van Thieu „de nationale soevereiniteit geschonden door buitenlan ders" een duidelijke verwijzing naar de Amerikanen. AMSTERDAM (ANP) De zaterdag nacht wegens opruiing bij het Amsterdam se Lieverdje gearresteerde 19-jarige scho lier T. M. M. is gisteren vrijgelaten. Hij zal niet voor de officier van justitie wor den geleid, maar wel te zijner tijd voor de politierechter terecht moeten staan. De 29-jarige fysicus Van R. word zondag middag reeds vrijgelaten. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, toen hij zater dagnacht een tot vijfmaal toe herhaald bevel weigerde op te volgen. onderwijs) plaats vindt. Door nascho ling sient verdere specialisatie op on derwijsvormen en onderwij svakken tot stand te komen. Verder ziet de com missie in de staf van grotere school- eenheden plaats voor een academisch gevormde pedagoog als stafleider. PARIJS (UPI) Gezagvoerders en eerste vliegers van de luchtvaartmaat schappij „Air France" zullen op 1 en 2 september twee dagen staken, zo heeft de nationale vliegersvereniging meegedeeld. Gezegd werd, dat de staking is bedoeld als protest tegen onvoldoende opleidings mogelijkheden voor eerste vliegers, be perkingen in deze opleiding en verande ringen in de voorwaarden voor de af te leggen proeven. Eerste vliegers van „Air France" heb ben reeds enige tijd geklaagd, dat zij volgens de reglementen rechts van de captain moeten zitten in de Boeing 707- toesbellen, waardoor zij zich niet voldoen de kunnen bekwamen in het landen en opstijgen met deze toestellen, aangezien het zicht vanaf de linker stoel veel beter is. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend DEN HAAG (ANP) Blijkens door het C.B.S. verzamelde cijfers is de ver houding tussen het aantal automobilis ten en het aantal bromfietsers, dat bij een ongeluk betrokken raakt, vier op een. Dat wil zeggen, dat er per jaar meer dan 200.000 ongelukkei met per sonenauto's worden geregistreerd tegen 50.()00 a 60.000 met bromfietsen. Ook wanneer men rekening houdt met het aantal en de jaarlijks door deze ver voermiddelen afgelegde afstand dan is de verhouding 13,8 7.1, aldus een rap port. dat door de stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is gepubliceerd. Bovendien is vastgesteld, dat het aantal ongelukken met bromfiet sen, dat door het C.B.S. wordt geregis treerd, de laatste jaren achterblijft bij de sterke groei van het aantal brom fietsen op de weg. AMSTERDAM (A.N.P.) De televisie- en radio-omroepstichting T.R.O.S. heeft gisteren haar 25.000e deelnemer inge schreven, die voldoet aan de door de re gering gestelde eisen. De gelukkige is een inwoner van Amsterdam, die vandaag om 16.30 uur op het kantoor van de T.R.O.S. zal worden gehuldigd. UTRECHT (A.N.P.) Twee jeugdige Duitse chauffeurs, de 22-jarige B. M. uit Düsseldorf en de 21-jarige M. S. uit Lohhrügge, moesten zich gisteren voor de Utrechtse rechtbank verantwoorden veor een reeks inbraken en diefstallen, die zii in mei van dit jaar in ons land hebben gepleegd. Het tweetal kwam op de dertiende mei met een gestolen wagen en in gezel- scnao van een vriendin naar ons land. De auto was eigendom van het bedrijf waar M. werkte. In een naar dagen tijd plunderden zij benzinestations in Mij drecht. Loenen. Kamerik en Boskoop. De buit bestond uit autoplaids, veel gereed schap, wat geld, een" hele kassa, meege nomen uit Loenen) en een draagbare ra dio. In Vinkeveen aten zii in een restau rant en verdwenen aaat zonder te beta len. Een inbraak in een Amsterdamse win kel leverde de vetste buiten op: 160 paar kousen, ruim 50 broeken, suèdine jasjes. 10 naar scnoenen. 48 Dakken koffie. 30 hemden cn voorts zakdoeken, sigaren en sigaretten. Tijdens de zitting verklaarden zij dat zij niet naar Nederland waren gekömen om er te gaan stelen, die ge dachte was pas later gekomen. M. zei dat hij op een Nederlands schip had willen monsteren. Van het tweetal werd S. eerder ver oordeeld wegens een autodiefstal. De of ficier van justitie betitelde de knapen in zijn requisitoir als twee lelijke deugnie ten. Nederland heeft geen behoefte aan een paar Duitse misdadigers, zo zei hij. Volgens de officier is S. degene geweest die het initiatief heeft genomen. Hij heeft M. meegesleept. Op verzoek van de West- duitse justitie hield de officier bij het bepalen van zijn eis ook rekening met de autodiefstal in Düsseldorf. Hij eiste daarom tegen S. een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest en tegen M. twee jaar met aftrek. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (Advertentie) Voorat! ken donkpro ii Progress) pak- Ven dit av wolken zich samen bo- 2e .bonricr lgens zeer twijfelaehti- Wika°anLen0°?chaP'' Van Latijns- ge bonS JL J?e re£ent het klach- arneriicaa?'^nootschap". Van Latijns ten over 21jde regent het klach- üsme vanï 7eel te groot Paterna- Staten Daa van Verenigde Sende'wert- 0r ?ou er een vertra" °aUvikkpiitf„lng ziJn ontstaan op de ^ikkelinff-mu van beoogde ont- ka "Ssplan voor Latijns-Amen- Sentien^ La?rStus 1961 besloten ne- °nder besoWnSvmerikaanse landen president SmhT?erschaP van wijlen hulp van de v* Kennedy met be te werken u-®rentgde Staten samen voor socialp een Hen-jaren-plan wikkeling, u* ien economische ont- Jard dollar Blpr?ject z°u 100 mil- gaan kosten. De V.S. en andere ontwikkelde landen zouden twintig procent van het totaal voor hun rekening nemen, de rest kwam op rekening van de deelnemende La tijnsamerikaanse landen. Wanneer men na vier jaar een balans op maakt, ziet het gehsel er beslist niet rooskleurig uit. Onlangs verklaarde de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken in een toespraak in Buennos Aires, dat ,,n-a vier jaar van bondgenootschappelijke samen werking Latijns-Amerika nog even arm is gebleven, wellicht nog armer is geworden". Van de zijde van de Amerikaanse weldoeners" kan men vernemen, dat wannier hetp lan niet aan de verwachting heeft beantwoord, de Latijnsamerikaanse landen hiervoor zelf verantwoordelijk zijn. In deze vier jaar hebben de Latijnsameri kaanse landen niet meer dan 35'mil- jard dollar in het project gestoken. Deze landen beschuldigen de „wel doeners" intussen ervan niet voldoen de geld beschikbaar te willen stellen. Ook zou Amerika teveel voorwaar den stellen inzake de wijze, waarop het geld moet worden besteed De Amerikaanse klacht, die steeds maar herhaald wordt en waarin zé ker een kern van waarheid steekt, is dat de Latijnsamerikaanse landen nog steeds niet hebben gezorgd voor politieke stabiliteit die aan een wel slagen van het ontwikkelingsproject vooraf moet gaan. De politieke onrust in Columbia, Argentinië. Brazilië. Venezuela en de Dominicaanse republiek tonen aan, dat deze Amerikaanse klacht op reële gronden berust. Op verzoek van United Press In ternational hebben verschillende La tijnsamerikaanse landen ter gelegen heid van de vierde verjaardag van het bondgenootschap hun mening wil len geven. De Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken zei: ..Indien de beoogde fondsen niet worden opge bracht, is het bondgenootschap tot falen gedoemd". Een Braziliaanse woordvoerder zei: ,,Wij zijn van mening dat de landen ieder voor zich zelf moeten bepalen hoe het geld dat ter be schikking komt zal worden aange wend". —De Peruviaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernanod Schwalb zei: ,,Het is van het groot ste belang, dat de sterk geïndus trialiseerde landen hun steun aan Latijnsamerika vergroten. Er wordt teveel geleid en er is niet voldoende geld. Landen die zich aan het ont wikkelen zijn te verzoeken orthodoxe economische methoden toe te passen kan hen tot op de rand van een volledige ineenstorting brengen". Chili staat op het standpunt dat het zelf zal bepalen op welke wijze de ontvangen financiële steun zal worden gebruikt. Het land werkt op het ogenblik een plan uit, waarvoor een jaarlijks vast bedrag aan bui tenlandse steun benodigd is. De koffie-, cacao- en suiker-produ cerende landen zouden graag zien, dat zij een bevoordeelde positie op de wereldmarkt voor hun produkten krijgen waardoor de export kan wor den opgevoerd. Van de zijde der economische deskundigen van de hulpverlenende landen wordt toege geven dat er nog heel wat proble men overwonnen moeten worden, maar zij wijzen er naar hun mening terecht op, dat reeds teveel finan ciële steun op privé-bankrekeningen van politieke avonturiers terecht is gekomen om de landen de vrije hand te geven. iTiiiiiiiiiiiiiiii beweging (Door pater dr. Alfred v. d. Weyer) Het bericht dat het voortaan zal zijn toegestaan om bij gemengde huwelijks sluitingen ook een huwelijksmis te ce lebreren. zal door velen met vreugde worden begroet. De tot nog toe gelden de praktijk, die vooral de bedoeling haa de ongewenstheid van dergelijke huwe lijken nog eens dik te onderstrepen, werd door velen, katholieken en niet- katholieken, als bijzonder pijnlijk er varen. De Kerk leek een norse moe der, die dan wel haar toestemming tot het huwelijk had gegeven, omdat het nu eenmaal niet anders kon, maar die bleef mokken over de onwilligheid van haar kinderen. Daarom liet zij het huwelijk in de sacristie sluiten, of op de pastorie en weigerde het heuglijke feit te vieren door het opdragen van een H. Mis. In de praktijk werd met deze strenge re gel al dikwijls het handje gelicht, om dat veel geestelijken haar in bepaalde gevallen te streng vonden. Zulks zal nu niet meer nodig zijn, omdat de Kerk haar koers heeft gewijzigd. De tweede verandering, welke nu wordt ingevoerd, is nog ingrijpender. Het bruidspaar mag zich na de huwe lijkssluiting ook tot de niet-katholieke geestelijke wenden, om zijn zegen te ontvangen. Hier wordt. Voor zover wij weten voor de le maal in de geschie denis, de reformatorische geestelijke als (bedienaar) ten opzichte van de ka tholieke partij erkend, zij het dan ook dat voor hem niet opnieuw de trouw beloften mogen worden uitgesproken. Maar hij mag nog officieel zijn zegen aan bruid en bruidegom geven: en daar mag men niet te licht over denken. In protestantse kringen schijnt men over het genomen besluit een tikje te leurgesteld te zijn. Wij menen dat deze teleurstelling op een misverstand be rust. Dit besluit heeft onzes inziens na melijk een zeer voorlopig karakter. De eigenlijke stellingname van de Katho lieke Kerk ten aanzien van het ge mengde huwelijk moet nog bepaald worden. Het concilie heeft in deze zeer progressieve wensen geuit en de paus gevraagd om de hele materie in oecu menische geest te regelen. De paus heeff aan deze wens nog geen gevolg gege ven, maar daar heeft hij zijn reden voor. Hij schijnt te willen wachten tot het concilie het decreet over de viij- heid van godsdienst heeft goedgekeurd, hetgeen in de komende maanden zal gebeuren. Met het nu genomen besluit wordt op de definitieve regeling van het gemengde huwelijk dus geenszins vooruitgelopen. Wij zouden onze refor matorische broeders willen zeggen, heb nog even geduld. MONROE, Michigan (U.P.I.) Het zwaar behaarde monster van Monroe is niet meer. Het beeyt is verslagen door een leugendetector. De politie van de staat Michigan beschouwt de zaak verder als een grap, nadat, een moeder en haar dochter aan een „polygraph-test" zijn onderworpen. De dames hou den echter voet bij stuk. Mevr. Ruth Owens (37) en haar 17-jarige dochter Christine, hebben gezegd dat een andere leugende tector vorige week heeft bewezen dat zij wel de waarheid spraken. Het verhaal is begonnen op een afgelegen weg. Christine zegt dat zij en haar moeder daar met de auto reden, toen het ruige mon ster uit de bossen te voorschijn kwam, de auto tegenhield en haar een blauw oog bezorgde. Daarna zou het ondier weggelopen zijn. De wachtcommandant van poli tie, die de test heeft geleid, zegt: ..Wij zijn van mening dat het alle maal verzonnen is". „Ik weet wat ik gezien heb en niemand kan mij overtuigen dat het niet zo is", zegt Christine. Beide vrouwen beweren dat ze het beest vijf keer gezien hebben sinds juni. Ook vanuit andere streken zijn meldingen binnenge komen dat er een monster huis hield.

de Stem | 1965 | | pagina 7