Doofpoteigenaar Max Tailleur zegt: IK ZIT DE HELE DAG AAN NIEUWE MOPPEN TE DENKEN Anne trouwt in 69 met de kroonprins SJES rvaren Iers iebedrijf •red a OP 64 VELDEN V Astroloog voorspelt r vr: die aVo„dS m w' m Lopen op maan niet eenvoudig 18 gehuwde vrouwen) Victoria Naar climax Sloffende voeten Jiqe indiensttredinq Katholieke toer Geen Shakespeare Explosie raketsilo Twee arbeiders blokkeerden noodladder Voor f 7.50 met 5 personen van hier naar Parijs WtMt'tl Soviet-expert DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 19 ■nogelijkheden voor is bedrijf. sterkers en andere langstelling wekt en •e mogelijkheden en wij gaarne bereid u ;en op MAANDAG uur tot 20.00 uur in rs", Reigerstraat 18, 'jehalve op zaterdag) i op dinsdag 17 aug. Dedrijf Kalshoven 11, Krogtentelefoon: aamheden zijn van af- Dntacten in het bedrijf ijn. -g van deze functie is iding noodzakelijk. iten aan de afdeling iscuit. en Chocolade- kstraat 1, Dordrecht. ting zoekt STEM Breda sntie-afdeling een rking dient te verlenen n van de gegevens voor erschillenadministratie. ling, uitsluitend na tele- (Van een >nzer redacteuren) HIJ ZIT moederziel alleen op een parterre-klapstoel in de donkere buik van het Scheveningse Kurhaus-paviljoen: Max Tailleur, Doofpoteige naar, moppentapper en gulle peetoom van Sam en Moos, van Saar, Levie en een lange, bonte rij van andere bemazzels en schlemielen. Op zijn buik hangt een microfoon en daaronder een miniatuurzender, die zijn schorre kreten als rollende donders naar het toneel transporteert. Onder zijn colbert hangen de draden in een sierlijke boog als de ketting van grootvaders ijzersterke klok. Uit de verte lijkt het, alsof hij zojuist spaghetti heeft gegeten en daarbij op zijn broek heeft gemorst. Hij buigt zich voorover, praat geamuseerd tegen de koele, grijze staaf en roept dan: „Zeg jongens, hoe komt mijn stem door. Geen me taal, geen piep, geen snurk?" En terzijde: „Dat krijg je, als je zo'n harde stem hebt als ik. Je pikt meteen de mensen eruit die vroeger met kersen hebben gelopen". i HIJ KIJKT tevreden om zich heen eij zegt gulzig: ..Weet je dat het de droom van elke Nederlandse artiest is om hier r te kunnen optreden? Alle grote jon- gens hebben in ditzelfde cabaret ge staan, Davids. Sonneveld, Kan, Her mans. Als je hier mag staan, dan heb je wat bereikt. Nederlanders vormen f een verrekt lastig publiek, weet je, en je moet echt goed zijn en wat te bie den hebben, voordat ze 's avonds hun Max Tailleur als onbezoldigd badman: „Zei u nou echt, dat u hier ov vakantie bent, juffrouw?" lekke boot. Je moet altijd oppassen, dat je publiek niet lachmoe wordt en alleen nog met verkrampte kaken kan luiste ren dan ben je verder van huis dan de man, die op het goeie moment een pauze inlast. Je moet je de luxe van een 9lechte mop kunnen permitteren, want vlak daarop lanceer je toch een kei, waardoor de hele situatie weer op klaart" HIJ KIJKT om zicih heen, grinnikt en zegt: ,,Weet je dat het voor een ar tiest veel moeilijker is om op te tre den in de Doofpot dan in zo'n zaal als deze? Hier kun je je programma lang zaam naar een climax werken, want vanaf het begin heb je te maken met dezelfde mensen. In de Doofpot is dat anders, daar lopen mensen halverwege weg en komen anderen weer binnen. Je moet dus voortdurend opnieuw be- jaar te leven heeft. Laat hem eens echt ouderwets lachen.'' BEGRIJP je nou, waarom ik geen aan vechting krijg om Vondel te gaan spe len? Laat mij nou maar mijn moppen over Sam en Moos vertellen, dan vind ik het allang best. Ik geloof ook niet, dat mijn repertoire veroudert, want jo- dengein heeft nou eenmaal het eeuwi ge leven- Er zijn mensen, die met een dikke tong gaan spreken en dan den ken, dat ze joods spreken, maar dat is onzin. Alsof elke jood een spraakgebrek zou hebben. Ik praat toch ook gewoon Nederlands, maar elke mop, die ik vertel heeft wel die eigen joodse visie op het leven. Dat is het geheim. Een beetje bemazzel, een beetje schlemiel. Dat is een jood- Ik zal ook nooit cru worden of banaal want dat kun je in de betere kringen wel inpakken. Ik ben in november nog voor het koninklijk huis opgetreden. Na afloop vroeg de konin gin: „Hoe komt u nou aan die humor?" Toen zei ik: „Majesteit, je hoeft de mensen maar aan te kijken en dan be gin je al te lachen". Ze keek me aan en zei: .,Nou, dan wordt u bedankt" Hij maakt een voila-gebaar en vervolgt ..Ik ben ook nog pas opgetreden voor de priesterstudenten in het seminarie War mond. Jongen, die hebben me na afloop pastoorsmoppen verteld, die ik voor geen goud zou durven brengen". OP dat moment wordt hij op de schou der getikt door een serviele chausseur. die komt zeggen, dat er telefoon is voor meneer Tailleur. Als hi,j terugkomt op sloffende voeten roept hij uit de verte: „Heb ik even mazzel. Dat was mijn nefie uit Nice, die mijn wagen mee op vakantie heeft genomen. Hij kwam even zeggen, dat de lagers eruit gelopen waren en ot ik de auto nou maar naar huis wilde laten slepen. Hij zweeg even. zegt dan: „Datzelf de nefie heb ik vlak na de oorlog in dat Amerikaanse weekblad Life ontdekt. Hij stond op een enorme foto. die ge maakt was in Auschwitz. Op die foto zag je een kleine jongen met een stuk hout spelen en daarom heen lagen honderden lijken Dat jon getje was mijn nefie, die nou mijn wa gen in de soep heeft gedraaid. Hij denkt nou zeker, dat ik die auto naar Neder land laat slepen, maar dan is ie bij mij toch aan het verkeerde adres. Ik laat hem rustig in Frankrijk maken en dan komt ie maar met de trein terug". Over treinen gesproken. Moos zit in een coupé met Bram en zegt op een gegeven moment: „Mijn vrouw is een engel". Zegt Bram: „De mijne leeft nog." Max Tailleur honoreert deze grap met een donkere grinnik, die hij hal verwege resoluut afbreekt voor een drin gende boodschap: ,,Weet je, dat ik de zenuwen heb. jongens. Weet je, dat je na elke voorstelling mijn overhemd kunt uitwringen? Duimen jullie voor me jongens. Toi. toi. toi". Nummerbord van Maxauto ook al een lachertje LONDEN (UPI) Prinses Anne, enige dochter van koningin Elizabeth van Engeland, wordt zondag 15 augustus 15 jaar. Nog drie jaar en dan zal ze haar sociale debuut maken. Daarvoor zal ze niet zonder begeleiding afspraak jes mogen maken met jongens van haar leeftijd. Terwijl bijvoorbeeld de dochters van president Johnson heel wat feestjes aflopen en er zelf geven in een zee van publiciteit, zijn de partijtjes, die de koninklijke kinderen in Buckingham Palace geven, zo be sloten, dat geen mens er eigenlijk van weet. Prinses Anne en haar 16-jarige broer prins Charles hebben in december van het vorig jaar een luidruchtig tiener- feest mogen organiseren op Windsor Castle, weekend-verblijf van de Engel se koninklijke familie, maar het schijnt uit de hand gelopen te zijn, want na dien is er geen meer geweest. De blonde, blauw-ogige prinses Anne kent genoeg jongens, maar het zijn vrienden, die zorgvuldig voor haar gekozen zijn, zoons van vrienden van de koningin en verwanten. De koningin nodigt altijd jongelui uit om deel te nemen aan de zomervakan tie van het koninklijke gezin op Bal moral Castle in Schotland eind augus tus en september Op een van deze Balmoral-vakanties ontmoette prinses Anne de negentienjarige kroonprins van Zweden, Karei Gustaaf, bestemd om te zijner tijd zijn krasse groot vader koning Gustaaf de Zesde Adolf op te volgen. Zowel in Engeland als in Zweden is gespeculeerd over de voordelen van een huwelijk tussen bei de koningskinderen. Ook koning Gus taaf de Zesde Adolf koos zich na de dood van zijn eerste gemalin een En gelse tot vrouw, lady Louise Mount- batten, Koningin Louise is dit jaar gestorven. Een Londense astroloog van naam heeft voorspeld, dat prinses Anne op negen tienjarige leeftijd zou trouwen met een man, die eens koning zal zijn- Al toen ze twaalf was toonde prinses Anne, dat ze jonge vrouw aan het worden was. Als bruidsmeisje van prinses Alexandra van Kent in 1963 legden de televisiecamera's een gebaar van haar vast, dat boekdelen sprak. Op zichzelf wijzende kon men van haar lippen lezen, dat ze tot de bruid zei: „Me next". ,,Ik zal de volgende bruid in Westminster Abbey zijn". Na prin ses Alexandra is er geen koninklijk huwelijk meer geweest. De prinses groeit op in het meisjes pensionaat van Benenden in zuid- En geland, waar ze nu tweedejaars is. Ze is de eerste Engelse koningsdochter, die buiten het paleis opgroeit. Het ac cent op Benenden ligt op goede ma nieren, sociale dienstbaarheid en het STRIJKERIJ rziemngen met eigen autobus onstraat 15, Breda thuis) tel. 01600— Mux Tailleur rr.et straal„hel. oliebrnnder en doordouwertje Alexandra Markschies uit Ber- ytl, die zich door geen wind- klacht acht uit zee laat slaan. Commentaar van Tailleur Dat TZ elk g^va}drie dingen, waar krijg ongelo°flVk warm van nette pak aan willen trekken. Waarom zouden ze immers naar een slecht stuk gaan kijken, als ze de slechte program ma's panklaar thuis op de televisie krijgen?" Er springt een slimme lach cursief op zijn lippen. Dan zegt hijzonder nadere aankondiging: Moos komt Sam tegen, vraagt ie: „Waar ben jij op va kantie geweest". Zegt Sam „ik ben in Scheveningen geweest. Heerlijk. Volop water en een hoop frisse lucht". Zegt Moos: „Waar hebbie gezeten?" „in ho tel Gooiland", zegt Sam. Zegt Moos: Maar Gooiland legt toch in Hilver sum?" Zegt Sam: „Ik dacht al, wat is het een zenuwe-end lopen naar het strand". Even later komt de verklaring van deze plotseling uit de loodgrijze lucht gevallen mop. „Ik zit de hele dag aan moppen te denken. Dat is een extra zintuig van me. Als iemand ,,zee" zegt denk ik meteen: Moos komt Sam te gen. Zegt Sam: ,,ik ben op Schevenin gen, bekeurd." Zegt Moos: ..Bekeurd, wat heb je dan gedaan?" Zegt Sam: .,Jk heb in zee geplast,,' Zegt Moos: o at d,°,en ze. allemaal". Zegt Sam: ,,Maar niet van de duikplank". MAX TAILLEUR is twee weken gele den bruinverbrand teruggekomen uit Ni ce, waar hij twee maanden vakantie heeft gehouden. Hij heeft in die tijd 711 nieu we moppen verzonnen en netjes in een schoolschrift genotuleerd. Hoe hij dat doet? Hij haalt de vierkante schouders op, zucht, zegt: Je pakt een willekeu rig woord en begint te associëren Het woordje ..danken" bijvoorbeeld. Ik zit op een terrasje en ik denk: Dat heeft twee betekenissen. Danken in de 1 ank je wel" en danken op de kS t jer' het eten bijvoor- r is. de m°P al- Pietje at* r» Mosie van acht op straat T?ar?v Ze?t Piet.ie, die katholiek is: SrhnhJ -ook na het eten?" uifoos Z1-m hoofd en zegt: Neen wij betalen ervoor' Deducerend en combinerend heeft Cen monstrueus archief van .00° ijzersterke moppen opgebouwd. „Hoofdzakelijk jodenmoppen", verdul- e U, „maar ik heb daarnaast ook f reelisen moppen over pastoors en hele gewone Hollandse verhalen. Ik heb l™'1U,'1Sk nifi' afmaal in mijn kop. want dat ,s ondoenlijk voor een kleine schlemiel. Ik pak er gewoon een hand- in de Doofpot. Elke dag andere mop- NiNT ','et van morgen ver schilt totaal van dat van vandaag programma optouTI^JT Z°'n Sp door Inheit4' 63 ik daar voorlopig alk Programma kap ik di e dat me. H moedwillig af, want als je dat niet doet. zmkt de sfeer als een W. J. MUHRING - aankweken van zelfvertrouwen, veel eer dan op academische verrichtingen. De leerlingen van Beneden nodigen bui tenstaanders uit om op te eten wat ze zelf toebereid hebben, en ze geven? feestjes voor kinderen, die niet het vol le pond krijgen. Contact met jongens hebben ze ook, maar onder toezicht. In de buurt van prinses Anne houdt zich altijd een rechercheur van Scotland Yard op. Is de prinses in het pensio naat dan is hij in het dorp. Verlaat ze de gebouwen dan volgt hij haar, ook als is ze in gezelschap van een lerares. Na Benenden zal prinses An ne vermoedelijk niet naar een univer siteit gaan- Men weet, dat haar ou ders graag zouden willen, dat ze haar opleiding ,,op het continent" voltooi de. In de nabije toekomst zitten er ook meer reizen voor prinses Anne in. Zo zal ze voor de aanvang van het nieuwe schooljaar in Benenden een be zoek brengen aan leden van de vroe gere Duitse keizerlijke familie. Bij de voorwedstrijden om het wereld kampioenschap had Larsen niet moeite met Ivkov. De Joegoslavische grootmeester, die van nature een positie- speler is, bleek niet opgewassen tegen de vechtstijl van de Deense kampioen. Een wel zeer aardige illustratie is de onder staande partij uit deze tweekamp, die Larsen op de hem eigen wijze behandelde, waarmee hij een prachtige overwinning boekte. Wit: Larsen (Denemarken). Zwart: Ivkov (Joegoslavië). Gespeeld in ae tweekamp van het kan didatentoernooi te Bied 1965. 1. Pgl-f3, d7-a5; 2. g2-g3, c7-c6; 3. Lfl- g2, Pg8-f6; 4. 0-0, Lc8-g4. (De moderne voortzetting, die een prak tisch gelijk spel garandeert.) 5. c2-c4, e7-e6; 6. c4xd5, Lg4xf3; 7. Lg2 xf3, c6xd5; 8. Pbl-c3, Pb8-c6; 9. d2-d3, Lf8-e7; 10. Lf3-g2, 0-0: 11. a2-a3. Ta8-c8; 12 Lcl-d2, a7-a6; 13. Tal-cl, Pf6-d7; 14. Kgl-hl. (Er is nog niet veel aan de hand, maar dat verandert spoedig.) 14 Pc6-d4; 15. b2-b4, Pd7-b6; 16. e2-e3, Pd4-b5; 17. Ddl-b3, Dd8-d7; 18. Pc3-e2, Le7-f6; 19. Pe2-f4, Tc8xcl; 20. Tflxcl, Tf8-c8; 21. Tcl-c5, Lf6-e7; 22, Tc5 xc8+, Dd7xc8. (Strategisch zijn de posities in even wicht, hoewel het witte loperpaar met onderschat mag worden.) 23 a3-a4, Pb5-d6; 24. Lg2-f3. Dc8-cfl: 25. Lf3-dl. Le7-g5. Op 25d4+ was eenvoudig 28. e4 gevolgd.) 26. Db3-c3! (Het begin van de verwikkelingen. De tekstzet houdt een pionoffer in om het witte loperpaar te activeren.) 26Pb6-c4! (Dreigt dame-winst door 27. d4+.) 27. b4-b5, a6xb5; 28. a4xb5, Pd6xb5; 29. Dc3-al. (Met matdreiging op a3.) 2 9Pc4-d6; 30. Pf4-h5. (Nu dreigt mat op g7.) 3 0d5-d4 31. Khl-gl, g7-g6; 32. Ph5-f4, Lg5xf4; 33. g3xf4, Pb5-c3; 34. e3- e4, Pd6-b5. (Wellicht overschat zwart zijn kansen. In aanmerking kwam toch ruil op dl.) 35. Dal-a8-|-, Kg8-g7; 36. Ldl-f3, h7-h5; 37. Kgl-g2, Dc6-a6; 38. Da8-d8, Da6-a2; 39. Ld2-el. Da2-bl; 40. f4-f5! Stelling na 40. f4-f5l (Advertentie) ginnen en steeds een ander sfeertje opbouwen. Hier is het Kurhauspavil- joen blijft de lach in de zaal, als je hem eenmaal te pakken hebt. en dat werkt veel plezieriger Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik me hier van alles kan permitteren want publiek laat zich maar één keer bedon deren en dan komt het nooit meer. Ik heb hier drie jaar geleden ook gestaan en elke avond was de zaal uitverkocht. Kijk, dat is geen stom geluk, maar vakmanschap. Je hebt 12,5 jaar ge werkt aan je carrière en op een gege ven moment weet je voor jezelf, dat je wat bereikt heb. Je gaat door de he le wereld en je treedt overal op Ik ben in twee landen nog niet geweest: Rus land en Friesland. Kijk dat noemen we in het vak een tussendoortje, een langs de neus-wegwezertje. In Amerika zijn ze daar gek op, daar noemen ze die korte moppen one-liners. MIJN mooiste voorstellingen heb ik m Australië gegeven, waar de Neder landse emigranten na afloop huilden van heimwee- Daar reisden ze zo'n duizend kilometer om mij te kunnen zien. om naar Max de moppentapper te kunnen luisteren Ik weet het: een moppentapper wordt in dit land niet helemaal serieus genomen en er zijn heel wat mensen, die vinden, dat ik geen artiest ben. Ik geef dat toe. dat een mop over Sam en Moog geen Shake speare is, maar daarom moet je je er nog wel rot op werken. Ik maak alle moppen zelf en de liedjes ook, want er 1S u 9Tnw®2 niemand, die voor Max kan schrijven. En auteursrecht zit er niet °P> zodat je je eigen mop op de dag na de lancering al door een ander hoort vertellen. Je moest eens weten, hoeveel artiesten op de radio en de televisie mijn moppen vertellen. Je zou versteld staan. Ik vind het niet erg, want in de huiskamer denken ze toch; „Hij is aar dig^ maar als Tailleur hem had ver teld, was ie nog leuker geweest". Ik heb een carrière opgebouwd met die onnozele moppen en ik voel me er gelukkig by. Er gaat voor mij geen dag voorby zonder lach en als ik last van myn reuma heb, dan is de beste medicijn diezelfde lach. Er zyn avon den geweest, dat er drie dokters ach ter het toneel stonden en dat Ik geen trap meer op kon lopen, want helaas hebben leuke mensen ook wel eens pyn. Maar het publiek heb ik nooit wat laten merken, want dat was gekomen om zich te amuseren. Zo'n paar mop pen kunnen wonderen verrichten weet je en het is me al een paar keer over komen, dat ik werd opgebeld door een arts. die zei: ,,Ik stuur je vanavond een patiënt, die hooguit nog een Wa.if WASHINGTON (UPI) In een rap port voor president Johnson over de oorzaak van de brand op maandag in een ondergrondse Titan-2-raketsilo in Searcy, Arkansas, staat te lezen dat het aantal doden misschien beperkt had kunnen blijven tot twee. Een persoonlijke inspectie van de silo, heeft aangetoond, dat de schade beperkt bleef tot een klein gebied bij de elektri sche controlepanelen, waardoor het licht uitviel- De noodladder werd voor de 51 arbeiders geblokkeerd door twee arbeiders, die blijkbaar tegelijkertijd door een eng gedeelte van de ladder heb ben willen klimmen, bleven steken en stikten. Ja, voor iets meer dan de prijs van een pakje sigaretten per man, kunt U per luxueuze Mercedes-Benz Diesel naar Pa rijs zoeven. Als U alleen de brandstof telt, tenminste. Denkt U in kilometerprijs waarin naast de brandstof ook afschrij ving, verzekering, onderhoud enz. begre pen zijn, dan komt U aan een hoger be drag. Maar het blijft nog altijd heel goed koop, want de km-prijs van de Mercedes- Benz Diesel is bij 30.000 km per jaar even laag als de km prijs van een ben zinewagen rond f 7.500.„En de Mer cedes-Benz Diesel kost bijna het dubbele - hoe valt dat te rijmen", zult U zeggen. Dat kan. omdat een diesel zeker twee maal zo lang meegaat als een benzine motor (geringe afschrijving) en omdat de brandstof bijna niets kost (zie boven) Hoe meer kilometers U rijdt, hoe lager de km-prijs wordt. Aangezien bij aan schaf van een Mercedes-Benz Diesel de cost voor de baet gaat. - wat misschien een bezwaar kan zijn - is er met de dealer over gespreide betaling te spreken. Bel hem op: 01600-30950, dealer Van Dongen-JonUers, Breda, of 01170-2255, dealer Gara ge ,,'t Westen', Oostburg. Een proefrit zal U er bovendien van over tuigen, dat het geluid van onze dieselmo tor na 42 jaarperfectionering nauwelijks meer waarneembaar is. DOOR M1GN0N G.EBEP.HART 24 Verbaasd bleef ze staan. Hij had een zwarte hoed op en droeg een zwarte overjas. En hij bekeek haar koel vanonder de diep over zijn ogen ge trokken rand van zijn hoed vandaan. Hij was lang en mager; zijn gezicht was vervallen en bleek; zijn overjas zag er steeds en elegant uit- Op de een of andere manier net wat te ele gant, wat opzichtig. „Mrs. Bascom?" zei hij. Martha hield haar adem in. ,,Ik ben mrs. Bascom." ,,Dat dacht ik al. Ik wachtte op een gelegenheid met u te praten." Het woord „opzichtig" maakte in haar gedachten contact met iets dat door iemand gezegd was en dat was blijven haken, en ze herinnerde zich nu Bill Hoicomb. een van hen is er al en toen nad hij een journalist van een tijd schrift bedoeld die in het huis van de weduwe Grange logeerde „lan ge, magere vent zwart haar wat bleek en steeds met opzichtige' kle ren werkt voor een tijdschrift." Hij zag er niet als een verslaggever of schijver uit: de laatste weken had ze veel verslaggevers gezien. Die waren allen nerveus en waakzaam ge weest en hen meestal goed gezind. Toch voldeed hij precies aan Bill Hol- combs beschrijving en zij kon en wil de niets zeggen, wat dai ook. Geen woord zelfs dat geciteerd zou kunnen worden; niets zonder advies van Dil- ly of Archie. beleefd: Later misschien, maar nu niets te zeggen. Nu niet. „Dank u". „Jawel, juffertje," zei hij met een vreemde en vlotte, vulgaire manier van doen, „je hebt een heleboel te vertellen." Hij deed een stap in haar •ic'hting. instinctief liep ze terug naar het pad. Ze dwong zich te glimlachen en zei eleefd: „Later misschien, maar nu niet. Goedemorgen." Op zijn gezicht verscheen een harde en besliste trek. Hij kwam nog een stap naar haar toe en stak zijn hand uit. Een ogenblik dacht ze dat hij haar werkelijk zou tegenhouden. „Een ogenblikje." begon hij en achter haar zei Dilly: „Er is telefoon voor je, Martha." Ze draaide zich snel om en was nog nooit zo blij geweest iemand te :ien als nu, nu ze Dilly zag, die een oeetje hijgde. Haar bril was van haar neus gegleden, de roze sjaal hing los Dm haa,r hals en wapperde achter haar aan. „Het is interlokaal, schiet wat op." Dilly keek naar de journalist. „Mrs- Bascom kan nu niet met u praten Vlug nou, Martha." ,Ja ja." Blijkbaar had Dilly hem vanuit het huis gezien en was ze op haar ho ge hakken struikelend over het gras veld gehold. Hijgend rende ze met Martha het pad af. „Bedankt dat je me verlost hebt" zei Martha. Dilly stopte de fladderende einden van haar sjaal in haar jasje. „Ik zag je vanuit het huis" „Is het Lem?" „Wat?" „Nou, aan de telefoon! Is het Lem?" „O nee, natuurlijk niet. Er is niemand". Martha staarde haar aan. „Maar je hebt gezegd-" „Ik moest iets zeggen om je daar van daan te krijgen. Niet langzamer gaan lopen. Hij kijkt nog steeds." Martha keek even achterom, maar door de hoge struiken was de lan ge donkere gestalte aan het gezicht onttrokken. Op het gras zag ze iets groens schitteren, liep terug en buk te zich over Dilly's broche met sma ragden en diamanten. „Alsjeblieft, die heb je verloren Ze stopte Dil ly de broche in de hand. „Dank je wel. Vlug", Toen ze eenmaal in huis was grendelde Martha meteen de openslaande deuren, met een gevoel alsof ze achtervolgd werd. Dilly ging zitten en trok de muiltjes uit, waar van de hoge hakken vol modder, gras en natte bladeren zaten- Ze knipte een schemerlampje aan. „Die heeft nog wel een veiligheidssluiting" zei ze, terwijl ze naar de broche keek. Martha ging op de leuning van de bank zitten- „Was het die ver slaggever van een tijdschrift over wie Bill Hoicomb het had?" „Be doel je die bij mrs. Granger logeert? Ik weet het niet. Je hebt niets te gen hem gezegd, he?" „Nou, ik heb gezegd, ik heb gezegd dat het nu niet kon zoiets. Ik weet niet of ik wel erg beleefd ben geweest". „Pieker daar maar niet over. Hij komtnog wel eens. Hij krijgt geen geld voor zijn verhaaltje heelt. Die sluiting ziet er toch uit of ze goed werkt, Dil ly legde de broche net zo achteloos op tafel alsof ze bezig was met glas. en keek naar Martha. „Waarom heb je niet met hem gesproken?" Ze was niet geprikkeld, het klonk niet ver wijtend. Maar Martha voelde zich als een kind dat een standje krijgt, „ik heb je al verteld dat ik dat niet gedaan heb. Dat wil zeggen, ik moest wel iets antwoorden." „Je had je gewoon om kunnen draaien en naar huis teruggaan". „Ik heb alleen maar geprobeerd beleefd te blijven". „Als ik je niet gezien had en je te hulp was gesneld, zou je daar zijn blij ven staan beleefd te doen. Ik kan niet steeds bij je blijven, weet je- Je kunt niet van me verwachten, dat ik je steeds uit de nesten haal. Marha voelde iets van boosheid, in elk geval iets dat daar veel op leek in zich opkomen. „Ik kan niet zo snel als jij een goede leugen verzin nen". Ze zei het te vlug en te boos, en dat voelde ze. Even wilde ze Dil ly zelfs niet aankijken: ze schaam de zich en was ook nog steeds een beetje kwaad. Het was niet prettig als een kind berispt te worden. Maar ze moest tot elke prijs gekibbel met Dilly vermijden. En ze moest haar vertellen van de sluwe dreigende stem door de telefoon. Het zou weer meer op Dilly's smalle schouders la den, maar het zou haar ook van een heimelijk knagende twijfel verlossen. Het zou haar opluchten, zoals het ook Martha opgelucht had. Ze zei: „Dilly". Maar Dilly zat aan het bureau, gebogen over en ver diept in wat liisten met namen. Af wezig zei ze: „Ik moet vandaag geld lospeuteren We zitten aan de grond met het fonds voor de campagne". Ze liep naar de telefoon, greep haar lijsten en zei over haar schouder: „Daar zijn de kranten". Dilly hoef de blijkbaar niet van heimelijke twij fels verlost te worden. Martha hoor de haar interlokaal opbellen. „U spreekt met mrs. Zeke Downes. Wat betreft uw gulle gift" Ze zei niet „Met Dilly Downes en Martha begreep waarom; in de politiek wr ze mrs. Zeke Downes en profiteerde ze van de macht van haar mans naam. Ze kreeg blijkbaar meer- „Fijn, ik wist wel dat we op u konden re kenen". Ze had nauwelijks de hoorn neergelegd of ze belde al weer een ander nummer Martha vroeg zich af of ze ooit de handige politieke maniertjes zou krijgen die voor Dil ly een tweede natuur waren. Ze voel de zich het vijfde wiel aan de wa gen, louter ballast. (De strijd is op zijn hoogtepunt. Zwart mag het loperoffer niet accepteren we gens 41. f6+, Kh6; 42. h4 en de zwarte koning zit in een matnet.) 40e6xf5; 41. e4xf5, g6xf5; 42 Lel-d2, Dblxd3; 43. Ld2-f4. (Een alternatief was 43. Lh64-, Kli6:; 44. Dh8-fKg6; 45. f4 en zwart moet zijn dame offeren om het mat te pareren.) 43Pc3-e4; 44. Lf4-e5+, f7-f6; 45. Dd8-e7 Kg7-g8; 46. Le5-f4. (Sterker was 46. Lf6:.) 46Ld3-c2. (Er dreigde 47. Lh6.) 47. De7-d84 Kg8-g7; 48. Dd8-d7+, Kg7 -g8; 49. Lf4-g3. (Om pion f2 te dekken.) 49. Pb5-d6: 50. Dd7-d84, Kg8-g7; 51. Lg3-h4, Pd6-f7; 52. Dd8-d7, Dc2-c6. (In een zeer kritieke situatie verzuimt zwart de juiste voortzetting 52 Dc5 om pion f5 te beschermen. Na de tekstzet verliest zwart achter elkaar.) 53. Dd7xf5. Pf7-d6; 54. Lh4xf6-f, Kg7- f8; 55. Df5-f4, Dc6-d5; 56. Df4-h6+, Kf8- e8; 57. Dh6-g7, Pd6-f7; 58. Dg7-g6 en zwart gaf zich gewonnen, omdat hij zon der meer een stuk verliest. Zo op het eerste gezicht staat de wit- speler in de onderstaande stelling vol komen hopeloos. Zwart dreigt de torens te ruilen en vervolgens met zijn vrije h- pion door te spurten, terwijl wit noch met zijn koning, noch met zijn loper hier iets aan kan doen. En toch wint wit! Wit aan zet en wint! Oplossing: 1. Ta3xa6, Kb5xa6: 2. Ka2- b2, h7-h5; 3. Kb2-c3. h5-h4: 4. Kc3-b4 h4-h3: 5. Kb4-a4, h3-h2: 6. b3-b4, h2-hl D: 7. b4-b5 mat. Een verrukkelijke puzzel (Simkovich). MOSKOU (UPI) —Een Russische ruimtevaartdeskundige heeft gisteren gezegd, dat een wandeling op de maan niet gemakkelijk zal zijn Semyon Ain- binder zei tegen het Russische pers bureau Tass, dat door het ontbreken van een dampkring op de maan, het opper vlak van de maan geen enkele natuur lijke beschermende laag bezit. Hierdoor zullen twee voorwerpen, die op de maan met elkaar in contact komen, aan elkaar blijven kleven. De eerste mens, die op de maan landt, zou met zijn schoenen aan het maanoppervlak blijven kleven. Ainbinder wilde als tegeneffect een smeermiddel gebruiken. De adhesie heeft volgens hem een kracht van onge veer 88 pounds oftewel driemaal het „maangewicht" van een aardbewoner. Radio Moskou heeft gezegd, dat in de nabije toekomst Rusland een onbemand ruimteschip in een baan om de maan zal brengen. Daarna zal een bemande vlucht om de maan plaatsnebben en dan na onbemande, bemande landingen op de maan.

de Stem | 1965 | | pagina 13