Al DODENTAL AL TOT 33 OPGELOPEN SCHADE BEDRAAGT VELE MILJOENEN Negeropstand slaat over PONDEROSA INZET RECLAMESTRIJD oeas in Pap opstand tegen Indonesiërs KLM breekt met Schreiner GIVE A MAN A LUCKY Bonanza in de rechtszaal Ook aanklacht tegen Rijense plastic-fabriek? Geert brigadier geschikt voor adjudant Conring geeft medaille terug maar blijft „onschuldig5 HUWELIJKSBOOT OP WIELTJES BALANS ONDERZOEK „Revolte" tegen Papandreoe mislukt INDIA GEEFT INVAL IN KASJMIR TOE Verklaring na vakantie TANDARTS KAN NIET TEGEN KRIEBELEN VAN BAARDEN NEDERLANDER BEROOFD VAN BLOEDPLASMA BANKROOF TE UTRECHT Raadsels rond dood van Limburgse in ziekenhuis DAGBLAD VOOR ZEELAND Sublicentie Drek Wnë Helderse commissaris Plaatselijk omweersbuien Commando's in actie GESPREK MISLUKT: Reparatie Voorbereid Britse ziekenhuizen om hulp gevraagd 105# JAARGANG No. 24971 -.v Gud. Honiugm en vaderUMa Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mal DINS DAG 17 AUGUSTUS 1966 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, exd. 0,25 incasso; 13,65 per post, exd. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op: lage 0,45 per mm. Bij contrad aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden wordei) op aanvraag gaarne verstrekt. ^L», voor HeTeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) UTRECHT (ANP) De Ameri kaanse National Broadcasting Com pany (N.B.C.) en het Utrechtse reclamebureau Van der Hout heb ben de president van de rechtbank in Utrecht gevraagd om het Ne derlands Sperwerverbond te ver bieden bouwplaten van de Pon- derosafarm uit de tv-film „Bonan za" te verspreiden. Dit onder een dwangsom van 2500 voor elke dag van overtreding. De N.B.C. en Van der Hout heb ben daartoe een kort geding tegen het Sperwerverbond aangespannen, dat gisteren diende voor de presi dent van de domstedelijke recht bank, mr. J. Plugge. Zoals bekend geniet de „Bonan za"-tv-film-serie een grote popula riteit in ons land, speciaal bij de jeugdige kijkers. Een belangrijk onderdeel van deze films vormt de Ponderosa-ranch, het domicilie van de familie Cartwright. Dit il luster gezin levert de hoofdfiguren voor de „Bonanza"-avonturen. Het huis van de vader en zonen Cartwright vormt op het ogenblik het middelpunt van twee reclame campagnes, namelijk van Albert Heijn en het Sperwerverbond. waarbij ongeveer 1300 winkeliers via plaatselijke inkoopverenigingen zijn aangesloten. De n.v. Albert Heijn trad in het kort geding zelf niet als eiseres op, maar liet dit over aan Van der Hout en de N.B.C. Het Utrechtse reclamebureau heeft van de N.B.C. tegen betaling een sublicentie ver kregen om afbeeldingen van de farm en foto's van de Cartwrights voor reclame-activiteiten te gebrui ken. Mr. W. Nije, raadsman van N.B.C. en Van der Hout verweet het Sper werverbond het plegen van een onrechtmatige daad. Mr. Nijhe zei dat het Sperwer verbond één dag nadat Albert Heijn de „Bonanza"-reclame-cam- pagne had gelanceerd in een hoofd - bestuursvergadering had besloten een soortgelijke actie te gaan voe ren. platen sinds 1963 op de markt, weliswaar met toestemming van de N.B.C. om de afbeeldingen van de farm te gebruiken, maar zonder permissie om de naam „Ponderosa" te voeren Mr. Nijhe kondigde al aan dat de N.B.C. op korte termijn ook een kort geding zal aanspannen tegen het Brabantse bedrijf. Naar zijn mening parasiteren de leden van het Sperwerverbond op een zeer duidelijke manier. Mr. J. H. Jonker uit Amsterdam, die de belangen van het Sperwer verbond behartigde, vroeg zich af welke de rechten zijn, waarop de N.B.C. en Van der Hout zich beroe pen. Wat had de N.B.C. over té dragen? Hoogstens het auteurs recht op de vertoning van de film serie, maar meer niet, zo stelde de Amsterdamse advocaat. Naar zijn mening bestaat er in ons land geen auteursrecht dat geldt voor namen of symbolen uit een (film) werk. Hij verzocht de president dan ook de vordering af te wijzen. De Sperwer nam contact op met de n.v. Curver uit Rijen om een bouwplaat van de Ponderosa-ranch via spaarkaarten aan de klanten te leveren. Curver brengt deze bouw- (Van onze correspondent) DEN HELDER Bij de gemeentepo litie te Den Helder is de stemming tot het nulpunt gedaald sinds verleden, week enkele brigadiers b\j commissaris W. F. Pauw werden geroepen om daar te horen dat er in hun midden geen geschikte kandidaat is voor een adju dantsfunctie. In totaal telt het korps negen briga diers. De commissaris noemt dit een in terne zaak. Men wil zich. zo zei hij, het recht voorbehouden, te bekijken of er van buitenaf een geschikte adjudant kan worden aangetrokken. De rechts positie van de agenten noemde hij der mate goed verankerd dat ze op allerlei wijzen hun misnoegen over een even tueel zich gepasseerd voelen kunnen doen blijken. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Het CDU-bondsdaglid Her mann Conring (71) heeft niet gewacht op het resultaat van het onderzoek, dat bondspresident dr. Luebke van West- Duitsland naar zijn nazi-verleden heeft laten instellen: de christen-democra tische parlementariër heeft het Groot kruis van Verdienste, dat hem door de president was verleend, teruggestuurd. Conring legt er in een brief aan dr. Luebke overigens de nadruk op, dat dit geen erkenning is van enigerlei schuld aan datgene, wat hem van Ne derlandse zijde wordt voorgehouden, na melijk dat hij als Seys-Inquarts verte genwoordiger in de provincie Groningen gedurende de bezettingstijd heeft mede gewerkt aan exe#ities en aan joden- transporten. Conring wil zich tegen dergelijke, wat hij noemt, „laster" waarschijnlijk ge rechtelijk teweerstellen. De Westduitse president neemt het in zaken, die met het nazi-verleden van ge- ridderden te maken hebben, meestal heel nauw: hij verzocht het Nederland se instituut voor oorlogsdocumentatie om toezending van alle materiaal over Conring. Naar men van bevdegde zijde liet doorschemeren heeft Conring een zachte hint gekregen dat het maar beter zou zijn zijn onderscheiding vrij willig te retourneren. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. De hoop, dat de negeronlusten in de Ame rikaanse slaat Californië de kop ingedrukt waren, is gisteren een illusie gebleken. Niet alleen laai de in Los Angeles de strijd weer op, maar ook breidde de opstand zich uit tot andere negerconcen- traiios in Californië. In San Diego, 190 kilometer ten zuiden van Los Angeles, werd een blanke politieagent door negers doodgestoken en werden drie win kels in brand gestoken. In Sylmar schoten negers op huizen van blanken en in Hollywood ontplof ten enkele zelfgemaakte brand bommen. In Los Angeles zelf trokken gisteren verschillende auto's met negers blanke wyken binnen, waar in het wilde weg met brandbommen werd gegooid en schoten werden afgevuurd. Het was de eerste maal, dat negers rondtrokken om onrust te zaaien in door blanken bewoonde wijken. Reden hier voor is het uitgaansverbod, dat in hun eigen wijken van kracht is. Een grote politiemacht was op de been om de on lusten de kop in te drukken. Een agent sneuvelde hierbij. Hij is vermoedelijk getroffen door kogels, afgevuurd door een sluipschutter. De man werd in de borst getroffen toen hij uit een politie wagen wilde stappen. Een collega van hem werd levensgevaarlijk gewond. In Charlottesville, in de staat Virginia, heeft een blanke op een groep negers geschoten nadat hij had gezegd „een van die zwarte nikkers" te zullen doden. Het slachtoffer werd in de buik en een been getroffen. Zijn toestand was gister avond bevredigend. De blanke zal wor den voorgeleid wegens „misdadige aan val met een dodelijk wapen". Aanlei ding tot de schietpartij zouden enkele laatdunkende opmerkingen van een groepje negers aan het adres van blan ken zijn geweest. In het trouwen per koets is althans in Den Haag de klad ge komen. Men gaat liever per auto naar het stadhuis. Een Haagse fir ma heeft gemeend dat daar wat aan gedaan moest worden en daar om liet zij een „huwelijksboot" op wielen bouwen, die door paarden getrokken kan worden. Gisteren vond de eerste „afvaart" plaats. Het aantal doden is intussen opgelo pen tot drieëndertig. Ruim 800 anderen liggen met ernstige verwondingen in ziekenhuizen. Bijna drieduizend oproer kraaiers zitten opgesloten in politiecel len en gevangenissen. De materiële schade loopt in de honderden miljoe nen dollars. Alleen al het aantal bran den ruim tweeduizend richtte een schade van ongeveer 200 miljoen dollar aan. Kapitalen gingen ook verloren door plunderingen, waarvan vooral winkel eigenaars het slachtoffer geworden zijn. Verzekeringsmaatschappijen hebben al te kennen gegeven, dat ze geen uitke ringen zullen doen, omdat ze niet ge dekt zijn tegen plundering tijdens op roer. Legio winkels en woonblokken in Los Angeles liggen nog na te smeulen als gevolg van de brandstichting, die op grote schaal heeft plaatsgehad. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dins dagavond opgemaakt maandag avond te 23.15 uur Zonnige perioden, hier en daar een regen- of onmeersbui en in de ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren en overwegend zwakke wind. PAPANDREOE io^T"IENEj (DPI) Een revolte, die .l" van df Griekse centrumpartij op gelet tcgen oud-Premier George Papandreoe. schijnt te zijn mislukt. I6, onder leiding van Stephen f<n f™* en Elias Tsirimokos, had tot resultaat moeten hebben, dat een van «in zaïi ™ndfl van Constan- het formerenP n v00r P°Singen tot A.2TT- ren va" een nieuwe regering. Aarzelingen, gekibbel en het uitblii- van. een vast besluit schijnen de geschaad gr°ep echter te hebben Aanvankelijk werd beweerd dat „meer dan 25" parlementleden voor de Centrum-unie achter de twee leiders stonden Gisteren bleken het er slechts tussen de 13 en 18 te zijn De nieuwe politieke groep, die wel licht uiteindelijk een partij zal worden w igistermidda® officieel voor ÜSS1 Pfrffnent- Maar de mededeling betreffende de afscheidiing van de groep was slechts ondertekend door Stefano- poulos en Tsirimokos en er waren geen aanwijzingen welke andere personen bli de revolte waren betrokken. De leider van de republikeinse party in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft intussen aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijke toene ming van radicale invloeden in de be weging, die streeft naar gelijke burger rechten naar aanleiding van de jongste ongeregeldheden. De politie in Los Angeles gelooft nog steeds met een spontane uitbarsting van opgekropte haatgevoelens te doen te hebben. Zij verbaast zich echter over het feit, dat 45 negers, die, verdacht van plundering, waren gearresteerd te gen een borgsom van ieder 4.400 dollar op vrije voeten konden worden gesteld, Men probeert na te gaan waar dit geld vandaan komt. Over het algemeen zijn de negers, vooral degenen, die hun haatgevoelens jegens de „bevoordeelde" blanke maat schappij de vrije loop hebben gelaten zeer onbemiddeld. Er moet volgens de politie een extremistische negerorgani satie bij de relletjes betrokken zijn ge weest, waarbij de gedachten uitgaan naar de zwarte moslims wier leden aantal aan de westkust de laatste tijd aanmerkelijk is gestegen. DJAKARTA (ANP) Enige duizen den in de oerwoudstrijd geoefende Indonesische commando-manschappen hebben vorige week een gewapende op stand in West-Irian (voormalig Neder lands Nieuw-Guinea) neergeslagen, zo is gisteren in Djakarta bekend gewor den. De troepen werden in twee vlieg tuigen van hun basissen in Java naar West-Irian gevlogen. De vliegtuigen hebben een week lang een luchtbrug onderhouden om de troepen naar het gebied te vliegen. Er zijn vierentwintig arrestaties verricht, volgens het chris telijke dagblad „Sinara Harapan" dat maandag van deze eerste gewapende opstand sedert de overdracht van West- Irian aan Indonesië in mei 1963 mel ding maakte. Volgens het blad hadden de opstandelingen de beschikking over tweeduizend geweren, die de Amerika nen tijdens de tweede wereldoorlog heb ben uitgeworpen ter bewapening van de oerwoudstrijders tegen de Japanners. „Sinara Harapan" meldde dat de op standelingen enige honderdduizenden liters vliegtuigbenzine hebben vernie tigd waardoor het regionale luchtver keer volkomen gestagneerd is. Een plan ter vernietiging van de water- en olie installaties op het eiland Biak werd volgens het blad verijdeld. De ongere geldheden in West-Irian zouden gedeel telijk moeten worden toegeschreven aan wrijving tussen de plaatselijke bevol king en de Indonesische ambtenaren in het gebied die naar het oordeel van de Westiriaanse bevolking arrogant optre den. NEW DELHI (UPI) Het ministerie van defensie in New Delhi heeft gisteren toegegeven, dat Indiase troepen in Kasj mir in het offensief zijn gegaan en de bestandslijn, die het Indiase en Pakis taanse deel van het betwiste gebied scheidt, hebben overschreden. Volgens de Indiase mededeling, die Pakistaanse beschuldigingen over be- standsschenidinigen bevestigen, hebben Indiase troepen twee Pakistaanse leger posten bezet, waarbij zestig verdedigers sneuvelden. Als argument voert het ministerie in New Delhi aan, dat de actie als voorzorg geldt om te voorkomen dat Pakistaanse troepen de belangrijke verbindingsweg van Srinagar, de hoofdstad van het In diase deel van Kasjmir, naar Ladakh zullen afsnijden. In Ladakh, in Noordoost-India, staan Indiase troepen tegenover Chinese strijd krachten. China heeft hier enige jaren geleden delen van Indiaas grondgebied veroverd. Het feit, dat India nu officieel Pakis- taans Kasjmir is binnengevallen, wordt als een zeer ernstige ontwikkeling in het reeds acht dagen durende gewapen de geschil rond Kasjmir beschouwd. Volgens Indiase mededelingen zijn in Kasjmir ruim 150 Pakistaanse gewapen de „infiltranten" gedood. Bovendien zijn er naar schatting waarschijnlijk nog 300 gedood of gewond en 84 gevangen geno men. India zou tot dusverre 46 soldaten hebben verloren, onder wie 2 officieren en 21 politiemannen. SCHIPHOL (ANP) De K.L.M. heeft als gevolg van de mislukte onderhan delingen met de chartermaatschappij Schreiner Airways om tot nauwere sa menwerking te komen, de op beperkte schaal bestaande zakelijke betrekkin gen beëindigd. „Van onze zijde zijn vergaande voor stellen gedaan aan de raad van com missarissen van Schreiner, maar deze hebben niet tot een gewenst resultaat geleid", aldus een woordvoerder van de K.L.M. „Wij zijn van mening dat, indien van samenwerking sprake is, deze dan ook zo volledig mogelijk moet zijn en niet fractioneel. Onder de gegeven omstan digheden ziet de K.L.M. vooralsnog geen reden om de bestaande betrekkin gen voort te zetten". DE 7-JARIGE Adri Welp uit Heemstede die met zijn moeder en een zusje naar het nieuwe zwembad te Heemstede was gegaan, is daar verdronken. (Van onze correspondent) ALKMAAR. ,,Ik vind het gewoon een verschrikkelijk gevoel aan mjjn handen. En nu is het zo ver gekomen dat ik er niet meer tegen kan. Tenslotte moet je iemand toch bü zijn kin of wang vasthouden als je hem helpt", zo vertelde de Alkmaarse tandarts J. P. Kokkes, pas terug van vakantie en nu pas in staat om commentaar te geven. Enkele weken geleden kwam hij in het nieuws omdat hjj een van zijn patiënten, gesierd met een baard, niet wilde helpen. Waarom juist nu opeens? „Ja, op een gegeven ogenblik krjjg je dat gewoon. Ik heb er al een stuk of zes weggestuurd. Alleen als ze pjjn hebben help ik ze natuurlijk wel", aldus de heer Kokkes, „als ze tenminste hun tan den gepoetst hebben Het beëindigen van de zakelijke be trekkingen tussen de K.L.M. en Schrei nes geschiedt met inachtneming van nog lopende contractuele verplichtin gen. Tot 1 september verzorgt de K.L.M. nog de catering, d.w.z. de bevoorrading van de vliegtuigen ten behoeve van de passagiers zoals het klaarmaken van maaltijden etc. Vanaf die datum zal Schreiner zelf het eten en drinken voor de luchtreizigers verzorgen. De charter maatschappij heeft hiervoor voorzie ningen getroffen in de hangar op Schip hol, die zij begin vorig jaar in gebruik heeft genomen. Voorts gaf de K.L.M. tot nu toe bij reparatie op Schiphol enige technische assistentie en leverde onderdelen. Vol gens de directie van de chartermaat schappij zal het ontbreken van de me dewerking van de K.L.M. in dit opzicht weinig verlies hebben op de herstel werkzaamheden en het onderhoud van haar vloot omdat haar eigen technische staf voldoende op deze taak is bere kend. De onderdelen kunnen gemakke lijk elders worden verkregen. (Van onze correspondent) DOVER De politie van Dover heeft alle Britse ziekenhuizen met klem gevraagd een 19-jarige Amsterdamse student, die aan bloederziekte lijdt en wie de koeldoos, waarin hij altijd spe ciaal bloedplasma bij zich draagt, is ontstolen, te helpen. Dit plasma is in geval een lijder aan bloederziekte ge wond raajct, van levensbelang om dood bloeden te voorkomen. De kleine plastieken koeldoos voor het speciale plasma zat in een van de twee koffers, die uit de in Dover ge parkeerde auto van de Nederlander werden gestolen. De gedupeerde zei gisteravond naar Nederland te willen terugkeren, maar dit niet te durven voordat hij de doos terug heeft. In En geland zou geen ander exemplaar van een dergelijke koeldoos te krijgen zijn. De Engelse politie is op zoek naar de doos, die misschien door de dief voor waardeloos is aangezien en weggegooid. Ook het zogenaamde interline-agree ment, waarbij de maatschappijen elkaar tickets verkochten voor Schreiner had dit betrekking op de lijndienst Schiphol-Eelde is opgezegd. De as sistentie van de K.L.M. bij de afhande ling van passagiers was tot nu toe ge ring en zal thans geheel door de Aero- gronddienst worden verricht. Zoals bekend zijn er sinds geruime tijd besprekingen gevoerd tussen de K.L.M. en Schreiner over een nauwere samenwerking. Er werd zelfs gesproken over een eventuele financiële deelne ming dan wel overneming van het char- terbedrijf door de K.L.M. De directie van Schreiner Airways is van mening dat de maatregelen van de K.L.M. geen nadelige invloed zullen hebben op de operationele diensten van het^bedrijf. „Wij hebben de nodige voor zieningen getroffen en ons bedrijf is voldoende uitgerust, zodat alle werk zaamheden normaal doorgang kunnen vinden", aldus het commentaar van de directie van Schreiner Airways. De directeur van Schreiner Airways, de heer B. A. M. Schreiner, heeft er later nog op gewezen dat de pogingen tot samenwerking van zijn maatschap pij zijn uitgegaan en niet van de K.L.M. Voorts verklaarde hij, dat de K.L.M. een samenwerking voor ogen had waar bij zij door deelname uiteindelijk zeg genschap in Schreiner Airways zou ver werven. „Ons streven om te komen tot een collegiale verhouding en normaal zakelijk overleg is ondanks deze her haalde pogingen onzerzijds zonder suc ces gebleven", aldus de heer Schreiner Het pand van de Raiffeisen- bank aan het Willem van Noort- plein te Utrecht, waar een over valler gistermorgen 10.000 gulden roofde. Een uitvoerig bericht over deze brutale bankroof op pagina 7. (Van onze correspondent) ROERMOND De zeven zusters en beide broers Lutgens, waarvan de mees ten wonen in Roermond en omgeving, wachten in spanning op het resultaat van het onderzoek dat de Zweedse jus titie instelt naar de omstandigheden waaronder een andere zuster, mevr. M. Gulewicz-Lutgens, in het ziekenhuis van Soedertaelje ten zuiden van Stock holm, is overleden. Het afgelopen weekeinde meldde de Zweedse pers. radio en televisie in grote opmaak dat mevr. Gulewicz-Lutgens op de operatietafel was gestikt als gevolg van een fout in de narcose-installatie. Deze fout is door de leiding van het ziekenhuis toegegeven, maar een aantal omstandigheden omgeeft deze zaak met een waas vol mysteries. Twee dames Lutgens hebben een ge sprek gehad met de vrouwelijke arts dr. Aleman. verbonden aan het zieken huis van Soedertaelje. Deze wijt de dood van mevr. Gulewicz aan de fabri kant der narcose-installatie. Een dag tevoren was een 72-jarige Zweedse pa- t.iënto eveneens gestikt onder de narco- sekap. Een jongetje dat na mevr. Gule wicz met de installatie werd behandeld kon op het nippertje worden gered. Bij zonder bevreemdend is het dat mevr. Gulewicz-Lutgens niet onder haar eigen naam in het ziekenhuis was opgenomen. Dr. Aleman zou gezegd hebben dat een andere naam in de administratie voor kwam, maar zij kon zich uit het hoofd niet herinneren welke. Inmiddels was de Zweedse justitie zich met deze zaak gaan bemoeien. De dames Lutgens hebben zich in Stock holm in verbinding gesteld met de Ne derlandse ambassade die alle medewer king heeft toegezegd. Ook heeft de fa milie uitdrukkelijk geëist dat het stof felijk overschot van mevr. Gulewicz naar Nederland wordt getransporteerd om in Schaesberg te worden bijgezet in het graf van haar echtgenoot. De fami lie is verder voornemens bij de Zweedse justitie een klacht in te dienen tegen de leiding van het ziekenhuis die zij ver antwoordelijk stelt voor de dood van mevr. Gulewicz. (Advertenties)

de Stem | 1965 | | pagina 1