WIJS n rine! ITALIANEN HALEN DE SCHOUDERS OP .Verleden onuitwisbaar Binnenkort akkoord over kwestie Jemen wordt een jrste klas vakman Meisje sterft in woestijn Paardendagen in Utrecht dit jaar grootser dan ooit VOOR HEM. KLAAR Kwalijk niemandsland tussen corruptie en communisme! ACHTER! \lcla4que4 (K BIJKOMT! IE A A I Duitse ambassadeur nu in Israël HUWELIJK IN BIKINI CENT Ramirez van moord beschuldigd WEER KIND VERDRONKEN IN BERGEN Deel bouwput IJ-tunnel ondergelopen NOG SPRAKE VAN EEN ROOD'BLOK? aar of zestien? een boekje open ■Notities ROND 3 HET BINNENHOF y SCHANDALEN Londense juwelier door overval zes ton armer GEZIN VERDWAALT: Donderdag uitspraak in A usch witz-proces Libanees blad verwacht Meer goodwill hard nodig DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 s over je toekomst na te e houdt van. aanpakken, ten tussen de vier muren ,ats. Je zoekt een wijdere ■eet wil je al aanpakken, de marine kun je al die n enkel ander bedrijf krijg 3d kansen als bij de marine. Jo en royaal befcaald vakman. Jo >nder~oflicier worden. En do torenden het zelfs tot officier, narine krijg je een prima op» je diploma wordt in de brnv ,tschappij hoog gewaardeerd, je opleiding verdien je al. ben je zestien, je begint met >er maand. en wat voor jou de mogelijk- d daarom onderstaande bon in, aw krijg je een prachtig boekje 120 bladzijden dik. Dan kun je en. En overleggen met mensen ld te koop is. Pas als je je plan- bekeken hebt, neem je een'be door. En let eens op, straks zeg raklieden op zee: bij de marine moeten ongeveer 16 jaar zijn en ipleiding hebben, al zijn er ook en vooropleiding nodig is. Leeftijd:I ichtingenboekje. 208410^j VII, Kamer 35, elke maandag en vrijdag van 8.30 - 12.30 en r. Bergen op Zoom, G.A.B. van de maand van 12.30 - 14.00 erdag van de maand van 10.30 b en 3e dinsdag van de maand lis, elke le en 3e vrijdag van ;chop Zwijsenstraat 6, elke 2e 3.30 uur, elke woensdag van taadhuisplein 2 elke 2e en 4e xploitatie van het rayon en aan •der- iar een persoon met goe- die de zeer gunstige de zich stormachtig ont reet te benutten. 1 hij belast worden met groep medewerkers, die moet voorgaan. ite en verantwoordelijke 1st bieden wij, naast een ale voorzieningen, aan- gegadigden die hun cunnen insturen aan de Stem, Reigerstraat 16. rnULLLLCi V (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Duitse filosoof Heine schijnt in zijn tijd een wat min der vriendelijk, maar daarom toch niet onjuiste opmerking over Nederland te hebben gemaakt. Hij zei, dat hij als het einde van de wereld zou zijn gekomen, naar ons land zou vertrekken, omdat hier alles vijftig jaar later gebeurt. Indien deze stelling in de voorbije vijf tig jaar ooit mocht zijn bestreden, Hei ne heeft deze week opnieuw gelijk ge kregen. Erger nog: er zijn zelfs dingen, die niet vijftig, maar zeventig jaar la ter dan elders in Nederland plaatsvin den. Minister Smallenbroek van Bin nenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer geschreven, dat de stemmaclü- nes, die in Amerika worden gebruikt, na een praktijk van zeventig jaar een hoge graad van perfectie hebben be reikt. Het staat zonder meer vast, al dus de minister, dat deze machines aanzienlijk minder fouten maken dan de leden van de stembureaus, die de stemmen moeten tellen. De rijke ervaring, die Amerika met stemmachines heeft, zal dus nu einde lijk in Nederland benut kunnen wor den. Het is opnieuw duidelijk, dat wij niet over een nacht ijs gaan. Hoe oud worden die machines wel. heeft de ka mer gevraagd. Minister Smallenbroek antwoordt: „Een technische commissie van de kiesraad heeft bij een bezoek aan Amerika, kunnen constateren, dat aldaar tot volle tevredenheid der kie zers stemmachines worden gebruikt die meer dan vijftig jaar geleden wa ren vervaardigd. Aan te nemen valt dat de ontwikkeling in Nederland een zelfde beeld zal laten zien en dat ook hier kan worden uitgegaan van een le vensduur der machines van rond vijf tig jaar". Bravo voor Heinrich Heine: 109 jaar na zijn dood krijgt hij (weer eens) ge lijk van de Nederlandse minister van Binnenlandse Zaken. Overigens: er zijn toch nog moeilijkheden denkbaar, ook al komen wij een kleine zeventig jaar na Amerika met onze stemmachines. Enkele kamerleden vrezen nl. dat het gebruik van de machines voor oude mensen niet eenvoudig zal zijn. Het antwoord van de regering is even dui delijk als sinmpel: de instructie van oudere kiezers zal, evenals in Amerika geschiedt, met meer zorg plaatsvinden dan die van de jonge generaties, wel ke dagelijks met gemechaniseerde ap paraten plegen om te gaan. Wij zijn bijzonder dankbaar voor de ze opmerking. De mensen, die thans in Amerika ter stembus gaan, gebruiken machines, die meer dan vijftig jaar geleden zijn vervaardigd en dus ook meer dan vijftig jaar lang bij deze kie zers in gebruik zijn. Het moet voor de Nederlanders een hele troost zijn te weten, dat de oudere kiezers in Ame rika, ofschoon zij reeds sinds 1915 met deze machines omgaan, toch nog een bijzondere voorlichting ontvangen. Zo achterlijk zijn wij in Nederland beslist niet. De minister mag er best van uit gaan, dat hij over vijftig jaar aan de JVeaerlandse oudere kiezers geen bij zondere voorlichting over het gebruik van de stemmachines meer behoeft te geven. Dan zijn wij er echt wel aan gewend. (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Kardinaal Ottaviani heeft deze week met evenveej woorden gezegd, dat het excom- municatiedecreet van 1949 nog vol ledig van kracht is, op grond waar van iedere gelovige die in welke vorm dan ook steun verleent aan het communisme ,ispo jure' ge ëxcommuniceerd is. Op het moment waarop we dit schrijven is het te vroeg om reac ties te kunnen melden. Bovendien is de grote vakantie begonnen en iedereen is buiten'. Dit zal gros so modo duren tot een week na 15 augustus, Maria Hemelvaart, de dag die voor de Italianen als de vakantie bij uitstek geldt: „Ferragosto". Om die reden is het onmogelijk om reacties te verne men. Het parlement is al sinds enkele we ken op reces, de ministerraad sinds en kele dagen. De kranten melden naarstig, waar de diverse ministers en partyleiders zich bevinden om koelte te zoeken bui ten het waanzinnig hete Rome. Meren en bergen en kusten en een zeldzame uitzon dering in het buitenland. De vraag doet zich dus voor, waarom kardinaal Otteviani juist dit ogenblik koos voor verklaringen inzake de onver anderde houding van de Kerk ten aan zien van het communisme. Vast staat in elk geval, dat hij sprak na overleg met de paus en zeer waarschijnlijk zelfs op ver zoek van de paus. Wij zouden het niet durven verantwoor den als we zeiden, dat deze hernieuwde en extreme standpuntbepaling van de H. Stoel alleen en uitsluitend voor Italië geldt, maar het is wel duidelijk, dat de huidige zorgwekkende politieke ontwik keling in dit land het hoogste gezag van de Kerk ertoe heeft gebracht om ander maal zo streng op te treden. Men weet hier maar al te goed met welk een diepe bezorgdheid de paus persoonlijk de toe nemende dreiging van het communisme in Italië gade slaat en er gaat dan ook nauwelijks een week voorbij of hij spreekt erover, rechtstreeks of bedekt, maar altijd uitermate duidelijk. Nu is het van belang erop te wijzen, dat de veelbesproken centrum-links coalitie, die Italië regeert, hier weinig of niets mee te maken heeft. De grootste partner van de christen-democratische partij zijn de zgn. Nenni-socialisten. Trouwens: Nenni zelf is vice-premier. Er moet dus een dui delijk onderscheid worden gemaakt: Nenni persoonlijk is een verklaarde atheïst en marxist, maar hij is (het begon met de opstand in Hongarije in het na jaar van 1956) anti-communist. Van zijn kant dreigt beslist geen gevaar. Wel echter van de zijde van de onge- telden voornamelijk intellectuelen, industriëlen, zgn. progressieve katholie ken, enz. ..die zo al niet regelrecht communist zijn, dan toch op onverant woordelijke manier het communisme in al zijn uitingsvormen en mantel-organi saties steunen. Onverantwoordelijk, maar verre van onbegrijpelijk, omdat deze lie den volop profiteren van de onbegrensde financiële en politieke invloed van de communistische partij; op een enkele uit zondering na zijn alle vooraanstaande schrijvers en dichters en geleerden uit gevers en top-mensen in de filmwereld, alsmede de eigenlijke leiding van de radio en t.v. (staatslichaam) ofwel open lijk ofwel cryptocommunist. Het zou ob- soluut onmogelijk zijn een lijst samen te stellen, maar het is niet gering en het neemt dagelijks toe, naarmate de groot ste partij in het land, de Democrazi# Cristiana, meer en meer blijkt gecompro mitteerd door miljardenschandalen, die de onrust en het wantrouwen Van week tot week doen toenemen. Het is de grote ellende van het naoor logse Italië, dat er ten aanzien van deze „partij van de katholieken" (een nonsens- term in een katholiek land overigens) in derdaad geen alternatief bestaat. Geen democratisch alternatief wel te verstaan, want het communisme kan niet in dit licht worden gezien. Het is de grote ellende, dat Italië niet een grote sociaal-democratische partij kent die ofwel als coalitie-genoot maar liever als alternatief zou kunnen funge ren en alsdan een machtige corrigerende factor zou vormen ten aanzien van de hand over hand toenemende corruptie binnen de kringen van de machthebbers (christen-democraten), die zich mede vanwege de openlijke'steun van het Va- tikaan onschendbaar en onaantastbaar voelen. De geschiedenis van het Italiaan se socialisme, sedert zijn begin zeventig jaar geleden, is een lange, eentonige se rie van onderlinge ruzies, van splitsingen en afscheidingen, van interne conflicten. Als ooit ergens het socialisme heeft gefaald, dan moet het toch wel in Italië zijn. Nu er een zeer kritiek najaar voor de deur staat, heeft de H. Stoel gemeend zijn strenge veroordeling-waarschuwing op nieuw te moeten herhalen. Het partij congres van de Nenni-socialisten en dat van de communisten, die maar liefst zichzelf willen ..opheffen" en 'n all-round „democratische arbeiders-beweging" wil len oprichten (zonder de naam commu nistisch") en tenslotte het feit dat prak tisch niemand nog gelooft dat het hui dige kabinet de kerstdagen zal halen kortom: de gemakkelijk te voorspellen politieke beroeringen tegen een woelige achtergrond van gestadig toenemende stakingen, maken de vooruitzichten zo onzeker (en vervroegde verkiezingen zo waarschijnlijk), dat het nauwelijks kan verbazen, dat de Kerk opnieuw de gelo vigen van Italië zo nadrukkelijk waar schuwt tegen het communistische gevaar en de allerzwaarste straf, de excommuni catie, als nog steeds van kracht ver klaart. Of dit nog enig resultaat zal boeken, ge zien de welhaast totale vervlakking en onverschilligheid, zal ongetwijfeld het komende najaar leren. LONDEN (UPI) Vijf man hebben gisteren bij een bliksemoverval op een juwelier in het centrum van Londen voor 60.000 pond aan juwelen buitgemaakt, dat is ruim 600.000 gulden. Ooggetuigen zagen de overvallers met bijlstelen het personeel van de firma Gos- schalk in Motcomb Street een achterka mer binnendrijven, terwijl de glazen toon- kasten werden geplunderd. De overvallers vluchtten in een bestel auto en stapten later over in een perso nenauto. Een politieagent dwong de bestuurder van een Jaguar met nummerplaten van het corps diplomatique de jacht op de overvallers in te zetten. Ook tientallen voorbijgangers en winkeliers trachtten zonder succes de rovers aan te houden. Juwelier Gosschalk heeft zijn clientèle onder de beste kringen in Engeland onder wie prinses Margaret en lord Snow- don. (Advertentie) BAKER, CALIFORNIE (UPI) Een vrouw uit Californië heeft woensdag verteld hoe haar 12 jaar oude dochtertje in een woestijn bij een temperatuur van 49 gra den Celcius is omgekomen, toen het gezin pech kreeg aan de auto en het meisje in paniek wegrende. De moeder vertelde dat ze het meisje niet achterma durfde gaan, omdat ze haar drie andere kinderen niet in de steek wilde laten. Ze zagen het meisje ongeveer anderhalve kilometer verder langs de weg liggen. Het gezin was op weg naar de Oro Fino mijn, 21 km ten zuidwesten van Baker, toen ze waarschijnlijk de verkeerde weg ingeslagen zijn en ergens bleven steken. Het lichaam van het meisje lieten zij achter. Vervolgens liepen ze naar de hoofdweg, waar een vrachtwagenchauffeur hen oppikte en naar Baker terugbracht. JERUZALEM, (UPI) Dr. Rolf Pauls de eerste Westduitse ambassa deur 'in Israël, heeft bij zijn aankomst in Tel Aviv verklaard: „Ik ben hier met slechts één enkele gedachte gekomen, n. I Duitsers en Joden leven in de schaduw van een afgrijselijk verleden, dat niet kan en niet mag worden ver geten, maar onze generatie moet geza menlijk de wegen banen naar een toe komst van vrijheid, vrede en rechtvaar digheid. „In deze geest", aldus dr. Pauls, „zal ik mijn uiterste best doen hechte banden te smeden tussen Duitsland en Israël. Ik zal alles doen om de Duitse en Israë lische jeugd tot elkaar te brengen, opdat zij elkaar zullen leren begrijpen", zo zei hij. NICE, RIVIèRA Een liuwellük in bi kini voor de 22-jarige Dominique De- signoux. De 24-jarige bruidegom al even passend uitgedost. Alleen de bruidssluier en de hoed zijn traditio neel. Gemeld wordt, dat alle gasten by de plechtigheid overeenkomstig wa ren gekleed. 1RANKFORT (UPI) In het Ausch- witz-proces zal aanstaande donderdag vonras worden gewezen, zo is meegedeeld pSSït?®?8 Ho{meyer. president van de Frankforter rechtbank waar 20 voormalige nazi s terechtstaan. Men had eerder de verwachting uitge sproken dat aanstaande woensdag uit spraak zou worden gedaan. Het proces, dat op 20 december 1963 werd begonnen, is het langste dat tot nu toe in West-Duitsland is gevoerd BEIROET (AFP) Het Libanese dagblad „Al Hajat" heeft gisteren ge meld dat afgevaardigden van de elkaar bestrijdende koningsgezinden en repu- Advertentie) Sinds '64 de succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig cent! UJ zY NEERLANDS 6H001& blikeiuen in Jemen tot overeenstemming zijn gekomen. De voorwaarden voor het bereikte akkoord worden nog niet be kendgemaakt, om te voorkomen, dat hierdoor de onderhandelingen tussen president Nasser en koning Feisal van Saoedi-Arabië zouden worden bemoei lijkt. Volgens ,,A1 Ha jat" zou het volgende overeen zijn gekomen: 1 er komt een mohammedaanse staat Jemen. 2 De Egyptische troepen in Jemen zul len worden teruggetrokken. 3 Het Jemenitischc volk zal in staat worden gesteld zich vrijelijk over zijn politieke toekomst uit te spreken. 4 Er komt een opperste raad, die de functie van staatshoofd zal uitoefenen. 5 De wetgevende macht komt te berus ten bij een adviserende raad. 6 Een ministerraad zal de uitvoerende macht uitoefenen. 7 Jemen zal in zéven provincies worden verdeeld, die een zekere mate van zelf bestuur zullen krijgen. Het gezaghebbende Egyptische dagblad ,,A1 Akbar" meldt, dat president Nasser en koning Feisal spoedig bijeen zullen komen ter bespreking van de Egyp- tisc'h-Saoedi-Arabische betrekkingen, De ambassadeur van Saoedae-Arabië in Kairo, is met een boodschap van presi dent Nasser voor koning Feisal naar Saoedi-Arabië vertrokken. Op Seven Seas MIAMI (UPI) De Amerikaanse re gering heeft de Cubaanse zeeman Rober to Ramirez formeel beschuldigd van pi raterij en moord op vijf. bemanningsle den van de bananenvrachtboot „Seven Seas". Van de Seven Seas wordt nog steeds één bemanningslid vermist. Men neemt aan, dat hij tijdens de moordpar tij van Ramirez over boord is geraakt en verdronken. Pauls bleek niet bereid te antwoorden op vragen van journalisten. Hij zegde toe dit te zullen doen zodra hij zijn ge loofsbrieven heeft overhandigd. Een vrouiw, die zei vier en een half jaar in het nazi-vernietigingskamp Ausch witz en in andere concentratiekampen te hebben doorgebracht, stond met haar twee jonge kinderen tegenover het sta tionsgebouw van het vliegveld Lydda toch Pauls (of de foto in het midden) aan het woord was. Op de weg naar het vliegveld waren geen demonstranten te zien. Ook wer den geen spandoeken of anderszins aan gebrachte leuzen gezien. (Van onze correspondent) BERGEN Voor de tweede maal binnen enkele daigen is een kind ver dronken in de Noordzee bij het strand van Bergen aan Zee Het Alkmaarse meisje Armemieke Putter werd op de dag, dat zij haar 13e verjaardag vierde, vooroverliggend in het water aangetrof fen. Het meisje was met enkele vrien dinnen naar het strand gegaan. Haar vriendlinnen hadden haar nog niet ge mist, toen een Duitse badgast het meis je liggend in het water opmerkte, juist tegenover het huisje van de reddings brigade. Hij heeft het drenkelingetje bij de reddingsbrigade gebracht waar ijlings opgeroepen Duitse logerende artsen eer ste huilp verleende en alle mogelijke mid delen toepasten om het leven weer op te wekken. Dit mocht echter niet meer baten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Door een onbekendt oorzaak is een deel van de bouwput .van de IJ-tunnel ondergelopen. Met i enorm geweld stroomde het water door j een nog niet gelocaliseerd lek naar bin- nen. Zelfs een dragline werd meege- sleurd. Er bevonden zich geen arbei ders in de put, zodat zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. Hoe groot de schade is, kan nog niet worden begroot, omdat er thans onge veer vijf meter in het ondergestroomde deed tussen binnenhaven en dijkgracht staat. Men zoekt koortsachtig naar het lek. Pas als dit gevonden is kaai het water worden weggepompt en de schade worden opgenomen. Met nadruk ver klaart de dienst publieke werken van Amsterdam, dat er aan het tunnelseg ment zelf, dat ter plaatse van de bouw put reeds onder de grond zit, geen en kele schade is aangericht en dat de bouw van het kunstwerk dus geen ver traging zal ondervinden. Een geluk is, dat het deel van de put, waarin wordt gewerkt aan de bouw van het zuidelijk ventilatie-gebouw, is drooggebleven. Wel ons taut vertraging in het dichten van de buitenkant van de voegen, die de tunnel-caissons verbinden. Met dit werk was men namelijk in de put (die vroeger gediend heeft voor de construc ties van de caissons) juist bezig. Invloed heeft dit echter niet, omdat de voegen aan de binnenkant reeds waren gedicht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het bestuur van de ver eniging tot het houden van nationale vee- en paardententoonstellingen en con- coursen-hippique, heeft bij monde van de voorzitter verklaard, dat een van de be langrijkste initiatieven de Utrechtse Paardendagen bij de Utrechters, met name de stedelingen, minder populariteit geniet dan voor een dergelijke manifes tatie acceptabel is. De Utrechtse Paar dendagen, die dit jaar op 19. 20 en 21 augustus worden gehouden en wel voor de 37e maal, dienen meer goodwill te winnen by de Utrechter. Om dit te be werkstelligen is aan het gebruikelijke tweedaagse programma een vooravond toegevoegd, die een spectaculair karakter zal dragen. Het harmonieorkest Utrecht zal een muzikale show geven, de beste jeugdspringruiters komen in het zadel, terwijl een Parijs springconcours voor de spanning zal zorgen. Het concours-hippique in Utrecht staat landelijk bekend als een van de beste evenementen in het vlak vari de Neder landse hippische sport. De belangstelling voor deze manifestatie neemt toe. De Utrechtse Paardendagen zijn nog nooit zi vroeg gehouden. Oorzaak hiervan is. dat de Irenehal niet in september, noch in oktober verhuurd kon worden, en de paardendagen per se vóór 28 augustus hun beslag moesten krijgen, aangezien Groningen op die datum een belangrijk concours houdt en vele paarden nodig De uitbreiding van de oorlog iri Vietnam heeft geen overbrugging van de kloof tussen China en Rus land tot gevolg gehad, maar blijkt deze zelfs onherstelbaar verbreed te hebben. Een duidelijk bewijs van de nog steeds bestaande vijandschap tussen de twee communistische riva len werd onlangs geleverd op het congres van de Roemeense commu nistische partij. De Chinese secretoris-generaal Ten Hsiao Ping gedroeg zich toen grof tegenover de Russische partijleider Leonid Breznjev door niet de hof felijkheid op te brengen met de an dere afgevaardigden op te staan en te applaudiseren voor Breznjev's op roep tot eenheid onder de commu nisten- Ook deden irn Boekarest ook nog onbevestigde berichten uit betrouw bare bron de ronde, dat de Chine zen een Russisch verzoek hadden af gewezen om in de Chinese provin cie Sinkiang voorraadbases aan te leggen om het vervoer van Russisch militair materieel naar Noord-Viet- nam te vergemakkelijken. De Chinezen hebben met tegenzin ingestemd op een aan strenge be perkingen onderhevig vervoer van Russische voorraden via de Trans- siberische spoorlijn en do verbinding via Buiten-Mongolië. Tegelijkertijd beschuldigden zij de Russen ervan „vrekkig" te zijn in de hulpverlening aan Noord-Vietnam, na eerst met de Verenigde Staten overleg te heb ben gepleegd over die hulpverlening. Westerse diplomaten, die onlangs MAO TSE TOENG „schuldig aan breuk.... van een bezoek aan Peking zijn te ruggekeerd. omschreven de Chinese houding als,,hoe slechter het in Viet nam, gaat, des te beter." Volgens deze diplomaten tracht de de Chinese propaganda munt te slaan uit de voorstelling van de zaken, als zou een socialistisch „broederland" vernietigd kunnen worden zonder dat de Russen hiertegen veel kunnen ondernemen. "Jullie Amerikanen doen je best om ons in de armen van de Chinezen te drijven", zo merkte een Russische journalist onlangs op toen de Ame rikanen bombardementsvluchten op Noord-Vietnam gingen uitvoeren, jul lie schijnen graag de Russisch-Chi- nese eenheid te willen herstellen", zo voegde hij er sarcastisch aan toe. Wat de Russische journalist ver gat op te merken was, dat de Chine zen Vietnam als exclusief behorende tot hun invloedssfeer beschouwen en dat Russische aanwezigheid in dat gebied voor hen uitermate onwel kom is. Dat er geen verzoening tussen Mos kou en Peking is gekomen sinds de vail van Kroestjev vorig jaar oktober heeft niet aan het Kremlin gelegen. Breznjev en premier Kosygin heb ben als roependen in de woestijn de Chinezen opgeroepen de polemiek te staken, een conferentie te houden om de ideologische geschillen uit te pra ten en een gezamenlijk plan voor Vietnam op te stellen. De Chinese reactie was snel en uniform: de Russen verraden het Marxisme en spannen samen met de Verenigde Staten om de wereldheer schappij te verwerven, zo beweer den zij. Het nationalisme een verschijn sel, dat de marxisten steeds onder schat hebben blijkt getriomfeerd te hebben over het communistische internationalisme. Kleinere landen als Roemenië heb ben in de Chinese onverzoenlijkheid een aansporing gevonden een eigen nationale vorm van communisme te scheppen. Niet alleen het vroeger zo hechte communistische blok is ver- 1 scheurd, ook in vele niet aan de re gering zijnde communistische par tijen doen zich scheuringen voor- De tijd is aangebroken om zich af te vragen of er nog wel sprake is van een communistisch blok. heeft, om het eigen publiek niet tekort te doen. Hoogtepunten van het programma in Utrecht zijn: het concours van de jeugd springruiters (24 beste Nederlanders strijden dan in een selectiewedstrijd voor de Europese jeugdkampioenschappen in Italië), de nationale warmbloedpaarden- keuringen en de keuringen van het Ne derlands Fjordenpaardenstamboek vrij dagmorgen, het nationaal kampioenschap aangespannen warmbloedhengsten volgt onder meer 's middags evenals het défilé. Zaterdagmiddag sluit 'n veelzijdige paar- denshow op het aantrekkelijke program ma aan met als hoogtepunt het nationaal kampioenschap voor tandems. De vrijdag biedt ook het typisch Utrechtse nummer, de wedstrijd eenspannen tuigpaarden. ge reden door dames. Samenvattend kan gezegd worden, dat op de Utrechtse Paardendagen worden aangevoerd: fok- en handelspaarden, zo wel van Gronings als Gelders type, half- bloedpaarden, Shetlandponys, fokhan- dels- en slachtrunderen, varkens, scha pen en geiten. Voor de keuring van paar den woidt een speciale keuringsbaan in gericht. De Utrechtse Paardendagen wor den dit jaar verrllkt met een show van landbouwwerktuigen en landbouwpro- dukten. Vanzelfsprekend is deze agrari sche show en de winkelstraat van de Utrechtse Tentoonstellings Vereniging voor het tweede jaar in de Irenehal nog beperkt, van omvang. In deze tentoonstel lingsruimte worden in de middaguren van vrijdag en zaterdag circa 20.000 men sen verwacht. Het bestuur van de Utrechtse Paarden dagen hoopt bijzondere eer in te leggen met een exclusief shownummer, dat de titel „Heden en Verleden" draagt. Vier mailcoaches zullen ten volle getoond worden met het doel verscheidene tijds beelden op te roepen. In de eerste coach zullen „moderne" mensen plaats nemen, daarachter volgen vier ruiters en vier amazonen de tweede coach biedt een jachttafereel, de derde brengt de tijd van Louis Seize tot leven, de vierde beeldt de Rococostijl uit en een tilbury (de bruiloft van Kloris en Roosje) en een Jan Ple zier sluiten de rij. Voor de best verzorgde groep wordt een prijs beschikbaar ge steld. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 7