11 PECHASTRONAUTEN BLIJVEN IN GEMINI Kans op achtdaagse tocht Hulpsheriff bekent moord op student Opstandige stemming bij Grieken levenslang voor Lotz Schim slaat vrouw neer SPORT- FEITEN Drama in Limburg MOEDER EN DRIE KINDEREN DOOD DOOR STERFGEVAL Meerderheid Ku Klux Klan weer in actie? VLUCHTMOMENTEN IN SLAAPKAMER: Waterstralen op vechtende taaibetogers Labour nog krapper OPRUIERS KRIJGEN GEEN KANS Weer oproer in Australische strafgevangenis AMERIKAANSE MOTOR VOOR FRIENDSHIP? DRIE DODEN NA BOSSCHE ONTPLOFFING Indonesië erkent Singapore niet j PELTERIJENHUIS VERMEULEN DAGBLAD VOOR ZEELAND IN OOSTENDE: Py®SNj?T^KRIJK - ln de Koel en regenachtig PAPANDREOU GEEF7 RIVAAL 1IEN DAGEN j De speciaalzaak I in BONT lOSe JAARGANG No. 24976 God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. hoofdredacteur: L. Leijendekker. •edactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V M. jercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 rel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Ma* MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rei. lo Ii|nenr. ruscsjnu 771 ,,w Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden; G< >FS Klokstraat I - telefoon ozoz c". (-Van onze correspondent) OOSTENDE Met brandslagen heeft de politie in de Belgische kustplaats Oostende zondagavond een einde moe ten maken aan een massale vechtpartij tussen enkele honderden Vlaamse natio nalisten en Franssprekende toeristen op het plein voor de Petrus- en Pauluskerk. De ongeregeldheden braken uit toen ongeveer 200 Vlamingen voor de kerk een luidruchtige betoging op touw zet ten, uit protest tegen het gebruik van de Franse taal bij de avondmis. Nadat de Franssprekende Belgische toeristen ook ten getale van van ongeveer twee honderd gepoogd hadden de Vlamin gen te overschreeuwen, wat mislukte, kwam het tot vechtpartijen. Op het heetst van de strijd groeide het aantal Vlaamse nationalisten snel aan. De po litie richtte daarop brandslangen op de menigte, waarop het plein snel schoon geveegd was. Toeristen die met minia tuurtreintjes een rondrit maakten kre gen bij het passeren van het plein ook hun portie van het rondspuitende water. Van de grote „mars", die de Vlamin gen zondag van Diksmuide naar Oosten de hadden willen maken, is niet veel terecht gekomen. De betoging was be gonnen met de traditionele jaarlijkse bij eenkomst ter herdenking van de in 1914 bij de slag aan de Ijzer gesneuvelde Vlaamse militairen. Ongeveer 40.000 mensen namen aan de plechtigheid deel, maar daama bleken er nog slechts 200 bereid, de regen te trotseren en naar Oostende te gaan. Het gemeentebestuur daar had de betoging verboden, maar niettemin verzamelden de Vlamingen zich tegen de avond op het plein voor de Petrus- en Pauluskerk, waar ze hun geliefde lied „De Vlaamse leeuw" zon gen en leuzen brulden als „Weg hier, Franse ratten". In de kerken van de Belgische bad plaatsen wordt al enkele weken een derde van de missen in het Frans ge houden. Deze regeling geldt slechts voor het toeristenseizoen. Astronaut Cooper zoals h(| aan het Instrumentenbord van de Gemini zit. Mevrouw Conrad en haar kinderen h(j het televisietoestel, dat zondag goed nieuws hracht. (Van onze correspondent) MEIJEL Een 28-jarige moeder en drie van haar dochtertjes uit Weert zyn gisteren om het leven gekomen hü een auto-ongeluk onder de gemeente Meijel in Limburg. Hun auto, bestuurd door de vader van het gezin, de 33-jari- ge heer Teunissen, reed in volle vaart tegen een boom. aoh^a^er^TeuHnis?en en ziJn oudste, dochtertje, werden zwaarge- wond naar hot ziekenhuis gebracht Oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk een hevige stortbui, die de be stuurder mogelijk h-t uitzicht heett gSukwaardoor hii van de we« MAASBRACHT - De 22-jarige ver pleegster Marjo Smeets uit St.-Odil- lienburg heeft in Maasbracht het leven verloren toen de auto, waarin zij zat 8 nacht tegen een boom reed. De be stuurder werd zwaar gewond. In Odo°™ is motorrijder A ?<^hnt=' °m h.et leven «eko"ien bij een^botsung met een bromfietsende J "SS De 63-jarige Heerlenaar doodbeden a y het oversteken doodgereden door een personenauto. MHCL™ansenW «l?Dis" j^jf38?1331 InarlSla£htoffer v»n de\?geegewOT moet komende personenauto reed. wil u!f TTt™h ianSe Peter Kens- erden ernstig gewond. (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY/HOUSTON Na een week einde vol onzekerheid en tijdelijke voorbereidin gen voor een noodlanding op zee, zijn de Ame rikaanse astronauten Cooper en Conrad nog steeds in de ruimte. Storingen in de energie voorziening, die het verloop van de Gemini- vlucht aanvankelijk bemoeilijkten, zijn opgelost. De onrustbarend verlaagde druk in de zuurstof- waterstofbatterij is in de loop van zondag zo danig opgelopen, dat deskundigen het ruimte koppel zelfs een redelijke kans geven de acht dagen vol te maken. Zekerheid daarover is er nog niet. De grote pech van deze ruimtevlucht is, dat het ontmoetingsexperiment met „Little Rascal", het eerder uitgestoten kunstmaantje van vier endertig kilo, niet kon doorgaan. Dat is een tegenslag, omdat het beheersen van de enterings techniek in de ruimte voorwaarde wordt ge noemd voor de bemande reis naar de maan en vandaar terug naar de aarde. Ofschoon zaterdagavond overwogen werd het ruimte vaartuig in de zesde ronde kort na middernacht Neder landse tijd te laten terugkeren, kwam later bericht dat de terugkeer voorlopig tot zondagavond 18.18 uur was uit gesteld. De ruimtevaarders zelf zouden hierop aangedrongen heb ben. De aanwijzingen die daarna in de loop van zondag binnenkwamen over de werking van de batterij, gaven aanleiding tot stijgend optimisme over de kansen op een voortgezette vluent. En zondagmiddag werd bekend gemaakt, dat Cooper en Conrad tenminste tot vanmiddag in de ruimte zouden kunnen blijven, tot aan hun 33e ronde. Zij zouden dan in het landingsgebied bij de Ber muda-eilanden neerkomen oan 16.34 uur Nederlandse tijd, na 51 uur in de ruimte te zijn geweest. De baan waarin het ruimtevoertuig belandde kwam niet helemaal met de berekende overeen. Na de uitstoting van het kunstmaantje met een iets grotere snelheid dan de bedoeling was, werd de afwijking verholpen. Het ge beurde om de Gemini-5 in een gunstige stand te krijgen voor het rendez-vous, dat enkele uren daarna moest wor den ondernomen. Maar toen kwam het bericht, dat die ontmoetingspoging een half uur was uitgesteld, omdat de batterij een hapering vertoonde. Over de gezondheidstoestand van de twee kosmonauten waren de dokters op de grond zondag over het algemeen zeer tevreden, al baarde het wel enige zorg, dat de man nen zo slecht aan hun rust konden toekomen „omdat er telkens iets te doen viel". Zij hadden in een etmaal tijds niet meer dan twee uren kunnen slapen. De chef-arts van de ruimtevaarders, Charles Berry, vond het minder prettig dat Cooper en Conrad zo weinig eetlust toonden, DARTFORD, (UPD Het overlijden van Labour-parlementaripr Norman Dodds '61) heeft de meerderheid van premier Wilson in het Britse lagerhuis zondag verminderd met twee. Norman Dodds, die bekend stond als „de kampioen der zigeuners", stierf zondag in een ziekenhuis te Dartford aan een hartaanval. De parlementariër, die op 4 augustus in het ziekenhuis werd opgenomen vertegenwoordigde se dert 1951 het kiesdistrict Erith en Ga ry ford, Kent, in het lagerhuis. Drie jaar geleden voerde hij met succes een campagne voor de inrich ting van een permanent zigeunerkamp in de buurt van zijn eigen district. Bij een tussentijdse verkiezing in het opengevallen district zal Labour nu moeten trachten de zetel te herwinnen. Bij de laatste algemene verkiezingen behaalde de partij van Wilson een meerderheid van 8855 stemmen in Erith en Caryford. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt en plaat- selijk enkele buien en tijdelijk re gen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit veranderlijke, later uit noordelijke richtingen. Koel weer. Vandaag: zon onder 19.48 uur. Maan onder 18.16 uur. Morgen. zon op 5.38 uur. Maan op 1.43 uur. HAYNEVILLE (AFP/UPI) Tom Coleman, een hulp-sheriff van het district Londes in Ala bama, die bekend heeft in Hayne- ville een 27-jarige (episcopaalse) student in de theologie doodge schoten en een 26-jarige priester zwaar gewond te hebben, is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord met voorbedachte rade. De slachtoffers van Coleman waren ijveraars voor gelijke burgerrechten in de V.S. De procureur-generaal van Alabama, Richmond Flowers, heeft het gebeurde de als een nieuwe Ku Klux Klan- moord" betiteld. De moord werd gepleegd, toen de student Jonathan M. Daniels en de priester Richard Morrisroe voor een levensmiddelenbedrijf in Hayneville postten. Coleman is op borgtocht van 12.500 dollar in voorlopige vrijheid gesteld. Procureur-generaal Flowers is belast met de leiding van het onderzoek in deze zaak. Volgens hem bestaat het vermoeden, dat Coleman lid is van de Ku Klux Klan. Hij deed tevens een scherpe aanval op het hoofd van de staatspolitie van Alabama, Al Lingo, die, naar hij zei, met een bekend lid van de „Klan" naar de plaats van de moord was gereden om de zaak daar te „vergoelijken". Daniël en Morrisroe werden met miss Sales vorige week tijdens een civil rights"-demonstratie in Fort Deposit, Alabama, gearresteerd en Ingesloten. Op borgstelling werden ze later vrij gelaten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het is zater dagnacht betrekkelijk rustig ge bleven rondom het Amsterdamse Lieverdje. Weliswaar hadden zich de oproep van burgemeester Van Hall om thuis te blijven ten spijt een drieduizend nieuws gierigen op het Spui samengeperst, maar er werd ditmaal slechts met een enkele fietsbel gegooid en in cidenteel gejouwd. Vijfendertig po litieagenten, die weer uiterst cor rect en beheerst optraden, maakten maar één arrestant. Het was de 19-jarige scholier M. zu S., die nog deze week wegens opruiing be recht zal worden. De 29-jarige fy sicus J. van R. kreeg een proces verbaal wegens niet opvolgen van een bevel tot doorlopen. De politie hoefde slechts enkele kleine char ges uit te voeren om de menigte in bedwang te houden o.m. toen om half twee een groep jongelui (zie foto) het standbeeldje beklom. Volgens commissaris Landman, die ook nu de actie weer leidde, zit er een duidelijk teruglopende ten dens in de provo-rellen: „Nog één keer zo en de mensen blyven weer lekker thuis bij de t.v.", zei h(j za terdagnacht tevreden. „Zeker als straks de herfstregens komen". 15.00 Gemini 5 start feilloos, maar moet in baan worden gecorri geerd. 08.32 Begin van de twaalfde om wenteling. Er wordt een nood landing aangekondigd voor 0.22 uur. 11.14 Gemini heeft contact met het volgstation Carnavan. Artsen zeggen de astronauten dat zij meer moeten slapen. 14.05 Hoeston meldt, dat de druk in de zuurstoftanks toeneemt. De batterijen leveren tweemaal zoveel stroom als zaterdag. 16.30 Controle-centrum Houston maakt bekend dat de capsule tenminste 33 omwentelingen zal maken en zeker tot maandng 18.08 uur in de ruimte zal blij ven. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In een nachtelijk gevecht met een onbekend geble ven insluiper is te IJmuiden de weduwe G. Hooft - Appeldoorn (58) ernstig gewond. De over valler sloeg haar met een inbre kerswerktuig neer in haar slaap kamer. De vrouw is met zware hoofdwonden en een verbrijzelde arm naar het Lei- dense Academisch ziekenhuis vervoerd. Nadat ze in de nacht van zaterdag op zondag door gestommel wakker was ge worden én een bewegende schim meit een stok te lijf wilde gaan, is niets meer van de dader gehoord of gezien. De vrouw heeft nog kans gezien om aan de overkant van de Willibrordus- straat haar zoon te wekken, diie direct alarm sloeg. De weduwe, die kostgan gers houdt, was zaterdag alleen in huis. Wat er in huis vermist wordt is nog niet bekend. SYDNEY, (UPI). Bij een oproer in de Long Bay gevangenis in de Aus tralische hoofdstad Sydney, zijn gisteren vijf bewakers en twee gevangenen ge wond geraakt. Volgens functionarissen drongen 20 gevangenen een werkplaats binnen en stichtten er brand. Tachtig anderen voegden zich bij hen, vechtend met ci piers en gooiend met de bedden uit hun cellen. Het duurde ruim een uur voordat de brand was geblust en de gevangenen in hun cellen waren teruggedreven, Gevangenisautoriteiten gaven „onver antwoordelijke heethoofden" de schuld van het oproer, van officiële zijde is een onderzoek gelast (Van onze correspondent) SCHIPHOL/DJAKARTA Fokkers technisch directeur ir. H. C. van Meerten is naar de V.S. vertrokken om te onderhandelen over de aankoop van Amerikaanse vliegtuigmotoren, ter vervanging van de Engelse Rolls-Royce-moto- ren, waarvan de Britse regering de levering aan Fokker heeft ver boden. Ofschoon ir. Van Meerten alle hoop heeft dat het verzoek van de Neder landse regering, het verbod in te trek ken, zal worden toegestaan, neemt hij hiermee toch het zekere voor het on zekere. De gedachten gaan voorlopig eerst uit naar de T-64 turbinemotor van General Electric. Een tweede gegadigde is de Lycoming T-55. Ook zal de Fokker-directeur probe ren de Amerikaanse Fairchild-fabrie- ken, die voor Fokker Friendships in li centie vervaardigt, over te halen voortaan ook hun onderdelen van Ame rikaanse bedrijven te betrekken. Wan neer hij hierin zou slagen wordt voor de Britse vliegtuigindustrie de finan ciële slag nog vergroot. Het contract voor de levering van Friendships aan Indonesië werd dit weekeinde in Djakarta door president Soekarno ondertekend. Vice-luchtmaar- schalk van Indonesië, Omar Dhani, heeft verklaard, dat de met behulp van Fokker te bouwen Indonesische vlieg tuigfabriek gebruikt zal worden voor de vervaardiging van elk type vliegtuig dat Indonesië nodig heeft. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ATHENE In Griekenland heerst een revolutionaire sfeer na de ernstige ongeregeldheden die volgden op de beëdiging van het nieuwe kabinet-Tsirimokos. Pa- pandreou, die op zijn tournee overal bijval oogst, heeft zaterdag in een van zijn redevoeringen ver klaard, dat de nieuwe regering het nog geen tien dagen zal uit houden. Tsirimokos heeft intussen bekend gemaakt, dat de debatten over een mo tie van vertrouwen in de nieuwe Griekse regering, om niet nader aan geduide redenen naar dinsdag zijn ver schoven Vijfenzeventig van de honderdvijfen dertig parlementaire afgevaardigden staan thans aan de zijde van de dyna mische oud-premier Papandreou, die andermaal onmiddellijk algemene ver kiezingen heeft geëist. Bij de onlusten in Athene, die zater dag een vervolg kregen, zijn 108 per sonen gewond geraakt, onder wie 25 politiemannen. Er zijn verscheidene honderden arrestaties verricht. Het was de hevigste oproer welke zich sinds het begin van de crisis in de hoofdstad heeft voorgedaan. Er namen naar schatting 4.000 mensen aan deel. Men wilde in optocht naar het koninklijk paleis en het parlement, hetgeen de politie moest verhinderen. Papandreou: verkiezingen (Van onze correspondent) DEN BOSCH Van de vijf gewon den, die woensdag j.l. het slachtoffer werden van een explosie in een ben zinedepot van de Esso in Dein Bosch, zijn er thans drie overleden. Afgelo pen weekend bezweken de 22-jarige A. Sweers uit Babberioh en de 31-jarige medisch student J. de Jong uit Am sterdam eveneens aan hun verwondin gen. De slachtoffers waren opgenomen in het Grootziekengasthuds in Deen Bosch. Ada Kok bewees in Leiden dat zij ook op de tweehonderd me ter vlinderslag haar „vrouwtje" staat. Zij vestigde in wedstrijden tegen de nationale Canadese ploeg op deze afstand een nieuw wereld record. In Duisburg tijdens Europese roeikampioenschappen voor da mes stelde onze skiffeuse Meike de Vlas teleur. De dames-acht van ARGO zorgde echter voor een da verende verrassing. ARGO ver overde een zilveren medaille ach ter de Russinnen. In de strijd om de Europese atletiekbeker hebben de Neder landse dames zich geplaatst voor de finale. De Nederlandse heren bereikten de streep niet. Anglade zorgde in de Franse nationale wegkampioenschap- pen voor een sensationele ontkno ping. Voor de grote rivalen Pouli- dor en Anquetil zegevierde deze 32-jarige Fransman. Voor Peter Post werd het een succesvol weekeinde. In Goirle zegevierde de Amsterdammer en ook in een baanomnium greep hij de eerste prijs. NAC werd in Roosendaal mentaal verslagen door zijn tegenstander RBC. Hoewel de beide ploegen gelijk speelden, verlieten de Bredanaars gesla gen het veld van de Roosen dalers. Willem II maakte een mooie rentree in de eredivisie. Met 1—0 werd Go Ahead naar huis ge stuurd. Joop Butter uit Deventer zorgde voor de enige Tilburgse treffer. NOAD gaf Baronie een lesje. Ondanks dat de Tilburgers ouder waren dan de Bredanaars, zetten zij zich veel meer in voor het zich gestelde doel: doelpunten maken. Het werd 01. Dies Kosten van de Breda-Bier- ploeg werd winnaar van de ronde van Zeeuwsch-Vlaanderen. Janus van de Breugel was de win naar van de eerste etappe. Dies Kosten eindigde toen als derde. CAIRO (AFP/DPA) In het in Cairo gevoerde proces tegen Duitsers, die van spionage werden beschuldigd, is Wolfgang Lotz zaterdag veroordeeld tot levenslang en zyn vrouw tot drie jaar dwangarbeid. De derde beschuldig de, Kiesov, is vrijgesproken. De Westduitse paardenfokker Lotz was beschuldigd van spionage tegen Egypte ten bate van Israël en aansla gen op Westduitse geleerden in Egypte. Kiesov is vertegenwoordiger van het Mannesmann-concern. Het proces was 27 juli begonnen. De aanklager had te gen Wolfgang en Clara Lotz de dood straf geëist en tegen Kiesov vijftien jaar. Waarnemers achten daarom de vonnissen nogal gematigd. Het echt paar Lotz moet ook boetes van resp. dertigduizend en drieduizend Egypti sche ponden betalen. Bij gelegenheid van de arrestatie van de beschuldigden in februari werden bijzonderheden bekendgemaakt over aanslagen op Duitse deskundigen door middel van postbommen, ontplofbare stukken zeep, potloden en over radio zenders, die in badkamerweegschalen waren verborgerf. Clara Lotz hield op de zitting van zaterdag steeds de hand van haar man vast en wist een glimlach te voorschijn te brengen toen de vonnissen werden uitgesproken. Deze moeten door pre sident Nasser bekrachtigd worden. DJAKARTA, (Reuter) China ej Indonesië zullen de nieuwe staat Singa pore in de nabije toekomst niet er kennen en de confrontatiepolitiek van Indonesië tegenover zowel Maleisië als Singapore wordt voortgezet, aldus heeft de Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, zaterdag kennen gegeven. en te (Advertenrtie) biedt U de keuze uit honderden stuks VI'- "k^traat 19 - Breda Tel. 35230 Eigen atelier

de Stem | 1965 | | pagina 1