heb BELG WANDELT GEVANGENIS Uil Duitse referendaris terug van vlucht Fransman vecht voor zoontje HOFNAR Visie van regering gevraagd Beschuldiging in tarief slag: RAMP IN TURKIJE: Zwavelzuur doodt busreizigers Water tekort bij Franse bosbranden VIJF SKIERS KOMEN IN LAWINE OM Moordpoging per autobus in Dordrecht Ministers mei vakantie in achtenveertig uur present 14 erzekerlng. voelen zich het gevoel levensver- waarborgd. rheid voor it risico van tijd sparen. DON OP ZAND ant „ROYAL" 'ti da heren jichhm- r dat hier iemand on 'den ut! DAGBLAD VOOR ZEELAND Veilig in Zeeuwsch-Vlaanderen Hj GEEN VERBAND ANDAAG IN Vanaf november: Nederlanders en Belgen in eikaars viswater Zonnig Uit Nederland naar zenuwarts Papandreou praat weer met koning jJafiMafl je Stem Wraak van afgewezene: 1®5e JAARGANG ING 141, Utrecht. dmaking >uders van Loon op Zand zij voornemens zijn om met der Wederopbouwwet aan: echtstraat 2 te Kaatsheuvel, Hendrikstraat 9 te Kaats- ijkséstraat 6a, te Kaatsheu- deplein 8 te Tilburg nen voor de bouw van een cadastraal bekend gemeente ievelijk sectie B, nr. 5330, sectie L nrs. 34 (ged.) en 35 5101, gelegen respectievelijk de Mgr. Völkerstraat, de cialeweg TilburgLoon op vigerende uitbreidingsplan- cn bouw op de genoemde en gerealiseerd, rlenen van de gevraagde n door belanghebbenden het verschijnen van deze jk bij ons worden inge- ïouders van Loon op Zand, VAN ERP. aris VAN OPSTAL l.s. iertogenbosch s de rang e rang trs een zeer goed loon ve iet referentieadressen te rW \N DER STEEN Uitgave: N.V. Uitg. Mij. No. 24967 Neerlandia. Voor God, Koningin en Vaderluna DONDERDAG >4 Auousivs 1965 Directeur: Drs. W A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L Leijendekker. M. A. C. v. Dongen, dr. A. J. J M. Redactieraad: J. C J. v. Hootegem, Mes, mr. H. AA. L de Rechter, P V. AA. Vercauteren, L J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/order op aanvraag gaarne verstrekt. 8ureau voot de ^eeuwse eilanden GOES Klokstiaat 1 - telefoon 6252 - Bureau voot Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraal 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, (Van onze correspondent) A NTWERPEN/GRAAUW - De Bel- J\ gischc justitie heeft woensdag een smadelijke nederlaag geleden te gen de grootste klandestiene jenevr- stoker van het land. de 47-jarige Gus- taaf Corthout uit Mortsel bij Antwer pen Nadat de rechtbank hem had vrijgesproken van misbruik van een persoonsbewijs, moest de openbare aanklager het beleven, dat de man snel zijn spulletjes ging halen in de gevangenis te Antwerpen. Hij ging er daarna vandoor, regelrecht naar zijn woning aan de Hulstersteenweg in het Zceuwsch-Vlaamse plaatsje Graauw. Niettemin moet Corthout in Belgic twee zware gevangenisstraffen uitzit ten, respectievelijk van twee en drie jaar opsluiting, wegens het exploite ren van klandestiene alcoholstoke rijen. Deze vonnissen werden uitge sproken in 1963 en 1964, toen Corthout al voortvluchtig was. ij woonde sindsdien in Graauw. waar hij onder zijn eigen naam een bedrijf van stalen meubelen had. Hij kwam echter herhaaldelijk klan- destien over de grens, waar hij ver dere contacten onderhield met andere klandestiene stokers. Op 16 juli werd hij in de Antwerpse tunnel aangehou den. Hij was toen in het bezit van een vervalst persoonsbewijs op naam van Alions Hendriks. Dat was echter de enige reden, waarom men Cort hout enkele weken lang kon opge sloten houden. De Belgische wet op de fiscale misdrijven voorziet inder daad niet in de onmiddellijke aanhou dingen van een veroordeelde. Nor maal wordt die enkele tijd na zijn ver oordeling opgeroepen om zijn straf in de gevangenis uit te boeten. Dit kan echter alleen als het uitgesproken vonnis definitief is geworden. Door de omstandigheid dat Corthout onmid dellijk een beroep heeft aangetekend bij het beroepshof in Brussel, werd de uitvoering van het vonnis tijdelijk opgeschort. De zaak wordt pas volgende maand in Brussel behandeld. Door de vrij spraak die hem gisteren ten deel viel, werd de justitie automatisch verplicht de man te laten lopen. Men wacht nu in België op een nieuwe overtreding om hem te pakken. ustaaf Corthout kwam voor de X eerste maal in 1949 in het inter nationale nieuws, toen bleek dat hij een van de hoofdpersonages was ge weest in een drama, dat het leven kostte aan negen personen. Hij bracht namelijk dodelijke methyl-alcohol op de markt, die hij meende gezuiverd te hebben in zijn klandestiene stokerij. Hij liep daarvoor twee jaar gevange nisstraf op. De Westberlijnse burgemeester en. voorzitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt gaat zaterdag zijn grote propagandatoernee door Duitsland beginnen, om stemmen te werven voor de komende ver kiezingen. De foto toont burge meester Brandt met zijn jongste zoon Matthias. 1ST AN BOEL (Reuter) Bij Hendek in west-Turkije zijn drieëntwintig bus passagiers om het leven gekomen, door dat, hun voertuig in botsing kwam met een vrachtauto, geladen met flessen zwavelzuur. De autobus die met 40 inzittenden op weg was van Ankara naar Istanboel reed tegen de geparkeerde vrachtauto waaraan reparaties werden verricht. Beide voertuigen sloegen om in een greppel, waarbij de flessen zwavelzuur braken. Dc buspassagiers die rook uit de vrachtauto zagen komen meenden dat er brand was uitgebroken en ver lieten in paniek de bus. Zij kwamen terecht in het zwavelzuur waardoor achttien mensen direct om het leven kwamen en vijf later bezweken. Zeven tien mensen liggen nog met brandwon den in het ziekenhuis. TOULON (Reuter) Tekort aan water heeft woensdag in 't zuiden van Frank rijk de brandweerlieden gehinderd bij het blussen van een nieuwe serie bos branden. Bovendien worden de verbin dingen bemoeilijkt doordat tientallen telegraafpalen en elektriciteitsmasten zijn vernield. Omdat de wind geluwd is heeft men hoop de geïsoleerde branden in bedwang te houden. Woningen wor den niet onmiddellijk bedreigd. Honderd extra brandweerlieden en soldaten werken hard om een herhaling van de rampzalige brand van vorige week te voorkomen. K.L.M. BREEKT WOORD (Van onze correspondent) AMSTERDAM Directielid M. C. Kieft van de K.N.S.M., heeft woensdag verklaard, dat bij dc regering een klacht zal worden ingediend tegen de plotselinge tariefverlaging van de K.L.M. op haar lijnen naar dc Antillen en Suriname. Hij kwalificeerde dc stap van de K.L.M. als heethoof dig en overhaast en zei het te be treuren, dat dc maatschappij zich niet had gehouden aan de belofte, tevoren met de K.N.S.M. overleg te plegen. Ook kondigde hij aan, dat de K.N.S.M. volgend jaar zijn diensten op de west drastisch gaat inkrimpen, omdat twee passagiersschepen uit de vaart gaan, die niet vervangen worden. Momenteel zijn er twee afvaarten in de zeven weken naar Suriname en twee in zes weken naar de Antillen. Straks wordt dit aantal vioor beide gebiedsdelen teruggebracht, tot een in de vijf weken. De heer Kieft zei, dat er geen direct verband bestaat tussen de tariefverla- ging bij de K.L.M. en deze inkrimping, maar dat de twee schepen ongetwijfeld vervangen zouden zijn, wanneer het de passagiervaart in het algemeen beter ging. Hij verklaarde het zeer twijfel achtig te vinden, of het nieuwe retour- tarief van de K.L.M. dat lager ligt dan de enkele reis van thans) wel reëel is en geen afbraaktarief. „Bij de prijzen slag die nu ook internationaal dreigt tussen lucht- en scheepvaartmaatschap pijen, is niemand gebaat. Per slot van rekening is de K.L.M. in zoverre geen Albert Heijn, dat Albert Heijn niet bij de regering hoeft aan te kloppen, wan neer hij door het invoeren van afbraak- prijzen in moeilijkheden komt". De K.N.S.M.-directie is voornemens een on derhoud aan te vragen met minister Suurhoff, die immers nog pas onlangs heeft verklaard, dat de toekomst van de passagiersvaart de regering zeer ter harte gaat. Men overweegt ondertussen niet, de eigen tarieven nu ook naar be neden te doen, noch zal men zich gaan inkopen in de vliegbedrijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanaf 1 november zullen Nederlandse en Belgische vis sers in eikaars wateren vissen en in eikaars havens mogen markten. Op die datum eindigt namelijk de voor de vis serij in het Beneluxverdrag van 1960 opgenomen overgangsperiode en treedt de visserijparagraaf in werking. Op- vangfondsen in België en Nederland zullen bij het doordraaien van vis op basis van wederkerighèid uitkeringen aan Belgische en Nederlandse vissers verrichten. Achteraf zal een verreke ning van deze fondsen aan de orde ko men. Over de modaliteiten hiervan zal nog gesproken worden op een op 1 september te Ostende te houden verga dering van de hierbij betrokken Bene- luxcommissie. Belgische kustvissers die op de Zuid hollandse en Zeeuwse wateren willen gaan vissen, moeten wel voldoen aan de Nederlandse eisen ten aanzien van de maximum trekkracht van vissersvaar tuigen. BREDA Zingend, kwebbelend en lachend vertrokken gistermiddag om twee uur 1862 jongens en meis jes vanuit het Haagse Sportpark in Breda in de richting van het Lies- bos. De negende Nationale Jeugd- vierdaagse was begonnen. Ongedul dig had de hele meute gewacht op het startsein, dat door de met rode hoofden over het veld heen en weer rennende leden van het organise rend comité toch nog op tijd werd gegeven. In een voor al die kleine beentjes gweldig tempo werd de eerste helft van het wandelparkoers afgelegd. Toen waren de tippelaars op de speelweide in het Liesbos. Hetzelfde zorgzame comité stond daar alweer klaar om de hele scha re van limonade en kauwgum te voorzien. Daarna ging het weer in de richting van het Sportpark, waar dc eerste nog opmerkelijk fitte deelnemers rond vier uur arriveer den. Vandaag verschijnen zij weer allemaal aan de start, want er wa ren geen uitvallers. SANTIAGO DE CHILI (UPI) Vijf skiërs zijn woensdag door een sneeuw- lawine in de wintersportplaats Portillo om het leven gekomen. Het waren Marcel Arnold, Milton Orliotti, Mikel Fogel, Jaime Zuvicueta en Ronald Fox. Hun nationaliteiten wa ren nog niet bekend. Aangenomen wordt dat zij behoorden tot een inter nationale skiploeg. Zij bevonden zich in een nieuw ge bouw dat opgetrokken was voor de vrouwelijke deelnemers aan de we reldkampioenschappen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, uroog en zonnig weer met een ma tige oostelijke wind en weer hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.10 uur. Maan onder 4.50 uur. Morgen: zon op 5.20 uur. Maan op zi.uo uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Grenoble Berlijn F rankfort München Zurich Gcnève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon Weer licht bew. half bew. onbew. licht bew. zw. bew. Licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. Max. temp. 11 19 20 19 16 25 20 23 25 29 27 26 20 22 19 20 22 27 20 19 22 32 30 28 35 30 29 BONN (D.P.A./U.P.I.) Het bureau, van de Westduitse commissaris voor de strijdkrachten is opnieuw op onaangena me wyze in de belangstelling komen tc staan door de mededeling dat de hoog ste ambtenaar van de afdeling. Franz Engst, met officiële documenten naar Nederland was gevlucht. De man is in middels terug. De commissaris, Matthias Hoogen, ver klaarde woensdag dat de ministeriële di recteur van zijn bureau vorige week naar Nederland was uitgeweken, nadat hem was meegedeeld dat hij naar het ministerie van defensie zou worden over geplaatst. De Nederlandse politie te Roermond zou hebben meegedeeld dat Engst niet terug wilde keren naar de bondsrepu bliek, aldus Hoogen. Een functionaris van het ministerie van defensie slaagde erin Engst over te halen naar Duitsland terug te keren. Eugen Gerstenmaiier, voorzitter van de bondsdag, aan welke instantie de commissaris voor de strijdkrachten rechtstreeks verantwoording is verschul digd, heeft verzocht Enigst in een staats- ziekenhuis een psychisch onderzoek te laten ondergaan alvorens een eventuele klacht tegen de ambtenaar in te die nen. Engst bekleedde de belangrijkste ambtelijke functie op het bureau van de commissaris onder de eerste commissa ris, admiraal buiten dienst Helmuth Heye. Heye moest aftreden nadat een parlementaire commissie zijn in een tijd schrift geuite beschuldigingen onge grond had bevonden, als zouden de Westduitse strijdkrachten bezig zijn een „staat in de staat" te worden. Engst kon goed samenwerken met zijn vroegere chef, maar van het begin af aan was er wrijving tussen hem en de nieuwe commissaris Hoogen, een advo caat met een goede praktijk en voor malig voorzitter van de parlementaire juridische commissie. ATHENE (UPI) Oud-premier George Papandreou heeft doensdag een audiën tie bij koning Konstantijn van Grieken land aangevraagd, vermoedelijk om te pogen een compromis-oplossing te vin den voor de politieke crisis waarin het land al 27 dagen gedompeld is. Later bevestigde Papandreou dat hij om een audiëntie had gevraagd, maar dat hij niet wist wanneer die zou wor den verleend. De ..officiële reden" van zijn verzoek, aldus Papandreou. was om „zijne ma jesteit in kennis te stellen van door de Centrum-Unie-partij genomen beslui ten". SCHA GEN - De tweemiljoenste tele visiekijker, die al een paar weken in de lucht hing, woont in Schagen. Woens dagavond was zijn gezin het feestelijk middelpunt van een speciaal N.T.S.-pro- gramtna. De heer en mevrouw Boutorse en hun drie zoons, Wim <201, afgestudeerd n D.s. er en thans onder de wapenen te Hans (17), aanstaand banketbakker varros .yveris scholier, zijn pas t3)1 ),ln let bezit van een tele" vismtoestel Voorai de laatste jaren heeft h,.L ,m Boutorse nogal met moeilijk- Rampen gehad, zodat het er werkelijk met aan zat. Tenslotte is het RnntSl van ïek,omer>, Want mevrouw Bouterse zag wel op tegen een nieuwe stslatJ nter- Jaarb« haar man, -.elf- avondgvSf„Ur,- eUr' vriJwel avond aaa moet verzekeringen op pad dezelfde dag dat het grootbeeld- toestel werd aangeschaft, besloot de 49- jarige heer Bouterse zich meteen aan te melden als betalend kijker. Een paar dagen later las mevrouw Bouterse in de bladen dat de tweemiljoenste kiiker binnenkort verwacht werd. Vanaf dat moment had zij min of meer het voor- gevoel dait het lot hun nu welgezind zou (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Een 25-jarige metselaar uit Rijssel, André H., heeft er heel wat voor over gehad om weer in het bezit te komen van zijn vijfjarige zoon tje Christian, dat hem door de rechter lijke macht was ontnomen. Na allerlei omzwervingen hoopt hij nu dat hij het kind bij zich mag houden. De man was getrouwd geweest met een vrouw van lichte zeden. Uit het huwelijk was Christian geboren, maar dat was niet voldoende om de moeder op het rechte spoor te houden. Zij verlangde terug naar haar vroegere leven en liet man en kind aan hun lot over. Omdat de va der niet in staat was Christian behoor lijk te verzorgen en onderdak te verle nen, was Christian door de rechterlijke macht toegewezen aan de voogdijraad. André mocht zijn zoontje iedere week een halve dag bezoeken. Op 29 decem ber van het jaar 1962 haalde André zijn kind ongevraagd uit het kinderhuis om met hem de oudejaarsnacht te vieren. De justitie maakte daar een eind aan, ontnam André definitief het vaderschap en beperkte het recht van bezoek tot een half uur in de veertien dagen. Van dat tijdstip af spookte nog maar één gedachte door het hoofd van André rond: hoe krijg ik Christian weer voor goed in handen. Op 26 juni van dit jaar 's middags om twee uur meldde André zich bij het kindertehuis van de voogdijraad aan. Hij had een list bedacht. Om een van zijn benen had hij een verband ge legd. Voorwendend, dat hij geen trap pen kon lopen vroeg hij. of men niet zo vriendelijk wilde zijn Christian naar beneden te brengen. Aan dat begrijpe lijke verzoek werd gevolg gegeven. Maar nauwelijks was Christian bene den of de vader verdween met zijn zoontje op straat en sloeg de richting in van de Belgische grens. Een café houdster bracht de jongen de grens over. Zelf kwam André via slinkse we gen aan de andere kant. Daar zette hij koers naar Brussel, waar hij een paar nachten onder valse voorwendsels in een klooster verbleef. Onderwijl raad pleegde hij een Belgische advocaat, die hem verwittigde, dat hij door de Franse politie werd gezocht en dat Interpol was gewaarschuwd. Van Brussel kwam André in Breda terecht. De Belgisch- Nederlandse grens passeerde hij zonder veel moeite. Het Katholiek Sociaal Centrum in Breda wilde hem wel helpen, maar ging eerst bij de politie te rade. Op deze ma nier probeerde men voor hem een werk vergunning te krijgen. André bleek echter niet in het bezit te zijn van gel dige papieren. De vreemdelingendienst van de Bredase politie adviseerde hem toen om terug naar Brussel te gaan en bij de Franse consul aldaar een pas poort aan te vragen. Hij zou dan naar Breda terug kunnen komen, waar wel mogelijkheden waren om aan werk te komen. Terug in Brussel kocht André van de 1200 franc, die hij op zak had, een treinkaartje naar Zuid-Slavië. In de trein wist hij uit hatfofen van de Duitse douane te blijvep.^tïijArerborg zich met Christian *m -eén toilet, maar liet de deur op vrij. staan, zodat niemand van het onbezette toilet notitie nam. De Oostenrijkse doüane wist André te ver schalken, door te zeggen, dat zijn vrouw met alle papieren en paspoorten achter in de trein zat. In Zuid-Slavië vroeg André asielrecht. Maar hij moest het land uit, kwam in een Oostenrijks vluchtelingenkamp, be landde tenslotte met een Bulgaars vlieg tuig in Parijs, passeerde weer klan- destien de grens en vloog met Chris tian naar Athene. Inmiddels is André in Stuttgart gearresteerd. Vele (welgestelde) Randstedelin gen, de drukte en de zo traag malende ambtelijke molen moe, bouwen even over de grens in België een riant huis. Pag. 3. Is het menselijk inzicht in de psy chologische verschillen tussen man en vrouw inderdaad gebrekkig? Dr. J. M. L. Kunze wil met zijn studie „De volwassen vrouw" een bijdrage leveren tot meer begrip voor de vrouw in onze tijd. Pag. 7. Fokker en Djakarta zijn druk be zig om de Indonesische Friend- shipfabriek op poten te zetten. In 1967 moet het eerste toestel van de produktielijn komen. Pag. 9. DORDRECHT (ANP) Garagehou der L. van W. (33) uit H. I. Ambacht heeft woensdag omstreeks half tien in Dordrecht geprobeerd een jonge vrouw, met wie hij tot voor kort omgang had. tegen een muur dood te rijden met een autobusje. Met een snelheid van onge veer 30 km per uur liet hij het busje van de rechte baan afwijken en reed hij het trottoir op. De vrouw, de 32-jarige A. van H. uit Dordrecht, kon nog net opzij springen. Ze werd even door de wagen geraakt en licht aan de heup gewond. Volkomen overstuur werd ze een drogisterij binnengebracht, waar ze een lichte flauwte kreeg. De garage houder werd onmiddellijk gearresteerd. De man had geruime tijd omgang met mej. Van H. gehad. Deze had daaraan een eind gemaakt en pogingen van 'smans kant om de relatie te herstellen van de hand gewezen. Van W. wordt vandaag ter beschikking van de officier van justitie gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vakantieadressen van de negen (van de veertien) minis ters, die op het ogenblik met vakantie zijn, zijn bekend. Alle ministers zijn schriftelijk en telefonisch op korte ter mijn te consulteren. Zij kunnen binnen 2 x 24 uur voor een voltallige vergade ring bijeenkomen. Dit heeft minister-president Cals des gevraagd medegedeeld in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) Op verder vragen zegt mr. Cals o.m., „dat de augustusmaand voor de minis ters de geschiktste maand is voor het houden van de zo noodzakelijke vakan tie. De kamers zijn dan op reces en ook door vakanties van velen in en buiten ons land neemt de stroom van directe werkzaamheden af. Voor augustus kun nen de bewindslieden bezwaarlijk met vakantie gaan omdat eerst de begroting voor het komend jaar moet worden behandeld. Eind augustus dienen de ministers weer aanwezig te zijn, o.a. voor de voorbereiding van de troonrede en de miljoenennota. Tenslotte is het in augus tus de ministers ook mogelijk met him gezin op vakantie te gaan", aldus mr. Cals. (Advertenties) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1