Minstens 18 mensen komen om in VOLGEND JAAR Rijenaar Piet Boemaars na vermissing in Oostenrijk: Soldaten bedwingen oproer en Los Angeles PROVO'S KANSLOOS TEGEN POLITIE TOPDRUKTE OP ZONNIGE STRANDEN SPORTFEITEN Voorrang Lichten van Imst steeds zichtbaar Nederlands vliegtuig in Kanaal Beatle-platen verbrand in Djakarta DAGBLAD VOOR ZEELAND VERWOESTING EN PLUNDERING IN NEGERWIJK WATTS PLUNDERAARS MILJOENEN NA GROOTSTE REL SINDS DE OORLOG Gesprek KONINGIN TE CASE BIJ AGA KHAN Zonnige perioden m Geen paniek Koud, eenzaam Vriendschap 105e JAARGANG No. 24970 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Al blatl MAANDAG 16 AUGUotUS 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. VERKEER: RAMP WEEKEINDE LOS ANGELES (AFP-Reuter). „Wij hebben de slag gewon nen/' aldus werd zondag op het hoofdbureau van politie in Los Angeles verklaard. Het schijnt dat de rust in de negerwijken van deze stad, na vijf dagen van felle beroeringen, is weergekeerd. De balans: 28 doden, ruim zes honderd gewonden en bijna twee duizend arrestaties. In de negerwijk Watts patrouilleerden gisteravond vijfduizend leden der natio nale garde met de bajonet op het ge weer. Nu en dan werd door neger sluipschutters vanaf daken van huizen geschoten. Dit vuur werd beantwoord. In totaal zijn twintigduizend leden van de nationale garde ingezet om de orde te doen wederkeren. Er wordt thans een zuiveringsactie in Watts ondernomen, waarbij militairen op de daken van huizen posten inne men, terwijl straat na straat wordt uit gekamd. De politie onderzoekt de iden titeit van daarvoor in aanmei-king ko mende personen. Zaterdagavond werd voor een gebied van 47 vierkante kilometer een uit gaansverbod afgekondigd. Op acht ver spreide plaatsen bestreed de brand weer zaterdagavond zware branden, terwijl het plunderen en brandstichten voortduurde na een korte periode over dag van betrekkelijke rust. Niemand mocht zich na acht uur plaatselijke tijd nog op straat begeven. In de met puin bezaaide straten van de negerwijk, waar sinds vrijdagavond 28 doden zijn gevallen, speurden poli tiemannen en leden van de nationale garde, steeds wegduikend voor sluip schutters naar plunderaars en brand stichters. Volgens de laatste, gegevens zijn bij de onlusten van vrijdagnacht en zater dagmorgen behalve het reeds genoemde aantal doden 592 gewonden gevallen, onder wie 63 politiemannen, 17 brand weerlieden en twee leden van de natio nale garde. Bijna 1400 negers, onder wie 235 jongelui van onder de 21 jaar, zijn gearresteerd, allen wegens plunde ring. Ongeveer 2.000 man van de Califor- nische nationale garde werden bij de onderdrukking van het oproer inge schakeld. In de negerwijk zijn grote verwoes tingen aangericht. Vier grote huizen blokken zijn door de razende negers in een puinhoop veranderd. Overal ziet men zwartgeblakerde gevels. De hui zen die niet in brand zijn gestoken, zijn geplunderd en vernield. De blanke winkeliers in de omliggen de wijken hebben al voorzorgsmaat regelen genomen en ijzeren luiken voor hun etalages en deuren aangebracht. De schade valt zeer moeilijk te schatten, maar in Los Angeles wordt algemeen gesproken van enkele tien tallen miljoenen dollars. De negerverslaggever George Good man, die zich vrijdagnacht midden in het tumult in de negerwijk bevond, heeft gezegd: „Er zijn geen leiders in deze nachtmerrie. Dit ene feit is ieder een in deze boze droom van plundering en brandstchting wel duidelijk. Maar in hart en geest van de bewoners van het negergetto rust de schuld op één man, dat is „de blanke". Woede en angst heersen volgens hem in dit „zwarte getto". Onder de jongeren doet zich echter, aldus Goodman ,.een vreemd soortige carnavaleske vrolijkheid" voor. (Van onze correspondent) Om het groeiende gevaar voor groot scheepse nozemrellen in Amsterdam het hroofd te bieden, gaat de justitie het wapen van de snelle berechting han teren. Op last van de officier van jus titie, mr. W. Tonckens, zijn in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een tref fen tussen politie en publiek op het Spui vyf personen in verzekerde bewaring gesteld, die waarschijnlijk nog deze week voor het hekje zullen worden ge bracht op beschuldiging van belediging van het openbaar gezag en geweldple ging. Van deze vijf staat vast, dat zy dienstdoende agenten hebben uitge maakt voor „fascist" en „boerenkaffer", dat zij met fietsbellen, conservenblik ken en bakstenen hebben gegooid, en dat zij er de oorzaak van zijn, dat de deur van een automatiek werd inge drukt.. In totaal hield de politie zaterdagnacht twaalf personen aan. Zoven werden er na het verhoor weer vrijgelaten, nadat tegen hen proces-verbaal was opge maakt. Commissaris Molenkamp noemde het incident, dat weer het standbeeld van het Amsterdamse Lieverdje als mid delpunt had de ernstigste rel na de oor log. Vijfendertig met sabel gewapende agenten (5 honden werden in reserve gehouden, maar hoefden niet te worden ingezet) namen het op tegen een jou wend, opdringend, bijwijlen met voor werpen smijtend publiek, dat ongeveer 2000 man sterk was, en dat het duidelijk op een rel van formaat aanstuurde. Dat tijdens de ruim twee uur durende strijd slechts twee mensen uit het publiek een onbetekenende verwonding opliepen, is uitsluitend te danken geweest aan het beheerste optreden van dc agenten, die van burgemeester Van Hall de opdracht hadden gekregen, hun actie model te laten verlopen, omdat het Amsterdamse politie-apparaat de laatste maanden al genoeg in opspraak is geweest. Los Angeles: politiemannen slepen een neger weg bij een geplunderde winkel. De Nederlandse sport wereld heeft een druk weekeind, vol spanningen en sensaties achter de rug. In Boedapest zwom Ada Kok een wereldtijd op de hon derd meter vlinderslag en deze prestatie boekte ze ..zon der erg" zoals dat heet. SASSARI, Sardinië (UPI) Het ko ninklijk gezin kwam vrijdagavond uit Porto Ercole, het Italiaanse vakantie-1 oord van koningin Juliana, in Porto Cervo aan waar zij te gast waren bij prins Karim, de huidige Aga Khan. Ook prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot lord Snowdon logeer den bij prins Karim. De vorstelijke gas ten hebben de avond gezamenlijk door gebracht in de villa van de Aga Khan. DINTELSAS overleed zaterdag nK d. i? een 19_jarige jongeman uit terecht toen hij na het zwemmen in een boot was geklommen. KVMTChti?f medegedeeld door het nnki geIdi§ tot maandagavond: opklaringen, maar ook enkele wol- *"en en enkele lokale buien. einig wind. Maximumtempera turen van 20 tot 25 graden. Om dezelfde reden had hoofdcommissa ris H. van der Molen zaterdagmiddag twee gangmakers van de anarchistische Provo-beweging, Rob Stolk en Roel van Duyn, plus de anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld op zijn bureau ontvan gen. Zoals bekend worden deze jon gelui verantwoordelijk geacht voor de onlusten, die de zaterdagnacht tevoren al het Amsterdamse Spui in een minia tuur slagveld hadden veranderd. Onder normale omstandigheden zouden zij nooit serieus genoeg genomen zijn, om de Kans te krijgen hun inzichten tegenover ae commissaris persoonlijk te ontvou wen maar uit vrees, dat het de naam ÜÜS PoKtie nog meer zou aantasten, besloot burgemeester Van Hall, dat het Provo-verzoek oir een onderhoud- SgImveau,m°est worden ingewil- iift £et gesPrek liep uiteraard op niets Ion ifr0Vu°s be8°nnen met te stel- riom.o r"n haPPendngs bij het Amster- rommnn^ ®rd;|c een Para-religieuze ceremonie zijn van grote culturele en psychologische betekenis, en vroegen stnifrrf ij6' °m deze bijeenkomsten onge stoord doorgang te laten vinden. mon6^ 1 dlr Molcn antwoordde dat ,21?"haPPfnen" mag als men wil, mits de openbare orde maar niet wordt^ verstoord. Vervolgens zeiden de Provo s, dat zij zaterdagnacht in na- volging van het katholieke voorbeeld een „stille omgang" wilden houden een imaginaire magische cirkel rond het Lie verdje, waarbij bloemen worden geleed en het koolmonoxyde-gebaar met de zakdoek wordt gemaakt. VERVOLG OP PAGINA 2 ADA KOK grote prestatie Nog grotere verrassingen waren er in het Groninger stadspark, waar atletiektitels wisselden alsof het niets was en de Amsterdamse huisvrouw Hilda Slaman een in drukwekkende tijd op de vierhon derd meter liet noteren. Voetbaltoernooien in Breda en Middelburg. NAC won het eigen Rat Verlegh-wedstrijdenreeks en het Stadhuistoernooi van de Zeeuw se vereniging kwam op naam van een Engels team, dat daarmee NAC een onprettige surprise bereidde. Wielerresultaten uit alle delen van het land en daar buiten. Grootste nieuws van het front: er bestaat een kans dat Kees Pellenaars Neder land gaat verlaten. Tom Okker en Trudy Groen man wonnen respectievelijk de lieren- en damestitel enkelspel bij de tenniskampioenschappen in Scheveningen. Okker onder vond daarbij meer tegenstand dan hij aanvankelijk verwachtte. BREDA. Minstens 18 mensen zijn in het verkeer om het leven gekomen tijdens het afgelopen weekeinde dat een van de drukste is geweest van het hele seizoen. In Zeeland is het sinds Pinksteren niet meer zo druk geweest, In HAARLEM reed zaterdagvoormid dag de rnetaalhandelaar H. R. Giesberts met zijn auto onder een trein op een mei spoorbomen beveiligde overweg. De overwegwachter, de 28-jarige B. H. uit Haarlem had nagelaten de spoorbomen neer te laten toen de trien van Amster dam naar Zandvoort naderde. De heer Giesberts werd op slag gedood. De over wegwachter werd onmiddellijk afgelost. Na een onderzoek door de rijkspolitie en spoorwegrecherche heeft de politie meegedeeld, dat het niet afsluiten van de overweg als een ernstige nalatigheid moet worden gezien. In de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukten op rijksweg 16 onder ZE- VENBERGSCHENHOEK de 28-jarige W A. Ver gunst en de 23-jarige C. Evers, beiden uit Dordrecht. Zij waren met hun auto op weg naar Breda. De auto raakte in een slip en sloeg over de kop. In de sloot beland, brandde het voertuig uit. De slachtoffers werden uil de wagen geslingerd. Een verloofd paar, de 23-jarige me juffrouw A. Swartjens uit Wyhe en de 27-jarige H. Kooiman uit Wilnis, kwam om het leven toen hun auto, die door het meisje werd bestuurd met volle vaart op een langs de weg geparkeerd staande vrachtauto botste. De vracht wagen was zeer slecht verlicht en bleek eerder op de avond gestolen te zyn door de 20-jarige M. van der H. uit Putten, die de wagen op de plaats waar later het ongeluk zou plaatshebben (langs de weg van Apeldoorn naar Hoevelaken) had achtergelaten. De Puttenaar, die al zeven keer voor joy-riding is veroor- deeld, werd later door de politie aan gehouden. Onder ZEGGE^op. de rijksweg Breda- Roosendaal, reed de 50-jarige heer Claassen uit Roosendaal met zijn per sonenwagen op een tractor die normaal v/as verlicht. De heer Claassen overleed kort na het ongeluk. Een mede-inzit tende, de 33-jarige heer Mol uit Roo sendaal, werd ernstig gewond. Twee in woners van Schijf, die de tractor bere den werden licht gewond. In BREDA verongelukte in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige Bredanaar J. Nolten, toen hij met zijn auto op de Leursebaan in de buurt van het Liesbos van de weg afraakte en tegen een boom botste. De man was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Bij BAARN op de rijksweg 1 veron gelukten twee jongelui, inzittenden van een personenauto, die met volle snel heid tegen een geparkeerde bus botste. Slachtoffers waren de 19-jarige P. Jan sen uit Boxmeer (die vermoedelijk de auto bestuurde) en diens 18-jarige plaats genoot J. van de Berg. Beide jongelui werden uit de auto geslingerd en over leden op weg naar het ziekenhuis. Nie mand is getuige geweest van het onge val. Op rijksweg E-9 bij MEERSSEN vloog zaterdagnacht de auto van de 44-jarige vertegenwoordiger F. van Vuuren uit Maarheeze van de weg na in botsing te zijn geweest met twee andere wagens. De heer Van Vuuren werd hierbij op slag gedood. Zijn echtgenote, twee doch ters een zoon en een ander inzittend kind werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Tijdens een inhaalmaneuver kwam de auto, bestuurd door aannemer J. H. uit Meppel, in botsing met een taxi. De naast hem zittende 42-jarige mevrouw N. van der Wal uit Kampen werd op slag gedood. De aannemer werd zwaar •gewond, de taxichauffeur licht. Bij een aanrijding tussen twee brom fietsers in een gehucht bij ZUIDWOL- DE kwam de 16-jarige B. Arends uit die plaats om het leven. De andere bromfietser, die geen voorrang verleen de, is met een shock en een hersen schudding in een ziekenhuis oogeno- men. In de gemeente HEINO deed zich een bijzonder tragisch ongeluk voor. Het elfjarige zoontje van melkrijder B. Nep- lenbroek viel van de aanhangwagen van de tractor van zijn vader en kreeg een van de wielen over zich heen. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek het jon getje te zijn overleden- In de buurt van VERONA (Italië) werd zaterdag de Nederlandse mevrouw G. Doeve-Knoester gedood toen de auto waarmee zij met haar man en twee zoons door Italië toerde met een andere wagen in botsing kwam. De heer W. Doeve en de zoons Jan en Leendert (resp. 12 en 8 jaar oud), werden vrij ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Bij OIRSCHOT verongelukte zaterdag de 22-jarige ongehuwde Tilburger H. Gerritsen, toen zijn auto, na in de mid denberm te zijn geraakt, over de kop sloeg. De passagier van een Duitse perso nenauto, de 30 jarige L. Ofman uit Val kenburg werd gedood toen de auto bij MAASEIJK tegen een boom reed. In BERGEIJK sloeg een personenauto met drie inzittenden over de kop. Een van hen, de heer Sloten uit Amsterdam was op slag dood, de andere twee wer den ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Drie jonge Duitsers, die in een sport wagen op vakantie waren, kregen bij BERGEN in Limburg een ongeluk, waar bij een van hen. de 18-jarige Th. Scha- gen uit Kevelaar om het leven kwam. De open auto vloog met grote snelheid uit een bocht. Gisteravond is bij een botsing tussen twee auto's op de Leutherberg in VEN- LO de 26-jarige A. van der Slik uit Venlo zo zwaar gewond, dat hij enkele minuten na het ongeval overleed. (Van een onzer verslaggevers) DARMSTADT „We gaan volgend jaar beslist weer met zyn allen naar Oostenrijk. Tenslotte hebben we on danks ons hachelijk avontuur ons plan de Müttekopf te bereiken, niet kunnen uitvoeren". Dit werd ons zon dagmiddag om vier uur plechtig ver zekerd door de heer P. Boemaars (24) uit Rijen, een van de zes gered den uit het Oostenrykse Imst. De andere vijf knikten instemmend in hotel Zum goldenen Anker waar wy het verhaal van „de zes'' noteerden. Die zes zijn de dames Van Eyck (19 studente uit Heer bij Maastricht), L. Schneider (22, kantoorbediende uit Epen) en de heren J. Boemaaru (26, fabrieksarbeider), zijn broer Piet (24 boekhouder), beiden uit Rijen, J. Haagh (33, fabrieksarbeider uit Ryen) en de 32-jarige fabrieksarbeider J. Deitz uit Vaals. Zij hebben de Oos tenrijkse politie, het leger en de luchtmacht en niet te vergeten geheel Nederland, met een uitstapje in de Lechtaleralpen enkele angstig span nende dagen bezorgd. Terwijl de anderen zich de gerech ten goed lieten smaken, vertelt de heer P. Boemaars het verhaal. „Don derdagmorgen om negen uur ver trokken we voor een wandeling naar de Müttekopf. Lenie Schneiders was met de heer Deitz eerder vertrokken. We haalden ze al spoedig in. Na een tijdje klimmen vroegen we de weg aan een Oostenrijker. Hij wees ons die. Waren we de man maar nooit tegengekomen. Hij is uiteindelijk de schuld van alles doordat hij ons de verkeerde weg heeft gewezen. Om ongeveer een uur bereikten we in derdaad een bergtop. Dat bleek ech ter niet de Müttekopf te zijn. Geen nood. We rustten een half uurtje en daalden toen af met het doel de Müt- tekqpf te zoeken. Dat was onver standig. We kwamen namelijk over bergweggetjes die door lawines gro tendeels waren weggeslagen. Deze weggedeelten waren gemarkeerd met zware stalen kabels. Honderden me ters diepe ravijnen maakten ons bang. Verder trekken was onmogelijk en onverantwoord. Inmiddels was het half drie 's middags geworden", ver telt de heer Boemaars, geassisteerd door zijn lotgenoten. „Na rijp beraad werd toch besloten langs een andere weg af te dalen. Om een uur of acht 's avonds bereikten we weer een bergtop. Nu op 2000 meter. Lager dus dan vanwaar we waren gekomen. Het werd koud en donker. Van enige paniek was beslist geen sprake. Vooral de dames ver dienen alle hulde voor hun koelbloe digheid. Wij zullen nooit meer spre ken van het zwakke geslacht. Samen sprokkelden we wat takken, bouw den van brokken natuursteen een oventje en ontstaken een vuur. Er echt niet alleen voor de kou, maar meer nog om aandacht te trekken. We zagen nl. het verlichte stadje Imst in de verte liggen. Dat gaf ons moed Van mos en dennenaalden fabriceer den we een paar slaapplaatsen. Veel gebruik is er niet van gemaakt." „Honger hebben we niet geleden. We hadden samen 15 broodjes. Zes ervan hadden we bij onze redding nog over. Wel hadden we behoefte aan water. Dat haalde een van ons in een bierflesje uit een bergrivier tje. De eerste nacht was koud en erg eenzaam. Vrijdagmorgen werd een nieuw plan de campagne gemaakt. Met een klein zakspiegeltje van een der dames gaven we SOS-seinen naar het stadje beneden ons. Om acht uur vloog een helikopter laag over ons heen. We werden niot opgemerkt. Wel ontdekten we een houthakkers kamp op een nabij gelegen berg helling. Dat werd toen ons doel. We daalden af tot vrijdagavond acht uur. Toen sloegen we ons bivak op in de beboste berghelling. Nee, we maak ten nu geen vuur. Dat was te gevaar lijk. Het ging nu ook beter met het slapen. Zaterdagmorgen om vijf uur daal den we verder naar het houthakkers kamp. Rond half tien bereikten we een weggetje en een voor amateurs onneembare kloof scheidde ons van de redding. Een beetje teleurgesteld bleven we op de uitkijk zitten. Ein delijk werden we ontdekt door een 20-jarige houthakker, die op weg was naar het kamp. Eeri voor een, de meisjes als eersten, leidde hij ons langs de gevaarlijke kloof. Soms ba lanceerden we over rotspuntjes van eenkele tientallen centimeters met het gapende ravijn naast ons Eenmaal op het pad snelde P. Boe maars naar de bewoonde wereld. Via de politie meldde hij onze redding. De uit 28 man en twee honden be staande reddingsploeg kon toen in rukken. Een paar uur later werden, we in het stadje uitbundig verwel komd. Iedereen kreeg opeens de bib ber. Maar heeft dan niemand de vuur- signalen gezien, vroegen wij aan d€ heer J. Haagh. Zeker onze vuren zijn opgemerkt door de houthakkers. Die dachten echter dat er stropers aan het werk waren en hebben dus niet op onze noodsignalen gereageerd, zei hij. De zes dapperen zijn uitverteld. Ze kijken elkaar nog eens aan. Er is een stevige vriendschapsband ont staan. Nee, niemand van ons zessen heeft verkering met een lid van het gezelschap. Ook vormt niemand van ons een echtpaar. Al hebben we dan ook allemaal bij elkaar geslapen, merkte een van de geredde dames ondeugend op. Toen moesten we het veld ruimen voor de obers van het hotel. Hartelijk tenslotte was de her eniging met de familie, vrienden, ken nissen in de late avonduren. BOULOGNE-SUR-MER (AFP/ UPI). Een Nederlands sport- vliegtuig van het type Jodel „Mosquetair" is zaterdag in de buurt van Boulogne-sum-Mer in het Kanaal gestort. De vier inzit tenden, het Arnhemse echtpaar J. HaarhuisLamers, een dochter en haar vriend, de heer J. van der Ven uit Spekholzerheide. kwa men om het leven. Het vierp eer soon s vliegtuigje was op weg van Oostende naar Le Tourquet. Het slechte zicht moet de vlieger par ten hebben gespeeld. Naar getuigen hebben verklaard maakte het toestel een kwartslag en stortte, als een steen m het water. Het vloog zeer laag en miste op een haar na een blok huizen dicht bij het strand. Reddingsploegen troffen aanvankelijk alleen het stoffelijk overschot van het meisje aan in de cockpit van het toestel. Later werden ook de overige drie lij ken geborgen. De lichamen werden overgebracht naar een rouwkamer in het dorpj het dorpje Audresselles. DJAKARTA (UPI) De Indonesische politie en leden van het Indonesische jsugdfront hebben in Djakarta duizen den Amerikaanse tijdschriften en boe ken en platen van „de Beatles" ver brand. Volgens het persbureau „Nieuw China" werden ruim 22.000 exemplaren van Amerikaanse tijdschriften als „Life", „Time", „Newsweek" en „Playboy", alsmede een groot aantal grammofoon platen. foto's en films verbrand. Onlangs werden deze artikelen in op dracht van president Soekarno tot ver boden bezit verklaard omdat ze „deca dente produkten van het westelijke im perialisme" zouden zijn. (Advertenties) DROST-VERF-VENLO

de Stem | 1965 | | pagina 1