R uim tevaartexpert fotografeert Prins Rahman kan geen fiasco riskeren europa ^Sportief- Rijk helpt mee aan inflatie Ministers doen liever gewoon.... GEEN WEERBALLON Zitstaking in gevangenis duurt voort Luchtnozem naar W oensdrecht Overstroming in Marokko: 22 doden Lagere tarieven transatlantisch luchtnet HEROPENING Spoedbczoek in Sabah en Serawak Geholpen door duisternis Twee Oostduitsers wijken uit naar liet Westen SfilSE-eeiï straffc Verzekeringsagent Boerenschuur ui brand erings blast niet afdoende Vanaf 11 oktober derde radio-programm a Geen speelbal VERRAAD AARDBEVING Europa-zegels BOTSING SPECULATIES LANDBOUWSCHAP: Paniek in camping Wijsheid voor Johnson Veertig dagen vasten te veel voor predikant MIJNHEERexcellente titel: Nieuwe kampioen in bantamgewicht alrijke gewonden Poolse kinderen laten trein ontsporen (ientiane^^QOf^T HAINAN: BIRMA .VIETNAM: 1 LUZON' THAILAND Bangkok J A ZUID-^^ CAMBODJA ^Pnom-Penh^VIETNAM: 5-3 ^Sogong~g ■MINOOROi [NEGROS r.MINDANAO :Jesseltqnj iBROENEI KOEALffl LOEMPOER- 3. B 0 N E 0 zzzb\ (Kalimantan) J* MO N E S I (Sulawesi) DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 Prins Abdoel Rahman: lede ratie blijft. (Van onze redacteur John Bindels) KOEALA LOEMPOER/DJAKARTA Voor de economische situatie in Maleisië is het afstoten van het eiland Singapore niet zonder ge voelige consequenties gebleven. In Koeala Loempoer is er melding van gemaakt, dat sommige Maleisische fabrieken nog maar halve dagen werken, terwijl menig industrieel zijn produktie voor veertig procent in Singapore kwijt kon. De Maleisische minister van financiën Tan Siew Sin heeft intussen te kennen gegeven, dat zijn regering terug wil naar de handelssituatie, zoals die voor de breuk in de federatie was. Dit betekent in economisch opzicht een poging tot toenadering, terwijl in de oren van premier Lie' Koean Yoe van Singapore nog het Malei sische dreigement nagalmt, dat maatregelen kunnen worden verwacht wanneer Singapore op handelsgebied met Soekarno gaat flirten. bied nauw zijn verbonden aan de poli tieke plannen van de in Cambridge op geleide Abdoel Rahman (62), door wiens toedoen de Maleisische federatie een feit is geworden. Niet iedereen deelde twee jaar geleden zijn geloof dat de multi-raciale hutspot van Chinezen, Maleiers, Indiërs, Dajaks en andere in boorlingen in federatief verband le vensvatbaarheid zou houden. Maar on danks de provocatie van de People's Action Party in een overwegend Chi nees Singapore, geloofde de tengkoe in de mogelijkheid van harmonieuze sa* menwerking. Het zou economische voordelen geven, zo werd verwacht. En als hoofd van een meer conservatieve coalitie-regering, waarin niettemin Chinezen en Indische partijen mee speelden, deelde de tengkoe Lie's ge loof in een Maleisisch Maleisië, een de mocratische federatie, steunend op fun damentele gelijkheid van alle rassen. Maar hij wilde ook greep hebben op de veiligheid in Singapore, omdat hij de stad beschouwde als een communistisch broeinest. Hij was geobsedeerd door de Chinees-communistische dreiging in zuidoost-Azië. PARIJS (UPI) - Een van Frankrflks voor aanstaande ruimtedeskundigen, Alexan der Anannff, heeft vrijdag gezegd dat hij donderdagavond tegen zonsondergang ruim een half uur een „vliegende scho tel" heeft waargenomen. An&noff, in 1.950 winnaar van de inter nationale ruimtevaartprijs. die een jaar later naar Werner von Braun ging, nam het fenomeen waar in de lucht bij Dreux, ongeveer 80 km ten westen van Farijs. Hij zei, dat hü foto's van het voorwerp had gemaakt en het door een verrekijker had bekeken. Een. andere ooggetuige was de burge meester van het dorp waar Ananoff zich bevond. Het voorwerp had de vorm van een discus-of een lens, aldus Ananoff, en het bewoog zich over een aanzienlijke af stand toen hij het gadesloeg. Het ver dween tenslotte boven een sirruswolk ..die alleen o.p een hoogte van ongeveer 7.000 meter kunnen bestaan". De Amerikaanse vliegbasis in Evreux. in hetzelfde gebied, deelde mee van het Franse weerinstituut te hebben vernomen dat omstreeks 18.00 uur plaatselijke tijd een weerballon was opgelaten. De politie op het depot van de Amerikaanse lucht macht in Dreux meldde omstreeks 22.30 uur plaatselijke tijd een weerballon met een diameter van ongeveer 6 meter te hebben waargenomen. Ananoff zei, dat hij en andere aanwe zigen aanvankelijk dachten een ballon te zien, maar bij nadere bestudering van het voorwerp kwam men tot de conclusie dat het „iets anders" moest zijn, vanwe ge zijn wijze van voortbewegen en zijn snelheid en omdat het licht dat het uit straalde. de indruk gaf dat het van bin nenuit werd voortbewogen. Om 23.35 uur donderdagavond, zo voeg de Ananoff eraan toe, zagen hij en ande ren een enkel lichtpunt die zich drie minuten lang van de zuidelijke naar de noordelijke gezichteinder voortbewoog zonder geluid te maken en zonder een spoor achter te laten. BERLIJN/GOETTINGEN (UPI) Een Oostduitser (26) is cr gistermorgen vroeg in geslaagd zwemmend het westelijk deel van Berlijn te bereiken. Oostduitse grens wachten bemerkten niet dat de man de grensrivier overstak. Ook bij Goettingen is gistermorgen vroeg een Oostduitser naar het Westen uitgeweken. Geholpen door de duister nis wist hij zich ongezien een weg door de Oostduitse grensversperringen te ba nen. In de Franse sector van Berlijn deed zich vrijdagmorgen vroeg een incident voor toen een Oostduitse grenswacht, een lichtspoorkogel afvuurde op een West- bcrlijner die op een uitkijktoren stond. De man bleef ongedeerd. ANGOLA/LIA (Reuter) Een 500-tal gevangenen van de strafinrichting in de Amerikaanse plaats Angola/Louisiana riin een zitstaking begonnen omdat een gevangene met speciale toeziehtfunctie geschoten had op een gevangene die vol gens hem probeerde te ontsnappen. De protesterende medegevangenen wei gerden aan het werk te gaan en kregen daarom geen eten. De afgelopen nacht waren de deuren van de slaapzalen ge sloten en de gevangenen verbleven op hnnr,faSyej u autor'teiten hadden ge- Ben do gebruikelijke zwermen mug- dnde zouden'haCt'e Wel spoediS tot een /^P) Gisteren brak in hnPMncl op de zolder van een vonH uUo-nb.rand uit- de schuur be- h,,jd 25.000 kg stro. De vrouw des dni Was alleen thuis, toen de brand V.PT Passerende verzekeringsagent vlam ontdekt water doofde deze de waarmee hij dacht de brand Seklaard te heoben. Gri??r alie zekerheid ging mevr. Van irietl u man, die op ongeveer 100 achter de woning werkzaam was, k<m i wen* Deze Sing op de zolder kij- n» wen z¥' dat deze *n lichterlaaie stond, vim* ™eer uit Geffen kon tegen de va h fe4nie^ meer uitrichten. Behal- laniu 0 ëhigen ook een aantal kleine vat? P^S^eedsehappen en een gedeelte vmleu huisinboedel verloren. De schade vpVÏSL gGraamd °P ongeveer ƒ65.000. De lijk dekt de schadegedeelte HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Radio Unie en de daarin vertegenwoor digdc omroeporganisaties hebben besloten om met ingang van maan dag 11 oktober a.s. elke dag van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's mid dags een derde radioprogramma te verzorgen. Dit is het resultaat van de besprekin- gen, die de afgelopen weken tussen de ministers van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en set N.R.TJ.-bestuur zijn gevoerd, waarbij ook de regerings commissaris voor het radiowezen betrok ken was. Het derde net zal in hoofdzaak een ont spannend karakter dragen. In verband met de beperkte financiële middelen, die in de eerstkomende maanden voor het derde net uit de luisterbijdragen beschik baar zijn, zal voorlopig een eenvoudig programma worden uitgezonden. Dit programma zal. volgens de N.R.U.. dagelijks via de f.m.-band worden uitge zonden. De N.R.U. vertrouwt erop dat de P.T.T. erin zal slagen vóór 11 oktober voorzieningen te treffen, waardoor ook dit derde radio-programma op een mid dengolf te beluisteren zal zijn. Het derde net zal niet vooruitlopen op de toekomstige ontwikkeling van de om roep en het uiteindelijke karakter van de radioprogramma's, welke immers dooi de nieuwe organen, als voorzien in de omroepnota's mede zullen worden be paald. Het bestuur van de N.R.U. heeft met het oog op de consequenties van perso nele en financiële aard, alleen voor het nog resterende deel van dit jaar de ver antwoordelijkheid voor de uitzendingen op het derde net op zich kunnen nemen. Voor het jaar 1966 zal nader overleg met de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk worden gevoerd, terwijl over de verdere ontwikkeling en de programma-samenstelling op de ver schillende netten eerst na de totstand koming van de nieuwe organen beslis singen kunnen worden verwacht. Koeala Loempoer heeft bekend ge maakt dat het oornemens i- betrekkin gen aan te knopen met Zuid Slavië en andere, aOost-Europese staten. Het zal er geen bezwaar tegen maken, dat Singapore, zelf vriendschappelijke be trekkingen met socialistische landen" op prijs stellend, hetzelfde zal doen. Maar anders wordt het, wanneer de Sovjets in Singapore op het vinketouw gaan zitten, of rood China merkbaar in filtreert in commerciële aangelegenhe den. Dan wordt het eiland, waarvoor premier Prins Abdoel Rahman van de Maleisische federatie vreest en waar tegen hij voortdurend waakt: een speel bal van communistische elementen. De toenadering van Rahman tot Singapore voor wat de handelsbetrekkingen be treft, wordt nu zó verklaard, dat het eiland uit de armen van Indonesië wordt gehouden, door het voldoende kans te geven met de Federatie handel te drijven. Dat is ook min of meer een voort vloeisel uit de overeenkomst, die de tot de federatie toegetreden staten nog geen twee jaar geleden zijn aangegaan. Abdoel Rahman heeft er al bij het uit treden van Singapore op gewezen, dat een dergelijke overeenkomst in ieder geval handelsbetrekkingen tussen Sin gapore en Indonesië zou verbieden. Die daad zou als vijandig en dus als ver raad worden beschouwd. Nu Indonesië een slag om de arm gehouden heeft, voor wat de erkenning van Singapore inclusief verdedigingsbases betreft is het gevaar dat Lie zaken zal gaan cloen met Soekarno niet acuut. Rejaratnam Singapores nieuwbakken minister van buitenlandse zaken, heeft al laten ho ren, dat de Britse bases van groot be lang zijn voor de verdediging van het eiland en van Maleisië. Als de tengkoe mee bouwt aan de toekomst van een onafhankelijk Singapore, althans niet tegenwerkt, mag de federatie de bases blijven gebruiken. Tengkoe Abdoel Rahman realiseert zich inmiddels heel wèl, dat hij in de ogen van zijn volk een mislukking wordt geacht, wanneer Singapore bank roet zou gaan, met Indonesië onder één hoedje zou gaan spelen, of communis tisch zou worden. Nu de harde confrontatiepolitiek van de Indonesiërs Singapore niet langer geldt, is het niet denkbeeldig dat Sa bah en Serawak, twee andere Maleisi sche deelstaten op basis van dezelfde Indonesische tactiek zullen 'worden be naderd, om aldus een aardbeving in de federatie te bewerkstelligen. De centrale Maleisische regering liecft tot heden weinig gedaan om zich bij deze staten bemind te maken. De Maleiers vormen er niet het grootste volksdeel en in Serawak heeft de strijd lustige communistische organisatie duizenden recruten aangetrokken uit een bevolking, die voor vijfendertig procent Chinees is. Gematigde leden van de linkse United People Party in Serawak hebben zich al aan speculaties gewaagd door te pra ten over afscheiding van Maleisië en de mogelijkheid van een aparte federatie met Sabah. In dat geval blijft de Britse verdediging gegarandeerd en houdt de confrontatie op. Premier Lie van Sin gapore heeft al gewaarschuwd voor In donesische actie gericht op het inpik ken van de staten op Borneo. Het is wel duidelijk, dat de vooruit zichten voor de internationale verhou dingen en rondom het Maleisische ge- Van 27 september tot en met 23 okto ber zullen de Europa-zegels 1965 verkrijgbaar zyn. Zij worden dooi de PTT in de waarden van 18 en 20 cent uitgegeven. Door de Europese postadministraties is een ontwerp van de IJslandse kunstenaar Hoer- dur Karlsson gekozen. Het is een boomtak met drie bladeren; onder aan de tak een vrucht gevormd uit de letters CEPT (Conf. Europ. des adm. des Postes et des Téle-comm.) Links in het zegelbeeld het woord Europa. Kleuren 18 cent: lichtbruin, rood en zwart; 20 cent; blauw, rood en zwart. Nog geen twee jaar na de oprichting van de federatie vond Abdoel Rahman dat Leiden in last was. De tijd was rijp voor een openlijke botsing van gods diensten, talen en culturen. De Malei ers vreesden te worden overvleugeld door de beter ontwikkelde, technisch bekwamere en ondernemende Chinezen. De tengkoe vreesde dat Lie's People's Action Party, die al aanhang had ge kregen op het vasteland, Maleisische kiezers zou losweken van zijn United Malay Nationalist Organization. Maleisische extremisten in de rege ringspartij hadden al overgeschakeld naar de theorie van Maleise hegemonie in de federatie. Hun aanvallen op Lie als de man die de „eerste Chinese pre mier van Maleisië" wilde zijn, vonden een breed gehoor, toen de People's Ac tion Party in Singapore ten strijde trok tegen de algemene verkiezingen op Ma- lakka, waarna bloedige rassenrelletjes ontstonden. Tezelfdertijd diende Maleisië voort durend antwoord te geven op de In donesische confrontatie-politiek en diende de tengkoe zich aan als vader van de Maleiërs, waarmee hij Soekar- no's grote rivaal werd. Gaandeweg kwam vast te staan, dat Abdoel Rah man niet langer de kampioen van de multi-raciale gemeenschap kon zijn, Lie Koean Yoe: blijven eten zonder de loyaliteit van zijn eigen onderdanen te riskeren. Hij was er zich van bewust dat, wilde Maleisië de In donesische „verpletteringsacties" blij ven bestrijden, het land zich niet kon permitteren betrokken te raken bij een onbeheerst internationaal conflict. Daarom hakte de tengkoe na rijp be raad de knoop door en liet Singapore los. De tengkoe heeft benadrukt, dat Ma leisië Engelands beste bondgenoot is en dat de bases en het defensieverdrag moeten blijven bestaan. Hij heeft er op aangedrongen Sabah en Serawak te blijven verdedigen als ruggegraat van de federatie, die er blijkens onbevestig de geruchten een deelstaat zou bijkrij- gen door aansluiting van het aangren zende olierijke sultanaat Broenei. Vrijdag was premier Abdoel Rahman op bezoek in de Borneose deelstaten. Bij zijn aankomst in Jessclton, Sabah, verklaarde hij dat de deelstaten naar zijn overtuiging de federatie zullen trouw blijven. Het onverwachte bezoek van de tengkoe wordt in direct ver band gebracht met de speculaties over de toekomst van de deelstaten na Sin gapores uittreden. Hij zei, na de Sera- wakse leiders te hebben gesproken, dat hij tevreden was over de daar thans heersende situatie. Intussen staat het voor Engeland vast, dat de Britse rol in het verre oosten praktisch is uitgespeeld, als de federa tie uit elkaar zou vallen en de confron tatiepolitiek zou ophouden. Met de Ver enigde Staten zou Engeland dan Australië kunnen gaan bijstaan, als de invloed van Peking in Indonesië zou zijn toegenomen en communistische guerilla's Australisch Nieuw Guinea zouden bedreigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dat de overheid met haar prijsverhogingen in de verschillende sectoren steeds meer meewerkt aan prijs stijgingen is de laatste tijd al enige keren geconstateerd. Ook in het zojuist ver schenen jaarverslag van het Landbouw schap wordt hierop gewezen, althans voor wat 1964 betreft. Het bestuur schrijft, in zijn jaarverslag, dat de particuliere consumptie vorig jaar binnen het raam van de toenemende na tionale produktie gebleven is. Hieruit is dus geen nieuwe spanning ontstaan. De overheidsbestedingen en de particuliere investeringen gingen echter niet onaan zienlijk boven dit niveau uit. „De over heid heeft blijkbaar in de ontwikkelingen in 1964 geen aanleiding gezien om door beperking van juist haar uitgaven corri gerend op te treden. Een opwaartse prijs ontwikkeling van 5,5 procent is ondanks alle gunstige factoren, die men er tegen over kan stellen, een inflatoire impuls, die men niet ongestraft kan laten voort bestaan", aldus het jaarverslag, Het acht de loonexplosie van vorig jaar niet de enige schuldige. „Het importprijspeil steeg met 4 proeent, de huurverhoging deed een duit in het zakje en voorts dient men het effect niet te verwaarlozen van hogere prijzen voor overheidsdiensten". (Van onze verslaggevers) MAASTRICHT Het onderzoek door de marechaussee naar de gevaarlijke laag- vliegstunt die 'de 21-jarige Nederlandse sergeant-vlieger N. E. V. met een Fouga Magister dinsdagmiddag boven de Euro camping te Valkenburg en camping La- naken heeft uitgehaald en waardoor hon derden kampeerders in paniek raakten, is nog niet afgesloten. Er is dus ook geen enkele beslissing genomen over de aard van de straf, die sergeant-vlieger V. zal worden opgelegd. Evenmin staat vast dat hij voor de krijgsraad moet verschijnen Sergeant V. volgde in Brustem (bij Hasselt) een gecombineerde Nederlands- Belgische vliegopleiding. Gisteren werd na een langdurig overleg tussen de commandant van het vliegveld Brustem en de overste van het Neder landse detachement op het vliegveld, be sloten V. van Brustem naar Woensdrecht over te brengen. Door dit terugzenden van V. naar Nederland is het verdere verloop van het onderzoek in handen gekomen van de commandant van de vliegbasis Woensdrecht. De mogelijkheid dat de man krijgstuchtelijk wordt ge straft is niet uitgesloten. Hij kan daarbij in rang worden teruggezet en verwijderd worden uit de militaire vliegersopleiding. Hij zal dan elders zijn diensttijd moeten voltooien. In Brustem is men zeer verontwaar digd over het optreden van V. „Iedere vlieger weet als hij zoiets doet, wat hem te wachten staat. Hiervoor geldt geen pardon". ZIE OOK PAGINA 3. CH1CO, CALIFORNIE, (UPI) Veertig dagen vasten en bidden „om wijsheid voor president Johnson" heelt de predikant Ge orge J. Strong het leven gekost. De predikant van de African Methodist Church in Chico (Cali fornia), vader van negen kinde ren, placht elk jaar te vasten en te bidden. Dit jaar bad hij voor namelijk om wijsheid voor John son opdat er vrede in Vietnam zou zijn. Zijn vasten eindigde zon dag en zoals hij gewoon was te doen, vierde hij dit feit met een avonddienst in de kerk. Maar dit maal was hij te zwak en werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteren overleed. Dominee Strong, die 59 jaar was, zag zijn gewicht met meer dan 60 kilo afnemen. RABAT (RTR) Als gevolg van een onverwachte overstroming ln de vallei van de Ourika in Marokko zijn min stens 22 mensen verdronken. Er wer den nog mensen vermist. Gevreesd wordt dat het dodencijfer tot 40 of meer zal stijgen. Door zware regenval in het Atlasge bergte steeg het peil van de rivieren Ourika en Tarzaza zeer snel, waardoor een grote hoeveelheid water het dal, ten zuiden van Marrakesj, instroomde. Vele huizen werden verwoest, evenals drie bruggen. Twee hotels liepen zware schade op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG DE BESLISSING van minister Suurhoff inzake de burgerlijke beleefdheidsvorm in de ambtelijke correspondentie is een strikt per soonlijke geweest. Ook het feit, dat hij liever gewoon met mijnheer" en liever niet met „excellentie" aan gesproken wil worden. De ministerrjad heeft over de mi nisteriële titel nog geen enkel be sluit genomen. De kwestie is ook nog niet officieel aan de orde ge steld. Dit zal, om met premier Cals te spreken, gebeuren, wanneer be langrijkere zaken afgehandeld zijn. Toch wordt de zucht naar democra tisering ook onder de ministers en staatssecretarissen steeds groter. Men begint langzamerhand in de persoonlijke sfeer te wedijveren, wie het verst durft gaan. Minister Von deling bijvoorbeeld vindt de excel lente aanspraak ook al afschuwelijk en sommige andere ministers en staatssecretarissen kijken verrast op, wanneer zij zich excellentie" horen noemen. Enkele andore .excellen ties" plegen daarentegen niets te horen, wanneer men hen met mijn heer 'de minister durft betitelen- Overigens dient gezegd te worden, dat de ambtelijke stukken van ver schillende ministeries al heel wat plezieriger lezen dan enkele jaren geleden, al zal het wel nooit gebeu ren, dat men zich verdringt om de ze stukken in handen te krijgen. 'T VALT trouwens allemaal wel mee in het Haagse regerings centrum met de ministeriële status- kwestie. Zolang een dr. Veldkamp in het Internationaal Perscentrum zijn koksmuts opzet en zolang een dr. Vondeling de rugzak grijpt en een voettocht door Scandinavië maakt, om ergens langs de weg neer te vallen en zijn potje te koken, gaat het nog wel. En zolang de kinderen van premier Cals hun vader precies hetzelfde beoordelen en bekijken als welk ander kind zijn vader en wan neer dezelfde minister-president blij is zijn korte (verkenners.)broek weer eens te kunnen aantrekken en ver van het kabinetsberaad en het par lementair gemonkel te kunnen pick nicken lijkt een strijd of de al of niet excellente titel alleen maar be lachelijk. Mr. Barend Biesheuvel trapt toch wel op de rem van zijn fraaie ministeriële auto, wanneer hij ergens een vriend of kennis ziet wandelen en mr. Joseph Luns zal iedere gewone burger even joyeus groeten als hij dat bij welk vreemd staatshoofd of collega pleegt te doen. Om dan nog maar niet eens te spre ken van al die ministers en staats secretarissen, die op gezette tijden hun sportpak aanschieten om een fiks partijtje turnen, volleyen, voet bal en zo te spelen met tegenstan ders, die niet in de verste verte op welke staatsman ook lijken EN WIE ZAL durven beweren dat mr. Maarten Vrolijk, de goedlachse bewindsman van C-R.M. zo'n s-tatuszoeker is, of dat prijsbre ker Den Uyl zonodig de titel om kneld wil houden. Prof. I.A. Diepen horst, de werkelijk excellente vrij gezel van O. en W. zou er alleen maar om lachen en er een fraaie, ironische volzin aan wijden. En de oud-kapitein-ter-zee P S. de Jong, die Defensie als een volleerd onder nemer bestuurt, kent waarschijnlijk nog wel een stevige Maringrap, die op dit alles van toepassing is. ,,AJjs ze maar gewoon blijven doen mogen ze voor mij heten hoe ze zelf willen", zeggen de paar vaste bezoekers van de Kamertribunes steevast. Daar zit wel wat in, ook al wil mijnheer Suurhoff, de minister van SAN REMO (ANP) De Italiaan Tomasso Galli is in San Remo aan de Italiaanse Rivièra Europees kampioen m het bantamgewicht geworden. Hij versloeg in een gevecht over 15 ronden titelhouder Mimoun Ben-Ali (Spanje) op punten. Bijna was het gevecht niet door gegaan, want Ben-Ali wilde een aanmer kelijk hogere vergoeding toen hij kort voor de aanvang hoorde, dat de partij door de televisie zou worden uitgezon den. Verkeer en Waterstaat, er zijn mou wen wel eens graag voor opstropen- WARSCHAU (UPI) Vier kinderen, in leeftijd variërend tussen acht en negen jaar, hebben een treinongeluk veroor zaakt waarbij 34 reizigers verwondingen opliepen. Het ongeluk, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt, gebeurde woens dag in Zuidwest-Polen toen de kinderen oud ijzer en keien op de rails hadden gelegd en een lokale reizigerstrein, ont spoorde. Twee van de gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. Een van hen heeft een gebroken nek terwijl een ander een ge broken rug opliep. In totaal verblijven nog 11 gewonden in een ziekenhuis. De jongens, twee broertjes van acht en negen en twee vriendjes, beiden acht jaar oud, vertelden de politie dat zij het ijzer en de stenen op de rails hadden gelegd om te zien „of de trein er over heen zou kunnen komen". Het ongeluk gebeurde juist buiten het dorp Pustkow-Zurawski in de provincie Wroclaw. Volgens de autoriteiten zou het aantal slachtoffers veel groter zijn ge weest wanneer de trein niet juist vaart had geminderd voor het station van hel dorp waar een halteplaats was. SCHIPHOL (ANP) Luchtvaartmaat schappijen in diverse landen hebben gis teren laten weten dat volgens hen de tarieven voor vluchten over de Atlantische Oceaan moeten worden verlaagd. Deze maatschappijen, waaronder Pan American, TWA, Air Canada en de KLM, berichten, dat zij voorstellen hierover zul len indienen op de eerstkomende verga dering van de IATA, de internationale organisatie der burgerluchtvaart, die op 20 september a.s. in Bermuda zal begin nen. Pan American en TWA zullen voorstel len per 1 april 1966 als proef een basis tarief van 250 dollar (f 900) in te stellen voor een retourbiljet per lijnvliegtuig tus sen New York en Londen, uitsluitend be stemd voor reizigers (ook individuele), die daarbij tevens een reservering voor hotels en andere arrangementen bestellen. De geldigheid van zo'n excursiertour zou 2 of 3 weken moeten zijn. De KLM zal een soortgelijk voorstel doen, maar beperkt zich niet tot het ba sistarief voor de vlucht alleen, doch zal adviseren dat voor een volledig verzorgde zgn. ITé-vliegvakantie van 14 dagen van Amsterdam naar New York prijzen zullen worden berekend vanaf f 1300,- per per soon, afhankelijk van hotel en verdere arrangementen. Het goedkoopste retour- biljet tussen Amsterdam en New York bedraagt thans (zonder hotelkosten), f 1248,-. Air Canada meent dat een eersteklas retour tussen New York en Londen van i 2563 tot f 2152 kan worden verlaagd. (Advertentie) DINSDAG 24 AUGUSTUS om 10.00 uur na verbouwing van MAISON KARRESTRAAT 23 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 15