Te langzame demokrat isering hoger onderwijs van EEG betaalt kosten herscholing boeren m Upper ten steekt miljoenen zonnekust villas aan Spanjes Franse Cóte wordt te gewoon TOUW OOST OMA LAGERE MILLIEUS LEVEREN WEINIG STUDENTEN Rijnmond gaat vervuiling bestrijden KLM en Philips favoriet Ruimtevaar Cooper bre duur-recoi Het begint bij Hemelvaart ging niet door..... het VHMO DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 Tien kinderen gestorven Difterie-epidemie in Oost-Pakistan Reeds vier doden na explosie Den Bosch Bij gevechten in Soedan Regeringstroepen doden 14 rebellen WATERSTANDEN Oorsaken American Hotel wil tantièmes afschaffen Medicament tegen verslaving aan heroïne ontdekt Bremen behoudt Indonesische tabakmarkt Dividendvoorstellen Subsidies voor opleidingscentra nu vastgesteld Man overleden na aanrijding MARKTEN MADURODAM ONTVING MILJOENSTE Kind wi mt Nu overal nl bij gemengc huwelijkssluit Koel weer DACCA, Oost-Pakistan (U.P.I.) Tien kinderen zijn gestorven en 400 personen zijn in ziekenhuizen opgenomen als ge volg van het uitbreken van een difterie epidemie in Oost-Pakistan. De Pakistaanse medische bond is zeer bezorgd over de epidemie en heeft er bij de autoriteiten op aangedrongen onmid dellijk een vaccinatie-campagne te be ginnen. In Pakistan heeft men op het ogenblik een ernstig tekort aan difterieserum. DEN BOSCH (A.N.P.) In Den Bosch is gisteren het vierde slachtoffer van de ontploffing van een lege ben zinetank overleden. Het is de 25-jarige A. Kerkhaerd uit Stoppeldijk. Bij een ontploffing op het Esso-depot in Den Bosch zijn woensdagavond j.l. in totaal vijf personen ernstig gewond. Inmiddels zijn vier van hen aan de verwondingen overleden. De enige over levende is de 43-jarige G. van Hal uit Arnhem. KAMPALA (UPI) Ongeveer 35.000 mensen hebben zich onlangs verzameld in een afgelegen gehucht in centraal-Oeganda, om de tenhe melopneming van de 47-jarige huis vrouw Sephoroza Byamoegenzi ga de te slaan Reeds enige weken preekte Sepho roza over visioenen, die ze naar haar zeggen dagelijks vanuit de he mel ontving. Tenslotte zou een stem haar gezegd hebben, dat op een be paalde dag om 11 uur 's ochtends haar laatste uur op aarde geslagen zou hebben. Gehuld in haar mooiste japon stond Sephoroza tussen de me nigte in afwachting van de voltrek king van het wonder. Om elf uur begon zij te bidden en te zingen. Om twaalf uur werd de menigte on rustig. Er werd gevraagd „Waarom sterft u niet?" Een uur daarna ge- gon men een dreigende houding aan te nemen, ,,Als u uzelf niet naar de hemel kunt brengen, dan willen wij u wel een handje helpen", dreig de men. Dat was het moment voor de politie om tussenbeide te komen en Sephoroza in bescherming te ne men. ROTTERDAM (A.N.P.) De dagelijk se besturen van de zes meest geïndustria liseerde gemeenten van het Nieuwe-Wa- terweggebied, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg en Spijkenisse, hebben besloten, op initiatief van Vlaardingen. tot de oprichting van een intergemeentelijke raad voor de hy giëne van bodem, water en lucht. Uiter aard zal dit initiatief de goedkeuring van de zes gemeenteraden dienen te verwer ven. De raad, die de naam zal krijgen van Raad voor de Milieu-hygiëne in het Nieu we-Waterweggebied, zal zich vooral richten op de luchtverontreiniging en de bedoeling is te komen tot een centrale meld- en regelkamer, die het „dagelijks beheer" van de lucht boven de Rijnmond voor zijn rekening zal moeten nemen. (Van een medewerker) In welke mate is er sprake van een demokratisering van het hoger onderwijs? Welke gebieden in ons land leveren de meeste studenten op? Terekken alle faculteiten een even grote belangstelling? De ant woorden op deze belangwekkende vragen zijn onlangs gegeven door liet Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het antwoord op de eerste vraag is teleurstellend. Uit de cijfers blijkt namelijk dat het met de de> mokratisering van het universitair onderwijs niet zo goed gesteld is. Het platteland blijkt voorts onder vertegenwoordigd te zijn in de le vering van studenten. Het aantal studenten aan universitet ten en hogescholen is in de afgelopen vijf jaren met sprongen gestegen. Wie uit deze numerieke toename echter de conclusie wil trekken dat de democra tisering van het hoger onderwijs is ge ïntensiveerd wordt teleurgesteld. In de periode 1954-1961 waarover de cijfers ter beschikking zijn gekomen, heeft er nau welijks 'n noemenswaardige verschuiving in de sociale herkomst van de studen ten plaatsgevonden De lagere milieus die in 1954 ongeveer zeven procent van het contingent studenten leverden, waren in 1961 het rekruteringsveld voor niet minder dan negen procent van het to taal aantal studenten. Deze relatieve po sitieverbetering is gelijkelijk ten koste gegaan van de middelbare en hogere milieus die in 1954 respectievelijk 46 en 47 procent en in 1961 45 en 46 procent voor hun rekening namen. Men kan de vraag stellen of deze vertraagde demo cratisering zich op alle universiteiten en hogescholen heeft voorgedaan of dat er bepaalde hogeronderwijsinstellingen zijn, die hun studenten uit specifieke sociale milieus aantrekken. De bijzondere hogeronderwijsinstellin- gen de Katholieke Universiteit van Nijmegen, de Katholieke Hogeschool te KAIRO (U.P.I.) Radio Omdurman (Khartoem) heeft omgeroepen dat tijdens recente gevechten tussen Soedanese re geringstroepen en Zuidsoedanese rebel len 14 opstandelingen werden gedood, terwijl twee regeringsssoldaten verwon dingen opliepen. Volgens de regeringsradio hebben zich i de provincies Bahr el Ghazal en de provincie van de Nijl de hevigste ge vechten voorgedaan. Er zouden zich een aantal rebellen hebben overgegeven. Konstanz 388 (+1), Rheinfelden 318 (+51), Ottenheim 383 (+39) Straatsburg 325 (+40), Maxau 469 (+8), Plochingen 158 (+25) Ma-nnheim 315 1), Steinbach 133 (+9), Mainz 305 (—1), Bingen 209 (—1), Kaub 225 (—3), Trier 345 (—5), Koblenz 226 5), Keulen 202 6), Ruhrort 390 (-4), Lobith 1004 (—10), Nij megen 798 8), Arnhem 820 6), Éefde IJssel 371 (—2), Deventer 268 (-4), Mon- sin 5464 (—6), Borgharen 3914 32), Bel- feld 1125 (+15) Grave beneden de sluis 503 (4-7). NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 134.30134.60, Philips 118.00, Unilever 135.30135.60, KLM 190.00—196.00 gl. Tilburg en de Vrije Universiteit te Am sterdam bleken in 1961 meer studen ten uit de lagere milieus te herbergen dan de overige universiteiten en hoge scholen waarbij de Technische Hoge school van Eindhoven een uitzondering maakt. In Nijmegen was het aandeel van de hogere milieus slechts 34 procent terwijl dit cijfer voor Tilburg 30 procent be droeg. De universiteit van Leiden blijkt in 1961 daarentegen voor 61 procent haar studenten uit deze klingen aan te trek ken. Alle hogescholen boekten voor de hogere milieus in 1961 een percentage beneden de vijftig procent terwijl dit bij de overi ge universteifcen boven de vijftig pro cent lag. Vooral in de rechtsgeleerdheid wor den de meeste studenten geleverd door de hogere milieus. Hun aandeel be droeg hier zelfs zeventig procent. Slechts vijf procent van de eerstejaars in dat jaar was afkomstig uit de lagere mi lieus terwijl dit percentage bij de tech nische wetenschappen drie maal zo hoog was. Alleen de godgeleerdheid telde met de technische wetenschappen zovéél stu denten uit deze milieus. Het aandeel van de studenten, waar van de vader reeds een academische opleiding heeft genoten, is in de periode 1954-61 teruggelopen van 26 tot 23 pro cent, terwijl de cijfers voor de eerste jaars aan het begin en einde van de beschouwde periode 27 en 20 luiden. Zo nen van vaders met een studie in de A- faculteiten zijn eerder geneigd een an dere studierichting te nemen dan de zo nen waarvan de vader uit de B-fakul- teiten stamt. De democratisering van het hoger on derwijs is in dé eerste plaats afhanke lijk van die van het middelbaar onder wijs Wanneer de lagere milieus in de AMSTERDAM (A.N.P.) Het bestuur van American Hotel n.v. stelt aandeel houders voor de statuten van de vennoot schap zo te wijzigen, dat het aandeel van directie en commissarissen in de winst komt te vervallen, „overeenkomstig de moderne opvattingen", aldus een toelich ting. Het voorstel tot statutenwijziging komt op 9 september tijdens een buiten gewone aandeelhoudersvergadering aan de orde. Volgens de bestaande statu teil hebben commissarissen en de directeur gezamenlijk recht op veertig procent van de overwinst (de winst na afschrijvingen, reserveringen en vijf procent primair di vidend voor aandeelhouders) CHICAGO (UPI) Twee artsen in New York hebben een geneesmiddel ontdekt, waarmee» verslaafden aan ver dovende middelen met name heroïne, op afdoende wijze kunnen worden ge nezen. In het Rockefeller-instituut hebben de doktoren 22 verslaafden met methadone hydrochloride behandeld. Na 15 maan den bleken twee patiënten volkomen ge nezen, terwijl de 20 anderen snel voor uit gaan. Volgen de medici, dr. Vincent Dole en Marie Nyswander, beteugelt hun ge neesmiddel het verlangen naar verdo vende middelen en hersteld het de nor male lichamelijke en geestelijke functies van de patiënt. Het meest opmerkelijke is echter, dat verslaafden, die tijdens de behandeling met methadone een inspuiting met he roïne kregen bemerkten, dat de uitwer king lang niet zo bevredigend was dan voordien. ,,Zij werden niet „high" meer" zoals de doktoren het uitdrukten in een artikel, dat onlangs verscheen in het blad van de American Medical Associa tion. V.H-M.O.-opleidingen bij de middelbare en hogere milieus achterblijven, zal de ze achterstand zich natuurlijk voortzet ten in het universitair onderwijs. De oor. zaken van de langzame rekrutering van middelbare scholieren en studenten uit de lagere klassen van de samenleving zijn deels gelegen in de geringere be langstelling van de ouders in deze krin gen. Het door-leren" wordt in vele ge vallen als een overbodige luxe gezien. Een tweede verklaringsgrond ts het ge brek aan de vereiste intellectuele ca paciteiten in de lagere groepen. Volgens verschillende studies blijkt de grens van het rekruteringsveld in vele opzichten reeds bereikt te zijn, terwijl andere ana lyses echter nog mogelijkheden openla ten. De bovenlaag van de arbeiders, die een opleiding genieten in overeenstem ming met hun capaciteiten, behoren na deze opleiding in de regel niet meer tot deze sociale groep. Hoewel het per centage uit de arbeiderskringen in de laatste jaren enigszins is toegenomen moet voor de toekomst een minder gunstige ontwikkeling worden gevreesd daar de beter ontwikkelde arbeiders reeds tot de middelbare en wellicht tot de hogere milieus zijn doorgedron gen en de arbeidersgroep nog slechts bestaat uit mensen met een lage in telligentie die niet in staat zijn mid delbare en hogere studies met succes te volbrengen. De democratisering van het onderwijs wordt vooral door politieke partijen graag geëist als 'n sociaal recht doch wij moeten ons daarbij voor ogen houden dat de grenzen binnen welke zij kan plaats vinden zeer nauw zijn. Deze beperkin gen nemen echter niet weg, dat alle mogelijke pogingen moeten worden on dernomen om het nog bestaande reser voir aan intellectuele capaciteiten tot de bodem te ledigen. Het recht van elke burger om een aan zijn verstandelijke gaven aangepaste scholing en vorming te kunnen genieten, zal zoveel mogelijk in de praktijk moeten worden toegepast. In een volgend artikel zullen wij op de verschillen in regionale herkomst van de hogeronderwijsstudenten en op de belangstelling voor de diverse stu dierichtingen ingaan A W. DJAKARTA (U.P.I.) Een West- duitse delegatie onder leiding van de minister van Landbouw en Voedsel voorziening, Werner Schwarz, die zo juist een bezoek aan Indonesië heeft af gesloten, heeft verklaard zeer tevreden te zijn over de Indonesische toezegging, dat de Indonesische tabak_ en theemarkt voorlopig in Bremen zal blijven geves tigd. Onlangs keerde een Nederlandse- de legatie uit Indonesië terug met de me dedeling, dat Indonesische tabak en thee voortaan weer, net als in het verleden, via Amsterdam in Europa zou worden verhandeld. 105e JAARGANG Amsterdamse Leder Maatschappij n.v., 6 procent (7). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De E.E.G. gaat de vak opleiding en de herscholing binnen de landbouw van de zes aangesloten landen ter hand nemen. Bovendien werkt Brus sel aan een subsidieregeling voor oplei dingscentra, die deze werkzaamheden op zich nemen, terwijl ook de voorlichting op dit gebied financiële steun van de E.E.G. kan krijgen. De E.E.G. wil met deze financiële hulp een versnelde vakopleiding en herscho ling binnen de landbouw bereiken in de gebieden waar dit economisch, structu reel of technisch noodzakelijk is. De mo gelijkheden gelden voor landbouwers tussen 16 en 45 jaar, die na afloop van de E.E.G.-cursussen een premie ontvan gen, maar die bovendien (wanneer zij gehuwd zijn) de zekerheid krijgen, dat hun gezinnen tijdens de cursus een vol doende inkomen ontvangen. Een en an der wordt mogelijk gemaakt door het Europees ontwikkelings- en oriëntatie fonds, dat niet alleen de landbouw wil moderniseren, maar dat ook door inves teringen in de mensen de landbouwers wil bekwamen of herscholen. Opleidingscentra, die zich met deze vakopleiding of herscholing gaan bezig houden, worden de eerste vijf jaar voor AMSTERDAM Hoewel het aandeel KLM nog steeds niet door gebrek aan voldoende orders in een „open" hoek ter beurze wordt verhandeld, is dit fonds gistermiddag toch verreweg favoriet geweest voor wat de koersstijging be treft. De sensationele stijging van KLM van de vorige week werd gistermiddag met kracht verder voortgezet. De adviesprijs was f182, tegen vrijdag als officiële prijs f 169. Deze formidabele stijging was wederom een gevolg van het feit, dat KLM vrijdag in Wall Street voor een sensatie zorgde door een omzet te behalen van 101.000 shares. Deze omzet ging vergezeld van een koersstijging met liefst 6 dollar. Zowel in Wall Street als in Amsterdam vonden, naast de normale kooporders, te vens dekkimgsaankopen plaats door baissiers, die tevens de stukken „blanco" had den afgegeven in de hoop deze op een later tijdstip goedkoper te kunnen terugne men. Dit is echter op een mislukking uitgelopen. Men gaf er dan ook maar de voor keur aan verlies te nemen door de stukken op het sterk verhoogde niveau terug te kopen. Zij, die de laatste tijd in aandelen KLM a la baisse speculeerden, hebben hiervoor een hoge financiële tol moeten betalen, plus de slapeloze nachten, aldus de beurs. Van de internationale waarden lag Philips vrij goed gedisponeerd in de markt met een koerswinst van een halve gulden bij een verhandeling op 118,40. De overige hoofdfondsen moesten wat terrein prijsgeven. Kon. Olie daalde een halve gulden tot 134.60, Unilever ging 80 cent omlaag tot 136.20. AKU en Hoogovens waren een weinig lager. De omzetten in de hoofdfondsen hadden weinig te betekenen. Ook in de scheepvaartsector was de handel kalm. Ook hier gaven de koersen weinig verandering te zien ten opzichte van die van vrijdag. Hetzelfde geldt voor de leidende cultures. De staatsfondsen cirkelden rond het voorgaande slotniveau eveneens met een minimum aan zaken. De lokale afdelingen hadden weinig orders te verwerken. Aandelen Walvisvaart werden iets hoger geadviseerd. De ruime orderportefeuille van havenwerken kon er niet toe bijdragen, dat de stukken een hogere advieskoers kregen. (Van onze correspondent) MADRID. Hoewel de Perzische ambassade in Madrid hardnekkig blijft ontkennen ergens van te weten, hebben verslaggevers ontdekt, dat een Perzische diplomaat „in het geheim'' twee super-weelderig ingerichte chalets aan de Costa dei Sol heeft gekocht. Men is te weten gekomen, dat de sjah van Iran deze percelen ten geschenke denkt te geven aan zijn echtgenote Farah en aan zijn dochter prinses Sha- naz, wier moeder een zuster van Faroek was. De villa's zijn gelegen even buiten Marbclla, in San Pedro de Alcantara, waar de laatste ja ren verscheidene luxueuze bungalows, zwembaden en verfijnde ver- maakinrichtingen uit de bodem geschoten zijn. Elk van de Perzische" villa's be slaat 200 vierkante meter bebouwde oppervlakte, alsmede een tuin rond om van 3000 m2, waarachter een af gebakend terrein ligt dat tot het strand toe loopt en dat 75 meter lang is. Dit terrein, waartoe niemand van buitenaf toegang zal hebben, is afge zet met fraaie palmbomen, die drie jaar geleden reeds geplant werden. Het zachte prijsje van elke villa be draagt.... 12 miljoen peseta's (750.000 gulden). Uit alle streken van Spanje zijn vakarbeiders aangeworven, die in een hotel ondergebracht zijn en 48 gulden per dag verdienen: vier maal zo veel als de meest gespecialiseerde metselaar in Spanje ooit verdienen kan. Er wordt het duurste materiaal verwerkt, zonder op een peseta te kij ken. De arbeiders spreken van .,het landgoed van de keizerin": van Iran, wel te verstaan. Elk chalet heeft vier badkamers, elk in een andere pastel kleur. De woonsalon beslaat 45 vier kante meter, met brede ramen, die op de Middellandse Zee uitzien. Al enkele weken lang verblijft prin ses Soraya aan de Costa del Sol. Aan vankelijk logeerde zij in het weelde rige hotel ,,Pez Espada" in To"remo- linos, waar zij steeds achtervolgd werd door verslaggevers en fotografen. Zij trachtte hen te ontvluchten dor uit vankelijk logeerde zij in het weelde rige hotel „Pez Espada" in Torremo- linos, waar zij steeds achtervolgd werd door verslaggevers en fotografen. Zij trachtte hen te ontvluchten door uit te gaan om 3 uur 's nachts, naar een of andere nachtclub, en door te baden in het privé-zwemibad van het hotel. Tót zij een zonnesteek opliep. Toen beet ze maar door de zure ap pel, werd wat vriendelijker en liet zich welwillend vereeuwigen in een flesgroen badkostuum, een ontwerp van de Madrileense ,,alta costura", met een schoothondje als decoratie. In dat hotel betaalde Soraya 3.500 pe seta's per dag (ruim 200 gulden). On der de talrijke leden van de „high society", die aan de Costa vakantie houden, werd gefluisterd dat Soraya op een ontmoeting met de markies, Juan de Villalonga uit was: deze hi dalgo speelde in de film „De drie ge zichten van een vrouw" voor pseudo- sjah. Het schijnt echter, dat de altijd op romances beluste seno-ras teleurgesteld zullen worden, want de markies is niet verschenen; wèl echter kwam plotse ling naar Marbella prinses Shanaz. Zodra zij daar voet aan wal gezet had, vertrok Soraya naar het naburi ge Guadalmina, „incognito", vlakbij Marbella gelegen. Duidelijk is, dat beide prinsessen met elkaar in contact willen komen. Dit wordt haar ten zeer ste bemoeilijkt door het leger pers fotografen, dat zich voor de beide vil la's verschanst heeft'. Hier dicht in de b-uuirt ligt ook de bungalow van de hertog van Windsor, welke drie jaar geleden gebouwd werd. De pianist Arthur Rubinstein kocht er kortgeleden een riante villa, terwijl ook ex-kanselier Adenauer en de Zweed se koninklijke familie er hun „pied a terre" bezitten. De overige kostbare bungalows behoren toe aan beroemde stierenvechters, filmsterren, rijke zi- geunerdanseressen als Lola Flores. Ava Gardner en Frank Sinatra ver blijven er ook heel dikwijls, terwijl petroleummagnaten uit Californië er enorme villa's laten bouwen, en gelei delijk de Franse „Cöte d'Azur" vaar wel zeggen, vanwege ,,de rare smaak, die de St.-Tropez-bezoekers er op na houden", naar zij verklaren. Van de week werd in Marbella een „zwem club" geopend, bestaande uit een zwembad, een miniatuurhaventje, bad- en amusementsinrichtingen, als mede een kunstmatig strand. De aan- legkosten hiervan hebben 20 miljoen peseta's bedragen. De club bestaat slechts uit tweehonderd leden, die ie der „maar" een miljoen peseta's heb ben moeten betalen. Zij behoren tot de internationale „upper ten", de eni gen trouwens die zich deze dure gril kunnen veroorloven. Enkele leden zijn: de Griekse Onassis, prinses Soraya, een zoon van generaal Trujillo, een Britse Labourminister, generaal Pé- ron, Europese aristocraten, Ameri kaanse dollarmagnaten en generaals van de Spaanse strijdkrachten. Deze sport- en zwemgelegenheid werd ingewijd met een klaterend feest, dat bijgewoond werd door verscheidene Spaanse ministers, de Spaanse am bassadeur bij de V.N., don Agustin Az- n&r, de hertogin van. Alba met haar echtgenoot, de vorsten van Hohenlohe, kunstena ar Da li en and ere doorluch tigheden. Prinses Soraya zat er in ge animeerd gesprek gewikkeld met de Italiaanse producent Dino de Lauren- tis en met Mel Ferrer, die een film aan het draaien is in Marbella. De journalisten trachtten aan De Laurentis onbescheiden vragen over Soraya's film te stellen, maar deze verklaarde beslist: „De drie gezichten van een vrouw" is absoluut geen mis lukking geworden. Wat minder geschikt was, was de intrige, die uit drie on samenhangende verhalen bestond. Maar nog nooit in mijn leven heb ik zo'n financieel succes gehad! Daarom ga ik nu met Soraya een nieuwe rolprent maken, waarin zij bewijzen zal, dat zij lachen en huilen kan. Hiervoor zal zij eerst de nodige lessen in dramatiek ontvangen." (Van een onzer verslaggevers; BERGEN OP ZOOM. In het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is de heer C. Kruijssers overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een ongeval op de kruising van Verl. Duinstraat en Wouwbaan te Hooger- heide. De heer Pruijssers verleende met zijn auto geen voorrang aan een auto, be stuurd door I uit Hogerheide. Door de botsing werd de heer Pruijssers uit de auto geslingerd. De heer I. werd evenals zijn naast hem zittend dochtertje licht gewond. HET DUITSE VRACHTSCHIP, de „Katja Niederkirchener", liep gisteren in een dichte mist bij de Schotse kust aan de grond. Alle vijftig opvarenden, waaronder negen vrouwen en een kind, zijn door een reddingsboot in veiligheid gebracht 75 procent in de exploitatiekosten gesub sidieerd, daarna jaarlijks voor 25 pro cent. Dit geldt allereerst voor nieuw op te richten opleidingscentra in gebieden, waar nu nog een tekort aan dergelijke instituten bestaat. Het Europees Sociaal Fonds wil voor de vakopleiding en her scholing binnen de landbouw van land arbeiders een gelijke regeling treffen. De verordeningen moeten te zijner tijd nog door de ministerraad van de E.E.G, goedgekeurd worden. De E.E.G. acht dit alles noodzakelijk, omdat de Europese landbouw voor een grootscheepse heroriëntatie staat. De landbouw moet in de toekomst verze kerd kunnen zijn van redelijke produk- tieprijzen. Zij moet bovendien garanties kunnen hebben, dat overschotten tegen behoorlijke subsidies uit de markt ge nomen. worden en dat de Europese land bouw op een behoorlijke manier op de wereldmarkt kan concurreren. Heroriëntatie in de Europese land bouw is echter niet alleen nodig in het belang van de Europese landbouwers zelf. Ook de problemen van de ontwik kelingsgebieden vragen er om. Onlangs heeft de Zweedse socioloog en econoom, professor Gunner Myrdal van de Stock- holmse universiteit verklaard, adt de we reld voor een catastrofaal tekort aan voedsel komt te staan, wanneer niet tij dig genoeg internationale maatregelen getroffen worden. Hij doelde doorbij op de enorme moeilijkheden, waarmee de vele ontwikkelingsgebieden te kampen hebben. De twee miljard mensen, die in deze landen leven, zien geen kans zelf voor hun levensmiddelenproduktie tezor gen. Zonder de directe uhlp van Ameri ka en Europa staan zij voor de hongers nood. Weliswaar ontvangen zij reeds tweederde van de Amerikaanse tarwe- export, maar binnen niet te lange tijd zullen alle Amerikaanse landbouwover schotten voor deze landen nodig zijn Ook de Zweedse econoom-socioloog acht een landbouw-heroriëntatie absoluut noodzakelijk waarbij volgens hem de de finitieve opslossing slechts gevonden kan worden in een aanzienlijke verhoging van de landbouwproduktie in de ontwik kelingslanden zelf. Professor Myrdal heeft het zelf niet uitgesproken, maar dat daarbij de hulp van onder meer de E.E.G. onontbeerlijk is, ligt nu reeds voor de hand. Met dit voor ogen is een heroriëntatie van de E.E.G.-landbouw zelfs een urgente kwes tie geworden. BREDA, 23 augustus Andijvie 1525 augurken A 267, B 180, C 105, D 69, E 33, bloemkool A 50—65, B 30—40, C 15—20, snijbonen 6080, dubb. bonen 70—85, spekbonen 5570, pronkbonen 4050, kaskomkommers 1634, kroten A 5060, B 4045, rodekool 3040, sav.kool - groen 15—30, wittekool 3040, bospeen 2035, postelein 15—25, prei I 2835, H 2226, rabarber 812, radijzen 10, selderie-bos 610, knolselderie A 1625, sla I 612, II 4, spinazie 615, tomaten A 261—282, B 256—268, C 240—243, CC 180, peterselie bos 6—8, waspeen AI 1525. BERGEN OP ZOOM, 23 augustus Bloemkool 14-68, prei 20-28, andijvie 26- 38, tomaten 50-65, stokprinsessenbonen 100-125, snijbonen 40-86, waspeen 26-38, rode kool 24-32, sav. kool 12-18, sla 4-18, aardappelen 10-18, komkommers 11-36, STEENBERGEN, 23 augustus, Dubb. bonen II 78, afw. 55, bramen 32-39 p.d. Bintje klei bonken 1500-1900, grote 1290 1510, Bintje zand bonken 1720, grote 1120 1300, Doré klei grote 1320, Eigenheimers klei grote 1620-1750. DRUNEN, 23 augustus Fruit: Appe. len 1279 per kg, peren 1057 per kg, aardbeien 54—61 per doosje, rode bessen 110, druiven 160230, meloenen 6082 p, st., pruimen 30120 per kg. Groenten: aardappelen 5—20, andijvie 1229, bloem kool 1243, bonen: dubbele 4589, stok- prinses 6095, pronkers 3246, snij 35 70, spek 3565, bospeen 1238 per bos, knolselderij 1330, komkommers 11—35 per stuk, 1120 per kg; kool: rode 1939, savooie 1243, spits 4045. witte 1225, kroten 1041, peterselie 25 per bos, prei 1628 per kg, radijs 56 per bos, selderie 2—12 per bos, sla 419 per st., spinazie 1845, tomaten 3048, uien 1028, was. peen 1938, wortelen 1122, rabarber 4—16. GOES, 23 augustus. Export- en in dustrieveiling: Stark Earliest I 70-75 71, 65-70 56-57, 60-65 40-41, 55-60 24, IID II 70-75 47, 65-70 44, 60-65 34, 55-60 17, III grof 17-30, III fijn 6-12, kroet 6. Per zikrode zomerappel I 70-75 24, 65-70 22- 23, 60-65 18-19, II 70-75 17, 65-70 17, 60-65 14, IID 6-12, ni grof 13-14, III fijn 10 kroet 7. Zigeunerin I 80-85 33, 75-80 39, 70-75 30-39, 65-70 28-33, HD 17-20; II 70-75 21-27, 65-70 17-27, III grof 14-20, III fijn 6-16. James Grieve I 85-90 80-85 63, 75-80 67-68, 70-75 61, II 80-85 51-54, 75-80 54-57, 70-75 53-56. Early Vic toria I 70-80 24, 60-70 22, UD 12, Hl grof 15, III fijn 6-12, kroet 7,50. Précoce de Trévoux I 70-75 73-75, 65-70 78, 60-65 72-75, 55-60 65,80-67, 50-55 53-55, IID 33- 36, n 65-70 73, 60-65 59, 55-60 58, 50-55 48, rijp 27-11, III grof 25-48, III fijn 16-23. Super Trévoux I 75-80 83, 70-75 80, 65-70 76. Dubbele pr. bonen I 85, II 80. Bramen in kratten met doosjes I 157-167, II 131. Bramen in kratten van 4 kg I 141-151, II 107. Totale aanvoer hard fruit 2900 kisten. Gewone veiling: Czarpruimen I 70-114, n 46-71, grof 46-80, fabriek 30-65. Wash ington I 119-131, II 89, grof 52-122, fa briek 42-80, gescheurd 14-74. Belle de (Van onze correspondent) DEN HAAG Madurodam heeft terochtend de miljoenste bezoeker indi-J seizoen ontvangen. Het was de heer LI H. Leenaars, uit Delft, die met echtge.1 note en twee zoontjes, voor het eere'.l een bezoek bracht aan de miniatuurstad.' I Vergeleken bij het vorig jaar heeft Ma. I duroda-m vanaf april tot en met heden I 40.000 bezoekers meer gehad, hetgeen I neerkomt op een gemiddelde van 7000 bezoekers per dag. De topdag van dit jaar was eerste Paasdag. Toen kreeg Madurodam 21.' bezoekers. De foto toont de familie, met dew.„ tjes op een gewonnen speelscootertje, te. midden van de bestuursleden van 1 stadje. Louvain I 76-122, II 67, grof 68-105, fa-I briek 38-52. Dubbele Boerenwitte groll 73-100, fabriek 61. Witte Wijnpruimen! grof 94. Mons. Hatif I 141-152, II 85, j_ 91-110. Reine Claude Verte I 123. Rei Claude Hoeffer I 106-110. Frankenthal I 240. Per doos: Frambozen I 62, brame] I 39-44, aardbeien I 82, II 45, rode besj I 38, II 40; per stuk: perziken I 28, II lil netmeloenen I 57-92, II 61, afw. 62, r nasmeloenen I 90-128, II 91 Groenten: per stuk: kropsla I 4-14, n 4-7, Cl 5, bloemkool AI 55-64, All 36-6f afw. 15-42, komkommers AI 33-40, ADI 30-31, BI 22-25, BH 19-23, CH 11, afw. lil knolselderij I 16-20; per bos: selderi! 15-18, peterselie 10-15, uien I 13, kroten f I 36-39, radijs I 11; per kg: Eerstelingen I grote 12-17, 35-50 11, Koopmans Blauw J grote 20, Bintje bonken 14-20, grote jM f 35-50 11-13. Tomaten AI 46-54, All M BI 48-55, Bil 41-50, bonken 41, CI M, I CII 35. Augurken A 118, B 83-90, C 25,1 D 31. Spinazie II 18-19, Andijvie I 10-23. Groene sav. kool I 17-27. Rode koolll 22-28. Uien afw. 13-15. Was»peen I 19-32J Postelein I 32-38, II 13. Dubbele II 75, IIB 53-57 en dioordr. Prelude 1 II 45-67. Snijbonen I 55, II 38-51. Pronil bonen I 59-60. Stokprins. bonen I 100. KAPELLE, 23 augustus 1965 dustrie_ en exportveiling: bramen kratten met doosjes 155161, H 112; bril men in kratten van 4 kg (industrie) f 141151, II 107; duibbele princessebora I 7280, II 71; tomaten per krat van (I kg IA 289, IB 265, IC 235, ICC 180, lil rijp 248—291, IB rijp 226—267, IC 181-1 233, IBB 180, idem rijp 2.45, ICC lil Appelen en peren: James Grieve 180 6(1 175 67—68, 170 62, 1180 61, 1175 63, Iff 60, III grof 38; Tydeman Early Wc:-| Chester 180 76, 175 83, 170 90, 165 78,31 31; Stark Earliest 170 70, 165 62, 160 «I 155 25, 1165 31, H60 28, 1155 22, IID 13.11 grof 21, III fijn 7; Perzikrode zomerspel 170 29, 165 26, 160 22, 1170 22, H65 16-t I 1160 16—17, IID 7—12, III grof 1213, CI fijn 77.50; Zigeunerin 175 35, 170 41,k' f 36, 1170 22—26, H65 23, IID 16—19, III pf I 16, III fijn 12; Codlin Keswick 11702 f 1160 20—22, IID 12—13, HI grof 12, III# 12; Early Victoria 170 27—29, 160 22+ 22, 160 18—20, IID 13, III grof 11-11- fijn 12; Yellow Transparent 1165 1IW Melba 1160 20, geplukte kroetappeM valappelen doordraai. Precoce de tfr voux 165 78, 160 73—75, 155 65—67, —58, 1160 71, 1155 65, 1150 56, IID Ill grof 42—45, III fijn 23—35, Precott* Trévoux rijp T65 79, 160 75, 155 68,150-, Noordhollandse suikerpeer 165 32, 155 A 1160 28, 1155 26—27, IID 19; Super PiW# de Trevoux 170 76. Pruimenveilinig: Czarpruimen 189- II 62—77, grof 66—88, fabr. 36—56; 1 de Louvain I 98128, II 6384, grof 6^ 84, fabr. 38—44; Reine Victoria 1 123—179, II 51—86, grof 66—106, fabr. ïE I 64; Reine Claude d'Ouillins I 101—139+ 61—73, grof 82—89, fabr. 45—71; sieur Hative I 131148, II 74, grof 101, fabr. 41; Boerenwitte I 95, II50, IP 74, fabr. 40; Princepruimen I 34; Ton"'' boeren II 55; Reine Claude Verte I u 69; Occulanen I 35; Reine Claude I 134—139, grof 89; Purple PerMji 63; Kirkes I 212; gescheurde pruf®en A Gewone veiling: rode bessen p®r 3745, II 34; frambozen per doos 34; loganbessen per doos I f'* aardbeien per doos II 53—68; meloen» per stuk I 5378 abrikozen -per kg1 w'' rode bessen per kg II 65. Aardappelveiling: bonken 15, 11}""*:' Groentenveiling: kropsla 512; bloem kool 14—33; andijvie 24—28; komW" mers 2841; pronkbonen 40—52; nen 3572; savooie kool 1522; Wen 1 boskroten 35; augurken 28. ROTTERDAM, 23 augustus. I aanvoer 1673, slaohtrunderen kens (alleen maandag) 496. Prijzen re v I extra kw. Ie kw. 2e kw. 3e kw-:I runderen (in cts. p. kg) 420—445, 3'öon- I 330—355, 310—325, varkens (idem) I 203, 198—200 195—197 192—194, stieiw I (idem) 385445, worstkoeien (idem) o 340, slachtzeugen (in cts. p. kg) ibv"_.r I Aanvoer, handel, prijzen: slachtrUinae i iets meer, redelijk, onveranderd, varac even korter, vlug, iets stijver. TERNEUZEN, 23 augustus SU 14.50—17.50. II 4.90—14.10, bloerokM 63—71, A II 43—67, B II 27—41, C II 1 25, afw. 15—31, gr. komkommers B t 28, C 12—17, meloenen I 1 (W-H9. 84, III 47, peen 21, kroten 24, Eersteling bonken 16.60, I 15.60 Bintjes bonken 21. —22.10, I 16.20—17.10, Eigenheimer. 20.70—21, andijvie 8—10, stoksnflbonen 30—65, prins.bonen II 40—72 krot 34, rodekool 15—38, spitskool 37, saw» 16—34, prei A II 67, tomaten A II B II 46-52, C II 31-33, pronkbonen,S^ 36, uien 19, aardbeien per doosje ae-^ bramen per doosje I 35—41, u Czar I 125, II 99. Washington gr^ w Stark Earliest I 70 65-70, 65 46-^t^ 29—40, 55 16—20, II 70 43—53^65 60 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Directeur: Drs. W. A. J. Hoofdredacteur: L. Leijen Redactieraad: J. M. A. C. C. J. v. Hootegem, mr. di Mes, mr. H. M. L. de Rech Vercauteren, l. J. v. 't Wi Bureau: Breda - Reigerst tel. 22341 (5 lijnen). Postg Bureau voor de Zeeuwse BERLIJN (J A ngelika Kurtz (9) is he j _TX punt geworden van eer ruzie, een Oost-Westgc onenigheid in West-BerHij haar vader als haar moedci aanspraak op haar. Onder andere omstandig! in een andere stad zou het sll kwestie zyn voor de vol pijnlijk voor beide partij zonder politieke bijkomstig] Angelika woont in We met haar vader. Haar mo<J blijft in het Oostduitse pla: tau. Dat is de oorzaak dat da rondom het meisje is uitgea een touwtrekken tussen f West-Duitsland. Zelfs in We heeft haar geval het vraaga Gordon Cooper: duur-*; HOUSTON (U.P.I.) De! vaarders Cooper en Conrad he| stemming gekregen hun ruin de Gemini-5 tenminste nog dag voort te zetten. Gordon Cooper heeft het se ruimte-duurrecord op zijn bracht en is nu met zijn me<j vaarder Charles Conrad op het absolute record, dat in van de Sovjet-Unie. Alles is wel aan boord vaJ mini-5 en een ieder begint ste) te geloven in een volledig st) deze Gemini-vluoht. Wanneer Cooper en Conrad daad in zullen slagen hun ac reis volledig tot een goed <1 brengen zullen de V.S. daarmee I eerste maal in het ruimtevaar de Russische hegemonie doorbi De lichamelijke toestand van tronauten is uitstekend. De heden met de kille ruimtepaki inmiddels snel overwonnen. De ruimtevaarders hebben vanuit hun Gemini-5 ruimtecal lancering van een minuteman-fl m Californië gezien. Het was de eerste maal dat el rikaanse astronaut in de ruimte ket zag opstijgen. ROME (K.N.P.) De H. St he bisschoppen toegestaan bii mengde huwelijkssluiting ook d vo+ns het formuliei normale huwelijksmis. Eerder kc zag van het persbureau U.P.I. aU* i dit b'j wÜze van Amerika was toegestaan. Wil hei paai na de plechtigheid thuis t van een met-katholiek geesteli n ma® daartegen geen gemaakt worden, mits bij deze zi weer_ de trouwbeloften herhaald De nieuwe instructie is blijkbaar overal ontvangen. De Nederlan fede?P„en fjn van dc verander iedei geval nog niet op de hooei geïteld da°tteritan-Se zijde is men H Stoel „L? mauwe bepalingen bêkenrt S Verdar ®aan- Het is1 exnerimotu beslissing is bekSfd ïe" m°geI«k blijft. I sineln sP°ed'g nog andere kom-,!}' name over de zg. ca kunnen worden verwacht. -40, 55 16—20. II VU 4J—M. ri16i 21-30, 55 12-17, IID 6IIIgrofl>- i 6, Précose I 6o 70—72 6070 62, 50 50—51, III grof 33—56, fijn 3 Weersverwachting, medegec aoor het K.N.M.I., geldig tot avond: wegend zwaar bewolkt v »?k regen of motregen. I an het westen uit mogelijk *e,opklaringen. Aanvank i tot matige zuidweste wiU*J' Ia*er matige tot kracl mw?' A ruimend van west V°°r.dwest. Koel weer. andaag: zon onder 19.44 onder 19 42 u"r. "torgen: zon op 5.42 uur. Maai *■40 uur.

de Stem | 1965 | | pagina 10