DIPLOMAAT PONCET HEKELT DE GAULLE FLORA MOPJES FAN7A w Dieren in Italië zijn trouwe instrumenten 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! Kerk in beweging Strandoorlog aan Rivièra T.R.O.S. kan machtiging vragen voor radio èn t.v. Acht weken cel voor belediging politie Tonnen schade bij fabrieks brand in Gouda Vrouw, na 15 maanden cel weer vrij, wil vergoeding voor 6 zegels en slechts 1 gulden -J- krijgt U ORANGE GEZIHSFLES w UJ w Nederlander in Zweden gearresteerd Touwtrekken om Soekarno Paus overwerkt „HIJ ONTWRICHT VRIJE WERELD" STILSTAND Meer dan 15000 leden Amsterdamse rel het volledige voedsel voor uw hond Indonesiche school BESCHULDIGD VAN MOORD OP MAN Op conferentie Bermuda Goedkoper vliegen voor Europeanen op Noord-Amerika Hervormde kerk in Emmen uitgebrand Stofzuiger DAGBLAD DE STEM VAN P0NDEKDAG AtustttrrtiS 1965 7, PARIJS (UPI) Een van Frank- rgks meest gerespecteerde diplo maten heeft gisteren het buiten landse beleid van president Charles de Gaulle bestempeld als „een ont wrichtende invloed in de vrye wereld". In een artikel in het conservatieve dagblad ,,Le Figaro" schrijft André Franpods-Poncet, voormalig ambassa deur in Duitsland en lid van de Acadé mie Frangaise, dat de Gaulle met de Verenigde Staten en West.Duitsland heeft gebroken, de Europese Economi sche Gemeenschap tot stilstand heeft gebracht en de communistisch-Ghinese agressie aangemoedigd Hij wijst erop, dat Frankrijk met de Verenigde Staten „De machtigste natie ter wereld" verbonden was maar dat het Amerikaanse volk, de doorsnee Ameri kaan „die ons liefhad, ons nu haat." ,,Wij gebruiken nog de naam Atlan tische bondgenootschap, ofschoon zij nau welijks enige betekenis meer heeft. Onze Anti-Amerikaanse houding heeft onze partners, die weigeren met ons om te gaan, ontsteld." ofschoon het ons niet om onszelf be mint, maar omdat het ook tegen Ame rika is. „Er wordt gezegd, dat men een volk van 650 miljoen niet kan negeren. Maar hetzelfde werd over Hitier gezegd. God geve dat een gelijksoortige ramp niet zal gebeuren." Hfó besloot met de woorden: „Naar onze mening liggen de meest doeltref fende middelen van beteugeling en de zekerste garantie voor de vrede in begrip tussen de westelijke democratiën, in een Atlantisch bondgenootschap, verdiept en verjongd door de NAVO. Maar het feit dat Frankrijk kan worden beschouwd als een element van ontwrichting in de vrije wereld is iets da.t onze bezorgd heid wekt in deze tüd en in de toekomst". Over de Frans-Duitse verzoening schrijft Frangois-Poncet, dat de eerste stuwkracht ,,is verslapt". „Wij hebben het Franse nationalisme doen herleven en aangewakkerd en daar mee het Duitse nationalisme doen her leven. Spoedig zal, als er nog tijd is, het hele werk van verzoening helemaal opnieuw moeten worden gedaan." Van de Europese Economische Ge meenschap zegt Frangois - Poncet: „Dit magnifieke bouwwerk is onderbro ken. Zo niet definitief tot stilstand ge bracht door onze onverzoenlijkheid, als gevolg van een conflict dat niet onher stelbaar hoeft te zijn." Volgens Francois - Poncet flirt De Gaulle thans met communistisch China WEESP Waarschijnlijk nog voordat minister Vrolijk met vakantie gaat (en dat is maandag) za.l hjj een aanvraag voor zendvergunning voor radio èn te levisie van de T.R.O.S. op zijn bureau vinden, want gisteren had deze ver eniging de vereiste 10.000b leden. T.R.O.S. adviseur, mr. J. Landré, gelooft niet, dat er tegenwerking zal komen." .='A™afilda,gTiddag toeti de 10.000ste aanmelding bmnen was, heb ik de mi nster onmiddellijk opgebeld. Hij vatte (zeer sportief op en wenste me a g?lu)t Nadat de vergunning 2al z«n. kan de T.R.O.S. binnen een week beginnen met de drie uur radio-zendtijd, waarop zij krachtens de z3Uegelin?,dan recht heeft. Het uu? bwS? J televisie levert meer pro- °mdat het voor de programma- tS n a e'® is te weten op welk tijdstip men precies in de lucht is On- h^htssen blijft de T.R.O.S. streven naar een ledental van 100.000 dat reoht geeft zendtijd. Mr TSdré"zTdYT JSfVef TRdÓVS"d HanXJwe^ v^r^AVE O lid. Hij had voor de bescheiden nlechtip- heid, die hem een zilveren tafelaan steker met inscriptie opleverde IpecTaal een buitenlandse zakenreis ond'eSen Verrast was hij niet Tk ™VKen vrijdag de 13de aangemeld, dus hlftkoE niet missen". Mr. Landré noemde de huldiging een historisch moment „omdat het open bestel, waarover zelfs en b bmet gestruikeld is, nu eindelijk een feit kan worden" Hij zei. te rekenen op loyale medewerking van de overige roepverenigingen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft teg envier jongelui, die betrokken waren bij de rel in de nacht van zater dag op zondag bij het beeld van het Am sterdamse Lieverdje in de Spuistraat te Amsterdam, wegens belediging van het openbare gezag, met name de Amsterdam se politie, veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij beval voorts de onmiddellijke ge vangenneming van de jongens, de 19- jarige scholier E. E. uit Zaandam, de 18-jarige scholier E. C. B. uit Amster dam, de 24-jarige kantoorbediende H. P. uit Amsterdam en de 24-jarige kantoor bediende H. P. uit Nijmegen. De officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries, had een gevangenisstraf van tien weken, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. De officier geloofde dat de jongens het nodig hebben te weten dat ze hier veel en veel te ver zijn gegaan. Zij moeten weten dat het afgelopen moet zijn en dat er hier een gezag is, dat ze misschien niet erkennen, maar waaraan ze zich hebben te houden. Hij zag hier ook een generaal preventieve kant aan de zaak in verband met a.s. zaterdag, „dan moet het duide lijk zijn dat er paal en perk wordt gesteld aan deze uit de hand gelopen happenings en dat degenen, die hieraan te buiten gaan streng zullen worden gestraft", aldus de officier van justitie. De vier verdachten, die allen min of meer toevallig zoals ze zeiden op dit uur vanNde nacht bij het beeldje aanwezig waren, gaven toe dat ze beledigende woorden, zoals het in spreekkoor roepen van „fascist" hadden gebezigd. Een van hen had daar nog de term „Oranje-SS" aan toegevoegd. Bij de behandeling bleek overigens dat ze eigenlijk niets met de zogenaamde provo's en rookmagiërs had den te maken. GOUDA (ANP) Een zeer felle brand in een meubelfabriek te Gouda, heeft gisteren in alle vroegte voor enkele hon derdduizenden guldens schade aangericht. r^ee van de drie verdiepingen brandden geheel uit. De oorzaak van de brand en ae precieze omvang van de schade zijn Niet onmogelijk is, dat m ontstaan op de derde ver- dergebrachtar dG lakinrichting was on' Advertentie) Met GRATIS speldje. Flora Is ook deelnemer aan de nationale speldjescompetitie. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT Z.E. Soedjarwo Tjondronegoro temidden van kinderen van Indo nesische ambtenaren in Europa, die voortaan onderwijs zullen krij gen op een speciale school te Sche- veningen. LEEUWARDEN (ANP) Het ge rechtshof in Leeuwarden zal zich op 2 september in raadkamer beraden over het verzoek van mevrouw Antje Gom- mers-Jansen uit V^noord om schadever goeding voor ten Onrechte in hechtenis doorgebrachte tijd. Ze heeft vijftien maanden in voorlo pige hechtenis doorgebracht, omdat ze ervan beschuldigd werd op 2 december 1963 haar man met landbouwvergif om het leven te hebben gebracht. Op 25 februari van dit jaar werd zij vrijgelaten. De i'echtbank te Assen vereordeelde haar in juli 1964 tot 18 jaar gevangenisstraf, na een eis tot levenslang. De veroordeel de en de officier van justitie kwamen in hoger beroep bij het gerechtshof te Leeuwarden. Op 18 februari van dit jaar kwam de procureur-generaal met de eis tot vrijspraak, aangezien hij het bewijs niet geleverd achtte. Op 25 februari deed het gerechtshof een vervroegde uitspraak, waarbij Antje J. inderdaad werd vrij gesproken. Op die dag zal tevens een verzoek tot vergoeding van Jacob Knol worden be handeld. Hij werd op 23 oktober van het vorige jaar vrijgesproken van medeplich tigheid aan de brandstichting te Mes. bij Oldehoorn, waarbij een bejaarde boerin om het leven kwam. Zijn voorarrest heeft bijna een jaar geduurd. t MONTREAL (UPI) De Internatio nal Civil Aviation Association zal zich op zijn conferentie van 20 september op Bermuda bezighouden met een voorstel om het voor Europeanen goedkoper te maken naar Noord-Amerika te vlie gen dan het voor Noord-Amerikanen is om naar Europa te vliegen. Ondanks de drastische reductie in de prijzen van Noordatlantische reizen sinds de tweede wereldoorlog, is er een enorm deficit in het aantal passagiers van en naar Europa, aldus een voord voerder van de International Air Trans port Association. Veel vluchten naar Europa keren na genoeg leeg naar Noord-Amerika terug. De conferentie van Bermuda zal voor stellen bespreken om de reisprijzen te verlagen, teneinde Europeanen aan te moedigen tot bezoeken aan Noord-Ame rika. (Advertentie) (van uw wlnkéller) Y FANTA ORANGE FANTA ORANGE FANTA ORANGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap Erkend Bottelaar aan „Fanta" an „Coca-Cola": Bottelmaatschappij „Dongen" N.V.Dongen Hoge Mam 144 Tel. 0 42.45 Ido Moer) 333. 55 ST. RAPHAEL (UPI) Meer dan 500 betogers zijn in de jongste „strandoorlog" aan de Franse Rivièra in botsing gekomen met de politie. Zij waren naar bet stad huis van St. Raphael opgerukt om vrije toegang te eisen tot het strand van Santa Lucia, dat aan de gemeente behoort. Eigenaren van stukken grond, die aan het strand grenzen, hebben betanmuren en een hek op de weg die naar het strand leidt opgetrokken, betogend dat zij recht hebben op rust en enige „privacy". Zij openen het hek alleen van 8.30 tot 12.30 en van 14.30 tot 18.30 uur. Mocht een kampeerder die zijn tent enkele honderden meters van het strand heeft opgeslagen, besluiten naar het strand te gaan om de ondergaande zon te bewonderen, dan moet hij op de terugweg meer dan drie kilometer lopen. Drie betogers werden gearresteerd toen zij trachtten het poitiekordon te door breken. De politiemannen maakten gebruik van hun knuppels, wat, zoals een betoger opmerkte „nogal verbazingwekkend is, aangezien wij de wet aan onze kant hebben." De wet bepaalt namelijk dat dé zee voor iedereen in Frankrijk toegankelijk is. Een woordvoerder der betogers wist tenslotte toegang te verkrijgen tot de loco-burgemeester, die hij na anderhalf uur van zijn gelijk wist te over tuigen. De loco-burgemeester heeft inmiddels aan de autoriteiten van het departe ment toestemming gevraagd alle nodige stappen, „onteigening inbegrepen", te doen om de weg naar het strand permanent vrij toegankelijk te maken (Advertentie) Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT MEVROUW A. Fels, lid van het Neder lands Auschwitz-comité, is van Schip hol naar Frankfurt vertrokken, waar zij de slotzitting zal bijwonen van het Auschwitz-proces. ERICA (ANP) Woensdagmiddag is brand uitgebroken in de Nederands her vormde kerk in Erica (gemeente Emmen) Het kerkgebouw is geheel uitgebrand, terwijl het dak is ingestort. De pastorie kon gespaard blijven. Hjet blussen nam verscheidene uren in beslag. (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) Het is niet bepaald een ontdekking als iemand vaststelt, dat er een hechte band bestaat tussen huisdieren en mensen. Zo maar mensen en dood gewone huisdieren, waarbij overigens nog niemand ooit heeft uitgemaakt of een koe of een paard tot deze cate gorie behoort. In elk geval gaat het om de wederzijdse sympathie en de trouw. Welnu, ik heb drie verhalen over twee honden en een poes en het zijn geen erg plezante verhalen, maar dat doet er niet toe. Het eerste is zonder meer ellendig. Een man in Noord-Italië (tussen Milaan en de Zwitserse grens) bezat een zwarte poedel. Om de een of andere reden begon dat dier hem te vervelen en hij besloot er zich van af te maken, in dat geval dus: de hond af te maken. Hij nam het dier mee naar het Meer van Como, bond het een zware steen om de hals en gooide het in het (diepe*) water. Hij ging waarschijnlijk opgelucht naar huis. Maar na een volle week stond er voor zijn deur een springlevende, broodmagere en... spierwitte poedel. Je leest wel eens van iemand, die in één nacht van onvoorstelbare ellende en terreur een spierwitte haardos kreeg. Basta. Tweede verhaal. Een dame in Bo logna bezat een prachtige Per zische poes. Door omstandigheden kon ze het dier niet langer thuis houden en plaatste een advertentie. Er kwam iemand uit Bari, die een groot bedrag betaalde en het dier mee nam in zijn auto, terug naar huis. Maar de vol gende ochtend was de kostbare poes verdwenen en al het zoeken liep op niets uit. Drie weken later evenwel (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend zat die poes spinnend en knorrend voor de deur van het vertrouwde appartement in Bologna. Zeshonderd kilometer in drie weken zonder eten en zonder verzorging, het is de moeite waard. lYJaar het laatste dierenverhaal stamt f'J- van gisteren. In Foggia woont een machtige herdershond, een „Duitse staander" zogezegd. Een stel miserabele straatjongens (leve de vakantie) maakte zich meester van deze kampioen en bond met een stuk ijzerdraad een groot oud blik aan zijn staart. De hond kreeg de zenuwen en rende en stopte en probeerde wan hopig van dat ding bevrijd te worden. Na een uiterste krachtsinspanning lukte dat, maai- hij werd ernstig ge wond en bloedde als een fontein. Wat deed die machtige herder? Hij begaf zich naar het ziekenhuis, wan delde daar binnen, ging zonder aar zelen naar de kamer van de eerste hulp, waar een dokter bezig was met een patiënt. Bloedend en zacht jan- kend ging hij naast de arts liggen en .wachtte zijn beurt af'. Hij werd inderdaad meteen verzorgd, ofschoon personeel en zelfs politie waren toe gelopen om hem als .ongewenste gast' i-de deur uit te zetten. En na de behan deling verliet hij tevreden kwispelend het ziekenhuis... De vraag is: houden Italianen van dieren? Bijvoorbeeld zoals wij en meer nog de Engelsen en in het overdrevene de Amerikanen? Mijn strikt persoon lijk antwoord luidt: neen... Dieren in Italië zijn instrumenten. Van de koe tot de ezel, van het paard tot de roomblanke ossen die lang- zaam-langzaam moeten trekken, om het even of het gaat om een (vaak nog houten) ploeg of een karrevracht hooi.... En zo ook de huisdieren: kat en hond. Instrumenten, zoals ze dat hier noe men. De eerste tegen de eeuwige muizen- en rattenplaag, de tweede voor de eeuwige Jacht'. Doodgewoon instrumenten'. En meer niet. De reinigingsdienst in de Fran se hoofdstad heeft een nieuwe stof zuiger in gebruik genomen, waar mee 1500 m2 straat per uur kan worden schoongemaakt. De kracht bron bestaat uit een motor van 4 pk. De zuiger zal voornamelijk het vuil uit de goot halen. iiimiiiiiiliiiiiiiiiiiii! GÖTEBORG (UPI) Dc 20-jarige Ne derlander H. L. van K. uit Heerlen en een 19-jarige Westduitser H. G. uit Biele feld hebben gisteren bekend de overval op een postkantoor maandag in Göteborg te hebben gepleegd. Hun buit bedroeg 10.000 Zweedse kronen. Het tweetal werd in Vaenersborg in Midden-Zweden/waar het een kamer had gehuurd, gearresteerd. Hun hospes had hen bij de politie aangegeven. De West duitser had een grote som gelds bij zich. Beide mannen worden ook verdacht van andere diefstallen en misdaden, waarvan zij inmiddels een aantal hebben toege geven. Gewapend met pistolen hadden zij maandag een postkantoor in Göteborg overvallen en zich met de kronen in kleine coupures uit de voeten gemaakt. Er werden bij deze overval geen schoten gelost. De aanwezigheid in Djakarta van zowel een gewichtige Chinese als Rus sische delegatie, heeft de aandacht ge vestigd op de toenemende rivaliteit, die beide landen in Zuid-Oost-Azië aan de dag leggen. De missie uit Peking wordt geleid door de minister van buitenlandse za ken, maarschalk Tsjen-Ji, terwijl de Russen onder aanvoering van A. Ma- zoerov, de eerste plaatsvervangende minister-president, naar Djakarta ge komen om president Soekarno met de 20e verjaardag van zijn republiek te feliciteren. Officieel is men daar immers voor naar Indonesië gekomen. Officieus heb ben beide delegaties echter maar al te duidelijk laten blijken dat zij de verre reis in de eerste plaats hebben gemaakt om belangrijke politieke be sprekingen te voeren. Peking en Moskou zijn er beiden op gebrand hun invloed in Djakarta uit te breiden De aanwijzingen worden overigens steeds talrijker dat de Chi nezen bezig zijn ten koste van de Sov jet-Unie vastere voet te krijgen in In donesië. Daarbij komt, dat Djakarta steeds meer neigt naar de harde Chi nese politiek in Zuid-Oost-Azië Soekarno heeft, door uit de Verenigde Naties te treden, zichzelf geschaard ...profiteren.... SOEKARNO achter Pekings aansporingen ten gun ste van een „concurrerende volkeren organisatie." De politieke banden tussen Peking en Djakarta worden steeds vaster aange haald hetgeen voor een deel op reke ning kan worden geschreven van Soe- karno's wens voortdurend Chinese steun te krijgen voor zijn tegen Malei sië gerichte confrontatiepolitiek. Te vens kan worden vastgesteld dat de Indonesische communistische partij, (P.K.I.), die de grootste is van Azië, achter Peking staat en uitgesproken anti-Moskou genoemd kan worden. Re centelijk zijn er bovendien bij verschil lende gelegenheden beloften van vriend- chap en trouw tussen Djakarta en Peking uitgewisseld- De ironie van de situatie is gelegen in het feit dat de Sovjet-Unie het In donesië heeft mogelijk gemaakt mili tair goed voor de dag te komen in de confrontatie-strategie tegen Koeala Loempoer door Soekarno het gros van de thans ter beschikking staande be-| wapening te leveren. De Indonesische vloot is grotendeels door de Sovjet-Unie geleverd en de I ruggegraat van Djakarta's luchtmacht wordt gevormd door onderschëppings- jagers van het type Mig en Russi sche bommenwerpers. De betrekkingen met Moskou verkoel den echter aanzienlijk toen Djakarta meer en meer begon te lonken naar Peking met als gevolg dat de bandjir van wapens en andere militaire uit rustingen geleidelijk aan werd inge perkt^ Onlangs begon Indonesië uit te zien naar alternatieve leveranciers hetgeen resulteerde in onderhandelingen met de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker over de bouw van een vliegtuigfabriek in Indonesië, waar de produktie van vliegtuigen van het type F-27 „Friendship" ter hand kan wor den genomen. De Russen schijnen nu verontrust over Pekings succesrijke pogingen de Rus sische invloed in Zuid-Oost-Azië uit te bannen. Ook in Vietnam is dit kenne lijk het geval. Hier tracht Peking de duimschroeven van het bewind in Ha noi steeds stijver aan te halen terwijl men niets nalaat om het Russische ge zag te ondermijnen hetgeen niet zon der succes verloopt. Moskou, op haar beurt, tracht zich tegen de avances van Peking te weer te stellen. De Russische pogingen om iets tegen over de expansiepolitiek van Peking te stellen kwamen kortgeleden nog in de belangstelling toen Alexander Sje- lepin, een van de voornaamste leiders van het Kremlin, naar Noord-Korea werd gezonden, een gebied waar Chi na zich ten koste van Moskou een de gelijke positie heeft weten te verwer ven. iiiiiiiiiiiiiiiiiii (door dr. Alfred van de Weyer o.f.m. cap.) De berichten over de gezondheids toestand van de paus mogen dan al niet verontrustend zijn, stof tot na denken bieden ze wel. De sympto men wijzen in de richting van een zekere overwerktheid, welke het ge zond functioneren van bepaalde li chamelijke functies belemmert. En dat is bij' een geestelijk leider van zijn formaat een feit van veel meer dan persoonlijke betekenis. Het ligt voor de hand, een en an der in verband te brengen met grote spanningen, waaraan de paus sinds zijn ambtsaanvaarding heeft bloot gestaan. Hij is vol zorg over de ont wikkelingen welke zich binnen de wereldkerk voordoen en waarover hij in laatste instantie het aanvaard baar of onaanvaardbaar moet uit spreken. Dat de kerk bij de tijd'moet worden gebracht, is zijn vaste over tuiging. dat zij daarbij weieens van de rechte weg zou kunnen afwijken, zijn grote vrees. Bovendien moet hij kost wat kost proberen de eenheid in het wereldepiscopaat te bewaren en breuken, die beslist niet helemaal denkbeeldig zijn, te voorkomen. Hij staat op het punt waar talloze kracht lijnen elkaar snijden en waar de spanning bijwijlen ondraaglijk moet zijn. Daar komt dan nog bij, dat zijn ingrepen en uitspraken niet altijd met sympathie worden begroet, een ■feit, waarvan hij ongetwijfeld op de hoogte moet zijn en dat beslist niet ongemerkt aan hem zal voorbij gaan. Alles bij elkaar een weinig benij denswaardige positie. Toch zouden we er verkeerd aan doen, als we hem om deze situatie gingen beklagen. Het zou gelijk staan met het uitreiken van 'een brevet van onvermogen. Wel dienen we oprecht met hem mee te leven. En ook dat weer niet in de eerste plaats terwille van zijn persoon maar terwille van de kerk, waarover hij tot „dienaar der dienaren" is aangesteld. De kerk gaat met de vierde conciliezitting een be slissende fase in haar ontwikkeling tegemoet. Zij zal behoefte hebben aan een moedige, krachtige en scherpzinnige leiding. Daarom is het te hopen, dat paus Paulus over en kele weken zijn inzinking geheel te boven zal zijn. Het schip van Petrus wendt de steven naar woelige wate ren en de hand aan het roer moet vaster zijn dan ooit.

de Stem | 1965 | | pagina 11