Stropers wierpen agent in volle sloot Nieuwe wegwijzers langs E- en X-routes Los Angeles toneel van negeron lusten Bonenpluk in volle gang Herenigings plannen voor heel Vietnam Vierde dode treinramp Lampertheim Messesteker uit Groningen ter beschikking CHOLERA IN SIBERIE Rahman wil Britse basis in Maleisië Nazi-admiraal wegens moord voor rechtbank Meer succes dan in ons land Tsirimokos maakt nu goede kans 7 VANAF 1966 Robot achter stuur in Parijsc Metro A.N.W.B. nog dit jaar klaar Onderzoek naar geestvermogens schietende smid Na paddestoelenjacht Twee Siberiërs vragen asiel in Verenigde Staten landaag voor de rechter BAbbtAb BB Sïfcivt vAf> fcATEttbAb 14 Attousius i*ba VLISSINGEN Druk, druk, druk in de bonenpluk. Honderden handen krioelen door de groene planten. Ach ter elkaar vliegen de bonen in de ge reedstaande manden. Langzaam trekt de linie bonenplukkers en .pluksters op De zond brandt de harde werkers op de gebogen rug. Maar de bonenpluk kers kruipen voort, nat van het zweet. Want aan het eind van het bonen- veld staat de man met de weegschaal. Eén voor één ploffen de volle zakken bonen met een doffe klap op het ap paraat en niet alleen de plukker zelf maar ook de omstanders kijken vol spanning naar de wijzer van de schaal. Zoveel kilo, zoveel centen en daar ia het tenslotte om begonnen. DELDEN (ANP) Vandaag zullen vier woonwagenbewoners uit Borne, de 29-jarige J. P. J. en zijn 21-jarige broer H J, de 19-jarige C H C en de 23-jarige H van E, allen gehuwd, voor de officier van justitie te Almelo worden geleid, omdat ze zich onder meer hebben schul dig gemaakt aan openlijke geweldple ging jegens een wachtmeester der rijks politie. Gezamenlijk vielen ze namelijk een wachtmeester aan, die met getrok ken pistool voor hen stond en wierpen hem ruggelings in een sloot, waarin een meter water stond. Dit gebeurde in het jachtveld bij Delden waar de vier stropers met een oude auto naar toe waren gegaan. Toen ze aangehouden bleek niemand autopapie ren te hebben. Wel lag in de auto een windbuks, die de wachtmeester in be slag nam. Aanvankelijk leken de vier stropers bereid mee te gaan naar het bureau, doch plotseling bedachten ze zich en eisten de buks terug. Ze bedreig den de wachtmeester, rukten hem de buks uit de handen en omsingelden hem Hoewel de politieman waarschuwde, dat er ongelukken zouden gebeuren en hij een schrikschot in de grond loste, grepen de vier mannen hem aan en wierpen hem in de sloot. Daarna sloe gen ze op de vlucht. De wachtmeester die druipnat uit de sloot kroop, zond hen vier schoten na. Onmiddellijk zette de politie alles op al les om de vier knapen in handen te krijgen. Het bleek, dat de wagen was verkocht aan onbekende woonwagenbe- wonders. Een onderzoek racht aan het licht, dat twee der aanvallers thuishoor den in Borne waar ze werden gearres teerd. De twee anderen werden later aangehouden. Het bleek, dat de 21-jari- ge H. J. tijdens zijn vlucht naar de auto een schot in de linkeronderarm had ge kregen. De stropers hebben getracht de auto zo snel mogelijk kwijt te raken. Een poging om de wagen in een diepe plas bij Hengelo te laten verdwijnen mislukte. De wagen bleef halverwege de oever hangen. Toen staken de stro- PARIJS (UPI) In 1966 zal het volkomen normaal zijn dat de plaats van de bestuurder van de Parijse metro door een robot wordt ingeno men. De robot, die gecontroleerd wordt via een schakelbord in de comman dopost van de metro, regelt 't rem men. optrekken en vaart minderen Het enige wat de conducteur nog moet doen is het voertuig in bewe ging brengen nadat het op een sta tion gestopt is. De woordvoerder zei verder, dat het. voordcel, verbonden aan het ge bruik van robots, niet alleen het weg nemen van de vermoeiende taak van de bestuurder is, maar ook het perfecte regelen "van het ondergrond se verkeer vanuit een commando post. De gang van de metro wordt be heerst door een draad op de rails, die impulsen doorzendt naar de com mandopost. In Washington wordt gefluisterd, dat president Lyndon B. Johnson zijn naaste policy-makers" heeft opgedra gen de Noord Vietnamese regering voor te stellen met communistisch China te breken. Argument: Peking laat jullie de kastanjes uit het vuur halen. Een breuk tussen Hanoi en Pe king zou bovendien de hereniging van Noord- met Zuid-Vietnam vergemak kelijken. Zou het zo ver komen, dan beloven de Verenigde Staten Vietnam alle mogelijke hulp om het hele land weer op de been te helpen. Tussen de vele mogelijkheden die in en om Washington worden overwo gen voor de oplossing van de kwes- tie-Vietnam is dit wel de meest origi nele. Waarschijnlijk zal door de Ame rikanen worden gespeeld op de in de historie gegroeide aversie tussen het kleine Vietnam en de moloch China. Op dit ogenblik blijkt daar weinig van, maar insiders weten te melden, dat de verhouding tussen het Vietna mese volk en de Chinezen nog steeds niet voorbeeldig is. Ook het feit. dat China Vietnam nog niet op grote schaal heeft willen helpen, kan hier- LAMPERTHEIM (UPI) René Zysse«t f55), voorzitter van de Zwitserse Skibond, is het vierde slachtoffer van de treinramp te Lampertheim. Dit slachtoffer is de eer ste buitenlander die bij dit ongeluk het leven verloor. KAAPSTAD Nabij Kaapstad is gis teren een forensentrein op een ploeg weg werkers ingereden. Zes uit deze ploeg, allen miet-blanken, werden gedood. GRONINGEN (ANP) De constructie- tekenaar K.C. (23) uit Groningen die op 5 januari van dit jaar zijn vroegere werkgever, de wijnhandelaar F. Mak, doodstak, is gisteren door de rechtbank in Groningen ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte hetm niet toereke ningsvatbaar. Hij zal nu worden opgeno men in een gesloten krankzinnigengesticht voor maximaal één jaar en verder ter be schikking van de regering worden ge steld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Rijkswaterstaat heeft aan de A.N.W.B. toestemming verleend de bewegwijzering van de zgn. Europese en nationale routes duidelijk er en uitgebreider te gaan verzorgen. Dc nieuwe bewegwijzering van enkele E- en N-routes zal nog dit jaar worden voltooid. Het betreft hier achtereenvol gens de E-8 (Hoek van Holland-Den Haag), de E-9 (Amsterdam-Eysdcn) en de E-10 (Groningcn-Amsterdam-Wern hout) Het tijdschrift verkeerstechniek" van de A.N.W.B. deelt mede, dat de beweg wijzering zal bestaan uit borden van groen reflecterend materiaal met een in wit uitgevoerde pijl bevenc de be trokken E-aanduiding. De N-borden krij gen een gelijke uitvoering, maar dan met een bruine achtergrond. Volgens verkeerstechniek" zullen het in het al gemeen aanduidingen betreffen in de doorgaande richting, borden dus met een „opgaande" pijl. De E- en N-borden zullen niet alleen worden geplaatst op punten, waar ook reeds bonds-wegwij- zers staan, maar ook op die kruispun ten en splitsingen, waar de weggebrui ker het plezierig zal vinden een nadere aanwijzing van het verloop van de route aan te treffen", aldus Verkeerstechniek. Van belang is voorts, dat de borden niet meer op maar voor het kruispunt zul len worden opgesteld In totaal zullen circa 2000 borden worden geplaatst. STOCKHOLM (UPI) De Russische autoriteiten hebben twee toer istenr ei- zen van het Zweedse reisbureau ,,Reso" naar de steden Tasjkent en Samarkant in Siberië afgelast wegens onvoorziene gebeurtenissen." Volgens het reisbureau doen onbevestigde geruchten over een cholera-epddemie" in de republiek Oez bekistan, waarin beide steden liggen, de ronde. Door de Russische maatregel zijn 90 toeristen getroffen. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Premier Abdoel Rahman van Maleisië heeft verklaard, dat Engeland desge wenst een nieuwe militaire basis in Maleisië kan bouwen. De verdediging van zuidoost-Azië tegen het commu nisme noemde hij van primair belang. Maleisië zou het, zoals gemeld, als een hoogst vijandige daad beschouwen als Sigapore diplomatieke betrekkingen met Indonesië zou aanknopen. Op de vraag wat er zou gebeuren als Singa pore de handel met Indonesië hervat, zei Abdoel Rahman: „Als Singapore zo verraderlijk zou zijn zaken met Indo nesië te doen, zouden wij van onze kant daar wat aan moeten doen". Het bestaan van buitenlandse militaire basissen kan niet los worden gezien van dc kwestie van Singapores onafhanke- lijklieid, zo heeft de Indonesische minis ter voor het leger, Achman Yani, tegen over Antara verklaard; zolang die basis sen er zijn. voelt Indonesië zich be dreigd. Het Indonesische ministerie van bui tenlsndse zaken heeft ontkend, dat In donesië op het punt zou staan consu laire betrekkingen met Singapore aan te knopen. „Wij willen eerft afwachten wat er met de militaire basissen ge beurt", aldus een woordvoerder van dat ministerie. HAMBURG, DUITSLAND (UPI) De voormalige Duits marineattaché in Tokio, admiraal Paul Wenneker, bevindt zich in de gevangenis van Hamburg, in afwach ting van zijn proces. Hij wordt beschul digd van moord. Zijn advocaat Wolfgang Paul heeft be kendgemaakt dat een districts-rechtbank het beroep tegen de arrestatie van de 75- jarige Wenneker heeft afgewezen. De aanklager zei, dat men hem in staat van beschuldiging heeft gesteld, omdat hij bevel heeft gegeven de Duitse zeeman Paul Poweleit en de Duitse journalist HO'ffmeier te doden. Beiden waren passagier op Duitse koop vaardijschepen, die de blokkade trachtten te breken en van Japan naar Duitsland wilden komen in januari 1944. „Wenneker gaf schriftelijk bevel de man nen te doden, ingeval de schepen zouden worden opgepikt door de geallieerden", aldus de aanklager. Poweleit werd naar Duitsland gestuurd om voor diefstal berecht te worden. Hij verdronk echter toen de bemanning haar schip „De Rio Grande" liet zinken. Beweerd werd dat Hoffmeier werkte voor de communistische meesterspion dr. Richard Sorgc. Hij werd doodgeschoten toen het schip „De Burgenland" opgepikt werd door geallieerde oorlogsschepen, al dus de aanklager. Maar de verdediger zegt dat Wenneker tegelijkertijd, dat hij het schriftelijke be vel aan de kapiteins overhandigde, de or der gaf de bevelen niet uit te voeren. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft in de zaak van de 48-jarige smid C. E. uit de hoofdstad, die op 20 juni van dit jaar 's nachts op twee jongens schoot, nog geen uitspraak ge daan. Zij acht het namelijk van belang, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van deze verdachte en heeft daarom de stukken in handen gesteld van de rechter-commissaris. De officier van justitie had van de week te gen de smid wegens poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf met terbeschik kingstelling van de regering geëist subs. indien de ziekelijke stoornis die hij bij verdachte aanwezig achtte niet zou wor den erkend vief jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De ene jongen, de 20-jarige televisie monteur Loek Grishaver, had een schamp schot in een been opgelopen en zijn vriend de 21-jarige chauffeur oK Vinju werd eveneens in een been getroffen. De smid had verklaard zich bedreigd te hebben gevoeld door de jongens en beriep zich op noodweer. Hij had gedacht dat ze hem wilden beroven. De jongens daarentegen verklaarden dat ze de man achterna wa ren gelopen om hem zijn pistool af te nemen, omdat ze eerder gezien hadden dat hij dat wapen op zak had. Steel mee in verband worden gebracht. Naarmate de Amerikanen meer troepen naar Zuid-Vietnam sturen wordt het voor de militaire deskun digen steeds duidelijker dat de oorlog voorlopig niet te winnen is. Niet met 200.000 man en niet met 500.000 man. Daarom nemen Johnsons pogingen om het conflict aan de conferentietafel geregeld te krijgen toe. Ook niet- Amerikaanse politici trachten een vreedzame regeling te vinden. Tot nu zonder enig succes. Er wordt steeds geroepen om het stopzetten van de bombardementen op Noordvietnamese doelen: onlangs heeft het Pentagon laten doorschemeren, dat het daar binnen afzienbare tijd best weer eens toe zou kunnen komen, maar de lucht aanvallen gaan door. Dit betekent niets anders dan dat Johnson er geen nut in ziet de bombardementen stop te zetten. M.a.w. er is nog geen kans op een gesprek in zicht. Daarom moet er naar nieuwe we gen worden gezocht. En die wegen worden doorgaans door het goed- ingelichte C.I.A. (de geheime dienst) voorgesteld. Wellicht dat uit die krin gen de suggestie naar voren is geko men om Noord-Vietnam van China los te weken in ruil voor een econo misch hulpprogramma, dat Peking en Moskou zelfs samen niet zouden kun nen opbrengen, gesteld dat de bereid heid bestaat dat China en Rusland gezamenlijk iets zouden willen doen. Toch zal men zich ook in Washing ton wel realiseren dat China, op wel ke subversieve manier dan ook. Noord-Vietnam zodanig aan zich zal hebben verplicht dat. van een politie ke verwijdering tussen Hanoi en Pe king, voorlopig wel geen sprake zal zijn. Maar behalve China en de V.S. is cr nog een grote mogendheid, die in Vietnam is geïnteresseerd, de Sov jet-Unie. Zoals het verleden al heeft bewezen, kan een vredespoging van de Amerikanen alleen via de Russen gespeeld worden. Dan pas komt er gewicht achter, en dan pas zullen de ..niet-gebonden landen" er enige waarde aan hechten. Het ideologische geschil tussen Rus land en China is, ook in dit verband, interessant. Want hoewel beide com munistische landen in hun uitlatingen over Vietnam ogenschijnlijk eendrach tig optreden, is het voor ingewijden duidelijk, dat de Vietnamese kwestie niet heeft bijgedragen tot overbrug ging van de kloof die nog steeds tus sen Moskou en Peking gaapt. Nog onlangs is dat op het congres van de Roemeense communistische partij gebleken toen tijdens het alge mene applaus voor Brezjnevs oproep tot communistische eenheid de Chine se secretaris-generaal Ten Hsiao Ping demonstratief bleef zitten. In Boeka rest werd ook duidelijk dat de Chine zen een Russisch verzoek hebben af gewezen om in de Chinese provincie Sinkiang voorraadbasissen aan te leg gen om het transport van Russisch materiaal naar Vietnam te vergemak kelijken. Dus ook in de kwestie-Vietnam wensen de Chinezen de Russen niet te vinden. Dit vergemakkelijkt de po ging de ogen van Noord-Vietnam van Peking af te trekken in de richting van Moskou. Dat zou de pogingen om tot overleg te komen vergemakkelij ken. Het biedt naast de Amerikanen immers ook de Russen voordelen een vrede te kunnen bewerkstelligen. LONDEN Wapens en nog eens wapens.... uitgestald in het hoofdbureau van politie. Dit naar aanleiding van een actie die de burgerij in de gelegenheid stelt vuurwapens, waarvoor geen ver gunning aanwezig is, in te leveren zonder dat een strafvervolging wordt ingesteld. De wapens wor den hier deskundig bekeken door Eric Harvey (links), hoofd afd. vuurwapens van Scotland Yard en zijn staf. ATHENE (UPI) In de Griekse crisis die nu ai bijna een maand duurt, heeft zich vrijdag een nieuwe kandidaat voor het premierschap aangediend, met vrij grote kansen op de goedkeuring van de meerderheid in het parlement Het is de voormalige socialistische leider Elias Tsi rimokos, wiens naam al enige tijd was genoemd als een mogelijke compromis figuur in het geschil tussen koning Kon- stantijn en de afgezette premier George Papandreou. Er waren echter bedenkingen tegen hem vanwege zijn linkse antecedenten. Maar thans schijnt het, dat een meerderheid van 99 parlementsleden van de rechtse erepartij hem zal steunen bij een eventu eel vertrouwensvotum. De 58-jarige Tsirimokos, die sinds 1961 met een plastic klep in zijn hart rond loopt, heeft een lange staat van dienst in het socialistme en heeft ook veel met de communisten samengewerkt. Hoewel hij nimmer het lidmaatschapsbewijs van de communistische partij heeft gehad, nam hij wel deel aan de communistisch gelei de verzetsbeweging tijdens de tweede we reldoorlog en stond aan communistische zijde tijdens de „december revolutie" 1944. Na de oorlog leidde hij de „verenigde socialistische partij" en bleef een linkse koers volgen in de politiek tot hij in 1961 tot de centrum unie toetrad. Tsirimokos heeft 151 stemmen nodig in het 300 leden tellende parlement om een vertrouwensvotum te winnen. Als de ere partij en de progressieve partijen zich achter hem scharen heeft hij reeds 107 stemmen. Het is bovendien waarschijn lijk, dat de meesten zo niet allen van de 50 leden van de centrum-unie die zich van Papandreou hebben afgewend, hem hun steun zullen geven. Onder de 26 afgevaardigden die Stephen Stefanopoulos hebben gesteund, circu leert thans een petitionnement, waarin wordt voorgesteld een partij buiten de centrum-unie te vormen. Al meer dan 20 hebben er hun handtekening onder gezet. Tsirimokos zal een aantal gerespecteer de politici van het midden op sleutel- posten nodig hebben om de bedenkingen in de ere tegen zijn linkse antecedenten weg te nemen. Er zijn aanwijzingen dat hij de rechtse partij een dergelijke ver zekering heeft gegeven in ruil voor haar steun in het parlement. JUNEAU, ALASKA (UPI) Twee ar beiders uit een 105 kilometer van Alaska gelegen Siberische plaats hebben in de Verenigde Staten asiel aangevraagd, al dus de Amerikaanse kustwacht. Volgens functionarissen is het de eerste maal dat een geval van Russische overloping naar Alaska bekend is. De mannen, Gregory Sarapoesjin, 29. en Pjoter Kalitsjenko, 34, worden over gebracht naar Anchorage voor een onder houd met Russische diplomaten, aldus een ku s twach tcom m a n dan t. De mannen werden op 7 augustus in de eskimogemeenschap Wales de meest wes telijke plaats van het vasteland van Alas ka, aangetroffen. Zij verklaarden uit het plaatsje Lavrentija in Siberië per boot te zijn vertrokken op paddestoelenjacht op de eilanden in de Beringstraat en door de mist de weg zijn kwijtgeraakt. LOS ANGELOS (UPI) Al twee da gen hebben jonge negers in het district Watts van Los Angelos een vuurgevecht met de politie geleverd. Door dc chaotische omstandigheden was het gisteren voor de politie onmogelijk een schatting van het aantal gewonden te maken. Volgens een gezaghebbende zegsman ztfn bij de relletjes van de laatst twee dagen zeker 20 personen met verwondingen in het ziekenhuis op genomen en hebben zeker 100 personen minder ernstige verwondingen opgelo pen. De geluidstechnicus Ray Fahrenkopf van de televisiemaatschappij ABC werd ernstig gewond bij een opstootje, waar bij zijn auto in brand werd gestoken. Volgens de politie zijn al 49 personen, onder wie vijf minderjarigen, gearres teerd. De toestand werd kritiek toen een groep van 200 tot 300 jonge negers scho ten begon te leveren met de politiemacht van 300 man. Daarvóór hadden de on ruststokers zich beperkt tot het smijten van flessen en stenen, het aanvallen van agenten en blanke voorbijgangers en het vermelen van auto's. Een negerdominee. Leo Washington, kon dat twee blanken door de menigte wer den afgeranseld. Een gebouw, waarach ter politieagenten dekking hadden ge zocht voor het vuur, werd in brand ge stoken. De agenten moesten vluchten en de brandweer moest te hulp schieten. Het ernstigste slachtoffer van de nieuwe relletjes was een automobilist, die be trokken was bij een aanrijding tussen vier zenuwachtige chauffeurs, en die ernstig met stukken steen werd toegeta keld toen hij aan de menigte trachtte te ontkomen. De politie maakte gebruik van luidsprekers om de bevolking te ver zoeken naar huis te gaan, terwijl andere agenten zich bezighielden met he van gen van enkele onruststokers. De neger- komiek Dick Gregory, een veteraan in de strijd om de rassengellijkheid, begaf zich naar het gebied van, de onlusten om de politie bij te staan Hij liep een ern stige beenwond op. Hij noemde het de ernstigste onlusten, die hij ooit had ge zien en ook de eerste, aarbij de ramen van negerwoningen waren ingesmeten. .Twintig jaar geleden", zo zei Gregory, „had de neger een lege maag. Vandaag heeft hij een volle maag en een leeg hoofd. Een leeg hoofd kan niet hetzelfde toestaan als een lege maag." pers de auto in brand. Ze verwijderden de nummerplaat aan de achterzijde, doch niet aan de voorzijde, zodat, toen het wrak werd gevonden, kwam vast te staan, dat men met de auto van de vier stropers te doen had. De windbuks is niet teruggevonden. Alle vier hebben bekend.

de Stem | 1965 | | pagina 15