Geen mosselen in plastic. keuringsbewijzen vereist Eén verdieping op parterre vleugel ziekenhuis Hulst Nieuwe Belgische bepalingen treffen Zeeuwse handel Zunderts corso wederom groter dan andere jaren Toch - bescheiden - corso in Kloostersande Groenendijk e snoep Mosselvisserij op de Wester schelde zal verdwijnen Taboe Voorstel b. en w. Terneuzen leent ruim 5 ton voor grondaankopen Voor 24e keerop 5 september Opwaarts Fees te! ijkh eden Besmet Ziektebestrijding bij kleinfruit Openlucht samenkomsten Leger des Heils in Zeeuwsch-Vlaanderen Eerste schepen kunnen door sluizen bij Willemstad Wilt U „goedkoop" rijden in een „dure" auto r Dat kan: leest U maar. Cursus bejaarden verzorgster voor Hulst e.o. Voor afdelingen neurologie en fysische therapie Dankzij slim speeltuinbestuur Volksspel zal formatie moeten inspireren In de toekomst verhoging van nog een vleugel? B. EN tf. VEISSINGEN VOOR SAMENVOEGING MEI SOUBURG Nieuwe race-wagen van DAF naar Zandvoort K.LM.-cijfers DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 oranje mozaïk, zakje gevulds ïewing fruittoffees, zakje fruco's DUCTIE-AANBIEDING A ^VOOR Oa-IO"/» voorbehouder» 3" Verkrijgbaar in zwart, donker-, middel- en lichtbruin en kleur loos. f 1.25 - goed voor vjjft!9 paar schoenen of meer. door W. VAN DER (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/OOST BURG. Verscherpte Belgische bepalingen op de invoer en binnen landse handel van schelpdieren die rauw geconsumeerd kunnen wor den, zullen een einde maken aan de beperkte mossel visserij op de Wes- terschelde en aan het aanzienlijke gebruik van plastic zakken bij de Zeeuwse mosselexport, zoals daar voor in Yerseke en op Tholen be drijven speciaal zijn ingericht. De nieuwe bepalingen die zijn opge steld n.a.v. een aantal ernstige l ziektegevallen door consumptie van schelpdieren in België, zijn bij K.B. geregeld en zullen 1 december a.s. van kracht worden. Voor de Zeeuwse handel heeft dit o.m. tot gevolg, dat de periode van de vrije invoer naar België voorbij is en dat voortaan elke zendingmosselen en bij voorkeur ook alikruiken, voor zien moet zijn van een keurings certificaat van het visserijlabora torium te Bergen op Zoom. Deze eis bestaat ook voor de oester- import al lange tijd, en sinds 1945 ook voor mosselen, die naar Frankrijk gaan. De noodzakelijkheid van certificaten be tekent voor de mosselvisserij op de Wes- terschelde wel het einde, omdat voor de schelpdieren uit deze waterweg geen keuringsbewijzen worden afgegeven. De oorzaak hiervan is de verregaande staat van vervuiling, waarin de Wester- schelde verkeert Wat de mosselen in plastic zakken be. I treft heeft het Instituut voor Hygiëne te Brussel herhaaldelijk klachten geuit. Deskundigen hieraan verbonden zijn de mening toegedaan, dat de aldus verzon den mosselen spoedig bederven, omdat ihet uitlopende mosselwater zich onderin de zakken verzamelt, waardoor een rot tingsproces wordt bevorderd. De plastic verpakking voor schelpdie-j ren is in België dan ook taboe verklaard. Bedrijven in Yerseke en op Tholen, die op deze wyze exporteren, kunnen hunj machines wel verkopen. j De verzending naar de zuiderburen dient voortaan uitsluitend te geschieden in jutezakken, die stuk voor stuk voor zien moeten zijn van een vast aangehecht certificaat. Dit vormt op zich nog een moeilijkheid, omdat de balen doorgaans nat zijn. Dr. A. Grijns, directeur van het visserij laboratorium, heeft de Belgische autoriteiten voorgesteld gebruik te ma ken van een grote stempel. Met helgele sneldrogende verf kan daarmee op elke baal de datum van verzending en het re gistratienummer van de exporteur wor den aangebracht. Wekelijks worden in zijn laboratorium steekmonsters, o.m. uit voor verzending gereed staande mosse len, onderzocht. Vorig jaar beliep de ex port van Zeeuwse en in Zeeland verwa terde mosselen naar Frankrijk en België 100 miljoen kg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense raad zal donderdagavond 26 augustus bijeen komen. Op de vijftien punten tellende agenda staan voorstellen, die de vroede vaderen wellicht weinig praatstof bieden. Zo is er een voorstel van b. en w., een vaste geldlening van 535.000 aan te gaan bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Met dit bedrag zullen enkele grondaankopen worden gefinancierd. Een ander voorstel geldt de verkoop van een stuk grond van 3500 m2 aan Ribbens Verfhandel n.v. te Terneuzen, die op het industrieterrein Driewcgen-mr. F. J. Haarmanweg een kantoor annex maga zijn en kleurmakerij wil stichten. Het aannemingsbedrijf Gebr. van der Poel n.v. te Terneuzen wil enkele perce len grond in het exploitatieplan Catspol- der kopen. Dit, om er tien gewone en twaalf patiobungalows te kunnen bou wen. B. en w. adviseren de raad akkoord te gaan met de verkoop, evenals met die van een stukje grond in het exploitatie plan Sluiskil aan de St. Elisabethstich- ting (r.-k. ziekenhuis). B. en w. stellen voorts voor twee percelen aan de Baan- dijk aan te kopen ten behoeve van de realisering van het industrieterrein Drie- weg-Mr. F. J. Haarmanweg. Andere voor stellen betreffen de onderhandse aanbe steding (aan M. P. Hol n.v. te Hulst) van de afgraving van een gedeelte van de Koedijk en het aansluiten van enkele straten op deze weg; de overname van het beheer en onderhoud van de Oude Zevenaarstraat II van het waterschap Axeler Ambacht; het aanbrengen van een kleine - wijziging in de veror dening op het beheer en het gebruik van de begraafplaats in Terneuzen; de vast stelling van het aantal uren vakonder wijs aan de openbare u.l.o.-school; het verlenen van medewerking aan enkele onderwijsinstellingen en de vaststelling van wijzigingen van de begroting over 1965 en die over hetzelfde jaar van het gemeentelijk grondbedrijf. (Van onze correspondent) ZUNDERT Talrijke ontwerpen en maquettes van de buurtschap pen heb ik al mogen aanschouwen. En ik kan u verzekeren, dat het corso 1965 de prachtige resultaten van vorig jaar minstens lijkt te evenaren, aldus burgemeester G. J. A. Manders van Zundert, voor zitter van het Oranjecomité, naar aanleiding van het komende bloe- menfeest, dat op zondag 5 septem ber weer door de straten zal trek ken. De burgemeester verzekert de bezoekers ook, dat zij een corso krijgen te zien, dat hen de adem zal doen inhouden, verrukt als zij zullen zijn door de schoonheid van vorm, kleur en compositie. De jury, die de 22 wagens van de 19 buurtschappen zal beoordelen, is als volgt samengesteld: A. Csizik en D. Jongskind, beiden uit Aalsmeer, G. de Morée, kunst schilder te Breda, D. Pols, directeur van de dienst gemeentebeplantingen Den Bosch, en H. W. van Rooyen, directeur van gemeentebeplantingen te Breda. De reportage zal Henk van Stipriaan ver zorgen. Tot de ereprijzen van dit corso, dat weer groter en schoner zal zijn dan de voorgaande 23, behoren o.m. een gedenk penning van de minister van Economische Zaken voor de wagen, waaraan de jury het hoogste aantal punten toekent, en een gedenkpenning van de stad Antwer pen voor de wagen, waaraan de jury de tweede prijs toekent. Het gemeentebe stuur van Zundert stelt voor de wagen met het hoogste aantal punten een ere- vlag beschikbaar en de Zundertse boom kwekersvereniging heeft een beker aan geboden voor de wagen, die de derde prijs behaalt. Het 24e corso zal door de navolgende gezelschappen muzikaal worden opgeluis terd: het Trompetterkorps der artillerie Breda, drumband „Excelsior" uit Ooster hout, koninklijke fanfare „Het werk der toekomst" uit het Belgische Beerse, eer ste Leidse jeugdorkest en drumband De Burcht", harmonie orkest ..Utrecht" uit Utrecht, meisjesdrumband K.M.G. en har monie „Oefening", beide uit Standdaar- buiten, de fanfare „Velden' 'uit Velden, jachthoornkorps Duiker' uit Rijswijk, iiarmonie-orkest van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, „Haarlems har moniekapel" uit Haarlem en de Orthense harmonie uit Orthen. De bloemenstoet trekt 's middags om half drie uit en vanaf zes uur 's avonds kunnen de praalwagens op het tentoon stellingsterrein nader worden bezichtigd. Voor het gemeenschapshuis wordt van 7 tot 1 uur 's avonds een bal-champêtre ge houden. Op maandag 6 september zullen de corsowagens de hele dag worden ten toongesteld en 's avonds zijn de wagens door schijnwerpers belicht. Tusen 15.00 en 16.30 en van 20.00 tot 21.00 uur zullen de wagens bovendien met de figuranten worden bezet. Voor hen, die de talloze werkstukken nog eens rustig willen be wonderen, is dit een unieke gelegenheid. Op het tentoonstellingsterrein worden vanaf 15.00 tot 22.00 uur concerten ver zorgd door de koninklijke harmonie „Nut en Vermaak" uit Zundert, fanfare „Wern- hout Vooruit" uit Wernhout, fanfare „St.- Martinus", Achtmaal, fanfare „Kunst Na Arbeid", Schijf, harmonie „St.-Cecilia", Chaam en de koninklijke harmonie „St.- Cecilia" uit Princenhage, die om 22.30 op het Nassauplein ook nog een taptoe zal verzorgen. Voor het gemeenschapshuis is er vanaf 19.00 tot 23.00 uur weer een bal- champetre. Op zondag 19 september zal 's middags om drie uur weer een groots jeugd-bloe- mencorso worden gehouden. gering onderdeel Daarentegen krijgen de groot- en detailhandel in België zelf re kening te houden met een groot aantal beperkende bepalingen in de distributie. Dit alles is het gevolg van geconstateer de zeer onhygiënische toestanden bij de verkoop van schelpdieren. Een voor beeld is o.m. een drijvend restaurant aan de Belgische kust, waar oesters en mos selen in het sterk verontreinigde water van de haven worden bewaard om ze zg. „op te frissen". De schelpdieren die wa ren besmet door rioolwater uit de haven, werden daarna rauw ter consumptie aan geboden. Per 1 december levert deze be handeling van het Zeeuwse goud bij de zuiderburen een wetsovertreding op. Spe ciaal vanuit de laboratoria van de Dienst Volksgezondheid te Brugge zal de toe passing van de nieuwe wetsbepalingen, die o.m. ook betrekking hebben op het vervoer en de inrichting van verkoop ruimten, nauwkeurig worden gevolgd. GRIJNS Directeur Visserijlaboratorium GOES De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de kleinfruitteelt voor Zeeland en West-Brabant heeft de telers van aardbeien, frambozen en bes sen een waarschuwing gezonden voor de bestrijding van verschillende ziekten en plagen, die op het ogenblik van belang zijn. Aardbeien en bessen dienen regelmatig op bladluis en spint te worden gecontro leerd en wanneer deze parasieten aanwe zig zijn, dient direct een bespuiting te worden uitgevoerd. In zwarte bessen dient de kruisbesse- meeldauw bestreden te worden en op overjarige aardbeienpercelen de aard- HULST Het Leger des Heils houdt in de week van 23 tot 30 augustus a.s. verschillende openluchtsamenkomsten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor dinsdag middag staan Hoek en Biervliet op het programma, voor dinsdagavond Terneu zen (Java), voor woensdagavond Hulst (Markt), voor donderdagmiddag en -a- vond respectievelijk Axel en de cam ping te Axel, voor vrijdagmiddag Zaam- slag en vrijdagavond Breskens, voor za terdagmiddag nogmaals Axel en die avond Terneuzen. De laatste bijeen komst is bedoeld voor de teenagers- DEN HAAG (ANP) Vandaag kun nen de eerste schepen toegang krijgen tot het sluizencomplex, dat in het kader van de Deltawerken westelijk van Wil lemstad wordt gebouwd. De twee sluizen zijn elk 6.25 meter min NAP. De sluizen zullen geschikt zijn voor de duwvaart. Het sluizencomplex is noodzakelijk in verband met de toekomstige afdamming van het Volkerak. De afgelopen week heeft men de bouwput onder water ge zet. Ook is men begonnen de ringdijk weg te baggeren. Dit werk is nu zover gevorderd, dat vandaag om ongeveer 12.00 uur de laatste delen van de ringdijk zul len verdwijnen. Men zal nu overgaan tot het monteren van de sluisdeuren en van de basculebrug over de Sluizen, die een onderdeel zal vormen van de verbinding tussen Rotter dam en Antwerpen over de weg. Het sluizencomplex zal eind 19 66 gereed moe ten zijn. De bouw is in januari 1962 be gonnen. (Advertentie) Neem een Mercedes-Benz Diesel. Bij een kilometeraantal van ca. 30.000 per jaar, rijdt U daarin net zo goedkoop als in een benzinewagen van 7 a 8000 gulden. Maar dat is dan ook de enige overeen komst tussen een midden-klasser en een Mercedes-Benz Diesel. De Mercedes- Benz Diesel geeft U alle ruimte, com fort en representativiteit die nu eenmaal bij dit beroemde merk horen. Wie veel rijdt en goed rekent, koopt een Mercedes- Benz Diesel. Rijdt U meer dan 30.000 km per jaar, dan wordt hij steeds goedko per. Voor de hogere aanschaffingsprijs heeft de dealer nu ook een oplossing via de gespreide betaling. Bel de dealer Van Dongen-Jonkers, Breda (tel. 01600-30950) of Garage ,,'t Westen", Oostburg (tel. 011702255) en deze maakt gaarne een afspraak met U voor een proefrit. (Van een onzer verslaggevers) beiemijt. Bij frambozen tenslotte is het de fram- bozeschorsgalmug, spint en bladluis, die In de betrokken twee Koninklijke Be- bestreden dient te worden, sluiten vormt de kwestie van de Zeeuw- Van al deze produkten is de oogst op se import van schelpdieren slechts een het ogenblik voorbij. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Het bestuur van de Speeltuinvereniging „De Honte" te Kloosterzande wordt ge vormd door een aantal slimme men sen. Die hebben gedurende de laat ste maanden een bittere pil te slik ken gekregen toen bleek, dat de buurten en buurtverenigingen wei nig animo toonden voor de formatie van het corso, dat elk jaar op de laatste zaterdag van augustus door de straten trekt. Het corso moest Worden afgeschreven. Wij maken ons sterk, dat er op zaterdag 28 au gustus 's middags toch een corso zal uittrekken, zij het dat de optocht dit jaar bescheidener van opzet zal zijn on nu niet gedurende vele welbe stede weken maar in nauwelijks twee (arbeidsintensieve) uren gebouwd zal zijn. *- Het corso zal dit jaar worden vervang en" door een groots volks feest, dat. door de schepper ervan, de neer C. Roctus de slimste der slim- ïu Ieder met allen" is ge- rnp t' ^e' ieder geval de wpvu buurten, zullen hun mede- AvK moeten verlenen, van .urten dienen hun bewoners om fen klei*1 te mobiliseren en t.leidf»r«!,'UUr Paraa* t(r doen zijn. De on hpf7ftuJan alle buurten worden Ptin ^^«P.0P het Marijke- daar twee uur Elke buurt krijgt °Pdracht, die in ongeveer ^oet worden uitgevoerd. Om kwart over drie moet elke buurt klaar zijn en het resultaat van twee uur nijver zwoegen tonen op 't Ma- rijkeplein. Dan zal blijken, dat een prachtige optocht is geboren, die vanaf half vier het tijdstip, waar op in vorige jaren het speeltuincorso in beweging werd gezet door de straten zal trekken, uiteraard verge zeld door de Koninklijke Harmonie „St.-Cecilia". Ondanks alle moeilijkheden, die zich dit jaar hebben voorgedaan is het speeltuinbestuur van zins vol gend jaar weer een corso te organi seren, zy het, dat de optocht dan in het begin van de zomer door Kloos terzande en Groenendijk zal trekken. Om de interesse van de buurten voor het corso dit jaar niet helemaal te doen vervlakken heeft men het spel „Ieder met allen" in elkaar gezet. Variété Het zomeravondfeest zal dit jaar ge woon doorgang vinden. In de grote loods van de fa. R. Boogert zullen dit keer conferencier en imitator Frans van Dusschoten. het dansorkest G. Amelung, de zangeres Rita Hovink, de goochelaar Geraldini en de akro- baten „The three Rethlems" optre den. Ten aanschouwe van waarschijn lijk meer dan 1000 bezoekers, waar van het speeltuinbestuur verwacht bouwen06" "kUn'kencJ feeSt" HET INHALEN van een dragline gisteren de 22-jarige ,T. de Rijk van het marme-opleidmgskamp Hollandsche Ra ding noodlottig geworden. Hij raakte daarbij een bebakeningshek. verloor de macht over het stuur en kwam onder het tandemstel van de dragline terecht, I1ULST Binnenkort zal men in llulst beginnen met een cursus bejaardenver zorgster. De lessen zullen worden gege ven in de Huishoudschool St. Martha en in de verpleegsterssehool van het St.- Liduinaziekenhuis. De cursisten zullen hun praktijkuren volmaken in het bejaar. dentehuis van de stichting r.-k. liefde- huis te Hulst. De cursus die onder auspiciën van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg zal worden verzorgd. door enkele bevoegde leerkrachten, zal twee jaar duren. De cursus is bedoeld, voor meisjes uit Hulst en omgeving. Tot nog toe dienden meisjes uit deze contreien, die zich tot het beroep van bejaardenverzorgster voe len aangetrokken, de cursus te volgen ir Breda. Het vele reizen is voor vele meis jes nogal bezwaarlijk gebleken. Tot nu toe hebben zich dertien leer lingen voor de cursus gemeld. Men hoopt door het geven van deze cursus in Hulst te bewerkstelligen, dat het probleem van het grote personeelstekort in de bejaar dentehuizen in deze omgeving zo niet geheel, dan toch voor een gedeelte zal kunnen worden opgelost: wellicht zullen vele bejaardenverzorgsters na de vol tooiing van hun opleiding in Hulst in be jaardentehuizen in deze omgeving te werk gesteld willen worden. De cursiste moet tenminste 18 jaar zijn en de huishoudschool of tenminste enkele uloklassen hebben doorlopen. De meisjes krijgen zeven uur per week theo retische scholing en zullen praktisch ge vormd worden in het Hulster bejaarden tehuis. De opleidingskosten bedragen 150 gulden per jaar. Overigens worden de uren, die de meisjes in het bejaardente huis zullen doorbrengen, betaald. Tn vakantiedagen pleegt er nogal mak- 1 kelijk met geld te worden omge- sprongen. Het is niet om de pret te bederven, dat wij er nu reeds op op merkzaam maken, dat straks de dub beltjes weer moeten worden, omge draaid. Wij zitten met onze prijsbewe ging in een opwaartse spiraal en de wetenschap, dat het met onze EEG* partners en andere landen uit west- Europa niet anders is, kan slechts een schrale troost zijn. Het Centraal Plan bureau had er op gerekend, dat de spiraal ons dit jaar 4,5 pet. omhoog zou brengen. In werkelijkheid hebben we die verhoging al in zes maanden bereikt en de deskundigen hebben dus alle reden, om weer de alarmbel te gaan luiden. In de luie augustusmaand zijn de Nederlanders meer gechar meerd van koeicbellen op een alpen wei. Maar als zij van hun tochten terugkeren zullen zij er zich van be wust moeten zijn, dat het thuis ook weer wat duurder is geworden. Minister Den Uyl heeft vóór zijn eigen vakantie de roe al klaar gezet om prijsopdrijvers een afstraffing te geven. Het ziet er niet naar uit, dat daar een preventieve werking van uit is gegaan. Als zelfs 's ministers collega van de PTT zijn prijzen gaat optrek ken., dan moet men zich over het vrije bedrijfsleven geen illusies maken. Dit te meer niet, omdat de vrijheid van dit bedrijfsleven danig is beperkt door de explosie der lonen in het vorige jaar. Zo'n operatie stelt nu eenmaal zijn eisen en we zitten nu met de prijzen het kielzog van het onstuimig va rende loonschip. En nu moet de burger bovendien gaan rekenen met nog andere prijs verhogingen, die voortspruiten, uit de nieuwe regeringsfilosofie, die nogal wat van de particuliere bestedingen zal afronden om de staat in staat te stellen meer zegen over het goede volk te doen dalen.. De nieuwe regering heeft grote en dure verbeteringen be loofd. Zij heeft in zomers Den Haag al voorzichtig laten uitlekken hoe zij zich daarvoor de nodige middelen zal toeëigenen. Accijnzen en. omzetbelas ting zijn haar toevlucht. De categorie der hogere consumptie gaat als melk koe van boer Vondeling dienen. Men hoort over hogere belasting op de sigaret en de borrel, op radio's en beeldbuizen, textiel en auto, kortom al die dingen, die in het dagelijks leven een verschijningsvorm van wel vaart geworden zijn. Het wordt dus een beetje een zuinige 'thuiskomst voor de Nederlandse va kantieganger. Maar laat hij zich troos ten met de gedachte, dat het ook een beetje aanpassen is aan de landen, die hij in zijn vakantie bereisd heeft. Want heel deze massale verschuiving in de geldstroom, die naar de fiscus vloeit, past in het raam der Europese harmonisatie, die de indirecte belastin-, gen troef maakt. Een schrale troost voor de belastingbetaler, maar een hele troost voor een regering die de nieuwe lasten moet verdedigen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Aannemingsbedryf Fa. Nelissen te Haarlem en Venray treft op het ogenblik de laatste voorbereidingen voor een uitbreiding van het St. Luidina. ziekenhuis te Hulst. De vleugel aan de Tabakstr. van het zie kenhuis, waarin de afdelingen neurologie en fysische therapie zijn gehuisvest, zal met één verdieping worden verhoogd en dus „twee hoog" worden. Bovendien zal de vleugel op de begane grond worden uitgebreid. Het Hulster ziekenhuis heeft al eens een uitbreiding ondergaan; eind vorig jaar werd de nieuwe verpleegsters, flat geopend. Mogelijk gaat men in de toekomst nog over tot verhoging van de vleugel (drie hoog) aan de Wilhelmina- laan. „Waar dat is nog helemaal toekomst muziek. Alhoewel, we moeten er sterk aan gaan denken", aldus de voorzitter van de stichtingdie het ziekenhuis ex ploiteert, pastoor-deken Ant. Koopmans van de St. Willibrordusparochie. Dat uit breidingen van het vijf jaar geleden ge opende ziekenhuis zo snel noodzakelijk zijn gebleken acht deken Koopmans een teken, „dat alles goed gaat met en in het ziekenhuis". Hij en de andere bestuurde- ren hebben er enkele jaren geleden nog niet eens aan gedacht, dat de uitbreiding van de afdeling neurologie zo spoedig noodzakelijk zou zijn. Na de verhoging van de vleugel aan de Tabakstraat zullen de afdelingen neurologie en fysische therapie wor den gereorganiseerd d.w.z. groter worden opgezet. De vertrekken op de begane grond in de vleugel zullen voor het grootste gedeelte worden in geruimd voor de fysische therapie. Deze afdeling heeft momenteel te weinig ruimte. De afdeling werd in het begin „bemand" door een fysisch therapeut en een assistent. Het St. Luidinaziekenhuis heeft op het ogen blik zeven masseurs of masseuses in dienst. Op de verdieping zal de afde ling neurologie worden onderge bracht. Beneden zullen naar alle waarschijnlijkheid nog de patiënten van de psychiater een onderkomen krijgen. De vleugel van het St. Luidi naziekenhuisdie met een verdie ping zal worden verhoogd. In dit gedeelte van het ziekenhuis zijn de afdeling neurologie en fysische therapiedie meer ruimte behoe ven, gehuisvest. Tydens de houw van de verdieping zal het leven m de vleugel zoveel mogelyk zijn gewone gang gaan; by de bouw van de vleugel is rekening gehouden met een uitbreiding ervan naar boven en zyn de mogelijkheden daartoe geschapen. ,,Er zullen wel eens enkele vertrekken voor kortere of langere tijd moeten worden ontruimd, maar we hopen, dat zulks niet teveel stoornissen zal opleveren", aldus deken Koopmans. De rijksgoedkeuring voor de uitbrei. ding is reeds enige tijd geleden verleend. Financieel is de zaak ook rond. Het St. Luidinaziekenhuis telt op het ogenblik 147 bedden. Men verwacht, dat dit aantal na de uitbreiding met ongeveer 6 zal zijn verhoogd. De eventuele en toekomsti- (Van een onzer verslaggevers) "SMNGEN. Het gemeentebestuur van Vlissingen vindt het voor de hand liggend, dat, in het kader van de herin deling van Walcheren en het tot Zuid- Bcveland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe, het ten zuiden van de in uit voering zijnde uitvalsweg van Vlissingen naar het dorp N'icuwland gelegen ge deelte van de gemeente Oost- Cn Wesü Souburg bü Vlissingen zal worden ge voegd. Het Vlissingse gemeentebestuur huldigt zelfs het standpunt, dat Vlissingen en geheel Oost- en West-Souburg tot één krachtige gemeente dienen te worden samengevoegd. Dit blijkt uit een ontwerp-schrijven, dat die gemeenteraad vrijdag ter goedkeu: ring krijgt voorgelegd en dat gericht is aan G.S. van Zeeland. „Souburg neemt de centrale positie i in het door Vlissingen ontwikkelde en nog te ontwikkelen haven-, industrie, en woongebied, aldus b. en w., die in het ontwerp-schrijven verder stellen dat pla nologisch, economisch, sociaal en cultu reel Vlissingen en Oost- en West-Souburg een geheel vormen. Zij zijn het niet eens met de minister van Binnenlandse Zaken d'at de ontwikkeling van Vlissingen sa: nien met Souburg niet per se noodzakelijk is nu Vlissingen door de nieuwe her indeling een belangrijke uitbreiding van zyn grondgebied zal krijgen. Zoals bericht, stelde de raad van Oost en West-Souburg zich dinsdag jl. op het standpunt, dat slechts een beperkt deel van het gemeentelijk grondgebied no dig voor genoemde uitvalsweg van Vlis singen aan deze gemeente dient te worden afgestaan. DEN HAAG (ANP) Aan de door de Nederlandse autorensport vereniging georganiseerde formule 3-race om de Zandvoort Trophy op 29 augustus zal op het circuit van Zandvoort door DAF voor de eerste maal worden deelgeno men met de nieuwe Brabham-DAF race wagen met variomatic transmissie. De wagen zal worden gereden door Rob Slotemaker. Met de nieuwe Brabham beschikt DAF thans over een formule 3-wagen, die gelijkwaarig is aan de wagens van de ander formule 3-rijders. De eerste proef- ritten op het circuit van Brands-Hatch ge verhoging van de vleugel aan de Wilhelminaiaan met één verdieping zal, v u naar alle waarschijnlijkheid nog 24 bed-' in Engeland Verhepen naar'wenT den mppr opleveren. TVTen kan, gezien de jongste finan- ciële gegevens van de maatschap pij veilig aannemen, dat de KLM nu eindelijk op de goede weg gekomen is. De eerste drie maanden van het nieu we boekjaar hebben zelfs een niet on aanzienlijke winst opgeleverd, een winst die de resultaten van de goede vijftiger jaren benadert. Voor de maatschappij is dit des te verheugen der, omdat het in de tegenwoordige wereld steeds moeilijker wordt een eigen luchtvaartmaatschappij behoor lijk van de grond te houden. Dat andere maatschappijen de KLM over vleugelen is in dit licht bezien niet te verwonderen. In vroegere jaren romantici denken nog te graag aan de Plesman-periode behoorde de Ne derlandse maatschappij tot de eerste luchtvaartbedrijven in de wereld. Dat is er nu niet meer bij. De KLM mag blij zijn, dat hij zijn tiende of elfde plaats op de wereldranglijst nog een aantal jaren kan handhaven. Want het eigen achterland is voor deze maat schappij maar benauwend klein, ook al stappen steeds meer Nederlanders in een toestel van de „Flying Dutch man". De vliegende Hollander moet het echter nog in hoofdzaak van de buitenlanders hebben. Gedeeltelijk zelfs ook bij het bepalen van zijn financiële toekomst. Men herinnert zich waarschijnlijk in het begin van dit jaar de onverwachte hoge beurs noteringen in Amerika van KLM- aandelen, terwijl nog niets wees op een gunstige tendens. Iedere Neder landse financiële expert stond voor een raadsel over het hoe en. waarom van deze koersstijging. De KLM deed er echter zijn voordeel mee, wetend, dat 90 procent van de particuliere KLM- aandeien zich in Amerikaanse handen bevindt. De maatschappij schrapte me de als gevolg van deze gunstige koers de financiële reconstructie van zijn lijstje. Men schijnt gelijk te krijgen, want de gunstige koers blijft zich handhaven en zal waarschijnlijk nog wei iets stijgen nu de behoorlijke kwartaalcijfers openbaar zijn gemaakt. Men staat echter nog steeds voor een raadsel. Of zou men de oplossing er van moeten zoeken bij Nederlandse Amerikanen, die hun geboorteland niet kunnen vergeten en die via de regel matig naar Amerika vliegende toestei len en hun KLM-aandeeltje nog iets van het oude vaderland blijven koes teren? Of oordeelt de gewone Ameri kaan beter over de toekomst van de luchtvaart, dan dezelfde gewone Ne derlander meestal pleegt te doen? Men weet het antwoord niet. Feit is, dat de Nederlandse luchtvaartmaatschappij, die zijn eigen vermogen geheel ver loren heeft en die normaal gesproken al lang in liquiditeitsmoeilijkheden, ge zeten zou hebben, er wel bij vaart en er in zekere zin zijn behoud aan te danken heeft. Hoe merkwaardig men er in de financiële wereld ook over oordeelt. KONINGIN JULIANA heeft een drie verdiepingen hoge taart geschonken aan liet echtpaar Veldhuizen in het Friese Noordwolde. dat gisteren zijn 70-jarig huwelijksfeest vierde. NA EEN ONDERZOEK van vele Jaren is in de kathedraal van Pederborn in Noordrijn-Westfalen een troon gevon den, waarvanaf Karei de Grote, volgens archeologen, in 799 zijn rijk heeft ge regeerd.

de Stem | 1965 | | pagina 5