Belgen en Nederlanders doen in Overslag alles samen in de benelux Krainingen boos op drs. Verburg (ETI) Oesterputten ais zwembad Wellicht naar combinatie van bestuursfuncties Vragen de gemeenten om contact over de grens Pastoor als svmbool van de Benelux I\uttig zou het zeker zijn HISTORISCHE TREK BRENGT BELGEN NAAR SLUIS Muziek beier verzoend Zunderts corso belooft weer goed te worden Kris-kras Veerse Meer2 september bijeen 0* jStew Jeugdraad Aardschokken in Mexico: 6 doden Competitie Poolvorming bij veiling Zuid-Bcvcland Nooit van Kwikplan gehoord? Verwaarloosd Luxe kilometers aangeboden voor de prijs van „gewone' DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 LJET IS VOOKAL de sfeer in i 1 7.pp (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG t WAT MERKT men in het koop centrum Sluis van de Benelux? Ach teloos haalt de Sluizcnaar de schou ders op, wanneer men hem deze vraag stelt. Al van ver voor de tweede we reldoorlog dateert immers de stroom Belgische dagjesmensen, die men in het historische stadje dagelijks aantreft. Duizenden Belgen die zomer en winter blijven komen. Waarom? Een antwoord kan noch door de gasten, noch door de gastheren gegeven worden. Het is een historische trek, die van vader o(j zoon en van moder op dochter is overge gaan. DE NIVELLERING van de Benelux- prijsniveaus heeft daarbij de koop lust niet getemperd. Sluis vooral, maar ook Hulst, Axel, Sas van Gent, Terneu- zen en Oostburg zijn winkelcentrums, die voor de zuiderburen aantrekkelijk zijn, enkel en alleen omdat ze over de grens liggen. De grenspassage is in het kader van de. Benelux soepel geworden, hetgeen overigens niet wil zeggen dat daardoor de kooplust vergroot is. Prijs verschillen spelen nagenoeg geen rol meer. In de textielbranche, boekenver koop en op sommige drogisterij-artike len zijn door de Belgen nog wel voor delen te halen. Zoetige likeurtjes, straf fe vaderlandse borrels, stevige pinten gerstenat, een lekker etentje en de no dige reiskilometers overtreffen echter de behaalde aankoopvoordelen. sfeer in de Zeeuwsch-Vlaamse koopcentra die voor de Belg buitenlands aandoet en daarom aantrekt. De manier waarop de kwaliteitsprodukten in moderne winkels worden gebracht is een onweerstaan bare charme die vooral in Sluis suc cesvol wordt uitgespeeld. Driekwart van de 2800 inwoners heeft hier via de mo derne middenstandszaken direct be moeienis met de dagtoeristen. „Een dag Sluis doen en mijn hele week is weer goed", is een vaak gebezigde uitspraak van vertegenwoordigers uit allerlei bran ches. Het dagelijks contact met de Belg, ui de sfeer van een onofficiële Bene lux, is echter nog zeer eenslaehtig. Als klant, die de nodige honderden t'ranks- kes komt besteden, wordt hij als koning aangemerkt. Maar buiten dit strikt za kelijke zijn de betrekkingen over de grens nog maar zeer mager. Schietin- gen, bollingen, wandeltochten, zeilwed strijden en zóveel evenementen meer. worden direct als internationaal aange kondigd, wanneer er Belgische deelna me is. De betrokken personen wonen dan soms niet meer dan vijf kilometer van de Zeeuwsch-Vlaamse grens verwij derd. De onzichtbare streep tussen de beide Vlaanderens is nochtans zeer goed zichtbaar. 7EEUWSCH-VLAANDEREN telt der- tien officiële doorlaatposten naar het zuiden. Voor de meer dan 60 land en polderwegen, die eveneens de grens kruisen, heeft de Nederlandse regering sinds juli van vorig jaar bepaald, dat ze gebruikt mogen worden mits geen belastbare goederen worden meegevoerd België wil hier niet van weten, waar door de figuur is ontstaan dat men ter plaatse door een controlerend Neder landse douane wordt doorgelaten en dat men op Belgisch grondgebied met een geverbaliseerd wordt. Dit os ook Be nelux, evenals het dat is voor de vlot verlopende vlas-, aardappel- en vishan del. die op regeringsniveau wordt ge regeld. TAE BENELUX-gedachte in Zeeuwsch- Vlaanderen is in een zeer pril sta dium van ontwikkeling. Burgemeester P F. van Hootegem van Sluis, die per soonlijk nauwe relaties onderhoudt met de zuiderburen, zegt erover: Mentaal gezien is de grens tussen België en Zeeuwseh-Vlaanderen nog een levens grote muur, waardoor elke poging tot contact wordt beinvloedt. De Belg zoekt wel toenadering, maar stuit af op een suprematiegevoel van de Nederlander, en dus ook van de Zeeuwsch-Vlaming. (Van een onzer verslaggevers) OVERSLAG In de Zeeuwsch-Vlaamse grensplaats Overslag 288 zielen, dus een van de kleinste gemeenten van Nederland is geen zinnig mens zich degelijk bewust van het bestaan van de Benelux. In Belgisch Overslag 677 inwoners evenmin. In „Overslag-Zee land" en „Overslag-Vlaanderen", zoals de formule luidt, is er geen Benelux nodig om Belgen en Nederlanders levendige en intensieve contacten met elkaar te doen hebben. Men is daar zijn tijd ver, heel ver vooruit. Overslag aan deze en gene zijde van de grens zijn een. Het heeft Belgische, noch Nederlandse inwoners. Het zijn daar allemaal inwoners van Zaamslag. Voila. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Zondag 5 september zal in de Brabantse grensplaats Zundert het 24e bloemencorso worden gehouden. Een gebeurtenis, die ieder jaar meer dan hon derdduizend Nederlanders, Belgen, Fran sen, Duitsers, Engelsen en Scandinaviërs naar het kleine dorp trekt. Tegen half drie zullen '23 wagens en elf muziekka pellen vanaf het tentoonstellingsterrein aan de Wernhoutseweg door de straten trekken. ?"tJ®stoeJ ?oed en zonder hiaten door bochten !n h 7erl0pen z«n sommige ainioi l P veri'uimd en een ni kfegen herbestraat. Anderhalf mil joen bloemen zullen worden verwerkt ïrnnn wagens ^Un kleurige uiterlijk te geven. Zoals telkenjare zullen de gladiolen de boventoon voeren. Er moet en io nnnUimte komen voor 1000 bussen 37- 0 auto's. De rijkspolitie komt niet dn J^ansc^aPPen om het verkeer in goe- beschiïS? te *e^en- Men heeft daarbij de auto" over vliegtuig, paarden, van wrVnc>*:oren- Verder zijn 25 mensen om H °^e Kruis in Breda aangezocht den 6 eerste llulP bij ongelukken te bie- namerfr vele gen°digden staan ook de Cals en Vaï m'n^ter-president mr. J. Zij heWK°Ucl*Premier Prof- dr- J- de Quay. Na het°n loeSezegd te zullen komen, met ma! forso staan de wagens tot en toonsteiiii favond opgesteld op het ten- worden v?f ?rrein. Avonds zullen zij rant en hm» i1, terwi^ dan °°k de fi8u" afbeeld ïngen «s °P de sProo^jesachtiSe dagniiddao innemen- Van maan- uur zullen e uur 's avonds tier monieën n^e.en, aantal fanfares en har uur ziiUan Ulie uur tot 'savonds tien monieën LT* aantal wordt maaï? verzorge«- Het g< grote Sragavond besloten met taPt°e en een bal-champêtre. f (Van een onzer verslaggevers) De een is weliswaar Belgisch staatsbur ger, en de ander Nederlands, maar men Belgisch, de achterkant Nederlands en Erik slaapt, naar hij zegt, in ..niemands land". De jeugdraad is erg actief vindt pas toor v. d. Capelle. Ook in de zomer maanden. Zeer recent organiseerde men nog een jeugdsportfeest. Met Belgische en Nderlandse deelname. Maar idereen was idereens supporter. Voor deze week staat er nog iets op het programma: een bijeenkomst voor de jongens en meisjes die de lagere scholen aan deze en gene zijde van de grens in Overslag hebben veriaten en nu elders nog meer wiisheia willen gaan opdoen. De ouders van de jongens en meisjes komen ook. Belgen en Nederlanders zullen er dan kris-kras Een gedeelte van de Nederlands-Bel gische jeugdraad van Overslag- Vlaanderen in vergadering bijeen in de Belgische pastorie van de Ne- edrlands-Belgische parochie. Van 1. naar rechts: Staf Wijngaerd (Belg), pastoor J. v. d. Capelle (Belgisch en Walter Audenaert (Nederlander), main van Bambost (Belg), en Erik Nederlands staatsambtenaar), Ro- Willems (twijfelgeval) maar hij maakt de meeste aanspraak op de Belgische nationaliteit)allemaal in woners van het ene Overslag. doo-r elkaar lopen en zullen zich er echt niet van bewust zijn. Want Overslag- Zeeland en Overslag-Vlaanderen is één Overslag. Niet alleen omdat ze samen een parochie uitmaken. Zolang Overslag bestaat is er maar één Overslag geweest. Ook al staat er mid den in het dorp een enigszins indruk wekkende slagboom opgesteld, al zijn de verschillende straten verlucht met grens- deze zijde van de grens merkbaar met palen en verschilt de bebouwing aan die aan de andere kant. Alleen smokke laars zien al die dingen. De smokkelaars komen echter veelal van buiten Overslag. In Overslag zelf smokelt men alleen te goeder trouw. Om een vriend, die een paar meter of een paar honderd meter verderop woont, een plezier te doen. Met een paar pondjes boter. Maar dat mag echt geen naam hebben. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van Het Veerse Meer stelt het al gemeen bestuur voor, dat op 2 september a.s. bijeenkomt, over te gaan tot het combineren van de functies van secretaris, penning meester en directeur. De functies van penningmeester en se cretaris zijn volgens de daarvoor opge stelde gemeenschappelijke regeling zonder meer te combineren. Anders staat het met de functie van directeur. Toch kan deze naar de mening van het dagelijks bestuur niet gemist worden, daar hij toe zicht dient te houden op de dagelijkse gang van zaken. o.m. voor wat betreft het toezicht op de uitvoering en het on derhouden van werken. Het secretaris-penningmeesterschap en het directeurschap zullen als afzon derlijke functies geen volledige dag taak opleveren. Dit zal wel het geval zijn met een combinatie van de drie functies. Daarbij zal het ook moge lijk zijn eventuele gegadigden een be zoldiging in het vooruitzicht te stellen, die voor hen aantrekkelijk is. Hot dagelijks bestuur van Hot Veerse Meer is verder van mening, dat met het in werking treden van de nieuwe ge meenschappelijke regeling op 1 ju-li 1.1. de technische adviescommissie van Het Veer se Meer automatisch heeft opgehouden te bestaan. Deze commissie heeft onder lei ding van haar voorzitter, de directeur van de provinciale planologische dienst, waardevol werk verricht t.b.v. Hot Veer se Meer. Het dagelijks bestuur stelt het algemeen bestuur derhalve voor de leden van die commissie ontslag te verlenen, onder dankbetuiging voor de betoonde activiteit. De vroegere technische commissie was niet uitsluitend ambtelijk van samenstel ling. Er hadden ook vertegenwoordigers feiten, meningen, commentaren voelt zich sterk aan elkaar verwant. Bel gen en Nederlanders doen alles samen, Houden samen kermis, heben een en hetzelfde verenigingsleven, gaan samen naar de kerk en behoren tot een en de zelfde parochie, die van O. L. Vr. Ge boorte, die ressorteert onder het Belgi sche bisdom Gent. Pastoor J. v. d. Ca pelle, een Belg, is een van de beste symbolen van de verbondenheid van Nederlands en Belgisch Overslag. Hij is zowel Belgisch als Nederlands staatsambtenaar. „Of het zo juist uitge drukt is, weet ik niet" zegt hij trouwens. Maar „meneer paster" krijgt van de Ne derlandse staat een jaarlijkse vergoeding van f 200, van het Belgische ministerie van justitie een .jaarsalaris" van f 4500 of daaromtrent. „Zijn" kerk staat op Belgisch grondgebied, wordt onder houden met Belgische en Nederlandse financiën. Pastoor v. d. Capelle is erg graag in Overslag. „Een unieke parochie, internationaal", verklaart hij. „Maar ook allemaal fijne parochianen", voegt hij er aan toe. Van het internationale ka rakter van mijn parochie is overigens maar heel weinig te merken. Zoals ge zegd: ..Overslag is één, Nederlanders en Belgen leven er met elkaar, niet naast elkaar", is de mening van pastoor v. d. Capelle. Hii vertelt dat allemaal tijdens een vergadering van de jeugdraad in ae pas torie. De jeugdraad werd in 1963 op zijn initiatief opgericht en bestaat uit 12 jon ge mensen. Nederlanders en Belgen zijn er niet gelijkelijk in vertegenwoordigd. Men heeft er gewoon de geschikste men sen voor uitgezocht. „Hadden er allemaal Nederlanders zitting in gehad dat zou trouwens zo gek nog niet zijn, want Nederlanders kunnen veel beter organi seren dan zou zich daar waarschijnlijk niemand in Belgisch-Overslag aan storen. En andersom is het precies zo", vertelt de voorzitter van de jeugdraad, de Belg Romain van Bambost (25). De jeugdraaa is dan ook echt niet opgericht om ae Belgische en Nederlandse jeugd eens lekker dichter tot elkaar te brengen. Men oordeelde twee jaar geleden gewoon, dat er te weinig te doen was voor ae jeugd van Overslag, zowel op cultureel en godsdienstig terrem. al op ontspan- ningsvlak. De jeugd van Overslag heeft nu wat haar toekomst: de jeugdraad voorziet in een behoorlijke dosis ont spanning. De activiteiten op godsdienstig en cultureel gebied ziin nog niet zo erg intensief. „Dat moet allemaal nog een Peetje van de grond komen. De grond slag ervoor is gelegd. Nu kunnen we ver der gaan bouwen", verklaart Walter Audenaert '18) uit Nederlands Overslag. Zijn Belgische vriend, de even ouae Erik Willems knikt bevestigend. Erik Willems is trouwens een „twijfelgeval", noais Walter Audenaert opmerkt. De voorkant van zijn ouderlijke woning is (Van een onzer verslaggevers) HULST In hoeverre bestaat er bij de besturen van de gemeenten aan deze en gene zijde van de grens in de Vlaan derens behoefte aan contacten en sa menwerking tussen de gemeenten? Dat was het thema voor een informele bijeenkomst van enkele Oost-Zeeuwsch- Vlaamse en Belgisch-Vlaamse burge meesters, die enkele maanden geleden in St. Niklaas werd gehouden op initia tief van het Erasmusgenootschap. Men is er toen niet uit gekomen. De bijeenkomst was zeer provisorisch in el kaar gezet en ontaardde in enkele vriendelijke debatten over onderge schikte aangelegenheden. Het was ei genlijk nog een wonder dat men na af loop kon concluderen, dat het alleszins nuttig zou zijn wanneer gemeentebestu ren aan deze en gene zijde van de grens zich meer omtrent eikaars werkwijze en werkterrein oriënteerden. Een volgende beter georganiseerde bijeenkomst zou daar belangrijk toe kunnen bijdra gen. Die volgende bijeenkomst is er nog niet geweest. Men zou er uit kunnen af leiden dat er geen behoefte bestaat aan contacten. Een kleine enquete, gehouden onder burgemeesters van enkele Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, wijst an ders uit. De meest positieve reactie was die van burgemeester R. den Boer van Sas van Gent, de zuidelijke gemeente in de kanaalzone van Zeeuwseh-Vlaanderen: „Wij hebben regelmatig contact met de besturen van de Belgische gemeenten Zelzate, Gent en Assenede om ons zo veel mogelijk te oriënteren over eikaars activiteiten. De meest intensieve contac ten zijn er met Gent en Zelzate. Deze twee gemeenten en Sas van Gent hebben dezelfde levensader gemeen: het kanaal van Gent naar Terneuzen, dat momen teel wordt verbreed en dat een gemeen schappelijk belang inhoudt. Natuurlijk kunnen een Belgische en een Nederland se gemeente niet samen zaken regelen. Er loopt altijd nog een grens tussen. Maar ik hoop vurig dat de grenslijn zo spoedig mogelijk een fictie zal zijn. Dat zal die ook moeten worden wanneer de Benelux-gedachte juist wordt geïn terpreteerd. In de toekomst moet er de mogelijkheid zijn dat Belgische en Ne derlandse grensgemeenten kunnen sa menwerken. Voor onze gemeente zou dat. veel voordeel inhouden. Om een voor beeld te noemen: Sas van Gent zit inge sloten tussen de rijksgrens en het kanaal. Het bebouwde oppervlak krijgt een zeer eigenaardige vorm. Wanneer een gedeel te van de uitbreiding van de kom op Belgisch grondgebied zou kunnen worden gerealiseerd, zou de zaak er heel anders op worden. Wanneer de grens een fictie zal zijn? Ik durf het niet te zeggen. Ove rigens doet naar mijn mening zich de noodzaak van samenwerking veelal al leen in de grensgebieden gevoelen. Burgemeester P. Molthoff van Hulst (waarnemer te Vogelwaarde) was een van de Zeeuwsch-Vlaamse burgemees ters die op de gemeentenavond" in St. Niklaas hun opwachting kwamen ma ken. „Het zou erg interessant zijn, wan neer er een intensief contact met de Belgische gemeenten zou zijn. Het lijkt me bijvoorbeeld alleszins nuttig elkaar te informeren over bestuursvorm en plannen. Je kunt zoveel van elkaar leren. Echt noodzakelijk zijn de contacten tus sen België en Nederlande gemeenten (nog) niet. Maar interessant en nuttig zeker", aldus de heer Molthoff. Ongeveer dezelfde mening is burge meester M. van Berckel van Aarden burg toegedaan. „Het contact met Bel gische gemeentebesturen is tot nog toe zeer beperkt geweest. Er is alleen sa menspraak geweest over verplaatsing van de grenspalen in het kader van de ruilverkaveling bij Eede. Dat waren erg prettige contacten. Of overleg over an dere aangelegenheden nuttig effect zal hebben weet ik niet. Ik ben voorlopig geneigd te zeggen van niet. Dat impli ceert niet dat contacten niet nuttig zou den kunnen zijn. Ze verbreden je ge zichtsveld. Samenwerking tussen de ge meenten aan deze en gene zijde van de grens lijkt me vooralsnog onmogelijk. Dergelijke zaken spelen meestal via de hogere schijven", is de reactie van bur gemeester van Berckel. ,,Ik hoop dat het ooit eens mogelijk zal zijn dat Belgische en Nederlandse gemeenten inniger contacten zullen kun nen hebben. Dat zou veel nut hebben, bij voorbeeld t.a.v. de aanleg van wegen en spoorwegen". Dat is het oordeel van burgemeester Van Dijke van Axel. Hij is van mening dat de Benelux nooit he lemaal de Benelux zal zijn wanneer ook niet de gemeenten aan deze en gene zijde van de grens in overleg met elkaar kunnen treden. De contacten van het Axelse gemeen tebestuur met Belgische gemeentebe stuurderen zijn tot nog toe niet veel vuldig geweest. „Men weet: officieel con tact kan er slechts zijn via de weder zijdse ministeries van buitenlandse za ken. In ieder geval lijkt het me bijzonder interessant intensief contact met Belgi sche gemeenten te hebben". MEXICO (UPI) Aardschokken in Mexico hebben, voor zover gisteren kend was, zes mensenlevens geëist De materiële schade is gering. In Mexico-City ontstond even een pa niek. Het epicentrum moet ongeveer ge legen hebben op 800 km ten zuidoosten van de Mexicaanse hoofdstad. De schok ken werden gevoeld van de Stille Oceaan tot aan de Golf van Mexico Een kind en twee vrouwen werden ge- elektrocuteerd door beschadigde elektrici teitskabels. Twee kinderen, die in paniek de straat oprenden, werden door een tram overreden. Het zesde slachtoffer, een man, werd door vallend metselwerk ge troffen en gedood. van het Bureau voor Watertoerisme van de Koninklijke Toeristenbond ANWB en van de verenigde watersportbonden zit ting in. Het dagelijks bestuur van Het Veerse Meer is echter van mening, dat de voorkeur uit moet gaan naar een tech nische commissie met een zuiver ambte lijke samenstelling, waarvan de leden zich zo nodig voor zouden kunnen laten lichten door deskundigen van particuliere zijde. (Van onze correspondent) GOES Bü de Zeeuwse veilingen vindt sedert enkele jaren de afzet van fruit plaats door middel van poolvorming. Daarby geeft de teler als het ware een deel van zijn zeggenschap over z(in fruit over aan een commissie die vaststelt, wanneer en hoeveel er verkocht zal wor den. De telers krijgen dan, wanneer alles ts verkocht, de gemiddelde prijs uitbe taald. Bij de veilingsveremiging „Zuid-Beve land" te Goes wil men dit seizoen op grote schaal tot de-ze poolvorming komen. Daarom is thans de leden door middel van een circulaire gevraagd of zij genegen zijn hun fruit, dat ze in het koelhuis zul len opslaan, door middel van afzetpools te verkopen. Vóór de inbreng in het koel huis moet hierover een beslissing worden gen-omen. want er vindt dan vooral keu ring op de kwa-liteit plaats, waarbij vast gesteld wordt welke partijen bij elkaar gezet kunnen worden in koelhuis en gas- eellen. Op deze wij-ze hoopt men bij de veiling in Goes een steentje bij te dragen tot een verantwoorde spreiding van het bewaar- fruit van de leden en wil men het prijs- risico nivelleren. (Van onze correspondent) KRUININGEN In de raads vergadering der gemeente Krui- ningen ageerde de woordvoerder van de PvdA, de heer C. Slabbe- koorn, fel tegen de speciale uit gave van het Zeeuwse tijdschot 1965-1975. Speciaal keerde hij zich tegen de redactiesecretaris drs. Verburg van het ETI Zeeland. Hij vond het een onbegrijpelijke en onverkwikkelijke aangelegen heid, dat in dit tijdschrift met geen woord gesproken is over de moge lijke ontwikkeling van de ge meente Kruiningen en speciaal rond het kanaal door Zuid-Beve land. Indertijd is een z.g. Kwikplan gereed gekomen, aldus spreker. Hieraan werd medegewerkt door het prov. bestuur, de directeur van het ETI Zeeland, de directeur van de planologische dienst en de provinciale waterstaat. Op blz. 151, handelende over het object waterstaat, wordt niet gerept over dit plan. Wel wordt Yerseke hierin genoemd. Verder vond hij het bijzonder frappant, dat wel de gemeenten Kapelle en Krabbendijke genoemd worden. Juist Kruiningen heeft volgens hem na de watersnood diverse moeilijkheden het hoofd moeten bieden en heeft zich desondanks weten uit te breiden, terwijl de voren genoemde ge meenten deze moeilijkheden niet gekend hebben. MIET ALLEEN op voetbalvelden is de competitie weer begonnen. Ook in de ether klinkt 't fluitsignaal voor de aftrap en zullen we spoedig ervaren wat de daar nieuw gecontracteerde spelers waard zijn. De KRO heeft de uitdaging op nogal sportieve wijze aanvaard en voorzitter Van Doorn, zelf 'n oude crack van het groene veld, heeft al meteen de aanval ingezet. De KRO zal in november zijn veertigjarig bestaan vieren en niets is in het licht van de nieuwe spelregels meer voor de hand liggend dan zo'n feest met een ledenwerfcampagne in te leiden. Dat wordt een conditie-training, die bij de verscherpte mededinging in de ether van bijzonder belang belooft te zijn. Want liet komt naar de eigen wens der oude omroepen nu eenmaal op de gro te getallen aan. Zoals een profclub op de duur slechts kan bestaan bij de gra tie van het aantal betalende bezoekers, zo gaat het er voortaan ook in deze hoge regionen toe. De KRO heeft de nieuwe situatie aangepakt op een manier, die ons het vertrouwen geeft, dat zij het spel eer lijk en open wil spelen. Zijn oproep aan de supporterschare heeft een heel wat andere klank dan menige uit de eerste dezer veertig jaren. Hij spreekt van de volle vrijheid, waarin iedere katholiek zijn keuze kan maken, en op ieders goed recht. Banbliksems zijn er wijselijk niet meer by, want zij doen het in onze dagen niet meer. „Zuilen" die hun bestaansrecht willen bewijzen, bereiken meer met degelijke overtuiging. Daarop lijkt dan ook de oproep van captain Van Doorn gericht. In de zich vernieuwende katholieke samenleving zal ook de KRO een nieu we plaats moeten vinden. Wie bereid is er even over te denken, los van al het wat overbodige krakeel over ra dio en tv in het laatste jaar, zal wel tot de overtuiging komen, dat juist een zich vernieuwende gemeenschap de drang moet blijven voelen haar eigen christelijke boodschap op eigentijdse wijze onder de massa te brengen. Een gemeenschap, die zich echt vernieuwt, moet een weerspiegeling kunnen vin den in wat men de „massa-media" noemt. De drang naar openheid, naar meer contact met mensen van andere opvattingen en gevoelens en tradities, maakt het eigenlijk nog meer wense lijk dan ooit, om een krachtige en fris se stem te doen horen. Als die stem erop gericht zal zijn de onderscheidene delen van ons volk samen te binden, eerder dan slechts tot de katholieke binnenkamer te spreken, dan mogen wij verwachten dat de nieuwe open heid van het bestel 'n nieuwe en goede periode voor de katholieke omroep in luidt. Als op de voetbalvelden de bal weer gaat rollen is dat ook het teken van het snel naderend herfstseizoen. Wij hopen dat de vergelijking hier niet langer zal opgaan en dat de nieuwe ethercompetitie een periode van bloei end etherleven zal inluiden. DRS. M. C. VERBURG De voorzitter, burgemeester A. Schip per, schaarde zich volkomen achter de socialistische woordvoerder. H(j achtte het bijzonder gevaarlijk als getwijfeld moet gaan worden aan de objectiviteit van een ambtenaar. Volgens hem wordt Kruiningen verwaarloosd. De woordvoerder der KVP, de heer E. Suy, vroeg of Kruiningen om mede werking was gevraagd bij de samenstel ling van eerder genoemd tijdschrift. De voorzitter kon hierop antwoorden dat hij van de uitgave niet op de hoogte was. Andere industrieën in de gemeenten in de provincie Zeeland waren in de gelegenheid gesteld om in dit tijdschrift te adverteren. Voor de bedrijven in Krui ningen is die mogelijkheid niet geboden. Hier is duidelijk sprake van bevoordeling, aldus de voorzitter. De heer Suy herin nerde aan het feit dat de heer Verburg terdege op de hoogte is van het Kwik plan, aangezien hij zelf een vergadering hierover heeft bijgewoond. Hij sprak van dictatuur van de ambtenaren. De voor zitter van de VVD, de heer P. Polderman, vroeg of het faillissement van de vroe gere werf te Hansweert een rol gespeeld kan hebben. Toen had drs. Verbrug gun stig geadiveerd, terwijl dit op een groot fiasco is uitgedraaid. G. S. zal van de mening van de raad in kennis gesteld worden. (Advertentie) Zodra iemand een auto aanschaft, word hij consument van kilometers. Hij zal af wegen wat hem voor welke kilometer- prijs geboden wordt aan ruimte, comfort, snelheid enz. Veel verschil zit daar door gaans niet in. Wie een bepaalde km-prijs in gedachten heeft, kan slechts kiezen uit een beperkt aantal wagens in een be paalde prijsklasse. Er is echter één uit zondering, eer. zeer spectaculaire uitzon dering! Wie nl. van plan is ca. 30.000 km per jaar te rijden kan kiezen uit enkele bescheiden wagens van 7000 a 8000 gul den, maar er komt ook een grote luxu euze klassewagen van de dubbele prijs binnen uw bereik. Dat is de Mercedes- Benz Diesel, groot en representatief, maar met een km-prijs, gelijk aan die van bovengenoemde bescheiden benzine wagens. Voor de ambitieuze automobi list die rekenen kan, is het een uitge maakte zaak: hij kiest de luxe-kilometers van de Mercedes-Benz Diesel. U ook? Bel 01600-30950. dealer VAn dongen— jonkers. breda, of 01170—2255. dea ler garage ,,'t westen", oost burg voor een proefrit. Deze dealer za"1 u bovendien gaarne uitleggen hoe u eventueel de aanschaffingsprijs kun' spreiden. Bij de Mercedes-Benz Diese' gaat de cost voor de baet uit maar alr u hem eenmaal hebt, is elke kilometei pure winst! YERSEKE (ANP) Binnenkort zal men in de omgeving van Yerseke nieuwe oesterputten in gebruik ne men, teneinde de oestercultuur nieuw leven in te blazen. De bakken wor den momenteel bU gebrek aan uitge zette oesters gebruikt door de lieve jeugd van Yerseke om er wat in te zwemmen.

de Stem | 1965 | | pagina 3