PROBLEMEN ROND PIET LAG ARDE Risico's zullen Voetbal in België nu dan op het keerpunt? er altijd blijven enwie durft die te nemen WON DE GROTE RACE Voetballen op rubber GEKOZEN OPERATIE Carrière begon bij „Emma*5 Jan Mulder AKI fN r 1"*^ I I™" I IT ^VVf 3000.- is nu weg! ANUtKLbLH I Hij: een ton START Het bewijs zal nog geleverd moeten worden DAGBLAD DE STEM SPORTMTMMER 1965 c n«rin Fsnina Rev een gemeenteambtenaar van de gemeente Barcelona, meent gilvio Esf" «vonden te hebben, die het voetbalclubs mogelijk maakt het „T and "r normale omstandigheden te spelen. In zijn achterhoofd gehele jaar door nad.lt hiJ op de t.v. een voetbalwedstrijd had gezien die rupte een cur i p „aterpolowedstrljd. Don Silvio sprak met voetballers, trafnem man*agers en ingmdeurs over zijn plan dat naar zjjn mening het voetbal trainers, m piaatsen. En deze basis is rubber. ^ntfnnd^bouw van een voetbalveld zal van beton zijn en een drainage bevatten, beton komen gelijkvormige, rechthoekige rubbermatten te liggen, die dank zii een hoUe ccmst^uctfe zeer veerkrachtig zijn. De drainage dient niet alleen voor de afvloeiing van water, maar zal ook verwarmingselementen voor de winter be- Va-F,fnwelke kleur zal het kunstmatige voetbalveld hebben? Het blijft groen, niet zo^er om het veld „echt" te doen lijken als wel de mogelijkheid, dat de terug- van de schijnwerpers bij avondwedstrijden, in de regen gespeeld, mulder groS zfl zun ln hTSnngen van de bal zal normaal zijn. De voetballers zullen nn een dergelijke rubber „grasmat" minder verrast worden door de kuren van de springende ba! Zal dit terrein, waarop glibberpartijen zijn uitgesloten inder daad de oplossing brengen? Hij meent, dat zijn uitvinding het aantal blessures zal verminderen In Barcelona hebben spelers van FC Barcelona op een stuk rub ber grasmat" geëxperimenteerd en hun ervaring was. dat die het ideaal van een voed onderhouden grasmat benaderde. Don Silvio meent ook andere takken van mort voor zlin uitvinding te kunnen interesseren. Er is slechts één obstakel om zijn idee te kunnen verwezenlijken. Het is duur. Een voetbalveld van de normale afmetingen zou ca. ƒ750.000 kosten. Maar Don Silvio geeft zijn idee niet op. Hebt u er wel eens over nagedadit. wat een club voor het onderhoud van haar veld betaalt? En hoevee! minder de '"komsten J wanneer het weer slecht is en het veld praktisch onbespeelbaar. E"h°eku"!'Jhz'vj voorsteden, dat de techniek van de spelers op een rubber „grasmat, bete. tet haar recht komt? Deze vragen stelt hij. Na jaren aan zijn object gewerkt te h-ebbe Don Silvio in elk geval tevreden over het resultaat daarvam Maar welke dub da eerste zijn om zijn idee te verwezenlijken? Zal men er iets in willen zien piet Lagarde verkeert nog im- r mer in twijfel. Nag altijd kan de veelvoudige reserve doelman van het Nederlands elftal geen streep setten door die nare herinnering aan zon dag 27 september 1964. En hoe wel hij met zijn artsen optimist blijft, heeft de Enschedese spe cialist voor nier- en blaasziek ten, dr. M. L. Parren, de vereiste toestemming tot hervatting van zijn veelbelovende carrière nog niet kunnen geven. Toen deze hem 2 maanden geleden per missie gaf om het in een halve wedstrijd weer eens te probe ren, stak de medische commis sie daar op grond van even tuele moeilijkheden met verze keringen e.d. op het laatste mo ment terecht een stokje voor. Maar de hoop op een halve en later weer een hele wedstrijd bleef bestaan. Die bestaat ook nu nog, hoewel de vroegere Sportclub-goalie zelf terdege beseft dat zelfs indien in de naaste of verre toekomst het betaalde voetbal weer voor hem openstaat, de risico's blijven. Goed, er zijn meer uitblinkende sportmensen op deze aardbol, die het slechts met één nier moeten stellen, maar doelver- dedigers Zelfs al zouden er op medische gronden in het geheel geen be zwaren meer bestaan, dan blijft dat risico ook op de ver antwoordelijke voetballeiders drukken. Het standpunt van het bestuurscollege van de FC Twente '65 is in deze nog niet bekendgemaakt, maar wel heeft destijds het SC Enschedebe- stuur zich ten aanzien van een eventuele come-back van La- garde zeer voorzichtig uitgela ten, waarbij enkele voetballei ders duidelijk lieten blijken die verantwoording niet op zich te durven nemen. Mocht de FC Twente '65 dit standpunt delen, dan blijven er natuurlijk nog andere semi-profverenigingen over. Clubs waar men aan der gelijke zaken niet zo zwaar tilt als men overigens volkomen terecht in Enschede doet. Men zal het risico met stevige levensverzekeringen etc. zo be perkt mogelijk willen doen schijnen, maar het zal bij schijn blijven. Want geen mensenle ven is met een geld gedekte po lis te betalen. Daarom: eerst als de medische commissie van de KNVB er ten volle van over tuigd is, dat Piet Lagarde zon der abnormale risico's z'n plaats onder de lat weer zal kunnen innemen, mogen de betrokken voetballeiders een antwoord op deze gewetensvraag gaan zoe ken. De carrière van Piet La garde begint dan weer op het punt, waar dit verhaal eindigt. van Anderlecht, doch ook voor de andere clubs, die uiteindelijk tot het besef zijn gekomen, dat iets moest ondernomen worden om de achter stand op te halen. Antwerpen, eenmaal de bakermat van het Belgische voetbal, is einde lijk ontwaakt en heeft risico's ge nomen, die het vroeger niet durfde nomen in de vorm van investerin gen. Tot vorig jaar bleken de lei ders va<n de Antwerpse clubs en bij zonder van Antwerp F.C., de oudste Belgische vereniging, niets begrepen te hebben van de grondige wijzigin gen die in de voetbalwereld waren gebeurd. Zij hebben het teken aan ANTWERPEN Het grootste Bel gische transfernieuws is ongetwijfeld de overgang van Bergholtz en Mul der twee Nederlanders, naar Ander lecht. de Belgische kampioen, die in mei j.l. een elfde landelijke voetbal- titel behaalde en meteen het record van Union St.-Gillis evenaarde. De mauve-witte club uit de hoofdstad hoopt dat het dus het verrassend en produktief element in de voorhoede zal bregen, dat Anderlecht nodig heeft om verder door te dringen in de Europa-Cup. Anderlecht dat sinds vele jaren de voetbalsport in Bel gië beheerst, is er tot nog toe niet in geslaagd een belangrijke rol te spelen in de Europese beker der landskampioenen. Het ontbrak het elftal, dat in de landelijke competi tie geen tegenstand ondervond, aan een doorzetter en een speler die de fraaie combinaties kan afronden. Het aantrekken van Bergholtz en van Mulder houdt niet alleen ver band mie<t de Europa-Cup. het moet ook worden geprojecteerd in het licht van de Belgische competitie. De krachtsverhouding is de laatste jaren zo fel gewijzigd, dat voor het behalen van de landelijke titel maar twee clubs in aanmerking komen: Anderlecht en Standard Luik. Al de andere verenigingen uit de eerste klasse werden gedwongen een figu rantenrol te spelen- Zij moesten vre de nemen met de kruimels van de voetbaltafel en slaagden er met moei te in om hun begroting in even wicht te houden Het gevolg hiervan is geweest, dat de belangstelling ieder seizoen terugliep en zelfs Anderlecht de kous op de kop kreeg. Ofschoon de Brus selse club zeer goed voetbal produ ceerde en elf internationals in de rangen had, constateerde de penning meester een gemiddelde verminde ring van 3500 toeschouwers per wed strijd. Monsieur Steppé, de dynamische secretaris, was van oordeel, dat de toeschouwers een nieuwe attractie moest worden geboden, die hij zocht in de persoon van Bergholtz en van Mulder Twee Nederlandse spelers zullen de komende competitie die over een achttal weken van start gaat, nieuwe kracht en kleur bijzet ten. Het tweetal zal niet alleen attrac tief zyn voor de talrijke aanhang Gerard Bergholtz kende heel wat hoogtepunten op Nederlandse bo dem. de wand gezien toen de club tot de laatste speeldag door degradatie werd bedreigd en het elftal in het reusachtige betonnen stadion, de hel van Deurne. voor een schamele 3000 toeschouwers moest spelen. Het roer werd omgeworpen en di verse vooraanstaande Belgische spe lers uit de eerste en tweede klasse werden aangetrokken. Ook de ande re clubs zochten versterking, o.m. Standard Luik, dat al twee seizoe nen teerde op verworven roem. Gan- toise en F.C- Luik. Vooralsnog kan niet met zekerheid worden gezegd of de versterkte clubs een ernstige bedreiging zullen vormen voor Anderlecht. Anderlecht dat het voorbije seizoen geen noemenswaardige concurrent had en de competitie afsloot met een voorsprong van twaalf punten, zal thans ongetwijfeld meer inspannin gen moeten doen om zich aan de top te handhaven. Het feit dat de spe lers zich feller zullen moeten inzet ten om wedstrijden te winnen, zal terzelfdertijd een belangrijke bij drage zijn in de strijd die zij heb ben te leveren op Europees niveau. Het feit dat Anderlecht weer op twee fronten moet vechten, brengt moeilijkheden mee voor bierbrouwer Constant Vanden Stock, de tech nisch directeur van het Belgisch elftal. De laatste jaren heeft hij de nationale ploeg steeds moeten samen stellen met spelers van Anderlecht, éénmaal verheven tot nationale ploeg tegen Nederland te Antwerpen. In de periode dat de competitie op volle toeren draait en de eerste mat ches om de Europa-Cup dienen ge speeld, moet de Belgische ploeg be slissende wedstrijden spelen tegen Bulgarije en Israël in het kader van de voorronde om de wereldbeker. Nu Anderlecht twee Nederlandse spelers in het veld brengt, Standard Luik eveneens beroep doet op enkele vreemdelingen, is het misschien mo gelijk spelers uit andere clubs eens krijgen gekozen te worden voor de nationale ploeg. De plaatsen die de twee vreemde lingen in de twee meest vooraan staande clubs bezetten, kunnen waar schijnlijk vrijkomen voor spelers uit andere clubs, die inspanningen heb ben gedaan 'en talentvolle krachten hebben aangetrokken. Mocht dit het geval zijn, dan zal de taak van Vanden Stock niet meer zo zwaar zijn en kan Anderlecht schitteren in de Europese beker. Het is dan ook niet uitgesloten dat het Belgische voetbal, sinds meer jaren in het slop. op een keerpunt staat en de weg die meerdere clubs heb ben gekozen, zal leiden naar het doel dat zo lang werd nagestreefd: beter voetbal en meer toeschouwers in de stadions. I huidige vertegenwoordiger in voetbal schoenen rijk is. Als jong broekje bij Emma gekomen, vestigde hij ondanks zijn reeds bij herhaling gememoreerde weinig imponerende lengte als doelman de aandacht op zich. Als achttienjarige stapte Piet dan ook het eerste elftal binnen. Dat ge beurde echter niet zo maar zonder meer. Emma kende namelijk in De Jonge en Gerard Kramer reeds twee keepers van klasse. En dus besloot de elftalcommissie dat een drietal oefen wedstrijden de uitkomst in deze moei lijke puzzel moest opleveren. Tegen Zwijndrecht kwam Piet dan eindelijk als laatste aan de beurt. En hoe! Op waarlijk fenomenale wijze slaagde de debutant erin zijn doei schoon te houden en nog voor men tot een definitieve beslissing was gekomen, stond hef in feite al vast: Piet Lagarde heette de nieuwe doelman van Emma. Vooral toen hij er in de eerste de beste competitiewedstrijd tegen VOS bij een 2-1 voorsprong van Emma nog in slaag de om in de slotfase een goed gerichte strafschop te overmeesteren ook, stond het fundament van zijn carrière vast- Zijn eerste kennismaking met het ver tegenwoordigende voetbal had daarop spoedig plaats. Op het LFC-terrein trad hij aan in een oefenwedstrijd voor het nationale amateurteam. Maar een juis te beoordeling leverde dit treffen nog niet op, omdat zich na enkele minuten reeds een vrijwel ondoordringbare mist- deken over het veld ontrolde. Ondanks deze onzichtbare wedstrijd" hield men Lagarde echter goed in de gaten. Herhaaldelijk kwam men zijn naam dan ook tegen in opstellingen van di verse selecties. Eerst in die van het nationale luchtmachtelftal. Daarna in het militaire team en tenslotte ook in het elftal der Oranje-amateurs, dat ging deelnemen aan de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi in Rome. Nederland haalde de .eeuwige" stad niet, maar aan Lagarde had dat be paald niet gelegen. Dat Piet desondanks toch in Rome terechtkwam, dankte hij aan een invitatie van de Italiaanse voet balbond die ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe Flamingostadion het Nederlands elftal als tegenstander van de „gelaarsde" liefhebbers koos. Nadat hij na zijn proeftraining in En schede niet te klein was bevonden door de technische leiders van DHC, volg de al snel zijn verkiezing tot de selec tie van het „echte" Oranje-team. Elek Schwartz had Piet bij herhaling in vrij wel alle nationale selecties aan het werk gezien en koos hem naast Pieters Graaf land als vaste stamdoelman van de Oranje-kern. Het leverde de Dordtenaar twee .caps' op. Want zowel in de wedstrijd tegen België, toen Pieters Graafland zich even als de overige Feijenoorders niet voor het Oranje-team beschikbaar wilde stel leen als in de ontmoeting met Denemar ken mocht Piet het reservebankje ver laten voor een meer actieve rol tussen de doelpalen. Het werden beide keren nederlagen en ofschoon Piet Lagarde bepaald beneden zijn normale vorm bleef, maakte hij toch geen slechte in druk. Pieters Graafland definitief verdrin gen was er evenwel niet bij. En dus keerde Lagarde weer terug op het re servebankje, dat hem in totaal zo'n der tig wedstrijden als toeschouwer bij in terlands droeg. Inmiddels hadden de leiders van SC Enschede het niet gewenste „koopje" van enkele jaren tevoren reeds tegen be taling van een kleine ton naar Twente gehaald, waar bij zich, op de gebruike lijke menselijke uitzonderingen na, ver der als een doelman van grote klasse ontwikkelde. Totdat op die fatale septemberzondag in 1964 het noodlot toesloeg. Wij behoe ven u de gehele nare geschiedenis op het Go Ahead-veld in Deventer niet nog maals uit de doeken te doen. De feiten zijn bekend. Levensgevaarlijk aan de nieren ge wond kwam Lagarde uiteindelijk in een „Ziekenzorg"-bed terecht. Men nam hem operatief een nier af en na verloop van tijd wandelde Piet weer zo gezond als een vis door Enschede's dreven. Als een goedlachse sportman, die ondaniks een onvoorstelbare hoeveelheid .misfortuin' zijn geloof in de toekomst niet verloren heeft. „Want", zo redeneerde Lagarde im mer. „Ram ik niet meer onder de lat, dan is er nog mijn zestienjarige broer tje Robert, die zioh tot een doelman van klasse kan ontwikkelen. Hij heeft er het talent voor en ik zal hem altijd blijven helpen om aan de top te komen. De naam Lagarde zal, hoe dan ook, in de nationale voetbalwereld blijven voort leven." ENSCHEDE Na afloop van het seizoen 1960—1961 stapelden de aan biedingen zich op. Geen wonder. Als doelman van de Dordtse amateur eerste klasser Emma had Petrus Ber- nardus Lagarde zeg maar Piet zich al zo veel lof en selecties in ver tegenwoordigende elftallen verwor ven, dat de na de invoering van het semi-professionalisme echt niet meer zo talrijke op het amateurvoetbal ge richte schijnwerpers der publiciteits media, hem reeds bij herhaling in het zonnetje gezet hadden. Tot de vele gegadigden, die hun be taalde hoofdmacht wel graag met de jonge Dordtenaar versterkt zagen, be hoorde ook Sportclub Enschede. En dus kwam Piet op zekere dag naar het Diekmanstadion, waar hij zich aan een proeftraining diende te onderwerpen. Want al kost een amateurtje dan ook maar f 3000,-, de aspirant-koper in dit geval Sportclub dus wil toch wel graag met eigen ogen waarnemen wat hij in de kuip krijgt. Om een lang ver- haai kort te maken-. Piet Lagarde werd door de toenmalige technische leiders van de Enschedese ere-divisiechib te klein bevonden. En dus ging de koop niet door en stond Lagarde het nieuwe seizoen bij het in die jaren door Friedrich Donen- feld geleide DHC onder de lat. Zoals bekend, kwam de Oostenrijkse trainer het jaar daarop wel naar SC Enschede een het behoefde dus geen verbazing, dat hij, na eenmaal goed ingeburgerd te zijn, voor de aanvang van het seizoen 1962-1963 met een aantal nieuwe aan winsten voor de Enschedeërs kwam aan dragen. En tot die mogelijke Sportclub- ssmi-profs behoorde ook... Piet Lagar de. Het transferbedrag lag toen welis waar zo'n dikke f 90.000,- hoger dan bij zijn eerste bezoek aan Enschede, maar daarentegen stond, dat zijn doel manskwaliteiten in de twee seizoenen als betaalde goalie van DHC, uiteraard nog meer gerijpt waren. Kon men het de eerste keer over f 3000,- niet eens wor den, omdat Piet te klein werd bevon den; nu betaalden de Sportclubleiders zonder met hun ogen te knipperen bijna een ton voor hem. En Piet was sinds zijn eerste sollicitatie geen centimeter gegroeid.... Te klein voor f 3000,- dus, maar groot genoeg voor een ton. WINSCHOTEN Een handgeld van bijna een ton, een maand salaris van duizend gulden, aantrekkelijke premies, een fonkelende sportwagen en een luxueus appartement in de Belgische hoofdstad. Ziedaar de bijzonder verleidelijke aanbiedingen van het Brusselse sterrenteam Anderlecht, waarvoor een 20-jarige Winschoter HBS- leerling bezweek. De nog ongerijpte talenten van „prijsschutter" Jan Mulder van WW werden door de veelvuldige Belgische kampioens- ploeg zo hoog gewaardeerd, dat op 21 mei in de Parklaan de knoop werd doorgehakt. Voorzitter Albert Roosens van Anderlecht maakte ditmaal geen vergeefse reis naar het verre Oost-Groningen. Een dag later werden de papieren getekend en was een der spectaculairste transfers van de afgelopen maanden een feit geworden. „grote" te worden is bij de Winschoter stellig aanwezig, maar hij zal hard moe ten knokken, ook tegen zichzelf, om zijn nieuwe, veeleisende bazen te bewijzen, dat zij in de jacht van de meute een hoofdprijs hebben geschoten. Jan Mulder, de man die in België geld gaat verdienen met voetballen. Het Is een van de vele saillante bij zonderheden, die de carrière van de De korte samenkomst op het kantoor van de Winschoter notaris Denijs, waar vader en zoon Mulder en de héér Roo sens de overeenkomst bekrachtigden, maakte een einde aan een langdurig touwtrekken om een speler, die door in siders als een nog groter talent wordt beschouwd als zijn vroegere clubgenoot Klaas Nuninga, die een jaar geleden voor een record op de transfermarkt zorgde. Talrijke clubs hadden twee jaar lang vergeefs om de handtekening van Jan Mulder gevraagd, maar geen enke le van hen kon de condities bieden, waar mee Anderlecht de Winschoter crack tenslotte wist te verleiden. Het begon allemaal op een internatio naal jeugdtoernooi in Veendam. nu twee jaar geleden. Jan Mulder speelde in een Groninger selectieteam en hij deed dat zo goed, dat het Belgische Tienen hem meteen voor een weck vakantie uitno digde. Mulder had er geen bezwaar te gen en keerde in Winschoten terug met een lijst van speciale aanbiedingen: 'n douceur van f 30.000.-, een vast bedrag van f 800,- per maand, een auto. een studietoelage voor vijf jaar en nog en kele attracties Jan Mulder besloot echter het nog een jaartje aan te zien. Ook Veendam en vooral GVAV klopten tevergeefs aan zijn deur. WW kon zijn beste kracht behouden en rukte het volgende seizoen op naar de noordelijke titel, in niet ge ringe mate dank zij de 37 doelpunten, die Jan Mulder scoorde. In de beslis sende wedstrijd tegen het Leeuwarder Rood Geel, zaten „scouts" van Ander lecht aan de kant. Zij legden op de film de voortreffelijke acties van hun begeerde prooi vast Trainer Pierre Si nibaldi maakte van de kampioenscom petitie gebruik om het spel van Mulde persoonlijk te analyseren. In Vlissingei en Kerkrade zag hij voldoende en An derlecht legde een contract op tafel dat alle voorgaande aanbiedingen, va welke vereniging ook. ruimschoots over trof. Maar Jan Muider wilde eerst ziji- h.b.s.-diploma halen. Op 21 mei j.l. ging Jan Mulder voor het vaderlandse voetbal verloren. Ver loren voor Denis Neville, die hem in middels in één van zijn selectieploeger) bad opgenomen. Verloren voor de clubs, die tot het laatste moment een greep naar hem deden. Verloren voor het Ne derlandse amateurelftal, dat op 2 jun; in Winschoten afscheid van Mulder nam Verloren ook voor WW, dat hem als jochie van zes op de ledenlijst zette ei voor al het goede werk aan hem besteed met drieduizend gulden werd beloond Jan Mulder maakt van al deze dingen inmiddels geen probleem meer. Hij is een „gezeten" voetballer geworen, die echter zelf bijzonder goed beseft.' dat hij nog veel te leren heeft, voordat hij tot een volwaardige vedette van Ander lecht is uitgegroeid De basis om een

de Stem | 1965 | | pagina 17