textiel NES KASJMIR reeds 34 jaar strijdtoneel AERT- EVENS KOCK r„ W'zij™'ïiLtnwodr; KVP-jongeren merendeels pro-monarchie ZWARE SLAG IN KASJMIR MR. BURGER VONNIST KABINET- DE GEER Ook koningin Wilhelmina minachtte hem steeds5' Academie van bouwkunst aan leergangen Tilburg Amerika en de breuk in Maleisië MORGEN DE RUIMTE IN VS-plan tegen verspreiding kernwapens koel onthaald KWART MILJOEN INWONERS SLACHTOFFER Tirannie Vluchten ADVIESCOMMISSIE ONBEVOEGDE GENEESKUNST Bij bestijging Eiger Japanse alpinist omgekomen Feestrede van Soekarno één scheldpartij tegen Amerika Warm Amsterdam Duitse troepen op Britse eilanden Uurloon-actie brengt ruim een ton op Derde verdachte juwelenroof in Rotterdam nu uitgeleverd LIJFARTS Paus niet ziek Veertig Soedanese rebellen gedood Verbetering opleiding architektuur DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 12 KLOOSTERZANDE LNSTEEN, Molenstraat ld DEMONSTRATIE rt terneuzen TEL. 2905 (Van onze redactie buitenland) KARATSJI De strijd om Kasj mir is weer opgelaaid. Jarenlang zijn India en Pakistan de grote kemphanen in deze strijd, die eerst in hevigheid toenam toen Brits- Indië in 1947 ophield te bestaan en India en Pakistan onafhankelijk werden. De autonome vostendommetjes konden zich uitspreken voor aan sluiting, hetzij bij India hetzij bij Pakistan, of voor de onafhankelijk heid. De maharadja van Kasjmir, een hindoe, verkoos de onafhan kelijkheid, maar de bevolking, welke voor 80 procent uit moham medanen bestaat, kwam onmiddel lijk in opstand daarbij geholpen door geloofsgenoten uit Pakistan. De maharadja besloot toen Kasjmir bij India aan te sluiten, om de militaire steun van India te kun nen inroepen. I Na meer dan één jaar strijd, slaagde de Veiligheidsraad er in, bij net begin van 1949, een staakt - het - vuren te doen aanvaarden. Van dan af is Kasjmir in feite in twee delen verdeeld: een de marcatielijn snijdt het land in tweeën (zie kaart). Twee derden van Kasjmir is bezet door India en het overige gedeel te door Pakistan. De besluiten van de Veiligheidsraad bepaalden het sluiten van een wapenstil stand en an een redeserdrag, de de- militarisering van Kasjmir en het voorbereiden van een volksraadpleging. Echter, noch India noch Pakistan trok- ken hun troepen terug zodat niet tot de uitvoering van de besluiten van de Veilig heidsraad kon worden overgegaan. De verschillende bemiddelingspogin gen mislukten alle. India trachtte on dertussen een schijn van wettelijkheid aan de toestand te geven: de plaatse lijke regering van het door India bezette gebied van Kasjmir bekrachtigde in 1957 het besluit tot aansluiting bij India De Veiligheidsraad is van oordeel dat deze maatregel juridisch gezien, ongel dig is, maar de talrijke protesten van Pakistan ten spijt, dat nog steeds op een referendum blijft aandringen, is de toestand tot op heden onveranderd ge bleven. Algemeen is men van oordeel dat bij een eventuele volksraadpleging de bevolking van Kasjmir zich voor aan- sluiting bij Pakistan zou uitspreken, met i uitzondering echter van Ladakh. ret 1 noord-oostelijke gebied van Kasjmir, waarop China aanspraak maakt, en waarvan de bevolking welke het lamaï- tisch boeddhisme belijdt onder geen en kele voorwaarde deel wenst uit te maken van een islamitische staal den zeven en twintag Kasjmiri gedood toen het staatsleger het vuur opende op menigten die „vrijheid van feodaal be stuur" eisten. In 1946 organiseerde de Kasjmiri lei der sjeik Abdoellah, die zich nu in Zuid- India onder huisarrest bevindt, de ,,weg uit Kasjmir beweging." Minstens vijftien mensen kwamen om het leven toen de beweging met geweld werd on derdrukt, aldus de Kasjmir-woordvoer- der. Ongeregeldheden en twisten tussen Hin does en mohammedanen ga-an nog veel verder in de historie terug. Volgens een officiële woordvoerder van Kasjmir duurt de strijd om het omstreden gebied nu al 34 jaar en hebben meer dan een kwart miljoen Kasjmiri in deze strijd „hun leven geofferd". De woordvoerder zei, dat ,,ruim 250.000 Kasjmiri stierven in de strijd tegen onderdrukking en tirannie" in de staat Een hall miljoen mohammedaanse Kasjmiri was volgens hem tijdens de verdeelongeregeldheden in 1947 naar West-Pakistan uitgeweken. De strijd in Kasjmir begon in 1931, I toen de Kasjmiri beëindiging van het Hindoe-bewind eisten. In juli 1931 wer- Tijdens de verdeelonigeregeldheden in de provincie Jammoe in 1947 zijn 225.000 moslims vermoord en 500.000 naar West-Pakistan gevlucht. Meer dan 1500 Kasjmiri zouden om het leven ge komen zijn tijdens de relletjes, die volg den op de arrestatie van sjeik Abdoe-llah Na diens vrijlating in januari 1958 werd hij in april van hetzelfde jaar weer op gepakt. Twintig mensen werden gedood tijdens relletjes die er het gevolg van waren. Volgens dezelfde woordvoerder zijn ruim 150 Kasjmiri gedood tijdens de rel letjes, die werden veroorzaakt door de diefstal van het haar van de profeet Mohammed in december 1963. Hij somde nog een aantal incidenten op tijdens welke Kasjmiri waren gedood, om hun totale aantal over de jaren te schatten op een kwartmiljoen. De oppervlakte van Kasjmir be slaat 222.800 km2 (ter vergelijking: bijna 8 keer de oppervlakte van Nederland of van België) en de bevolking telde 4-4 miljoen inwo ners tijdens de telling van 1951. De belangrijkste middelen van be staan zijn landbouw (maïs, rijst) en zijderupsteelt. Het grootste gedeelte van het land is zeer bergachtig, zodat het verkeerswezen weinig uitgebreid is: er bestaat slechts één berijdbare weg tussen India en Kasjmir. GENeVE (UPI) Amerika heeft de wereld een ontwerp aangeboden voor een verdrag dat de verdere verspreiding van kernwapens zou moeten beletten. Onmid dellijk nadat het werd ingediend op de Geneefse ontwapeningsconferentie, werd van Russische zijde verklaard dat het verdrag onaanvaardbaar was tenzij het westen de plannen voor oprichting van een NAVO-kernmacht zou opgeven. Bovendien wil Engeland het verdrag alleen aanvaarden onder voorbehoud. De Amerikaanse onderhandelaar Wil liam C. Foster, zei dat het verdrag was j°?rPsteld ter bestrijding van „het do- L j Scvaar van kernanarchie". Wij en f generaties zouden er duur I zoS betalen en de conferentie f rSre&rF^terk.ernWaPenS tC be" Maar de Russische onderhandelaar Tsa- rapkm zet dat over dit verdrag niet viel te onderhandelen als de plannen voor een kernmacht van de NAVO niet werden opgegeven. De Rus zou het voor- stel „bestuderen doch op voorhand kon hij al zeggen dat het zou worden ver- worpen tenzij Foster hem de waarborg zou geven dat het plan de oprichting van een kernmacht zou verhinderen en zou verhinderen dat nog meer landen, en met name West-Duitsland, direct of indirect toegang tot het atoomwapenarsenaai zou den krijgen. Foster vertelde later aan de pers dat het Westen de plannen voor een kern macht stellig niet zou opgeven en dat het bestaande verdragsontwerp de oprichting van een dergelijke strijdmacht niet uit sloot. KLEINE SCHEIDEGG (UPI) De 29-jarige Japanse bergbeklimmer Tsoe- neaki Watebe is bij een poging de steile noordelijke bergwand van de Eiger te beklimmen om het leven gekomen. De Japanner maakte een val van duizend meter en heeft bijna twee et malen lanig met een gebroken been op een smalle richel gelegen. Aangenomen wordt dat hij gisterennacht tijdens de vriesikou is omgekomen. Watebe is de 27e klimmer die bij het bestijgen van de noordwand van de Eiger omkomt. De wand werd in 1938 voor de eerste keer door een gecombi neerde Duits-Oostenrijkse ploeg beklom men. Watebe was in gezelschap van zijn landgenoot Mitsoemasa Takada aan de bestijging begonnen. Toen Watabe in de nacht van zondag op maandag veron gelukte op een hoogte van ongeveer 4000 meter zette hij zelf de tocht naar de top voort en werd daardoor de eerste Japanner die op deze wijze de top van de Eiger bereikt (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA President Soekarno heeft gisteren ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de Indonesische onaf hankelijkheid een 21/2 uur durende rede gehouden, die gematigder was dan in het algemeen werd verwacht. Desondanks was de hele toespraak één scheldtirade aan het adres van de Amerikanen, die, volgens hem, heel Zuidoost-Azië moeten verlaten. Ook voor een aanval op Maleisië had Soekarno aardig wat tijd uitgetrokken. „Dat land begint van binnenuit ineen te storten", meende Soekarno, die voorts constateerde dat „geen macht ter we reld Maleisië in stand kan houden". Het Indonesische staatshoofd kondigde aan, dat zijn land „desnoods de atoombom zal gebruiken om de imperialisten te be strijden. Soekarno repte met geen woord over de jongste opstanden in West-Irian. Over beweringen in een Nederlandse krant als zouden Soekarno's dagen geteld zijn. maakte de president zich duidelijk boos. „Wanneer God het wil zal Soekarno altijd te midden van zijn volk zijn", riep DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid, dr. A. Bartels, heeft een com missie ingesteld, die tot taak heeft van advies te dienen met betrekking tot het vraagstuk van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De commissie zal waarschijnlijk in ok tober worden geïnstalleerd. Aan de commissie is de vraag voor gelegd of het aanvaardbaar kan worden geacht aan onbevoegden toe te staan, op beperkte schaal geneeskundige raad of bijstand te verlenen, alsmede wat hun dan in dat geval kan worden toegestaan. Voorts zal de commissie moeten nagaan of er een stelsel van voorschriften, sanc ties en controle kan worden ontworpen, waardoor kan worden bereikt, dat onbe^ voegden al datgene nalaten, wat hun niet is toegestaan, alsmede aan welke voorschriften onbevoegden dienen te worden onderworpen ten aanzien van het geen hun wel is toegestaan- Tot lid en voorzitter van de commissie is benoemd mr. J. Pieters, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Tot lid is o.m. benoemd: mr. A Overveldt, advocaat-generaal bij gerechtshof in 's-Hertogenbosch. van het In heel het drukke en warme Amsterdam is maar weinig koelte te vinden. Alleen deze kinderen die onder moeders toezicht in een vijver nabij het Weteringcircuit speelden, vonden koele ontspan ning. hij uit. Hij zei te hopen, dat zijn opvattin gen en zijn leer nog „duizend jaar" zullen voortleven. De Indonesische ambassadeur in Neder land, Tjondronegoro, heeft in een toe spraak in Den Haag gezegd, dat, naar zijn mening, tussen Nederland en Indonesië niet alleen economische, maar ook vrucht bare ideële en geestelijke samenwerking mogelijk is. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de verhouding tussen Nederland basis is gekomen. en Indonesië eindelijk op een gezonde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de jongerenorganisatie van de K.V.P. meent, dat het erfelyk koningschap in de parlementaire democratie past, om dat het de continuïteit ook onder moeilijke omstandigheden verzekert. Voor ons koninkrijk geldt dit in het bijzonder, omdat het koningschap de band is tussen de rijksgenoten in Ne derland en de overzeese rijksdelen. Dit blijkt uit het verzamelrapport, dat is opgesteld door de K.V.P.-jongerengroe- pen naar aanleiding van gesprekken over de problemen rond de parlemen taire democratie. De jongeren zijn van oordeel, dat de kiezers wel met de po litiek meeleven, wanneer het gaat om vraagstukken, die de mensen direct ra ken. Zij wijzen daarbij op de Irene- kwestie. Gebrek aan belangstelling kan worden veroorzaakt door een te grote afstand tussen kiezers en gekozenen, te grote specialisatie, saaie en te lange redevoe ringen, te veel moeilijke woorden, te grote binding tussen regering en frac ties, te grote compromissen en de in druk, dat de regeringspartijen de minis ters te vaak de hand boven het hoofd houden. De jongeren wensen meer voorlichting via de televisie, de instel ling van het instituut van de ombuds man en een beter aansprekende werk wijze van de beide kamers. Een vrij grote minderheid vond, dat het erfelijk koningschap niet past in de parlementaire democratie. Men heeft daarmee deze zaak slechts theoretisch willen benaderen en niet willen zeggen, dat het daarom nu of straks zou moe ten verdwijnen. Sommige jongeren groepen gingen er van uit, dat het pre sidentschap de politieke belangstelling kan stimuleren als de burgers zelf aan diens verkiezing mogen medewerken. NEW DELHI (UPI) Bijna 300 „ge wapende Pakistaanse infiltranten" en le den van de Indiase militie hebben giste ren de hevigste slag geleverd, die tot dusver om Kasjmir heeft plaatsgehad. Of en hoeveel slachtoffers daarbij vielen is niet bekend. Wel zouden „sleepsporen" zijn gevonden, betgeen zou duiden op eventuele doden of gewonden aan de zijde der „infiltranten". Een van hen werd door de Indiërs gevangen genomen terwijl een grote hoeveelheid wapens en munitie werd buitgemaakt. BONN (UPI) Duitse legereenheden, uitgerust met de Amerikaanse .Sergeant' raketten, zullen medio deze maand tot medio september op de Britse He- briden oefenen. Aan de oefeningen zullen ongeveer 800 Duitse soldaten deelnemen. De „Sergeant"-raket kan met een atoomspringkop worden geladen. (Van onze correspondent) De opbrengst van de uurloon-aktie 1965 van de V.K.A.J. en de K.A.J. van Nederland betekent een record. Voor de door een bijzondere prestatie van de Eindhovense katholieke werkende jonge ren leverden allerlei aktiviteiten, in het kader van genoemde aktie, voor de ont wikkelingslanden, een bedrag van niet minder dan 102.220 gulden. Mr. BURGER vernietigend vonnis ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse justitie beschikt nu over alle drie verdachten van de begin mei van dit jaar gepleegde inbraak bij de juwelier Siebel in Rotterdam. De staatspolitie van Portugal leverde dezer dagen de 25-jarige Ary B. die kort na de kraak naar dit land was ge vlucht, uit aan de justitie. Hij zal bin nenkort voor de officier worden geleid. De buit van de inbraak bij Siebel ver tegenwoordigde een verkoopwaarde van ongeveer f 150.000., Met de uitlevering van !B. is de zaak zo goed als rond. Naast de drie ver dachten van de inbraak arresteerde de politie destijds ook een groot aantal he lers. Een belangrijk deel van de buit heeft de politie kunnen achterhalen. VATICAANSTAD (KNP) Van of- ficiële Vaticaanse zijde is het bericht tegengesproken, dat paus Paulus ziek zou zijn. Dit bericht, aldus de Vaticaanse zegs man, is geheel ongegrond. Dezer dagen verschenen in de Amerikaanse pers be richten, dat de paus aan verzweringen zou lijden. De pauselijke arts prof. Mario Fontana heeft aan de Vaticaanse verklaring toe gevoegd, dat hij de paus nog op 15 augus tus had gezien en dat hem bij die gele genheid juist was opgevallen hoe goecf de paus er uitzag. Hij zei van mening te zijn, dat de paus zich in Castelgandolfo kennelijk goed had hersteld van de ver moeienissen van zijn drukke werkzaam heden in het Vaticaan. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Tijdens 'n gevecht met v.n f te Khartoem trouw geble ven stamleden zijn veertig Zuidsoedane- Wf Gr'ien 0rn Stomen Het treffen niaatc Jrov*nc*e van de Boven-Nijl nadat rebellen leden van oweü' stam hadden uitgedaagd- De Ver. Staten voelen zich na de jonpte gebeurtenissen in de federatie Mateune nog minder op hun gemak in A-ü.-Azie. De politici in Washington verwachten dat president Soekarno uénJn?°n<?lë de breuk in de federa- Maisnsie ten volle zal exploiteren. moéï1. venband 's tnet spanning ge- mwta!L«P r?devoering van de Indo- vféS t president gisteren op het hliri vaéit?1?, '9 Djakarta ter gelegen- de Tnde twintigste verjaardag van Nn onafhankelijkheid. heeft 6 Tet l^oeala Loempoer heeft gebroken is er een zwakke plek ontstaan op de flank van de arrti-com- mumstische krachten in Z.-O -Azië De V.S houden er ernstig rekening mee, dat door deze verzwakking nadeed kan WOrf£n-d e-°fcon<i aan de Amerikaan se strijd m Vietnam. Soekarno's te verwachten offensief (een dergelijk ini tiatief moet de president wel ze" wH- kom zijn om zijn populariteit in het land m stand te houden) zal zich in AUSTRALIË de eerste pla-ats aandienen in een psy chologische en economische vorm. Mi litair gezien is de tegenstond van de Britten in het betwiste gebied nog al tijd te indrukwekkend om de Indone siërs tot gewapende actie van enige importantie te verleiden. Maar alleen al het niet-militaire wapen dat Soe karno kan hanteren zal Singapore ge makkelijk kunnen bekoren. Of zou een Indonesische belofte tot drastische uit breiding van de handel en een garantie van Singapores veiligheid niet aanlok kelijk zijn? Een pas onafhankelijk geworden land zou zijn vrijheid niet waard zijn wah- neer het deze gunstige vooruitzichten negeerde in ruil voor toestemming aan een vreemde macht tot het hou den van basissen op zijn grondgebied. Soekarno heeft steeds te kennen ge geven, dat hij Sabah en Serawak in de republiek wil zien opgenomen. Door nu reeds te zorgen voor een gro te invloed in Singapore legt hij de ba sis voor zijn geplande verdere expan sie- Amerika beperkt zich er tot nog toe toe Enigeland het werk in en rond Ma leisië te laten opknappen. Het rekent immers erop, dat Enigeland voorlopig op eigen kracht de ambities van Soe karno een halt kan toeroepen. 50.000 Britse militairen en een derde deel van de vloot zijn in dit gebied gecon centreerd. De Amerikaanse regering weet ech ter ook dat de hulpbronnen van En geland maar beperkt zijn en dat zij eens zal moeten bijspringen. Dat zal alleen al nodig zijn om de anti-com munistische strijd, die de Amerikanen in Zuid-Oost-Azië voeren geen afbreuk te doen door een dolkstoot in de rug toe te laten Behalve Ziüd-Vietnam is tot nog toe alleen nog Thailand pro-westers in Zuid-Oost-Azië, maar ook in dit land neemt de communistische dreiging steeds grotere vormen aan. In het noordoosten van Thailand is reeds sprake van communistische guerrilla activiteit naar het voorbeeld van de Vietcong-acties in Zuid-Vietnam. Wan neer nu ook nog Maleisië als westers steunpunt zou ophouden te bestaan, zou er een situatie kunnen ontstaan waarin geen toekomst meer zou zit ten voor een effectief militair optre den. Wat Soekarno precies in petto heeft voor Maleisië blijft vooralsnog een raadsel. Heeft hij een speciaal plan uitgewerkt in samenwerking met Com munistisch-China om de Verenigde Sta ten en Engeland uit Zuid-Oost-Azië te verdrijven en dan de buit met Peking te verdelen? De twee vrij recente be zoeken van zijn minister van buiten landse zaken, Soebandrio, aan Com- munistisch-Qhina hebben aanleiding ge geven tot geruchten over een militair pact tussen Peking en Soekarno.' De liquidatie van Maleisië en het verja gen van Engeland en Amerika uit Zuid-Oost-Azië lijken in dit verband de meest tot samenwerking aanzettende factoren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Koningin Wil helmina is nimmer haar min ach ting voor de leden van 't kabinet- De Geer, dat in de eerste oorlogs jaren in Londen regeerde, te bo ven gekomen". Dat schrijft mr. J. A. W. Burger, oud-minister van Binnenlandse Zaken in het oor- logskabinet-Gerbrandy in een ar tikel in het blad „Socialisme en Democratie". Mr. Burger, thans lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., heeft in dit artikel een bijna vernietigend oordeel over het kabinet-De Geer uitgesproken. Hoewel het optreden van de Ne derlandse kabinetten in Londen na het onderzoek door de parlemen taire enquêtecommissie niet veel geheimen meer zal hebben, is het sterk persoonlijk gekleurde artikel van mr. Burger in menig opzicht onthullend. De heer Burger erkent de juistheid en de noodzaak de re gering, kabinet en koningin dus, uit bezet Nederland naar Engeland over te brengen. De activiteiten, die daar zijn ontplooid, kunnen echter nauwelijks enige waardering van hem ontvangen. Mr. Burger heeft tot mei 1943 in bezet Neder land gewoond, zodat hij zowel met de noden hier als met de benade ring daarvan in Londen volledig vertrouwd is geraakt. In het begin van zijn artikel her innert mr. Burger aan het optre den van premier De Geer, die naar Hitier wilde gaan om vrede te stichten. Het kabinet wilde dit niet, maar het bezwoer tegelijkertijd ko ningin Wilhelmina, de enige man PREMIER DE GEER in de Nederlandse regering om De Geer te handhaven. Het gevolg van die situatie was, aldus mr. Bur ger, dat de koningin haar minach ting voor deze heren nimmer te boven is gekomen. Hoewel mr. Burger grote be wondering koestert voor de vast houdendheid en de persoonlijke moed van de tweede „Engelse" premier prof. mr. Sjoerd Ger- brandy, is ook deze minister president volgens hem ernstig te kort geschoten. Burger zegt, dat hy een „desorganisator van for maat" was, gekenmerkt door niet altijd aangenaam verrassende slim migheidjes. Zo liet hij zelfs in de woningen van zijn collega-ministers in het geheim huiszoekingen verrichten. Hij was, aldus Burger, grillig en onberekenbaar. Vertrouwelingen werden op weinig elegante wijze afgestoten. Het constructieve werk, gericht op terugkeer en wederop bouw lag hem niet. „Naar mijn me ning is Gerbrandy, strikt als mi nister gezien, zwart als een mo- riaan. Slechts in oorlogstijd bruik baar en dan nog onder zeer bij zondere omstandigheden. Door zijn ministers te verhinderen bestuurs kracht te ontplooien, ging zijn Lon- dense kabinet ten gronde". Deze laatste beschuldiging richt zich dan heel in het bijzonder op de instelling van het militair ge zag en alle onaangename zaken, die daaruit zijn voortgevloeid, zo wel voor de Londense ministers als voor de wederopbouw van het land en het herstel van de parlemen taire democratie. De Amerikaanse astronauten Gordon Cooper (rechts, commandant) en Charles Conrad maken een test in een model van de Gemini-V capsule. De lancering voor de achtdaagse ruimtevlucht wordt morgen ver wacht. TILBURG De Academie voor Voortgezet en Hoger Bouwkunst Onderricht, de derde afdeling van de Katholieke Leergangen te Til burg, zal binnenkort een ingrij pende wijziging ondergaan. Op 1 oktober hoopt men te beginnen met een Academie van Bouwkunst, die daartoe geschikte HTS'ers in zes jaar tijd zal opleiden tot archi tect, dit in nauw verband met, en geheel vanuit de praktijk. Deze opleiding, die zeer breed van opzet is, zal naast de hoofdzaken van het bouwen in het aIgemeen ook acti viteiten ontwikkelen op allerlei gebie den, die ten nauwste met de architec tuur verhand houden en de cursisten in de gelegenheid stellen zich zo breed mo gelijk te oriënteren. Daartoe is het aantal lessen per week aanzienlijk uitgebreid en zijn vele schetsdagen en studie-excursies in het programma opgenomen. Aan het einde van de opleiding ontvangen de geslaag de cursisten het architectendiploma, op grond waarvan zij kunnen worden in geschreven in het architectenregister van de Bond van Nederlandse Architec ten B.N.A. In vertband met de vestiging van deze nieuwe academie, zal de bestaande aca demie (vier jaar V.B.O. en twee jaar H.B.O.) een aflopend karakter krijgen. Reeds studerende cursisten zullen nog het examen oude stijl kunnen doen, waarna de oude academie zal worden opgeheven. Met deze wijziging tracht men te be reiken dat het peil van de opleiding aanzienlijk wordt verhoogd. Dat is no dig omdat de zich snel wijzigende maat schappij steeds hogere eisen gaat stel len aan de architectuur en haar be oefenaars.

de Stem | 1965 | | pagina 31