1 MISTRAL: GESEL VAN DE PROVENCE Fiscus vindt niet iedere last buitengewoon Lucifer vuurt je in een mum een bosbrand wind Gevaarlijke laat zich niet gemakkelijk bedwingen iERGER S.P.D. tructeur )IGER Vogelvrijen in Soedan gedood Buitengewone lasten (1) Hard tegen hard Strijdgas tegen Koerdenopstand de S.P.D. - M.O. Cursus van 1957 Ruim 300 Goirlenaren in gekostumeerde St.-Jansstoet Britse ambtenaa roekeloos met defensie geheimen 55 12 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 ig van de Backer en Rueb jied, zoals: regelinstallaties, laag- ot aanbeveling, ijke functie is vereist. utilleerde tekenkamer. icitaties, voorzien van D-1051 te richten aan 173 te Breda. .erdam en Etten-Leur belangrijke produktie- neisjes waar een hoog- wordt vervaardigd. postie met een goede zeer aantrekkelijke ijl voor een passende ezorgd. e capaciteiten met een renconfectie-industrie. jk zullen worden he eling Personeelszaken, (faillisten en horeca- ettingsvermogen heb- erne verkoopmethode nsdagavond 24 augus- of schriftelijk aan de otterdam I. geplaatst een rekenen en uitwerken van voor elektrische centrales en medewerker met goede lijk ervaring, die na een richten. op gevarieerd werk, waar- tieve geest en initiatief en strekt tot aanbeveling. i sollicitatiebrieven, verge- we van referenties, onde ■ichten aan het Hoofd va' huislaan 173 te Breda. (Van onze correspondent) PARIJS ,.De Mistral en de Durance zegt de volksmond zijn de twee gesels van de Pro vence." Zo lang zal het niet meer duren, of de Durance wordt in gedijkt en krijgt stuwdammen, naar het voorbeeld van de Ten- nessee-vallei in Amerika. Het be dwingen van de Mistral gaat min der gemakkelijk. Voor het zover is zal door diezelfde Durance nog heel wat water stromen. Want de Mistral is een oud natuurverschijn sel. De Grieken en Romeinen ken den de Mistral al uit eigen erva ring. Ze hadden er de woorden Skiron en Circius voor. Tegen de Mistral bouwden de Romeinen een tempel, maar dat heeft niet veel geholpen, want de Mistral bleef waaien en zijn vernietigend werk doen. Sedert de Romeinen hebben heel wat deskundigen over de Mistral geschreven. De theoriëen lopen uiteen, maar allen zijn het eens over de schrikbarende ver woestingen: ontwortelde bomen, verniel de huizen en vruchtbare humuslagen wijd en zijd verstrooid. De richting van de Mistral is noordoost of noord-noordoost. Hij teistert hoofdzakelijk de Provence. Als de Mistral waait is de lucht kurk. droog, de hemel doorgaans blauw met kleine witte wolkjes op zeer grote hoog te. Zwak of matig onderhoudt de Mistral in de vallei van de Rhone en de Durance een aangename koelte, maar neemt hij in kracht toe, dan wordt hij de gesel, waar van de volksmond terecht spreekt. Bo men en takken breken, het loof waait weg, vruchten worden afgerukt, bloemen verdwijnen en de oogst op het land slaat plat. De Mistral heeft als meest rampza lige gevolg, dat door gebrek aan humus de heuvels en bergen zo kaal blijven, dat geen bos of struikgewas de vruchtbare grond vasthouden. Theorie De algemeen aanvaarde theorie van de Mistral is de volgende. De Provence ligt aan de voet van de Alpen. De dalen lo pen uit in de Rhdne-vallei. Overdag bla kert de zon de kale heuvels en de uitge strekte zandvlakten van de Camargue. De lucht, die met deze verhitte aarde in contact komt, wordt eveneens heet en stijgt. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor in een trekkende schoorsteen. Wat daarna gebeurt kan men zich gemakke lijk voorstellen: de stijgende lucht zuigt koude Alpenlucht mee. Door die trek op grote schaal ontstaat de Mistral. Vaak gaat de Mistral liggen na zonsondergang en blijft weg gedurende de nacht..Aarde en lucht worden niet meer verhit en bij gevolg blijft de trek weg. Ook komt het voor, dat de Mistral na regen, die aarde Een Vietkong verdachte smeekt voor zijn leven, terwijl een Amerikaanse marinier zijn geweer met bajonet in de grond heeft ge- Vnkt. Een tafereel tijdens het tm yevecht in het gebied van van Toeong, waarbij meer dan 500 Vietkong-strijders werden gedood. en lucht afkoelt, gaat liggen. Zouden de naakte rotsen en heuvels begroeid zijn met bossen, dan zouden aarde en lucht minder heet worden, de trek zou verdwij nen en de Mistral zou een bepaald aange name bries worden. Het enige middel te gen de Mistral is meer bebossing. Ontstaan Een sterke Mistral, die gemak kelijk kan waaien met snelheden van 75 tot 100 kilometer per uur. wordt natuurlijk bijzonder gevaar lijk bij bosbranden, zoals men die bij Le Lavandou heeft meege maakt. Aangewakkerd door de Mistral schieten de vlammen veer tig, vijftig meter per minuut voor uit, zodat kampeerders, die rustig in hun tent liggen te slapen, zich plotseling aan alle kanten omringd zien door vuur. Hoe ontstaan die bosbranden In slechts zeer weinig gevallen is kwaadwilligheid in het spel. Bij de bran den van Le Lavandou heeft de justitie een aanklacht ingediend tegen X, omdat getuigen zouden hebben gezien, dat een kleine 2 CV snel wegreed uit een wijn gaard, waar de brand voor het eerst werd waargenomen. Zelfs al is dat verhaal van getuigen waar, dan nog behoeft geen kwaadwilligheid in het spel te zijn. De inzittenden van de auto kunnen uit onvoorzichtigheid een niet gedoofde lucL fer hebben weggeworpen en daarna, een begin van brand ziende, snel zijn wegge reden zonder alarm te slaan. Een onder zoek van de justitie levert in de regel weinig op, want op de wegen rijden heel wat 2 CV. Meestal is het de mens zelf, die uit na latigheid de brand veroorzaakt: een slecht gedoofde lucifer van iemand, die in de bossen rookt, een achteloos wegge worpen brandende sigaret uit het portier van de wagen, vonken van een kamp vuur, de vlam van een primus, die door de wind omlaa,g wordt gedrukt en het droge gras aansteekt, een door de Mistral gebroken kabel van het elektrisch net, die op de grond terecht komt en daar kortsluiting veroorzaakt, hete uitlaatgas sen van auto's en vrachtwagens, een weg_ gewaaid brandend stuk papier uit de vuilverbranding van gemeenten, die hun afval storten in de buurt van bossen. Men kan met al deze kleinigheden, die rampzalige gevolgen kunnen hebben, niet voorzichtig genoeg zijn. Iedereen, die wel eens olieraffinaderijen heeft bezocht, weet uit ervaring, dat men daar geen enkel ri sico neemt. Bij de inigang is men streng verplicht bij de concierge af te geven al les, wat brand kan veroorzaken: sigaret ten, lucifers en aanstekers. Bezoekers, die rond worden geleid, krijgen ieder een gasmasker mee. Toeristen in bossen be hoorde men het roken te verbieden. Maar de boswachters zelf, zullen zij zeggen, ro ken toch ook. Inderdaad, doch men moet er maar eens goed op letten, hoeveel voorzorgsmaatregelen zij in acht nemen. De boswachter in de Provence zal zijn lu cifer uitblazen en hem dan pas weg gooien, als hij de gedoofde lucifer tussen vinger en duim heeft gedraaid tot hij er zeker van is, dat het vuur gedoofd is. Hij zal nimmer een pijp roken uit vrees, dat uit zijn brandende pijp door de wind von ken wegwaaien. Hij zal zijn sigaretten peuk aan zijn schoenzolen doven en de peuk nooit weggooien, maar begraven on der de aarde. Bestrijding Op de luchtvaarttentoonstelling van dit jaar op het vliegveld Le Bourget heeft men in een diorama kunnen zien, hoe van helicopters gebruik kan worden gemaakt om bosbranden te bestrijden. Al lang wordt in Frankrijk de vraag gesteld, waarom men niet het voorbeeld volgt van Amerika, waar sedert 1961 met vliegtui gen 50.000 en met helicopters 15.000 vlieg uren is gevlogen om bosbranden te be strijden. Vergeleken met Amerika doet Frankrijk in dat opzicht zo goed als niets. Tijdens de jongste branden bij Le Lavan dou, waar naar schatting 15.000 HA bos gronden werden vernield, beschikte de bescherming voor burgerbevolking slechts over drie Catalina's om uit de lucht water te storten; twee er van vlo gen in Corsica en slechts één boven Le Lavandou. Conservatieve burgemeesters lachen om blussen uit de lucht en zeggen niet geheel ten onrechte dat door de hitte van het vuur het water al verdampt is nog voor het de vlammen op de grond bereikt Maar dat is het probleem niet. Het komt er niet zo zeer op aan branden te blussen dan wel om branden te voorko men of, wanneer ze zijn uitgebroken, de vuurhaarden onmiddellijk te signaleren. Dat kan, zoals Sud Aviation op de lucht vaartsalon heeft laten zien. alleen wan neer men beschikt over een groot aantal helicopters, die bij liet eerste begin van braaid opstijgen en water storten onder commando van centrale helicopters, die uit de lucht per radio of luidsprekers aanwijzingen geven aan het brandweer personeel op de grond. Het ontbreekt n.l. in Frankrijk aan goede communicatiemiddelen. Van de 500.000 HA bosgronden op Corsica en langs de Middellandse Zee-kust is een deel staatsdomein, een deel behoort toe aan de gemeenten en een deel is particu lier bezit. De bossen zijn niet rendabel, zodat gemeenten en particulieren hun be zit volkomen verwaarlozen. Bestaande wegen, te smal, worden niet onderhouden, zodat in geval van nood de brandweer wagens maar nauwelijks kunnen passé ren. Het brandweerpersoneel bestaat in hoofdzaak uit vrijwilligers, die drie en een halve frank per uur verdienen en zo weinig geoefend zijn, dat zij eerder men zegt het bij wijze van grap bran- Er zijn moderne middelen no dig om bosbranden te bestrijden. den stichten dan branden blussen. Uit kijkposten, voor zover die er zijn, moeten gewaarschuwd worden per telefoon, maar de telefoondraden lopen over houten pa len, die bij brand in vlammen opgaan, zodat van telefoneren niets meer komt. De administratie is vaak stroef. Om een voorbeeld te noemen. De prachtige bos sen van Estérel liggen voor een deel in het departement van de Var en voor een deel in het departement van de Alpes Maritimes. Toen daar twee jaar geleden ernstige branden uitbraken heeft de brandweer van de Alpes Maritimes twee dagen passief zitten wachten op vergun ning uit Nice alvorens de brandweer van de Var te mogen helpen. Bosbranden zijn er altijd geweest en bosbranden zullen er altijd blijven is een conservatief standpunt. Na de verwoe stende branden van dit jaar bij Le Lavan_ dou worden steeds luider de stemmen", die om bestrijding met moderne midde len vragen. Al was het alleen om te voor komen, dat gedupeerde toeristen en kam_ peerders de Middellandse Zee van Frank rijk de rug toekeren en naar Italië of Spanje gaan. O00R MIGNON G.EBERHART. 29) Martha zuchtte. ,,Tja, we hebben het nu eenmaal gedaan. Dilly, vertrouw jij Archie?" Dilly ging zitten, schoof haar bril om hoog en keek Martha langdurig aan. „Waarom vraag je dat?" Martha raapte gebruikte en zwartge blakerde flitslampjes op. Vertrouw je hem?" „In zijn soort is hij goed. Hij werkt voor de partij die naar zijn verwach tingen zal winnen. Dat is Lem nu. Hij heeft Henty laten zitten toen hij constateerde dat Lem de winnende man was. Archie weet zijn weetje wel. Hij zal Lem trouw blijven zo lang hij denkt dat hem dat winst op levert. Dat is hem echt niet kwa lijk te nemen. De meeste mensen zijn opportunisten op de een of an dere wijze, of ze dat leuk vinden om toe te geven of niet. Archie weet dusietsafvan deman die jij meent aangereden te hebben. "Waarom heb je het hem verteld?" Ze zou hebben kunnen weten dat Dil ly niet alles uitgelegd hoefde te krij gen, bedacht Martha, die haar wel bewonderde, maar niet van ganser harte. Ze schoof een stoel terug op zijn plaats bij de haard. ,,Ik heb hem niets verteld. Hij vermoedde het." „Wat vermoedde hij?" ,,Nou, weet je er is afgelopen nacht' weer opgebeld. Hij heeft die telefoon aangenomen." „Weer opgebeld? Wanneer was de eerste keer dan?" Dilly's vlakke stem klonk niet boos en Martha voel de zich weer als een kind dat door een geduldige, maar terecht ontstem de ouder wordt betutteld. Ze ging zitten en keek Dilly recht in de ogen. ,,Ik moet je mijn veront schuldigingen aanbieden, Dilly. Gis teren hebben we bijna ruzie gekre gen, weet je." Dilly keek wat verwonderd en vra gend. ,,We hebben niet gekibbeld." „Ja dat wil zeggen nee, ik bedoel, het leek me zo. En ik je zei dat ik niet de hele tijd op je moest reke nen en het is waar, dat kan niet. Ik besloot dat ik eens moest leren te „Wil je me vertellen waar je het over hebt?" „De man die ik meende doodgereden te hebben, heeft opgebeld. Midden in de afgelopen nacht. Hij zei dat hij een regenjas had niet afdrukken van autobanden erop. Meer niet" Na een lange stilte zei Dilly bijna woordelijk wat Martha verwacht had dat ze zou zeggen. „Waarom heb je me dat niet verteld?" „Daarom niet. Het was midden in de nacht," zei Martha tam. „Je sliep." „Je had me moeten roepen." „Hij had al afgebeld." „Wie was het?" „Ik weet het niet Hij heeft me zijn naam niet gezegd." .Waren er inderdaad sporen van de autobanden op die regenjas?" „Ik weet het niet. Het enige dat ik gezien heb, was zijn gezicht en ik wist dat hij een lichte regenjas aan had. Maar ik heb niet aan sporen van de banden gedacht. Ik heb alleen aan hulp gedacht, aan een dokter of hij dood was'of niet." Dilly zette haar bril af en wreef die goed af met de kant van haar onder jurk. „Hij zou best afdrukken op zijn jas hebben kunnen krijgen zonder ook zelfs maar licht gewond te zijn ge raakt. Maar het klinkt alsof het al leen een dreigement is. We zullen moeten afwachten. Je zag er gisteren toch niet zorgelijk of bedrukt uit." „Ik was blij." „Blij!" Dilly liet haar bril vallen. ..Het was een bewijs dat ik hem niet doodgereden of verwond had. Hij heeft met me gepraat door de tele foon." „Maar heb je dan niet begrepen „Natuurlijk. Afpersing. Chantage wat anders? Hij heeft het nummer ran mijn auto gezien en het opgespoord en hij weet dat ik niets aan de poli- tie heb gemeld." J „Er is niets te inelden," zei Diliy. „Hij heeft dus aan geld gedacht. Wat anders?" J „Was je niet bang?" Eerst wel. Maar toen begreep ik dat het bewees dat ik hem miet be- zeerd had. Archie zei dat er altijd J gekken zijn die het op bekende per- sonen gemunt hebben." „Hoeveel weet Archie?" J Hij nam de telefoon net even voor mij aan. Ik denk dat de man gezegd j heeft wat hij de nacht tevoren tegen mij gezegd had: „Ik heb een regen- jas met afdrukken van autobanden. Iets dergelijks. Toen heeft Archie iets gezegd Hallo en met wie spreek ik. De man zal meteen begonnen zijn met praten toen de telefoon weid aangenomen. En toen heeft hij Archie j gehoord." „Bedoel je dat de man die jij meent aangereden te hebben, dit nummer gebeld heeft en dat hij, zodra de hoorn werd opgenomen, heeft ge- t zegd ,,Ik heb een regenjas met af- drukken van autobanden erop?" Dat Archie toen iets gezegd heeft en de J man zijn stem hoorde in plaats van J een vrouwenstem, de jouwe, en dat hij toen weer heeft afgebeld?" I „Ja. Toen heeft Archie gezegd „hal- J lo" en „met wie 9preek ik?" „Wat heb je Archie verteld?" 'Niets." J „Wat heeft hij je gevraagd?" „Hij vroeg of ik door een stoplicht was gereden of de maximumsnel- heid had overschredden en toen heb ik nee gezegd." „Maar hij was niet tevreden." „Toen riep Lem me net. Archie toen zei hij dat van d'ie gekken." „Ja, dat is waar." Dilly raapte haar bril op. „Je hebt me dus niet ge- loofd toen ik zei dat je niemand over- reden had." J „Ja Maar weet je, ik wilde je zo graag geloven dat ik iik mezelf niet helemaal vertrouwde, vermoed ik. Och, wat geeft het. Het is een bewijs dat hij leeft." „Een volgende keer zul je me gelo- J ven." „Ik hoof dat er geen volgende keer zal zijn," zei Martha huiverend. „Wat? O, ja natuurlijk. Nou, #r is niets anders gebeurd dian dat een dronken nietsnut probeert je wat geld uit de zak te kloppen. Bedenk dat wel. En denk aan de journalist zijn woorden." „Journalist •••••••••••••••••••••••••«••••••••••••••••••••••••••••••••••••Ml BEIROET (UPI) Een vertegen woordiger van de Iraakse koerdenleider Moellah Moesitafa Barzani heeft in Bei roet kopieën verspreid van een bood schap van Barzani, waarin hij zegt over bewijzen te beschikken, dat de regering van Irak het leger heeft gemachtigd gasaanvallen op de opstandige Koer den te doen. De boodschap, gericht aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, is ook overhandigd aan de presi dent van het internationale rode kruis en aan de ambassadeurs in Beiroet van o.m. de Verenigde Staten, Enigeland, en de Sovjet-Unie. De Koerden voeren al vier jaar oorlog tegen het Iraakse leger vanuit bolwer ken in de bergen van noord-Irak. Ze doen dat omdat ze autonoom binnen de staat Irak willen worden KHARTOEM (UPI) in drie zuide lijke provincies van Soedan waar de ne gers in opstand zijn gekomen tegen de voornamelijk uit Arabieren bestaande regering, zijn 20 „vogelvrij verklaarden" om liet leven gebracht, aldus een offi cieel communiqué. Een van degenen die werd gedood, (Advertentie) In september 1965 beginnen onze nieuwe opleidingen in ROOSENDAAL In de jaren 1961 t.m. 1964 noteerden wij 23 geslaagden op de examens voor het Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfsadministratie. Inlichtingen worden op schriftelijke aanvrage verstrekt door: o.l.v. drs. L. L. M. Martens, Stationsplein 12, tel. 01650—5385, Roosendaal. James Jock, is vermoedelijk een der leiders van de vogelvrij verklaarden. De kampementen der „vogelvrij ver- Maarden", aldus het communique, wer den vernietigd en wapens en gestolen vee in beslag genomen. Het leger heeft een actie ingezet tegen 38 kampementen van de opstandelingen. De actie wordt vanuit de lucht gesteund. Voor de negende keer zal op zon dag 29 augustus in Goirle de St. Jansstoet door de straten trekken. Er werken ruim 300 gekostumeerde Goirlenaren mee aan de stoet, die werd ontworpen door Lucas van Hoek. Voor het volgend jaar ter ge legenheid van het tweede lustrum, wil men de stoet nog verder uit bouwen. In de stoet wordt een aan tal gebeurtenissen uit het leven van Sint Jan de Doper uitgebeeld. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend LONDEN (UPI) De Britse veilig heidsdienst is begonnen met een onder zoek in de zaak van een hoge regerings ambtenaar, die in het toilet van een ho tel een aktetas liet liggen waarin ver trouwelijke documenten over de defensie zaten. De ambtenaar in kwestie, de aan he' ministerie van defensie verbonden Johi Griffith (2550 pond sterling per jaar), was met zijn vrouw gaan dineren in een hotel in Dorking ten zuiden van Londen Na een bezoek aan het toilet liet hi. daar de aktetas met de papieren liggen Ongeveer een uur later werd de ta gevonden door twee mannen die haa aan een kamermeisje gaven. Zij gaf d tas later terug aan mevrouw Griffith Michael Boyle, een van de twee mar nen die de tas vonden, zei „We dede haar open en vonden een grote bruin envelop met een „ohms" (On her mr je9ty's service) label eraan. Op de ei velop stond „vertrouwelijk". De vakanties spoeden zich zo langza merhand weer ten einde. En dan breekt de tijd weer aan om aan ernstige din gen te denken, we nemen de studie k A weer op, verdiepen ons in studies over J economie en financiën, ja zelfs fiscale problemen krijgen onze aandacht. Im mers een flinke dosis kennis van deze problemen kan alleen maar voordeel Sen. met ?U-risk verzekerd was, moest betekenen. Daarom worden de artike len over deze materie steeds meer ge lezen, wat uit de reacties blijkt. In een tweetal bijdragen zullen we de voor naamste arresten en beslissingen van de laatste tijd onder de loep nemen, waarna een begin zal worden gemaakt met de behandeling van de Wet op de Inkomstenbelasting 1964, die sinds 1 januari 1965 het vertrouwde besluit van 1941 heeft vervangen^ Daarom zullen ook alleen die beslissingen worden be sproken, waarvan de tendens ook thans nog van belang is. Een onderwerp waarover al enige tientallen jaren veel te doen is geweest en ook in de toekomst te doen zal zijn. Wie wil er niet langs legale weg min der belasting betalen. Daarom proberen steeds meer belastingplichtigen van de ze bepaling te profiteren. Dat het nogal eens bij proberen blijft, laten ons de volgende uitspraken zien. Wie als invalide met een bescheiden beurs voor zich of zijn invalide echtge note een auto gebruikt om er eens uit te kunnen „vliegen", kan de daaraan verbonden uitgaven ais buitengewone lasten claimen. Heeft hij evenwel een zodanig inkomen dat aanschaffing van een dergelijk vervoermiddel past in het bestedingspatroon van de maatschappe lijke klasse waartoe hij behoort, dan zijn die uitgaven als normaal te be schouwen en kan hij uit dien hoofde geen beroep doen op vermindering van belasting. De fiscus neemt dan aan dat geen buitengewone last aanwezig is. Student krijgt stukken aan een ge leende auto. Ofschoon vader de scha de betaalt, kan hij deze uitgaaf niet als last claimen. Gezien het grote aantal auto's dat da gelijks op de weg is, behoeft het geen verwondering te baren, dat steeds meer beslissingen betrekking hebben of ver band houden met deze vervoermiddelen. Zo was er een student in de medicijnen, waarvoor gezien zijn leeftijd papa geen kinderaftrek meer kon krijgen maar wiens uitgaven voor levensonderhoud via een buitengewone last vermindering van belasting tengevolge had. Die zoon nu leende op een kwade dag van een studievriend een auto, waar mee hij brokken maakte. Daar de wa de lener de schade van ruim 4000 gul den betalen. Papa was zo goed dat voor hem te doen mogelijk in de veronder stelling verkerende, dat een groot deel daarvan via belastingvermindering op de gemeenschap kon worden afgewen teld. Helaas, voor papa althans, ging de ze vlieger niet op. Zowel het gerechts hof als de Hoge Raad zijn van mening dat de betaling die een vader doet tot voldoening van een schuld van zijn zoon kan strekken tot voorziening in diens levensonderhoud, indien de schuld betrekking heeft op het levensonderhoud van de zoon. Aangezien evenwel dit laatste niet het geval is met de onder havige schuld, kan deze niet als een buitengewone last in de zin van artikel 51 Besluit inkomstenbelasting worden aangemerkt. Papa had nog naar voren gebracht dat autorijden in de kringen van studiosi normaal is en dus tot de normale kos ten van levensonderhoud behoort. Ver geefs evenwel. Men kan dus niet onge limiteerd een beroep doen op toepas sing van genoemd artikel. Trouwens in de wet van 1964 is de betreffende bepa ling sterk gelimiteerd. Wat ook maar goed is, want verschillende arresten en beslissingen gingen werkelijk te ver. Het gaat niet aan misbruik te maken van een bepaling die in eerste instantie bedoeld is om minder draagkrachtig en tege moet te komen. Alle landbouwers en zij die tot deze categorie behoren krachtens aanduiding, kennen deze vrijgevige bepaling. Tot en met 1964 was de 9ituatie zó dat waar deverandering van onroerende goederen die tot het landbouwbedrijf van de be lastingplichtige behoren, geen invloed op de winst heeft, behalve voor zover de verandering in de uitoefening van het bedrijf is ontstaan. Beginnende 1965 is deze bepaling al leen betreffende de opstallen in een voor landbouwers ongunstige zin gewij zigd. Bij verkoop van een boerderij in één som was de winst verschil tussen opbrengst en boekwaarde veelal on belast voor de inkomstenbelasting. Een bepaling die wrevel opwekte bij de mid denstanders, die van die wiinst het volle pond moesten betalen. Heel veel land bouwers hebben van deze gunstige be paling geprofiteerd en konden bij ont- verpachte hij en hij liet de opstal tot woonhuis verbouwen. Hiermede was niet minder dan ruim 27000 gulden ge moeid. De aannemer had zijn opdracht gever zwart op wit gegeven dat onder dit bedrag ruim 4000 gulden was begre pen voor het opnieuw opmetselen van eigening bijvoorbeeld elders een boer- fundering die verzakt was, het ver- derij aantrekken, waarvan de koopsom normaliter boven hun draagkracht had gelegen. Immers nu bleven zij beschik ken over de volle winst de fiscus kreeg er geen cent van. Wanneer een gemeente en bepaal de boerderij moest hebben voor uitbrei ding, bepaalde vaak de landbouwer de prijs die hij daarvoor wilde hebben. Na loven en bieden werden partijen het na enige tijd wel eens. In de akte werd dan één bedrag genoemd zonder verdere aanduidingen. Het verschil tussen dit bedrag en de boekwaarde van het onroe rend goed viel dan fiscaal tussen wal en sloot. J De gemeentebesturen evenwel moes ten voor de gemeenteraad c.q. Gedepu teerde Staten vaak een specificatie ge ven. Via deskundige ambtenaren kwam dan een opstelling tot stand, waarvan de som der getallen vanzelfsprekend gelijk moest zijn aan de in de akte ver melde verkoopprijs. De landbouwer in kwestie had in de meeste gevallen hier van geen weet en was allang blij dat hij idem zoveel ontving en de gehele winst aan zijn bezit kon toerekenen. On telbare posten zijn op deze wijze afge daan- Tot een inspecteur de kat de bel aanbond en eens naginig waaruit de verkoopprijs zoal bestond. En daar on der dit bedrag bestanddelen zoals bijdrage stichtingskosten nieuwe boer derij, vergoeding, verplaatsing kippe- hokken, enz. waren begrepen waar over normaliter belasting verschuldigd was, beslistte hij deze. Uiteraard tegen de zin van de landbouwer, die alle in stanties in het geweer riep hem tegen deze z.i. onjuiste behandeling in be scherming te nemen. Tevergeefs. In de totale contraprestatie van de overheid kunnen bestanddelen schuilen die ter dege belast zijn. Dat wordt met anders wanneer bij minnelijke schikking één prijs is overeen/gekomen Het heeft dus geen zin meer de belaste bestanddelen in de verkoopakte in één prijs te laten onderduiken. Deze logische beredene ring zal zekeT niet nalaten onrust te zaaien onder de agrariërs. Boerderij wordt verbouwd tot woon huis; betreffende uitgaaf deels als on derhoudskosten aftrekbaar. Een niet-landbouwer kocht een boer derijtje met ruim 1,5 ha grond. Het land vangen van enkele raamkozijnen die verteerd waren, hef vernieuwen van de goten, het opnieuw voegen van de mu ren en het vervangen van bijna 600 ce ment dakpannen die verteerd waren. Genoemd bedrag bracht belastingplich tige als onderhoudskosten in mindering °P de opbrengst van het onroerend goed d-at daardoor sterk negatief werd. De inspecteur kon zich met deze zienswijze niet verenigen en corrigeer de de aangifte op dit punt. Na afwijzing van het bezwaarschrift werd een be roepschrift ingediend èn met succes. Het gerechtshof maakte uit dat deze kosten met die strekkende tot verbete ring en verfraaiing van de behuizing niets gemeen hebben. Ook zonder deze verbetering zouden die onderhoudskos ten zijn gemaakt om de behuizing be woonbaar te maken. Ergo, aftrekbaar. Een manier om de gemeenschap een deel van de achterstallige onderhouds kosten bij aankoop van een oud-huis te laten betalen, waardoor het weer be woonbaar wordt. Geen activering van belangrijke on derhoudskosten na afschrijving tot re siduwaarde. Een NV kocht in 1939 een in 1914 ge bouwde sleepboot voor ruim 16000 gul den. In 1960 stond ze te boek voor zegge en schrijve 1 gulden, de residuwaarde ofwel een memoriepost- In 1961 zijn er aan het schip flinke werkzaamheden verricht, waarvan de kosten 22396 gulden hebben bedragen. De NV stelde zich bij het doen van aangifte op het standpunt dat deze kos ten gemaakt zijn tot achterstallig on derhoud en bracht ze dus geheel ten laste van genoemd jaar. De inspecteur daarentegen ging ervan uit dat ver nieuwing van een bedrijfsmiddel had plaatsgevonden, die behoorde te worden geactiveerd en belaste 22000 gulden min investeringsaftrek en vervroegde en normale afschrijving op dit activum. Na ontvanfst van de afwijzende be schikking op het bezwaarschrift toog de directeur van de NV naar het Haagse Gerechtshof. Volgens de directeur is het gewoonte het onderhoud van dergelijke schepen zo lang mogelijk uit te stellen, omdat het niet voor geruime tijd uit de vaart zou moeten worden genomen. Al leen de allernoodzakelijkste reparaties worden op tijd verricht. Het geschil betrof dus de vraag goed koopmansgebruik eist de onde werpelijke onderhoudskosten niet t laste van de winst van één jaar brengen doch deze over een aantal j ren te verdelen. Omdat zich in de praktijk meerde van dergelijke gevallen voordoen v behoeven hier niet altijd aan schep te denken volgt hieronder de voor c NV gunstige motivering van genoen Hof. Belanghebbenden kunnen hiermev hun voordeel doen. Het blote feit dat de onderwerpelij' onderhoudskosten aanzienlijk leunn worden genoemd, geeft geen aanleid.: tot een bevestigende beantwoording v. de gestelde vraag. Als hoofdregel gei dat onderhoudskosten mogen word gebracht ten laste van de winst van 1 jaar, waarin zij zijn gemaakt. Deze i gel is ook toepasselijk ten aanzien zogenaamd groot onderhoud, zolang 1 achterstallig was en geen sprake van vooruitbetaald onderhoud, hetgt gelijk reeds overwogen, in casu met 1 geval was. Wanneer waardeverminderingen, van het achterwege laten van ond houdswerkzaamheden het gevolg geweest, door toegepaste afschrijvin; zijn gedekt, behoren de kosten van derhoudswerkzaamheden, waardoor waardeverminderingen opgeheven v. den, te worden geactiveerd. Naar oordeel van het Hof doet dit geval z te dezen niet voor. Weliswaar heeft belanghebbende een afscliryvingsT mijn gekozen, die belangryk korter gebleken dan de werkelijke levensdt van het schip, doch uit niets is kon: vast te staan dat de belanghebbei dit gedaan heeft teneinde waardev< mindering, die het gevolg was van 1 tijdelijke achterwege laten v: groot onderhoud te dekken. Er is n meer gebleken dan dat de belangh* bende de levensduur van het onderw pelijke bedrijfsmiddel destijds heeft c derschat en elk verband tussen de t gepaste afschrijvingen en der belai hebbende gedragslijn met betrekk tot het onderhoud van het schip o breekt. De eis dat, wanneer een bedrijfsm del tot op de residuwaarde is afgesch ven en het gebruik daarvan nietterr, voortduurt, onderhoudskosten zoud moeten worden geactiveerd mag ni worden gesteld. Daarbij is'liet onvc schillig of het nu normaal dan wel gre onderhoud betreft.

de Stem | 1965 | | pagina 9