Reizend Zeeuws Volkstoneel startklaar voor Monaco Groot-seminaries gaan samen doen GUY franse COGNAC f 11.10 Pater Robert de Caluwe gaat feestje vieren Ook toetreding Sas van Gent tot n.v. „Zegam FINANCIËLE PROBLEMEN OPGELOST Fins Oecumenisch Centrum verjaart Tijd voor het planten van aardbeien is aangebroken )mloop van flaanderen Vandaag Morgen HOEVEN EN LIESBOSCH: ORIGINELE Doorgereden na botsing Rotterdammer te Kapelle bekeurd Hulster groej «j verdedigt Nederlandse eer Tienduizend gulden Prologue Ereplicht Voorstel b. en w. aan raad Torenuurwerk Aanbod van handappelen neemt toe aablaJ P« Slew Snelle berechting Normale omgangsvormen Succesvolle laatste showboatvaart KNVB-Zeeland Zeeuwsch- Vlaming ikonenschilder en ruiter Brand op schip te Terneuzen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 IG/TERNEUZEN ïema voor de amateur- rijd Omloop van laanderen zaterdag en er als volgt uit: rEBNEUZEN-TERNErZEV Guido Gezellestraat, Jaco\> :elsestraat, Axelse brug( rug Middensluis, Nieuw Brug Nieuwe Sluis, Vloos- oek: Rijksweg Terneuzen- veg Hoek-Biervliet Bier- Biervliet-Hoek, Braakman- aat, Weg naar IJzendijke, eg. Ameliadijk, IJzendijke: de Zachariaspolder, le ,r Pannenhuis, Mauritsweg, aat. Markt, Koningirme- Prov. weg Rijksgrens, Weg Prov. weg O. en W. Z.-Vl., dv. weg O. en W. Z.-Vl., ov. Verbindingsweg, Dijk- Kasteelstraat, Prov. weg iekwart. Terneuzen: idem. idem, Zandstraat, Weg >te of Oude Alberp., Scha- e Straat, Westdam, Kloos- ;w. Tnz. Sas van Gent, idem. Terneuzen: idem, yg. Brug Nieuwe Sluis, npolder, Brug Middensluis, Axelse brug, Axelsestraat, aat, Guido Gezellestrafc, Dok weg, Mr. F. J. Haar- cstraat. Oostelijke Kanaal- ij ksw. Axel Sluiskil, Ssdijk, estdorpe: Graaf Jansdijk, ng, Riezenstraat, Zuiddor- istraat, Hoofdweg Noord, cel-Rode Sluis, Moerspuise- ht: Prov. weg Zuiddorpe- nt Jansteen: Prov. weg isteen, Molenstraat. Clinge: ged. Hulst, Belg, grens, Gravenstraat, Nieuwstraat, Maelstedeweg, Stationsweg. Markt, Corn, de Vosplein, -aat, Zoutestraat. Graauw: aal. Weg Melopolder. Hdh- )uivenhoekseweg, Lange Schapersdijk, Lepelstraat, plein, Cloosterstraat, Zoute- aarde: Tertiaire weg, Mid- ;sestrat, Drie GezustersdijR, arinastraat, Axel: Cathari- osten Blijsestr. Langedreef, •mendij k, v. Gistelestrat. Nieuwendijk, Prov. weg el, Tertiaire weg, Zaam- nslag: Axelseweg, Plein straat, Reuzenhoekseweg, •neuzense weg. Terneuzen: 'g, Prov. weg Neuzen-Axel. erd. Edenstraat, Belamy- tr., Jacob Catsstraat, Gui- lat. OOSTBURG-OOSTBURG START verlengde Noordwal, alstraat, Zuidzandsestraat, Prov. weg, Oostburg-Zuid- dzande: Oostburgsestraat, Vlariaweg, Prov. weg Zuid- d. Cadzand: Prov. weg dzand, Ringdijk, Badhuis 3 Wielingen, 't Haventje, anaalweg. Retranchement: inaalweg, Inlaag - beoosten itellendijk, Cadzandseweg, traat, Ter Hofstede, Braam- weg oude Tol naar Sluis. weg Rozenoord, St. Pie- ilversmidstraat, Klooster- ilenahof. Ridderst.r., Nieuw- veg, Draaibrug, Sluis, Weg Kruisdijk, Sluissestraat, >nburg-Eede: Steenweg van ïaar Middelburg (B.) Nieu- versweg II, Kruising Rijks- burg-Belgische grens. Brie- uilpan. Steenweg naar St. ■uis: Dorpstraat, St. Pieters- iardstraat, Heerenweg, Lan- e Boomdijk I, Bakkersdam. *kje, Bakkersstraat, Grote- rg: Grote Dam. Zuidwal, :elsstraat, Ledelplein, Lange- erlandkerkje: Prov. weg terlandkerkje, Turk, Kaas- eg, Klein Brabantweg, Wa- weg naar Turkije. IJzen- edwarsweg, Mauritspolder, 'rov. weg Schoondijke-IJzen- ïdijke: Prov. weg Schoon- ike, Willemsweg, Rotonde, Lange Herenweg, Gater- [Jzendijke: Weg over den rommeweg. Weg naar Pan nepoortstraat Markt ''west), raat, Tivoli, Prov. weg eg over de Liniedijk, Pyra- rong, Kapitalen Dam. Bier- naai" de Prov. verbindings straat, Beukelstraat, Noord- uwlandseweg, Nieuwlandse wegen. Hoofdplaat: West Schoolstraat, Kersenlaan, Nummer één. Hoofdplaatse- is: Steenoven. Scheldekade, mlevard, Viaduct, Langeweg. Groede: Puyendijk, Noord- weg Voorstraat. Traverse, weg. Nieuwvliet: Dorps- inijendijk, Prov. weg. Zuid- weg Buitenlust, Sluis, via ude Tol. Sluissedijk, Sluisse* rpsplein, Oostburgsestraat, ug. Oostburg: Zuidzandse- ibriek, Lange Heerenweg, Hoogendijkweg. Kroonwij*, oordwal, FINISH. .4 uur Raadsvergadering 20 uur 't Is een gekke, rare' ze wereld. 14 j. iur De Vikingen komen, 1* 3" ITSDIJK 20 uur Truienbal j uur Jerry als zondebok, 8- ur Hij kan het niet laten* EtG ir De zondebok, a.l. e 30 uur Voor de vuist vreB' uur 't Is een gekke. ze wereld. 14 j. val jur Jerry als zondebok» ur Hij kan het niet laten» a-^ K ort Schieting .1 Bolling Schieting E ck 15 uur Schieting s 15.30 uur Ke -misfiaaibolhnj ing ibeurs 15 uur Amusement- uur Schieting ÏKE els 20 uur Dansen jp wip 14 uur Schieting staande - RC De zondebok, a.l. :n 21.15 uur Voor de vu **20 uur 't Js een gekke. rare' wereld, 14 j. v0. en 21 uur De Vikingen uur 't Is een gekke, rare, ize wereld, 14 j. Een joto, gemaakt tijdens een van de repetities in het Hulster J anseniuslyceum voor „De Wis kunstenaar". V.l.n.r. Han de Bac- Wim Borgsteijn, die zojuist heejt kerFons Roctus, Camiel Roctus, ge-or.akeld, dat hij „de benen net zo zacht als 't vlee kan koken" en daarmee de nodige hilariteit verwekt, Gorge de Maeyer, Jo de Block en regisseur drs. Louis Lockejeer. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Met ingang van 11 september zal bij wijze van ex periment begonnen worden met een gecombineerde priesteroplei ding voor het groot-seminarie van het bisdom Breda te Hoeven en dat van de priesters van het H. Hart te Liesbosch. Deze samen werking is de vrucht van een grondig overleg tussen de leiding van het Hoevense seminarie en die van het seminarie voor wijs begeerte en het eerste jaar van de theologische cursus van Lies bosch. Bij deze gemeenschappelijke cursus, die ook een nieuw programma krijgt, zal van meet af aan speciale aandacht worden besteed aan het uiteindelijk doel van de opleiding, de priesterlijke ziel zorg. Vandaar dat volgens het nieuwe program wijsbegeerte en theologie meer geïntegreerd zijn, en niet. zoals tot nu toe gebruikelijk, in twee of meer ge scheiden cursussen van esp twee en vier jaar g^oceerd worden. De opbouw van de gecombineerde opleiding ge schiedt geleidelijk aan. Voor dit jaar zal dus alleen het eerste jaar van de opleiding gemeenschappelijk zijn. Do centen zullen zijn de professoren van het groot-seminarie Hoeven en van Lies bosch Enkele dagen per week volgen de seminaristen lessen in Hoeven en de overige dagen te Liesbosch. Het docen tencorps staat voor dit eerste jaar on der leiding van de president van Hoe ven, drs. W. v. d. Riet en van de rec tor van het seminarie Liesbosch, drs. Ant. J. v d. Voort s.c.j. Men begint met 32 studenten, 18 van Liesbosch en 14 van het bisdom Breda. Er zijn 15 docenten beschikbaar. Al geruime tijd zijn er in Nederland besprekingen gaande in de kring van de groot-seminaria, zowel van de bis dommen als van de orden en congre gaties, die een reorganisatie van de i priesteropleiding beogen. Men wil het studieprogramma aanpassen aan de ei sen van de tijd en tot nauwere samen werking tussen de bestaande instituten komen. In deze lijn moet men ook de samen werking zien tussen het groot-seminarie te Hoeven en het seminarie van Lies bosch. Als onmiddellijke voordelen van deze combinatie ziet men een vervolle diging en tevens een sanering van het lesprogramma. Vervollediging in die zin dat het docentencorps meer gedifferen tieerd kan worden en dat. zonder dat de opleiding op specialisatie gericht word toch voldoende aandacht aan specialis ten kan worden besteed. De opleiding, waartoe men denkt aan een vijfjarige basiscursus en een driejarige differen tiatiecursus, moet in de eerste plaats op de praktische zielzorg gericht zijn en volwaardig wetenschappelijk zijn. Zoals men weet is vorig jaar een soortgelijke gecombineerde opleiding tot stand gekomen van de kapucijnen, de pa ters s.v.d te Teteringen en de paters van de H. Familie, welke concentratie te Tilburg gevestigd is. Ook landelijk is er voortdurend contact over dezp zaken. Aan de experimentele samenwerking die nu is aangegaan tussen het bisdom Breda en de Priesters van hèt H. Hart ligt de hoop ten grondslag, dat het mo gelijk zal blaken in voortdurend con tact en samenwerking met het lande lijk overleg te komen tot een wijsgerig- theologisch studiecentrum te Breda. Dat centrum zou dan een mogelijkheid tot opleiding kunnen bieden van priesterkan didaten van de diverse groot-seminaria, maar ook van godsdienstleraren M O. en helpsters enhelper s voor de zielzorg. Dit zou uiteraard betekenen, dat het groot-seminarie dan niet langer in Hoe ven gevestigd zou blijven, hetgeen men overigens op meerdere gronden aanbe velenswaardig vindt Een van die gron den b.v is, aat men het leefniveau van de plaats van vestiging van grote in vloed acht op de studenten en in dat opzicht gaat de voorkeur uiteraard uit naar een stad. Ook het klein-seminarie van het bis dom Breda krijgt met ingang van het komende studiejaar iets nieuws. Voor het eerst zal men er externe leerlingen aannemen die een priesteropleiding wil len volgen. Van de 33 nieuwe leerlingen z(jn er 7 extern en van de hogere klas sen worden 6 studenten extern. Het opleidingscentrum voor pastorele werkers in de zielzorg te Breda, dat de naam Maartenshof heeft gekregen, begint zijn werk op 25 september. Van de 85 kandidaten die zich hebben aan gemeld zijn er 19 aangenomen en 6 aan vragen houdt men nog in beraad. De stu denten zijn uit het hele land afkomstig, maar de meerderheid komt uit de buurt van Breda. Ook enkele religieuzen begin nen dit jaar hun studie aan de Maar tenshof. De cursus godsdienstleraar M.O. te Breda, die een parallelcursus is van .ine te Nijmegen, begint op 18 september met ongeveer vijftig studenten. Vooral men sen uit het onderwijs blijken zich tot deze studie aangetrokken te voelen Tot de studenten behoren zusters van Roosen daal en van Oudenbosch en enkele ca- thechisten van de E.K. Voorts zijn er nogal wat leken uit Breda en Roosen daal en percentsgewijze ook veel 'it Zeeland. Dan men in het bisdom Breda met verlangen naar de resultaten van deze studie uitziet kan men vastsellen als men weet. dat bij de jongste be noeming niet minder dan twaalf pries ters godsdienstleraar werden. HOLLANDSE PRIJS PER HELE FLES (Van onze correspondent) vanAREuREB^; D.e ke™isexpk,,.anl H. weg bii Kfln»nïrdan? rf5ed °P rijks- tegen een vraehL T zljn Pers°nenauto genYaearnede deVacK en met de vrachtauto van de fa B «J VaneRdalnJUOndae 7era°a-"ing h« een stónd Van n Zanddijk bij Kruinin- n stond Van R. met zijn wagen in de berm en toen was de politie |ISw ee waarschuwd. Van R. werd meigenomen h ®roePsbllrea" in Kapelle, waar tegen hem proces-verbaal werd opge- ™lgeni>men W"d hem bl°^ (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst bruist al enige tijd van activiteit. Dit in verband met de deelname door he gezelschap aan het internationaal amateurtoneelfesti- val, dat begin september te Monaco zal worden gehouden. Het RZTV zai daar de Nederlandse eer hoog moeten houden met een interpretatie in de imposante Opera van Monte Carlo van Pieter Langendijks kluchtige een akter „De Wiskunstenaars". Het ge zelschap heeft zich, toen enkele maan den geleden het Werkverband Katho liek Amateurtoneel en de Nederland se Amateurtoneel Unie het RZTV naar Monaco afvaardigden, niet onverwijld in het avontuur gestort. Wanneer op maandagavond 6 september in Monte Carlo het doek valt over de uitvoe ring van De Wiskunstenaars zal een periode van hard zwoegen en veel- zorgen-hebben voor het Zeeuw.se ge zelschap zijn afgesloten. Regisseur drs. Louis Lockefeer verheugt zich bijzonder in het optre den van zijn „troupe" in Monaco. Dat doen alle leden. Zelfs die leden, die enkele maanden geleden de Commissie Monaco gingen uitmaken en zich be lastten met het regelen van de finan ciële zaken rond de reis en het optre den naar Monaco. Maar toch is de verzuchting „ik wou dat alles achter de rug was" niet van de lucht. Louis Lockefeer slooft zich zo'n twee avon den per week uit om zijn discipelen bij te brengen hoe de opvoering van De Wiskunstenaars wel dient te ge schieden .vooral voor een waarschijn lijk erg kritisch publiek, dat voor het grootste gedeelte geen Nederlands verstaat. De grote frequentie van de aanwijzingen van de regisseur werkt een beetje vermoeiend op de der tien discipelen, die de wiskunstenaars en consorten gestalte dienen te ge ven. Louis Lockefeer raakt echter te vreden. ..Het wordt oen puike opvoe ring daarginds", pleegt hij nu dik wijls te zeggen. De Commissie Monaco moet ervoor zorgen, dat er tienduizend gulden op tafel komen. Ter bekostiging van de reis die het RZVT, dertig man sterk de leden en hun verloofden of echt genoten zullen maken. Dat is voor waar geen gemakkelijk karwei. Voor al wanneer men in aanmerking neemt dat het enthousiasme over de uitver kiezing van het RZVT in bepaalde kringen beslist niet zo groot is als in de gelederen van het RZVT zelf. Maar de tienduizend guldens komen er. Zijn er al grotendeels. Bijeengebracht door gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. het rijk, de provincie, het be drijfsleven en door de leden, die zelf f 3000 hebben moeten opbrengen. De Commissie Monaco heeft ook een aanzienlijk bedrag uit verschillende bronnen gepuurd. Tenslotte zal de instantie .die het internationaal festi val organiseert, de reis- en verblijf kosten van tenminste tien leden voor haar rekening nemen. De financiën kwamen echter maar erg langzaam binnen .Zo langzaam, dat men er wel eens over heeft gedacht de opdracht terug te geven. Een dergelijke sugges tie is nimmer uitgesproken. „We ko men er wel", heeft Louis Lockefeer dikwijls laten horen. Zijn optimisme stak iedereen aan. Ook de leden van de af en toe zwaar beproefde Com missie Monaco. Wat d© opvoering betreft: die is voorzien van een Frans „prologue" die zaïl worden uitgesproken door de creator ervan, Louis Lockefeer. De proloog dient ertoe, het publiek enig inzicht te geven in wat zich op de planken zal gaan afspelen. Drs. Locke feer heeft in zyn regie de nadruk laten vallen op het visuele element cn op een zo levendig mogelijke mise- en-scène. „Anders snappen ze er daar helemaal niets van", argumenteert hii. Men speelt tegen het decorum van een aantal zetstukken ;het vervoer van een compleet decor naar Monaco is onmogelijk. De hoofdrollen zullen worden vertolkt door Camiel Roctus uit Kloosterzande en George de Mae yer uit Stoppeldijk, die emotioneel met elkaa,r van gedachten zullen wisselen over melkwegen, hemelkrin gen, een al dan niet draaiende zon, het voltiseren van het vaste lichaam „ik geloof zowel van man als vrouw", zoals een van de ondeskun dige en ongeïnteresseerde toehoor ders zal opmerken en over „het strontje van een hond en hoe dat tot zilver wordt gelaboreerd". Het spel is aan te merken als een „simple histoire d'amour", zoals de proloog het zal doen geloven, met veel kod dige, opzienbarende en enigermate onwaarschijnlijke ontwikkelingen .An dere belangrijke rollen worden ver tolkt door Fons Roctus, Wim Borg steijn, Riet Hageman en Jo de Block. Het decor is van George de Maeyer en Frans van den Berg. Het RZVT heeft de beschikking over bijzonder waar devolle, klassieke, kostuum* Het RZVT is er fel op gebrand, een zo goed mogelijk figuur te slaan in Monaco„Dat is een ere plicht", heeft Louis Lockefeer, dé grote man van het RZVT, „zijn mannen" dikwijls voorgehouden. Het gezelschap won twee keer in successie in 1963 en 1964 het WK A-landjuweel en werd tweede, toen in 1963 in Haarlem het natio naal landjuweel werd betwist. Het won zes keer het Zeeuws land juweel. Die indrukwekkende ere lijst rechtvaardigt de uitzending van het gezelschap naar Monaco. Wordt de opvoering van „De wis kunstenaars" daar een succes, dan is het niet denkbeeldig, dat het RZVT nog dit jaar een televisie opvoering van het spel van Pieter Langendijk, een leerling en be wonderaar van Molière, zal mogen geven. De toneelgroep werd ongeveer 12 jaar geleden opgericht. Aanvankelijk bracht men veel regionaal getinte stukken, die voor een gedeelte waren geschreven door de regisseur. Gelei delijk is men zich gaan toeleggen op het klassieke repertoire. De kern van het gezelschap is in de afgelopen twaalf jaar gehandhaafd gebleven. Er zijn enkele nieuwe krachten gewor ven en de toneelvereniging Stoppel dijk levert regelmatig haiar beste krachten o.m. George de Maeyer. Het laat zich aanzien, dat binnenkort weer een aantal nieuwe leden hun intrede zullen doen. „We zullen logenstraffen dat we aan bloedarmoede lijden", zegt de regisseur een beetje vinnig. Hij is altijd vinnig geweest. Dat ver klaart de successen van het RZVT ook al. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. De raad van deze gemeente zal tijdens de dinsdagavond, a.s. te houden open bare vergadering worden gecon fronteerd met een voorstel van b. en w. tot toetreding van de ge meente tot de n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij (Zegam) en de ge meente in het maatschappelijk ka pitaal van de n.v. te doen deel nemen met negen aandelen van 1000,Tevens stelt het college voor burgemeester R.A.J. den Boer aan te wijzen als gemachtigde in de vergadering van aandeelhouders van de Zegam en wethouder H. Stevens als zijn plaatsvervanger. Dc gemeente heeft geen eigen gasbe drijf Voor het geval de raad mocht be slissen, dat de gemeente niet zal toetre den tot dc n.v. Zegam, vragen b. en w. dat de raad het toch goed zal vinden, dat de Zegam de levering van (aard) gas aan Sas van Gent voor haar rekening neemt. Een ander voorstel betrft het aangaan van een vaste geldlening van 600.000 bij de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Dc gemeente heeft dat bedrag toegewezen gekregen uit het lenings quotum voor de periode van augustus tot en met oktober 1965 Er zullen binnenkort verschillende ver beteringen worden aangebracht in en aan de toren van de parochiekerk van de H. Maria Hemelvaart. Bevoorbeeld het torenuurwerk zal moeten worden vervan gen. B. en w. stellen de raad voor, de daaraan verbonden uitgave van 4550 te betalen. Het torenuurwerk zal daarna aan de gemeente worden overgedragen Ook de klokkestoelen moeten worden vernieuwd, terwijl het kerkbestuur van mening is, dat de luidinstallatie moet worden geautomatiseerd. In dit geval ad viseren b. en w. het kerkbestuur een subsidie van 3707 aan het kerkbestuur te verschaffen, zijnde de helft van de te maken kosten. Voor de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde gemeente is een subsidie van 250 weggelegd, indien de raad overeenkomstig het voorstel van b. en w. beslist. De kerkvoogdij had een bijdrage van 500 gevraagd voor de aan leg van een tuin rond het kerkgebouw. Het college stelt tevens voor een jaar lijkse bijdrage van 100 te geven in de kosten van onderhoud van de tuin. Andere voorstellen betreffen o.m. de verkoop van een stuk grond aan de Poel straat aan de n.v. Centrale Suiker Maat schappij, de vaststelling van een nieuwe regeling voor het verpachten van staan plaatsen aan kermisinrichtingen, het ver lenen van medewerking aan de r.-k. lage re meisjesschool, die het assortiment leermiddelen wenst uit te breiden met enig handenarbeidmalerieel en de vast stelling van de partiële herziening 1965 van het uitbreidingsplan, dat de bestem ming van de gronden in de omgeving van de Wests luis regelt en van een wijziging van de begroting over 1965 De raad zal ook enkele aanvragen om gemeentegrond in erfpacht en verzoekschriften, om ge meentegrond te mogen kopen, behaniie len. (Van onze correspondent) KAPELLE Het aanbod van hand appelen kan in de komende weken op de Zeeuwse fruitveilingen weer gaan toenemen, want sinds donderdag mag het ras James Grieve worden aange voerd en dit ras wordt vooral op het jonge moderne fruitbedrijf veel geteeld. James Grieve is'een appel met een bij zonder fijn aroma, die altijd zeer ge vraagd is in binnenland, maar dok wel voor export, al is de tere schil een be zwaar. Het aanbod van deze appel was op de eerste aanvoerdag nog niet groot, want voorwaarde is dat de vruchten enige kleur moeten hebben alvorens ze aan gevoerd mogen worden en daar man keert het op veel bedrijven nog aan. Er wordt in Zeeland nauwlettend op toege zien, dat. dit ras niet te vroeg wordt ge plukt. De prijs lag de eerste dag tussen 55 en 70 cent per kg al naar gelang de maat en de kwaliteit. Deze prijs is iets hoger dan het vorig jaar bij het begin van de aanvoer van dit ras werd be taald. Andere appelrassen die thans aange voerd mogen worden zijn Benoni en Tij- deman's Early Worchester, ook twee ras sen die enkel op de jonge moderne be drijven, voor komen. Het aanbod van deze rassen zal echter niet groot worden omdat hiervan het areaal maar gering is. Deze appels werden nog iets duurder betaald dan James Grieve. Tn Amsterdam is snel recht gesproken over een aantal jongelieden, die zich bij een provo-rel hebben, misdragen. Dat is goed en juist. Hoe sneller dit soort misdrijven wordt bestraft hoe groter de preventieve werking ervan is. De bezwaren tegen de forse straffen door de politierechter opgelegd, geuit door de verdedigers, hadden vooral betrekking op het feit, dat de gestraf ten niet tot de provo's behoorden, maar slechts uit nieuwsgierigheid de onge regeldheden hadden bijgewoond. Dat zij de ten laste gelegde belediging van het gezag hadden begaan, werd overi gens niet betwist. Zonder ons te begeven in de details van een. rechterlijk vonnis, willen we vaststellen, dat naar onze stellige over tuiging miskenning van het gezag een der grootste oorzaken is van veel on rust. Dat geldt evenzeer voor de auto mobilist, die meent dat hij gerust ze ventig kilometer snel mag rijden in de steden en dorpen, als voor de jonge fietser, die elk rood stoplicht negeert. Het gebrek aan eerbied voor het ge zag ligt precies zo ten grondslag aan het optreden van groepen nozems of provo's of hoe zij zich willen noemen. Het gaat hier om het bewust tarten, van het gezag en het veroorzaken van ongeregeldheden. Wie daarvoor zoveel interesse toont, dat hij zelfs uit Zaan dam en Nijmegen naar Amsterdam komt om er bij te zijn, moet zich niet beklagen als hij een klap meekrijgt. Er is soms terecht kritiek op het optreden van de politie. Wanneer zij op krachtige wijze zorgt voor hand having van rust en orde tegenover lieden, die slechts minachting hebben voor alles wat met het gezag te maken heeft, verdient zij evenwel de steun van de burgerij en van de rechter. TAp last van minister Suurhoff (Ver- keer en, Waterstaat) zullen de dienstbrieven van de Rijkswaterstaat voortaan op dezelfde wijze beginnen en eindigen als in het particuliere briefverkeer gebruikelijk is. De ge adresseerde wordt dus aangesproken met: mijnheer, mevrouw of mejuf frouw en krijgt een „hoogachtend" tot besluit. Wij hopen van harte, dat het voor beeld van de Rijkswaterstaat door alle overheidsdiensten, ook de gemeente lijke en provinciale, gevolgd zal wor den. Normale omgangsvormen kunnen, immers alleen maar ten goede komen aan het contact tussen overheid en burgerij. Toegegeven, er is de laatste jaren al het een en 1 ander veranderd in de wijze waarop de overheid de Ne derlandse burger benadert. Toch ge beurt het nog maar al te vaak, dat men zich stoot aan de kille, ambtelijke stijl, die nog geaccentueerd wordt doordat meestal de gebruikelijke aan hef en afsluiting ontbreekt. Wij zien met belangstelling uit naar de eerstvolgende brief van een over heidsinstantie. Of zouden we alleen voor de Rijkswaterstaat mijnheer worden? BRESKENS De laatste door de VW georganiseerde showboatvaart is een groot succes geworden. Bijna duizend passagiers maakten de tocht mee. Voorts waren er genodigden, waaronder b. e w. van Breskens, de directeur van de pro vinciale VW, de heer J. de Regt uit Middelburg, en vele VW-bestuurderff uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De mu ziekvereniging Apollo uit Sluis zorgde voor de muzikale omlijsting. MIDDELBURG In de vacature, ontstaan in het bestuur van de KNVB afdeling Zeeland, na het vertrek van de heer J. Allaart naar Amsterdam, is voorzien. Bij enkele kandidaatstelling werd tot secretaris gekozen de heer Joih- Geers te Middelburg. IN DE zondagcompetitie van de KNVB afdeling Zeeland is Yzendijke 2 over geplaatst van de 2e klas B naar de 2e klas A. In de 3e klas A is alsnog ingedeeld Steen 3. HELSINKI De Zeeuwsch-Vlaamse priester Robert de Caluwe viert dinsdag 24 augustus met enige buitenlandse con fraters een bescheiden feestje in het Fin se dorp Espoo, bijna 25 km van Helsinki. Dan bestaat zijn Byzantijns Oecumenisch Centrum een jaar. Hij leidt dit centrum samen met vier priesters van verschillende nationalitei ten. De bedoeling van het oecumenisch cen trum is niet om bekeringen te maken, maar om het geloof van de kleine groep Finse katholieken te verdiepen en de betrekkingen met de lutheranen en or thodoxen te verbeteren. Vorig jaar werd het centrum te Espoo opgericht. Voordien was het gevestigd in Rekola, noordelijk van Helsinki. Plaats gebrek daar noodzaakte tot verhuizing. Robert de Caluwe vertelde, dat het voornaamste werk van de priesters van het centrum natuurlijk de viering van de liturgie is, maar daarnaast zijn er vele andere zaken, via welke zij in contact met de Finnen komen. Hijzelf is een bij zonder gewaardeerde ikonenschilder, maar bovendien theoloog, taalexpert en ruiter. Allemaal kundigheden, die hem in zijn werk goed van pas komen. Kunst en architectuur zijn belangrijke wegen, waarlangs het centrum in contact komt met de Finnen. Afgestudeerden van de kunstacademies in Helsinki komen gere geld naar Espoo om onder leiding van Robert de Caluwe nog wat ervaring op te doen. Deze Zeeuwsch-Vlaamse pries ter heeft alle ikonen in de kapel van Espoo zelf geschilderd. Er hangen trou wens ook ikonen van hem in de byzan tijnse kerken van München. Freiburg en Milaan. Zijn rijkunst kan hij botvieren op de paarden, die het centrum rijk is. De priesters gebruiken de paarden voor boodschappen in de buurt, maar de paar den zijn toch voornamelijk bestemd voor de jonge Finnen, die in het centrum op kamp komen. Het centrum van Espoo zal het enige oecumenisch centrum in de w.ereld zijn, dat over een sauna het Finse stoom bad beschikt. De bouw ervan was ge woonweg noodzakelijk, vertelt Robert de Caluwe, omdat de Finnen nooit op za terdag wilden komen vanwege het we kelijkse saunabad thuis. Sinds het cen trum over een sauna beschikt komen zij wel. Iedere zondag wordt de H. Mis in de kapel' van het centrum in het Fins gevierd. 90 procent van de bewoners spreekt Fins, 10 procent Zweeds. Dat is de reden, waarom Robert de Caluwe en zijn confraters in het Fins en Zweeds preken. Iedere zondag zijn er een 40 gas ten. Het centrum heeft de instemming van het Secretariaat voor de Christelijke Een heid in Rome. Deze zomer kreeg het centrum bezoek van mgr. dr. J. Wille- brands, secretaris van het Secretariaat, toen deze besprekingen ging voeren in Moskou. Hij toonde grote belangstelling voor ons werk, aldus Robert de Caluwe. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Waarschijnlijk doordat (las)vonken zijn weggesprongen, begon de betimmering van het woongedeelte van een bij de scheepswerf in Terneu zen in reparatie liggend binnenschip te branden. De brandweer rukt uit en was het vuur na een uur de baas. Doordat er geen meubelen in het schip aanwe zig waren, bleef de schade beperkt tot de betimmering. (Van onze correspondent) KAPELLE Het fraaie weer van de laatste tijd, dat door velen met grote vreugdeis begroet, is voor bepaalde on dernemers in de tuinbouwsector niet al te best, namelijk voor de aardbeiente lers, die moeten planten en niet beschik ken over een beregeningsinslallatie. Het is n.l. te droog voor het planten van aardbeien en het is er wel de hoogste tijd voor. Aardbeien, die het volgend jaar een oogst moeten geven, dienen in de eerste helft van augustus geplant te worden. Sedert verschillende jaren wordt de z.g. zomerbeplanting algemeen toege past. Vroeger werd in het voorjaar ge plant, maar dan was er een seizoen zon der opbrengst. Dat kon toen. omdat een aardbeienaanplant vele jaren mee ging. Tegenwoordig gaat een aanplant slechts een of twee jaar mee en daarom is men in de zomer gaan planten .waarbij er nog een produkt wordt geteeld, alvorens er aardbeien worden geplant. Geen oogst- vcrlies dus. Er zijn de laatste weken reeds heel wat aardbeien geplant maar waar men niet heeft kunnen beregenen hebben deze erg te lijden van zon en droogte. Groeien doen ze niet. Er zijn nog heel wat telers die zelfs helemaal nog geen kans hebben gezien om te planten omdat hun grond te droog is. Deze groep hoopt op een flinke bui. Bij de aardbeienteelt in de volle grond wordt dit jaar voor het eerst bij de nieuwe aanplant op grotp schaal gebruik gemaakt van zwa.rt plastic als grondbedekker. Dit plastic wordt in banen over de grond gelegd en er wordt een gat in gemaakt waar de plant door gaat. Bij proeven bleek deze teeltmetho de de laatste jaren zeer gunstige resul taten op te leveren. De onkruidbestrij- ding bij aardbeien werd er door vereen voudigd omdat er door het zwarte plastic geen onkruid komt. In de pluktijd woor den de vruchten niet vuil van de grond en bovendien is het erg belangrijk dat door gebruik van zwart plastic er een oogstvervroeging optreedt van soms bij na een week. Vooral voor de vroege rassen is dat belangrijk. Steeds meer telers gaan daarom dit seizoen over op deze teeltmethode. In de planttijd is hierbij bovendien belangrijk dat de grond onder het plastic niet zo gauw uitdroogt en er dus meer vocht voor de planten beschik baar blijft. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 3