NABIJE TOEKOMST VAN ZEELAND DOORGELICHT IS H Mutaties in bestuur van de „Stichting Zeeland Graham krijgen Tinkbelk Bont gezelschap in Middelburg Parijs levert Skyraiders aan Cambodja MlUUtl.BLKG Prof. H. y. d. Eerenbeemt rector-magnificus in Tilburg In omvangrijke publicatie Zeeuws Tijdschrift: Overdreven patriotisme bij herindelingskwestie V.S. overstag in kwestie V.N.-gelden Fantastisch Z.-VLAANDEREN Washington boos VLISSINGEN Mededeling aan onze adverteerders Dagblad De Stem Verenigd front van Soedanese opstandelingen Voor onafhankelijkheid Commissaris der koningin werd voorzitter HOOG WATER Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 2 9 JJ*i' i Boschkapelle Koningschieting De heer Jos. Heij- mans heeft de jaarlijkse, bij café Stal- laert gehouden, koningschieting gewon nen. Hij liet bovendien een hoge vogel van de volgende sprang duikelen. Keizer werd de heer J. van Dijk. De heer A. de Bakker schoot tijdens deze schieting het hoogste aantal (4) kleine vogels. Er was grote deelname. De heer R. de Guijte- naer legde beslag op de hoofdvogels tij dens een volgende schieting. De eerste en tweede zijvogel waren voor resp. de heren Jos van Dijk en Pol Wentzler. Koewacht Kleuterschool Voor het eerst sinds meer dan 100 jaar zal bij de aanvang van het a.s. schooljaar ook het onderwijs op de kleuterschool niet meer onder leiding staan van de zusters. De laatste zuster, Rodriges, die aan de school was verbonden is nu ook overge plaatst. Nu is tot hoofdleidster benoemd mej. Corri de Caluwé en tot leidster mej. Linda Suy beiden iiit Koewacht. Nieuwvliet Bezwaarschrift Dinsdagavond verga dert de gemeenteraad van Nieuwvliet. Binnengekomen is een beroep tegen het besluit van b. en w., waarbij een ver gunning geweigerd werd tot het ver bouwen van een woning toebehorend aa" de heer J. van Waesberghe uit Hulst. De heer Van Waesberghe wijst er in zijn beroepschrift op, dat hij van zijn pand een zomerwoning wenst te maken. Het college van b. en w. stelt daar tegen over, dat zomerwoningen alleen gebouwd mogen worden in de uitbreidingsplan nen West en Oost en stelt daarom voor afwijzend op het beroepschrift te be slissen. Benoemingen Tot hoofd van de r.-k. jongensschool in vaste dienst is met ingang van 1 september a.s. benoemd de heer A. V. Bukkens, thans onder wijzer aan deze school. Tot hoofd van de r.-k. meisjesschool Is met ingang van 1 september a.s. in vaste dienst benoemd de heer L- Du- cheine, thans waarnemend hoofd van deze scihool. Zuiddorpe Streekbedevaart Op zaterdag 22 augustus verwacht Zuiddorpe de streek bedevaart v. Zeeuwschvlaamse bejaarden uitgaande van de bond van bejaarden. Onder de genodigde plaatsen zijn o.m. Boschkapelle, Hoofdplaat, Nieuwnamen, Sas van Gent, Stoppeldijk, Westdorpe en IJzendijke. Extra bussen zullen rijden om de mensen te vervoeren. Na een korte rondgang onder de bomen gaat men naar de kerk waar pastoor Vermeulen de pel grims zal toespreken. Na de H. Mis be zoekt men de staties van de zeven smar ten. Een pater Marist uit Hulst zal de H. Mis opdragen en een Mariapreek houden. TILBURG Curatoren van de Katho lieke Hogeschool hebben benoemd tot rector-magnificus voor het studiejaar 1965 1966 prof. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, hoogleraar in de politieke, economische en sociale geschiedenis. Prof. Van den Eerenbeemt heeft in Nij megen geschiedenis gestudeerd. Hij pro moveerde daar in 1955 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op een proef schrift ,,'s-Hertogenbosch in de Bataafse en Franse tijd 1794 - 1814, een bijdrage tot de kennis van de sociaal-economische structuur". In 1956 werd hij benoemd tot lector aan de Katholieke Hogeschool en in 1961 tot hoogleraar. Tot secretaris van de academische se naat is voor het komende studiejaar be noemd prof. dr. H. O. Goldschmidt, hoog leraar in de bedrijfshuishoudkunde. De rectoraatsoverdracht zal plaatsvinden op maandag 20 september. (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH In Amerika is men ernstig ontstemd over De Gaulle's nieuwste anti-Amerikaanse zet: de leve ring van tien in Washington vervaardig de gevechtsvliegtuigen aan het „neu trale" Cambodja, een verklaard tegen stander van de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië. De zgn. „Skayraiders" werden gisteren door de Franse ambassadeur in Phnom Penh aan het Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanoek, overhandigd. De vlieg tuigen zijn van hetzelfde type als die welke door Amerika en Zuid-Vietnam worden gebruikt voor het bombarderen van Vietcong-stellingen. De gevechts kracht van de Cambodjaanse luchtmacht wordt door de Franse leverantie liefst verdrievoudigd. Algemeen ziet men in deze stap van De Gaulle een poging om meer vaste voet te krijgen in dit deel van de wereld, dat vroeger tot de Franse koloniën behoorde. De leverantie be tekent een ernstige deuk in het prestige van de Amerikanen in Zuidoost-Azië, met name in Zuid-Vietnam. Daar heeft gisteren een Vietcong-aanval op het hoofdbureau van politie in Saigon vier Zuidvietnamese agenten het leven gekost Eenentwintig anderen, onder wie enkele Amerikanen, werden gewond. Van de daders heeft men nog geen spoor ge vonden. Het gebouw werd met mortier vuur bestookt vanuit een jeep. Ook het zwaar beproefde kamp bij Due Co, niet ver van de Cambodjaanse grens, was gisteren weer het mikpunt van een Viet cong-aanval. PREMIER Tsombe van Kongo heeft gisteren een onderhoud gehad met de Westduitse president Luebke. Econo mische vraagstukken vormden de hoofd schotel van het gesprek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Stichting Zeeuws Tijdschrift heeft aan de vooravond van haar derde lustrum een omvangrijk geïllustreerd ge schrift uitgegeven, getiteld „Zee land 19651975". Het eerste exem plaar werd maandag door vice- voorzitter jhr. mr. T. Schorer, aan de commissaris van de koningin aangeboden. Een grote staf van medewerkers geeft in deze speciale uitgave van het Zeeuws tijdschrift aan de hand van prognoses, specu laties en feiten, een beeld van wat er in de provincie gedurende de komende tien jaar staat te gebeu ren, wil Zeeland de basis leggen voor, en de weg plaveien naar een nieuwe toekomst die structureel van andere geaardheid zal zijn Het geheel is afgestemd op de gedach te reikwijdte van de provinciale vermogens in alle sectoren van het maatschappelijke en economische leven. Onderstaand volgen enkele conclusies uit de publicaties getrokken: Inwonertal: de Zeeuwse exodus komt tot stilstand. Vanaf 1960 liep het vertrek- overschot terug van 2630 tot 190. Vorig jaar nam het aantal inwoners met 2665 toe. Het bedraagt nu ruim 290.000 Om de ontwikkelingsmogelijkheden ten volle te kunnen benutten, zal de aanwas uit de provincie zelf niet voldoende zijn. Door een belangrijke „import" verwacht men voor 1975 388.000 inwoners, voor 1985 520.000 en in het jaar 2000, 800.000 ofte wel v-ier procent van de 21 miljoen in woners die ons land dan zal tellen. Geografische ligging: Op revolutionaire wijze wordt de geografische situatie t.o.v. omliggende gebieden verbeterd. Zeeland krijgt een unieke ligging tussen de Rand stad (vaste Westerscheldeverbinding), het sterk ontwikkelende Belgische Vlaande ren en Noordwest Frankrijk en via de kanaaltunnel Engeland. Beroepsbevolking: Een toename wordt voorzien van bijna 38.000 mannen en vrouwen, van wie ruim de helft in de industrie. De arbeidsbezetting in land bouw en visserij loopt met 28 procent te rug. Het aantal arbeidsplaatsen in de in dustrie, waaronder de bouwnijverheid, zal in 1975 ongeveer 59.000 bedragen, het geen betekent dat in elk van de komende tien jaar voor 1700 mannen in de indus trie werk gevonden moet worden. Met de dienstensectoren meegerekend, bedraagt dit aantal 3100. Inclusief de uitstoot uit de landbouw bedraagt de eigen aanwas 1400 mannen per jaar, zodat 1700 mannen met een beroep per jaar „geïmporteerd" dienen te worden. BOUWNIJVERHEID: De gedachte be volkingstoename in aanmerking genomen, zullen in het jaar 2000, 250.000 woningen in Zeeland moeten staan. Dat zijn et 163.000 meer dan nu. De 25.000 te vervan gen huizen meegerekend zullen er in 35 jaar 188.000 gebouwd moeten worden, hetgeen neerkomt op een produktie van 5300 per jaa-r. Voor 1965 kreeg Zeeland er 2500. Het aantal bouwvakkers in woning- en utiliteitsbouw bedraagt nu 4700 en zal in 1975 moeten bedragen twee keer 4200- Om aan deze vraag het hoofd te kunnen bieden, zal gestreefd worden naar vesti ging van een of twee produktiebedrijven voor baksteen-montagebouw. De situ ering van deze fabrieken wordt voorzien in de kanaalzone Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. De gezamenlijke produktio zal voorlopig 600 huizen per jaar bedra gen. De mogelijkheid wordt daarbij nog onderzocht van een mobiele fabriek. Industrie: De provincie telt voorlopig vijf ontwikkelingskernen: Terneuzen. Concert Zondagmorgen van 8 tot 9 uur gaf het Middelburgs Muziekkorps op het Abdijplein een concert van ge wijde muziek. Het programma ver meldde een zestal nummers, die door een kleine bezetting ten gehore werd gebracht. Niettegenstaande het uitstekende weer was de belangstelling voor dit concert gering. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ernst zv H. van Tatenhove- Olde Wolbers, Johanna dv C. Stroo-Kar- remans, Judith dv R. Visser-van der Burg Robert zv J. Koole-Nonnekes, Pau lina dv L. Wagenaar-v. Harn, Pieter zv J. de Bruyne.Pluite. Ondertrouwd: S. van Berkel 29 j. en M. Coone 25 j., W. van der Broek 25 j. en I. Kruit 25 j., J. Bieze 28 j. en A. Calon 22 j. Gehuwd: W. Pen en J. Ceelen; S. Wiel- houwer 26 j. en C. de Nooijer 22 j. Overleden: J. Nonnekes-Fregeres 77 j., M. Koster-van Galen 64 j., J. van Aalst- Meertens 59 j. Westkapelle Bromfietser gewond De heer P Huibregts, rijdende op een bromfiets van Westkapelle naar Zoutelande, kwam in botsing met een auto, die van het terrein van het badmotel Westkapelle afreed en geen voorrang verleende. Met een gebroken been en wonden in het gezicht werd de patiënt, na behan deld te zijn door dokter Frirna te Zou telande, naar het ziekenhuis te Middel burg vervoerd. Concert gewijde muziek Het fanfare korps I.K.K uit Westkapelle gaf, onder leiding van zijn dirigent, de heer P. de Rooij, een concert van gewijde muziek. Voor dit concert bestond veel belang stelling. Ringrijderij De V V.V.-Westkapelle organiseerde een ringrijderij, waaraan 27 rijders deelnamen. De belangstelling van toeristen en in woners was bijzonder groot. Met aan dacht werden de vorderingen gevolgd, niet in het minst van Ma rietje Minder- houd, een 12-jarig meisje uit Westka pelle, dat de tweede prijs in de wacht sleepte De burgemeester sprak een openings woord, waarna het spel een a.mvang nam. Er werden 18 ronden verreden. De uitslag was als volgt: 1. Sam Minderhoud, 17 ringen; 2. Ma- rietje Minderhoud, 16; 3. W. de Visser, 16; 4. M. Goedhart, 15; 5. J. Minder houd, 13; 6- H. van IJzeren, 12; J. B. Koets, 12; 8. P. Geertse, 12; 9. Lous, 12; 10. J. Brand, 12. Door de voorzitter der V.V.V., dr. M. Hugen, werd een aantal mooie prij zen uitgereikt, bestaande uit bekers, lau werkransen en diverse huishoudelijke ar tikelen. Ook waren er nog prijzen voor elke 25e ring, die gestoken werd, voor de meeste volgringen, voor de slechtste rij der en voor de jongste deelneemster. Lampionoptocht De V.V.V.-Westka pelle organiseert in de komende week weer diverse evenementen. Woensdag a.s. wordt een lampionop tocht gehouden. Donderdagavond is er kinderbal in Westkapelle Herrijst en za terdag een groot strandfeest Alle evenementen staan onder leiding van de secretaris der V.V.V., de heer A. Huibregtse. Lampionoptocht Aanstaande woens dag 18 augustus houdt de V.V.V. een lam_ pionoptocht, die te negen uur zal begin nen. Voordien zal het fanfarekorps O.K.K. een concert geven op de muziektent. In verband met de verdere doorvoering ven de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht vragen betreffende onze nota's, contracten, contractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve n uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 uur of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. |E)c Stem Advertentie-afdeling Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Heveland; Klokstraat 1. telefoon 6253. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeiand F. DE LIGT L. K.. M. DE JONU tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé !572 Hulst Redacteur vooi W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Rayonbedeeraer voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes PrUs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland I 0.18 oet mm 1 mm ingezonden mededelingen 3'1 mm gewone advertenties Bij contract aanzieni'ike reductie „Kleintjes"; 3 regels oi minder t 1. elke regel meer f 0,26. Als êêD regel gelde 22 lettere en/ol leestekens Bi* plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 eD J,6ü. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Voetbalwedstrijd Voor de voetbal wedstrijd die werd gespeeld tussen de Noormannen, en de badgasten, en die werd gewonnen door de Noormannen met 5—1 bestond bijzonder vee,l belangstel ling. Er zullen dit seizoen nog 2 wedstrij den worden gespeeld en wel op 20 en 25 augustus. (Advertentie) Vlissingen-Oost, en de secondaire, Goes, Zierikzee en St.-Maartensdijk. Voor de 17.000 mannen, waarvoor de bevolkings prognose werk vraagt, is ruim 800 ha in dustrieterrein nodig. In Vlissingen-Oost wordt gerekend in 1975 op een volledige bezetting van de terreinen; dat is voor 460 ha, 7000 mannen. In Terneuzen voor ziet men uitbreiding met 390 ha. Op deze terreinen kunnen, met de uitbreiding van Dow en Philips, 5000 mannen werk vijl den. De resterende 5000 zullen voor een groot deel werk vinden in Goes, Zierik zee en St.-Maartensdijk, en buiten de kernen zoals in Middelburg. In de hoofd stad komt 100 ha nat industrieterrein be schikbaar voor 2000 arbeiders. Verkeer: Rijksweg 58 van Vlissingen naar Bergen op Zoom gaf in 1964 een stijging in aantal voertuigen van 47 pro cent te zien, vergeleken met vijf jaar te rug. In 1975 zal het gehele project ver beterd en verdubbeld zijn. In overige de len van de provincie komen o.m. aan de orde: de rondweg Sluis, rijksweg 16 bij Perkpolder met omleiding om Klooster- zande, en de tractaatweg ten oosten van het kanaal Terneuzen. Rijksweg 18 van Zierikzee naar Bruinisse zal binnen tien jaar worden verdubbeld. De toename van het verkeer over de Oosterschelde zal de druk op de Westerscheldeveren belangrijk vergroten. Voor 1975 verwacht men een aanbod van 2,7 miljoen auto's, meer dan het dubbele van nu. Hiertegenover staat de komst van de lubbeldeksveerboten, waarvan de eerste in 1968 ingezet zal worden op de dienst Kruiningen-Perkpolder. Twee jaar later komt Breskens-Vlissingen aan de beurt en weer drie jaar later nogmaals Krui ningen-Perkpolder. Verdere hestellingen zün afhankelijk van de ontwikkeling. De verkeerssituatie in de provincie gaat bepaald worden door drie neord-zuid assen, t.w. de Dammenweg in het westen, de oostelijke Zoomweg en de Middenweg Rotterdam-Gent via Oosterscheldebrug, en de eventuele vaste Westerscheldever binding. Ook het provinciale wegennet behoeft aanpassing. In een vijfjarenplan werden o.m. opgenomen enkele hoofd verbindingen, zoals S'choondijke-Nieuw- Namen, en Zierikzee-Goes-Vlissingen. Recreatie: Het aantal overnachtingen illustreert de ontwikkeling die het toe risme in Zeeland doormajkt: in 1954 750 000, in 1964 3,6 miljoen en in 1975 tien miljoen, met een uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen tot 200.000 ofwel twee en een half keer zoveel als nu. Hoewel de provincie kan meepraten over zomen- drukte, is Zeeland nog lang niet aan de maximum bezetting van de stranden toe. Er zijn nog steeds 25 ha. stil strand en 280 ha. strand waar het drukker is. De maximum bezetting van 345.000 personen aan de stranden per dag, zal iver 20 jaar pas worden bereikt. Het aantal slaap plaatsen bedraagt dan 300.000. In de re creatiesector zijn nog zeer kostbare voor zieningen te treffen, zoals jachthavens, zwembaden, duinpaden, wegverbeterin- gen en parkeerterreinen. De plannen voor de komende jaren vergen bijna 90 mil joen gulden. Landbouw en platteland: 38 procent van de Zeeuwse oppervlakte aan cultuurgrond is gereed wat her- en ruilverkaveling be treft, terwijl 11 procent of 16.4000 ha in uitvoering is. In actieve voorbereiding is nog eens 11 procent, die voor 1975 afge werkt zal zijn. In de akkerbouw komt Zeeland tot een brutoproduktiewaarde van 220 miljoen gulden op 103.000 ha. Het aantal landarbeiders liep vanaf 1959 terug met 42 procent tot 2875. Het arbeidsaan bod zal verder afnemen. Samenwerking tussen bedrijven en uit wisseling van personeel en gezamenlijk bezit en gebruik van werktuigen zal al gemeen ingang vinden. De concurrentie positie van de Zeeuwse landbouw in in ternationaal verband blijft gunstig. De veehouderij op de gemengde bedrijven staat voor een structuurverandering. Op de voorgrond zullen treden gespeciali seerde bedrijven, met grote aantallen melk- of mestvee, varkens, legkippen en slachtpluimvee. De bedrijfsverzorgings- diensten zullen zich verder ontwikkelen. Wenselijk is de modernisering van het melktransport De dagelijkse leverantie van melk per bussen is door de kleine hoeveel heden een dure zaak. Men voorziet een opslag in diep gekoelde tanks met enige malen pe,r week vervoer naar de melkfabrieken. Ook de tuinbouw zal niet ontkomen aan vergroting van de eenheid en specialisatie. Uitbreiding van de teelt van hard fruit ligt in de lijn der verwachtingen. De veilingen staan voor veirdere aanpassingen. Met de agglomeratie van Antwerpen als toe komstige afzetgebied krijgt een uitbrei ding van de groenteelt onder glas op Tholen en Walcheren betere kansen. Visserij: Uitgegaan wordt van de af sluiting van de Oosterschelde in 1978 Gevreesd wordt dat de werkzaamhe den al enige jaren eerder gevoelige mossel- en oestercultures zullen treffen. Omstreeks 1975 voorziet men het einde NAIROBI, KENIA (UPI). Drie Zuid. soedanese opstandelingen organisaties hebben in Nairobi (Kenia) besloten een verenigd front te vormen dat zal stre ven naar een algehele on&tfhankelijkheid van het negroïde zuidelijke deel van Soe dan dat tegen het centrale (Arabische en mohammedaanse) gezag te Khartoem in opstand is gekomen. De mededeling betreffende toekomstige samenwerking werd gedaan door Alphon- se Paok, de secretaris-generaal van het Azania bevrijdingsfront, dat zijn hoofd kwartier in Nairobi heeft. Azania heeft nu de handen ineenge slagen met de Soedanees Nationale Afri kaanse Unie (Sanu) en met de Soeda nese Afrikaanse Vrijheidsstrijders (SAFF) Paok beschuldigde de noorderlingen ervan Egyptische, Syrische en Jordaanse officieren in dienst te hebben genomen. De bedoeling zou volgens Paok zijn dat alle zuidelijke negers in Soedan wor den uitgeroeid om plaats te maken voor 100.000 Palestijnse vluchtelingen. Tientallen opstandelingen zijn gedood nadat regeringstroepen na afloop van een ultimatum onlangs een offensief op de stellingen der zuiderlingen hebben ge opend. De gevechten duren nog voort. Jonkheer mr. T.A.J.W. Schorer overhandigde mr. Van Aartsen gis teren het eerste nummer van het Zeeuws Tijdschriftdat naar aan leiding van de benoeming van mr. Van Aartsen tot commissaris der koningin in de Zeeuwse provincie is uitgegeven. van de garnalenvisserij vanuit Colijns- plaat. Van de invloed van de Deltawer ken op de garnalenstand zal afhangen of de verdreven vissers naar andere Zeeuwse dan wel naar noordelijker ha vens zullen verhuizen. Lang voor 1975 dient zekerheid te worden verkregen of in een derde Breskense haven de vis serij-activiteiten geconcentreerd zullen kunnen worden. Gemeentelijke herindeling: Zeeland is naar verhouding de provincie met het grootste aantal gemeenten en de klein ste gemiddelde bevolkingsgrootte. Het iandelijk gemiddelde bedraiagt ruim 11.000, het Zeeuwse ruim 3000 inwo ners. De samenstellers zün van mening dat in de voorgeschiedenis van de momen teel actueel zijnde herindelingsvoorstel- len een overdreven lokaal patrotisme is waargenomen, dat plaats dient te maken voor het bevorderen van het denken en handelen in streekverband. Te kleine gemeenten zouden er toej bijdragen dat de gemeentelijke autonomie1, wordt uitgehold. „Het argument dat zij de belangstelling voor de democratie, prikkelen gaat slechts op voor wat de-, tails zijn vergeleken bij de streekproble-1 men". Bij de aanvaarding van de betref-1 fende voorstellen wordt het aantal Zeeuwse gemeenten, dat in 1960 101 be. droeg, teruggebracht tot 34, met bijna 8500 inwoners. Ook dan nog bezit Zeeland het laagste gemiddelde. In een büzondere vergadering van het algemeen bestuur heeft de commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, het voorzitterschap van de Stichting Zeeland op zich genomen. Tijdens deze bijeenkomst werd tevens afscheid genomen van drs. Th. J. Wester hout, lid van het' dagelüks bestuur en secretaris-penningmeester der Stichting Zeeland, die zich in verband met zijn benoeming tot staatssecretaris van Bin. nenlandse Zaken genoodzaakt zag als bestuurslid van de Stichting Zeeland te bedanken. Als nieuwe bestuursleden werden voorts verwelkomd: de heer A. A. van Eeten, lid van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal en de heer P. R. Grund, districtsbestuurder van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Zeeland. De heer Grund neemt in het algemeen bestuur de door het vertrek van de heer H. Beenhakker uit de provincie opengevallen plaats in. Als opvolger van ir. P. J. Berdenis van Berlekom, die zich wegens drukke werkzaamheden teruggetrokken heeft, werd tot lid van het algemeen bestuur benoemd de heer J. J. Claas, hoofd administrateur van de N.V. De Vitrite- fabriek te Middelburg. De heer Claas vertegenwoordigt in het algemeen bestuur de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noordzeeland. Tot lid van het dagelijks bestuur werd benoemd de heer C. Hoek te Goes, die in het algemeen bestuur zitting heeft namens het Nederlands Verbond van Vakverenigingen; de heer Hoek ver vult in het dagelijks bestuur de aldaar door het vertrek van de heer Been hakker ontstane vacature. Tot lid van het dagelijks bestuur te vens penningmeester der Stichting Zee land werd voorts benoemd de heer J. J. Claas te Middelburg. Tot secretaris der Stichting werd be noemd de heer mr. P. van Empel te Middelburg, lid van het dagelijks bestuur In de door het vertrek van de heer Westerhout in het dagelijks bestuur ont stane vacature werd nog niet voorzien; het bestuur zal zich op de vervulling van deze plaats nader beraden. Drs. Th. J. Westerhout heeft ruim ne- §en jaar deel uitgemaakt van het bestuur er Stichting Zeeland. Zijn vertrek be. tekent een ernstig verlies voor het bfr| stuur en voor het gehele instituut. De heer J. van den Bos maakte in zijn afscheidswoorden tot de l Westerhout tot tolk van aller gevoelefl hieromtrent. Het welkom aan de nieuwe bestuur»- I leden betrof uiteraard met name de com missaris der koningin aan wie de heet Van den Bos het voorzitterschap der Stichting Zeeland overdroeg. Namens het bestuur sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de heer Van Aart* sen zich bereid had verklaard deze func- 1 tie te aanvaarden, daarmee het belang van het instituut voor het maatschap pelijke en culturele leven in onze pW' vincie onderstrepend. De heer Van den Bos vervult thans weer de functie van vice-voorzitter der Stichting tevens voorzitter van het da gelijks bestuur. Morgen, woensdag 18 augustus: Hans- weert 6.33 en 18.39; Terneuzen 6.02 en 18 09; Vlissingen 5.27 en 17.38; Wemel- dinge 7.13 en 19.26. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Irma la Douce. 181 GOES Grand 20 uur Irma la Douce, 18 J. OOSTBURG Ledel 20 uur Dr. Mabuse contra Sc&' land Yard, 14 j.; 15 uur Van de in de drup, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur Mysterie om vlucht1 alle leeft. BRESKENS 19.30 uur Laatste showboot NIEUWVLIET 19 uur Raadsvergadering BIERVLIET 18.30 uur Installatie pastoor F. Zanö OOST EN WEST SOUBURG Raadzaal 19.30 uur Raadsvergadering NEW YORK (AFP/RTR) De Ver- enigde Staten hebben zich erbü neerge legd, dat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties niet bereid blijkt te zijn een aantal landen hun stemrecht te ontnemen die niet willen bydragen in de kosten van bepaalde operaties der volkerenorganisatie. De Algemene Vergadering heeft hier- tie het recht op grond van artikel 19 van het handvest. Dit betekent, dat de Verenigde Staten het standpunt hebben verlaten, dat zij tijdens de vorige zitting van de Alge mene Vergadering huldigden en dat dit forum nagenoeg op non-actief stelde. De Sovjet-Unie en Frankrijk waren de Jan den die weigerden mee te betalen aan de kosten van de vredesoperaties van de V.N. in Kongo. De gewijzigde houding van de Ver enigde Staten maakt een normale stem mingsprocedure weer mogelijk wanneer I de zitting van de thans op reces zijnde Algemene Vergadering volgende maand I wordt hervat. Tot dusver was temming I over geschilpunten niet mogelijk, omdat I dan het stemrecht van de niet-betalende landen in het geding zou worden ge bracht. De schuld van de Sovjet-Unie be draagt 62 miljoen dollar en van Frank-1 rijk 17 miljoen dollar (Van onze sportc CHESHUNT. De huis zullen het wereldkampioei Formule I-klasse niet mee door het zwakke gesh noorden van Londen a bridge gelegen plaatsje 1 ingediende petitie tegen he deren wakkermakende mo nacht rond de Lotusfabric daarvoor te laat ingediend Schot Jim Clark behaaldt augustus tijdens de Grote de befaamde Nürnburgring reldtitel. Daar kan geen p petitie werd aangekondigd Halen we ons even de op 10 eden Grote Prijs van Engeland jverstone voor de geest. Clark m gebruikelijk in eerste positi< n slaagde er vrijwel iedere i racties van seconden op zijn voo: elagers, de BRM-coureur Gral n de Ferrari-wereldkampioen ohn Surtees, te winnen. Toen trijd dan ook beslist scheen, h; eeds een voorsprong van meer inuut op Hill. Zijn zege de stond vast. In de boxen van errari zag men 't het eerst, erd langzamer. Hiill en Surte< ihellere tijden dan Clark zonder 'e Lotuscrack vanuit de box eer ad gegeven om langzamer te ;en. Even werden de oren sch [uisteren gelegd en ja, de tot egelmatig zoemende Lotusmotor langer vlekkeloos. Geen wonder ien bij BRM onmiddellijk nervei .en aan Graham Hill gaf. .,Zo gelijk rijden,'' luidde het parool. aaide in zijn achtervolgingspoj jde snelste rondetijd uit zijn BRI :wam aan de finish toch nog ee .onderd meter tekort om Clark ;ege af te houden. Had de wedsti [ronden langer geduurd, dan Graham Hill won tot nu toe sic Grote Prijs, die van Monaco. Dat de op hetzelfde moment dat Ji: zijn Lotus zegevierend in Ind over de streep stuurde. Hill 1 I tegenstand dus niet te duchten om is men dan ook gauw gentj I triomf met de absentie van Clarl |kla«ren. Helemaal juist is dat bepaa [want Graham reed in Monaco peer een fantastische wedstrijd. Teen gegeyen moment een van de blijvers hem door een onbeholj noeuvre dwong het parcours te [zijn wagen tot stilstand te brei 'enslotte achteruitrijdend het j [weer te betreden, waren alle coi j ten hem voorbijgevlogen. Hills stand op de nu helemaal als eei bras rijdende Italiaan Bandini I -welgeteld een halve minuut, tei I leidende Surtees nog een grotei sprong kende. Er volgde een we achtervolging, die men wellicht meer in een autorace te zien zal De combinatie Hill-BRM slaagde I bij in iedere afgelegde ronde me winstseconden af te sluiten om in de slotfase de beide koplop enkele grandioos gestuurde en 1 manoeuvres in te halen. Een zone [grootse overwinning. OOSTBURG Ledel 20 uur Dr. Mabuse contra sc° land Yard, 14 j. VLISSINGEN 1# i Alhambra 20 uur Irma la Douce, 1® GOES Grand 20 uur Irma la Douce, ië J- Clark en Hill zijn vergelijkba reurs. Beiden bezitten de styi van l'angio, die in 1955 met Mercede dreigd het wereldkampioenschap naam bracht. Vergelijkbaar, on beide hedendaagse coureurs deze! ze van racen a-anhangen als des nu al legendarische Fangio. Er zijn immers verschillende n f om een ronde in een bepaalde ti I we zeggen van zeven minuten, ai gen. De ene coureur slaagt erin gehele race een dergelijke rond realiseren zonder dat zijn mach weid wordt aangedaan, terwijl d onregelmatige rondetijden rijdt die onregelmatigheid ook het vd van zijn machine verstoort. FALMOUTH (UPI) Een Bi I n„ ln zi-'n een,tJe in ee" vier m I i.Aa5n }'an Amerika naar Engela 1 Seilly.eilanden gesignalee laatste keer dat men v ",van de Britse luchtm; nrim. -de ireiler laten weten i Prima voelt. pi, heeft de treilerkapite: fa ivu ge,legen hij Lands End a hem J80 plan naar Falmouth tel staan op te wachten. t,..0indlan. h'j het zelfde tempo twee of drie dagen in Falmouth 2 Een internationaal gezelschap was gisteren bijeen op het binnen plein van het Middelburgse stad huis. Zeerovers, zigeunerinnen, bosnegers, verpleegsters, haremda mes, heksen, spoken en Chinezen verdrongen zich rond loco-burge meester A. J. Berenpas. Zij speel den allen mee in het stadsspel „Middelburg ontvangt de we relden", waarmee de kindervakan tieweek in Middelburg is gestart. Voor het officiële startsein zorgde de heer Berenpas, die de verklede kinderen toesprak.

de Stem | 1965 | | pagina 2