ZEES Definitief landbouw centrum in Axel Geldwolk N.C.B.grote oogst in '64. maar ook tegenvallers „Redoute te Sas van Gent deze week „volgeboekt' Gevaar v van zoet- Debatten over herziening van plannen VLISSINGEN Raad akkoord met subsidie (f 15.000) pastorie N.H. kerk Mededeling in raadsvergadering AXEL Dagblad De Stem Pastoor F. Zander geïnstalleerd Nog geen schepen in binnenvaart- sluis Terneuzen Nachtelijk bezoek te Hoeven Eerste bewoners erg tevreden Opening van bejaardentehuis op 8 oktober I.v.m. Schelde-R Vocalisten-concours1 Grote belangstelling voor Den Bosc HOOG WATFR Materiële schaci bij botsing te Kapelle Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 2 Enquête De resultaten van de enquê te voor de halve dagsluiting zijn als volgt: vóór een sluiting op maandagmid dag spraken zich uit de bloemenhandel, boekhandel, foto- en optiekzaken, slijte rijen, radio- en televisiehandel, drogiste rijen en motor-rijwielhandelaren. In to taal betekent dit dat ca 70 procent van de winkels op maandagmiddag gaat slui ten. Van de kruideniers, parfumerie- en chocolateriehandel zijn de formulieren nog niet terug ontvangen. Een en ander werd meegedeeld op de vergadering van de middenstandscentrale in Vlissingen. St. Jacobstoren open voor toerisme Nadat eerder bericht was dat de ge meente bij gebrek aan toezichthouders genoodzaakt was de Sint Jacobstoren te sluiten voor toeristen, heeft de hervorm de gemeente toch nog enige vrijwilligers bereid gevonden toezicht te houden in de St. Jacobskerk bij de bezichtiging door toeristen gedurende de zomermaanden. De kerk is vanaf maandag jl. geopend van 10-12 en van 2-5 uur. Philatelica De afdeling Vlissingen van de internationale vereniging „Phila telica" houdt donderdag 19 augustus de maandelijkse vergadering in de kantine van het stadhuis. Aanvang kwart over acht. Visaanvoer In de week van 9 t.m. 14 augustus werden aan de mijn te Vlis singen de volgende hoeveelheden vis aan gevoerd: 5407 kg garnalen, 373 kg bot, 1403 kg schar, 1538 kg schol, 73 kg wij ting, 2 kg kabeljauw. 1883 kg tong, 7 kg tarbot, 6 kg griet, 33 kg paling. 15 kg poon, 6 kg makreel, 6 kg rog en 14 kg haai. Laatste showboot De laatste tocht van de Vlissingse showboot zal woens dagavond 18 augustus a.s. worden ge houden. Deze was voor vrijdag 13 augus tus vastgesteld, maai* moest worden uit gesteld i.v.m. de veerdienststoring door het uitvallen van de Prinses Irene. Ver trektijd woensdagavond is 7 uur vanaf aanlegsteiger van de PSD Vlissingen. Nieuw en St.-Joosland (Van onze correspondent) In de vergadering van de raad ging de heer Van Nimwegen, sprekende na mens de fractie van de P.v.d.A., in tegen het voorstel van b. en w. om een subsidie te verlenen in de stichtingskosten van de pastorie Ned. herv. kerk (ad. 20% tot een bedrag van 20.000). B. en w. hadden in hun preadvies voor gesteld, voor dit bedrag een geldlening aan te gaan van ƒ20.000 tegen 6% rente, af te schrijven in 20 jaar. De heer Van Nimwegen noemde dit onverantwoord, daar dit de gemeente in totaal op onge veer 33.000.komt te staan. Ook de heren Lukasse (St.G.P.) en C. A. Pol derdijk (Gemeentebelangen) vonden een dergelijke subsidie te hoog. Nadat de vergadering enige tijd was geschorst door b. en w. om zich te beraden over het be drag der subsidie werd dit teruggebracht tot 15.000.—. Het gewijzigde voorstel werd door de raad aanvaard met de stemmen van de heren v. Nimwegen en Knuijt tegen.Deze heren waren wel voor een subsidie, maar dan te voteren uit de lopende middelen zonder een geldlening aan te gaan. De heer Van Nimwegen deelde mee, dat de fractie van de P.v.d.A. bij G.S. in beroep zal gaan met het verzoek de goedkeuring van een dergelijk besluit van de gemeenteraad niet goed te keuren. Met algemene stemmen werd de tijde lijke benoeming van mejuffrouw J. M. Priemis als leidster aan de kleuterschool verlengd tot en met 31 december 1965. De raad ging akkoord met het voor stel van G.S. om per 1 juli 1965 de wed den te herzien voor de burgemeester, se cretaris, ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand. De Interimregeling ziektekosten 1965 van het rijkspersoneel werd van toepassing verklaard voor het gemeentepersoneel. Aan de Zeeuwse stichting voor beroe- penvoorlichting te Goes werd een sub sidie verleend van 10. Premies voor woningverbetering wer den verleend voor de panden Kerkstraat 10 en Rijksweg 36. Op voorstel van de heer Lukasse werd besloten bij de wacht- gelegenheid in de kom van de busdienst een papierbak te plaatsen. 's-Heerenhoek Schietiiig De handboogvereniging Concordia hield haar schieting op de staande wip. Aanwezig waren 58 schut ters van 17 verenigingen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: F- Koens Mz., van Spes Nostra te Ovezande: le zijvogel: A. de Jonge Az. van Willem Teil te Ovezan de^ 2e zijvogel: C. Paree van Concor dia te 's-Heerenhoek; 3e zijvogel: L. Vermuë van Soranus te Heinkenszand; 4e zijvogel: H. A. Mol van Willem Teil te Kapelle; le bovenkal: J. A Rijk van A.-D.L.M. te Kwadendamme; 2e boven ka!: C. Paree van Concordia te 's-Hee- rehhoek; 3e bovenkal: A- v. 't West einde van Willem Teil te Ovezande; le onderkal: P. Driedijk; 2e onderkal: C. Bek, beiden van Soranus te Heinkens zand; le klep: J. A. Rijk van A.D.L.M. té_. Kwadendamme; 2e klep: H. Koens van Spes Nostra te Ovezande; 3e klep: L.. .Vermuë van Soranus te Heinkens zand; meeste kleine vogels: G. Geense van Edele Handboog te Oudelande, 5 stuks. Kwadendamme Schieting- De handboogvereniging Jac. v. Beieren te Goes gaf haar schie ting op de staande wip te Kwadendam me- Dit is nu al de tweede maal dat zij dat moet doen aangezien zij nog steeds niet over een goed terrein in Goes beschikt en de overheid van Goes hun nog geen definitief besluit kan ge ven omtrent de te plaatsen wip. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel: P. Vermuë van Jac. v. Begeren te Goes; le zij vogel: Jac. Doe- ne.van Victoria te Kwadendamme; 2e zij vogel: C. v. Weele van Juliana te Oudelande; le bovenkal: F Menheere vpn Zeelandia te Ovezande; 2e boven kal: niet afgeschoten; le onderkal: Jac. Doéne van Victoria te Kwadendamme; 2e onderkal: niet afgeschoten; le klep: C, D. Raas van Willem Teil te Ove zande; 2e klep: E. Rentmeester van Willem Teil te Ovezande; 3e klap: W- dé Jonge van A.D.L.M. te Kwadendam me; meeste kleine vogels: M. Alleme- kinders van Victoria te Kwadendamme, 5 .stuks. Uitslag van de tweede wip welke door Victoria werd verzorgd: le hoofdvogel: Jac. Westveer van E- dele Handboog te Oudelande; 2e hoofd vogel: P Vermuë van Jac. v. Beieren te Goes; le zij vogel: C. Timmerman van Vios te 's-Heerenhoek; 2e zijvogel: Jac. Platschorre van Zorgvliet te Elle- woutsdijk; 3e zijvogel: C- D. Raas van Willem Teil te Ovezande; 4e zijvogel: J. de Beste van Edele Handboog te Ou delande na loting; le kal: P. Rijk van Vios te 's-Heerenhoek; 2e kal: A. Meeuw- se van Spes Nostra te Ovezande, na loting; 3e kal: G. Geense van Edele Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb-Vlaarderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcberen en 4uid-Beveland; Klokstraat 1. telefoon 6252 GOBS Eerste redacteur Explmlaiie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE UCJT L. K M DE JON(. tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-VUianderev en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé !572 Hulst Redacteur oooi West-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuid-Bevelann en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes PrUs voor 'osse advertenties bestemo voor de editie Zeeland f 0.18 oei mm 1 mm ingezonden mededelingen 't' mm gewone advertenties Bij contract aanzien:'ike reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1 E— elke regel meer t U.25. Als één regel gelde 25 letters en/ot leestekens. Bi' plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,30. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen da derde plaatsing tegen half geld. Hand-boog te Oudelande, na loting; 4e kal: De Potter, wilde schutter, na lo ting; meeste kleine vogels: C. Steen bakker van Vooruitgang te Kwaden damme, 4 stuks. Lewedorp N.K.V. - Vergadering Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van het N.K.V., waarvoor ook de besturen van de plaatselijke vakbonden waren uitgenodigd, is de heer A.C. de Koo ning kandidaat gesteld voor de districts- raad van het N.K..V afd Zeeland. De verkiezing van die districtsraad is vast gesteld op zaterdag 28 augustus te Ter- neuzen. Tijdens de bespreking van de actie ,,Wij en zij", die ook dit jaar weer over het gehele land georganiseerd wordt, gaf de voorzitter van het N-K.V. als zijn mening, dat men deze actie in een geheel andere vorm moet voeren. De verschillende besturen adviseerden er de Vrouwenbond voor in te schakelen. Gevraagd werd om er op 29 september een gezamenlijke avond over te beleg gen, op de dag dus waarop de actie via radio en t.v. wordt ingezet. De voorzit ter zegde toe dit met de plaatselijke cul turele commissie te bespreken. De verhoging van het bodeloon werd op advies van de voorzitter verwezen naar de vakbonden. Op verzoek van het bestuur van Herwonnen Levenskracht werd een vijfde bestuurslid aangewezen, welke taak de heer J. Traas van de Graszode kreeg toebedeeld. Ook de kwes tie die gerezen is tussen het N.K.V. Stoppeldijk en het plaatselijk kerkbe stuur is ter sprake gekomen en daarbij werd Dagblad De Stem o.a- beticht van eenzijdige voorlichting. Ovezande Raadsagenda De agenda van de don derdag om half negen in het gemeente huis te houden raadsvergadering bevat o.m. de volgende punten: voorstel tot verstrekking aanvullend kre diet voor oprichting brandweergarage annex instructielokaal aan de Burg. An- driessenstraat, waarvan de aanbesteding op heden plaatsvond ten raadhuize. Van de vier inschrijvers was aannemer J. Priem, alhier, de laagste met een bedrag van 42.744.exclusief grondkosten en centrale verwarming. Aankoop opstallen en gronden van land bouwer C. J. Nijsten, alhier, in verband met voorgenomen vertrek naar polder Oostelijk Flevoland en votering van het benodigde krediet. Wolfaartsdijk Zwemfeest Zaterdagmiddag hield de zwemclub Wolphaartsdijk een zwem feest in het zwembad ,,'t Fort", waar aan door ongeveer 40 jongelui werd deelgenomen De uitslagen waren: Touwtje springen, meisjes: Connie Os- sewaarde; kussengevecht, jongens: T. Nijsse; boegsprietlopen, meisjes: A. Klompe; jongens: T. Koert; zwemmen meisjes: 6-8 jaar A. Blok; 8-10 jaar A. Klompe; 10-12 jaar A. Bolle; 12-14 jaar J. Tramper: 14-16 jaar B. Proos; om wisselbeker: J. Tramper (voor club leden); zwemmen jongens: 10-12 jaar T. Koert; 12-14 jaar L. Phernaimbucq; 14- 16 jaar M. Franken; 16 j en ouder T. Nijsse om wisselbeker (voor club leden). T Nijsse. Oriëntatierit Zaterdagavond hield de afd. Wolphaartsdijk van de V.V-V. in het kader van haar vakantieprogram ma een oriëntatierit, waaraan door 23 auto's werd deelgenomen. De uitslag was: 1. C. Kloosterman, Biezelinge (beker); 2. J N. Wirtz, Oudelande (lauwer krans); 3. Iz. Op 't Hof, Kapelle (lau werkrans); 4. F. Vos, Wolphaartsdijk (medaille); 5. K. L. Voorbach, Wol phaartsdijk (medaille)6. J. Katsman, Wolphaartsdijk; 7. A. Wagner Woer den; 8 J. C. Lindenbergh, Wolphaarts dijk; 9. P. J. Poleij, Wolphaartsdijk en 10. P. Huijbregtsen, Goes, allen troost prijs. De prijzen werden door de vice-voor- zitter van de V.V.V., de heer A. Schuit, tijdens het op de rit volgende bal in het Dorpshuis uitgereikt. Zierikzee Jubileum P. Haeck Woensdag 25 augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de huidige opziener bij de vis- serijpolitie op de Zeeuwse stromen, te vens belast met de dagelijkse leiding van de dienst op het water, de heer P. Haeek te Zierikzee in dienst trad by het Bestuur der Visserijen op de Zeeuw se stromen, gevestigd te Middelburg. „Axel" won Dosko had voor de krachtmeting met Axel 4 nieuwe spe lers opgesteld, t.w. Deusing en Suijcker- buik. De Wit (ODIO) en Schuurbiers (Nieuw-Borgvliet) Axel miste zijn doelman Verpoorte en midvoor Van Vugt, die werden vervan gen door resp. De Koeyer en F Ver- straeten. Dosko trok fel van start en het eer ste kwartier was duidelijk voor de be zoekers. In de 14e minuut leverde dit een doelpunt op; De Wit knalde onhoud baar in de linkerbenedenhoek. Daarna kwam Axel er beter in maar pech en nonchalance stonden een doelpunt in de weg. Dosko liep zelfs in de 41e minuut nog verder uit, toen Van Ista handig profiteerde van een aarzeling in de ver dediging: 0-2. Na rust kwam Axel geladen op het veld. De druk op het Dosko-doel werd iets groter. Vier minuten na rust brak midvoor Verstraeten prachtig door: 1-2. In de 15e minuut zorgde een bekeken schot van Lensen voor 2-2. In de 21e minuut werd het 3-2. Het werd ge maakt door Lensen. Vier minuten voor het einde omspeelde Lensen op schitte rende wijze de doelman: 4-2 Samenvattend: een vrij aardige wed strijd met fraaie spelmomenten. Beide ploegen lieten een goede indruk achter. Hengelen De hengelsportvereniging .Geduld Overwint Alles" organiseerde de tweede wedstrijd in het kader van het clubkampioenschap. De wedstrijd werd gehouden op de IJsbaan. De uit slag was: 1. H. Joos, Heusden (B) 380 p.; 2. .J v. Langevelde, Axel, 350; 3. G. Droes- beke, Westdorpe, 250; 4. A. de Kort, Axel, 240; 5. G- de Rijck, Axel, 230; 6 J. C Dey, Axel, 200; 7. F. Mechelink, Westdorpe, 190; 8. O. Coppieters, Gent (B) 170; 9. E. van Laere, Westdorpe, 170 en 10. L. Mesure, Wondelghem (B), 170 Het klassement zuet er als volgt uit: 1. G. de Rijck, Axel, 682 pnt.2. H. Jos, Heusden (B), 660; 3. J. C, Dey, Axel, 512. Biervliet de buidel getast. De heer Seuss dankte zijn medewerkers en overhandigde aan de visserijkoningin en beide hofdames een fraaie armband als aandenken. De visserijfeesten mogen dan finan cieel wat tegen zijn gevallen, het doel is niettemin volledig bereikt: Breskens als visserij centrum en als recreatiege meente heeft drie dagen lang in de vol le belangstelling gestaan. Daarvoor sprak burgemeester J. Eekhout zijn er kentelijkheid uit jegens het stichtingsbe stuur en de vele behulpzame gemeente naren. Kloosterzande Geslaagde kermisviering De alhier gevierde tweede kermis van het jaar kam als geslaagd worden beschouwd. De di verse attracties, opgesteld op het Marij- keplein, werden druk bezocht. In de ver schillende danszalen heerste een gezel lige drukte, terwijl de overige eet_ en drinkgelegenheden niet te klagen hadden. Sluis Carillon-concert Tijdens de recen te Belgische kustdagen verzorgde prof. Ephrem Delmotte een carillonconcert. Hij bracht daarbij enige volksliederen ten gehore en ook klassieke muziek. PASTOOR F. ZANDER (Van onze correspondent) In de parochiekerk O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen is kapelaan F. Zander tot pastoor geïnstalleerd. De plechtigheid werd geleid door deken A. Dierick. Ker kelijke getuigen waren pastoor J. Huys- mans en rector A. Kimmel, beiden uit Breda. De nieuwe pastoor en zijn fami lieleden, de deken en de beide kerkelijke getuigen werden aan de pastorie afge haald door leden van de R.K.J.B. en B.J.B., de gidsen, kerk- en armbestuur, misdienaars en bruidjes. Na het voorlezen van de benoemings brief hield de deken een korte predika tie. Allereerst dankte hij de pastoor E. Burm, die na 32 jaar pastoor te zijn geweest van de parochie, met emiritaat gaat. De nieuwe pastoorheette hij welkom in zijn parochie en wenste hem een vrucht bare tijd met Gods zegen. Daarna heeft pastoor Zander de H. Mis opgedragen. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door burgemeester A. Kostense, wethou ders, leden van het hervormd kerkbe stuur, geestelijken van het dekenaat en parochianen. Vele bloemstukken sierden het altaar. In een korte toespraak richtte pastoor Zander zich tot zijn parochianen. Hij hoopte goed met hen samen te mogen werken. Na de H. Mis nam de pastoor, staande voor de communiebank, de gelukwensen in ontvangst van de velen, die de plech tigheid bijwoonden. Daarna begaven fa milieleden, priesters en genodigden zich naar de kleuterschool, waar een koffie maaltijd werd aangeboden. Ook hier werden nog door verschillende sprekers woorden van welkom gesproken tot pastoor Zander. Breskens Verdeeld succes Met een bijeen komst van organisatoren en medewer kers viel in hotel Valk het doek over de dertiende visserijfeesten. Het driedaag se evenement, dat begustigd werd met mooi zomers weer, trok zeer veel be langstelling. Het bezoekersaantal wordt geschat op totaal 25000. Desondanks was stichtingsvoorzitter E Seu.i pes simistisch in zijn terugblik. Het gold vooral de geringe belangstelling voor het zaterdagse cabaret in een grote tent, waardoor enkele grote investerin gen onrendabel bleken. Ook de entree heffingen in het dorp vielen wat tegen. Het betekent echter niet, dat de stich ting met een financiële strop zit, want gemeentetoestuur, bedrijfsleven, midden stand en horeca hebben dit jaar diep in (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In de Bur- gerhoutsestraat te Roosendaal hing gistermiddag tot grote ver bazing van velen plotseling een grote wolk in de lucht, die werd gevormd door papieren rijks daalders, tientjes en briefjes van honderd. Zodra deze wolk de grond had bereikt stoven de mensen erop af, want ze kregen de kans van hun leven nu het geld zo maar op straat voor het grijpen lag. De politie werd er in gemengd toen een paar kinderen met bankbiljetten van honderd gul den het bureau kwamen binnen stappen. Bij nader onderzoek bleek het geld toe te behoren aan een Roosendaler, die even voor het „verschijnen van de geldwolk" van zijn knecht meer dan duizend gulden had ontvan gen in verschillende coupures. Nadat de man het geld in ont vangst had genomen, ging hij nog snel even telefoneren en legde de bundel bankbiljetten zolang op de achterklep van zijn auto met de bedoeling ze na terug komst wat veiliger op te bergen. Toen de man na het telefoontje terugkwam, was hij het geld helemaal vergeten. Hij reed rustig met zijn auto weg. Een maal goed op gang gekomen nam de wind het bundeltje geld op en maakte er een keurig „wolk je" van. Veel van het verloren geld kon gistermiddag door de poli tie worden achterhaald. Gister avond miste men nog een paar honderd gulden, maar in verband met renkele aanwijzingen ver wacht men dat ook het resteren de bedrag vandaag wel terecht zal komen. (Van omze correspondent) TERNEUZEN Het werk aan de nieu we binnenvaartsluis te Temeuzen vor dert goed. Toch kan er ondanks het feit, dat er al water in de sluis staat, nog niet door worden gevaren. Hiervoor moeten de voorhavens nog gegraven worden. Bo vendien moeten er nog bedieningshuis jes en remmingwerken aangelegd wor den. Schoenmaker C. v. Urnen, te Hoeven kreeg een zeer bijzonder nachtelijk bezoek. Toen hij aan de deur hoorde morrelen, stapte hij uit bed... en zag drie koeien voor zijn deur staan. De schoenmaker, die wel tot leer ver werkte koeienhuiden gebruikt, stelde weinig prijs opdeze levende leer- leveranciers. Hij heeft ze met veel tact verderop gestuurd. Men hoopt te Hoeven dat de koeien tot haar regel matige eigenaar zijn teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevei*s) AXEL De minister van landbouw heeft thans definitief beslist dat er een landbouwcentrum in Axel zal verrijzen. De rijksgebouwendienst heeft opdracht gekregen een bouwplan te maken. Deze mededeling deed burgemeester M. van Dijke de raad tydens de openbare verga dering bij gelegenheid vaii de behande ling van het voorstel tot herziening van de uitbreidingsplannen Oost en West; de herziening voorziet in de mogelijkheid van de bouw van het landbouwcentrum van de Iiospitaalstraat. De heer A. de Waard had geïnformeerd of ondanks de vaststelling van de her ziening de realisering van twee belang rijke bouwobjecten het algemeen be jaardentehuis en het landbouwcentrum wel mogelijk zou zijn. Hij zei zich te herinneren, dat ,,de een of andere pro vinciale instantie" bezwaren naar voren heeft gebracht tegen de bestemming van de betreffende gronden. De voorzitter, burgemeester van Dijke, stelde hem ge rust met genoemde mededeling. De herziening van de plannen Oost en West biedt ook de mogelijkheid tot het aanleggen van meer parkeerterreinen. Ten aanzien daarvan merkte de heer D. J. Oggel op, eraan te twijfelen of de parkeerterreinen binnen het kader van de thans geldende grondprijzen" zullen kunnen worden aangelegd. Hij wees er op, dat de hogere kosten bij de aanleg van parkeerterreinen zullen drukken op de uitbreidingsplannen. Verhoging van de grondprijzen zou soelaas bieden. Maai de raad heeft al eens besloten, dat de grondprijzen niet verhoogd kunnen wor den. Burgemeester Van Dijke antwoord de, dat het college van b. en w. nog niet weet wanneer de aanleg van de parkeerruimten financieel mogelijk zal zijn. Hij repliceerde voorts, dat de grondprijzen „niet voor eeuwig en al tijdzijn vastgesteld. Ter geruststel ling van de heer Oggel voegde hij er aan toe, dat de aanleg van de parkeer terreinen misschien in het kader van de sanering verwezenlijkt zal kunnen worden. In dat geval ontvangt de ge* meente een bijdrage van 80 procent van het rijk. De heren de Waard, Oggel, P. vaij Bendegem en A. v. d. Lee bleken enige bezwaren te hebben tegen de voorgestel, de herziening van het partieel plan in onderdelen Oost. Men sprak de vrees uit, dat door vaststelling van de herziening de uitbreidingsmogelijkheden van een daar gevestigd bedrijf (een showroom voor caravans en aanverwante luxe va kantie-artikelen) worden beknot. Het na- bij het bedrijf gelegen gebied moet eeg agrarische bestemming blijven houden De heer Oggel opperde bovendien bed®, kingen tegen de aanwezigheid van c* stuk agrarische grond midden in ecu plan, waarin eigenlijk de afsluiting vag de bebouwing van Axel aan de oostelijke zijde gestalte dient te krijgen. Burge, meester van Dijke wist de bezwaren gro. tendeels weg te wuiven. Het bedoelde bedrijf heeft voorlopig nog voldoende grond om uit te breiden. Daarna biedt de wederopbouwwet het bedrijf nog vol. doende garanties voor verdere uitbrei ding. Hij wees erop, dat het gewenst is de bestemming „agrarische grond" te handhaven, opdat geen ongelimiteerde be. bouwing kan plaatsvinden. Dat zou de verwezenlijking van de oostelijke rond weg in de toekomst met veel narigheden gepaard kunnen doen gaan. Alle andere voorstellen ontlokten na- genoeg geen commentaar aan de raad, De vroede vaderen besloten o.m. tot. vast- stelling van wijzigingen van de begro tingen 1964 en 1965, van een groot aantal verordeningen, regelingen en reglemen ten, van de salarissen van het gemeente- personeel en van een bouwkredietrege ling t.b.v. het gemeentepersoneel, tot ver koop van enkele perceeltjes bouw- en [tuingrond en tot aankoop van enkele [panden, die betrokken zijn bij de sane- ring van de Oude Wijk en omgeving. Men hechtte voorlopige goedkeuring aan het plan tot onteigening van twee woningen aan de Hospitaalstraat, waarover de ge- meente de beschikking dient te krijgen i.v.m. de realisering van het plan West. Verschillende onderwijsinstellingen kre. gen de gevraagde medewerking. De raad verleende de heer J. Franken eervol ont slag als ambtenaar van de burgerlijke stand, zulks met ingang van 1 november a.s. en i.v.m. diens pensionering. De heer P. van Bendegem en wethouder C. va.? Bendegem wisselden nog even van p. dachten over de (slechtè) toestand kj een aantal w.w.-woningen aan de Juli- anastraat. De eerste bepleitte een spoe dige verbetering, de laatste liet weten, 'dat de gemeente zoveel geld in de ver betering van de huizen steekt als toege staan is„ Het nieuwe bejaardentehuis „De Redoute" aan de Rijsenburg in Sas van Gent. De opening ervan zal waarschijnlijk op 8 oktober plaatsvinden. Deze week zal het tehuis zijn „volgeboekt". Links op de foto ziet men nog een aantal van de twaalf bejaardenwoningen. Landbouwer onder tractor (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Tijdens werkzaam heden met de oogst kantelde de nieuwe tractor van de heer J. B. Butler in een sloot. De heer Butler kreeg het gevaar te boven op zich. Drie uur heeft hij onder de tractor in de droge sloot gele gen. Omdat hij niet thuiskwam om te eten, gingen zijn huisgenoten een kijkje nemen op het land. Met een kraanwa gen moest de tractor worden opgetrok ken voor hij bevrijd werd. Met een shock en zware kneuzingen is hij in Oostburg in het ziekenhuis opgenomen- (Van onze correspondent) TILBURG Uit het jaarverslag van de coöperatieve veilingvereniging N.C.B- blijkt o.m., dat de gróte oogst van 1964 door de algemeen lage prijzen niet tot uiting is gekomen in de omzetcijfers. Weliswaar is de geldelijke omzet toege nomen, doch de toename bedroeg slechts 3 procent, ofwel f 449.000,-; de jaarom zet was f 15.048.000,-. Voor rekening van de groenten kwam hiervan f 8.849.000,- en het geveilde fruit bracht f 5.460000,- op. Het kleinfruit was in deze laatste groep zeer belangrijk; dit leverde een op brengst van ruim f 3 miljoen, waarvan de aardbeien het leeuweaandeel na men, ongeveer f 2,1 miljoen. Inclusief de contractbonen (bonen zijn het grootste produkt van deze veilingen) was de totale aanvoer 8.865.000 kg ter waarde van f 3.750.000,-. Het warme weer met juist voldoende regen zorgde voor recordopbrengsten, doch ook voor een vroege en een vrij korte oogst. Een en ander heeft echter moeilijkheden bij de afzet tot gevolg gehad. Opslag in de koelhuizen was noodzakelijk, hetgeen met extra-kosten en kwaliteitsverlies gepaard I ging. De vrije markt van bonen onder vond weinig belangstelling en dit resul teerde in lage prijzen en doordraai. De aanvoer van sla, waarvan de prijzen wisselend waren, steeg met ongeveer 14 procent, doch de geldelijke opbrengst nam met slechts 5 procent toe. Van dit produkt was er een aanvoer van 4.136.000 kroppen, waarvoor f 525.000,- is betaald. In het afgelopen jaar werden meer dan 34.000 kisten sla geëxporteerd, voorna melijk naar West-Duitsland. De spruiten blijken een produkt te zijn, dat bij de consument steeds meer waardering krijgt, en dat voor de teler, bij een Êoede verzorging, goede inkomsten biedt. •e afzet ligt vooral in de direct'* con sumptie in de eigen omgeving. Om de afzet te verruimen zal naar meer uni formiteit moeten worden gestreefd. Op enkele bedrijven en op een van de vei lingen werden de spruiten reeds machi naal gesorteerd, en voor deze partijen werden hoge prijzen betaald. De aan voer van 375.000 kg leverde f 231.700,- op- Zeer sterk groeide de aanvoer van to maten, namelijk met 700.000 kg tot in totaal 1.750.000 kg, die f 639.000 opbrach ten. De middenprijs van de asperges lag ongeveer 50 cent lager dan in 1963, doch door de hoge kg-opbrenigsten is het financiële resultaat op vele bedrijven toch redelijk tot goed geweest. Er werd ruim 800.000 kg aangevoerd en deze brachten f 1.224.000,- op. De aanvoer van aardbeien verdubbel de bijna en was met 2 660.000 kg liefst 1.260.000 kg hoger dan in 1963. De gel delijke opbrengst bedroeg f 2.094.000,- te genover f 1.767.000,. in het voorafgaande jaar. Er werden 38.000 glas-aardbeien aangevoerd. waarvan de opbrengst f 103.000,- bedroeg. De middenprijs van de zwarte bessen was slechts 70 cent peï* kg. Vanwege slechte prijs daalde de opbrengst met f 120.000,- tot f 448.000,- ondanks het feit, dat de aanvoer met 80.000 kg tot 640.000 kg steeg Rode bes sen, met een aanvoer van 446.000 kg lagen ook niet goed in de markt en de middenprijs daalde van 49 cent (1963) naar 42 cent. Door de lage prijzen en de schaarste aan arbeidskrachten werden de bessen op verschillende bedrijven niet volledig geoogst. De aanvoer van zoete kersen wordt van steeds minder betekenis en was slechts 145.000 kg groot. De morellenaanvoer is echter enorm gestegen. Met een stijging t.ov. 1963 met ruim 300.000 kg werd een record-aanvoer van 530.000 kg be haald. De enorm grote oogst van appels was niet voor redelijke prijzen af te zet ten. Het prij&verloop bij de peren was guns tig en. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Deze week zullen de laatste kamers van het nieuwe be jaardentehuis „De Redoute" aan de Rij senburg te Sas van Gent worden betrok ken door bejaarden. De eerste bewoners hebben eind mei hun intrek in het te huis genomen. De twaalf bejaardenwo ningen, die bij „De Redoute" zijn ge bouwd, waren toen al in gebruik. Het te huis, dat 50 bedden telt en dat wordt ge- i exploiteerd door de stichting algemeen bejaardentehuis Sas van Gent, zal waar schijnlijk op vrijdag 8 oktober door de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, worden geopend. De eerste bewoners* van het bejaarden tehuis, dat werd gebouwd voor rekening 1 van de Nederlandse centrale voor de huisvesting van bejaarden, zijn bijzonder tevreden over hun nieuwe huisvesting. Die ervaring heeft tenminste de direc trice, mevr. A.B. Beukinga-Jurgens, die al in februari haar intrek in het tehuis nam. De gemiddelde leeftijd van de bewo ners is vrij hoog. „Men heeft hier lang op een bejaardentehuis moeten wachten", verklaart mevr. Beukinga. Bijna alle bewoners zijn afkomstig uit Sas van Gent. Ook bejaarden uit bijvoorbeeld Philippine en Biervliet hebben een on derkomen in „De Redoute" genoemd naar een gedeelte van de vesting Sas van Gent gevonden. Een aantal ouden van dagen staat op de wachtlijst. „Het tehuis i blijkt echt in een behoefte te voorzien", oordeelt mevr. Beukinga. Zij is van me ning dat de meeste Sasse bejaarden niet slecht zijn gehuisvest maar de nodige j hulp ontberen. Het nieuwe bejaardentehuis is zeer efficiënt ingericht. Parterre bevinden zich een aantal kamers, het kantoor van de directrice, de keuken en de gemeen schapszaal, het centrale punt van de Redoute. De zaal wordt zeer intensief ge bruikt. 's Morgens vroeg al, wanneer mevr. Beukinga de ochtendgymnastiek leidt. „Ik heb al veel goede resultaten met de ochtendgymnastiek behaald", ver telt zij. Op een van de verdiepingen be vindt zich de „ziekenboeg", waarin plaats is voor zes patiënten. Op de derde ver dieping huist het en zijn -en kele kamers beschikbaar voor van de bewoners. De stichting heeft momenteel drie P s'oneelsleden in vaste dienst: de «r* trice, een bejaarden verpleegster en -helpster. De rest van de personeels^' zetting wordt gevormd door „vrouwen w meisjes voor halve dagen". „Maar het gaat allemaal uitstéken We kunnen niet anders dan tevre&: zijn", vertelt mevr. Beukinga. GISTERMIDDAG is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de land bouwer J. ter Weele in Dolden. boerderij, waarvan de waarde op minstens twee ton getaxeerd ver brandde tot de grond toe af. DE 3-JARIGE Elisabeth Maria Swagtf is verdronken in de Kleine Fortgrao bij de Gemeenschapslinie te Den He-- der. In de onmiddellijke omgeving vat het ouderlijke huis is het kind ver moedelijk spelenderwijs te water t raakt. TWEE ROTTERDAMSE timmerli^ hebben in Den Haag een hacheW avontuur beleefd: zij werden in lichtschacht in aanbouw aan het vj menburg onder hout bedolven, een vijftien meter hoge stellage - stortte. Beiden kwamen met en verwondingen aan en de schrik f benen vrij. (Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM. De Inge van de Belgische waterstaat, die zi tensief bezighouden met de reali van het ScheldeRijnkanaal, over thans het tracé van het kanaal zoda maken, dat het gevaar van een zouttoevoer naar de Nederlandse i waterbekkens nihil is. Volgens tcj gen, die ons werden getoond door 'Ritschie, leidende figuur in het e werk dat by Zandvliet tot stand zal het kanaal op Belgisch grond een grote lus oostwaarts maken ten oosten van de nieuwe zeeslui. sluiting te krygen op het Antwerp* vengebied. In deze lus zou dan een tal luchtbel-schermen worden gep die het zout nagenoeg geheel tege den. Wanneer men het tracé, zoals vankelijk de bedoeling was, rechts* zou laten aansluiten, zou deze mod beid veel kleiner zijn en dus het g] [voor verzilting van de Nederlandse I waterbekkens aanzienlijk groter. Ook in Nederland houdt men zie, dit probleem bezig. Men heeft nar uitgerekend, dat zonder voorzorgs regelen per dag zo'n 13.500 ton zoi de sluizen van het ScheldeRijnk het Volkerak en de Oosterschelde binnenstromen. Per schutting zou veer 60.000 ton zeewater naar b! II stromen. Bij een totaal van 15 schutt per dag zou dat 900.000 ton zeewatei 'Wanneer in 1978 de Delta-werken g 'zijn en de Nederlandse delta dus de [krijgt één groot zoetwaterbekken te 'den, zou dat bepaald ongewenst zij het waterloopkundig laboratoriur r Delft is men thans begonnen me onderzoek naar dit probleem. Men onder meer naar een zodanige cona tie van de sluizen, dat het binnendr] van het zoute water wordt voorkc Men mag aannemen, dat de Neder se ingenieurs gebruik zullen maker 's-HERTOGENBOSCH Voor he 1 internationale Vocalistenconcours, I van 6 tot en met ll september a. 's-Hertogenbosch wordt gehouden, I ben negentig zangers en zangeressen geschreven, t.w. 28 sopranen, 14 a. mezzo-sopranen, 28 bassen-bariton 20 tenoren. De volgende nationaliteiten zijn I tegenwoordigd: J Amerika 10, Argentinië, 2, Austral) I België 2. Bulgarije 1, China 2, Cubl Duitsland 16, Engeland 11, Frankrijl Hongarije 3, Israël 1, Italië 1, Jo slavië 2, Luxemburg 1, Nederland j Polen 5, Portugal 1, Roemenië 3, Sc] land 1. Zwitserland 4. De jury op dit concours wordt vormd door: Manus Willemsen (voorzitter), Ne] I land; Eva Bornemann, Duitsland; Brand, Nederland, Lode Devos, Be! Roy Henderson. Engeland; Johannes I Hertog, Nederland; Irma Kolassi, F i rijk; Felix de Nobel, Nederland; j Rehfuss, Zwitserland en Lawrence ters, Amerika. De prijswinnaars van het conc zullen op 15 september a.s met Brabants Orkest, onder leiding van f Jordans, optreden in de Casine-Scho burg in Den Bosch. H Morgen, donderdag 19 Hansweert: 7 09 en 19.20 uur; zen: 6.40 en 18.52 uur; Vlissin#en' en 18.21 uur; Wemeldinge: 7.51 en uur. TMJI ivrneU' r 6.07 20.03 OOSTBURG e,„ Ledel 20 uur Dr. Mabuse conn a a land Yard. 14 j. VLISSINGEN 18 Alhambra 20 uur Irma la Douce. GOES Grand 20 uur Irma la Douce, w MIDDELBURG «wjnetanvèr' Suisse 19.30 uur Verg. filatelist i- eniging JDeita (Van onze correspondent) KAPELLE Op rijksweg 58 bij I 's Gravenpolderse Oudedijk in Kap( ontstond omstreeks kwart vcjor tws een aanrijding tussen een uit Antw pen afkomsige auto, en een uit Hoe'l (N.B), bestuurd door C.G.J.R. I Daarbij ontstond materiële sch. I maar persoonlijke ongelukken de< zich niet voor. 1 De Nederlandse auto kwam uit 1 richting Kruiningen en wilde link slaan, maar de Belg die juist bezig t met een inhaalmanouevre botste te de auto van R., waarbij beide au' aanzienlijk werden beschadigd. Bij ze splitsing op de rijksweg ontst; reeds jaren herhaaldelijk botsingen j het linksaf slaan.

de Stem | 1965 | | pagina 2