GING INMAAKDAC I^hHSIHIBIIIHe SCHILDERSBEDRIJF SN VROUWENHAND moe van maagzuur? Waterverontreiniging en verzilting verontrustend Schapevacht voorkomt doorliggen Van vrouw tot vrouw Amerikaanse regering wil het geweer van Oswald Ik neem Wajang omdat het licht verteerbare margarine is en... zo heerlijk! KARAKTERSTIEKE DETAILS OOPSTERS lefoon 01850-26755 Rijn en IJssel „zorgwekkend" Voordelig saldo 300 miljoen op Amerikaanse betalingsbalans Vier schatgravers verongelukken op Oak Island Plannen Verkeerde kant neem naluur-grijze In zes jaar tijd Via Mexico zijn 80000 Cubanen uitgeweken Ruim 116 miljoen dollar op V.N.- begroting 1966 wajang- DOOR MIGNON G.E6ERWART. Huisvrouw Ln topvorm door Annemie Mac Gillavry uit de Parijse collecties is plaats voor :e klanten te adviseren n betere dameskleding. prettige werkkring 5-daagse werkweek zomer- en wintervakantie. die op prettige wijze iken als middag. -5 uur. -luist (tel. 01140-2351) 20 ha water in het louden met afnemers, n gemeentelijke instan- ;ferrein strekt tot aan- laar bekwaamheid ge- ensmiddelenorganisatie edsehap met hoofd- ir de gehele wereld, •engen staan bij ons ter beschikking. Ook ide functies wilt wor- metel-vakopleiding in kelijke mogelijkheid. iedere werkdag van .V., afd. Personeels- 01600-24511. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ongerustheid over de toestand van Rijn en IJssel neemt hand over hand toe. In het Westland bedreigt. Noordelijk, oos- de verzilting, die het kostbare Westland bedreit. Noordelijk, oos telijk en westelijk Nederland vre zen ernstige gevolgen voor de drinkwatervoorziening door de ver ontreiniging van beide rivieren. WASHINGTON (RTR) Het Ame- rikaanse ministerie van handel heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse be talingsbalans over het tweede kwartaal van dit jaar een overschot te zien heeft gegeven van bijna 300 miljoen dollar. Het voordelige saldo over het tweede kwartaal van dit jaar was 248 miljoen dollar groot en volgens het ministerie van handel kwam het na seizoensaan passingen op bijna 300 miljoen dollar- Over het eerste kwartaal van dit jaar was er op de Amerikaanse betalingsba lans een nadelig saldo van 690 miljoen dollar. De minister van handel Henn Fowler beantwoordde een vraag op de pers conferentie wat de invloed van een even tuele devaluatie van het pond sterling op de Amerikaanse betalingsbalans zou zijn. Hij zei, dat deze devaluatie on denkbaar was ,,Zij is zo ondenkbaar, dat ik er geen' commentaar op zou wil len geven" verklaarde de minister, die verder de resultaten welke Groot-Brit- tanr/ië de laatste tijd had bij de moei lijkheden met de betalingsbalans, „ze ker bemoedigend" noemde. CHESTER (UPI) Vier mannen, die op Oak Island groeven "aar een schat die er door de legendarische piraat kapitein Kidd begraven zou zijn, zijn om het leven gekomen op de bodem va-n een zeven nieter diepe put Volgens iemand van een reddingsploeg zijn de mannen omgekomen doordat de put zich vulde met „moddergassen" maar anderen schreven het drama toe aan koolmonoxidevergiftiging door de hulpmachine die boven aan de put liep. Kapitein William Kidd was een piraat, die op het einde van de zeventiende eeuw de zeeën afschuimde. Sinds 't ge rucht, dat hij op Oak Island een ge weldige schat zou hebben .begraven, hebben schatgravers er, tot nu toe, vergeefs naar gezocht De dykgraaf van het hoogheemraad schap Delfland mr. dr. J. P. Winsemius heeft zich dezer dagen opnieuw zeer zorgelijk uitgelaten over de toenemende verzilting van het Westland. Het rijks instituut voor de zuivering van afval water in Den Haag en de provinciale waterstaat hebben gedeputeerde ®ta-elJ van Overijssel gewaarschuwd, dat nei met het IJsselwalcr de verkeerde Kam opgaat, wanneer niet zo snel moge y een oplossing tot zuivering ervan worai gevonden. De dijkgraaf van het hoogheemraad- shcap Delfland is bezorgd dat het turn- dersgebied Westland catastrofaal getrof fen wordt door de Europoortplannen, die voorzien in onder meer het verli epen van de Nieuwe Waterweg.. De verzilting bedreigt het Westland al sinds bijna een eeuw. De laatste tijd echter neemt deze dreiging zeer ernstige vormen aan. Het water in het hoogheemraadschap Delfland is volgens deze dijkgraaf op lende plaatsen met 400 mg zout al 100 mg sterker, dan goed is voor de planten groei. Op slechts elf van de 52 meet punten bleek de kwaliteit van het water de laatste tijd redelijk te zijn. De hoog heemraadschappen Schieland, Delfland en Rijnland hebben in de afgelopen maan den regelmatig gewaarschuwd voor het verziltingsgevaar in de wateren en de bollen- en tuinbouwgebieden in westelijk Nederland. Plannen tegen deze verzilting zijn vol gens deze waterschapsdeskundigen even hard nodig als plannen voor Europoort. ,Zij moeten beide in feite hand in hand gaan, anders wordt de welvaart van de een de ondergang van de ander," aldus deze deskundigen. „Rijkswaterstaat moet daarom in hetzelfde ijltempo werken aan de bestrijding van de verzilting als aan de groei van Europoort." Rijnland levert al geruime tijd water aan Delfland om de verzilting nog tegen te kunnen gaan. Maar hoe lang kan Rijn land behoorlijk water blijven leveren, wanneer de Hollandsche IJssel en het IJsselmeer bedreigd worden door de waterverontreiniging van Rijn en IJssel? In hun rapport aan gedeputeerde staten van Overyssel waarschuwen het rijks instituut voor zuivering van afvalwater en de provinciale waterstaat van Over ijssel: „Ondanks alle internationale aandacht voor het vraagstuk van de waterveront reiniging gaat het met de waterkwaliteit van de Rijn de verkeerde kant op. De waterkwaliteit van de IJssel is bij nor male en kleine afvoeren slecht. Sane ring van deze waterleverancier van het IJsselmeer is zeer urgent, gezien het gebruik voor drinkwatervoorziening en doorspoeling van uitgestrekte gebieden. Het IJsselwater is van zeer grote bete kenis voor de gehele watervoorziening van Noord- en West-Nederland. Het is daarom van belang, dat de zuiverings- technische maatregelen ter voorkoming van verder verontreiniging van het IJssel water met kracht worden voortgezet. Ge zien de grootte van deze rivier moet hier van een ernstige verontreinigingsgraad worden gesproken." Aldus deze officiële instanties aan gedeputeerde staten van Overijssel, die zich thans beraden over de organisatievorm van de afvalwater zuivering in hun provincie. Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. m Wees goed voor u- ilf(en uw maag) MEXICO STAD (UPI- De Mexi caanse regering heeft meegedeeld dat sinds 1959, toen Fidel Castro de rege ring in Havanna van kolonel Batista om verwierp, 80.000 Cubanen via Mexico zijn uitgeweken, voornamelijk naar de Verenigde Staten. Elfduizend Cubanen bleven in Mexi co, van wie er zesduizend wachten op visa voor de Verenigde Staten. Vijf duizend mogen in Mexico blijven als po litieke vluchtelingen. Momenteel passeren 800 Cubaanse vluchtelingen per maand de Mexicaanse grens, zo werd meegedeeld. (Advertentie) NEW-YORK (REUTER) Oe Thant heeft de VN-begroting-1966 inge diend tot een bedrag van méér dan 116 miljoen dollar. Dit is ruim aclit miljoen meer dan voor 1965. Oe Thant wil het personeel met 455 man uitbreiden. In april en mei van dit jaar moest vier miljoen dollar worden geleend van het speciale fonds voor economische ont wikkeling, teneinde o.m. de salarissen te kunnen betalen. Soortgelijke leningen zullen ook in de toekomst nodig zijn. ,,Het is duidelijk", zegt Oe Thant in het voorwoord, „dat ik op deze wijze de organisatie slechts beperkte tijd gaande kan houden en dat is alleen door de betalingen aan lidstaten wegens gele verde goederen en diensten uit te stellen. DALLAS (Uri) De Amerikaanse re gering heeft gisteren de eerste stap gezet om in het definitieve bezit te komen van het geweer waarmee Lee Ha.rvey Oswald indertijd vermoedelijk president Kennedy heeft vermoord. Hiertoe zullen in de dagbladen van Dal las enige weken achtereen adverten ties worden geplaatst waarin eventuele bezitters van het wapen worden opge roepen een claim in te dienen Zij moeten daarvoor een borgsom van 250 dollar storten. Tegelijkertijd worden eigenaars van de revolver waarmee politieagent J, Tip- pit werd gedood opgeroepen zich te melden- Mochten er geen gegadigden binnen een periode van 30 dagen na de plaatsing van de laatste adverten tie zijn verschenen, dan kan de rege ring de wapens officieel haar bezit noemen. Mochten zich echter wel liefhebbers melden dan zal de rechter uitmaken aan wiede wapens worden toegewe zen. PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. riep ze hem Zijn ogen stonden waakzaam en op lettend. Ze trok haar gele trui over haar hoofd. „Ja zeker," zei ze met overtuiging en voegde om hem af te leiden daaraan toe: ..Ik hoop dat er beleg voor de sandwiches is." Het moest echt geklonken hebben. Hij knuffelde haar nog eens stevig, trok zijn jas uit en liep naar de bad kamer. ,,Ik wil me even wassen- Laat het maar aan Dilly over meer geld in de wacht te slepen. Dat bete kent maandag, de belangrijke dag." stem Van gepoedel demPte zijn „Ik ga naar beneden,' toe. Ze liepen overal. Ze vulden de huis kamer en de keuken. Foto-appara- tuur versperde de ingang. Archie was bezig het ijsemmertje te vullen. De gouverneur hees zich vermoeid uit een stoel om met Martha te praten. De verslaggever, mager en jeugdig, met een vlijmscherp gezicht, werd aan haar voorgesteld. De fotograaf, gezet en jong, met een breed gezicht en zware wenkbrauwen werd eveneens voorgesteld. Hij nam haar taxerend op, alsof hij berekende onder welke hoek hij de opnamen moest maken. Dilly had het brood gepakt; Martha vond kaas en tong en corned beef in 1 blik. Iedereen dromde naar de keu- ken. De cameraman bleek handig te J zijn en hielp vlug met de sandwiches. nem kwam haastig binnenlopen, nog Gen tru* aan te trekken. De ïwte2leur hing nu QP een keuken- tp +a>5e aten en bonken rond de gro- jes erop en er om'heen op kruk- Lrm ï«S^net gesprek tussen chie iL* g0Uve™eur, Dilly en Ar- beetje ïll! Verllep dan anders. Een g spannen. Er werd niet, zoals gewoonlijk, frank en vrij van gedach ten gewisseld. Martlha begreep waar om. Het kwam door de verslaggever met zijn scherpe gezicht en zijn ge spitste oren. Toch vroeg hij eer keer op de man af: ..Gouverneur, denkt u dat het een uitgemaakte zaak is, op het applaus na?" De gouverneur keek hem over een cocktailglas heen even aan. „Het lijkt mij wel.'' ..Hmmm ja Er kunnen natuur lij1: op het laatste moment nog gekke dingen gebeuren," zei de verslagge ver op een onpersoonlijke, heel on verschillige mander ..Deze keer niet." De gouverneur keek hem oplettend aan. ,,U zoii hier niet zijn als u niet een goed groot verslag voor uw volgende aflevering wilde hebben." Archie keek op. ,,Hebt u al een ge- klaar?"1*^6 reportage over Henty „Nou, nou," zei de journalist zonder een zweem van een glimlach, „we moeten eerlijk blijven en ons aan nieuws houden." ?Al°J°graaf grinnikte. „En laat de maar vallen waar ze wil- np' A11 dJe kater fotograferen. katJS Uden, ervan honden en selijk leven.,n °P f0,°'S Van het hui" Lfrm. '("'Poosde tegen Martha. ..Het. huiselijk leven van de Bas- C°SünkvS"nkny °P d,e voorpagtea." dh-ka hi™. verslaggever nam een hlwf hteeoote uit zijn zak en krab- «finif a -JP' -Heethij zo, Stinky?' finj c,raa'de Zijn staart rond en legde een grote, witte poot op Lems knie. Lem beet een stukje van de corned beef af en gaf hem dat Ar! chie zei tegen de fotograaf: ,,Dat had u moeten kieken." „Stinkend moeilijk." zei de fotograaf HIMIIIUMHH,,,,,,, en bedoelde er niets grappigs mee, want hij keek lichtelijk verbaasd toen Archie een schril lachje liet horen. „Ja zeker. Bovendien zouden jullie er allemaal als geesten uitzien als ik nu een foto maakte." Martha keek eens rond en was het met hem eens. Onder het onbarmhar tige licht van de keukenlamp zag Lem er zeer vermoeid uit; hij had diepe lijnen van vermoeidheid onder zijn ogen en om zijn mond. De gouverneur zag er wel twintig jaar ouder uit dan hij was. Zelfs fleu rige, oubollige Archie zag er afgezakt en uitgeput uit. Alleen Phil Newton was onberispelijk, keurig en onaange daan en rustig als een rots in de branding. De reporter had zich tot Archie ge wend. „Hoe voel je je wel als over loper?" Archie kreeg een kleur. „Ik ben een vrij mens. Als ik mijn bakens wil verzetten, kan niemand me dat ver bieden-" „Nou," zei de verslaggever op min zame toon, die Martha deed denken aan Dilly's stem als ze iets gedaan moest krijgen. ,Je hebt toch voor John Henty gewerkt hoe lang ook weer vier jaar geloof ik?" „Archie werkt nu voor mij," zei Lem. In zijn ogen blonk nauw bedwongen woede. „En daar ben ik blij om. Het is bijna drie uur. Wil iemand nog een cocktail?" De gouverneur stond op. ,.Ik wil graag naar bed." zei hij vermoeid. Dilly wist waar lakens en dekens op geborgen waren en ging naar de gro te linnenkast. Zij, Martha en de foto-' graaf maakten de bedden op. Archie ging liever op de bank in de zitka mer slapen dan op de veranda, die zo vol stond met bedden dat het wel een slaapzaal, maar dan een koude, leek. Tegen de tijd dat de bedden opgemaakt waren en de badkamers voorzien van handdoeken, ging Mar tha naar Lems kamer Hij lag op het bed uitgestrket alsof hij er zo in een verkwikkende slaap was geval len. Op de asbak lag nog een smeu lende sigaret- Die drukte ze uit. Lem kwam overeind en keek haar lodderig aan. Slaapdronken kleedde hij zich uit en plofte toen in bed. „Hoe vind je het huis, Martha?" zei hij slaperig. „Het huis? Heerlijk." ,,Ma schenkt het ons. Ze heeft me de akte van overdracht al gestuurd, kant en klaar." „Geeft ze het aan jóu?" Misschien heb ik als klein kind maar één keer een inmaakdag bij grootmoeder meegemaakt. Maar in mijn herinnering lijkt het of ik elke zomer, die altijd lang en warm was, dit groots huishou delijk gebeuren mee mocht vieren. Zuurkool en snijbonen, dat moeten paradepaarden zijn geweest. Er werd een tweepersoons laken in het midden van de grote keuken gelegd. Dan gingen wij daar omheen zitten, grootmoeder in een mouwschort, waardoor zij heel iemand anders leek, en ieder nam een punt van het laken op schoot. Met de kool tegen de boezem gedrukt sneden de inmaaksters met kromme koolmessen de kronkelende snippers af en op het laken groeide de berg die later in een keulsepot gestouwd zou wor den. met zout en peperkorrels en een plankje met een grote steen er boven op. Voor de snijbonen werd het laken onder de tafel met het molentje gelegd, een molen met vier gaten voor vier bonen tegelijk. Kool snijden kon ik niet, maar het molentje draaien was mijn werk... Mijn moeder was modem en weckte, maar tegenwoordig is het voo-r heel wat huisvrouwen geen vraag meer of ze zullen wecken; de conserven- en diepvriesindustrie heeft haar taak overgenomen. Voor anderen (en dat z(jn er meer dan men misschien ver moedt) is het een vanzelfsprekende zaak „in te maken" hetzij door te wecken hetzij door zelf te diepvriezen. Voor haar een paar wetenswaardig heden waar grootmoeder en moeder terdege rekening mee hielden "en waar momenteel het voorlichtingsbureau voor de voeding op wijst; Inmaken loont alleen wanneer u uitgaat van produkten van goede kwaliteit; wanneer u zoveel in tuin of boomgaard hebt dat niet alles vers is te gebruiken; wanneer u iets klaar maakt vol gens eigen recept, of iets dat niet in uw omgeving is te krijgen; wanneer u niet zoveel inmaakt dat het aan het eind van het seizoen tegen heug en meug moet worden opgemaakt. Wie in de benijdenswaardige positie verkeert te kunnen kiezen, zal wel weten dat diepvriezen het glansrijk wint van wecken. De kans op bederf is veel geringer, ja bijna uitgesloten, en de smaak van de produkten ver schilt niet of nauwelijks van de verse; dat kan men van het geweckte voedsel niet zeggen. De voordelen van wecken zijn; de lage prijs en de houdbaarheid die on der gunstige omstandigheden jarenlang kan duren. Geregelde controle van de potten is geboden en daarbij zal men bemerken dat de houdbaarheid niet altijd even groot is. Bij het berekenen van de kosten van een diepvriezer kan men aannemen dat het apparaat in ongeveer 10 jaar afgeschreven kan zijn en dat er naast de aanschaffingskosten gerekend moet worden op stroomverbruik en onder houdskosten. Wanneer bacteriën, die overal aan wezig zijn, door koude onschadelijk gemaakt zijn, of door hitte gedood, zal de inmaak zich goed houden. Bij het inmaken door verhitting gaat het er om, dat het voedsel lang ge noeg verhit wordt in gesloten flessen of blikken. Hee lang dat moet zijn, hangt af van het produkt. Vruchten vragen een korter tijd dan groenten en vlees. Het aan de kook brengen, of zelfs het gaar koken en stoven van groente en vlees is niet voldoende. Overleven de bacteriën kunnen de inhoud van de gesloten blikken en glazen nog ge makkelijker bederven. Het inmaken van nlct-zure groente en vlees met behulp van een inmaak- pompje of inmaakapparaat is niet af doende en geeft alleen maar teleur stelling. Gegarandeerd houdbaar is niet-zure weck alleen na ca. 6 uur verhitten op 100° C. (hetgeen praktisch niet te doen is) of na verhitten bij tempe raturen boven 100 graden Celcius (in een hogedrukpan).' Wie groente en vlees weckt bij 100 graden Celcius, dient dus rekening te houden met be derf. Hygiënisch te werk gaan helpt wel het bederf tegen te houden. Bij diepvriezen kan er niet veel mis gaan als de regels goed in acht geno men worden: voorkoken en goed ver pakkingsmateriaal gebruiken; zorgen dat de vereiste temperatuur van —20 graden Celcius vlug wordt bereikt. Breng daarom niet méér tegelijk in de diepvriezer dan op de gebruiks aanwijzing is aangegeven; en zie het „vriesvak" van de koelkast niet aan voor een „diepvriesvak" zolang het er niet minstens 20 graden wordt. „De medische schapevachten die w(J nu ook in Nederland produceren, blij ken een waardevol hulpmiddel by het verplegen van patiënten," zegt drs. P. W. C. Pessers, een der directeuren van Bernard Pessers n.v. in Tilburg. Twee jaar geleden werd zijn aandacht ge. trokken door publikaties over Austra lische vachten, die voor medische doel einden werden geprepareerd. De Til. burgse firma, die al 20 jaar schape vachten, de meeste afkomstig uit Australië, bewerkt voor schoen- en kledingindustrie (zo'n kwart miljoen per jaar), begon aan het nieuwe pro. ject. Het belangrijkste punt is het pre pareren van de vachten, zodat de wol zo lang mogelijk zijn oorspronkelijke veerkracht en de huid zijn souplesse behoudt; het tweede punt is de moge lijkheid van een wasbehandeling. De patiënt moet immers met de blote huid liggen op de wolzijde van de vacht om zo het meeste comfort te ondervinden van de veerkracht en het absorberend vermogen van de vacht. Ondanks regelmatig en goed wassen, mag de vacht niet aan kwaliteit in. boeten. De eerste exemplaren werden m maart van dit jaar verkocht en ze waren voorzien van een duidelijke wasinstructie. Na twee maanden start te de firma Pessers met een beschei den enquête onder de nieuwe groep klanten. Hieruit bleek, dat voorkomen nog altijd beter is dan genezen. Want daar waar doorliggen dreigde, brach. ten de vachten zónder voorbehoud een uitkomst. Maar daar waar het doorliggen een feit was en open won den waren ontstaan, bleken de resul taten wisselend. Nu eens: „niet gene. zen", dan weer „wonderbaarlijk snel genezen". Wat het wassen aangaat, daarover waren de meningen onver deeld goed. „Het is plezierig dat veel mensen er zo goed mee geholpen zijn, en dit dankbaar laten weten", zegt de heer Pessers. Een zinnetje uit de enquête als „Voor patiënten, die lang ziek zijn is het gewoon vol maakt", of „Het heeft de laatste dagen van de patiënt enorm ver licht", geeft een menselijk reliëf aan het project van een bedrijf waar men met dergelijke dingen nog nooit te maken heeft gehad. Men hoeft niet sentimenteel te zijn om voldoening te vinden in het feit veel mensen uit de narigheid te kunnen helpen. i Wat moet dit meisje met al die kwasten? Voor kunstschilder is ze niet artistiek-slordig genoeg voor huisschilder is ze niet huiselijk genoeg. Wij zullen u uit de droom helpen: hier ziet u een meisje dat juist is klaar gekomen met een nieuwe make-up. Al deze penselen en nog meer pot jes verf had zij ervoor nodig, maar het resultaat is dan ook als een plaatje. Het beantwoordt precies aan de eisen die voor het komend herfst- en winterseizoen aan de make-up worden gesteld en die in grote trekken luiden: een zachtroze huid, goed „gekle de" ogen, een helderrode tot beige-rode mond. Niet alleen de grote lijnen geven een nieuiqe mode aan, ook de kleine details die verrassend en meesle pend zijn, duiken links en rechts op en dwingen tot navolging. Ze worden een rage, meestal niet langer dan één seizoen-, dan maken ze plaats voor andere ideeën maar intussen hebben ze hun dienst gedaan. Karakteristiek voor de nieuwe Parijse mode zijn mutsjes die half hoofd, doek zijn, hoedjes die op bivakmut sen lijken en vervaardigd zijn van wollen materiaal, van bont of van veertjes; fijne smalle ceintuurs van leer of van zwart lak; breed doorgestikte naden, boorden en zomen. Randen van geperlóerd borduursel langs trevira avondjurkje met jasje. bontranden langs rokken, japonnen cn mantels; guirlandes en randen van gcpcrleerd borduursel, langs zomen en mouwen van jasjes en hesjes, van jurkjes en avondmantels; versiering van veren die gehaald zijn uit het veren- pak van de haan of van de vogel struis; Bontsoorten die al jaren lang uit de mode zijn, ke ren met veel succes terug: "bunzing (of iltis om het in de officiële bonttaai te zeggen) en apebont. Bont wordt niet meer uitsluitend gebruikt om er mantels •ran te maken, maar het dient voor japonnen, pakjes, zapejes en stola's. Het grootste succes beleeft het ge wone konijnebont. Door de lage prijs leent het zich uitstekend voor „een gemakkelijk jasje erbijmaar het is dan ook geverfd in de vrolijkste kleuren: blauw, rood, geel of kopergroen Elk groot schoonheidshuis dat zich zelf respecteert komt om de zes maan den met een nieuwe make-up voor den dag. Daar moet u niet licht over denken want aan de mogelijkheden komt eens een eind. Daarom hulde aan Hubbard Ayer voor de vondst van de kwasten die natuurlijk voor elk soort make-up kunnen worden gebruikt, maar door Ayer speciaal zijn bedoeld voor de maquillage Trompe l'oeil Ayer geeft drie mogelijkheden: u kunt er goed gezond uitzien, u kunt er lijdend uitzien, en tenslotte is er de combinatie van de twee die wij zouden willen noemen mager .maar- ge zo-nd. Gezond lijkt u met een beige-roze fond-de-teint waarna een zacht rouge wordt aangebracht over het gehele Lijdend maar hoogst modieus is het effect als u met de dikste kwast een zachtbruine schaduwstreep trekt over de holte van de wangen, van mondhoek naar slaap. Die holte is te vinden als u de wangen naar binnen zuigt. (Alle mannequins met potloodfiguren heb ben ten gevolge van het gruwelijk strenge dieet ingevallen wangen en wie op een mannequin wil lijken moet op zijn minst die wangen imiteren.) Mager.maar-gezond (liever nog ma- ger-maar-opgewonden) wordt u van de lijdende opmaak die men comple teert met een rougeblosje op het juk been. Nu is er één penseel gebruikt. Het tweede dikke (dat van hermelijnhaar is gemaakt) dient tot het leggen van een dun poederwaasje, dus wat je noemt voor het fijne werk. De volgende twee penselen zijn no dig voor het „aangeklede" oog. U be grijpt dat naakte ogen niet meer van pas komen in onze beschaafde maat schappij. Ayer houdt het toilet van het och tend-oog vrij eenvoudig: Breng beige oogschaduw aan op het bovenste oog lid tot aan het einde van de wenk brauw toe; teken een bruine lijn met eyeliner langs de wimpers, geeft de (fijne) wenkbrauwen een bruine cra yons treep en de wimpers een bruine mascara. En zie nu eens wat een grote ogen u opzet! Het aankleden van avond-ogen is heel wat ingewikkelder: Breng beige oogschaduw aan tussen ooglid en wenkbrauw en blauwgrijze op het oog lid zelf. Teken nu drie lijnen met bruine eyeliner en wel één lijn langs de wimper, een op de scheiding tiissen beige en blauw-grijs en dan nog één lijn daartussen in. Het laat geen twij fel of hiervoor is een fijn penseel en een vaste hand nodig. Nu hebben we het nog niet over avondmascara gehad, maar u zult wel zo wijs wezen de wimpers niet te vergeten. Na met een marterharen penseel en Egyptische roze stick een volmaakte mond getekend te hebben, verlaten wij de leerschool van Ayer om met het brevet van ..volmaakte schoon heid" het leven tegemoet te treden.

de Stem | 1965 | | pagina 7