Gemeente wil snel einde stankhinder Ook Mitterrand kar De Gaulle niet slaan „Liever tien doden voor de muur dan één man erover Katholieke Bibliotheek Hulst open voor publiek Bejaarden moeten plaats maken voor verpleegsters Bergse Spiritusfabriek in kwade reuk Tijdelijke sluiting alternatief B. en w. geven antwoord op vragen INSTRUCTIE AAN VOPO'S: VullinghsBandfabrieken te Heeze honderd jaar Ouders WALCHEREN MIDDELBURG AXEL 's-Heerenhoek Raad van Clinge neemt afscheid van secretaris Centralevoor oost-Z.-Vlaanderen 3000 boeken Conferentie over ziekenhuisbeleid in Oisterwijk IN ST.-ANTONIUS OOSTBURG: Noodmaatregel door vertraging in bouwplan Bijen verstoren rust in privaat Legerplaats Oirschot Introductiedagen voor toekomstige T.H-studenten Dagblad De Stem AXEL WINT VAN MOC S treekploegwedstrij d Oost-Z.-Vlaandcren bij Zaamslag innam Afvalwater Revisievergunning Bezoek waterleidingmij. Commissarissen der koningin naar Huybergen EXAMENS HOOG WAT KR Vandaag Morgen BAGBLAD BE STEM VAN DINSDAG 24 AUGUSTUS 190s Abdjjconcert Zondagmorgen van 8 tot 9 uur gaf de christelijke muziekver eniging „O.N.D.A." (Oefening Na De Arbeid) een concert van gewijde muziek op het Abdijplein. De belangstelling was, zoals te doen gebruikelijk, zeer gering; Middelburg ia deze zondagmorgenconcerten niet waard. Sportdag Het comité voor vakantie- besteding heeft een sportdag georgani seerd voor de schoolgaande jeugd. Deze werd gehouden op het concoursterrein nabij de jeugdherberg. Het was de laatste dag in een serie van drie. die door de medewerking van de plaatselijke midden stand gegroeid zijn tot een groot succes. De uitslagen waren: Vliegerwedstrijden: De mooist gemaakte eigen vlieger: 1 Hans Schot, 2 Gert van Doeselaer. Hoogst gaande vlieger: 1 Hans Schot, 2 Tonny Herwegh. Speurtocht (6—8 jaar): 1 Els Pot, 2 Corry van de Velde, 3 Jeanette Otte. Oriëntatietocht (6—8 jaar): 1 Jaap van Tatenhove, 2 Jan van de Broecke, 3 Elly Overdulve, 4 Bep Ollebek. Langzaam fietsen (6—10 jaar): 1 Tonny Herwegh, 2 Theo de Wit, 3 Ineke Lefeber. Zwemwedstrijden: meisjes: 1 EUy Over dulve, 2 Corry Verpoorte, en Rietje Jan sen, 4 Jeanine de Kraker; jongens: 1 Jo Jansen, 2 Sjaak Goossen, 3 Roel Veenstra. Zandfiguren (6—8 jaar): 1 Peter den Exter, 2 Els Pot, 3 Adriaan den Doelder, 4 Jan Jansen, 5 Jo de Loos. Ook werden door de meisjes volksdan sen en door de jongens voetbalwedstrijden gehouden, St.-Jansteen Voetbal - Het eerste elftal van de voetbalvereniging Steen heeft zijn eerste nederlaag geleden, Won het vorige week van Kieldrecht I (B.) met 21, nu moest het, na een aardige wedstrijd, met 5—3 de meerdere erkennen in dezelfde Belgi sche ploeg. Saman, Verstraeten en Dorsselaer scoorden voor „Steen". Steen II speelde gelijk tegen Kieldrecht II: 2—2. Deze wedstrijd werd een kwar tier voor-het einde gestaakt wegens een vermoedelijke beenbreuk van keeper Ivens. Gelukkig behoefde een arts slechts een bloeduitstorting te constateren. Borssele Dorpsfilm Op woensdag 8 septem ber a.s. zal er een filmopnamewagen door het dorp rijden om het leven van de in woners en hun activiteiten vast te leg gen. Het ligt tevens in de bedoeling dat de film een beeld zal geven van het plaat selijk verenigingsleven. Daartoe zal een optocht worden georganiseerd, die om 18.15 uur bij het Verenigingsgebouw wordt geformeerd. De film zal in het komende wintersei zoen worden vertoond. Het initiatief voor deze film is uitgegaan van de Nederland se blindenbond, die met deze rctie be langstelling en sympathie voor zijn werk tracht te wekken. Sinds 1961 heeft de bond reeds in vele kleine plaatsen en dorpen door heel het land films opgeno men. Tot nog toe is de actie overal goed aangeslagen. Ovezande Raadsvergadering Donderdag 2 sep tember a.s. zal de gemeenteraad in een buitengewone openbare vergadering bij een komen i.v.m. het feit, dat de heer J. Oostdijk, eerste wethouder, dertir jaar lid is van de raad. De heer Oostdijk zal bij deze gelegenheid een gepaste hulde ten deel vallen. Raadsvergadering Bij de ingekomen stukken werd de bouw van de brand weergarage te 's-Heerenhoek goedge keurd. Op korte termijn zal hieraan wor den begonnen. Voorgesteld werd een no ta aan te nemen omtrent de moeilijke financiële positie van de gemeente De vaststelling van verkeersmaatrege len bracht de volgende veranderingen; het vaststellen van een stopverbod op het smalste gedeelte van de Hoofdstraat, het invoeren van eenrichtingsverkeer van de Prins Hendrikstraat tot de hoofdstraat in de Prins Hendrikstraat zelf, de Ko ningin Julianastraat, Burg. Diemensweg en de Achterweg. Voorgesteld werd een commissie te vormen uit bestaande sportverenigingen voor het onderhoud van de sportvelden en de bijbehorende gebouwen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De gemeenteraad van Clinge zal tijdens een woensdagmiddag a.s. te houden openbare vergadering af scheid nemen van gemeentesecretaris Ch. B. Ysebaert. De heer Ysebaert werd on langs benoemd tot griffier van het Wa terschap Hulster Ambacht. Hij zal op 1 september a.s. als zodanig in functie tre den. (Van een onzer verslaggevers) HULST Maandagmiddag is het gebouw aan de Bonte Hondstraat te Hulst waarin de centrale van de Stichting Ka- iholieke Openbare Bibliotheken voor Jost-Zceuwsch-Vlaanderen-oost onderdak heeft gevonden, voor het publiek open gesteld. De officiële opening zal op een nog nader te bepalen datum plaatsvinden Eerst zal nog de Katholieke Bibliotheken Centrale voor Zeeland op de eerste ver dieping van hetzelfde pand moeten* zijn ondergebracht. Directeur A. van der up en van de KBC verwacht, dat zulks rond 15 september het geval zal zijn. In tiet bibliotheekgebouw was vroeger eeri kruidenierswinkel gehuisvest. De eten,rale bibliotheek is eigenlijk een voortzetting van de bibliotheek van de parochie St. Willibrordus te Hulst, die Dpging in de genoemde stichting, toen die ongeveer drie jaar geleden werd op gericht. De stichting heeft nog een filiaal te Kloosterzande en uitleenposten te: Graauw, Clinge, Nieuw-Namen, Lams- waarde en Stoppeldijk. Men hoopt in de naaste toekomst nog twee filialen te kun nen verwezenlijken. In welke gemeen ten en/of dorpen die een onderkomen zullen vinden is nog niet bekend. De Katholieke Openbare Biblio theek te Hulst heeft momenteel de beschikking over bijna 2000 boeken, die voor het grootste gedeelte afkom stig zijn uit de parochiebibliotheek, die behoorlijk goed bleek te zijn uitgerust. Binnenkort zal men de beschikking krijgen over nog 1000 nieuwe boeken. Het aantal studie boeken is belangrijk uitgebreid. In het gebouw zal in de naaste toe komst ook nog een leeszaal beschikbaar (Van onze correspondent) TILBURG Door het Economisch Instituut Tilburg gevestigd bij de Katho lieke Hogeschool, het vroegere dr. Vee- gerinstituut te Nijmegen en het Semina rium voor Praktische Gezondheidszorg te Utrecht zal op 9 en 10 september een conferentie over ziekenhuisbeleid voor bestuurderen worden georganiseerd op het landgoed de Rosep te Oisterwijk. De ze conferentie zal in het bijzonder zijn afgestemd op de problematiek in het werkterrein van bestuurscolleges van in richtingen voor curatieve gezondheids zorg, zoals ziekenhuizen e.d. Tijdens de ze bijeenkomst zullen worden behandeld problemen rond de interne organisatie van het ziekenhuis, de verhouding tot de overheid en de positie van de specia listische staf ervan. komen. De Hulster bibliotheek heeft parterre de beschikking over een ruimte met een vloeroppervlakte van 175 vierkante meter Het gebouw zal op alle werkdagen van twee tot vijf uur 's middags en op maandagen en vrijdagen van zes tot acht uur 's avonds voor het publiek zijn geopend. De KBC krijgt op de eerste ver dieping een ruimte van ongeveer de zelfde grootte als de bibliotheek ter be schikking. Het kantoor van de KBC is altijd gehuisvest geweest in een pand aan de Jan Willem Frisostraat te Ter- neuzen. Het magazijn was al in Hulst gevestigd. Het kantoor in Terneuzen, dat te klein bleek, blijft overigens gehand haafd. zij het dat het nu als bijkantoor voor de kanaalzone zal fungeren. (Van. onze correspondent) AXEL De familie Van Meurs Nieuwstraat 11 te Axel kwam onlangs tot de onaangename ontdekking, dat zich boven het plafond van het pri vaat ongenode gasten bevonden! Het waren gasten in de vorm van een zwerm bijen, die naarmate de tijd vorderde, een gezellig huis boven de hoofden der bewoners bouwden. Daar maandag het plafond neigingen vertoonde om te gaan bezwijken, ging de heer Van Meurs tot drasti sche maatregelen over. Het besloten kamertje werd uitgerookt, met het gevolg dat duizenden bijen het on derspit dolven. Bij nadere inspectie bleek, dat de honingraat reeds een oppervlakte van vijftig bij vijftig cm had aangenomen. De rust is thans in het privaat teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De Technische Hoge school organiseert, evenals in de voor gaande jaren, twee introductiedagen voor diegenen, die zich voor het studiejaar 1965-'66 voor de eerste keer zullen laten inschrijven. Dit jaar worden de introduc tiedagen gehouden op 30 en 31 augustus, wederom in de legerplaats Oirschot. De introductiedagen zijn bedoeld om het de toekomstige student mogelijk te maken zich uitgebreid te oriënteren om trent de studie en het leven als student. Daarom zal er ruimschoots gelegenheid bestaan tot groepsdiscussie en tot per soonlijke gesprekken met studenten, hoogleraren en stafleden van de ver schillende studierichtingen. Om te bereiken, dat de toekomstige T.H.-bewoners zo snel mogelijk hun weg zullen vinden in de gecompliceerde ho geschoolgemeenschap en gebruik kun nen maken van de vele mogelijkheden, die de hogeschool te bieden heeft, is een introductie in deze gemeenschap nood zakelijk. Om deze introductie zo doel matig mogelijk te doen verlopen, is hier voor een vorm gekozen, waarbij de be langstelling van de eerstejaars zelf uit gangspunt is bij het geven van informa ties over studie, studentenorganisatie en studentenvoorzieningen. Eenzijdigheid in de te verkrijgen informatie wordt o.a. vermeden door samenwerking van de eerstejaars en door de medewerking van hoogleraren, stafleden en ouderejaarsstu denten. Na afloop van de beide introductieda gen volgt op 1 september de officiële in schrijving als student aan de Technische Hogeschool in de hal van het hoofdge bouw te Eindhoven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vertragingen in de voorbereidingen tot de bouw i Dagblad voox Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, TelefooD 237? Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LUIT L. K M DE teL 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeemosch-Vlaanderer» en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé !572 Hulst Redacteur vooi W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostbure teL 01170-2991 Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelann en Walcheren IC MENG tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemn voor de editie Zeeland t 0.18 oei mm J mm ingezonden mededelingen T mm gewone advertenties Bij contract aanzteni'pke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t L— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelde 28 letters en/ol leestekens. BI' plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1.60 en t 0,30. BIJ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. van een nieuw ultra-modern zie kenhuiscomplex, dat verwezenlijkt zal worden in de Veerhoekpolder, zijn oorzaak van ernstige moeilijk heden in de plaatselijke bejaarden huisvesting. In het huidige zieken huis zjjn momenteel nog 83 be jaarden woonachtig. Het bestuur van het ziekenhuis heeft besloten om geen nieuwe bewoners meer aan te nemen en elke opengevallen plaats te benutten voor een ver betering van de thans zeer gebrek kige huisvesting van de verpleeg sters. De bouwplannen van de Stichting St.- Antoniusziekenhuis Oostburg zijn er op gericht om allereerst het nieuwe ver- pleegstershuis te realiseren en daarna het ziekenhuis. Aanvankelijk was het begin van de bouw van het huis eind dit jaar voorzien. Er is echter een spaak in het wiel gekomen. Nieuwe technische in zichten zijn oorzaak van een verandering van de situering van het verpleegsters- onderkomen, terwijl bovendien over heidsinstanties nog niet overtuigd zijn van de noodzaak van een zeer spoedige aanpak van het huisvestingsprobleem. De bouw is nu met minstens een half jaar uitgesteld. De huisvesting van de ouden van dagen in de gemeente Oost burg is nu een penibele zaak geworden. Het aantal plaatsen wordt kleiner, ter wijl de vraag zeer groot is en alle huizen in de omtrek al wachtlijsten hebben aan gelegd. De bouw van een speciaal be jaardenhuis op het Oostburgse Ledel- plein is nog een papieren kwestie, waar van het eind nog niet in zicht is. Het ziekenhuis-stichtingsbestuur heeft inmiddels drs. A. Vogel uit Helmond als econoom aangetrokken. Hfj gaat o.m. als contactman optreden om de benodigde vergunningen te verkrijgen. Verwacht wordt echter dat het nieuwe ziekenhuis niet meer voor 1970 gerealiseerd zal kun nen worden. Op het sportpark Rozenoord heeft MOC een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de nieuwe tweedeklasser Axel. Voor de rust konden cie gasten door Lensen, Herman en Van Straten een 03 stand be reiken. Nadat de Zeeuwen in de tweede helft een strafschop tegen de paal schoten, wist de thuisclub door een strafschop via Franken de achterstand te verkleinen. Het laatste woord was toch voor de gas ten. Met twee doelpunten werd een ver diende 15 zege behaald. ZAAMSLAC Op zaterdag 28 augus tus a.s. zal de jaarlijkse ploegwedstrijd voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden. Dit jaar heeft men een perceel „tarwestoppel" van de heer M. Pateer van de „Kraaghoeve" langs de weg van Terneuzen naar Zaamslag beschikbaar. Tussen de (ploeg) bedrijven door zullen grondbewerkingswerktuigen worden ge demonstreerd. (Advertentie) Gun uw kinderen een danscursus bij: DANSINSTITUUT DANMN.STIIUI ip FO TIGGELMANl -ia'VE'n'T Het gezellige instituut voor ge zellige jongelui. Cursus 18 lessen f 50,-. Spec, clubs voor studerende jongelui (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM B. en w. van deze stad zijn voornemens van de N.V. Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek een goed met cijfers en datums gedocumenteerd rapport te vragen over de interne gang van zaken ten aanzien van de scheiding van bedrijfs- en koelwater bij de ZNSF. Dit rapport achten zij nodig om een duidelijk inzicht te krijgen in het gehele produktie-procédé van het bedrijf. Eerst dan zullen zij overgaan tot het afgeven van een revisie-vergunning, die alle in het verleden afgegeven hinderwetvergunningen moet vervan gen. B. en w. hopen, dat de voortgaande onderzoekingen en maatregelen in het kader van de voorbereidingen van de revisie-vergunning, welke op 24 augustus 1964 is aangevraagd, al op korte termijn verlichting en uiteindelijk opheffing van de hinder tot gevolg zullen hebben. Zo niet, dan zullen b. en w. zich nader beraden over een eventuele (tijdelijke) sluiting van het bedrijf. water kwam er zwavelwaterstofdamp vrij en die veroorzaakte de stank. Die stank werd voor het eerst geconstateerd om streeks 13 april van dit jaar, nadat de dam tussen de Potas- en de Spiritusfa briek was gedicht. Na verversing van het water van de oude binnenhaven ver dween de stank. Toen op 5 juli de bui tenhaven werd afgesloten kwam het ge loosde afvalwater terecht buiten het eb- en vloed gebied, en toen deed de stank- hinder zich opnieuw in versterkte mate voor. Dit alles blijkt uit het uitvoerig ant woord, dat b. en w. van Bergen op Zoom gegeven hebben op vragen die gesteld zyn door het gemeenteraadslid D. Nypels over de lucht- en waterverontreiniging die door de Z.N.S.F. veroorzaakt wordt. Zoals gemeld regent het in Bergen op Zoom (onofficiële) klachten over de hin der die men van „de Spiritus", zoals men in Bergen op Zoom zegt, ondervindt. Het duidelijkst zichtbaar is de ,„asregen" over de stad, die huizen, ramen, auto's en wasgoed aantast. Geen asregen, zeggen b. en w. maar hoogstwaarschijnlijk een kaliumzout. Deze neerslag doet zich voor sinds een ter voorkoming van stank door gevoerde wijziging in het produktie- procedé van de Z.N.S.F. Het bleek geen volmaakte wijziging, want de zoutregen had men niet kunnen voorzien. Om die weer kwijt te raken werd in de grote schoorsteen van de Spiritus een stofzui ger geplaatst, die op zijn beurt ook weer niet helemaal goed functioneerde. Dit laatste euvel is intussen gedeeltelijk ver holpen. Afwachten is nu de boodschap, waarbij b. en w. overigens aantekenen, dat ook het weer invloed blijkt te heb ben op aard en omvang van de neer slag. Een nog veel ingewikkelder zaak blijkt de kwestie van het afvalwater te zijn. Zonder dat de directie van de Z.N.S.F. daarvan mededeling had gedaan aan de gemeente bleek het koelwater van het bedrijf sterk verontreinigd te worden door afvalwater. Dor het vermengd lozen van. koelwater en verontreinigd afval- Dit riool- mondt uit in het meentelyk rioolnet, dait geloosd \v0rT in de Oosterschelde naby de z.g. batterij. Besprekingen met het Rijk% stituut Zuivering Afvalwater wettig de verwachting, dat de afvoer en dunning van de afvalstoffen door zeewater niet ongunstiger zal zijn <jan vroeger, zodat ernstige stankhinder ach. terwege zal blijven. In de zo juist beëidigde fabrieksvakan- tie is een extra-rioolleiding aangelegd voor de lozing van het afvalwater. Op de vraag van de heer Nijipels naar de bepalingen welke de hinderwetver. gunning van de Z.N.S.F. bevat over de zuiverheid van het afvalwater en de luchtverontreiniging sommen b. en w, niet minder dan 24 vergunningen op, waarvan de meeste voorwaarden inhou! den die betrekking hebben op de loaing van het afvalwater. Omdat deze door veranderingen in het bedrijf voor een deel met elkander in strijd zijn geraakt hebben b. en w. in 1963 het bedrijf gead. viseerd een hinderwets-revisieverg-un. ning aan te vragen, hetgeen, zoals ge. meld, op 24 augustus 1964 is gebeurd. Sinds de opheffing van de melasi spiritusfabriek op 14 juli 1899 houdt du gemeente toezicht op de lozing van het afvalwater en jaarlijks wordt daar een rapport over uitgebracht. De laatste keer geschiedde dit op 31 december 1964 en daaruit bleek, dat in 1964 aan de gestelde voorwaarden was voldaan en dat er geen hinderklachten waren binnengekomen. Van schadelijkheid van de stofregen voor de volksgezondheid is b. en w. van Bergen op Zoom nog niets gebleken. De verantwoordelijkheid voor aange- brachte schade die blijkens het ant woord van b. en w. overigens nog niet in grote omvang is geregistreerd wij. zen b en w. terug naar de houder van de hinderwetvergunningen, daarbij aante- kenend, dat 't antwoord op de vraag naai aansprakelijkheid slechts door de rechter in een civielrechtelijke procedure kan worden gegeven. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Begin september komt de laatste stroom van vakantiegangers thuis. Daarna nog maar drie maanden en dan moeten de Fransen naar de stem bus voor het verkiezen van een nieuwe president voor de republiek. Stelt De Gaulle zich andermaal kandidaat, dan wint hij het met vlag en wimpel. Wat zal, voor het 5 december is, de linkervleugel doen? Er is een linkse kandidaat geweest, Gaston Defferre, de socialistische burgemeester van de ha venstad Marseille. Hij wilde een com plete reorganisatie en vereenvoudiging van het Franse politieke leven. Van twee partijen, die onderling veel gemeen hebben, wilde hij één grote arbeiders partij maken naar het voorbeeld van Engeland. Hij wilde om te beginnen !>9 (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN „Liever tien doden voor de muur dan één vluchteling er over", zo luidt de afschuwelijke °P- dracht van het communistische regime in Oost-Berlijn voor de leden van de Oostduitse volkspolitie, die aan de muur en aan het prikkeldraad waar door Duitsland in twee delen gesplitst HEEZE Dit jaar viert Vullingh's Band-, Veter- en Elastiekfabrieken NV te Heeze haar honderdjarig bestaan. Reed heeft een interne viering van dit eeuwfeest voor het gehele personeel plaatsgevonden. Nadat de dag was ge opend met een plechtige H. Mis ter na gedachtenis aan de overleden directie leden en medewerkers, vond een fees telijke herdenkingsbijeenkomst plaats, waarbij de burgemeester van Heeze, de heer A. M. C. M. van Agt, namens de gemeente Heeze aan het bedrijf een schilderstuk van Henriëtte Pessers aan bood. Bij monde van de directeur, drs. J. G. M. Hegener, werd aan de ge meente de schets voor een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester en de aanleg van een geluidsinstallatie voor de raadszaal aangeboden welke geschenken op 17 september aanstaande, de officiële jubileumdag, zullen worden overgedra gen. Namens het personeel bood de heer M. van Eerd de d4reetie de inriehting vanpers: de vernieuwde ontvangsthal aan. De di recteur drs. J- H. Peeters deed medede ling van het feit, dat een jubileumgrati ficatie met mogelijkheid tot bedrijfs- spaarregeling het cadeau van het bedrijf voor alle werknemers was. In de middag vond, na een koffiemaaltijd, een feest- uitvoering plaats in de Globe-zaal van de Eindihovense Stasschouwburg, waar ook een gezamenlijk diner werd gehou den voor commissarissen, directie en personeel. Een balavond te Heeze vorm de het slót van de feestelijkheden. Op 17 september zal in de namiddag de ingebruikstelling plaatsvinden van de geluidsinstallatie in het gemeentehuis te Heeze waarna een receptie voor zaken relaties en genodigden ten kantore wordt gehouden. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest geeft het bedrijf een herdenkingsboek uit, dat wordt geschreven door Max Den der monde en, met foto's van Cas Oort- huys, samengesteld door Mart Kem- In tegenstelling tot andere instanties van de justitie wordt er door de kran ten, de radio en de televisie telkens weer aandacht aan het werk van het centrale bureau in Salzgitter besteed. Daardoor wordt het bijzonder duidelijk dat het bureau de situatie in Oost- Duitsland wil beïnvloeden en de mensen aan het verstand tracht te brengen dat het regime een misdaad van hen ver langt wanneer het van hen eist hun landgenoten door gerichte schoten de vlucht onmogelijk te maken. Dit beroep op het geweten van de grenssoldaten heeft al heel wat vluch telingen het leven gered. Steeds weer maken vluchtelingen van de Oostduitse grenswachten er melding van dat zij zelf of hun kameraden doelbewust langs vluchtelingen heen geschoten hebben. De gewetensnood, waarin de grens soldaten zich bevinden als gevolg van het bevel op hun landgenoten te schie ten, weerspiegelt zich ook in het grote aantal vluchtelingen uit de gelederen van de gewapende eenheden van Oost- Duitsland: tot nu toe zagen 1.633 sol daten en politie-agenten sinds de op richting van de muur kans naar West- wordt, hun dienst verrichten. Maar al te vaak wordt dit bevel letterlijk uit gevoerd, want gedode vluchtelingen zijn even zovele bewijzen van „vervulde plicht". De communistische macht hebbers honoreren dit dan ook door middel van geldpremies of promoties. Om alle misdaden in het door de communisten beheerste deel van Duits land en aan de muur in Berlijn te re gistreren, richtten de ministeries van justitie van de Westduitse deelstaten in november 1961 te Salzgitter een centraal bureau van onderzoek op. Dit heeft totnutoe 4.588 gerechtelijke on derzoeken aanhangig gemaakt in ge vallen waarbij de gegronde verdenking bestaat dat leden van de Oostduitse grenstroepen zich aan moord, doodslag of het toebrengen van ernstig lichame lijk letsel aan vluchtelingen schuldig hebben gemaakt. In één op de drie gevallen konden de namen van de da ders achterhaald worden. Ongeveer 47 procent van de incidenten speelde zich af langs de demarcatie-lijn en on geveer 43 procent in het gebied rond W.-Berlijn. De overige processen hebben dults gebied te vluchten, betrekking op gebeurtenissen, die ver der in Oost-Duitsland of op zee plaats vonden. Terwijl de taken van het centrale bureau gedurende de eerste jaren hoofdzakelijk beperkt bleven tot het opsporen van overvallen van de Oost duitse volksagenten op vluchtelingen, worden sedert maart 1964 ook onrecht vaardige politieke oordelen en mishan delingen in de gevangenissen van het communistische regime in de onder zoekingen betrokken. Ondanks de geringe kans het dubbel en driedubbel beveiligde systeem van barrières aan de Berlijnse muur of aan de zonegrens ongemerkt te passeren, klimmen er nog altijd mensen uit het „paradijs van boeren en arbeiders" door de prikkeldraadversperringen, zwemmen zij bij ijs en sneeuw door kanalen en rivieren of springen zij 's nachts van plezierboten in het water om het vrije deel van Duitsland te be reiken. Hele families kruipen door mij nenvelden of maken van een autobus een kogelvrije tank om de slagbomen van de scherp bewaakte grensovergan gen met geweld te doorbreken. Sedert de bouw van de muur in Ber lijn op 13 augustus 1961 slaagden er ongeveer 20.000 mensen in de barrières te overwinnen en zo uit het commu nistische machtsbereik van Duitsland te vluchten. Deze „republiekvlucht", zoals de machthebbers in Oost-Berlijn deze zogenaamde misdaad noemen, be tekent voor het Oostduitse regime de grootste nederlaag die het communisme ooit in zijn geschiedenis beleefde. De functionarissen van de SED (de com munistische eenheidspartij in Oost - Duitsland) zetten alles op alles om de voor hen pijblijke vluchtpogingen te verhinderen. Daarbij schrikken zij er ook niet voor terug de grenssoldaten en de agenten van de volkspolitie het bevel tot moord en doodslag op de vluchtelingen, die hun eigen landgeno ten zijn, te geven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 14 september a.s. zullen de commissarissen der ko ningin van Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, en van Zeeland, mr. J. van Aartsen, een bezoek brengen aan Huybergen, teneinde een indruk te krijgen van de werk zaamheden aan het daar op te richten pompstation van de Water leidingmij. Zuid-Beveland. Bij deze gelegenheid zal de president commissaris van de maatschappij, mr. dr. A. J. J. M. Mes, het woord voeren over de watervoorziening van zuidwest-Neder land. Het bezoek van de beide commissaris sen hangt samen met het 55-jarig bestaan van de waterleidingmij. Momenteel heeft de maatschappij een vijfjarenplan onder handen, dat tot doel heeft de water voorziening voor Midden-Zeeland te ver- nieuwen en uit te breiden. Het te bouwen pompstation te Huyber gen en de aanleg van een waterwinge bied vormen een onderdeel van dat plan. nauwe samenwerking in een democra- tisch-socialistische federatie, later fusie van de S.F.I.O., de Socialistische Partij en de M.R.P., de Katholieke Volkspartij Maar in zijn eigen partij en in de M.R.P. hield men hem zoveel stokken tussen de benen, dat zijn plan van een democratisch - socialistische federatie mislukte en hij zich uit de wedloop naar het Elysée terugtrok. Sedertdien is de oppositie tegen De Gaulle als voorheen verdeeld in communisten, onafhankelij- ke socialisten (P.S.U.), socialisten (S. F.I.O.), liberalen en M.R.P. Men kar ervan op aan, dat De Gaulle van die verdeeldheid een dankbaar gebruik li maken zodra hij met zijn verkiezing campagne begint. Toch is men bij de niet-communiU sche oppositie nog altijd op zoek msr een gemeenschappelijke anti-Gauillij.- sche kandidaat. Men meent die te hei den gevonden in de persoon van Mitter rand, een der vooruitstrevende libera len, die volledig achter het plan van Defferre heeft gestaan tot oprichting van een federatie tussen S.F.I.O. en M.R.P. Mitterrand is kamerlid voor het departement van de Niève en behoort sedert mei 1958, toen de vierde republiek moest wijken voor de vijfde van De Gaulle, tot een der felste en oiwerzoen- lijkstï bestrijders van de generaal. Hij is een overtuigd voorstander van de ge meenschappelijke markt onder supra nationaal gezag. Zou men hem vrage; tegenkandidaat te worden van De Gaulle dan zal hij moeilijk kunnen weigeren Vermoedelijk zal hij ook niet weigerer maar twee voorwaarden stellen: dei Socialistische Partij zal hem kandidsa: moeten stellen en de communisten zul len er zich van moeten onthouden te komen met een communistische kan didaat. Op die manier hoopt Mitterranl een indrukwekkend aantal stemmen U krijgen van de socialisten, de liberale: en vele katholieken en vele communt ten. Enige kans om te-gen De Ga# te worden gekozen maakt Mitterrairl niet. De communisten komen met pakket stemmen aandragen van viï miljoen. Maar de vraag blijft, of S bereid zullen zijn hun aanhangers te viseren te stemmen op een man i Mitterrand, die een ge-meenschappfZ ke markt propageert, waarvan zij, communisten, verbeten vijanden zijn. BERGEN OP ZOOM Geslaagd vT gezel timmerman: C. Brocatus, Steen bergen, A. van Cauteren, Clinge, N- Franken, A. van Ginderen, Bergen op Zoom, J. Hamelink, Terneuzen, A. Hee- lams, Roosendaal. P. Hofman, Graan*, M. Laban, Tholen, M. van Nassau, sendaal, I. Nortier, Poortvliet, Ouden Oud-Gastel, P. Plevier, HuiM' gen, G. v.d. Sanden, Roosendaal1" Sohoonen, Roosendaal, J. Sponselee- vj* gelwaarde. A. van Trijp, Roosendaal, J- B'laase, Vlissingen, J. Boone, Goes,J- Francke, Serooskerke. J. Meliefste, delburg, C. van Sabben, 's-Heer kerke, P. de Waaij, Dreischor. ROTTERDAM Vafcbekwai^j. tectielihandel. courante textiel, mes Rita Rodts en Monique te Oositiburg (beiden met cf). Morgen, woensdag 25 augustus: han|g weert 1.31 en 13.52 uur, Terneuzen en 13.19 uur, Vlissingen 0.25 en Wemeldinge 2.02 en 14.32 uur. 12.50 uur. VLISSINGEN ral Alhambra 20 uur 't Is een gekke, dolle, dwaze wereld, 14 j. GOES rar. Grand 20 uur 't Is een gekke, dolle, dwaze wereld. 14 i- OOSTBURG -j- i8 Ledel 20 uur Satan lokt met lieide, TERNEUZEN Macisi Luxor 20 uur Maciste contra Ma 14 jaar DE KLINGE Van Dyck: dansen. OOSTBURG cotan lokt Ledel Theater 20 uur: Satan WK liefde. 18 j. VLISSINGEN Ièkke, Alhambra 20 uur: t Is een i dolle, dwaze wereld. 14 J- GOES crakke, rare, Grand 20 uur: 't Is een gekxe, dolle, dwaze wereld. 14 j.

de Stem | 1965 | | pagina 2