uiting errein BAARLE NASSAU BELEEFT DE BENELUX IN PRAKTIJK benelux Wiboo haalt U er uit DON Vervuiling van water en lucht in Bergen op Zoom ons blijkt dat het Grote vraag naar pruimen, maar aanvoer valt tegen SPELDJE GRATIS ;is van Gent tiemuiden wil nvulling uit •mecntefonds kilometers aangeboden de prijs van „gewone" EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen TOVERWOORD BEGRIP Sar nie™08™ n,den' maar OP het i.v.m. verkiezingen Volgend jaar eerder vissen TUburgse gewonde na zes dagen overleden DOW neemt deel aan kankeronderzoek Goede prijzen voor kwalileitsvrucht VRAGEN AAN B. TILBURGSE WERD MISS TOERIST IN GOES ilaublafl pc Stem Leerzaam Krediet-faciliteiten voor personeel der gemeente Axel HAAG (ANP) Het eerste ka» cle heer Geuze (C.H-U.) heeft ster van Binnenlandse Zaken ijke vragen gesteld over het ver» ti de gemeenteraad van Arne» om een aanvullende bijdrage gemeentefonds ter dekking van ven die deze gemeente aan het p Walcheren moet doen, voort- uit de toewijzing van de wegen dom, onderhoud en beheer, vel dit verzoek dateert van 28 64 is tot dusverre hierover nog list. Door het uitblijven van een beslissing heeft de gemeente» straatibclasting moeten verhogen ot 10 procent en de grondibelas» 10 tot 30 procent, n andere gemeenten op Wailc'he» de overdracht van de wegen aan [schap wel een aanvullende uit» uit het gemeentefonds is ver- raagt de heer Geuze de minister afzienbare tijd een gunstige be te nemen op het verzoek van de n de gemeente Arnemuiden. zo- rechtsongelijkheid tussen de Wal- e gemeenten wordt weggenomen. (Advertentie) rimnnd een auto aanschaft, wordt sument van kilometers. Hij zal af- wat hem voor welke kilometer- D'ooden wordt aan ruimte, comfort, d enz. Veel verschil zit daar door liet in. Wie een bepaalde km-prijs .chten heeft, kan slechts kiezen uit perkt aantal wagens in een be- prijsklasse. Er is echter één uit ing, een zeer spectaculaire uitzon- Die nl. yan plan is ca. 30.00 km ir te rijc'en kan kiezen uit enkele ;den wagens van 7000 a 8000 gul aar er komt ook een grote luxu- lassewagen van de dubbele prijs uw bereik. Dat is de Mercedes- liesel. groot en representatief, maar i km-prijs, gelijk aan die van bo- icmde bescheiden benzinewagens, c ambitieuze automobilist die re- kan. is het een uitgemaakte zaak: ;t de luxe-kilometers van de Mer- 3enz Diesel. U ook? Sel 01600-30950, cv Van Dongen-Jonkers BREDA of OiiTO2255 laler Gi-iage ,,'t Westen", OOSTBURG en proefrit Deze dealer zal u bo- gaarne uitleggen hoe u eventueel Ichaffingsprijs kunt spreiden. Bij rcedes-Benz Diesel gaat de cost baet uit maar als u hem een- TLLBL'-IG -- Praktijkdiplama ucien de heer G. C. Lepoeter te zaterdag 14 augustus. Hans- ..„i en 16.38. Tcrneuzen: 3.45 en Vlissingen: 3.19 en 15.29, Wemel- 5.12 en 17.24. en. 4.31 CU ZEN «r 20 uu. Hij, haar en de harem, iar. ACHT 'lapdorp 19.30 uur Schietlng. ;i rg 1 20 uur Hochzeitsnacht im Para- a.l. 'lburg 20 uur Liever nog geen bloemen/ ,ro 19.30 uur The Goldrush, a.L ingen i »r 20 uur Warenhuis op stelten, a.l. mbra 20 uur Irma.la Douce, 18 j- d 20 uur Irma la Douce, 18 j- ster'/ \'pe e Huis 15 uur Kermisschieting. m Teil 15 uur Schieting. >orpe pers 19 uur Dansen. splein 14.30 uur Opening fancy- .ir Prijzen schieting. e Cock 18 uur Seriekaarting. Centraal 19.30 uur Dansen. nbenrs 15 uur Amusementsmuztek- jnge Dijck 19.30 uur B'eket. ACHT e Bock 15 uur Schieting. x'zen m1 ►r 20 uur Hij, haar en de 5URG Para- 20 uur Hochzeitsnacht inn a.l. ends 14 uur Schieting Jacoba van id 19 uur Irma la Douce, 18 J» •lburg 20 uur Liever nog geen bloem tro 19 en 21.15 uur The Goldrush, ingen nü >r 19 en 21.15 uur Warenhuis «i mbra 20 uur Irma la Douce, 18 tens •rijfeesten. 7pVi. uur Gebouw De Uitkomst. zev eunie. uur Ontvangst gemeentehui*' uur Rondvaart Westerscheiae- ur Bloemencorso. ,.„r0. uur Concerten en amusement*!» ima's. uur Taptoe. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wij hier in Baarle- Nassau", zegt burgemeester F. de Grauw van dit internationaal be kende enclavedorp, „wjj beleven de Benelux in praktijk. Helemaal en goed. Bjj ons blijkt dat het kan." Zo'n uitlating lijkt op maat ge sneden te zijn voor een toeristische folder, maar in werkelijkheid is ze ook bijna helemaal waar. Meer nog dan voor de andere. gewone' grensgemeenten, die over het al gemeen de eerste en echte belijders van de Benclux-gcdachte zijn, gaat ze op voor Baarle-Nassau, dat nu eenmaal een unieke positie in ons land inneemt. Die unieke positie is slechts voor een deel te danken aan het feit, dat Baarle- Nassau aan acht Belgische buurgemeen ten grenst. Dat zijn Baarle-Hertog, Meer- le, Minderhout. Hoogstraten. Wortel, Turnhout, Weelde en Poppel. Dé attrac tie van Baarle-Nassau is echter, dat het grondgebied van deze gemeente niet min der dan eenendertig Belgische eclaves omvat, stukjes of stukken België dus die helemaal ingesloten liggn in Neder lands gebied. Deze merkwaardige situa tie. die een regelrechte en onvervalste erfenis is uit de tijd dat de geschiedenis van de Lage Landen nog maar tot de middeleeuwen was gevorderd, heeft in hot nog jonge verleden menigeen tot fantastische dromen gebracht. Dromen over wetsontduikingen die veel geld kun nen opbrengen. Als burgemeester De Graauw achter zijn bureau zit en over zijn gemeente vertelt dan fantaseert hij niet. Hij kenit de praktijk van het en clavedorp al vele jaren. Hij kan over tal van incidenten praten die het naver tellen waard- zijn, maar weinigen weten beter dan hij, dat er in de beide Baarles twee wetten heersen: de Nederlandse voor het Nederlandse gebied en de Bel gische voor Baarle-Hertog. En volgens die wetten moet er nu eenmaal geleefd worden, al vraagt de praktijk dan ook vaak om een soepele toepassing. Tn Baarle-Nassau en wederkerig geldt dat natuurlijk ook voor Baarle-Her tog spitsen alle vraagstukken van een grensgemeenten zich toe. Tenslotte houdt de infra-structuur, waar we te genwoordig zo de mond van vol hebben, niet bij de grenspalen op. Trouwens, al was dat wel zo, dan was het in de Baar les nóg een moeilijke zaak, want daar staan eenvoudig geen grenspalen. Maar over die infra-structuur. Een mooi voor beeld daarvan is het uitbreidingsplan Baarle-Nassau noord, dat al sinds enkele jaren in voorbereiding is en binnenkort ter inzage zal worden gelegd. Wie er de kaart van ziet vindt daarop drie witte plekken: drie Belgische enclaves, die tot nu toe weinig opvielen omdat ze als ak ker tussen de akkers niet afsteken bij de omgeving. Nu er voor 't gebied waar- in ze Liggen echter een uitbreidingsplan gereed ligt wordt dat anders. Want dat uitbreidingsplan betreft uiteraard alleen het grondgebied van Baarle-Nassau. Je kunt echter niet in een uitbreidings plan. waarin straten worden aangelegd en huizen gebouwd, zo maar drie stuk ken akker laten liggen. Burgemeester Pe Grauw heeft dus de geijkte proce dure gevolgd. Hij heeft contact gezocht met zij,, Belgische ambtgenoot en een maand later had de urbanisator die voor Baarle-Hertog werkt de tekening van Baarle-Nassau keurig aangevuld „Een maand later", benadrukte burgemeester Pe Grauw veelbetkendend „In die tijd was het plan getekend en goedgekeurd. En dan moet je weten dat wij voor het Nederlandse deel van het plan al enkele jaren aan het werk zijn". Overleg blijkt telkens weer het tover woord te zijn als er bestuurlijke proble men opgelost moeten worden die 'n Ne derlandse en een Belgische gemeente ra ken. In Castelré, een gehucht dat twaalf kilometer van het moederdorp Baarle- Nassau verwijders ligt en dat voor wat de kerkelijke indeling betreft tot de Bel gische parochie Minderhout behoort, moest 'n nieuwe brug komen. De oude was 2eter m breed. Met het oog op het toenemende verkeer moest de nieuwe ze ker zes meter breed worden. Waar het tuer een brug precies op de grens be- trett moest „internationaal" overleg weer de oplossing brengen. En bracht die ook. De brug wordt zes meter breed. Voor zover het van de plaatseliike au- r l\ iCn a®lanSt zijn er weinig moei- Ulkhedea En het blijft goed gaan als ook de hogere overheden, zoals dat trouwens ook wel het. geval is, begrip hebben voor de merkwaardige situatie van twee ineengevlochten staten en ver trouwen op het inzicht van de plaatse- bjke autoriteiten. Wat moet je bijvoo?- kant vaner3 ""f heJ geVal dat aan Sf' da straat een fiets volgens staan enr!an rfe we'«evin® "P slot moet S e a?d-ere 'Bolgiscrel kant n et. En wat moet je met twee fietsers na0aSPe?kaa?mo»and??a we«Eodeelte wéi twee notarisen en twee voetbalvereni' gingen, samen één harmo^L de ^ar"- (Van onze parlementaire redactie) t HAAG Minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) is van plan volgend jaar de opening van het vissei- zoen enkele dagen te vervroegen omdat °P de aanvankelijk vastgestelde'datum woensdag 1 juni, de gemeenteraadsver: Ki&zingen gehouden worden. De rege ring vreest kennelijk, dat de combina- rliVJ1 visvreugde en stemplicht moei- D.lKneden zal opleveren. Dit staat te le zen in minister Smallenforoeks memorie van^ antwoord op het wetsvoorstel tot wijziging van de kieswet. De bewinds man van Binnenlandse Zaken zegt daar na ook er weinig voor te voelen de ka merverkiezingen vóór half mei te orga niseren om, zoals voorgesteld was, een nieuwe regering te laten meewerken aan de door haar op prinsjesdag in te dienen begroting. Daarvoor duurt een kabinetsformatie hier te lang. meent de heer Smallenbroek. Dan zou de nieuwe regering al in maart in functie moeten zijn en zouden de verkiezingen al in de cember gehouden moeten worden het geen onmogelijk is. monie St.-Remie, genoemd naar de pa troon van de Belgisch-Baarlese paro chie, gesierd met een Nederlandse ko ninklijke erkenning, gehuisvest in net Belgische patronaat en in het bezit van een „internationale" j eP "5 Als er feestdagen zijn vieren de beicte Baarles die samen. Maar hoe laat Ban dan het feest beginnen? Op het Ne derlandse gedeelte mag een harmonie op zon- en feestdagen niet uitrukken feiten, meningen, commentaren die nu eenmaal anders ligt dan waar ook in Nederland. Diezelfde situatie heeft érvoor ge zorgd, dat Baarle-Hertog meedoet met de Nederlandse waterleiding, dat Baar le-Nassau Belgische riolering heeft, aan gelegd met Belgische subsidie, en mee- profiteerd van de zuiveringsinstallatie van Baarle-Hertog. Uniforme straatver lichting hebben de beide Baarles niet. De Baarle-Hertogse straten worden nog altijd gesierd" door betonnen masten van det bovengrondse elektriciteitsnet, terwijl de Nederlandse stroomkabels on der de grond lopen en daardoor uiter aard veel minder kwetsbaar zijn. Er zijn echter behalve de huisnummer - 't Kempische landschapp onbenut liggen althans voor het toerisme. Door contact met de Belgische belastingdienst en met behulp van de streek-VW Breda en de AN.W.B. reeft burgemeester De Grauw al getracht daar verandering in te krij gen, maar tot nu toe zonder succes. Alles bijeen echtei is burgemeester De Grauw van mening, dat het gemeente- lijik grenscomité zó goed werkt, dat men de Benelux in optima forma kan spreken. Veel wijzigingen zou hij zich niet wensen, ook geen uitbreiding, van zijn bevoegdheden, omdat hij vreest dat hij daardoor op het terrein van ander mans bevoegdheden zou komen. ,,Als je hiier rond kijkt"f zegt hij, ,,kun je zien bordjes en de lichtmasten nog wel enke le verschillen, die mogelijk op het eer ste gezicht minder in het oog lopen, maar die voor de bewoners van Baarle-Nas sau ergeniswekkend zijn. Zo slaat het de Belgische winkeliers in Baarle-Hertog vrij om naast hun goedkopere sigaretten en chocolade uit België ook Nederlandse artikelen in te slaan en te verkopen. De Nederland se winkeliers zijn echter gebonden aan waren uit het eigen land en iuist daar door zien ze menige toerist aan hun deur voorbij gaan en bij de Belgische buurman binnen stappen. Een ander bezwaar is het verbod van Belgische zijde om over andere dan de officiële grenswegen per auto van Ne derland uit het Belgische in te trekken. Daardoor is het bijvoorbeeld voor Ne derlandse toeristen slechts mogelijk om over de grote weg naar Turnhout te rijden, terwijl de prachtige wegen door BURGEMEESTER F. de GRAUW ....volop Nederlander zolang er nog kerkdiensten gaande zij in België geldt die beperking niet. Stukjes straat overslaan is voor een harmonie nu eenmaal niet mogelijk. Welnu, dan is het moment aangebro ken om d© wet soepel toe te passen, aangepast aan de plaatselijke situatie, TILBURG In het St.-Elisabeth-zie- kenihuis in Tilburg is de 31-jarige me vrouw A. van Kuik - Peyen uit Tilburg overleden. Zij werd vorige week ernstig gewond, toen de door haar 34-jarige echt- genoot bestuurde personenauto op de Ringbaan-zuid tegen een vrachtauto reed bij het linksaf slaan. De man werd toen op slag gedood. Het echtpaar laat zes kinderen ach ter. van wie het oudste dertien en het jongste een jaar is- DEN HAAG Dow heeft met het Amerikaanse Departement van Volksge zondheid een contract afgesloten voor onderzoekwerkzaamheden ter bevorde ring van de kankerbestrijding. Het project betreft de ontwikkeling van nieuwe methoden voor de bescher ming van laboratoriumpersoneel. dat zich met het virus-onderzoek bezig houdt en het voorkomen van zgn. kruis- besmettingen bij proefobjectem. Het onderzoek wordt uitgevoerd in de laboratoria van Dow's Pitman-Moore Division te Zionsville en vormt een on derdeel van een algemeen onderzoek naar het verband tussen virussen en kanker w-o. leukemie, waarvoor het Amerikaanse instituut voor kankerbe strijding een bedrag van 10 miljoen dol lar beschikbaar heeft gesteld. In de laboratoria te Zionsville wordt ge durende een aantal jaren medisch speur- en ontwikkelingswerk verricht. Zoals bekend, is daar ook het nieuwe mazelenvaccin „Lirugen", ontwikkeld. hóe de Benelux zou kunnen werken- Wij moéten nu eenmaal wel en daardoor kan het ook. En ondanks deze nabuurschap, ondanks het feit dat Nederlandse jon gens met Belgische meisjes trouwen en omgekeerd, zijn de Nederlanders hier volop Nederlander, meer misschien en bewuster dan in het midden van het land. Evengoed als de Belgen hier fanatieker Belg zijn". (Van onze correspondent) KAPELLE Het begint pruimentijd te worden in Zeeland. Reeds enkele we ken is dit produkt te koop op de vei lingen van Goes en Kapelle-Biezelinge. maar het ging tot nu toe meestal om betrekkelijk geringe hoeveelheden. Op het ogenblik zijn de aanvoeren van deze sappige zomervruchten nog niet groot, maar de eerstkomende tijd zal er toch dagelijks wel een redelijk kwan tum te koop zijn- in Zeeland. Zo druk als in jaren met een normale oogst zal het echter niet worden. Op de meeste bedrijven valt de pruimen. oogst namelijk sterk tegen. De grootste aanvoer van pruimen heeft de veiling in Kapelle-Biezelinge. Onder normale omstandigheden zouden hier dagaanvoe- ren moeten zijn van ten minste 50 ton pruimen, maar met 20-25 ton is het hier thans bekeken. Ook elders in het land is het niet anders; overal vallen de aanvoeren tegen, omdat na de bloei de vruchtzetting niet heeft plaatsgevonden overeenkomstig de verwachting. Voor enkele vroege rassen die in Zeeland tamelijk veel worden geteeld, is er naast de slechte vruchtzetting nog bijgekomen, dut de kwaliteit door het aanhoudende slechte weer ongunstig beïnvloed is. Pruimen hebben zon en warmte nodig. Dat is er nu en daarom wordt thans de aanvoer dagelijks van betere kwa liteit. De vraag naar pruimen is opnieuw zeer groot dit jaar en omdat overal het aanbod tegenvalt, worden er voor de goede kwaliteiten stevige prijzen betaald. Voor de telers kunnen deze, in de ogen der consumenten, dikwijls vrij hoge prijzen de teelt echter niet goed maken, omdat ze te weinig kilo's oogsten. Voor de handel is hef ook geen gemak kelijk pruimenseizoen. Er kunnen er genoeg worden verkocht, maar ze zijn niet te koop op de veilingen. Zo is het (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Fractievoorzit ter D, Nypels van de Ka.th. Stads Partij alhier heeft zich tot het college van b. en w. gericht met een aantal vragen betreffende de water, en luchtverontrei niging die veroorzaakt wordt door rook en afvalwater van de Zuid Nederlandse Spiritusfabriek alhier. De heer Nijpels wijst er in zijn vragen op dat uit de schoorsteen van de spi ritusfabriek een dichte asxegen over de stad neerdaalt, die schade en hinder ver oorzaakt aan auto's, verf van huizen, kleding en schepen. Voorts stelt hij vast, dat het afvalwater van de fabriek zwaar verontreinigd is, een verpestende stank verspreidt en grote schade aan schepen veroorzaakt. De heer Nijpels vraagt of dit alles in overeenstemming is met de bepalingen van de hinderwetvergun ning, of de asregen uit de schoorsteen schadelijk is voor de volksgezondheid, wie verantwoordelijk is voor de toege brachte schade door asregen en afvalwa ter en welke maatregelen het college van b. en w. denkt te nemen. Een woordvoerder van de Z.N-S.F. deelde ons mee, dat de neerslag uit de rook gevormd wordt door zouten die tij dens het produktieproces in de fabriek vrijkomen. Hij zei te weten dat deze neerslag kringetjes op auto's veroor zaakt, maar meende, dat de lak niet wordt aangetast. Onlangs heeft de Z.N. S.F. een kostbare apparatuur aange schaft, die zowel de reuk van het afval water dient weg te nemen als de neer slag moet tegenhouden Voor wat be treft de afvalwatertank is dat gelukt, maar het apparaat vertoont nog kin derziekten, die momenteel door deskun digen bestudeerd worden. Niet ten onrechte bestaat in Bergen op Zoom de vrees, dat met een toenemen de industrialisatie, vooral wanneer che mische bedrijven worden aangetrokkn. de lucht, en waterverontreiniging steeds ernstiger vormen zal aannemen. Van gemeentezijde werd ons medegedeeld, dat hierop wel degelijk gelet zal worden bij het aanwerven van nieuwe industrie- en. Wat het bedorven water in het ha venkanaal betreft is de gemeente ook zelf verrast. Wanneer met zuidelijke en cos- telijke winden de rook van de spiritus fabriek over het water wordt geblazen blijkt zich een onverwachte chemische reactie voor te doen, waardoor de verf van de in de haven liggende schepen wordt aangetast en loslaat. met de kersen geweest, zo gaat het nu weer. Vanuit Zeeland worden elke dag veel pruimen verkocht naar de vakantie centra, voornamelijk- naar de kust. Op Walcheren worden heel veel Zeeuwse pruimen verkocht, maar ook gaan er dagelijks heel wat naar Holland en ook de handelaren uit Brabant zijn dagelijkse gasten op de Zeeuwse veilingen om te trachten een zending pruimen te bemach tigen. Het pruimenseizoen is dit jaar laat begonnen. Verwacht mag worden, dat het minstens tot in september zal voortduren. Op het ogenblik zijn Czar en Ontario de belangrijkste rassen in Zeeland. Volgende week komt de Reine Claude d'Ouillins en daarna wordt het belangrijkste ras de Reine Victoria ver wacht, maar als deze komt, loopt het tegen eind augustus. GOES Uit acht kandidates is de 23-jarige studente Trijne Verschuur en uit Tilburg gekozen tot Miss Toerist 1965. Dit gebeurde tijdens een toeristi sche avond, welke door de Goese Mid denstand Centrale was georganiseerd in het Schuttershof te Goes. De avond is qua aantal bezoekers geen groot succes geworden De toeristen lieten verstek gaan, terwijl ook de middenstanders niet eens de moeite hadden genomen een kijkje bij deze activiteit van hun organisatie te komen nemen. Voor de ongeveer 200 bezoekers is het toch een bijzonder plezierige avond geworden. Dit is voor een belangrijk deel te dan ken aan de buitengewoon goede ver zorging van het muzikale gedeelte van deze toeristische avond door ,,The Down Town Jazzband", o.l.v. Roefie Hue- ting. De zang bij dit orkest werd ver zorgd door Ann van Duren. Op een vlotte wijze leidde Jan van Stee de balavond en verzorgde de conférences rondom de diverse programma-onderdelen. Aan de verkiezing van Miss Toerist werd deel genomen door Anja Wouters uit Tilburg, Paula van de Meer en Mango van de Meer uit Vlaardingen, Ine van de Kamp, Eindhoven, Brigitte Kuhn uit Remscheid Ans Mijnsbergen van de Visse uit Rijs wijk, Suzie Jonas uit Hoffental (bij Keu len) en natuurlijk door de winnares van de titel: Trijne Verschuuren Laatstge noemde is studente in de Spaanse taal en studeert te Utrecht. Jan van Stee had met alle kandidates een vraagge sprek over hun verblijf in Zeeland, aan de hand waarvan de jury, bestaande uit Jos Schreynemakers, Maastricht, Me vrouw Dominicus - de Graaf en Jo Stok- mans uit Goes. Mevrouw van Strien Kosten te Kamperland en de zangeres van het orkest, Ann van Duren, zich een indruk vormde van de toeristische „kwaliteiten" van de kandidates. De prijs voor de verst komende toe rist werd gewonnen door een jongeman uit Forchheim (Duitsland). Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Goese Middenstand Cen trale om van deze toeristische avond een jaarlijks terugkerend evenement te maken. De stemming was uitstekend. Met meer en een beter gerichte propaganda kan deze avond een volgend jaar een nog groter succes worden. Op deze toeristische avond waren als bijzondere gasten va» de GMC aanwe zig o.m de loco-burgemeester van Goes, de heer J. S. Visscher en zijn echtge note, de- directeur van de Provinciale WV, de heer J. de Regt met zijn echt genote en de adjudant van gemeente politie Th. Peeman met echtgenote. I angzaam inwerkend op naderend» plaatselijke en regionale verkie zingen want volgend jaar moeten in Nederland Gemeenteraden en Provin ciale Staten vernieuwd worden heeft het anti-revolutionaire partij blad onlangs een dosis statistisch ma teriaal over de lagere volksvertegen woordigende colleges verzameld en gepubliceerd. Zonder politieke conclusies te trek ken is dit materiaal al de moeite waard om er kennis van te nemen. Interes sant bijvoorbeeld blijft het om te we ten, dat de 997 gemeenten die Neder land (nog) rijk is, tezamen 11.823 raadsleden tellen en 2155 wethouders. Onder de bijna twaalfduizend raads leden telt men krap aan 500 vrouwen; onder de wethouders slechts 26. Zoals bekend is het aantal vrouwelijke bur gemeesters relatief nog kleiner. Ook wanneer men de cijfers met be hulp van een politieke loep bekijkt, komen leerzame feiten naar voren. Van de raadsleden zijn er 2540 aange sloten bij een van de twee grote pro testants-christelijke partijen en 4036 bij de KVP, bij welk laatste getal men dan nog de ruim zevenhonderd raads leden van aparte katholieke lijsten in het zuiden zou kunnen rekenen. De Partij van de Arbeid daarentegen brengt het niet verder dan tot 2568 raadsleden en de VVD tot 932. Hieruit blijkt, dat de confessionele partijen nog altijd een dominerende positie innemen in een groot aantal kleinere gemeenten. Deze tendens spreekt ook uit de totalen aan wet houdersportefeuilles: 551 (AR, CHU), 887 (katholiek), 441 Partij van de Ar beid en 151 liberaal. Het wordt voor volgend jaar een spannende vraag, of de verstedelijking van diverse gemeenten de niet-confes- sionele partijen de wind in de zeilen zal geven, dan wel of het bestaande beeld in grote trekken behouden blijft. In één opzicht moeten de confessio nele partijen maar een voorbeeld ne men aan de P.v.d.A. en VVD: aan het actief betrekken van de vrouw in de besturen der lagere volksvertegen woordigende organen. Want terwijl de beide protestant- christelijke partijen samen 21 vrouwe lijke raadsleden hebben (1 wethouder) en de KVP 120 (3), komen de socialis ten met 240 (18) en de liberalen met 80 (4) veel beter uit de bus. Juist op het gebied van vraagstuk ken die dicht bij huis leven en vaak de dagelijkse problemen van het gezin raken, kan de vrouw in het politieke leven een belangrijke rol spelen. Meer vrouwen op vooraanstaande posten in de gemeentelijke en provinciale poli tiek betekent bovendien het vormen van 'n kader, waaruit ook geput kan worden voor Kamerverkiezingen en regeringsfuncties. Öok dit is een leerzaam feit uit het statistisch materiaal. ..beet. (Van de beloning- een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK Wiboo is een pij na negen jaar oude bouvier. Een ve teraan in politiedienst. Zijn baas op perwachtmeester J. Stroo, postcom'man- van de rijkspolitie te Wolphaarts- ee" her» vorige week getraind op het redden van een om hulp roepen- de drenkeling. Weliswaar heeft Wiboo tijdens de strijd om het nationale kam pioenschap voor politiehonden al meer dan eens poppen uit het water gehaald, het redden van wild met de armen zwaaiende drenkelingen was echter nog niet eerder in zijn toch veelzijdige werk- schema voorgekomen. Opperwachtmeester Stroo heeft eigen lijk maar twee dagen intensief met Wi boo op het nieuwe programmapunt ge oefend: vorige week dinsdag en donder dag. Vorige week zaterdag demonstreer de Wiboo reeds voor de vele watersport liefhebbers, die de weekends in Wol- phaartsdijk doorbrengen. Zij zagen Wiboo de als drenkeling ac terende zoon van opperwachtmeester Stroo, de 14-jarige Han, uit het water van een van de jachthavens slepen. Han weegt bijna 50 kilo. Wanneer hij voor drenkeling speelt heeft hij een leren mouw om een van zijn armen. Op het commando: „Wiboo, aport" stort de bouvier zich in het water, zwemt snel naar het slachtoffer en bijt zich vast aan de punt van de mouw. Dan begint. Wiboo er ongelooflijk hard aan te trek ken. Terwijl zijn baas hem prijzend toe spreekt, komen hond en slachtoffer langzaam maar zeker naar de kant- Han geeft in geen enkel opzicht mee. Hij strubbelt eerder wat tegen. Alleen Wi- boos gesnuif verraadt zijn inspanning. Tenslotte brengt Wiboo de drenkeling op het droge. Hij laat de mouw pas los, als zijn baas hem dat comman deert. Tijdens de demonstratie van af gelopen zaterdag heeft hij op die ma nier ook een jongen uit Jutphaas, die de moed had de rol van Han Stroo voor een keer over te nemen, uit het water gehaald. Echte drenkelingen hebben echter geen leren mouwen aan. Wiboo zal ze bij voorkeur aan hun kleren vastgrij pen. Geven die echter niet voldoende houvast dan zal hii zich in de arm van het slachtoffer vastbijten. Wiboo is erop getraind tijdens de redding niet te ver pakken. In het andere geval zouden de slachtoffers nogal wat beetwonden kun nen oplopen- Wiboo is niet de eerste de beste. ,,Zo" hond krijg je maar een keer" zegt zijn baas. Wiboo is genoemd naar een driejarig jongetje uit Westkapelle, die Willebrord heette. Opperwachtmees ter Stroo leerde dit mannetje kennen toen hij voor een week bij diens ouders in pension was. „Zo'n ondeugend ke reltje had ik nog nooit gezien. Ik had er zo'n aardigheid in dat ik dacht: Zo moet mijn hond ook worden." Wiboo heeft zijn baas niet teleurge steld. In 1962 werd hij zelfs kampioen van Nederland. Hij is nu over zijn beste tijd heen, maar hij kan zeker nog 4 tot 5 jaar in politiedienst blijven. Wiboo heeft al heel wat stropers hel pen aanhouden. Wanneer Wiboo er bij was, heeft nog niet enkele stroper of dief, die betrapt werd, het aangedurfd tc vluchten of zich te verzetten Kortom: W Wiboos grommende aanwezigheid is al voldoende Opperwachtmeester Stroo vindt het ffv' jammer dat er toch eigenlijk zo weinig met politiehonden wordt gewerkt. In heel Zeeland zijn er maar acht. De hon- §M den zijn er wel. maar goede africhters ontbreken. Bij het africhten heeft men veel geduld en feeling nodig. ,,Je moet de psyche van het dier aanvoelen." al dus opper Stroo Je moet er ook echt wel iets voor over hebben. Veertien dagen vakantie is er bijvoorbeeld niet bij. Een politie- ..4 hond kun je niet aan kennissen, zelfs niet aan een andere politieman ,,uitbe- steden". Opper Stroo tilt hieraan niet zo zwaar: „Ik heb 50 weken plezier van het dier. Die twee weken narigheid wil ik dan graag op de koop toenemen." gered. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel zullen de raad een ten behieve van het ge- meentepersoneei ontworpen bouwkre- dietregeling ter goedkeuring voor leggen. Dat gebeurt in de raadsver gadering van dinsdag a.s. Ingevolge de regeling zullen ambtenaren, die in vaste dienst zijn by de gemeente, aanspraken kunnen maken op kre dieten, indien zy eigen woningen bouwen of aankopen of eigen wonin- willen verbouwen. De kredieten zullen 90 van het totaal benodigde bedragen kunnen uitmaken. Ook de in Axel wonende perso neelsleden van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken en de onderwijzers aan de in de gemeente gevestigde scholen voor kleuetr-, gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs kunnen van de regeling profiteren, uiteraard mits die door de raad wordt aan vaard. De looptijd van het krediet be draagt maximaal 30 jaar. De rente wordt telkens opnieuw vastgesteld en bepaald aan de hand van de rente, die de gemeente op dat moment zelf zou moeten betalen over een lening met dezelfde looptijd. (Advertentie) HAARCREME Boldon haarcrême houdt uw haar de hele dag perfect in model. Boldon haarcrême voedt en versterkt uw haar. Boldon haarcrême dus voor een verzorgd uiterlijk Tijdelijk: fraai

de Stem | 1965 | | pagina 3