SJES FSLEIDER sbedrijf red a rva ren Iers De invloedsferen van Delft en Eindhoven Auditorium LEVEN TUSSEN STEIGERS FOR MEN ONLY? :KANTOQR HAGE „BREDA" tMES of ANNEN Industrieel beleid Uitbreidingen maatschappij liqe indiensftredinq DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965- iet Montreal, Algiers, heel veel andere buiten is het werk van de tele- op het Telegraafkantoor voor jonge mensen, die ng houden, die een goed en en er prijs op stellen Igenoten in een prettige :k te verrichten. 1 september a.s. aanvangt schrijfmachine-, teletype- 'at, wordt reeds het volle irdt voor bedrijfsrekening lit van diploma Mulo A of talen) of een gelijkwaardig iiploma. Ie Breda «STRATIE ZIJN NOG VACANT VOOR ouder met MULO-opleiding, rekt tot aanbeveling, hieden op diverse afdelingen, erkkring met gunstige arden ;slag regeling studiekostenregeling mden tot het Hoofd van de te Breda (tel. 24284), onder ïTRIJKERIJ STRI. meningen met eigen autobus onstraat 15, Breda thuis) tel. 01600— Gebruik makend van de mo derne bouwelementen, staal, be ton en een ontzagwekkende op pervlakte glas, ontwierpen de ar chitecten prof. ir. S. J. van Emb- den en zijn medewerker J. Choisy voor de Technischê Hogeschool Eindhoven een complex strakke utiliteitsgebouwen. Links op de foto het hoofdgebouw, na het Groothandelsgebouw te Rotterdam, het grootste gebouw van Nederland. Op de voorgrond de hal voor fysische technologie en op de achtergrond het torenge bouw voor elektrotechniek. De rector-magnificus van de Technische Hogeschool Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus (63), zegt persoonlijk tevreden te lijn met het algemeen financieel schema voor de periode 1966—1969, dat minister Diepenhorst van Onder wijs en Wetenschappen voor de T. H. Eindhoven onlangs bij de Twee de Kamer heeft ingediend. Hij is gelukkig, omdat nu einde lijk een vier-jarenplan is opgesteld dat veel geschikter is voor werken op langere termijn, dan begrotin gen, die van jaar tot jaar moeten worden opgesteld. De hogeschool te Eindhoven kan volgens genoemd schema tot 1970 jaarlijks 28,5 miljoen inves teren aan bouw en inrichting. In richting en apparatuur vormen verreweg de zwaarste post op het Eindhovense budget. Ze vergen na melijk niet minder dan 60 procent van het investeringsbedrag. Prof. dr. Posthumus is al vanaf 15 no vember 1956 gewoon hoogleraar aan de T.H. Vanaf die datum was hij tevens secretaris van de senaat, tot hij op 9 mei 1961 na het plot seling overlijden van zijn voorgan ger dr. H. B. Dorgelo bij konink lijk besluit benoemd werd tot rec tor-magnificus. Vrijwel zijn gehele loopbaan aan de T.H. heeft prof. dr. Posthumus tot op heden door gebracht temidden van steigers en betonmolens. En dit zal zo wel blijven. TIL EINDHOVEN GROEIT TORENHOOG Het is een bekend feit, dat de Ne. derlandse universiteiten en hoge scholen hun studenten voorname lijk rekruteren uit eigen regio. Dit geldt ook voor de Technische Ho geschool te Delft en meer nog voor die van Eindhoven. Tweederde van het aantal studenten, dat aan de zuidelijke T.H. studeert, komt uit Brabant en Limburg. Op onderstaande kaartjes zijn, respectievelijk voor de T.H. Delft en de T.H. Eindhoven, de gebieden waaruit de meeste technische stu denten komen in zwart (gearceerd) aangegeven. Opmerkelijk is, dat de stad Breda en de Baronie zowel studenten leveren aan Eindhoven als aan Delft. Ze vormen geogra fisch gezien dan ook 't scheidings- gebiecl van beide hogescholen. De kaartjes van de invloedsferen van Delft en Eindhoven zijn geba seerd op „gewogen" gegevens van het studiejaar 1961 1962. Sinds dien heeft Eindhoven (dat toen nog in zijn aanloopperiode vertoefde) een sterke groei beleefd. De in vloedsfeer van T.H. Eindhoven schijnt de laatste jaren zich dan ook verder uit te breiden, voorna melijk naar 't westen. Opgemerkt moet worden, dat studenten, die de opleiding civiel ingenieur, weg_ en waterbouwkunde, scheeps'- en vliegtuigbouw, mijnbouw, land meetkunde en bouwkunde (tot 1966) kiezen, nu nog zijn aangewe zen op Delft. Volgens de laatste, ons door de T.H. Eindhoven verstrekte gege vens, studeren momenteel in Eind hoven 949 Brabantse, 429 Lim burgse en 29 Zeeuwse studenten. De cijfers voor een aantal Brabant se steden zijn als volgt: Eindhoven 344; Tilburg 69; Breda 47; Bergen op Zoom 7; Roosendaal 7; Waal wijk 6 en Oosterhout 5. EINDHOVEN, met zijn 180.000 inwoners de vijfde stad van Neder land. kreeg in het noordoosten een nieuwe skyline. Op de plaats, waar nog geen tien jaar geleden de drassige grond van het Dommel dal als een wig tot diep in de stadskern drong (tot aan het nieuwe station) steken moderne bouwwerken thans torenhoog de lucht in. Het zijn de strakke gebouwen van de Technische Hogeschool, waar van de drie giganten het hoofdgebouw, de hoogbouw elektro techniek en de hoogbouw technologie de meest markante blik vangers vormen. Het noordoostelijk stadsdeel van Eindhoven, Tongelre genaamd, wordt bovendien geaccentueerd door de eveneens torenhoge in aanbouw zijnde Boerenleenbank en het nieuwe Diaco- nessenziekenhuis. D£N HAAG AAlCCEcBURG Oï'_F CCTTESCA.M CV c v BREDA ZOCM ROOBENOAAV Men is in Eindhoven wel wat ge- wend. De stad met haar wereld'ver maarde industrieën noemt zich met trots het dynamische hart van Neder land. Eindhoven industriestad, maar dat niet alleen. De kubieke reuzen van het Dommeldal doorbreken de slo gan, dat alles wat in Eindhoven hoog bouw is, Philips is. De lichtstad" is in tien jaa.r tijds tevens een volwaar dige „hogeschoolstad'' geworden. Het is allemaal snel gegaan, over eenkomstig het snelle levenstempo van deze stad. Eerst op 23 juni 1956 werd bij KB. de Technische Hogeschool Eindhoven gesticht, waarvoor reeds voor de tweede wereldoorlog plannen waren beraamd. Toen kon begonnen worden met de bouw van een fonkel nieuwe hogeschool op een terrein van tachtig hectare, dat door de stad Eind hoven beschikbaar was gesteld. De groei was verbluffend. De majestueuze gebouwen werden letterlijk uit de moerassige grond omhoog gestampt. En reeds op 19 september 1957 kon koningin Juliana de hogeschool feeste lijk openen. Aanvankelijk had bouwmeester, prof. ir. S.J. van Embden, opdracht gekre gen voor het ontwerpen van een hoge school voor duizend studenten. Maar prognoses komen lang niet altijd uit. Ook in Eindhoven niet. De toeloop van studenten was veel groter dan verwacht en de plannen moesten keer op keer worden herzien. De T.H., die in september haar tweede lustrumjaar ingaat (gerekend vanaf de oprichting) telt nu al meer dan tweeduizend stu denten. En het aantal ingeschrevenen voor het studiejaar 1969-1970 schat men nu %al op 3400. De tijd zal leren of deze berekeningen kloppen 1). Intussen bouwt de hogeschool door. Hoogbouw voor de theoretische gedeel ten van de studies en hallenbouw voor de laboratoria en practicum- ruimten, onderling met elkaar verbon den door „luchtbruggen". Tot op he den werd voor f 200 miljoen geinves- teerd in gebouwen, inventaris en ap paratuur. Voor de komende vier jaar komt daar liog eens ruim f 100 mil joen bij. Nog kostbaarder wellicht, maar moeilijker in cijfers uit te drukken, zijn de investeringen in personeel en intellect. Ruim 1500 docenten en per soneelsleden werken aan de T.H. Met de studenten samen vormen zij een hogeschoolbevolking, die even groot is als het aantal inwoners van het Zeeuwsch-Vlaamse Oostburg en het Brabantse Waspik. Het aantal academici, dat op de T.H. werkzaam is, bedroeg op 2 juli j.l. 314. Gp die dag steeg het aantal afgestudeerden van Eindhoven tot 322. Dit betekent in feite, dat eerst toen de „produktie" van academici door de T.H. te Eindhoven de „consumptie" van academici heeft overschreden. Als men hierbij bedenkt, dat de der de T.H., in Enschede, zeker nog ge durende enkele jaren academici aan het produktieproces zal onttrekken, behoeven we voor een overproduktie aan technici vooralsnog niet bevreesd te zijn. Bovendien is er nog volop vraag naar afgestudeerden, o.a. bij Philips, AKU en de oliemaatschappijen. Dit verzekerde ons rector magnificus, prof. dr. K. Posthumus, tijdens een vraag gesprek, dat hij ons welwillend toe stond tijdens zijn drukke voorberei dingen voor de rectorale rede op 20 september a.s. bij de opening van het nieuwe collegejaar Is de vraag naar academisch ge schoolde technici voorlopig nog groot genoeg, dit betekent niet. dat indus trialiserende gemeenten bijvoorbeeld geen rekening moeten houden met het toenemende aantal afgestudeerden. Zy zullen bij de uitbreiding van hun in dustrieparken er rekening mee moe ten houden, dat zij voor de toekomst voldoende industrieën hebben met hoog gekwalificeerde arbeidsplaatsen. An ders zullen de academici uit eigen streek genoodzaakt zijn elders emplooi te zoeken. Reeds nu kan men, bij voorbeeld in Oosterhout en Etten con stateren, dat jonge industrieën met voornamelijk arbeidsplaa-tsen voor on geschoolden of zgn. bedrijfsgeschool- den, een tekort aan werknemers heb ben. Dit, terwijl ze destijds voorna melijk aangetrokken werden om de plaatselijke (pendelende) bevolking werk te verschaffen. De jeugdige tech nisch goedgeschoolde vaklieden zijn in dergelijke industrieën echter niet op hun plaats en... gaan wéér pendelen. Met jonge academici gaat het vermoe delijk dezelfde richting uit. 2) Gelukkig worden ook in de zuidelij ke provincies, die op dit gebiecl nog een achterstand hebben weg te werken de ontwikkelings. en studiemogelijkhe den steeds meer benut, zoals men on der meerT kan pönstater^n aantde gro te toeloop van studenten in' Eindho ven (zie kaart elders op deze pagi na). Men is, op de Technische Hoge school dan ook doende het aantal stu dierichtingen nog verder uit te brei den Eindhoven heeft reeds een op leiding voor wiskundig, werktuigkun- Een hardnekkig misverstand houdt de legende staande, dat vrouwen geen verstand hebben van techniek. Ook de stereotiep, dat tneisjes, de techniek stude ren niet echt vrouwelijk zijn, blijkt niet voor verbetering vat baar. Dit ondanks het feit, dat de moderne Eva's autorijden,, vlot de gecompliceerde keukenappa- ratuur kunnen hanteren en een sterk gemechaniseerde huishou ding besturen. Hoe dan ook, de Technische Hogeschool te Eindhoven bleek niet in staat de algemene opinie en evenmin de traditie van T.H. Delft te doorbreken. Het werd eveneens een mannen-hoge school. Eindhoven telt slechts 20 vrouwelijke studenten. Dat is precies één procent van het to tale aantal ingeschrevenen. De kaarten liggen dus net eender als in Delft, ivaar 80 vrouwelijke studenten zich moeten handha ven tussen 8000 mannelijke col lega's. Behoudens in Rusland en in China zo wordt beweerd moet de vrouw overigens overal ter wereld haar aanzien in de techniek nog verwerven. Alle meisjesstudenten van de T.H. Eindhoven zijn lid van het Algemeen Vrouwelijk Studenten Dispuut „Artemis". Ze houden iedere week een lunch en drin ken op gezette tijden samen thee. dig, elektrotechnisch, scheikundig en natuurkundig ingenieur. Volgens prof. dr. Posthumus is van de uitbreidingen, die Eindhoven momenteel in het vi zier heeft, de nieuwe studierichting (de zesde) voor bedrijfskundig ingenieur het verst gevorderd. De opleiding, waarvoor nog toestemming van de minister nodig is. zal beginnen in het studiejaar 1966-'67. Ze is een novum in Nederland. (In de Verenigde Staten kent men al geruimte tijd de oplei ding tot „industrial enigeer".) De nieuwe opleiding heeft tot doel studen ten voor te bereiden op vele functies op niet constructief gebied, die door ingenieurs worden vervuld, zoals plan ning, kwaliteitsbeheersing en werk- structurering. Aan bedrijfskundigen bestaat een grote maatschappelijke be hoefte, aldus de Eindhovense rector- magnificus. Voor de iets verdere toekomst is reeds in voorbereiding de opleiding voor bouwkundig ingenieur. Deze vraagt in tegenstelling tot de be drijfskundige opleiding voor de T.H. wel extra, nieuwe docenten e.i nieu we ruimtelijke voorzieningen Maar het curatorium van de hogeschool heeft er alle hoop op, dat ook deze studierichting, die ook aantrekkelijk kan zijn voor meisjes, in de toe komst zal worden gerealiseerd. Het is vanzelfsprekend, dat, met de toename van het aantal studenten en de uitbreiding van de studierichtingen de bouwactiviteiten gelijke tred moe ten houden, ja zelfs op deze ontwik kelingen vooruit moeten lopen. Na de zo gehete eerste bouwronde, waarvan het auditorium het grandioze sluitstuk vormt, is men nu reeds bezig met het gebouw voor warmte en stroming, dat de start vormt van de tweede bouwronde. Begin volgend jaar hoopt men vervolgens aan te vangen met de bouw technische natuurkunde en nog later met een gebouw voor de centrale technische dienst. Verder bestaan er plannen voor een tweede gebouw elektrotechniek en voor een mensa en sociëteit voor de stu denten. En dan staat er nog een bijzonder interessant project te wachten, de kernreactor. De principiële toestemming hiervoor is er al, de constructie- en bouwtekenin gen zijn klaar. Een kwestie is nog rond te komen met de veilig heidsinstanties. KEES DE BEKKER Prof. ir. S. J. van Embden schreef in Bouwkundig week bladeen interessant en filoso fisch artikel over de bouw van de T. H. Eindhoven. Aan dit probleem wordt uit voerig aandacht besteed in een rapportdat het E.T.I. Noord-Bra bant onlangs heeft uitgebracht over Oosterhout. De foto's by dit artikel zijn van de Reproduktiedienst van de Tech nische Hogeschool Eindhoven. Het thans in aanbouw zijnde audi torium van de H.T. Eindhoven wordt een gebouw met bijzondere allure. Het is enig in zijn soort en zal naar men nu reeds durft beweren zijn weerga in West-Europa niet vin den. Het auditorium ligt recht tegen over het hoofdgebouw (rechts op de foto nog zichtbaar) en is middels een „luchtbrug" daarmee verbonden. Het complex bevat in totaal zes tien collegezalen, die samen 3000 zitplaatsen tellen. In het midden van het gebouw bevindt zich de aula, met rond 600 zitplaatsen. Ver der zijn er een riante vergaderzaal voor de senaat en een aantal hulp ruimten. Op het hoofdniveau ligt te vens een zeer grote verzamelhal tevens kantine. Kolossale verschuif bare deuren maken het mogelijk de verzamelhal bij de aula te voegen. Auto's voor aan- en afvoer zullen ongehinderd het gebouw binnen kunnen rijden. Voeg bij dit alles nog een magi straal concertorgel waarmee de aula verrijkt zal worden, dan hoeft men geen profeet te zijn om te. kunnen voorspellen, dat zowel de burgerij van Eindhoven als allerlei organisa ties en verenigingen weldra veel interesse zullen tonen voor dit T.H. auditorium. Dit kan gelukkig alleen maar de moderne opvattingen over de ver houding hogeschool en gemeen schap ten goede komen. Het leidt geen twijfel, dat het complex uitermate geschikt zal blij ken voor manifestaties. De Kon. Ne derlandse Chemische Vereniging heeft al besloten er begin september volgend jaar, haar congres te hou den. Men zal alles in het werk stellen om het auditorium bij de herden king van de tiende dies natalis 27 april 1966 in gebruik te kun nen nemen. In navolging van wat de Kath. Hogeschool te Tilburg, bij het in gebruik nemen van het nieuwe hogeschoolgebouw in de Reit, aldaar, gedaan heeft, wil de T.H. Eindhoven tijdens de tweede lustrumfeesten, komend voorjaar, de hogeschoolgebouwen openstellen voor het publiek. Alg. Handelskennis it enz., ol wilt U hier jaar? de moderne verkoop- niddelenbedrijf? n voor ons die wij in bureau van dit blad. MiDOt^auRü TÊRNttyzsK)

de Stem | 1965 | | pagina 11