Patiënten St.-Joanna Goes naar modern beddenhuis ®d-Bevdbnd Onderzoek naar kansen op geheugen-genezing Ëeeuwsch^Vlaanderen MINIATUUR ZENDBUIS ACCOMMODATIE IS PERFECT STOOKDEMQNSTRATIE AXEL HULST TERNEUZEN Appelexport naar Zweden GOES BANANOBIEL LEEMTEN THERAPIE PROEEVERHAAL De omloop van Z.-Vlaanderen Dagblad De Stem Opper C Lernout te Klooslersande gaat jubileren ONS WEEKSC00PJE C. VAN V00REN Kindervakantieweek een groot succes Baarland Raadslid benoemd lot gemeentewerkman Kapeiie Noordstraat Uzertdijke N.V. SLAVENBURG'S BANK Wijkleidsters NK V- vrouwenbeweging naar Etten HOOG WATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Neem uw bed op en wandel," dit is het consigne, dat de patiënten van het r.-k. St.- Joannaziekenhuis te Goes van morgen in alle vroegte te horen krijgen, als het startsein gegeven wordt voor een massale verhui zing naar het zojuist gereedgeko men nieuwe beddenhuis. Alle hens is aan dek geroepen om de overplaatsing van de zieken en dè complete inventaris snel en zonder al te grote strubbelingen te laten verlopen. De ruim hon derd zieken zullen wegens deze bijzondere omstandigheid van middag hun bezoekuurtje moeten missen. Maar zij krijgen er heel wat voor terug. Het is zeker, dat zij bijzonder tevreden zullen zijn met hun nieuwe omgeving, waar voor kennelijk kosten noch moei ten zijn gespaard. Zoals een van de doktoren zei, is er doelbewust naar gestreefd de outillage zodanig te maken, dat het verblijf in het ziekenhuis voor de patiënten zo aangenaam mogelijk zal zijn. Tevens 2ijn er voorzieningen getroffen, die economisch gezien haast onverant- wpord lijken, maar bedoeld zijn om een efficiënte werkwijze mogelijk te ma ken. En dat is ook wat waard in een tijd, waarin het moeilijk is voldoende personeel te krijgen, al heeft het St. Johanna-ziekenhuis hierover gelukkig niét te klagen. Voor doktoren en ver plegend personeel zal het in het vier verdiepingen hoge verpleeggedeelte, met een capaciteit van 136 bedden, dan ook prettig werken zijn. Nog- vóór de specialisten en huisartsen, voor wie gisteravond een rondleiding georganiseerd was, hebben wij de ge legenheid gehad een kijkje te nemen in het nieuwe beddenhuis. Het is moei lijk een opsomming te geven van alle technische en praktische voorzieningen, die in het nieuwe gebouw, ontworpen door architect E. Cuypers uit Amster dam en uitgevoerd door aannemingsbe drijf Gebr. Struycken uit Tilburg, zijn aangebracht. Wij noemen: de centrale zuurstofvoorziening, de ingenieuze ge luidsinstallatie, het radio-distributie systeem, waarbij elke patiënt voor zich een radiostation naar keuze kan aan zetten zonder anderen te storen, de twee volumineuze dienstliften (ook be doeld voor de patiënten), de baden en douches en, last but not least, de frisse, gezellige ziekenkamers met hun indi recte verlichting en hun riant uitzicht over een wondermooie omgeving. Zelfs de bezoekers zijn niet vergeten. Er is rekening mee gehouden, dat velen van hen op onregelmatige tijden aan komen met de bus. Ze zullen in het vervolg niet meer op een bankje in de hal op het -tijdstip van het bezoekuur Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraal 14. I'eleïuoD 2377 Hulst voor Walcheren en Zulu- Bevetand; Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploilatte- uoor Zeeland inspectie Zeeland F DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Huist pnvé ?d72 Huist Redacteur uoov W est-Zee m o se h- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg ter 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuicl-tievelana en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor 'osse advertenties bestemd voor de editie Zeeland t 0.18 oei tnm 1 mm ingezonden mededelingen SF' mm gewone advertenties Bij contract aanzien'-.ke (\ductle ..Kleintjes": 3 regels ol minder t I.— elke regel meer f 0,25. Als regel gelde 2ó letters en/ot Leestekens Pt4 plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en t 0,30. Bij3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld behoeven te wachten. Zij kunnen voort aan onmiddellijk na aankomst met de lift naar de afdeling, waar ze moeten zijn, en daar plaatsnemen in een aparte, ruime wachtkamer. Bovendien is er op iedere verdieping nog een kamer met bed gereserveerd voor bezoekers, die in de nachtelijke uren in de nabijheid van een ernstig zieke patiënt willen verblijven. Zoals gezegd zijn er vier verdiepingen, Parterre: de klasse-afdelingen, op de eerste etage: de afdeling chirurgie, daarboven: de interne afdeling met ka mers voor vier en zes personen, en he lemaal bovenaan de bijzonder mooie kinderafdeling (beslist een kijkje waard) met een aparte infectie-afdeling. De totale kosten van bouw en inrich ting bedragen ca. 2,75 miljoen. Hierbij is ook inbegrepen het souter rain met een Welfare-afdeling voor ar- beidstherapie en tijdverdrijf van lopen de patiënten, magazijnen, ver warmings, apparatuur en zo meer. Dat de verpleegprijs voor de derde klas. se tot ƒ23 per dag bedraagt laat zich begrijpen en is ook al is iedereen huiverig voor de prijsstijgingen ge zien de verzorging en accommodatie, die geboden worden, beslist aan de re delijke kant. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Op vrijdag 2 september a.s. zal opperwachtmeester C. J. Lernhout, plaatsvervangend groeps commandant van de rijkspolitie te Hon- tenisse en rayoncommandant te Klooster- zande zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Hij zal die dag 's middags worden gehul digd in hotel van Leuven. In aansluiting daarop zaïl hij recipiëren. „Opper" Lernhout werd in 1917 gebo ren in Clinge. In 1940 kwam hij bij de marechaussee in Den Bosch. Hij deed daar na gedurende korte perioden dienst in Princenhage, Vlissingen en Axel. Gedu rende de rest van de bezettingstijd was hij werkzaam in Zuiddorpe. Hij ontwik kelde verschillende illegale activiteiten. Na de oorlog werd hij overgeplaatst naar Westdorpe .In 1946 werd hij bevorderd tot wachtmeester eerste klasse van de rijkspolitie. In 1947* volgde zijn benoe ming te Graauw, in i958 werd hij overge plaatst naar Kloosterzande, dat ressor teert onder de groep Hontenisse. In 1960 werd de heer Lernhout bevorderd tot op perwachtmeester en werd hij plaatsver vangend groepscommandant. De jeugdzorg gaat hem zeer ter harte en hij heeft zich veel verdiensten ver worven voor de e.h.b.o.-afdeling in de verschillende standplaatsen. Zijn cursus sen veilig verkeer genieten grote faam. Opper Lernhout heeft zich nooit met be stuursfuncties in verenigingen ingelaten. „Nu heb ik er helemaal geen tijd meer voor" verontschuldigt hij zich. De bedjes worden gereedge maakt op de frisse kinder-afde- ling (Advertentie) DAGELIJKS VAN - .1*0*"TOT 10UUR "HOLLANDSCHE TUI l\T HUYBERGSESTRAAT 14 - BERGEN OP ZOOM Schade by botsingen Woensdag kwa men twee botsingen voor, waarbij flinke materiële schade ontstond. De eerste had plaats bij de splitsing NieuwendijkOu- deweg, waar een personenauto, bestuurd door L. de V. uit Axel, geen voorrang verleende aan een tractor met oplegger, bestuurd door B. V. uit Wychen. De tweede ontstond op het Marktplein waar G. S. uit Mulheim met zijn auto tij dens het parkeren tegen een daar staan de auto van de heer L. S. uit Zwijndrecht reed. Oefenwedstrijd HW '24 zal vrijdag avond op het hoofdterrein van het ge meentelijk sportpark aantreden tegen het Belgische St.-iGllis. Het HVV-elftal is voor deze gelegenheid samengesteld uit jonge krachten. 10.000ste bezoeker aan watertoren. Dezer dagen werd aan de watertoren te Terneuzen de 10.000ste bezoeker in dit seizoen genoteerd, de heer R. Linthout, Alph Duisburglaan 16 te Zeizate (B), die van het Terneuzense V.V.V. - bestuur een fraaie foto van de watertoren ten geschenke kreeg. Nummer 10.001 was het dochtertje van de familie Baert, Vermeulenlaan 34 te Lokeren. Zij kreeg van de portier van de watertoren, de heer A.A. Dees, een mooie teddybeer. (Van onze adverteerder) FILIAAL RADIO DE KOCK GEOPEND TERNEUZEN Onder grote belang stelling van vrienden en zakenrelaties, opende de heer W.F.A. de Koek Noord straat 97 te Terneuzen, zijn geneel ge moderniseerde filiaal van zijn radio- en tv -winkel) Noordstraat 102). In dit nieu we pand heeft de heer De Koek een ge deelte van zijn lampen onder moeten brengen; een uitbreiding die nodig werd (Advertentie) 1 flacon shampoo -f- 1 flacon haarversteviger samen 1,59 1 salonbus Wclla haarlak 3.50 3 stuks Tobaco toiletzeep 2.25 BONTEHONDSTRAAT 2-4 HULST TEL. 2823 GOES Zweden heeft bekendgemaakt dat de invoer van appels in dit land mag plaatsvinden tot en met 22 augustus a.s. Na die datum komt er een invoer verbod. Aanvankelijk was vastgesteld dat de invoer van appels in dit land op 15 augustus zou worden stopgezet. Omstreeks half augustus wordt elk jaar de invoer van appels in Zweden stopgezet om weer toegelaten te worden in de winter wan neer de eigen oogst voor een groot deel is geruimd. Vanuit ons land worden regelmatig ap pels naar Zweden verladen in de laatste weken .Vooral de betere kwaliteiten van de Nederlandse vroege appelrassen zijn gevraagd voor dit land. Meestal wordt de export van appelen naar dit land gecom bineerd met. zendingen tomaten en kom kommers, die ook regelmatig naar Zwe den gaan in flinke hoeveelheden. (Van een onzer verslaggevers) De tweehonderd deelnemertjes aan de kindervakantieweek zijn reuze enthou siast over het aantrekkelijke program ma, dat ze dagelijks krijgen voorgescho teld door het kindervakantiecomité van de Goese Jeugdgemeenschap. Vandaag staat het zwembad tot hun be schikking en bovendien kunnen zij deel nemen aan een zogenaamde toeristen- jacht. Hierbij moeten ze in de stad „toe risten" zien te ontdekken, die herkenbaa>; zijn aan een insigne. En vanavond zijn zij met hun ouders te gast in Schuttershof, waar zij onthaald worden op een inter nationaal jeugdvariété, uit te voeren door het gezelschap Carla Flink. Gisteren brachten de kinderen een be zoek aan de vc-rkeerstuin, de watertoren en een speeltuin in Terneuzen. De kindervakantieweek staat in hei teken van de samenwerking met kinderen uit andere landen. Hiervan zullen de deel nemers aan de vakantieweek morgen een demonstratie geven tijdens een zelf sa mengestelde optocht, die door de straten van de stad zal trekken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria dv A. Karman-Leger stee; Jacobus zv M. Dagevos-Hamelink; Hendrika dv H. Staats-Bruins; Leonora dv L. Witte-Pootjes; Sipko zv H. Koets van Westen. Huwelijksaangiften: P. van Eenennaam 24 j. en E. Kole 19 j. Gehuwd: A. Groenenberg 27 j. en C. Boogert 18 j. Overleden: Abraham van Nieuwenhuij- zen 78 j. wv E. Dingemanse. Anna Kor- stanje 57 j. ev I. Bosman. Pieter Lamain 59 j. ev A. Meeüse. Anna Verburg 81 j. wv E. van der Maas. Harm Hemmes 44 j. ev J. Pijning. Tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester W. N. van Liere, werd een voorstel van b. en w., om geen sub sidie over 1966 te verlenen aan de Bond tegen het Vloeken, aangenomen met 5 te gen 2 stemmen. De interimregeling ziektekosten amb tenaren 1965 werd van toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel. Op diens verzoek werd aan de heer J. de Vriend per 31 december 1965 op de meest eervolle wijze ontslag verleend, waarna de vervulling van deze functie van gemeentewerkman aan de orde kwam.De aanbeveling luidde: 1. P. Elen baas (raadslid), 2. J. de Witte. Bij schrif telijke stemming werden vijf stemmen uitgebracht op de heer P. Elenbaas en twee op de heer J. de Witte, waarmee de heer Elenbaas was benoemd. Hij houdt de benoeming in beraad. Mevrouw Van Damme te Heinkenszand wenste het voormalige badhuis in ge bruik te nemen als dameskapsalon (op elke woensdag). B. en w. hadden dit in middels toegestaan en stelden voor de huur te bepalen op ƒ6,50 per week. Het voorstel werd na enige discussie z.h.s. aangenomen. B. en w. deelden mee, dat het ronde schor is opgehoogd, waardoor ook bij hoog water een ideaal strand aanwezig is. De kosten zijn meegevallen, aange zien weinig zand is gebruikt. Wel was er meer machinehulp nodig dan waarop was gerekend. B. en w. stelden verder voor, de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein op te dragen aan de heer A. C. Koole te Baarland voor 11.035. Met de ramingen voor sanitair en schilderwerk blijft een en ander beneden de Rijksgoedkeurings- grens van 15.000. Met de heer Koole is overleg gepleegd om het werk binnen een redelijk tijdsbestek opgeleverd te krijgen. Tot genoemde bouw werd be sloten. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. een bedrag van 950 uitgetrokken voor het aanbrengen van een douche in de gemeentewoning Hellenburgstraat 5. Brommer tegen bus Op de Goese- straat nabij „De hoge heul" is dinsdag avond de 17-jarige H. W. uit 's-Heer Hendrikskinderen met zijn brommer te gen een lijnbus van de AMZ gereden, waarbij de brommer zwaar werd bescha digd en de bus lichte materiële schade opliep en de verwondingen van de brom- fietsberijder meevielen. W. kwam uit de richting Monnikendijk en nam een zeer ruime bocht op het mo ment,. dat de bus naderde. Deze werd bestuurd door J. S. uit Wemeldinge. Deze gaf signalen en remde hevig, maar kon een aanrijding toch niet meer voorkomen. Dokter Risseeuw verleende de eerste hulp en bracht de bromfietsberijder naar huis. door de toename van zijn voorraad lam pen in de bestaande zaak. Velen lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van bloemen of geschenken. Afsluiting wegen Op het circuit Guido Gezellestraat (Invalsweg) - Fre- derik van Eedenstraat - Bellamystraat- Zuidlandstraat - Jacob Catsstraat - Gui do Gezellestraat zullen op vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus wielerwedstrijden worden gehouden. In verband hiermede zullen genoem de wegen, of gedeelten daarvan, op 20 augustus van 13.00 tot 17.30 uur en o-p 21 augustus van 10.00 tot 19.00 uur voor het verkeer gesloten zijn. Kermis Zaterdag, zondag en maandag wordt de jaarlijkse kermis gehouden. Ter gelegenheid daarvan zijn verschillende festiviteiten georganiseerd. De kinderen kunnen zaterdagmiddag deelnemen aan volksspelen. Bij café Mattens zijn er een schietinig en een gaaibolling. Dezelfde evenementen staan op het programma voor zondagmiddag, 's Middags zal voorts het ensemble „Con amore" een uitvoe ring geven o.l.v. de heer Van Damme. „The Everly Stars" zullen 's avonds een bal alle mogelijke luister bijzetten. De schutters komen 's maandags nog eens aan hun trekken. De koninklijke harmo nie „St. Caecilia" zal 's avonds concerte ren. GISTEREN is de 10-jarige Martnus Looij uit Amsterdam met zijn fieta te gen de laadbak van een melkauto ge. botst, gevallen en onder het linkerach- terwiel van de auto geraakt. De jon. gen was op slag dood. Beenbreuk Op de provinciale weg naar Philippine is de wielrijder V. uit het Belgische Mollekot geschept door de automobilist O. uit Vlissingen. De wiel rijder stak plotseling de weg over. Hij moest met een ernstige beenbreuk in het ziekenhuis te Oostburg worden opgeno men. O., die trachtte de wielrijder te ont wijken, kwam met zijn personenauto in een weiland terecht. Het voertuig werd zwaar beschadigd. Onlangs bood in een adverten tie een Amerikaanse Ford-dealer een tweedehands' wagen aan voor „1.395 bananas" (bananas is het Amerikaanse „slang" voor dol lars). Een huisvrouw kwam aanzet ten met 500 pond bananen, waard 59 dollars en wilde hiervoor de wagen in ruil hebben. De dealer weigerde dit natuurlijk en de zaak kwam voor de rechtbank. De rechter besliste, dat de dealer de bananen moest accepteren en de auto moest afstaan aan de dame! (Advertentie) MUNCHEN Deze zendlbuis van de Westduitse Siemens-faforieken weegt slechts 11,5 gram en is zo groot als een lucifer. Van deze buis hing het gelukken van de Ameri kaanse proef met de satelliet Mari ner IV af, want de naar de aarde gezonden beelden van het Marsop pervlak de tot nu toe verste foto en berichtenoverbrenging in de geschiedenis van de ruimtevaart zouden zonder deze buizen de aarde niet bereikt hebben. Reeds enige ruimtevluchten mislukten, omdat de gebruikte zendbuizen nog micros- EFFECTEN Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)3553 (Van onze correspondent) PARIJS De Franse hoogleraar Barbizet en zijn medewerkers in het ziekenhuis van Albert-Chenevier in Créteil hebben een wetenschappelijk onderzoek ingesteld naar de gevolgen van schedelfracturen bij auto-ongeluk- was zelfs het gehele verleden uitge- ken op de weg. Dit aantal fracturen wist. scheidene jaren; in 8 van 39 gevallen neemt schrikbarend toe. In de meeste gevallen verloopt de genezing gunstig, dank zij de moder ne methoden van chirurgie en neuro logie, maar helaas gaat de wonder baarlijke genezing vaak gepaard met geheugenverlies, tijdelijk of defini tief, waardoor de heraanpassing bij de maatschappij (het oude of nieuwe beroep) in hoge mate wordt bemoei lijkt. Men verliest in vele gevallen niet alleen de herinnering aan het onge- iuk zelf, maar het geheugenverlies kan zowel betrekking hebben op een ver verleden als op toekomstige beleve nissen Bij alle patiënten in Créteir is een volstrekt gemis aan herinnering van het ongeluk zelf geconstateerd. Slechts in twee gevallen herinnerden zich pa tiënten de paar minuten, die aan het ongeval waren voorafgegaan: een da me herinnerde zich, dat zij. naast haar sturende man zat te breien en op de meter keek. die een snelheid aan wees van honderd kilometer de heer herinnerde zich, dat hij kort voor het ongeluk op de weg in het schijn sel van zijn lampen een gewonde eend op de weg had zien liggen en die had opgeraapt. In alle andere gevallen was het gat in het geheugen vrij voor veearts. Geholpen door collega's slaagde men erin na drie maanden alle bijzonderheden van de afgelopen studie op te vissen en weer vast te houden. Die reconstructie gaat ge paard met groot geduld. Men probeert de leegten op te vullen door de pa tiënt terug te brengen naar zijn ge zin, naar zijn vroegere werkplaats of zelfs naar de streek, waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. Na weken, vaak na jaren aldus professor Barbizet in het tijdschrift ,,La Semaine des hopitaux" consta teert men, dat ook al worden de lan- cunes over het ongeluk zelf of over de uren en minuten, die er aan voor af zijn gegaan, nooit meer opgevuld, het verre verleden toch geleidelijk terugkomt, enkele zeldzame uitzonde ringen daargelaten Onderzoekingen over het mechanisme van het geheu gen hebben aangetoond, dat een be paalde zone van de hersenen volstrekt nodig is om herinneringen te fixeren, vast te houden. Coma bijvoorbeeld, als gevolg van een ongeluk dus be wusteloosheid schakelt deze noodza kelijke zone van de hersenen tijdelijk uit, zodat recente gebeurtenissen geen tijd krijgen om geïntegreerd, gefixeerd te worden, tenzij bepaalde situaties zo intens worden beleefd, dat zij als het ware stormenderhand worden ge ïntegreerd, zoals bij de ongerust brei ende vrouw, die plotseling zag, dat haar man veel te hard reed of bij de jongeman, die het leven redde van een gewonde eend op de weg. Sommige patiënten accepterer. dat geheugenverlies en hebben er vrede mee. anderen daarentegen leven pre cies op de rand van wel of niet ge heugen en vervallen in meelijwekken de. soms angstaanjagende waandenk beelden, halen flarden van hun geheu gen naar boven of bouwen ij dele con structies op, waarin een rol spelen eigendunk, trots, persoonlijke tegen slagen, teleurgestelde ambities of vroe ger geslagen wonden. Ook deze gees telijke stoornissen verlopen als regel gunstig, dank zij moderne methoden om dit schommelende geheugen te re construeren. Men probeert de patiën ten de een of andere historische ge beurtenis uit het verleden bij te bren gen of men gaat uit van de een of andere belevenis, waaromheen zich ge leidelijk herinneringen kunnen con centreren. Als dan de omgeving, het milieu van de patiënt meewerkt, kan men komen eerst tot een passieve re constructie van vergeten elementen, later tot een actieve. Dat is b.v. in Créteil gelukt met een veearts, die een ernstig auto-ongeluk had gehad en in de mening verkeerde, dat hij nog altijd bezig was met zijn studie groot, gaande van enkele uren tot ver- Het zijn vooral de schedelfracturen, die verantwoordelijk zijn voor de moeilijkheden respectievelijk de on mogelijkheden voor de patiënt om ver kregen herinneringen in het geheugen terug te roepen. Menigmaal weten zij maandenlang de eenvoudigste dingei, de gebeurtenissen van iedere dag, vroegere gesprekken of zelfs de plaats van gewone gebruiksvoorwerpen niet meer. Een der patiënten schreef: „Ik moet alles noteren, wat ik ga doen, ik vergeet de draad van een verhaal of van een boek, van theaterstukken, of van films, die ik zie of gezien heb, van reizen, die ik maak. Ik heb de indruk in een impasse te zitten, waar ik niet uitkom, want ik kan niets meer leren en onthouden." Hoe lan ger de toestand van bewusteloosheid na het ongeluk, hoe langer het ver lies van geheugen. Is de bewusteloos heid van korte duur, dan kan de ge nezing, vooral bij jongeren, vaak verrassend snel gaan door b.v. metho dische oefening met woorden, cijfers of tests. Een in Créteil veel gebruikte test is die van de leeuw Sultan, die wij afzonderlijk afdrukken. Nadat de zieke het verhaal, 22 korte zinnen, is voorge lezen. moet hij het onmiddellijk, een uur, een dag of een week later naver tellen. Men laat, bij wijze van spreken, in de bodemloze put van hei vergeten verleden een raam zakken met een groot aantal haken, waarmee het ge heugen weer geleidelijk wordt opge haald. De basiszinnen zijn 1 (de leeuw), 3 (ontsnapt), 6 (de menigte), 9 (de vrouw), 11 (het kind), 14 (de grijpende leeuw). 17 (de smekende vrouw), 21 (loslaten) en 22 (geen kwaad, geen gevolgen). Bij patiënten ouder dan 65 jaar varieert het aantal goed herhaalde zin nen tussen de 3 en 17, maar meestal blijft het beperkt tot 9 (3 en 17 zijn uitzonderingen). Patiënten (in het al gemeen), die alle zinnen van het Sul- tan-avontuur weten op te zeggen, zijn excepties. Meer dan de helft voegt er bijzonderheden aan toe, waardoor het verhaal uit zijn verband wordt ge haald De leeuw wordt bij hen een beer, een wolf of zelfs een kat. Een meester in de rechten met een sche delfractuur herinnerde zich zeven zin pen, maar voegde er aan toe: „dat komt vaak bij ons voor, de leeuw doet het werk voor de bezoekers en gaat na zijn werk naar huis". Een alco holist zei: ,,de leeuw slikt het kind in en geeft het daarna aan de vrouw terug zonder het kwaad te hebben ge daan." Anderen leggen verband tus sen de leeuw en hun jeugd of vinden er de fabel in terug van Lafontaine (de vos en de raaf). Een man van 49 jaar met en moeilijke dochter meende: „Sultan is de geschiedenis van een meisje, dat altijd uitgaat, daar komen ongelukken van, ergo: laat je kinderen nooit ep straat zwer ven". Dat kunnen, besluit genoemde hoog leraar, de consequenties zijn van één ogenblik onoplettendheid, van te grote snelheid, van wegpsychose, waar hon derden automobilisten ieder jaar het slachtoffer van worden. Die conse quenties zijn vaak erger dan de dood zelf. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. Een leeuw. Genaamd Sultan. Ontsnapte uit zijn kooi. Door een slecht gesloten deur. Verantwoordelijk was een zorge loze bewaker. De menigte van bezoekers. Talrijk die zondag. Nam de vlucht naar gebouwen in de buurt. Een wouw. In het blauw gekleed. Die op haar arm haar kind droeg. Van één jaar. Liet het vallen. De leeuw greep het kind. De vrouw huilde. En keerde terug. Zij smeekte de leeuw haar kind terug te geven. Het dier keek haar aan. Langdurig. Strak in het gezicht. Hij liet het kind eindelijk los. Zonder het kwaad te hebben ge daan. copische stofresten bevatten. De Siemensbuis werkt met een frequen tie van 2,3 Gigahertz, dat zijn miljard trillingen per seconde. "De buis is een normaal serieprodukt van de Munchense fabrieken en werd alleen aan bijzondere belas- tingsproeven onderworpen, om uit te maken of deze aan de door de Mariner IV gestelde eisen vol deed. De enorme robustheid heeft de buis te danken aan een door de Duitse Firma .Feldmuhle" ontwik keld materiaal, aluminiumoxydeke- ramiek, dat in plaats van glas werd gebruikt en alle materialen wat weerstandsvermogen betreft over treft. (Van onze correspondent) ETTEN. De wijkleidsters van NKV vrouwenbeweging in het bisdom Breda komen op 15 en 16 september in „De No- belaer" te Etten in vergadering bijeen. Op de eerste dag worden dertig afdelin gen verwacht en op de tweede dag 45 afdelingen. Het programma voor beide dagen ziet er als volgt uit: om tien uur 's morgens opening door algemeen voorzitster mej. A. Kessel uit Breda, waarna inleiding door mej. drs. J. Sterkens over het on derwerp „De vrouw gisteren, vandaag en morgen". Na een eucharistieviering om twaalf uur, volgt een gemeenschappelijke koffietafel en daarna wordt een bezoek aan het nieuwe winkelcentrum gebracht, De „Speelgroep Limburg" brengt 's middags om kwart voor drie het blij spel „Een engeltje van niets", waarna de wijkleidstersdag wordt besloten. OOSTBURG-TERNEUZEN. In af wachting van de aankomsten van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen wor den zaterdag in Terneuzen en zondag te Oostburg afwachtingswedstrijden voor nieuwelingen gereden. De volgende ren- ners komen in beide plaatsen aan de start. 1 W. Huijsmans, kampioen van Neder land, Achthuizen; 2 H. Both, Oude Tonge, 3 K. Frijters, Zegge, 4 T. van, Hasselt. Roosendaal, 5 C. Swenne, Kruiningen. o H. Lavooij, Hansweert, 7 J. Westerweele. Sluis, 8 J. Kievit, Borssele, 9 A. Domim* cus. Borssele, 10 A. van Overveld, Zegge 11 W. Krijnen, Hoeven, 12 A. de Caluv? Bergen op Zoom, 13 C. W. v. d. Berg# St.-Maartensdijk, 14 J. Gijzel, Kapelle,»' J. Smet, Hansweert, 16 H. de Schippert Breskens, 17 J. de Schipper, Breskens. 18 M. Joossen, Souburg, 19 W. van Caff* pen, Hulst, 20 J. Beun, Biervliet, 21 A* Versluijs. Lexmond, 22 A. van Hafl> 's-Gravendeel, 23 G. Veldhuizen, Maas* dam, 24 P. Plieger, Lexmond, 25J1 den Hertieg, Puttershoek, 26 v' Evertse, Zierikzee, 27 J. v. Vugt, StriJ' en, 28 A. Weerth, Brouwershaven, 29 Pons, Maasdam, 30 J. Kersten, Wernhoin- 31 C. Koekken, Achtmaal, 32 P. v. en, 's-Gravendeel, 33 P. Hagenaars, gen op Zoom, 34 T. van Gaal, Ossej' drecht, 35 J. de Poorter, Slijkplaat ff P. Franken, Oosterhout, 37 P. RcX>ver5' Oosterhout. 36 P. Oomen, Breda. Morgen, vrijdag 20 augustus. 7.54 en 20.12 uur; Terneuzen 7.26 uur; Vlissingen 6.55 en 19.14 uur; Vv®01 dinge 8.32 en 20.46 uur. MIDDELBURG Suisse 19.30 uur Verg. filatelistenver eniging Delta vlissingen Raadzaal 14 uur Raadsvergadering 1VOLPH AARTSDIJK Dorpshuis 20 uur Trutenbal 2

de Stem | 1965 | | pagina 2