i MEIKE DE VLAS TOONDE ZICH ONGENAAKBAAR Er dreigde even gevaar Cómirmfaaï SENSATIE BIJ START: NAC MOET NAAR RBC Het bestrijden van duivepokken Zeilen op eersc Meer ■ÉlBBlISItS JZEN Spanjaarden dromen van de Davis Cup IJAGER Benelux-ronde draait weer a a a a a a a a a a a a i i t -EUS Spaanse bond twijfelt aan ondersoek Doping en ploegendienst) f 15 jaar) i a a 1 13 OEKINGSKANTOOR agelijkse rondvaarten jor de Biesbosch BESCHEIDEN Zeeuwse schutters naar Europees kampioenschap Wim de Wilde naar G.P. Frangois Faber Emile Grr verloor op punten Geen straf in doping-zaak Anton Ebben in Utrecht eerste Verkenners en Rowans in atletiekstrijd Indonesië uit de FIFA? Baronie ontvangt Tilburgs NOAD HETZELFDE VORMEN SPUITEN F eijenoord-Real DERDE MATCH IN BRUSSEL Ruzie bij Volendam Janny Schilder kwaad op club w r wij nog plaatsen ing den te M. Lekens, Markt 25, six", R. Dieleman, Noord restaurant „Scheldezicht", 00 tot 9.00 uur. riendschap", J. Martens, ant De Bruyn, Achter de tot 9.00 uur. deur, Eenhoornplantsoen 2 linsvliet", W. Groosman, ?.00 uur. d. Assche, Noordstraat 5, faurant „Le Porte dOr", van 8.00 tot 9.00 uur. r op onze Afdeling en. a a a i DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 11 h alle reisondernemingen welke ïren. itis reisprogramma bfl: Iassagebureau n.v. 13 BREDA, TEL. 016W) 2.21.21 (10 lijnen) t/m 29 augustus: zo. 11.10 uur; nu. r; wo. 15.10 uur; do. 16.10 uur; vr. 16.40 uur. ,eleurs telling voorkomen, iijk 108 te Lage Zwaluwe. waluwe, tel. (01684) 443 b.g.g. 397. (Van onze speciale verslaggever) PUISBURG Meike de Vlas toonde zich ongenaakbaar. Slechts één moment scheen de triomf van de blonde, viervoudige Nederlandse skifkampioene op de eerste dag van de Europese roeikanipioenschap- pen in gevaar. Dat was toen amper 100 meter voor de finish van de voorwedstrijd de Amsterdamse, die met zeker twee volle lengten leidde, zich verstuurde en de balisering dreigde te raken. De Neder landse kampioene zag het gevaar op tijd, corrigeerde haar baan en stelde een finaleplaats voor Nederland veilig op de Wedaubaan van Duitsland, waar (Je onweerswolken, toen de start voor de eerste serie werd gegeven, juist hadden plaatsgemaakt voor een dreigende egaal- grauwe massa. De tijd van Meike De Vlas (4.04.84) was ruim écn volle seconde sneller dan die van Anna Domonkos, de winnares van de an dere serie. De Amsterdamse studente, gecoached door oud Aegir-skiffeur Rob Groen roeide een prachtige race. Met een tempo van 31 slagen bouwde ze rustig en re gelmatig een voorsprong op. Karen U1- rich Wolf, de Duitse kampioene, noch de Frangaise Renee Camus konden de blonde skiffeuse bedreigen. Slechts Eli- sabeta Vorindin kon de Nederlandse op korte afstand blijven volgen. Maar zelfs de Roemeense lag na 500 meter al een volle lengte achter. Steeds groter werd het verschil. Meike de Vlas liet in de laatste fase het tempo nog iets zak ken zonder dat haar concurrenten ook maar op haar konden inlopen. Met twee en een halve lengte voorsprong ging zij door de finish, waar roeibond praeses dr. Dokkum. gewapend met een paraplu, als eerste zijn pupil kon gelukwensen. De overige twee Nederlandse deelne mers, die vrijdag nog in actie kwamen, móesten, zoals eigenlijk wel te verwach ten, was» met bescheiden klasseringen ge noegen nemen, zodat ze zaterdag hun kansen in de repechages moeten verde digen. De gestuurde vier van De Vliet werd derde in de series en de dubbel- vier van Nautilus kwam niet verder dan een vierde en laatste plaats. De Leidenaren bleven de sterke Rus sische vier lange tijd goed volgen. Na 500 meter was het verschil met Rusland en Hongarije juist een halve lengte. Een tweede plaats scheen even binnen bereik. De donkere Hongaren bleken echter in de eindsprint juist iets te sterk. De dubbel vier van Nautilus was al heel snel volkomen kansloos. Na 250 me- ter lag het Nederlandse viertal een lengte achter. Tsjecho-Slowakije zegevierde met grote overmacht voor het Russische kwartet, in Amsterdam goed voor een zilveren medaille. Rusland was ondanks de twee finale plaatsen beslist de grote verliezer op de sombere openingsdag van de Europese kampioenschappen. Weliswaar won het land. dat al elf jaar oppermachtig is bij het damesroeien, de gestuurde vieren en dubbeltwee, doch Europees skifkampi oene Galina Konstantinova en de sterke dubbelvier werden naar de herkansingen verwezen. De nederlaag van Konstanti nova was de grootste verrassing die de Wedaubaan, waar de enkele honderden toeschouwers zorgvuldig de droogste plekken van de spaarzaam bezette tribu- nes opzochten, vrijdag te verwerken kreeg. Het werd geen nederlaag in een spannende race, ruim zes seconden be droeg het verschil met de Hongaarse An- i na Domonkos. De technici van de gerenommeerde Zwitserse uurwerkenfabriek, die^ onder I het motto „reclame betaalt zichzelf" jaar in jaar uit het grote elektrische uit slagenbord aan de organisatoren van de I Europese roeikampioenschappen ter beschikking stelt, steeg vrijdagavond het schaamrood naar de kaken. De machtige elektrische apparatuur van het uitslagenbord weigerde conse quent de tijd van de winnaar te repro duceren. Zelfs voor een nood-reparatie Dubbele pech voor de organisatoren bleek geen tijd. was dat de speaker geen talenkenner bleek. De verwarring op de hypermo derne perstribune was groot. Tot einde lijk een van de Duitse journalisten het heft in eigen hand nam. Na elke race rende hij naar de uitslagendienst, waar na hij als privé-omroeper zijn collega's uit de nood hielp. (Van onze sportredactie) OYEZANDE Vierentwintig Zeeuwse wipschutters (twaalf van Zuid Beveland en twaalf Zeeuwsch-VIamin- gen) vertrekken zondagochtend vroeg naar het Franse plaatsje Wiezernes om er deel te nemen aan het Europees kam pioenschap staande wip. Deze titelstrijd vindt voor de zestiende keer plaats. De Nederlanders zullen het niet makkelijk kriigen omdat in Frankrijk (30.00» schut ters) en België (bijna 4.000) meer aan Sï'?n ,c"laan wor<lt dan in Neder land (driehonderd schutters). Volgend venr Z ti kampioenschap, we schre. lande eerder> Plaats in Klooster- DEN HAAG (ANP, - Een ploeg be staande uit jonge amateurs, zal Neder land vertegenwoordigen in de grote prijs rangois Faber, die zaterdag fn zondag m w* fem^uWr W0rdt 2eh(>uden. De equipe jager en zijn gevolg overvjf'- ^*taat uit Wim de Wilde. Wilnes: Bas Hierna werd ik belast met V® ,a„ £,m' s"Gravendeel; Gerard Via- besluipen van de wig#* v"*^en I^tinï DeWük^1" nierna wera ik Delast nie* >■- besluipen van de wigwams.ae Shoshonen, hun ergste vij3n° in de bergen. Ik maakte van deze gelegenheid gebruik o*1 mij zo snel mogelijk naar a hut van de berenjager *e R?" geven om zijn zoon en M vriend te waarschuwen." mee hebt u uw leven up h spel gezet," zei Martin zacn SALT LAKE CITY (ANP) De we reldkampioen in het welterge wicht, Emi le Griffith, verloor in Salt Laks City op punten van Don Fullmer. Don Full mer, een jongere broer van ex-wereld kampioen m idd eng ewicht Gene, trof Griffith herhaaldelijk op het lichaam met keiharde stoten en Griffith had zeer veel moeite deze te verwerken. EMILE GRIFFITH nederlaag MANUEL SANTANA zal niet by de pakken moeten gaan neerzitten. BARCELONA (ANP). Na de onverwacht ruime en gladde over winning op Amerika in de eerste interzone-finale droomt de Spaan se tenniswereld nu van de Davis Cup, d'ie de trots van de Austra liërs is in hun prijzenkast. Velen hebben reeds vóór de Spanjaarden gedroomd eens deze fel begeerde trofee een jaar in hun midden te mogen hebben, maar vooralvoor de Europeanen is deze droom meestal op bedrog uitgekomen Sinds 1937 is de Davis Cup niet meer in Europa geweest. Het fa meuze team Fredi Perry en Bunny Austin, dat in de periode 19331936 voor Engeland het Davis-Cuptoer- nooi won, verloor dat jaar de be ker aan Amerika en sindsdien staat deze tentoongesteld in Ameri ka of Australië. Het is zelfs sinds 1937 slechts één Europees land ge lukt tot de challenge round door te dringen, namelijk Italië, dat in 1960 en 1961 met Petrangeli, Sirola en Gardini zich het recht wist te verwerven de bekerhouder (Aus tralië) uit te dagen. Beide keren hadden de Italianen in de inter zone-finale Amerika verslagen: in 1960 te Perth met 3—2 het drie manschap MacKay, Buchholtz, Mc kinley, het jaar daarop te Rome met 50 het minder sterke trio DouglasReedDell. In de chal lenge round, op Australische grond, gingen de Italianen echter kansloos tegen de bekerhouder ten onder. Neale Fraser, Rod Laver en Roy Emerson, die allen „Wimbledon" op hun naam schreven, wonnen respectievelijk met 41 en 50 Nog eenmaal was in het laatste kwart eeuw Amerika niet tot de challenge round kunnen doordrin gen, namelijk in 1962, toen de Mexi canen Osuma en Palafox tegenover de Australiërs kwamen om ook echter nederig met 50 het hoofd te buigen voor de tenniselite van de Aussies. De Amerikanen en de Australiërs hebben sinds 1900 elk twintig maal de door de Amerikaan Dwight F. Davis geschonken beker gewonnen. Engeland zegevierde negenmaal in het Davis-Cuptoernooi (19031906 1912, 19331936) en Frankrijk zes maal (1927 tot en met 1932). De overige landen waren alleen deel nemers nimmer winnaars. De Spanjaarden, die op hun weg na^r de challenge round nog één hindernis moeten overwinnen (de winnaar van de Aziatische zone, welke zal zijn Japan of India, die op 1, 2 en 3 oktober te Tokio in de finale tegen elkaar uitkomen) re kenen .er stellig op tegen Australië te zullen mogen uitkomen. Maar hup gedachten gaan verder. Zij ge ven hun favorieten, Manuel San- tana, Juan Gisbert en José Arilla. zelfs tegen de Australiërs een kans, daarbij uitgaande van de stelling, dat Santana in zijn huidige vorm in staat moet worden geacht zowel Emerson als Stolle te verslaan. Maar daarbij zien zij over het hoofd, dat er in Australië op gras wordt gespeeld Of Santana, de specialist op harde banen, op gras ook in zijn spel die hoogte kan bereiken als op hard court, is twijfelachtig. Noch Italië, noch Mexico was in staat Australië op eigen bodem, op de voor hem vreemde grasbanen, te weerstaan. En de bekerhouder mag beslissen, op welk soort banen wordt ge speeld: gras of gravel. Er zit iets onbillijks in, 'dat de finale onder andere omstandigheden wordt ge speeld dan de daaraan voorafgaan de ronden. De sportiviteit wordt hierdoor onwillekeurig geweld aangedaan. Het Spaanse tennis droomt voorlopig van de Davis Cup Het is een mooie droom, maar o zo bedriegelijk De reali teit* is vaak zo hard en het ont waken dan wreed. (Van onze sportredactie) OSSENDRECH/T. Een bijna uniek staaltje van „hoe het kan" leverden zondag Ossendrecht en Zandvliet weer. Voor de zestiende maal. Want na het derde lustrum vorig jaar, vonden Camiel Matheeussens in Ossendrecht en Frans Hendriks uit Zandvliet, dat men in ieder geval door moest gaan met de grote Benelux-koers voor amateurs. En daarom draait het wielerevenement door België en Nederland weer. Zondag om half drie start de stoet in Zandvliet, waar de Ossendrechtse burgemeester A. van Gils het beginsignaal geeft. De coureurs rijden dan honderd twintig kilometer en passeren daarbij achttien maal de grens. Ze rijden het grootste deel over Nederlands grondggebied in de buurt van Ossendrecht. De finish ligt in Zandvliet. Enkele namen van deelnemers: Poortvliet, Pijnen, Mertens en Machielse. HET ZESLANDENTOERNOOI waterpolo om het officieuze Westeuropese kam pioenschap is vrijdag te Londen voort gezet. De eerste uitslagen waren: Ne derland—Spanje 4-1 1-0 0-0 3-1 0-0), FrankrijkGroot-Brittannië 0-1 (0-0 0-0 0-1 0-0), België—Wes-t-Duitsland 5-4 (2-1 1-1 1-0 1-2). BOUWE MINNEKUS, dit sei zoen o.m. nog winnaar van de ronde van Sprundel, heeft de 1 wielersport vaarwel gezegd. Hij zal nu de skiff gaan beoefenen. MADRID (ANP). De Spaanse wielerbond heeft de drie coureurs, die wegens gebruik van doping in de ronde van Engeland uit de strijd werden genomen, niet bestraft. Vol gens de bond is het niet bewezen, dat de betrokkenen stimulerende middelen hebben gebruikt. „Wij hebben het volste vertrouwen in de medici, die het onderzoek in En geland hebben verricht, maar wij twijfelen er sterk aan, of het onder zoek waterdicht was," zo motiveert de bond het besluit. Van de drie renners Pedro Santamaria, Sal vador Canet en Angel Usamentiago was eerstgenoemde leider in'het algemeen klassement, toen hij werd uitgesloten. Spanje heeft voorts verklaard niet meer aan de ronde van Enge land te zullen deelnemen, tenzij gegarandeerd wordt dat eventuele medische controles volkomen vol gens de regels zou plaatsvinden. De Britse renner Ken Hill, die gelijktijdig met de Spanjaarden uit de koers werd genomen, is door de Britse bond voor twaalf maanden geschorst. Het oorspronkelijke von nis bedroeg achttien maanden, maar in hoger beroep gingen hiei zes maanden vanaf. UTRECHT (ANP) Op de eerste dag van het concours-hippique in Utrecht won Anton Ebben met Kairouan een jachtspringeoncours in de tijd van 70,7 sec. De uitslag was verder: 2 Jan Maat huis met Fliegette 72,2 sec. 3 Tjeerd Vel- stra met Good Luck 73,1, 4 Hans Brug man met Sky High 73,5, 5 M. Bachus met Son ja 75,2, 6 Anton Ebben met Prins Ayax 75,5. Het concours wordt gehouden in de Prinses Irenehal. Niet minder dan 4000 toeschouwers volgden de wedstrijd op de openingsdag. De wielrennerij is hard op weg een grote „giller" te worden in de lange rij van sporten. Het moet voor mensen uit andere sectoren een meer dan eigenaardige gewaarwording zijn hoe degenen die te maken hebben met sport op twee wielen de doping-prak- tijken aanpakken. Is het al absurd dat het ene land niet en het andere wel controleert, nog onbegrijpelijker wordt de manier waarop proeven plaatsvin den en de reacties daarop van betrok kenen. De KNWU begon met de pre cisie van het Oostenrijkse onderzoek in twijfel te trekken, strafte daarop Dol man en Kloosterman wat ook weer ge volgen had omdat een van de twee meent te kunnen bewijzen dat aan de manier van onderzoek wel wat man keerde (Dolman: „Ze namen een urine monster in een donker lokaal waarvan de deur even open moest omdat we anders niets konden zien en wie zegt me dat daar geen fouten gemaakt zijn") en nu dan laat de Spaanse wie lerbond openlijk weten het Engelse besluit zeer in twijfel te trekken. De drie Spanjaarden die doping zouden hebben gebruikt worden niet gestraft, zoals het ook met Scheepers het geval was toen die in Oostenrijk uit de ron de gezet werd. Over al deze punten kan men lang discussiëren. Het is te hopen dat de UCI dat ook doet op de eerst komende vergadering. Het loopt an ders de spui(t) gaten uit (Van onze sportcorrespcxndent) HULST Op 11 en 12 september zal op het hoofdterrein van het Hulster ge meentelijk sportpark weer een atletiek, vijfkamp voor senioren-verkenners en Rowans uit Zeeland worden gehouden. De deelname staat dit jaar ook open voor alle Rowan-afdelingen uit Breda. De deelnemers aan de vijfkamp zullen worden ondergebracht op het buitencen trum 't Jagertje, het hoofdkwartier vam de Hulster verkennerij. De vijfkamp werd vorig jaar gewonnen door Adrie Everaerd uit Hulst. Hij zal de wisselbe ker niet kunnen verdedigen wegens over schrijding van de leeftijdslimiet. DJAKARTA (UPI) Indonesië zaJ uit de internationale voetbalbond tre den, zo heeft de voorzitter van de In donesische voetbalbond, kolonel M. Sui len aangekondigd. „Naar de hel met de FIFA'' zo zou kolonel Sailen volgen# een plaatselijk blad hebben gezegd. De Indonesische sportwereld schijnlt zich hoe langer hoe meer van de inter nationale sportarena's terug te trekken. Tijdens de Olympische Spelen in Tokio werden de Indonesische deelnemers te ruggeroepen omdat zij van bepaalde nummers waren uitgesloten in venband met het feit dat tijdens de Aziatische spelen in Djakarta bepaalde landenploe gen niet werden toegelaten. (Van onze sportredactie) BREDA. De Westbrabantse voetbal liefhebbers zien reikhalzend uit naar het grote treffen tussen NAC en RBC. Een wedstrijd die in het kader van vriend schappelijke duels wel eens op het pro gramma stond, maar al lang geleden tot de „echte" behoorde. En nu dan zondag RBCNAC als start van het nieuwe sei zoen. De competitie in de eerste divisie, waar NAC verzeild raakte na een minder goed seizoen. Men k&n verwachten dat het Roosen- daalse RBC, voor eigen volk spelend en belust op winst over een club die vorig jaar nog in de eredivisie speelde, „ge laden" in het veld komt. Van de andere kant zal het Bredase team met niet min der goede bedoelingen opdraven. Er dient immers revanche genomen te worden. Dat maakt dit duel zo bijzonder aantrek ANTON EBBEN winnaar Ik kan dus niet weten, waarH]il. Ogallalla zich op het ogeni bevinden." „Als wij maar e maal hun spoor gevonden n ben. Wanneer overvielen zy berenjager?" „Nu vier dag geleden." „En wanneer wora de sterfdag der drie stam,8 ten herdacht?" „Ais h®;kyIldf maan is. Jemm zeKe' even na en zei toen: „Dan ons nog genoeg tijd." WIM DE WILDE De eerste kampioenschappen die ik dees jaar in de krant moet zet ten, komen uit het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen. Sas van Gent herbergt nog altijd grote kampioenen; de herinnering aan mannen als Marquinie en Pauwels is er levendig. Hier zijn ze: 1 F. Thijs te Sas van Gent 2 J. Wentzler te Stoppeldijk, 3 J. rruytier te Sas van Gent, 4 J. Sneders te Gent 5 J. de Visser te Axel, 6 O Tieteman te Axel, 7 E. Pieters te Boschkapelle, 8 A. de Krijger te West- dorpe, 9 A. Blommaert te Axel, 10 F. de ij m te Sluiskil' 11 R- Decocq te Stop peldijk, 12 J. Boeijkens te Stoppeldijk. *"1Z. Ook de concoursbond Zuid-Beveland in? z*ck niel onbetuigd. Deze zat met 1911 duiven op Beaumets: 1 en 5 A. Mar tens, Goes, 2 G. Verbart, 's-Herenhoek, 3 O. Zuidweg, 4 P. Poortvliet, 6 D. Jansen 7 G. Maas, 8 J. van de Velde, 9 Fr. Voois, 10 A. Sorber, enz. De Luchtbode te Dinteloord van zijn kant, zat met zijn traktement op St.-De- nis; er vlogen 376 duiven, ge moet dat niet uitvlakken: 1 Jac. Donkers, 2 W. Geilings, 3 W. Mouwen, 4 Joh. Bierkens, 5 C. van Wezel, 6 en 10 W. Saarloos, 7 J. Sulkers, 8 en 9 Caspar de Geus enz. De C.C. Bergen op Zoom zocht het eveneens op St. Denis dat was trouwens de vlucht die de Z.N.B. op haar program ma had staan als laatste voorbereiding voor Orleans, Chateroux en Angouleme. De Angouleme van Theo Kemperman te Steenbergen, waar we t.z.t. op terugko men 1 Jac. Oerlemans, 2 A. Peters 3 Groot-Gossens, 4 A. de Mooij, 5 Peel ters-Aarden, 6 A, Nefs, 7 en 8 Dirk Nij- pels, 9 J. Hellemons, 10 A. Delrue enz Oerlemans zijn duif zat een minuut of elf los vooruit. Dit verschijnsel heeft zich ook in an dere konterijen voorgedaan. Op de Made bijvoorbeeld slaat Jan van Gurp heel het zaakje kort en klein: 1 en 2 Jan van Gurp voornoemd, waar moet dat naar toe op Orleans! 3 en 9 P. Kasteleijns, 4 H. Boons, 5 A. van den Biggelaar, 6 H, Weiten. 7 en 8 Jos. van Gils, doch twee verschillende sjarels, 10 A. J. van de Ven, 11 J. Marijnissen, 12 H. van Hel mond, enz. In de Oosterhoutse Bond, waar even eens een grote massa duiven vloog, wist een duif van Andries Smits, dezelfde die ook gepasseerde week het zoet der over winning smaakte ook ditmaal als eerste over de eindmeet te bollen: 1 A. Smits, 2 H. Moerenhout, 3 A. van Halderen, 4 P. Kops, 5 Jac. van Gils, 6 J. Strik, 7 F. van der Steen, 8 J. Akkermans, 9 D. van den Avert, 10 A, van der Westen, enz. In Terheijden wist Giel van Bekhoven heel het zaakje te vloeren; tevens 10e prijs, 2 F. Stevens, 3 J. Schets, 4 en 5 P. van Meel, 6 A. Vermeulen, 7 C. van Dun, 9 Daamen. Kuys enz. Ook de Luchtpost te Langeweg vloog St. Denis: 1, 3 en 10 J. van Turnhout, 2 7 11 M. van Tilborgh, 4 J. van Beek, 5 en 9 J. de Ridder, enz. Evenals in Oosterhout het geval was, zagen wij ook in Chaani dezelfde duif die op Creil eerst vloog, de overwinning be halen, met ferme voorsprong nog zodat zij er ook in de kring lillek naar doel. Het is de 3434 van Jaan Vermeulen, doch ter van de fameuze Nul Vijf, een der beste duiven die de wereld ooit gekend heeft. 2 J. de Rooij, ook al met een duif van dat soort, 3 P. Hamels, 4 C. van Boxtel, 5 J. Geerts, 6 H. Nikessen, 7 H. Donkers 8 A. Vermeulen, 9 J. van Opstal, 10 Ant. Geerts, enz. C. C. Nieuw Ginneken op St. Denis, alhier deed de watervlugge A. van Dorst ze los de baard af: 1 en 2 A. van Dorst voornoemd, 3 Jac. Michielsen, 4 en 9 J. Marijnissen, 5 J. Antonissen, 6 H. van der Aa, 7 en 8 Gebr. Graumans, 10. 12 enz. Jan Graumans enz. Waspik zat op St. Quentin: 1 en 7 C. C. de Rooij, 2 A. Smits, 3 en 6 P. de Graauw, 4 en 5 Th. Gijsman, 8 G. Kuyten, 9 en 10 KI. Schmitz, enz. Bredase Bond op St. Denis: 1 A. Klee- mans, 2 L. J. Helmer, 3 4 en 15 P. Lee mans, 5 A. A. van de Rijk, 6 P. de Kort, 7 F. van Overbeek, 8 J. Akkermans, 9 W Voeten, 10 P. Martens, 11 B. Verdaas donk, 12 S. uys 13 en 16 C. Kwisthout, 14 H. Brokken, 17 L. Nuyten, 18 J. van Boxtel, 19 Gebr. Sips en 20 J. van Baal. enz. Serie 2 P. Leemans, die er gezeten heeft als de duivel op geerte; serie 3 P. Hermes. door infectie met een smetstof of virus Niet alleen duiven maar ook andere vo gels hebben van de pokken te lijden. Er zijn vier typen van deze grote soort te weten het honder-, duive-, musse- en kanarie en het kalkoenepokkenvirus. De smetstof kan van de ene vogelsoort op de andere worden overgebracht met als enig gevolg het optreden van de ziekte in een goedaardige zeer verzwakte vorm die niet meer is dan een reactie. Kippen kunnen door inenting met dui- vepokkenvaccin tegen de hoenderhokken onvatbaar gemaakt worden. In Engeland wordt dat veel gedaan. Vroeger dacht men dat de besmetting van de ene duif op de andere plaats vond via de uitwerpselen. De laatste ja ren is men van deze opvatting terug gekomen. De gevaarlijkste smetstof over brengers zijn de muggen. Zij zuigen een besmette duif bloed uit worden zodoende zelf besmet en brengen de ziekte door hun steek op een gezonde duif over. Een besmette mug kan zeven weken smet stofdraagster blijven. Ook door elkaar pikken in de reis manden worden jonge duiven met de ziekte besmet. In een geschikt medium (celeiwit) is het virus buiten het lichaam uitermate resistent. Het beste ontsmettingsmiddel is de verf-afbrander 140 graden celsius is voldoende. Daardoor worden prakisch alle ziektekiemen vernietigd. Alle jaren in de maand augustus wor den op ontelbare hokken de jonge duiven en dikwijls ook de late jongen van het vorig jaar, aangetast door de bekende aandoening, die wij pokken noemen. Bij duivepokken worden twee vor men onderscheiden. De jonge vogels worden in de regel aangetast door de bekende knobbeltjes op de washeid van de bek, de oogleden, de poten en soms ook de gehoorgang. De oude duiven die blijkbaar niet voldoen de antistoffen in hun bloed hebben heb ben het meest te lijden van de gele kaas achtige beslagen op de slijmvliezen voor in de bek en naast de tong die door on ervaren liefhebbers nog wel eens wor den verward met het geel (tricho). Duivepokken worden veroorzaakt In de praktyk enten negen van de tien liefhebbers om de een of andere reden niet. Wat kunnen zij nu in de kritieke periode alsnog doen om de pokken te be strijden? Het antwoord is: Spuiten (verstuiven) met een doeltreffend middel. Neem er een dat GEEN ddt bevat! Wie spuit met ddt-houdende middelen zal het hard vliegen niet volhouden. Ook is het mogelqk de ..brand" eruit te halen, door bestrijding van de bacte- riële neven-infecties en volgens sommi gen van het virus zelf door bepaalde ge neesmiddelen. Vooral in het beginsta dium worden goede resultaten bereikt. Allemaal goeie. BEN BRUINEN. WILLY GERAEDS, winnaar van de ronde van Nederoostenrijk Broei* Evers en de Zeeuw Cor Rentmeester zullen in 1966 deel uitmaken van de Dextro-Ener- gen-ploeg. JOHN BROUWER, de jonge Rot terdammer, die pas amateur werd en in Brabant een goede bekende is, werd opgenomen in de ploeg Trio-Bubble. AB GELDERMANS, Rudi Altig en Hans Junckermann verlaten in 1966 de Franse ploeg Margnat- Paloma en zulten voor het Itali aanse merk Ignis gaan rijden. WILFRIED BöLKE, de Duitse wegkampioen zal volgend sei zoen deel gaan uitmaken van het Belgische merkt Groene Leeuw en wordt dus ploegmaat van oud-wereld kampioen Benonl Beheyt. KAREL LEYTEN is nog steeds 2a?j rusten. Hij werd behan deld voor steenpuisten en is daar nog steeds niet van genezen. kelijk en daarom ook is er zo'n enorme belangstelling voor de match. RBC heeft de twee nieuwe aanwinsten, Verhagen en Baselier, opgesteld. NAC laat Vesters nog even op de reservebank zitten. De samen stellingen: RBC: doel, P. van Osta; ach ter, C. Hendriks, C. van Zandvliet, C. Cools, H. van de Ven; midden, A. Roks, P. van Hal; voor, P. Baselier, F. Verhagen, Verkuil en Van Wijck. NAC: doek P. van de Mefave; achter, F. van Ierland, R. Mul, A. Graaumans II en A. Pelkmans; mid den, J. van Goip en F. Vermeulen; voor, P. Petersen, J. Visschers, A. Graaumans I en T. Kaloperovic. In de tweede divisie B komt Baronie uit tegen NOAD. De voorwedstrijden van de Bredase club hebben met wisselend succes plaatsgevonden en daaraan zijn de vakanties natuurlijk niet vreemd. Nu iedereen weer in zijn oude omgeving is teruggekeerd komt er wellicht meer rust en samenhang in de linies. Beslist nodig ook omdat NOAD geen gemakkelijke tegenstander is. De laatste twee jaar kon Baronie niet van deze vereniging winnen. Overigens missen de Tilburgers hun NAC- aankoop Hein van Gastel, die nog steeds met 'n lichte blessure kampt en pas vol gende week gaat beginnen. Toch nog wel hindernissen voor Baronie Van Straaten zal ais doelman van het Neder lands jeugdelftal de laatste zijn! Wil lem II begint aan het eredivisie-karwei met een wedstrijd tegen Go Ahead, dat geen geweldige aankopen deed. 'Ook de tricolores hielden zich rustig. De bestq kansen liggen bij de thuisclub en of er gebruik van werd gemaakt weet men zondagmiddag 1 BRUSSEL (ANP) Wanneer Fejje- noord en Real Madrid in hun eerste twee duels voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor; landskampioenen niet tot een beslissing, mochten komen, zal een eventuele derde wedstrijd in het Heyzelstadion te Brus sel worden gespeeld. Als datum is vast gesteld woensdag 29 september. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Janny Schilder, de spil van Volendam, heeft het bestuur van zijn vereniging verzocht hem te ont heffen van zyn contractuele verplich tingen. Het is bekend dat er de laatste tyd by Volendam intern nogal wat moei lijkheden zijn tussen de betaalde spe lers en het bestuur. Het verzoek van Janny Schilder moet dan ook in het kader va.n deze problemen worden ge zien. Het ligt tevens in de lyn der ver wachtingen dat Jannie Schilder zon dagmiddag in de wedstrijd tegen SUtar- dia niet zal worden opgesteld. GOTENBURG (UPI) Wellwaar wijst de kalender ons erop dat wy nog hoog en breed in de zomer verkeren maar er zijn toch mensen die hun ge dachten al weer hebben geconcentreerd op het komende schaatsseizoen. Vooral in Nederland dat in het vo rige seizoen vele successen heeft ge boekt in de schaatserij - schijnt men zijn ongeduld niet te kunnen bedwin gen. Tot dusver hebben tientallen Ne derlanders kaarten besteld voor de we reldkampioenschappen hardrijden op de schaats die op 19 en 20 februari in Go tenborg worden gehouden. Zij hébben geboekt bij een Nederlands reisbureau en reizen in februari per bus naar Zwe den. Ook de belangstel1 ing in Noorwegen is groot. Een respectabel aantal Noren heeft al kaarten besteld terwijl ook al hotelkamers voor die twee dagen ziin geboekt. WOiPHJ4»T«mnr (Xf1 on.ze sPortlredactie). ZeelLtoFplaatsvetodcnan 1,04 teke" Va" de B™etox-manifestatlM die ta la?dVkom"nLn^ Norland, Frankrijk en IXnte- b. RORC-gemeten iacliten- Rnnn t ri tV? yïïg iumor' vaurien en stem, reusing om vietr uur in het sociëteitsgebouw fcuj de.jachthavens.

de Stem | 1965 | | pagina 17