Henny I. doodde Arie v. Hemert in vlaag van paniek Keus was moeilijk Eerste winst na dieptepunt Aanzienlijke produktiestijging totaal verlies in 5 jaar terug Onrust op West-Irian duurt voort DRIE DODEN OP WERF Drs.Lv.d. Laar burgemeester Bergen op Z. Alle lijnen Optimisme BETRAPT IN VROUWENKLEREN Marinemannen naar Tanzania Tsirimokos formateur HONDERDEN DODEN BIJ VIETCONG Benzinetank tploft on zes gewonden DAGBLAD VOOR ZEELAND Suurhojj voedt ambtenaren op Lagere middagtemperaturen JONGETJES HENGELEN NAAR STERK VERHAAL Kees Pellenaars over ploeg San Sebastian: Weer „komplot" ontdekt Dader komt voor kinderrechter Klusjes START GEMINI-V WORDT NIET UITGESTELD ZEGT PERSCHEF Klacht Vragen In Den Bosch 105e JAARGANG Ne. 24973 voor God, koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 11 bl»9 ■>ONDERDA6 14 AOGUSm» 1*03 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. tnl 99341 (5 li|nen). postgiro i i -17—r-mpc i telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 Bureau voor de Zeeuwse eilanden, MOKSttaai 1 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KLM VERDIENT WEER Drs. L. J. M. v. d. Laar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In politieke kringen verwacht men, dat de oud-staatssecre taris van O.K. en W„ drs. L. J. M. van de Laar, binnenkort benoemd zal wor den tot burgemeester van Bergen op Zoom. Hij zou daar dan ir. Peters op volgen, die per 31 juli wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn ambt heeft neergelegd. Drs. Van de Laar is ook kandidaat geweest voor Helmond. Zijn voorkeur gaat echter uit naar Bergen op Zoom. Voor Helmond was eerder al de naam genoemd van de heer W. de Kort, thans burgemeester van Nieuw-Ginneken en lid van de Tweede Kamer. Het schijnt nog steeds niet zeker te zijn, dat de heer De Kort naar Helmond gaat. Drs. Van de Laar, 43 jaar oud, is Bosschenaar van geboorte. Op Beek vliet in St.-Michielsgestel doorliep hij het gymnasium en daarna studeerde hij geschiedenis, bijvak economie aan de Kath. Universiteit in Nijmegen. Ook studeerde hij aan de Sorbonne in Parijs. Na de bevrijding van het zuiden vond drs. Van de Laar emplooi in Eindhoven, waar hij een jaar lang redacteur ge weest is van het dagblad Oost-Brabant. Van 1948 tot 1953 was hij geschiedenis leraar aan het Onze Lieve Vrouwe lyceum in Breda. Op 1 september 1953 werd hij benoemd tot rector van een katholieke middelbare meisjesschool in Delft, welke school later werd omgezet in het Lodewijk Makeblijde-college te Rijswijk. In oktober 1963 werd de heer Van de Laar. die lid is van de K.V.P., benoemd tot staatssecretaris van O.K. en W in het kabinet-Marijnen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft al zijn diensten opgedragen in dienst brieven aan particulieren voortaan wat beleefder te zijn. Iedere brief moet voorzien worden van de aan- "Mijnheer", ..Mevrouw" of „Mejuffrouw" in plaats van bot weg „met de deur in huis te val len zoals tot dusverre gebruike lijk was. Iedere brief zal ook voortaan moeten eindigen met een vriendelijk „hoogachtend". (Advertentie) medegedeeld door Half ou geldig tot vanavond: ne kan. 7'waar bewolkt met een klei- tnt mati» wat lichte regen. Zwakke vrii turapL- t5 4e kust af en toe iZere SF! /'"idwestelijke wind. Vandal p,agtemPeraturen. 22.42 mort? 0ïlcler 19.56, maan op der 14.37 ZOn op maan on_ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. - De K.L.M. heeft na 'n dieptepunt van vier jaren eindelijk weer een behoorlijke winst kun nen maken, 't Nieuwe boek jaar 1965/1966 begon in 't eerste kwartaal (1 april- 1 juli) met een positief re sultaat van 14.5 miljoen gulden tegen een verlies van 1.4 miljoen gulden in dezelfde periode van 1964 de produktie steeg met veel minder personeel dan voor heen (in 1960 nog 18.609 op 1 jidi precies 14.000) met liefst 13 procent. De vervoers- en andere inkom sten Hepen in dit kwartaal op tot 188,1 miljoen gulden. De bedrijfs kosten lagen op 153,5 miljoen gul den. Afschrijvingen en reorgani satie- en afvloeiingskosten deden deze kosten nog wat oplopen, maar het eindresultaat is voor de start van het nieuwe boekjaar, dat voortaan loopt van 1 april tot 31 maart volgend jaar, zeer hoop vol. Ook al blijven economische en politieke factoren steeds weer van invloed op de uiteindelijke cijfers. De reorganisatie van de K.L.M.ip 1962 begonnen, levert thans zijn gun stige gevolgen op. Boekte de maat schappij in het dieptepunt van zijn be. staan 1961 bijna 77 miljoen gulden ver lies, in 1962 daalde deze verliespost tot 75,5 miljoen en het jaar daarop tot 49,6 miljoen gulden. Tussen 1 april 1964 en 31 maart 1965 daalde de verliespost bij zonder scherp tot 8,438 miljoen gulden, dank zij een snel stijgende produktie, meer passagiers- en vrachtvervoer en veel lagere bedrijfskosten. De directie verwacht, dat de totale verliespost bin nen vijf jaren weggewerkt kan zijn en dat de K.L.M. dan weer een normale bedrijfspositie kan innemen. Dank zij de resultaten van de laatste tijd was een financiële reorganisatie, die de directie vorig jaar voorzichtig aankondigde, niet nodig. Men kan volstaan met de huidige garantiesteun van het rijk. Het thans verschenen jaarverslag loopt van I januari 1964 tot 1 april 1965, vijftien maanden dus. In deze periode werd een totaal verlies geleden van 37.832 miljoen gulden. Tot 1 april 1964 beliep dit verlies ruim 29 miljoen, tus sen 1 april 1964 en 31 maart 1965 slechts 8,438 miljoen gulden. Ondanks het feit, dat de maatschappij zjjn gehele vermo gen verloren heeft bestaat er geey liquiditeitsprobleem en dat op zichzelf is reeds een verheugende tendens. Of de resultaten van het eerste kwar taal van het nieuwe boekjaar (14,5 mil joen winst) zich tot 31 maart 1966 zul len voortzetten, valt nog niet te voor spellen. Er is echter een gunstige ten dens in de gehele luchtvaart, er komen meer passagiers, er is meer vracht, de prijzen liggen aantrekkelijker en met minder mensen en toestellen (40 tegen 85 op 31 december 1960) wordt een aan merkelijk hogere produktie bereikt. Bo vendien droegen voor de K.L.M. in het afgelopen verslagjaar alle lijnen bij tot de stijging van de vervoersinkomsten. die opliepen van 503 miljoen gulden in 1963/1964 tot 569 miljoen gulden (13 procent) in 1964/1965. Het verkeer van en naar Nederland maakt van deze stij ging een steeds groter deel uit. Directie en commissarissen zyn voor ae toekomst nogal optimistisch. In het jaarverslag schreven zjj tenminste, dat jVan.recente studies en daarop gebaseerde schattingen van de bedryfs- uitkomsten over de eerstkomende jaren et herstel zich wel zal voortzetten cn Jf maatschappij het geaccumuleer- nén S g eideIijk za]l terugverdie- ervoo.r ziJn aanwezig. De ™g*ü lev^n zlJn de afgelopen ja- jaar vier Procent Per Hit ir? i Insjders verwachten, dat I" komende jaren nog wel met f ^ee Procent Per jaar ver der gaat, zodat het vliegen voor veel mensen financieel aantrpkkpiuirov wordt. Bovendien blijft de produktie stijgen en lopen de kosten, behalve de lnrSrenLhOSte(n' aanme''kelijk terug In de nabije toekomst zal echter het personeelsaantal nog wel een stukje la ger worden i„ hoofdzaak door een na tuurlijk verloop, „Het nieuwe boekjaar ^ïeder geval waarneembaar positief uit aldus luchtvaartdeskundi gen. En daar vertrouwt ook de KLM op. Robert Manry, de Amerikaanse jour nalist, die in zijn eentje de Atlanti sche Oceaan overstak, had woensdag veel belangstelling, toen hij in de haven van Fallmouth zat te vissen. Allemaal jongetjes, die de sterke ver halen wilden horen. Onder commando van Itn. t/z 2de klasse H. C. v. d. Meyden (links op de voor grond) vertrok woensdagmiddag van het vliegveld Zestienhoven een Neder lands Marinedetachement naar Tanza nia, om daar behulpzaam te zyn by de vorming van politie-afdeling ter zee. ATHENE (AFP) Koning Constantijn van Griekenland heeft de vroeger mi nister van binnenlandse zaken, Elias Tsirimokos, aangewezen om e«n kabi net te vormen. Tsirimokos is een van de vooraanstaan de Griekse politici, die met de Cen trumpartij van oud-premier Papandreoe hebben gebroken. Deze beschuldigde hen prompt van verraad uit zucht naar macht, 'z Tsirimokos verklaarde, dat hij vol gende week zijn kabinet aan het parle ment wil voorstellen. Stephanapoelos. van wie werd aangenomen, dat hij als formateur zou worden afgewezen, zal daarin geen zitting hebben. De minis ters zullen vandaag door de koning worden beëdigd. (Van onze sportredactie) BREDA „De keuze voor deze we reldkampioenschappen was ongetwij feld niet gemakkelijk, maar de KNWU heeft een goede beslissing genomen", aldus Kees Pellenaars in zyn commen taar op de uitverkiezing van de prof wielerploeg voor San Sebastian. „Ze hebben Van der Vleuten by Post gezet, Lute en Den Hartog zijn ook van het zelfde merk, De Roo, Karstens en Haast eveneens. Naar zijn mening had overi gens Leo Knops ook wel een plaats ver diend. Maar nogmaals, de selectie viel niet mee. „Behalve deze zeven komt natuurlijk ook Jan Janssen aan de start. Voor namen van de deelnemers op de verschillende onderdelen, verwy zen we naar onze sportpagina. DJAKARTA Volgens het in Dja karta verschijnende blad „Sinar Hara- pan" heeft de politie op West-Irian een komplot opgerold dat ten doel had de Shell-installaties op het eiland Biak op te blazen. Het blad voegt eraan toe dat men 24 personen heeft gearresteerd in verband met de mislukte aanslag. In Manokwari, in het westelijk deel van het voormalige Nederlands. Nieuw- Guinea, dat sedert 1962 onder Indone sisch bestuur staat, zou de orde weer zijn Jiersteld. Volgens „Sinar Harapan" hebben pa rachutisten van de politie een „door de kolonialisten gebruikt element dat on rust trachtte te zaaien" gevangen geno men. Het „duivelse komplot" zou mis lukt zijn toen de betrokkenen „uit het oerwoud kwamen en zich, gedreven door gebrek aan voedsel, overgaven". Overigens nemen de geruchten die in Djakarta over moeilijkheden in West- Irian de ronde doen, de laatste tijd toe. In de afgelopen maanden zijn verschei dene Papoealeiders gearresteerd. De leden van de Arfak-stam, die bij Manokwari in opstand waren gekomen tegen het Indonesische, gezag, waren be wapend met geweren die hun tijdens de tweede wereldoorlog waren verstrekt door de geallieerden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Amerikaanse lucht-, zee- en landstrijdkrachten hebben gisteren in Zuid-Vietnam, ten zuiden van Tsjoe Lai, een zware slag toegebracht aan Vietcong-rebellen, die „honderden slachtoffers" op het front moesten ach terlaten". Tweeduizend rebellen werden ingesloten en in de richting van de zee gedreven. De Amerikaanse generaal-majoor Ed ward Lamsdale, die al geruime tijd ge pensioneerd was, zal in actieve dienst terugkeren om de Amerikanen in Viet nam behulpzaam te zijn. De generaal geldt als een van de grootste deskundi gen van het westen op het gebied van de contra-guerrilla-oorlogvoering. Hij heeft jarenlang deelgenomen aan de strijd tegen guerrilla-strijders op de Philippijinen en in Zuid-Vietnam, onder wijlen president Ngo Dinih Diem. Het succes van de operatie, waaraan enkele duizenden Amerikanen deelna men, was vooral te danken aan juiste inlichtingen over de positie van de vijand. Aan Amerikaanse zijde zouden enkele doden gevallen zijn. Tsjoe Lai ligt 80 km ten zuiden van de Ameri kaanse basis Da Nang. In Saigon doen intussen hardnekkige geruchten de ron de, dat ten zuiden van Hanoi drie nieuwe semi-mobiele lanceerbasissen voor luchtdoelraketten zijn waargeno men. Daarmee zou het aantal tot dus verre gesignaleerde lanceerbasissen in Noord-Vietnam op tien komen. Verder wordt vernomen, dat het gewone Noord- Vietnamese luchtdoelgeschut versterkt is met kanonnen van zwaar kaliber van Russicche makelij. HILVERSUM (ANP) De 20-jarige Henny G.G.I., die op 13 februari 1963 's avonds om zeven uur in enkele minu ten tijds de 9-jarige Arie van Hemert vermoordde in de Nieuwe Doelenstraat te Hilversum, zal nog deze week wor den voorgeleid voor de kinderrechter omdat hij op de dag van de moord nog maar 17 jaar was. Woensdag is hij voor de derde keer verhoord. Vaststaat, dat de moord zich in enkele minuten heeft voltrokken. De 9-jarige Arie van He mert was argeloos de gang ingelopen naast de kapperszaak en had de deur van het achterhuis van de zaak ge opend, met de bedoeling naar zijn broertje te zoeken. Op dat moment stond de toen nog 17-jarige Henny in vrouwenkleding voor de spiegel van de keuken. Henny storm de op de 9-jarige Arie af, wurgde het kind in paniek, omdat hij zich ontdekt waande bij zijn vreemde handelwijze, en ontdekte pas daarna dat het zijn buurjongetje was. Weer in paniek legde hij het kind in een grote kist op de zol der, die hij zo ver mogelijk achteruit schoof. Toen de vader, die afwezig was om een klant te scheren tien minuten later thuiskwam had het drama zich voltrokken en was er niets meer van te bespeuren. Henny, die zijn moeder al op vijfja rige leeftijd verloren heeft, was lood gietersleerling en kreeg zo nu en dan klusjes op te knappen bij verschillende mensen. Hij placht bij deze klusjes allerlei vrouwenkledingstukken te ste len, die hij meenam naar huis, verborg en van tijd tot tijd aantrok. CAPE KENNEDY (UPI) De perschef van het ruimtevaartcen trum Houston van het Amerikaan se bureau voor ruimtevaart, Paul Haney, heeft berichten tegengespro ken volgens welke het vertrek van de astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad waarschijnlijk uit gesteld zou moeten worden.. Dit tijdstip is bepaald op vanmiddag 3 uur. CONRAD Cooper en Conrad zijn volkomen fit en volgens Haney staan zjj bijna te trappelen van ongeduld. Giste ren hebben zij hun ruimtevaartuig, waarmee zij tot minstens 27 augus tus in de ruimte willen blijven, ge controleerd. Cooper en Conrad gaan tijdens hun achtdaagse reis; „jagen" in de ruimte en hebben bevel alles te „schieten" wat beweegt. Dit schie ten zal echter van onschuldige aard zijn: het gebeurt met de lading ca mera's en films, die van de Gemi- ni-5 als het ware een vliegende studio maken. Verwacht wordt dat de achtdaag se reis van de Gemini-5 het me disch fiat zal opleveren voor de eerste bemande Apollo-vlucht van Amerika naar de maan en terug in 1969. COOPER De reis met de Gemini-5 zoals die is geprojecteerd is de minimum- tjjd die nodig is voor drie Apollo- astronauten om naar de maan te vliegen, het oppervlak ervan te be kijken en vervolgens naar de aarde terug te keren. Tienduizend militairen bevinden zich over de gehele aardbol op post om de astronauten van de Gemi- ni-5 een veilige thuiskomst te be zorgen. Dertig schepen en 135 vlieg tuigen zijn strategisch gestationeerd onder de geprojecteerde baan van de capsule om deze op te pikken, ongeacht of dat in de Atlantische Oceaan is of in een afgelegen lan dingsgebied dat niet is voorzien. Noch zijn vader, noch de buurtbe woners hadden er ooit iets van gemerkt dat de 17-jarige Henny deze neiging had. Hij stond bekend als een wat stille jongen, maar de familie I. stond als zeer gunstig bekend. Wanneer Henny I. de stoffelijke res ten heeft overgebracht van de zolder naar de loze ruimte onder de vloer, is niet bekend. Hij moet daarvoor een nauw luik in een kleerkast hebben geopend. Henny kon hier door kruipen omdat hij tenger was. De vraag is gerezen waarom de po litie nooit iets heeft geweten van het feit, dat het in de kapperszaak zo stonk. De kist met vrouwenkleding was inder tijd door de huidige bewoner meege geven aan de gemeentereiniging omdat hij zo stonk en tweemaal diende hij een klacht bij de reinigingsdienst van Hil versum in. De stank werd echter toegeschreven aan het feit dat de bijzonder oude wijk die voor sanering gereed is, verschil lende malen bezocht is geweest door een rattenplaag en men vermoedde, dat zich ergens dode ratten onder de vloer zouden bevinden die deze lucht ver spreidden. Bij de politie is deze klacht nimmer terechtgekomen. De politie stationeerde na de verdwijning van Arie geruime tijd een agent in de Nieuwe Doelen straat. Het contact met de buurtbewo ners was zeer intensief. Ook heeft indertijd een nauwkeurig buurtonderzoek plaatsgevonden, waar aan brandweer en politiehonden te pas kwamen. Maar nooit heeft <enig spoor geleid naar de kapperszaak. Wel werd indertijd Henny's vader verhoord, maar omdat deze een onaan tastbaar alibi had, wei-d wat hem betrof de zaak terzijde geschoven. Of de zoon indertijd door de politie vragen zijn- ge steld, is niet meer na te gaan, aange zien alle buurtbewoners werden onder vraagd. Dat de politiehonden het spoor bijster raakten moet worden toegeschreven aan de omstandigheid dat het in die tijd bijzonder hard had gevroren. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Bij een ontploffing van een lege benzinetank in het Esso- depot aan de Engelseweg in Den Boach zyn gisteravond zes arbeiders gewond geraakt, van wie vier ernstig. Drie van lien zijn bediend, onder wie de 26- jarige A. K. uit Stoppeldijk (Zeeland). De ontploffing gebeurde tijdens het schoonmaken van de tank. Vermoede lijk waren daarin nog benzinedampen aanwezig, die door nog onbekende oor zaak de explosie veroorzaakten. In de tank, die ongeveer twaalf meter hoog is en een diameter heeft van circa tien meter, bevonden zich op dat moment vier arbeiders. Volgens de brandweer van Den Bosch werd de tank ongeveer 1 meter omhoog gelicht. De bodem is door de explosie bol gaan staan. Verder liep een chauffeur van een tankauto, die op het terrein was, ver wondingen op. doordat hij tengevolge van de ontploffing van zijn wagen viel. Eon begin van brand werd geblust door schippers, die met hun boot voor wal lagen om te tanken, geassisteerd door terreinpersoneel, dat gebruik maakte van automatische brandblusap- paraten. Op het eerste alarm rukte de brand weer van Den Bosch met groot ma terieel uit. Ook verscheidene zieken wagenswerden, naar de plaats vaa-de ontploffing gedirigeerd. KRIMPEN a/d IJSSEL (ANP) Bii de scheepswerf Van der Giessen in Krimpen aan de IJssel is gisterochtend een ijzeren werkkooi, waarmee men bezig was om een plankier op een boor eiland te bevestigen, van naar schatting 35 meter hoogte in de IJssel gestort. Twee personen waren op slag dood, een derde overleed op weg naar een zieken huis. De omgekomenen zijn de 52-jarige A de Graaf uit Krimpen aan de IJssel. de 40-jange F. J. van de Voorde uit Rot terdam en de 45-jarige T. J. Koedood eveneens uit Rotterdam. Over de oorzaak van het ongeluk 'ast nog volledig in het duister. Men heeft het nooit voor mogelijk ge houden. dat een ogenschijnlijk zo solide werkkooi ook wel werkbrug genoemd -— als die welke bij de bouw van het booreiland werd gebruikt, omlaag zou kunnen storten. Er is tot nu 'oe alleen geconstateerd, dat een van de vier „ogen", waardoor de hijskabels van de kooi lopen, na het ongeluk geheel was uitgescheurd. Dit verklaart echter niet hoe het mogelijk was, dat de kooi vrijwel loodrecht n*"- beneden stortte.

de Stem | 1965 | | pagina 1