vordert gestaag r Belgische radio op talentenjacht N.S.M. - Sluiskil bijna klaar voor verwerken aardgas S Werelds grootste zeesluis in Schelde Herverkavelingsbarak werd b.l.o.-school J Wanneer krijgen we toch O.- en W.-Souburg erbij? JlatjbtaO ü&tn Soepel beleid Wegenaanleg in Westdorpe vordert goed TYPEN J. A. BIESBROECK SCHEPEN VAN 100.000 TON NAAR ANTWERPEN Nederlandse luisterliedjes Grote verandering in produktiemethoden Tevredenheid op Tholen Grote verandering Dinsdag opening Raad Vlissingen verzucht Instituut voor kantooropleiding a Het oude blijft Twee fi asen Niet voor energie WEDGWOOD Hulster lyceum koor voor radio Minimumprijzen voor klasse 2 appelen Dierlijk Straalnozem DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 (Van een onzer verslaggevers) ZANDVLIET Kreunend draait n de zinderende zon een reuzen- Taan om zijn as. Bulldozers schui ven hem grommend voedsel aan, anige zon-bruine mannen leunen p de steel van hun spa en vegen ich de zweetdruppels uit de nek. Jaar beneden, tussen de ogen- chijnlijk naar elkaar toeleunende etonnen muren, lijkt zelfs de ïachtigste catter-pillar een nietig istrument. Moeten zij orde bren- en in die tomeloze hoeveelheden and, bagger en beton? Het lijkt •r niet op. En toch... en toch vor dert het werk aan 's werelds groot te zeesluis, die de grootste schepen icegang moet verschaffen tot de Antwerpse havens. De grootste .schepen van honderdduizend ton, -ie nog niet eens over de Schelde kunnen varen, alvorens deze genor maliseerd is. De zeesluis bij Zand vliet krijgt gestalte. In oktober zal de bemaling; stoppen en zal het water het bassin binnenstro men. De druk van al dat water zal de wanden 500 meter lang, 20 meter hoog, daadwerkelijk naar elkaar toe doen leu nen. Daarom zullen pas daarna de bo venste twee meter beton worden gestort om zo een fraaie afwerking te verkrij gen. Men zou verwachten, dat vele Belgen Ir. R- Ritschie als een veldheer op de vloer van het sluisbassin. die bij dit gigantische werk zijn betrok ken met gezwollen borst van verdiende trots rondlopen. Maar zo is dat niet. Ir. R. Ritschie. één van de leiders van dit project, haalt er de schouders over op. Met zijn rustige, terloopse manier van spreken zegt hij, dat het helemaal zo bijzonder niet is om een sluis te ma ken. die groter, dieper, llanger is dan welke andere ook. Alléén de maten ver schillen, het werk blijft hetzelfde. Dat is gemakkelijk gezegd, maar het werk moet toch gedaan worden. De 700.000 kubieke meter beton moeten toch ge stort worden, die vier deuren, die ie der 1450 ton wegen, 559 meter lanig, bijna 28 meter hoog en bijna 10 meter breed zijn, moeten toch geconstrueerd worden, de 55 miljoen kubieke meter grond moe ten toch weggebaggerd worden. Wanneer het werk klaar is zal men dit Vlaamse land tussen Antwerpen en de Nederlandse grens niet meer terug- kennen Van de sluis tot aan de Schelde ligt een 800 meter lange vaargeul, die naar de Schelde toe uitloopt tot een breedte van 350 meter. Aan de andere kant komt een met brede dijken om ringde zwaaikom, die op zijn beurt weer aansluiting geeft op de nieuw gegra ven havendokken. Ten noorden van de sluis zal zich een monsterbedrijf vesti gen, dat 400 ha grond, zal opeisen, de Bayerisohe Aniline- en Sodafabrik. Er zal plaats zijn voor 3000 tot 4000 werk nemers. Is het verwonderlijk dat de Belgische regering, toen deze gegadigde zich meldde, onmiddellijk toehapte. De grond was haar eigendom nog niet eens, het bedrijf eiste een kade van- 12.00 me ter, waarvoor het aanvankelijke plan grondig herzien moest worden. De regering heeft haast om dit alles te verwezenlijken. De gronden worden snel en niet dikwijls even elegant ont eigend, de nieuwe kade is reeds in aan leg, de eveneens geëiste spoor- en weg verbindingen trekken hun spoor reeds door het omgeploegde land. Dat moet aillemaal eind vorlgend jaar klaar zijn. De tijdelijke verenigde n.v Cie. Beige de Ghemins de Fer et d'Entreprises en de n.v. Pieux-Franki, die het werk voor 950.492.324 frank uitvoeren, werken koortsachtig door. Van hieraf bevinden de schepen zich weer in vrij water. (Van onze correspondent) WESTDORPE De gemeente West dorpe heeft een begin gemaakt met de aanleg van een aantal wegen en stra ten, die binnen afzienbare tijd van groot belang zullen zijn voor de verbinding van Westdorpe naar de oprit van de nieuwe brug te Sas van Gent. Die verbindings weg wordt ruim zeven meter breed en wordt gelegd in het verlengde van de bestaande Bernhardstraat. Naast het feit dat men in de toekomst Sas van Gent het best kan bereiken, is het tevens de aangewezen weg om naar Gent te rij den, want er komt ook een aftakking naar de aan te leggen grote baan" Gent Terneuzen. Verder komt, ongeveer parallel met genoemde nieuwe weg, een straat ach ter de Graafjansdijk, waar men volgend jaar begint met het bouwen van 72 wo ningen in het kader van de ratiobouw. Ook komen er drie straten, die vanaf die weg verbinding geven met de Graaf jansdijk. Het werk in zijn totaal zal bijna een jaar in beslag nemen. De kosten zijn ongeveer f 750.000,-. Op het ogenblik is al duidelijk te zien hoe de nieuwe ver binding naar „Sas" gaat worden, want de buizen voor de riolering die klaar liggen, geven hiervan een duidelijk beeld. Zelfs het bestaande riool in de Bernhardstraat zal moeten verdwijnen. Dat wordt vervangen door een nieuwe, in aansluiting op de thans aan te leggen riolering, en zal uitmonden in een ge maal van de afvalwaterleiding, nabij de Molenstraat te Westdorpe. Naast de woningen van de ratiobouw, zullen uiteraard ook veel particuliere woningen in de nieuwe straten worde ge bouwd. Alle aan te leggen wegen estra ten, waarvan de uitvoering geschiedt door het aannemingsbedrijf Koster en Visser uit Waddinxveen, zullen klinker- bestratingen krijgen. Als men bedenkt, dat heel veel mensen van Westdorpe, Zuiddorpe en Koewacht hun werk in Sas van Gent hebben, is dit „grote werk'' van de gemeente Westdorpe wel erg belangrijk. En het ,,voor de brug staan" is dan ook uit de wereld (Van onze correspondent) SINT-MAARTENSDIJK Het be stuur van de stichting Christelijk Bui tengewoon Lager Onderwijs op Tholen kan tevreden zijn. En niet minder het gemeentebestuur van Sint-Maartensdijk, de Centrale Dienst Noord Zeeland", de aannemers, maar toch vooral de le raren en 34 leerlingen van de b.l.o.- school te Sint-Maartensdijk. De door het gemeentebestuur aangekochte voormali ge liervekavelingsbarak werd omge bouwdd tot een keurige school van 35 x 10 meter. De barak is onderverdeeld in drie lo kalen voor die leerlingen, waarvoor het gewoon lager onderwijs te zwaar is en é-n groot lokaal voor de kinderen, die zeer moeilijk unmen lenen. Het onder zoekcentrum annex hoofdenkamer vormt het centrale punt van het gebouw. Vorig jaar startte op Tholen het bui tengewoon lager onderwijs, maar moest zich voorlopig behelpen met twee loka len van de openbare lagere school te Sint-Maartensdijk. Hoewel het bestuur blij was met dit voorlopig onderdak, was het toch maar een behelpen. Maar het oog was reeds gevallen op de voorma lige herverkavelingsbarak, die door het gemeentebestuur van het rijk was over genomen en waarop reeds eerder het oog gevallen was van de Stichting Hervorm de Bejaardenzorg. Voor dat doel bleek het houten gebouw evenwel niet geschikt te maken. Toen kreeg het b.l.o.-bestuur de kans. Het is een goede greep geble ken. Het gemeentebestuur voteerde de benodigde gelden voor 'n drastische in terne verbouwing. De uit een vijftien kantoorruimten bestaande barak kreeg een volledige herindeling. De hoofdin gang werd verplaatst naar de achterzij de in de lengte richting. De twee toe gangsdeuren geven veel meer een school dan een kantooridee van voorheen. Men komt via een hal in de garderobe en heeft meteen links het hart van de school: het onderzoekcentrum annex hoofdenkamer. Daar krijgt de opgege ven leerling eerst het onderzoek van de arts en wordt hij getest door de heer J. Dorenbos, hoofd van deze b.l.o.-school. Een serieuze test lichamelijk en gees telijk. Het gaat er immers niet om zo veel mogelijk kinderen naar de b.l.o.- school te krijgen, het gaat niet om de schóól, maar om het kind. Van de thans zeven opgegeven kinderen bleken er na een grondige test vijf vèl naar het ge woon lager onderwijs te kunnen. De ou ders konden dit althans met goede hoop op een bevredigend resultaat proberen, zo werd geadviseerd. Twee kinderen wer den aangenomen en maken er in to taal 34 van. Een minimum-b-1.0. -school maar toch een zegen voor de streek, dat deze mogelijkheid bestaat. Links van dit onderzoekcentrum is één groot lokaal gemaakt over de ge hele barakbreed'fce voor de imbecielen. Het rechtergedeelte bestaande uit drie lokalen is voor de kinderen die het op de lagere school moeilijk zouden hebben. Eerst een prachtig handienarbeidlokaal met werkbanken. Daarna het eerste „les"-lokaal, vervolgens een flinke ruim te voor handwerken, terwijl men er ook beschikt over een gasoven, gasfornuis en wasmachine. Tenslotte nog een écht huiskamertje met bed, waar de kinde ren wordt geleerd hoe het huishouden doen inclusief het bed opmaken. Ver der zijn in het verlengde van de garde robe de wasbakjes en de toiletten te vin den. Tenslotte is er nog een personeels- kamertje. Door een scheiding werden tweee speelplaatsen aangelegd. Vanzelf sprekend werd de bestaande centrale verwarming ook voor de school benut. Dinsdag 24 augustus a s. begint ook voor het b.l.o. op Tholen het nieuwe school jaar. Op dezelfde dag wordt de nieuwe school in gebruik genomen. Daartoe zul len het bestuur, leraren en leerlingen om half drie 's middags in het nieuwe ge bouw zijn. Een feestelijk begin voor de b.l.o. kinderen op Tholen. (Advertentie) DE NIEUWE NECCHI 300.GOEDKOPER dan elk ander merk die de practische mogelijkheden van deze machine benadert. een andere naaimachine zo eenvoudig in bediening. bestaat niet Een demonstratie overtuigt -volledig. BEKKERS Bosstraat 67 BREDA sinds 1890 Tel. 41725 (Advertentie) Heeft U al KRüGER PILS gedronken? (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich vrijdagmiddag een stemmig geschaard achter het standpunt van b. en w. inzake de gemeentelijke her indeling van Walcheren. Het gemeente bestuur had in een ontwerp-schrijven aan G.S. (die hieromtrent Binnenlandse Za ken moeten adviseren) gesteld, dat Vlis singen er volledig mee instemt, dat ten zuiden van de in uitvoering zijnde uit valsweg van Vlissingen naar het dorp Nieuwland gelegen gedeelte van de ge meente Oost- en West-Souburg bij Vlis singen zal worden gevoegd. B. en w. hul digen zelfs deopvatting,datVlissingen en geheel Oost- en West-Souburg tot één krachtige gemeente dienen te worden sa mengevoegd. De raad dacht er net zo over. Dit bleek overduidelijk uit de krachtige commen taren van de fractievoorzitters. De hee,r Hekhuis (PvdA) zei, dat één sterke gemeente noodzakelijk is voor de ontplooiing van haven en industrie. Hij verzuchtte: ..Ik hoop dat nu eindelijk eens een definitieve beslissing overeen komstig het Vlissingse standpunt zal worden genomen door de minister van Binnenlandse Zaken". De heer Knoop (VVD) stelde zich op (Advertentie) Op 2 september begint in Axel en 3 september in Hulst de cursus Blind-tienvingersysteem STENO „GROOTE" 2 lessen per week, cursusduur 5 a 6 mnd. NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE. Aanmeldingen nu reeds (Staatsbev. Leraar Stenografie Machineschrijven) Gentsestraat 21a—23 HULST Tel. 01140—2080 KORTRIJK. De BRT tweede programma Omroep West-Vlaan- deren organiseert in oktober een wedstrijd voor het Nederlandse luisterlied „Ook de Nederlanders hebben hun chanson''. Iedere Ne derlander en Vlaming die ten min ste drie oorspronkelijke Nederland se luisterliedjes kan zingen en nog niet is opgenomen op grammofoon plaat. kan zich hiervoor inschrijven (vóór 1 september) of kan inlich tingen inwinnen bij de BRT West- Vlaanderen, Rijselstraat 36 te Kort- njk. meien atu^?<>?r^2ei"n'e wklnen die schom- winnLws 2j0 1 en 350- en va" de Plaat worden geepêrstederla"dSe P°°ket" teE'Miir&00uStanan?e Uit ,J,ules de c<"-- uitmaken wie a»»» u-'-s Verbeeck. zal e deze prijzen verdient. aJXï de ?0?rselecties, die zullen plaats e,md sePtember in de geweste- %.„stV4>o s Antwerpen, Hasselt, Gent de .J1111611 de halve finales en vier vHid worden gehouden op de tober h .8aV 11 8' 15- 22 «n 29 ok" oraliniserendavonden' die later door de uïteeronde ..°mr°0P zullen worden geïnterneerden? toe9ankel,jk voor alle slechts Afstrijd zelf beslaat telkens na de nalLeers 6 deel van da avond; naar de hot men kunnen luisteren derland en vï?6 aha"sonniers uit Ne- Jules de Corte "Hatt ^rard Cox' Miel Cools S3115 van Deventer, Goten. Raspoet, Kor van der Met dit initiatief wil de B R T d„ l'S'S «S-C-5T ^inschrijvingen uR l^rl^te^! JWS adres Vlaanderen. Ryselstraat 36 te ■Kort- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De komst van het aardgas naar Zeeuwsch-Vlaan- deren betekent o.m. een ingrijpende verandering in de produktiemetho den, voor wat betreft de fabricage van ammoniak op de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V., het stikstofbindingsbedrijf te Sluiskil. Ir. V. Gena, de directeur, gaf naar aanleiding van het feit dat begin september de aardgasleiding door de Westerschelde zal worden gelegd en volgens de voorspellin gen in oktober-november in Sluis kil kan worden verwacht, een uit eenzetting over de voorzieningen die men thans op het bedrijf treft. De ongeveer 650.000 N-M3 cokesoven- gas, die dagelijks van de Sluiskilse cokesfabriek worden betrokken, verte genwoordigen een ammoniakproduktie van rond 200 ton per dag, aldus de heer Gena. Deze produktiemethode zal zeker de eerstkomende jaren blij ven voortbestaan. Behalve deze „klas sieke" methode, waarbij o.m. lucht- en gasscheidimgsapparaten worden gebruikt om stikstof en zuurstof afzonderlijk te kunnen verkrijgen, wordt dagelijks nog 400 ton ammoniak verkregen door het vergassen (kraken) van olie. Momenteel bedraagt de dagproduktie dus rond 600 ton. Vanaf het ogenblik dat men aardgas zal kunnen kraken met de geheel nieu we installatie „Reforming", zal de da gelijkse ammoniakproduktie 1100 ton bedragen. Het dubbele van de huidige produktie. Het nardgas dat vanaf Hilvarenbeek naar Sluiskil wordt getransporteerd ln een leiding van 900 mm doorsnee, komt de NSM binnen langs de oostzijde (aan de kant waar de spoorlijn ligt) en komt dan in een leiding van 300 mm onder een druk van 40 atmosfeer. In twee gebouwtjes van de Gasunie, die op het terrein van de NSM staan, wordt door middel van ontspannings- en meet apparatuur de toevoer geregeld en ge controleerd. Het is beslist niet zo, dat de produktie van de ene dag op de andere zal verdubbeld worden, zo merk te ir. Gena op. Momenteel wordt de oliekraakinstallatie omgebouwd en ge schikt gemaakt voor het verwerken van aardgas. Voor eenzelfde dagproduktie aan ammoniak (400 ton) zal jaarlijks 140 miljoen N-M3 aardgas nodig zijn. Zodra het aardgas beschikbaar zal zijn, zal het ook in deze installatie kunnen worden verwerkt. De tweede fase treedt in maart-april van het volgende jaar in werking. Dit is een geheel nieuwe installatie „Re forming", waar het aardgas volgens een geheel ander principe dan olie wordt gekraakt. In feite komt het er op neer, dat deze reforming bestaat uit een oven voorzien van pijpen, die gevuld zijn met catalysemateriaal, waardoorheen het aardgas plus stoom wordt geleid. De buizen worden aan de buitenzijde ver warmd tot ongeveer 900 graden Celsius. Daarna gaat het aardgas door een twee de oven, onder toevoeging van uitslui tend lucht, Dit impliceert, dat men geen luchtscheidingsapparaat voor stik stof en zuurstof nodig heeft, waardoor het produktieproces veel goedkoper wordt. Het in bedrijf stellen van deze reforming betekent een jaarverbruik aan aardgas van 220 miljoen N-M3; een dagprokdutie aan ammoniak van 530 ton. In totaal wordt er dan dus be halve de 650.000 N-M3 cokesovengas per dag ongeveer 1 miljoen N-M3 aard gas verwerkt, want men berekent een jaarafname van 360 miljoen N-M3 aard gas. Tot nu toe wordt de energie in de elektrische centrale opgewekt door het stoken met olie. Het ligt althans voorlopig niet in de bedoeling hier in verandering te brengen, door met aardgas te gaan stoken. Wél worden de ketels er geschikt voor gemaakt voor „in tijd van nood". Uit de ver hoging van de ammoniakproduktie, volgt de verhoging van de fabricage van ureum, een produkt met een zeer hoog stikstofgehalte en als kunstmest buiten gewoon veel gevraagd op de wereld markt. Ureum kan bovendien voor tal van andere doeleinden als grondstof dienen. Werd de produktie hiervan in de loop der laatste jaren opgevoerd tot 200 ton per dag, wanneer de aardgaskraak installatie en de reforming in bedrijf zulen zijn, zal de dagprokdutie 700,ton bedragen. (Advertentie) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 HULST De KRO-radio zal vanmid dag opnamen uitzenden, die zijn gemaakt van de uitvoering van enkele werkjes door het koor van hel Hulster Jansenius- lyceum o.l.v. Jo Ivens met medewerking van het orkest van het Petrus Hondius- lyceum te Tenreuzen o.l.v. Jan Wisse. De opnamen zullen te horen zijn tijdens de uitzending van het programma „Signaal" op vakantie" die om half vier begint Ook vorige week zond de KRO opnamen van het Hulster schoolkoor uit hetzelfde standpunt De heer Bikker (C H) vond, dat een goede samenwerking zoals die dinsdag in de raadsvergadering van Oost- en West-Souburg is voorge steld door diverse sprekers, niet voldoen de is. Voor de ontwikkeling van het Sloegebied, dat vaak het trekpaardge noemd wordt voor de ontwikkeling van deze streek, is een samenvoeging van de twee gemeenten noodzakelijk, oordeelde hij. Bij de heer Adriaansen was de lank moedigheid ten aanzien van de schier ein deloze besprekingen over de herindeling kennelijk ook op. „Onze motieven voor de samenvoeging van Vlissingen en Sou burg moeten in Den Haag onderhand wel bekend zijn", zei hij. Spreker stelde voor dat de kamerleden de Vlissingse belangen nog eens duidelijk naar voren zouden brengen. De heer I. Filius (AR) had kritiek op de houding van minister Smallenbroek. De afronding van het Vlissingse grond gebied enerzijds en het behoud van de zelfstandigheid van Oost- en West-Sou burg anderzijds lijkt een poging zowel de kool als de geit te sparen", zei hij. Op voorstel van b. en w. werd de heer R. Koppejan met algemene stemmen be noemd tot onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs werd, voor het aanschaffgen van meubilair enz. ten behoeve van de Prinses Marijke-kleuter- school aan de Bloemenlaan, een bedrag van f 1890 gevoteerd. Vastgesteld werd zonder hoofdelijke stemming een wijziging van de verorde ning op heffing en invordering van rei nigingsrechten in de gemeente Vlissingen. Wegens ziekte van burgemeester B. Kolff werd de raadsvergadering voor gezeten door loco-burgemeester C. J. Gil- lissen-Verschage. (Van onze correspondent) GOES De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat dit seizoen voor appelen van de kwaliteitsklasse 2 steeds door middel van een minimum- prijsregeling zal worden vastgesteld of al dan niet in dit land mogen worden ingevoer. De invoer van appelen van de kwaliteitsklasse edtra en 1 mag on beperkt plaatsvinden ingevolge de be paling van het E.E.G verdrag. Daalt de prijs van bepaalde appelras- sp v op de Parijse markt beneden de vastgestelde minimumprijs dan wordt de invoer van klasse 2 stop gezet. Op het ogenblik zijn de appelen in Frankrijk vrij duur en daarom mag thans ook de klasse 2 naar dit land wor den uitgevoerd. leerling is bezworen dergelijke grap jes nooit uit te halen op straffe van verwijdering uit de opleiding. Boven dien zijn er in het verleden al dezelf de maatregelen genomen tegen enkele overtreders van dit strengste voor schrift. Alleen de allerbeste vliegers met een ijzeren zelfbeheersing en een groot verantwoordelijkheidsgevoel zijn in staat de moderne supersonische, per stuk miljoenen guldens kostende, vlieg tuigen te besturen. Een man die bezwijkt voor een ove rigens begrijpelijke verleiding en daar bij willens en wetens zijn carrière op het spel zet, is een straalnozem, met zulke naturen neemt de vliegerij géén risico. Nozems op bromfietsen zijn al hinderlijk genoeg. Laat ze asjeblieft nu ook niet in Starfighters kruipen, i TVTet de regelmaat van de klok dul- ken berichten op over buiten landse werkkrachten, wier gezinnen naar het land van herkomst worden teruggestuurd. De vrouwen en soms ook kinderen komen, enkele maanden vakantie in Nederland doorbrengen, slagen er in de officiële termijn nog wat verlengd te krijgen, maar moeten dan onherroepelijk het land verlaten, wanneer de tijd van vakantie voorbij is. Probeert men te blijven dan volgt officiële aanzegging vrijwillig er uit of de sterke arm moet ingrijpen. Deze zaken werken altijd op het gemoed. Zij roepen het beeld op van arme Italianen en Spanjaarden, die door de overheid naar hun land, dus naar de armoede, worden terugge stuurd, ongeacht het feit, dat zij in Nederland enige woonruimte hebben gevonden en ook overigens niemand tot last zijn. Het gaat hier om een moeilijk vraag stuk. Wij hebben reeds bij herhaling betoogd, dat elk land bereid moet zijn de consequenties te aanvaarden, die voortvloeien uit het aantrekken van buitenlandse werkkrachten. Is men, daartoe niet bereid, dan dient men die mensen thuis te laten, teneinde onrecht en desillusie te voorkomen. Uiteindelijk komen deze mensen, op ons verzoek, om de welvaart in Neder land te vergroten. De beginselen van het vrije verkeer van werkkrachten binnen de EEG worden wel beleden, maar zijn nog niet volledig van kracht. Wanneer men dus mensen uit Italië aantrekt om het aanvaarden van nog meer orders uit het buitenland moge lijk te maken, dan dient men met de normale menselijke behoeften rekening te houden. Nu zijn de maatregelen van de Ne derlandse overheid, in het algemeen gesproken, voor de buitenlandse werk krachten en hun gezinnen, vrij soepel geweest. Het lijkt daarom niet on redelijk, dat men aan deze arbeiders de eis stelt, dat zij zich eveneens moe ten houden aan de overeengekomen voorwaarden en aan de Nederlandse wetten. Nederland kan onmogelijk aan iedere arbeider van buitenlandse ori gine binnen enkele maanden na zijn aankomst een woning ter beschikking stellen. Daarvoor is de woningnood voor de Nederlanders zelf nog te groot. Daarvoor ook staan nog te veel jonge Nederlanders reeds jarenlang zonder merkbaar succes als woningzoekende ingeschreven. Deze jonge Nederlanders, waarvan de meesten reeds lang de huwbare leeftijd hebben breikt, leve ren langer dan welke buitenlandse arbeider ook, een bijdrage aan de Nederlandse economie. De conclusie uit al deze overwe gingen ligt voor de hand. Wat voor de buitenlandse arbeider en zijn gezin billijk en rechtvaardig lijkt kan grof onrecht voor zijn Nederlandse collega opleveren. Van de Nederlandse over heid moet daarom veel tact worden geëist. Dat betekent: geen verwachtin gen, bij buitenlandse arbeiders en hun gezinnen wekken, door bij over treding van de Nederlandse wetten en bepalingen een te grote soepelheid te betrachten. Maar ook zodra vast staat dat ingrijpen noodzakelijk en on ontkoombaar is, dit met soepelheid doen. Laat deze mensen tijdig precies weten waar zij aan toe zijn. Dat voor komt in een later stadium veel narig heid. Het, dier trof het gisteren weer eens slecht met de mensen. Twee leeuwen uit Artis, die per vliegtuig naar Londen-Airport werden gevlo gen, bleken de luchtreis te hebben ge maakt in veel te kleine kooien. Eén der leeuwen stierf onderweg, na ver geefs te hebben gepoogd zich uit het te nauwe hok te bevrijden. De andere zat in een krat, kleiner dan het dier zelf was. maar overleefde de reis als door een wonder. In de haven van Antwerpen arri veerde eveneens gisteren een Pana- mees schip met Amerikaanse koeien, bestemd voor de slacht. Van de 900 dieren waren er zestig onderweg ge storven. De 19 tijdens de overtocht ge boren kalveren stierven kort nadat zij het levenslicht hadden aanschouwd. In beide gevallen schijnt er van vervoer tegen zo scherp mogelijk tarief sprake te zijn geweest. In de leeuwenhandel is weinig te verdienen 150 voor ko ning Leo is normaal) en in het ge val van de koeien was he voordeliger om levend vee te verschepen dan diep gevroren vlees. Wij mogen dieren voor ons laten werken, we mogen er ons mee amuse ren, we mogen ze zelfs opeten, maar het verlaagt de mens als hij meent dat de vrije beschikking over de levens van dieren, hem het recht geeft ze te kwellen, te verwaarlozen of te exploi teren. Maar aangezien zelfs leeuwen aan de macht van de mens zijn onder worpen, zal het wel lang duren eer iedereen zich zijn verantwoordelijk heid voor het lot van de dieren be wust wordt. JTen Nederlandse leerling-vlieger van de gecombineerde Belgisch-Neder landse vliegeropleiding op de Belgi sche basis Brustem, heeft met zijn straaljager enkele keren op slechts dertig meter hoogte over een camping gevlogen. Naar het schijnt om zijn meisje, dat daar kampeerde te impo neren. De gierende straaljager zaaide paniek. De betrokken ïuchtmachtautoritei- ten hebben drastisch gereageerd: de 21-jarige jongeman werd verdere deel name aan de opleiding ontzegd. Voor de commandant van de vliegbasis Woensdrecht de Belgische comman dant van Brustem heeft geen verdere bevoegdheden moet hij zich ver der verantwoorden. De jongeman zal een zware pijp te roken krijgen. Het is duidelijk dat de luchtmacht in deze tijd van supersonische knallen en noodzakelijk straaljagerlawaai nooit kan tolereren dat vliegers mensen schrik aanjagen en daarbij bovendien grote risico's nemen ten aanzien van andermans veiligheid. Iedereen begrijpt dus wel dat de be trokken vlieger een fikse straf zal krijgen, maar menige buitenstaander zal zich mogelijk afvragen of het af breken van carrière niet een al te zwa re straf is. Da luchtmacht meent van niet Elke

de Stem | 1965 | | pagina 3