JAMES BOND „Trans-Oceaan nu nog papieren n.v. Geen regeringssteun fonds Zuid-Afrika. Oranje kwartier Terneuzen gaat weer lustrum vieren Riïia Buyze nieuwe miss Witte Huis Café ontzegd: nozems belust op rel 7/IM$\-KooU Olifantsbaby Spanje moet inflatie bestrijden EERSTE HEEFT '65: 152.000 NIEUWE AUTO'S IN ONS LAND WALCHEREN VLISSINGEN HULST 4 ZUID-BEVELAND GOES Dagblad De Stem Niet van „huisbaas" Axeler Ambacht moet meer huur betalen José Lucardo komt voor de radio Corso ter ziele Speeltuinfeest Kloosterzande in ander jasje Zeehengeltoernooi voor de jeugd was groot succes In 's-H.-H-kinderen Titelstrijd judo in Goes Sint-Sebastiaan uit Yerseke kampioen zestallen ALBANIë TREEDT UIT DE I.L.O. Bourquin tevreden uit Nederland INDONESIë ZAL RAFFINADERIJEN OVERNEMEN WATERSTANDEN EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen jr DAGBLAD DE S'IEM VAN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 2 Geboren: Basfciaan zv J. Cornelissen- Lansu; Marinus zv J. Gijssel-Kole; Robert zv R. Queagebeur-Schout; Lucas zv H. Mmderhoud-Kopmels; Johanna dv E. Honbelé-Toumoij; Remko zv P. Sbroo- Visser. Ondertrouwd: C. Pierens 23 jaar en C. Machgeels 24 jaar; H. Petrie 26 jaar en A. Machielsen 24 jaar; F. van Wezel 20 jaar en H. Mayr 25 jaar; J. Comelisse 26 jaar en W. Roeting 21 jaar; A. van der Warf 24 jaar en E. van Daele 19 jaar; F. van den Berk 23 jaar en W. Leeflang 21 jaar; P. Grince 61 jaar en F. die Bruijn 47 jaar. Gehuwd: H. Blaas 19 jaar en L. Stout- hamer 19 jaar; J. van Ham 28 jaar en A. de Smit 22 jaar. Overleden: D. Verschoor 1 jaar; P. Me- su 77 jaar; S. van Dis-Naerbout 70 jaar; A. Klaassens-Riemens 55 jaar; P. Jans- sens-Haaij 97 jaar; A. Tabbernee 80 jaar; E. Bouwsma 80 jaar; C. Roelofs-Vroegop 86 jaar; G. Vis-Maasen 71 jaar en C. An- tonisen 79 jaar. Westkapelle V.V.V.-strandfeest Honderden kinde ren hebben genoten van het door de V.V.V. Westkapelle, onder leiding van de secretaris, de heer A. Huibregts, ge organiseerde strandfeest. De kinderen vermaakten zich uitstekend bij de di verse spelen als zaklopen. poortjesspQl, touwtrekken en schatgraven Door de secretari der V.V.V. werd aan het eind van de middag een aantal mooie prijzen uitgereikt. Drukte De afgelopen weken is het bij de V.V.V. Westkapelle bijzonder druk Dagelijks komen honderden mensen die onderdak zoeken. Daar er in Westkapel le niets meer vrij is. kan de admini strateur deze zoekenden alleen maar verwijzen naar de omliggende dorpjes, die wat van de kust af liggen. Voetbal Het eerste elftal van HVV zal vanavond (dinsdag) op het hoofdter rein van het gemeentelijk sportpark een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de Belgische ploeg „St.-Pauwels". De wed strijd, waarin HVV met een experimen tele formatie aantreedt, begint om half acht. Biervliet Valpartij De heren I.J. uit Hoofd plaat en W.P. uit Biervliet vielen door het dak van de hangar van de heer A. d. S., alhier. Zij waren laswerkzaam- heden aan het verrichten op de nok van het dak, toen zij door de dakbedekking trapten en op de 8 meter lager gele gen betonnen vloer terechtkwamen. Ge lukkig werd hun val enigszins gebroken door een dwarsbalk- W.P. kwam op de eerst gevallen I.J. terecht. I.J liep inwendige kneuzingen op, .terwijl de ander er met een opge zette hand en grote schrik af kwam. Nieuwvliet Agenda raadsvergadering De raad der gemeente komt vandaag in ^vergade ring bijeen. Op de agenda staat een be roep van de heer J. van Waesberghe te Hulst tegen het besluit van b. en w. van Nieuwvliet voor het niet verlenen van een bouvergunning tot verbouw van zijn woning aan de Metteriijedijk te Nieuw vliet. Van dit pand wilde de heer Van Waesberghe een zomerwoning maken. Zo merwoningen kunnen te Nieuwvliet al leen gebouwd worden in de uitbreidings plannen Oost en West. Genoemd pand ligt echter buiten dit gebied. Mocht de raad vergunning verleend hebben, dan zou dit besluit door de Kroon vernietigd zijn en moest de gemeente bo vendien schadevergoeding betsling indien met de verbouw begonnen was. Door vier bewoners van de Cadzandse- weg is een verzoek ingediend voor hun woningen een eenvoudig tegelpad aan te leggen over een lengte van circa vijftig meter. De kosten zijn geraamd op 1090. B. en w. stellen voor gunstig op dit ver zoek te beschikken. St.-Jansteen Schieting Aan de schieting op de staande wip, georganiseerd door de so ciëteit „St. Jan" werd door 62 schutters deelgenomen. De uitslag was als volgt: le hoge vogel: A. Lagier te Kemzeke (B.); 2e hoge vogel: Th. de Waele te Koewacht; le zijvogel: G. de Koek te Kloosterzande; 2e zij vogel: J. v. Dorsselaer te St. Jan steen; le kal: G. Raes te St. Jansteen en 2e kal: H. v. Beleghem te St. Niklaas (B.) (Advertentie) daarbij een hersenschudding op. Na in het ziekenhuis behandeld te zijn kon hij naar huis worden vervoerd. Hansweert Schip omhoog gevaren. Het Neder landse motorschip Lecor, groot 389 ton, is ter hoogte van Hansweert omhoog ge varen. Het schip was geladen op weg Rotterdam naar Terneuzen. Het schip heeft de gehele middag hoog en droog op de zandplaat gezeten, 's Avonds kwam het op eigen kracht weer vlot. lewedorp Jaarvergadering Lewedorpse Boys. De jaarvergadering van de Lewedorpse Boys werd door slechts weinig leden be zocht. De voorzitter van de voetbalver en igmg was beter te spreken over de prestaties van de elftallen in het afge lopen seizoen. Hij sprak vooral zijn waar dering uit voor het tweede elftal, dat kampioen werd. Het financiële beleid van de heer J. Raas, die wegens vertrek naar elders het bestuur heeft verlaten, werd door de ver gadering goedgekeurd. Ondanks de hoge uitgaven rondom de viering van het 20-jarig bestaan is het verenigingsjaar toch nog met een batig saldo afgesloten. Trainer J. Grootjans dankte bestuur en leden voor de ondervonden medewer king in het afgelopen jaar. Tevens dankte hij de fa. Huige voor het be schikbaar stelden van de trainingsgele genheid. De heren J. de Kooning en A. Rijk werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. Als nieuw bestuurslid werd de heer R. Menheere gekozen. 's-Heerenhoek Schieting. De handboogvereniging Vrije Schutters" hield haar schieting op de staande wip en vierde tevens het jubileum van de heer A. v. d. Dries. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel: A. v. d. Bulck, van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek; ïste zij- vogel: P. Timmermans, van Vrije Schut ters 's-Heerenhoek; 2de zij vogel: F. Koens, van Spes-Nostra te Ovezande; 1ste bovenkal: Job. Koens, van Victoria te Kwadendamme; 2de bovenkal: Jac. Ver- muë van Jac. v. Beieren te Goes; 1ste onderkal: A. van Zunderen, van Spes- Nostra te Ovezande; 2de onderkal: Ver loot. 1ste klep: Jac. Smallegange, van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 2de klep: A. de Jonge jr., van Soranus te Heinkens- zand; 3de kep: J. A. Rijk, van A.D.L.M. te Kwadendamme. Meeste kleine vogels: J. Boonman, van Concordia te 's-Heerenhoek, 5 stuks. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Van de tientallen buurtverenigingen", die kort na de be vrijding overal in het land werden op gericht, zijn de meeste een geruisloze en roemloze dood gestorven. Van de goede voornemens om in buurtverband deel te nemen aan plaatselijke festivitei ten of om .,als buurt" voor de dag te komen, feestavonden te houden en de kinderen uitstapjes en feestjes te bezor gen is niet veel terecht gekomen. Daar om is het 20-jarig besta ansf eest van het Oranjekwartier" in Terneuzen, begin september1, een unicum. De kinderen van de leden van het „Oranjekwartier" zo genoemd omdat zij in de straten wonen die de naam van een lid van het koninklijk huis dra gen krijgen nog ieder jaar hun zo merreis, ieder jaar komt St. Nicola as op bezoek en iedere zomer concerteert er de ..Harmonie Terneuzen". Alleen de feestavonden voor de volwassenen en de jaarlijkse uitvoeringen die voor de tv zijn intrede deed een bijzonder groot succes hadden, zijn vervallen. Maar een paar jaar geleden kon men overgaan tot de officiële opening van de speeltuin „Oranjekwartier" waar alle kinderen van Terneuzen terecht kunnen en waar' van dagelijks een zeer druk gebruik wordt gemaakt. Dat is gedurende die vier lustra moge- Hersenschudding. De veertienjarige M. C. uit Kloetinge is gistermiddag even na half zes, op het kruispunt Bergweg- Van Dusseldorpstraat door een hem ach terop komende auto aangereden en tegen het wegdek gesmakt. De jongen liep Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland; Klokstraat 1. telelooD 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DB LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 237? Hulst privé io?2 Hulst Redacteur voot W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PET11, v Ostadestraai 41. Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor tosse advertenties bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 oei aim 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienJ'ike reductie „Kleintjes": 3 regels oi minder t i,— elke regel meer f 0,25. Als ééD regel gelde letters en/oi leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en J,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De 18-jarige Rina Buyze uit Axel (Sassing) is zon dagavond gekozen tot miss Witte Huis' 1965. Dat Rina niet alleen de favoriete" van de jury-leden was maar ook van het in dancing „Het witte huis" aanwezi ge publiek, bleek uit de toejuichingen, die de nieuwe, zwartlokkige miss ten deel vielen, toen zij op het ereplatform had plaatsgenomen. Waardering van de jury en het publiek was er ook voor Maria van Campen- hout uit Groenendijk, die tweede werd en Marian Dobbelaer uit Boschkapelle,, die de derde plaats voor zich opeiste. Mej. Van Campenhout werd vorig jaar ove rigens derde bij de miss-verkiezingen. Rina Buyze werd gekozen uit twaalf meisjes, die in eerste nstante door de jury waren geselecteerd. Na een tweede selecte bleven nog zeven jongedames over, die het de jury danig moeilijk heb ben gemaakt; de meisjes, waaronder de eerste en tweede plaats moesten worden verdeeld, kregen een gelijk aantal pun ten, evenals de twee, die goed bleken voor de derde en vierde plaats. Rina Buyze heeft een zesdaagse va kantiereis naar West-Duitsland aangebo den gekregen, evenals een groot aantal andere geschenkjes, die werden uitge reikt door miss Witte Huis 1964, Geor gette IJsakker uit Lamswaarde. De drie mooiste van de meisjes die zondagavond aanwezig waren in dancing „Het witte huis" en miss Witte Huis van het vorig jaar. V.l.n.r. Maria van Campenhoutdie derde werd, Georgette IJsakker miss Witte Huis 1964, Rina Buyze, miss Witte Huis 1965 en Marian Dobbelaer, die de tweede plaats voor zich opeiste. (Van een onzer verslaggevers; AXEL. De algemene vergadering van het waterschap Axeler Ambacht zal vrijdagavond a.s. spoedeisend bijeenko men om te beslissen over een voorstel van het dagelijks bestuur om akkoord te gaan met een Verhoging met f 4352.40 van de jaarlijks aan de gemeente Axel verschuldigde huurprijs voor het op te trekken waterschapshuis aan de Burcht laan. Het waterschapshuis wordt gebouwd door de gemeente Axel en verhuurd aan het waterschap, dat uitziet naar een de finitief onderkomen. De huurprijs was berekend op f 23682, 42. G.S. hebben de gemeente Axel echter te kennen ge- gegeven, dat de huursom hoger dient te worden gesteld, omdat daaruit ook de on derhoudskosten en verdere exploitatie lasten moeten worden gedekt. B. en w. van Axel bedingen nu de jaarlijkse som van f 28034,82 van het waterschap. TERNEUZEN De bekende Ter- neuzense tienerzanger, José Lucardo, zal in het AVRO-programma Jeugd en Rythme", dat <>P donderdag 12 augus tus a.s. om half drie wordt uitgezonden, in een tweetal liedjes te beluisteren zijn. Hij wordt begeleid door het orkest Frans van Houten. lijk geweest omdat er altijd mensen te vinden waren die er wat moeite en vrije tijd voor over hadden Eén van de eerste voorzitters, de heer H. Heideman, werk te er dag en nacht voor. De huidige pen ningmeester, de heer D. Frelier, heeft er al ontelbaar veel uren aan gegeven en de heer F. Lauret manusje van alles is voor de „buurt" zijn gewicht in goud waard. De huidige voorzitter, de heer H. Ver aart, is ook voorzitter van het feestco mité. ,,Ik wil dat zijn, als blijkt dat de leden ook willen feesten," stelde hij als voorwaarde en dat zou dan moeten blij ken uit een bedrag diat de heer Veraart in zijn hoofd had en dat de „buurt" zou moeten opbrengen. Het bedrag was niet gering, maar de opbrengst bleek de helft méér te zijn. Er was dus alle re den om een klinkend programma in el kaar te zetten. Drie dagen, 2, 3 en 4 september, heeft men er voor uitgetrokken. Dat wil zeg gen dat 's avonds 1 september de fees telijkheden geopend worden met een filmvoorstelling in het jeugdgebouw ,,de Schakel" voor de jeugd. Tussen de speeltuin en het katholiek maatschappelijk centrum wordt een gro te tent gebouwd, waar op de avond van donderdag 2 september o.m. de genodig den worden ontvangen. Iedere dag is er in het „Oranjekwartier" een concert te verzorgen door de „Harmonie Terneu zen", de Volharding te Zaamslag en het muziekgezelschap van Clinge Iedere avond wordt er in de tent muziek gemaakt door lh©t „Saturne- kwartet" uit Den Haag en ook iedere avond treedt de vooral door het Knolc- kefestival bekend geworden Rita Ho ving op. Er is afwisseling voor oud en jong. Op de eerste avond het gezelschap van Ger Timmermans; de volgende avond is Willy Alberti de speciale gast en op de slotavond, de bekende Anita Berry. Op de laatste dag kunnen de kinderen van de leden tot 16 jaar meedoen aan een „talentenjacht", alleen of in groep zingen en/of musiceren. Frans de Reu ver is de leider van een zeer deskundige jury. Tractaties voor de jeugd zijn er ge noeg en leden hebben gratis toegang tot de feestelijkheden. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. Het „speltuin- feest", dat jaarlijks op de laatste zater dag van de maand september wordt ge houden, krijgt een ander jasje aangeme ten. Tot nog toe trok 's middags een corso door de straten van Kloosterzande en Groenendijk. De optocht is altijd ge formeerd door de buurten of buurtver enigingen, die dit jaar echter weinig of geen animo aan de dag hebben gelegd. Het corso zal dientengevolge dit jaar geen doorgang vinden. De feestavond tijdens welke verschillende artiesten ple gen op te treden, zal wel in ere worden gehouden. De feestvierende menigte zal zich verzamelen in de loods van het be drijf van de fa. Bogaert. Het „corso comité", dat is gerecruteerd uit sym pathisanten van de speeltuinvereniging „De Hionte", is van zins voor de middag nog een evenement te organiseren, dat het gemis aan het corso enigermate zal moeten vergoeden. (Van onze correspondent) WALSOORDEN Het door de zee- hengelclub „De Vogel" in de Westerschei - de nabij gehouden jeugdhen keltoernooi is een succes geworden: 112 jeugdige vissers beneden de 16 jaar be- kampten elkaar in een 3 uur lange wed strijd. Ongeveer 90 deelnemers vingen vis. Allen ontvingen een prijs. De eerste 10 prijzen, welke uit molens, hengels en vis manden besbonden, werden behaald door: 1 P. Buyk van de Zeeclub Zeester te Hal steren 389 pnit., 2 Benny Smit te Sluis kil 270 ptn.. 3 Gerard Federman te Sluis kil 248 pnt., 4 Henk de Bruyn te Kloos terzande 230 pnt., 5 G. v. Opdorp te Hoofdplaat 230 pnt., 6 Leo Tieleanan te Walsoorden 216 pnt., 7 Hans Snoeys te Sluiskil 196 pnt., 8 Marianne de Waal te Kloosterzande 180 pnt., 9 Ed. Raaymakers te Halsteren 176 pnt., 10 M. Buuron te Halsteren 170 pnt. De ereprijzen (bekers) werden gewon nen door: best geklasseerde vereniging: Sluiskil met 1008 punten; grootste aaantal vissen (17 stuks) M. Buuron Halsteren en Henk Verberkmoes Sluiskil; le dame: Marianne de Waal te Kloosterzande: poe delprijs: Frans d'Hondt te Baalhoek. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Caféhouder J. O. van café D'Oranje boom te 's-Heer Hendrikskinderen heeft maandagavond omstreeks half tien ass: stemfcie ingeroepen vain de politie, omdat hij zich bedreigd voelde door een tien- tal opgeschoten jongemannen, die hij de avond tevoren de toegang tot zijn café had ontzegd. De jongelui kwamen ken nelijk revanche nemen. Ze sloegen op het terras enkele stoel'en, een tafel en wat flessen kapot. Toen de politie arri. veerde was de opgewonden groep per bromfiets verdwenen in de richting van Goes. De politie surveileerde later op de kermis in Goes, in de hoop enkele op. roerkraaiers te kunnen aanhouden. (Advertentie) GOES Zaterdag organiseert sport school Geelhoed Zeeuwse judokampioen schappen in zaal Juliana aan de Beesten markt te Goes. De Zeeuwse judoka's van gele tot en met zwarte hand, zullen per band in twee gewichtsklassen worden in gedeeld. Momenteel zijn er bij de heer W. Geel hoed te Halsteren, de leider van een aan tal Zeeuwse judoscholen en organisator van het toernooi, al vele inschrijvingen binnen gekomen. Vooral hebben er al vele lagere banden ingeschreven. Het is de be doeling van de heer Geelhoed om deze Zeeuwse judokampioenschappen elk jaar te organiseren. Dit jaar zijn er vele be kers beschikbaar. Het toernooi kent al leen individuele wedstrijden. AXEL. (Van onze correspondent) OVEZANDE Op de doelen bij de heer G. Doene werden de kampioen schappen voor de zestallen verschoten. Voorzitter Raas heette allen van harte welkom op deze schieting van district 16 van de Nederlandsche bond van Hand boogschutterijen. De beste schutters van het district leverden een zware strijd om kampioen te worden. De wedstrijd ging over 30 schoten. De uitslag is als volgt: Meeste punten: P. de Koeyer van St.- Sebastiaan te Yerseke, 240 punten; mees te rozen: P. Steketee, idem; meeste ne gens: C. D. Raas, van St.-Sebastiaan te Ovezande; meeste achten: J. Doene, idem; meeste zevens: J. v. meeste zes sen: J. v. Velzen; meeste vijven: A. de Koeyer, allen van St.-Sebastiaan te Yer seke; meeset vieren: Jac. de Baar; mees te drieën: P. Schreurs; meeste tweeën; K. v. Steenbergen, alen van St.-Sebas tiaan; meeste enen: Bob. Glerum, van Kampioen werd het zestal van St.-Se bastiaan te Yerseke met 1198 punten te gen 1077 van het zestal van Ovezande dat vorig jaar kampioen werd met 1081 pun ten. In het winterverblijf van het Zwitserse circus Knie in Rapperwill is een olifants baby geboren. Het dier, 150 pond zwaar, is het tweede olifantje, dat in het winterverblijf van het circus het eerste levenslicht aanschouwde. De foto toont het diertje, terwijl het aandachtig wordt bekeken door een andere jeugdige bewo ner van het circus. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is een nieuwe vennootschap opgericht on der de naam n.v. Scheepvaart-maatschap pij „Trans-Oceaan" met een maatschappe lijk kapitaal van een miljoen gulden. Op richtster en enig aandeelhoudster van „Trans-Oceaan" is de n.v. Scheepvaart Participatie Maatschappij in Den Haag, waarin de stoomvaart-mij. „Nederland" de Rotterdamsche Lloyd en de Holland- Amerika-Lijn belangen hebben. Van het maatschappelijk kapitaal is ƒ200.000 ge plaatst en voor tien procent in contanten volgestort. De nieuwe „Trans-Oceaan" is een (papie ren) voortzetting van de vroegere scheep vaartmaatschappij van dezelfde naam. Hierin nam, behalve de Scheepvaart Par ticipatie Mij., ook de staat deel. De voor malige „Trans-Oceaan" exploiteerde de emigrantenschepen „Grote Beer", Water man" en „Zuiderkruis", maar déze ex ploitatie bleek op den duur niet rendabel. Het beheer over de oude „Trans-Oceaan" werd gevoerd door de drie participanten in de Scheepvaart Participatie Maatschap- GENèVE (U.P.I.) Albanië heeft zich teruggetrokken uit de internationale ar beidsorganisatie (I.L.O.)een van de ge specialiseerde afdelingen" van de Verenig de Naties, zo is gisteren in Genève be kendgemaakt. In een verklaring zegt de organisatie dat Albanië haar besluit heeft aangekon digd in een brief aan de directeur-gene raal van de I.L.O.David Morse. De brief, die w£s gedateerd 5 augustus 1965. was ondertekend door premier Behar Shtyalla. Albanië heeft zich teruggetrokken om dat het meent dat de sociale maatstaven die de I.L.O. in haar beleid aanlegt niet meer stroken met de billijkheid. Waarnemers geloven echter eerder dat Tirana deze stap heeft gedaan in verband met de afwezigheid van communistisch China in zowel de V.N. als de gespeciali seerde afdelingen van de volkerenorga nisatie. Het laatste land dat zich uit de I.L.O. terugtrok was Zuid-Afrika, dat verleden jaar de I.L.O. verliet omdat het meende het slachtoffer te zijn geworden van een „politieke vendetta". pij. Toen de emigrantenschepen niet ex ploitabel bleken, zijn ze successievelijk verkocht en in de loop van 1964 trad „Trans-Oceaan" in liquidatie. Deze liqui datie is begin 1965 beëindigd. De Scheepvaart Participatie Maat schappij (d.w.z. haar drie eigenaars) hebben het nu wenselijk geacht de maat schappij „Trans-Oceaan" althans op pa pier te behouden. Het sprak vanzelf, dat de staat niet meer bij een en ander be trokken kon worden; vandaar, dat de tweede belangrijke aandeelhoudster thans als enige oprichtster heeft gefungeerd. De directie van de nieuwe „Trans- Oceaan" verklaarde echter, dat de ven nootschap geen verdere activiteiten zal ontplooien. Men wilde slechts een „pa pieren n.v. achter de hand houden". PARIJS (ANP) In haar studie van de Spaanse economie schrijft de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO)dat er een ein de moet worden gemaakt aan de in flatie in Spanje om te voorkomen, dat de economische toestand van het land in gevaar komt. De OESO beveelt de Spaanse regering daarom aan de bui tenlandse handel sterker te liberali- seren. Indien de tegenwoordige druk op de prijzen niet wordt opgeheven, zal die druk het welslagen van het ontwikke lingsplan dat in het tweede jaar van uitvoering is in gevaar brengen en zou een terugkeer tot de inflatoire situ atie van de jaren vijftig in Spanje mo gelijk zijn. In het afgelopen jaar zijnde kosten van levensonderhoud in Spanje 12,7 procent omhoog gegaan en steeg het bruto nationaal produkt met onge veer zeven procent, zo wordt in het OESO-rapport opgemerkt. Voor dit jaar verwacht de organisatie handhaving van de levendige verbruiksvraag en een toe neming van de overheidsbestedingen. Het snelst zijn verleden jaar de prijzen van levensmiddelen gestegen. Hoewel de Spaanse regering al maatregelen heeft genomen ter bestrijding van de inflatie zal er naar het oordeel van de OESO op dat gebied meer moeten gebeuren. AMSTERDAM (ANP) In de eerste zes maanden van 1965 zijn in ons land 152.129 personenauto's verkocht. Dit be tekent tem opzichte van het eerste half jaar van 1964 een stijging met 14,5 pet. Drie jaar geleden in 1962 wer den in de loop van het hele jaar nog maar iets minder dan 145.000 personen- en combinatie-auto's verkocht, wat wel duidelijk de snelle toeneming van het autobezit in ons land illustreert. Wel is de percentuele stijging van. de ver kopen dit jaar minder dan in 1963 en 1964 (beide malen circa 25 pet), maar in absolute aantallen uitgedrukt zullen naar verwachting de verkopen dit jaar 260.000 personen- en combinatie-auto's be dragen. Bijna 35.000 meer dan in het voor de autoverkopen wel zeer bijzonder gun stige jaar 1964. Gezien de geruchten over een verhoging van de omzetbelasting is nog een extra opleving voor de ver kopen te verwachten in augustus en be gin september. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering zal nog dit jaar alle raffi naderijeninstallaties van de oliemaatschap pijen Stan vac en Shell in Sungai Gerong, Pladjoe (beide in 't zuiden van Sumatra) en Balik Papan (in het oosten van Bor neo) overnemen, zo heeft de staatssecre taris van oliezaken, generaal-majoor Ibnu Sutowo, gisteren verklaard. Volgens het Indonesische persbureau Antara hééft ge neraal Sutowo gezegd dat op 20 augustus besprekingen over deze kwestie zullen worden gevoerd tussen de regering en de oliemaatschappijen. Hij zei ook nog dat de raffinaderijen in de drie plaatsen elk een capaciteit van 65.000 barrel per dag heb ben. Konstanz 428 5), Rheinfelden 312 (—13), Ottenheim 398 (—13), Straatsburg 346 (—18), Masau 538 (—6), Plochingen 139 (+7), Mannheim 410 (—5), Steinbacb 140 7), Mainz 374 7), Bingen 272 (—8) Kaub 309 (—9), Trier 272 (+18). Koblénz 307 (—1), Keulen 311 M). Ruhrort 518 (—12), Lobith 1148 (—4), Nij megen 932 (—6), Arnhem 935 (—5), Eefde IJssel 508 10), Deventer 397 (+8). Monsin 5515 (+5), Borgharen 4111 (+63), Belfeld 1255 117), Grave beneden de sluis 530 (+27). SCHIPHOL (A.N.P.) Tevreden over de gesprekken, die hij tijdens zijn be zoek aan Nederland van ruim twee weken met enkele Kamerleden heeft gevoerd over de schenking van een ton aan het Defence and Aid Fund, is de promotor1 van de anti-Nederlandse actie in Zuid- Afrika, de heer F. Bourquin, gisteren met een chartervliegtuig van Globe Air van Schiphol naar zqn land teruggekeerd. „Ik heb veel waardering voor de vrien delijke wijze waarop ik hier ben ontvan gen en voor de gelegenheid die mij on danks de vakantie van vele regerings functionarissen is geboden om in een open gesprek van gedachten te wisselen", zei de heer Bourquin voor zijn vertrek van de luchthaven. „Mijn verwachtingen dat de Nederlandse regering de steun aan het Defence and Aid Fund zal intrekken of tenminste van haar onvriendelijke ka rakter zal ontdoen, zijn hierdoor ver sterkt". De informatieve gesprekken werden gevoerd met het hoofd bureau politieke zaken, mr. R. graaf van Limburg Stirum. namens de minister van Buitenlandse Za ken, met het Tweede-Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg (bij afwezigheid van de fractievoorzitter der KVP), mr. H. Beer- ntink, fractievoorzitter van de CHU, de heer B. Roolvink, fractievoorzitter van de AR en het Tweede-Kamerlid voor de VVD, mej. mr. J. ten Broecke Hoekstra. „Zij hebben mij toegezegd dat zij re kening zullen houden met de gevoelens en bezwaren van duizenden Nederlanders en oud-Nederlanders tegen de toeken ning van een gift aan het Defence and Aid Fund door de Nederlandse regering. Ze zullen de kwestie met de fracties door nemen en in de Kamer ter sprake bren gen", aldus de heer Bourquin. Tenslotte verklaarde hij nogmaals uit drukkelijk dat hij niet naar Nederland was gekomen om over de apartheidspoli tiek te spreken, maar „uitsluitend om de aandacht te vestigen op de kwalijke kan ten van het Defence and Aid Fund en het effect van een Nederlandse schenking in Zuid-Afrika". IJZENDIJKE Te Rotterdam slaaf de voor het diploma heren- en jongen de Rudy Martijn, afgenomen door °e Stichting Vakexamens Textielhandel Morgen, woensdag 11 augustus weert 2.29 en 14 44 uur; Terneuzen Ij, en 14.14 uur; Vlissingen 1.26 en 1*+ uur; Wemeldinge 3.13 en 15.35 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur West Side Story, 14 J- OOSTBURG Ledel Theater 15 uur Jongensirancb, 20 uur Koninginnen van de nacht, 1* GOES Markt Kermis. RILLAND-BATH 19.30 uur Raadsvergadering. OOSTBURG Ledel 20 uur Koninginnen van de w 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur West Side Story. 14 J'

de Stem | 1965 | | pagina 2