GASUNIE VOERT SLECHT WEER ALS EXCUUS AAN Program Amateur Zeeuws F estiv al Echtpaar Snoeker kijkt bang naar de toekomst Mr. dr. A. Mes gehuldigd wegens jubileum in G.S. Na kritiek van Axeler Ambacht: Stand veldgewassen nu: teruggelopen kwaliteit en lagere opbrengst Belgische sportvisser in Westerschelde verdronken Schoorsteen van P.Z.E.M. in bedrijf Exorbitante situaties B*HnB zwarte bessen. Zwager ternauwernood gered Nemen Belgen teveel risico op het water? Gevaarlijk Op 2 september aardgasleiding door Schelde Spectaculair karwei te Vlissingen Druppel Contracten Dooddoener Groot vuurwerk einde van visserijfeesten Huis valt onder slopershamer Twintig jaar lid van college Vliegprijzen De prijzen BAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 SSêSï» oor W. VAN DER (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Gistermiddag om ongeveer twaalf uur is de heer O. K. A. Geltmeijer (34) uit Vrasene (België) vedronken in de VVesterschelde tussen Baalhoek en Veekhoek, ter hoogte van het gemaal Kruispolder onder de gemeente Hontenisse. Zijn zwager, de twee jaar jongere heer E. Matthijs uit Tielrode, kon ternauwernood worden gered door de ei genaar van het Belgische motorjacht „Rocca", de heer R. Pallet (28) uit Krui- bekc. De twee opvarenden van de Rocca hadden het bootje verlaten even voor de laagwaterlijn. Zy liepen door het water, dat tot kniehoogte reikte, in de richting van de dijk om er pieren te gaan steken, toen zy in een diepe geul raakten. De heer Matthijs zag zijn zwager in eens onder water gaan. Hij wilde de heer Geltmeijer te hulp schieten, maar voelde toen zelf de grond onder zijn voeten wegzinken. Het motorjacht was inmid dels doorgevaren. Toen mevrouw Mait- thijs, die nog met de eigenaar aan boord was. omkeek, zag zij de twee mannen niet meer. Het bootje voer onmiddellijk terug. De heer Matthijs kon nog net op tijd uit het water worden gered. Van de heer Geltmeijer was geen spoor meer te ontdekken. De heer Matthijs werd op de dijk bij zijn positieven gebracht. Ongeveer een half uur later vonden beroepsvissers het levenloze lichaam van de heer Geltmeijer. Nadat het lichaam was geborgen voer de „Rocca" naar de haven te Perkpolder. Daar stelden de rijkspolitie te water en de rijkspolitie te Kloosterzande een onderzoek in. De of ficier van Justitie heeft het stoffelijk overschot van de heer Geltmeijer al vrij gegeven. Inmiddels rijst de vraag, of veel Bel gische watersportbeoefenaars niet teveel risico nemen op het water. Men lijkt met name de verraderlijke Westerschelde te onderschatten. Herhaaldelijk gebeuren ongelukken met Belgische en in min dere mate Nederlandse jachten. Meest al loopt het voor de opvarenden goed af. Bij de rijkspolitie is men de mening toe gedaan, dat teveel Belgen de Westerschel de opvaren zonder zich ervan bewust te zijn, welke gevaren er dreigen. Boven dien kunnen veel opvarenden van jach ten, die op de Westerschelde varen, niet zwemmen. Dat was ook het geval met de heren Geltmeijer en Matthijs. Bij de foto Het Belgische motorjacht „Roc ca" in de haven van Perkpolder. Een van de opvarendende heer O. Geltmeijerverdronk gister middag in de Westerschelde. Op de achtergrond de „R.P. 10" van de Rijkspolitie te Water. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Op 2 september h.s. zal de aardgasleiding door de Wes terschelde, een onderdeel van de hoofdleiding van Hilvarenbeek naar Sluiskil, worden aangelegd. Daartoe worden momenteel, zoals al bekend, de nodige voorbereidin gen getroffen in de schorren bij Ossendrecht en in het Land van Saeftinge. In Ossendrecht wordt een stuk leiding van 800 m ver vaardigd, in het Land van Saeftin ge een deel van ongeveer 1300 me ter. Beide stukken leiding zullen aan elkaar worden gelast boven het wateroppervlak van de Wester schelde, die ter plaatse circa twee kilometer breed is. De leiding zal daarna in een in de bodem gegra ven sleuf worden neergevlijd. De zelfde procedure zal men volgen m.b.t. de aanleg van twee water leidingen t.b.v. het transport van water van West-Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen door de Westerschelde. Deze leidingen zal men op respectievelijk 4 en 6 sep tember a.s. naar de bodem laten zinken. VLISSINGEN De nieuwe 125 meter hoge schoorsteen van de PZEM-centrale te Vlissingen is maandag in bedrijf ge steld. Deze schoorsteen zal worden ge bruikt om de rook van drie met olie ge stookte ketels af te voeren. Twee van deze ketels hadden tot nu toe een afvoer via plaatstalen schoorstenen op het dak van het ketelhuis, die slechts tot 45 meter boven het maaiveld reiken. Met het aansluiten van een van deze ke tels is de nieuwe schoorsteen thans tn bedrijf genomen. De nieuw gebouwde ke tel is ook reeds aangesloten. Ze zal bin nenkort in bedrijfgenomen worden. Met het heien van dc schoorsteen werd in januari 1963 begonnen. Er werden tach tig palen de grond ingedreven. Kort daar na kwam op deze palen een zware be tonplaat met een diameter van negentien meter en een dikte van twee en een hal ve meter. De schoorsteen weegt alles bij elkaar 8700 ton. Dit spectaculaire kar wei was op een afstand goed te volgen. Telkens werd de stalen bekisting een stuk opgetrokken, waarna een nieuwe moot werd gestort. Met de ïnbedrijfstelling van deze schoorsteen heeft de PZEM een belang rijke bijdrage geleverd aan het streven de omgeving zo min mogelijk hinder te veroorzaken. De hoeveelheid afgevoerde rookgassen neemt nl. ioor de toename van het elektriciteitsverbruik steeds toe. Doordat deze gassen nu hoog worden af gevoerd worden ze zodanig verspreid, dat ze geen hinder meer veroorzaken. De schoorsteen is niet voorzien van baken- verlichting. omdat dit voor een hoogte van 125 meter niet noodzakelijk bleek te zijn voor de luchtvaart. Wel zal hij over dag als oriëntatiepunt worden gebruikt door de scheepvaart. Aan de uiterlijke vormgeving is de nodige vorm besteed. Ondanks de opmerkelijke afmetingen t.o.v. de gebouwen van de elektrische centrale is er een passend geheel ont staan. (Van een onzer verslaggevers) AXEL/DEN HAAG. „Juist in het zuiden in het algemeen en in Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder heeft zich de aanleg van de aardgasleiding bijzonder snel voltrokken. En verloopt die nog bijzon der snel. Dat wil zeggen, dat men daar veel eerder van alle narigheid af is dan waar dan ook het geval is geweest." Dat commentaar leverde men desgevraagd van de zijde van de Nederlandse Gasunie n.v. te Den Haag op de kritiek van dijkgraaf P. van Hoeve van het Waterschap Axeler Ambacht. De heer Van Hoeve getuigde tijdens de vrijdag jl. gehouden algemene vergadering van het waterschap van de ontstem ming van bestuurderen over de gang van zaken bij de aanleg van de leiding. De Gasunie zou zich bijvoorbeeld niet aan afspraken houden of gehouden hebben, gemaakt ten aanzien van het opbreken van wegen en de stremming van het water in watergangen. Voor het eventueel in gebreke blyven by het nakomen van gemaakte afspra ken en overeenkomsten voert de Gas unie het excuus aan, dat het slechte weer van de afgelopen zomer exorbitante si tuaties" heeft bewerkstelligd. „Die zyn er de oorzaak van, dat bepaalde dingen wel eens anders zijn gelopen dan tevoren was voorzien. Byvoorbeeld: de bronbe maling werd zeer bemoeilijkt, met alle narigheid van dien", aldus de woord voerder van de Gasunie. Hij voegde eraan toe, dat het slechte weer voor de boeren de druppel heeft uitgemaakt, die de emmer heeft doen overlopen. M.a.w.: de boeren waren al danig geïrriteerd door het feit, dat ten behoeve van de aanleg van de leiding gedeelten van percelen geheel over hoop moesten worden gehaald. Het zeer slechte weer zorgde nog eens voor extra narigheid. „Wij kunnen de kritiek echt wel be grijpen^ maar moeten die voor het groot ste gedeelte van de hand wijzen. De aan nemer het Franse aannemingsbedrijf Entrepose werkt zo snel mogelijk en probeert zo snel mogelijk orde op zaken te stellen. Natuurlijk klaagt men wel eens terecht. Maar bij een onderneming als de aanleg van de leiding kan onmogelijk al les van een leien dakje lopen", repli ceerde men van de zijde van de Gasunie voorts. De woordvoerder ontkende overigens, dat contractueel wordt vastgelegd gedu rende hoeveel dagen of weken een weg mag zijn opengebroken en. binnen welke tijd watergangen weer in orde moeten zijn. In de contracten staat, dat de on gemakken „zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk" duren. DIJKGRAAF P. VAN HOEVE dacht ik wel „Het kan wel eens gebeuren, dat per soneel van het aannemingsbedrijf tussen neus en lippen door opmerkt, dat een bepaald klusje binnen twee dagen be slag zal krijgen, maar dat die voorspel lingen niet juist blijken." Over het algemeen onderzoekt de Gas unie binnen gekomen klachten zo snel mogelijk en probeert men direct aan de wensen van de klagers tegemoet te ko men, indien dat tenminste mogelijk en gerechtvaardigd is, aldus de woordvoer der. De heer A. P. E. Staal uit Graauw, die lid is van de Zeeuwsch-Vlaamse begelei dingscommissie, de klachten onderzoekt en ze doorgeeft aan de Gasunie, kan die bewering onderschrijven. „Ik heb tot nog toe goed met de Gasunie kunnen samen, werken. De heren zijn echt zeer coulant en herstellen gemaakte fouten bijzonder snel", is zijn ervaring. Het is echter be kend, dat meerdere leden van de bege. leidingscommissie er andere meningen op na houden. „Een mooie dooddoener, dat slechte weer. Dacht ik wel, dat ze daarmee zou den komen aandragen." Dat zyn woorden van dijkgraaf Van Hoeve van het Axeler Ambacht, die geen enkel woord, dat hii vrijdagavond t.a.v. de Gasunie heeft ge- bezigd .terug neemt. ,,Wij zyn van me ning, dat, indien de leiding een weg kruist, de weg niet langer dan één, twee dagen opengebroken hoeft te zijn. Bo vendien: als een weg is opengebroken, laat men dan zorgen voor een behoorlijke afsluiting ervan. Dat zyn maar een paar voorbeelden van grieven onzerzijds tegen de Gasunie", aldus de heer Van Hoeve. Hij zal bijzonder verheugd zijn, „wan neer de leiding er eenmaal inligt" en alle sporen van de aanleg ervan zijn verwij derd. De Nederlandse Gasunie trouwens ook .Die heeft, varnaf het moment, waar op men begon met de aanleg van de lei ding, veel klachten te verwerken ge had. „We hadden niet anders verwacht. Alhoewel, procentueel gezien is het alle maal enorm meegevallen", zegt men daar. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Met veel lawaai en een prachtig kleurenspectrum is dinsdagavond de kaars van de dertiende visserijfeesten te Breskens uitgebrand. Een groot vuur werk bij de voormalige, veerhaven was het einde van een driedaags festijn, dat nimmer een zo grote belangstelling had getrokken. Ook de laatste dag zorgde een gevarieerd programma voor een flinke drukte in het visserscentrum. Gistermid dag ging een bonte karavaan wielrenners door de dorpsstraten. Zij werden afge lost door een flink aantal kooplieden, die voor een gezellige, sfeervolle jaarmarkt hadden getekend. Een en ander kreeg zijn beslag onder begeleiding van de plaatselijke harmonie „Uit het volk voor het volk", die tegen het einde van de druk bezette driedaagse nog zeer lustig pittige muziek over de deinende massa strooide. Het geheel werd gecompleteerd door de drumband van Vlissingen, die op vaardige wijze demon streerde. (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE. Paul en Carla Snoeker durven niet meer naar buiten te kijken. Bijna ver scholen zitten ze in een tussen- kamertje met een bloemetjesbe- hang in de woning aan de Putse- weg 143 te Hoogerheide. Een stal lantaarn hangt tegen de muur, op een met de hand geschreven ka lender. Op de vloer staat een pri mus, waarop een blik nasi staat warm te worden, 't Gesprek wordt onderbroken door doffe slagen, want enige meters verder zijn slo pers bezig de stal, de keuken en het toilet van het huis tegen de vlakte te slaan. Even later rijdt een vrachtwagen vol met de brokstuk ken ronkend weg. Vrees en on zekerheid heeft het echtpaar Snoe ker bevangen. Vrees en onzeker heid over wat de toekomst brengen zal. Men herinnert zich, dat de heer en me vrouw Snoeker vanuit het Belgische Sta broek de grens over zijn gevlucht na na- gen maanden te zijn bloot gesteld aan een fluistercampagne in het dorp en een overgrote belangstelling van de zijde van de politie. Het is alweer enige tijd ge leden, dat volgens dc officiële zienswijze Paul Snoeker zijn huisbaas heeft afge ranseld, nadat deze de achterstallige 35 gulden huishuur had opgeëist. Paul werd verhoord, maar weer vrijgelaten. Het on derzoek is nog steeds gaande, tot een rechtszitting is het niet gekomen. Zelf houdt het echtpaar vol, dat de huisbaas, een oude man, is gevallen en alleen maar heeft gezegd, dat Snoeker hem had aan gevallen, omdat het te verwachten was, dat de kosten van de verpleging dan voor zijn huurder zouden zijn en omdat hij dan een flinke schadevergoeding zou kun nen eisen. Het dorp trok zich van die le zing niets aan. De politie begon een stipt heidsactie tegen het echtpaar en het dorp kwam er rond voor uit, dat Belgen er niets voor voelen om een Nederlander te onderhouden. Paul Snoeker is epilepticus en mag volgens de doktoren niet werken. Hij leefde van de steun, die sinds hij in Nederland is is opgehouden. Nu leeft het echtpaar van wat goedwillende buren hen toeschuiven. De twee kinderen, Ri chard van 4 en Els van 5 1/2 zijn naar de moeder van Carla in Suriname. Er was geen eten meer voor hen. Toen zij in Nederland kwamen zijn ze in het leegstaande huis getrokken. Zon der toestemming van officiële autoritei ten, maar ze hadden een dak boven het hoofd. Het huis is van de provincie en eind vorige week heeft men een begin gemaakt met het slopen van de bijge bouwen. Wat er met het huis zelf gaat gebeuren schijnt niemand te weten. Maar het echtpaar Snoeker luistert met schrik naar elke mokerslag in de vrees, dat elk ogenblik de muren zullen begeven. Ze zijn bij burgemeester L. Hermans ge weest. Hij kon hen niet helpen: „Als ik u een huis geef, dan wordt het hele dorp woedend, omdat ik de eigen inwoners, die soms al zo lang op een huis wachten, passeer." Elders kan men al evenmin terecht. „We worden nergens ingeschreven", zegt Carla. Nu hopen ze een tent of een ca ravan te kunnen huren. Bij voorbaat reeds hebben ze een stapel, kleren ver brand „die kunnen we in een tent toch niet gebruiken." Veel foto's zijn ook ver dwenen; die er nog zijn laat Carla met trots zien. Zo was het vroeger, in Su riname Nu sturen ze kranteknipsels, waarin hun misère in geuren en kleuren staat te lezen, naar Suriname. Op de foto Paul en Carla Snoeker voor de bouwvalwaarin ze thans wonen. Er is een verzoek tot minister Suur- hoff van Verkeer en Waterstaat ge richt om een onderzoek in te stellen naar de prijzen, die voor chartervluch ten worden berekend. Men is van me ning, dat deze prijzen vaak te laag lig. gen, zodat zij in feite een oneerlijke concurrentie opleveren voor andere maatschappijen, zoals de KLM. In kringen, die met dit vraagstuk direct van doen hebben, zou men gelukkig zijn, wanneer de overheid een mini mumprijs zou gaan vaststellen. Rechtsgrond voor een dergelijk in grijpen zou kennelijk het feit moeten zijn, dat de overheid steun verleent aan de KLM. Die steun zou moeten toenemen, wanneer de goedkope char tervluchten zouden doorgaan met schade toe te brengen aan het markt aandeel, dat de KLM ontvangt. Wij hebben moeite met deze rede nering. De voorstanders hebben ge zegd, dat men geen vergelijkingen met andere artikelen mag maken. Ook zij wijzen de vaststelling van een mini mumprijs voor een ontbijtkoek af, om dat de overheid geen enkele fabrikant van ontbijtkoeken financiële steun verleent. Nu is er een groot verschil tussen subsidiëren, daarmee staat men geld definitief af, en hulp bieden door kapitaalverstrekking. Dan krijgt men zijn centen/later weer terug. Dit echter slechts terzijde. Maar als wij het allemaal goeid heb ben begrepen mag de KLM wel zijn tarieven drastisch verlagen voor vluchten op de West. Ook al hebben bepaalde scheepvaartmaatschappijen daar weer bezwaren tegen. Het is dus duidelijk, dat er altijld bezwaren zul len zijn tegen het vaststellen van scherp concurrerende prijzen. Het is evenzeer duidelijk, dat de bezwaren het allergrootst worden, wanneer de overheid gaat uitmaken, wat de laag ste prijs moet zijn, waarvoor men een bepaalde dienst zal verrichten. Dat is de taak van de overheid niet. Wanneer een goed geleild bedrijf (het geen uiteraard voorwaarde is) op bo nafide wijze tegen een laag tarief diensten aanbiedt, dan mag de finan ciële positie, waarin een ander door de staat gesteund bedrijf verkeert, nimmer aanleiding zijn tot eien machtsdaad van de overheid. Niet bij ontbijtkoek, maar ook niet bij vliegreizen. Het is genoeg, dat de overheid via de prijzenwet de be voegdheid heeft om tegen onredelijk hoge prijzen te kunnen optreden. Uiteindelijk dient voor elk bedrijf de werkelijke kostprijs de basis te zijn voor de tariefstelling. Die kostprijs kan geen overheidsmaatregel veran- deren. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. dr. A.J.J.M. Mes is maandagmorgen in het Provinciehuis gehuldigd in verband met zyn 20-jarig lidmaatschap van het college van G.S. De 66-jarige mr. Mes zal volgend jaar af scheid nemen van het provinciaal be stuur. In een ryk geschakeerde arbeid zame periode van bijna 40 jaar heeft de Gedeputeerde alle facetten van het be stuur in een provincie meegemaakt. Op 27-jarige leeftijd werd hij burge meester van Heinkenszand en in 1936 te vens van Ovezande. Met een onderbre king gedurende de oorlog was de heer Mes, Middelburger van geboorte, tevens van 1937 tot 1948 lid van de Tweede Ka mer voor de KVP. In 1945 deed hij zijn intrede in het Zeeuwse college van G.S. Tijdens een feestelijke bijeenkomst noemde commissaris Van Aartsen de heer Mes een bestuurder met alle eigenschap pen van de ware regent. Hij prees hem o.m. voor zijn pionierswerkzaamheden in het kader van de Benelux-samenwer- king. waaruit onder meer de manifestatie van dit jaar is gegroeid. Namens de collega's roemde gedepu teerde M. van Poelje de verdiensten van de heer Mes. die veelvuldig als waarne mend commissaris optreedt. Voor de prettige samenwerking dankte waarne mend griffier J. Kosten namens het grif- fiepersoneel, dat de gelukwensen verge zeld deed gaan van een vulpen. Voor de heer en mevr. Mes waren er verder veel gelukwenstelegrammen en bloemstukken. De grote activiteiten van de heer Mes ten dienste van de provincie Zeeland wor den geïllustreerd door de lijst van lid maatschappen. Bijna 50 commissies, ra den, vennootschappen, stichtingen en ver enigingen, kenden hem als adviserend of als bestuurlid.. Zijn verdiensten zijn be loond met o.m. de onderscheidingen Rid der in de Orde van St. Gregorius, Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Leopold II van België. Mr. dr. A.J.J.M. Mes ontving gisteren tijdens zijn huldiging vele schriftelijke gelukwensen en tal van geschenken, die hij hier sa men met zijn vrouw en mr. J. van Aartsen bekijkt. GOES Het programma voor het Zeeuws Amateur Festival, dat van 7 tot en met 11 september in de Middelburgse schouwburg zal worden gehouden, is als volgt samengesteld. Het festival zal op 7 september wor den geopend door de toneelgroep St.- Paulus en het Vlissings Schouwspel. De toneelgroep St. Paulus brengt „Als een lopend vuurtje". Het Vlissings Schouw spel komt met „Oog om oog" en „De vrouw van Hsueh.Ii". Woensdag 8 september zal de avond worden geopend door de Zeeuwse Ballet school. Daarna volgen een demonstratie ballroomdancing en een optreden van de folkloristische dansgroep Medioburgum. Donderdagavond zullen optreden het Hulster Gemengd Koor, klarinettist Cle ment van den Bulck uit Terneuzen, de stichting Zeeuws Kamerorkest, het St.- Jansteens Madrigaal Koor, fanfare Ex celsior uit Kloetinge, zangeres Riek Caro (Middelburg), de gitaristen Wilhelmien 't Hooft Elly Colijn en Els van de Kieboom uit Goes, het blaaskwintet van de koninklijke har monie EEM uit Kortgene, het Noord- bevelands Mannenkoor en de fnafare Vlijt en Volharding uit Oost en West. Souburg. Vrijdag komt het lichte genre aan de beurt. Er zullen dan optreden: J. G. and the Saints, Vlissingen; The Fly catchers uit Hulst; Ria Luyks uit Goes; The Flying Electra's, Goes; Cor van de Bout, Vlissingen; The Swinging Brothers en Sisters, Goes; Gert Overman, Middel burg; Gerry, Louis en Liza, Wissenkerke; The Soft Boiled Eggs, Ritchie and the Hally Cats, Vlissingen; Jan Verwey, Middelburg; Tne Shezams, Goes; The Moonlight Stars, Hansweert en Suus en Etmma uit Souburg. Op zaterdag 11 september, de sluitings avond zullen de cabaretgroep Tentakel, de Zeeuwse Balletschool en de fanfare Vlijt en Voharding voor het voetlicht komen. Na de prijsuitreiking zal het festival worden besloten met een tweede uitvoering van „De vrouw van Hsueh-li" door het Vlissings Schouwspel. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - TILBURG - ZE VENBERGEN. Hoe staan de veldgewassen ervoor, nu de zomer zich bekeerd heeft en het ergste vocht van het bouwland is verdwe nen? Hoe zijn de oogstverwachtin- gen, nadat zich een ramp dreigde te voltrekken in de landbouw, was er niet snel verandering in het weertype gekomen? De Brabantse landbouwconsulentschappen zeg gen: de schade valt mee. Inciden teel is hier en daar grote schade aangericht, maar over de hele li nie is er zeker geen sprake van een noodtoestand, al moet wel op een lagere opbrengst worden gerekend. Bij de centrale van de Ned"riandse Christelijke Boerenbond in Tilburg zijn tot heden nog geen concrete cijfers be kend over schadegevallen. In het werk gebied van deze landbouworganisatie heeft zich echter wèl schade van bete kenis voogedaan. Of en in hoeveel ge vallen er aanleiding bestaat de betrokken boeren geldelijk te helpen, is nog niet te zeggen Duidelijk is intussen wel, dat een aantal gevallen kan worden gerekend tot de categorie normaal bedrijfsrisico. Het is in dit stadium volgens de consulentschappen nog niet te voor zien of de lagere opbrengst en de teruglopende kwaliteit van de land- bouwprodukten de huisvrouw straks geld gaan kosten. Het consulentschap in Eindhoven voor Oost-Brabant op perde de mogelijkheid dat omstreeks nieuwjaar de hooipr ijzen voor de boer zouden kunnen stijgen, omdat de vraag omstreeks die tijd boven het aanbod zal uitstijgen. Misschien zal er iets in de prijs doorwerken van de schade, die het natte weer aan de aardappeloogst heeft toegebracht. In het werkgebied van het consulent schap Zevenbergen is de aardappelziekte nu tot staan gebracht. Door herhaalde bespuiting houden de percelen zich thans goed. Over knolziekten bij aardappelen kan nog niets worden gemeld. Enkele percelen moesten worden afgeschreven, omdat ze noodgedwongen moesten wor den doodgespoten. Het consulentschap meent dat. o.m in vergelijking met een gebied als de Noordoost-Polder, de scha de in West-Brabant erg meevalt. Over- de graanoogst kon het Zevenberg se con- sulentschap melden, dat die tot heden vlot is verlopen. De zomergerst is voor negentig procent gedorst en er is in middels een flink begin gemaakt met de oogst van wintertarwe. De kwaliteit van het Westbrabantse graan is vrij goed. In het begin was het vochtgehalte vrij hoog- Van de erwtenoogst is nu een deel gedorst en daarbij is gebleken dat de kwaliteit blijvend" geleden heeft, aldus het consulentschap. Er komen nogal wat gevlekte en kalkerwten voor. De prijzen zullen afhangen van de opbrengst- en ex portverwachtingen. Een gewas, waarvan de opbrengst zeer tegenvalt is de stam- slaboon. Door enorme wateroverlast op de percelen zijn deze bonen geel en slecht van kwaliteit geworden. De West brabantse suikerbieten hebben goed weerstand geboden aan het overvloedige vocht, al zal ook bij dit produkt de op brengst lager zijn. In het Oostbrabantse gebied heeft de rogge opbrengst erg van slagregens te lijden gehad. De hooioogst is groten deels mislukt. x

de Stem | 1965 | | pagina 5