Indische gepensioneerden vragen Eervolle regeling kwestie Kasjmir55 Contact met Belgen Briefport weer omhoog CHINESE DRUK OP VIETNAM SCHANDAAL IN DEESï Driehonderd miljoen achterstand Nieuw examensysteem: t waalf procent VERDACHTE BLUFT ONTKENNEN Vrouw dagen dood op bed Landbouwer doodt kind met stroom ABRAHAM VERSCHRIKT VIJFTIGER minder middenstanders Verolme gaat Soekarno uitnodigen Géén vrede GeKeime reconstructie yan moord Rockanje DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Warm en kans op onweersbui OUD ZEER OPLOSSING AJOEB KHAN VRAAGT INDIA: Na rumoer: Vennootschap ontslaat commissaris VOORSTEL PEE: „We moeten vergeten eis ijs het nationale ijsje No. 24969 105e JAARGANG Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, c j v. Hoofegem, mr. dr. A. J. M. Mei; mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland z A T E R D A G 14 AUGUSTUS 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus; TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Ook na reconstructie van het misdrijf blijft bosarbeider Dirk B. (56) uit Rockanje, ontkennen eind mei zjjn werkgever, de grootgrondbe- zltter en eigenaar van een scheepvaart en cargadoorsbedrjjf in Rotterdam. James van Hoey Smit (73) op het land goed „Strypemonde" om het leven te hebben gebracht. Bij de geheime reconstructie op het landgoed heeft men Dirk B. urenlang laten rondlopen op het terrein waar hij vroeger werkte. Men heeft hem ander half uur lang verhoord op de plaats waar destijds de sporen van het misdrijf werden gevonden. Hij heeft gestaan op I de plek waar de bewoners van Strype monde" de bejaarde Van Hoey Smit, I zeer verminkt in zijn auto aantroffen. Vier uur heeft de confrontatie geduurd met de plaats, waar Dirk B. vroeger zijn dagelijks werk verrichtte, steeds streng bewaakt door personeel van de rijkspolitie. Daarna is hij in de celwa- gen weer teruggebracht naar het Rot- terdamse huis van bewaring. Het ver- 1 hoor dat de bosarbeider na het bezoek aan „Strypemonde" nog in het paleis van justitie is afgenomen leverde even min iets op. Het mes waarmee de dode lijke steken moeten zijn toegebracht, is i nog steeds niet gevonden. De kans is thans groot dat de bosar- f beider binnenkort naar de psychiatri sche observatiekliniek in Utrecht zal worden overgebracht. Daar zal een on derzoek worden ingesteld naar zijn geestelijke vermogens. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat van de zijde van de politie en de justitie na de arrestatie steeds is opgemerkt dat B. een volkomen „normale" indruk maakt. Wanneer zich geen nieuwe ontwikke lingen in de zaak-Rockanje voordoen zal Dirk B„ vrij kort na zijn zes weken durend verblijf in Utrecht, voor de rechtbank worden gebracht. ZAANDAM Vermoedelijk verschei dene dagen heeft in haar Zaandams huis mevrouw M. Lenior-Kruiver (63) dood op bed gelegen, zonder dat iemand hier van wist. Nadat kennissen tweemaal vergeefs hadden aangebeld, versrhafte de politie zich toegang tot de woning. Uit een lijkschouwing van de G.G.D. bleek, dat de vrouw is overleden aan een hartaanval. Pc Stctn H NIEUW DELHLKARATSJI (Reuter/ AFP) Premier Sjastri van India heeft vrijdag in een radiorede over de ge vechten in Kasjmir gezegd: „Geweld zal met geweld worden beantwoord en agressie tegen ons zal nimmer succes hebben. Wanneer Pakistan de gedachte (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Dti weekeinde zal een zwakke onweersstoring uit Frankrijk ons land kunnen berei ken. Op enkele plaatsen in Brabant kan daardoor een onweersbui ont staan. Daarna wordt iets minder warme lucht aangevoerd, maar toch blijft de algemene tendens zomers. Vrijdag steeg de temperatuur tot 23 a 24 graden. Ook vandaag kan het kwik nog flink stijgen alvorens het zwakke onweersfront ons via België bereikt. Voor zondag wor den opklaringen verwacht en een temperatuur van ruim twintig gra den. De wind zal zwak tot matig en ïw»ivr^ krachtig zjjn, in hoofdzaak tussen oost en zuid-oost. oost. Vandaag: zon onder 20.06 uur. Maan onder 7.11 uur. Morgen: zon op 5.24 uur. Maan op «Lof uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon EERHERSTEL IN GELD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de voor avond van het feit, dat Japan twintig jaar geleden op 15 augus tus capituleerde, hebben de be sturen van zeven verenigde orga nisaties van Indische gepensio neerden zich niet een open brief tot de regering en de leden van de Eerste en Tweede Kamer ge wend, In deze brief wordt het dringend verlangen uitgesproken, dat het nu na 20 jaar zal kunnen komen tot een reële rehabilitatie en de verstrekking van een Ne derlands pensioen aan Indische gepensioneerden voor in het vooi> malig Nederlands-Indië vervulde dienst.' Tot die reële rehabilitatie wordt ge rekend de betaling van achterstallige lonen en salarissen gedurende de Ja panse overheersing en het verblijf in gevangenkampen. Een en ander zou er op neerkomen dat onder de 40.000 hier bij betrokkenen alsnog een bedrag van ongevear 300 miljoen gulden zou moe ten worden verdeeld, exclusief belas tingaftrek. In de brief staat, dat men ter gele genheid van deze vijftiende augustus gemeend heeft, oud zeer te moeten op rakelen. ..Zeer, dat knaagt aan de vreug de van de bevrijdingsherinnering". In de brief wordt de hoop uitgesproken, dat het probleem der reële rehabilitatie gekoppeld aan reële rechten, nu in een tijd van welvaart, op reële basis weer kan worden bezien. Waardering wordt in de brief tot uit drukking gebracht voor hetgeen de re gering in het, kader van wettelijke re gelingen heeft verricht „om de Indi sche gepensioneerden niet de dupe te laten worden van de onwil bij de repu bliek Indonesia om staatkundige over eenkomsten na te leven". De brief ge waagt evenwel van „een zeker gevoel van onbehagen dat blijft bestaan om trent de positie van de Indische pen sioenen". In dit verband wordt opge merkt: „het feit dat garantiewetten de naoorlogse gepensioneerden veilig stel len, neemt niet weg, dat zij rechtens voor die pensioenen nog steeds afhan kelijk zijn van een vreemde, in feite weinig bevriende mogendheidDe wetenschap dat elke keer bij bespre kingsmogelijkheden tussen Nederland lan en Indonesië hun rechtens verdiend pensioen mede in het geding kan wor den gebracht bij het bepalen van de onderhandelingspositie, werkt bepaald niet mee om dat gevoel van onbehagen weg te nemen". Voorzitter H. B. Verwaijen van het actiecomité van de zeven samenwer kende pensioenbonden sprak vrijdag op een persconferentie de hoop uit, dat de open brief ertoe zal bijdragen rege ring en parlement ervan te overtuigen, dat het hier niet om afgedane zaken gaat, maar om een oude problematiek die na 20 jaar tot een oplossing moet worden gebracht. De brief is ondertekend door de be sturen van d^ algemene militaire pen- sioenbond, de koninklijke bond van ge pensioneerden en eervol ontslagen mi litaire officieren en hun weduwen (Ben- dor), de bond van Nederlandse militai re oorlogsslachtoffers de Indische pen- sioenbond, de federatie van katholieke Nederlandse ambtenaren en particuliere werknemers uit Indonesië, de vereni ging van oud-onderofficieren van het Koninklijk Nederlands-Indische Leger „Madjoe" en de vereniging van gepen sioneerde en gegageerde militairen van het Koninklijk Nederlands-Indisch Le ger Max Weer temp geh. bew. 12 zw. bew. 15 onbew. 24 onbew. 21 zw. bew. 15 zw. bew. 24 onbew. 23 onbew. 26 onbew. 24 geh. bew. 25 half bew. 22 geh. bew. 29 regenbui onbew. 21 licht bew. 23 half bew. 21 licht bew. 24 zw. bew. 27 half bew. 26 licht bew. 25 onbew. 23 onbew. 30 onbew. 27 half bew. 26 zw. bew. 29 half bew. 35 licht bew. 26 Ajoeb Khan: vreedzame bedoelingen koestert een stuk van ons gebied met geweld te annexeren dan moet dit land zich nog eens bedenken" aldus Sjastri. Zijn collega Ajoeb Khan van Pakistan heeft om een „eervolle regeling" van de kwestie gevraagd. De Indiase regeringsleider zei, dat gewapende infiltranten in burgerkle ding de bestandslijn hadden overschre den en dat deze „nauwelijks verholen aoor Pakistan georganiseerde aanval" ais zodanig tegemoet getreden diende vY0l*clen- De Indiase minister van voorlichting, mevrouw Indira Ghandi, nili8- Kasjmir, zei vrijdag in Nieuw ml* !a k.ev°Rung in dat gebied nJ aut0l;lteiten samenwerkt en dat hptron?* Sv?r? ,is van een opstand. Zij van w Jl g1ebreK aan belangstelling in Kati buitenland in de gebeurtenissen de hS?" hek:elde in het bijzonder de. aan wS 8 e"lge serieuze aandacht deTeTdnpnb^d„SChapier gelegenheid van lanH'ei?enklnS van de stichting van ziin er bij India Pakifaanse sfaatshooS van de ernst v!anVi ?r<*rongen te z«n n de toestand. hoop vanVhnet°vr,1ldrUkking hebben de beslemming te bereiken ?asjmir- zii" iedereen heeft nagestreefd gen met Bij gevechten met Pakistaan*,, mrr14»!)" 10 "S bui,enwijken van Srina- gar zijn vrijdag vier Indiase politie mannen gewond. De infiltranten" wt ren ongeveer vijftig man sterk Het to tale aantal gedode infiltranten is in deze week tot 126 gestegen. Drieëntachtig Pakistanen werden gevangen genomen. Vandaag 25 jaar geleden was het Adelaarsoffensief van de Luftwaffe één dag oud. Feiten en achtergronden van de slag om Engeland Pag. 17 De apen van Gibraltar /ijn geen gewone apen. Ze zijn politiek zeer belangrijk. Een van onze redac teuren, die een dag of wat met hen omging, beschrijft uitvoerig waarom. Pag. 6 Nol Gregoor had enige tijd ge leden zes radio-interviews met de schrijver Harry Mulisch. De ze gesprekken zijn nu in een boekje gebundeld. Op de Men sen en Muzenpagina wordt er een beschouwing aan gewijd. Pag. 13 Max Tailleur, moppentapper num mer één vindt het gemakkelijker op te treden in het Kurhaus dan in zijn eigen, gezellige Doofpot. En de hele dag zit hij maar aan nieu we moppen te denken. Pag. 19 West-Duitsland besteedt zeer veel aandacht aan de bedrijfs- beveiliging. Roekeloosheid, zo redeneert men, kan soms „flink" staan, maar noch de arbeiders noch de bedrijven zijn er mee gediend. Pag. 9 (Van onze correspondent) DEEST In het Gelderse dorp Deest heeft de landbouwer L. de dood van het negenjarig zoontje van de familie Sengers op zijn geweten. Hij zette de volledige netspanning van tweehonderdtwintig volt op de af rastering om lastige kinderen uit zijn boomgaard te houden. Het jongetje werd levenloos bij de afrastering ge vonden. Het schandaal heeft grote con sternatie in de gemeente verwekt. Op de foto: Geschrokken buurtbewo ners groepen bijeen bij de afrastering, waar het negenjarige jongetje Sengers dood is aangetroffen. Js de grens tussen Nederland en België nog altijd een soort Berlijnse muur, zoals een Belgische professor een paar jaar geleden gezegd heeft? Die vraag is vandaag aan de orde in een „king-size"-aflevering van onze rubriek „Midden in de Bene lux" op pagina 15. Niemand kan die vraag beter beantwoorden dan u! Daarom vragen wij al onze lezers: „Hebt u contact met Belgen? Schrijf of bel ons dan even!" Er staan nog steeds commiezen aan de grens, maar er zijn toch Nederlandse en Belgische schutters die samen op de vogel mikken. Er zijn ook biljarters, wielrenners, vakantievierders, voetballers, t.v.' kijkers, duivenmelkers, toneelamateurs, operaliefhebbers, kaartspe lers, kunstenaars, arbeiders, dokters, burgemeesters, onderwijzers, bankiers, vertegenwoordigers, chauffeurs, handelslieden kortom: er zijn vele tientallen lezers in ons grensgebied die af en toe of regel matig in contact komen met vrienden of collega's aan de andere kant van de grens. r\e twee die vandaag aan het woord komen: zeggen: ,,Er is veel meer contact over en weer dan u denkt!" Het is van belang een kleine inventarisatie op te maken van de contacten die er in ons grensgebied bestaan. Vandaar onze enquête. Vandaar onze vraag: „Kent u Belgen? Schryf of bel ons dan even!" Ons adres is: Redactie Dagblad De Stem Reigerstraat 16 Breda Ons telefoonnummer: 01600-22341. Natuurlijk kunt u zich ook wenden tot onze bijkantoren in Goes, Hulst, Bergen op Zoom, Roosendaal, Oosterhout en Waalwijk. De adressen en telefoonnummers vindt u links onderaan op pagina 2. "^/at gaan we doen met uw reacties? Als u het goed vindt, zullen wij de komende maanden in korte geïllustreerde reportages al onze le zers laten delen in uw ervaringen. We beogen daarmee een tweeledig doel: 1. informatie te verschaffen over de bestaande grenscontacten, en 2. het contact over de grens te bevorderen. Met de Benelux moeten we beginnen bij het begin. Dat is hier, in ons grensgebied. Daarom: „Kent u Belgen? Bel of schrijf ons dan even!'' LEEUWARDEN (ANP) De buiten gewone aandeelhoudersvergadering van de n.v. Lijempf te Leeuwarden heeft vrijdag met 1803 stemmen voor, 15 stemmen tegen en 61 onthoudingen be sloten om dr. E. Scholten op staande voet te ontslaan als commissaris van de vennootschap. Het ontslag van de heef Scholten is het gevolg van een contro verse tussen hem en de overige be stuursleden over de juistheid van de jaarstukken over 1964, waartegen dr. Scholten ernstige bezwaren had. In de aandeelhoudersvergadering van 16 juli j.l. kwamen de meningsverschil len in het bestuur van de Lijempf aan het licht, toen dr. Scholten zijn bezwa ren tegen de balans en de verlies- en winstrekening kenbaar maakte en deze niet bleek te hebben ondertkend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Hoe luister je nou de vijftigste verjaardag van je schoonvader op?" Dat vroeg een jongeman uit Breda zich ook af. Het antwoord was vlug gevonden. ..Geef de man een Abrahamspop" Zo trok onze schoonzoon gistermor gen om zes uur gewapend met de pop naar de winkel van zijn schoonvader in de Veemarktstraat. Daar aangekomen zette hij het ding voor de deur, belde aan en ging weg. Schoonpapa kwam prompt naar beneden en liep geeuwend naar de voordeur. Nauwelijks had hij echter het spionnetje geopend om te kijken wie er voor de deur stond of zijn slaap was helemaal over. Bij de aanblik van de starre figuur voor de deur raakte hij in paniek, dook met de telefoon on der de toonbank en belde de po litie om te vertellen dat er een landloper voor de deur stond. Toen zijn „ontzetters" arriveerden, zag hij tot zijn grote schrik dat zij na de situatie bekeken te hébben weer terug naar hun wagen liepen. Bang met de „landloper" alleen gelaten te worden vatte hij moed, kwam uit zijn schuilplaats en rende de politiemannen achterna. Pas toen zij vroegen of er misschien iemand vijftig geworden was, begon hij te vermoeden, dat hij geen landloper maar Abraham gezien had. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met twee cent binnenlandse briefportverhoging wil de PTT het verlies van 50 miljoen van vorig jaar en het voor 1965 geraamde verlies van 31 miljoen goed maken. Aan de met P.T.T.-zaken belaste mi- nister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) is gevraagd steun te verlenen aan het voorstel het pas m juni verhoogde ta rief van achttien op twintig cent te brengen. De al door vele prijsstijgingen geplaagde minister Den Uyl zou er op kunnen wijzen, dat de bedrijfsuitkom- sten van de P.T.T. over 1964 over de gehele lijn genomen toch nog altijd een winst van 15 miljoen gulden te zien hebben gegeven. Voorts zou hij kun nen aanvoeren dat briefporto van 12 cent in 1957 sindsdien reeds met 50 pet. is verhoogd. Van P.T.T.-zijde kan men echter stellen, dat het ook voor een overheidsbedrijf een ongezonde situatie is wanneer een bepaalde tak van dienst maar jaren achtereen met aanzienlijke verliezen moet blijven werken. Een verhoging van het binnenlandse briefport van 18 naar 20 cent zou voorts nog geenszins betekenen dat verlies in winst zou worden omgezet. Er zou al leen bereikt worden, dat het verlies op deze tak van dienst, met 'n aantal mil joenen wordt gereduceerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dit jaar voor hef eerst toegepaste nieuwe regeling voor de middenstandsexamens heeft er toe geleid, (jat van het totaal aantal kan didaten 12 procent minder geslaagd is dan vorig jaar. Voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen en alle andere bjj dit examen betrokken onderwijsinstanties komt dit resultaat niet als een verras sing. Er werd zelfs min of meer op ge rekend. Dit jaar is voor de midden standsexamens een nieuw examen reglement van kracht geworden, dat een verzwaring van de eisen met zich meebracht. Zo is dit jaar meer nadruk komen te vallen op de bedrijfseconomie als examenonderdeel. In het verlèden werd dit alleen mondeling geëxami neerd. dit jaar kwam daar ook een schriftelijk examen bij. Het staat vast, dat dit laatste juist vele kandidaten de das heeft omgedaan. (Van onze correspondent) SCHIPHOL - Scheepsmagnaat Verolme, die gisteravond naar Djakarta is ver trokken, zal president Soekarno uitno digen voor een informeel bezoek aan zijn werf in Nederland. ,,Ik hoop", zo voegde hij op Schiphol aan deze stellige verzekering toe, „dat de regering en het koninklijk huis dit voorbeeld zullen volgen". „Per slot van rekening hebben we juist gezien, hoe een Duitse jongeman zich verlooft met onze kroonprinses. We moeten leren vergeten, de tijd is hu gunstiger dan ooit. Er is geen land dat zozeer het vertrouwen van Indonesië geniet als Nederland". In hetzelfde vliegtuig reisde ook de heer R. Zwolsman naar Djakarta. Zijn bezoek aan Indonesië heeft hetzelfde doel als dat van Verolme: banden aan knopen en uiteraard met argusogen naar zakelijke mogelijkheden kijken. „Ik ben ditmaal niet op zoek naar onroerend goed", aldus de heer Zwolsman voor zijn vertrek. „Zeg maar dat ik ga kij ken, hoe de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland verbeterd kun nen worden". De heer Verolme deelde mee, dat hij Indonesië behulpzaam zal zijn bij de bouw van in totaal acht werven en ma chinefabrieken bij elkaar voor 400 tot 500 miljoen. Financieren doet hij echter niet. „Ik heb al genoeg honder den miljoenen geïnvesteerd. Ik lever alleen de know-how. Wel heeft de rege ring zeventien en een half miljoen aan krediet in deze ondernemingen gesto ken". t Behalve de heren Zwolsman (rechts) en Verolme (links) ver trokken gisteren ook de heer M. Damme, directeur van VMF (twee de van rechts) en goochelkampioen Fred Kaps naar Indonesië. Kaps gaat drie weken lang goochelen in Djakarta, niet met miljoenen, maar gewoon met doekjes en zo. De directie van het luxueuze hotel Indonesia te Djakarta heeft hem uitgenodigd. (Van onze redactie buitenland) LONDEN China heeft zjjn greep op Noord-Vietnam versterkt en elk voor nemen tot vredestoenadering van de regering in Hanoi „voor nu en voor de nabije toekomst" verboden, aldus diplo matieke zegslieden. De regering in Peking zou president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heb ben gewaarschuwd, dat er geen vredes onderhandelingen met de Verenigde Sta ten kunnen worden gevoerd en dat zelfs een strijd zonder uitzicht te verkiezen is boven een door onderhandelingen tot stand gekomen overeenkomst. Volgens de zegslieden is de regering in Hanoi door de zware Chinese druk prak tisch niet meer in staat onafhankelijke diplomatie te bedrijven. De Chinezen hebben Noord-Vietnam onlangs volledige bijstand beloofd, maar volgens berichten is er geen aanwijzing dat zij oereid zijn actief aan de strijd in Vietnam deel te nemen en daarbij het risico te lopen in een direct gewa pend conflict met de Verenigde Staten te raken. Inmiddels verliezen de Russen, on danks levering van wapens en raketten, voortdurend politiek terrein in Hanoi. Dat is te danken aan een Chinese on- dermijiniingscampagne door in Hanoi ge ruchten te verspreiden dat Rusland Amerika in de kaart speelt en bereid is Vietnam af te schrijven ter wille van een coëxistentieverdrag met Washing ton. (Advertenties) voor woonkunst op rt\ best grote markt 50 catharinastraat 4 brede tel. 34700

de Stem | 1965 | | pagina 1