Rahman: Dat nooit... Zes mensen door explosie in brand Singapore wil betrekkingen met Indonesië Arbeider overleeft instorting Bus stort in ravijn A DODENSCHIP NA MUITERIJ STOP N TIJGER IN UW TANK! OPDRACHT TERUG Stefanopoulos Beschuldiging GIVE A MAN A LUCKY bedankt voor de eer A, Zwarte zebra's in Belgisch dorp IN CARAVAN TE KAMPERLAND Vader verliest twee zoons in zes weken WATER EIST VIER DODEN DAGBLAD VOOR ZEELAND TRAGISCH PROTEST BIJ VIJVER m- IK Droog GEEN INVLOED Kruising veilig r™ Meisje reddeloos in Westerschelde 105a JAARGANG No. 24963 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 10 AUGUSTUS 1963 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, r V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. 1 bla* Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau: Breda - Reigerstraat lo. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 7OQO,. eilanden GOES Kinkstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 2^4^telefoon^26Ql^-^OOSTBURG^NHeu<A2traat^41^^^^e^ej3on^^ Bureau voor de Zeeuwse «4» VERZET VAN MALEISIE (Van onze redactie buitenland) ATHENE Informateur Stefanopou los heeft zijn opdracht teruggegeven aan koning Konstantijn. De parlemen taire afgevaardigden van de unie van het centrum hebben daartoe maandag met grote meerderheid op aangedron gen. Het besluit werd genomen met 119 tegen 26 stemmen na een bespreking die meer dan drie uur heeft geduurd. Een zingende en schreeuwende me nigte van naar schatting 10.000 personen betoogde in het centrum van Athene ten gunste van ex-premier George Pa- pandreou, die vanaf een balkon een toespraak hield. Hij noemde het volk „de beschermer van deze nobele strijd voor de democratie". Voorts zei hij, bij wijze van waarschuwing voor de dingen die nog komen moeten: „Wij zullen spoedig nieuwe gelegenheid tot strijd hebben". Op de foto: Papandreou tij dens zijn toespraak tot de menigte. Premier Lie van Singapore huil de, toen hij op een persconferentie vertelde waarom liy met Maleisië had gebroken. Hij zei dat hij na besprekingen met premier Rahman zich bewust was geworden dat er ernstige ongeregeldheden zouden komen wanneer Singapore er op zou staan in Maleisië te blijven. Met tranen in de ogen verklaar de Lie dat hy zyn hele leven aan de eenheid van deze gebieden had geloofd. Nog steeds is hij van me ning dat die eenheid de voorkeur verdient. De premier van het nu onafhan kelijke Singapore, Lie Koean Djoe (41), is socialist en tegenstander van het communisme. Ilij ontving zyn opleiding aan de universiteit van Cambridge en stamt van een van de rijkste Chinese families op het eiland af. Hij werd in 1959 pre mier. Hij is een van de oprichters van de partij voor volksactie en had tijdens het koloniale tijdperk veel moeilijkheden met het Britse bestuur. Lie bracht ondanks verzet van uiterst links, Singapore in 1963 in de federatie Maleisië. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Licht tot half bewolkt, maar droog weer. Matige wind uit noordooste lijke en zuidoostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.14 uur. Maan onder: 2.39 uur. Morgen: zon op 5.16 uur. Maan op 20.27 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid MaUorca Lissabon max. weer temp half bew. 19 zw. bew. 19 licht bew. 19 licht bew. 18 onbew. 16 regenbui 20 lichit bew. 18 geh. bew. 22 zw. bew. 20 zw. bew. 22 lichit bew. 25 zw. bew. 24 onbew. 28 zw. bew. 18 half bew. 20 geh. bew. 16 geh. bew. 18 zw. bew. 21 zw. bew. 28 geh. bew. 22 geh. bew. 18 onbew. 32 niet ontv. zw. bew. 29 licht bew. 26 lichit bew. 31 half bew. onbew. 27 BRUSSEL (ANP) Een Belgische bouwvakarbeider heeft maandag ir Brussel een instorting overleefd, waar bij hij onder een laag van bijna 10 me ter zand werd bedolven. Het ongeluk gebeurde in het centrum van Brussel bij de construktie van een nieuw gebouw. Reddingsploegen slaag den er ai spoedig in het slachtoffer met een buis, waardoor lucht werd aange voerd, te bereiken. Het duurde echter ruim negen uur voordat de man naar boven kon worden gebracht. Een arts diende hem in zijn benarde positie een injectie toe om de pijn te stillen. De arbeider zat bekneld onder een aantal balken, die echter tegelijker tijd zijn redding betekenden. (Van onze redactie buitenland) KOEALA LOEMPOER/LONDEN/SINGAPORE Singapore heeft, na maandag officieel uit de twee jaar geleden gestichte federatie van Maleisië te zijn getreden, aangekondigd alle geschillen met Indonesië te beslechten, vooropgesteld dat een eventuele overeenkomst „ons niet in gevaar zal brengen". In Djakarta hebben Indonesische leiders Singapore's uittreden toe gejuicht als een overwinning voor de Indonesische campagne tegen Maleisië. Minister van buitenlandse zaken Soebandrio verklaarde, dat Indonesië Singapore waarschijnlijk zou erkennen en voort zal gaan te pogen Maleisië geheel te vernietigen. De Maleisische premier, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft verklaard dat Maleisië er bezwaar tegen heeft en maatregelen zal nemen, wan, neer het thans onafhankelijk geworden Singapore betrekkingen met Indonesië aanknoopt. Engeland heeft Singapore als onafhankelijke staat erkend, zo is maandagavond officieel in Londen verklaard. Op het vernemen van de verklaring van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken zei Rahman: ,.Een van de dingen die wij duidelijk naar voren hebben gebracht is dat Singapore dat niet zal doen. Er is geen kans op dat dit zal gebeuren. Indonesië mag het dan willen, maar het zal onmogelijk zijn. Eerder op de dag had premier Rah man op een persconferentie gewezen op een overeenkomst, waarbij Singapore en Maleisië elkaar hebben beloofd „geen verdrag of overeenkomst met andere landen aan te gaan, die schadelijk zou den kunnen zijn voor de onafhankelijk heid en de verdediging van de andere partij". De Maleisische premier legde er de nadruk op, dat financiële kwesties over de defensie en moeilijkheden tussen de verschillende rassen (de overgrote meer derheid der inwoners van Singapore is Chinees of van Chinese afkomst) de voornaamste redenen voor Singapores uittreden hebben gevormd. Er stonden slechts twee wegen open, zei hij: Sin gapores afscheiding of „onderdrukkende maatregelen" tegen de leiders van Sin gapore. Op de lange duur zouden dergelijke maatregelen geen oplossing van het pro bleem opleveren, zei hij, en de duizen den Maleisische studenten in het bui tenland zouden gevoerd worden met allerlei propaganda tegen de centrale regering. intussen begint het in een andere deelstaat al te rommelen. Uit Koetjing, de hoofdstad van Serawak, werd gemeld dat de verenigde volkspartij en andere oppositiegroepen maandagavond een volksstemming hebben geëist ter bepa ling van de toekomst van Serawak naar aanleiding van Singapores uittreden uit de federatie. „Wij moeten onze positie opnieuw be zien in het licht van deze wijziging, omdat Maleisië zonder Singapore niet het Maleisië is waarvan Serawak een deel is geworden", aldus een door de volkspartij uitgegeven verklaring. „Ma leisië is, zoals het thans is, een misluk king. Wij moeten voorkomen dat Sera wak een tweede Vietnam wordt". Het kabinet van Serawak gaf na een spoedzitting het volgende communiqué uit: „Voor zover het Serawak betreft heeft de nieuwe situatie geen enkele in vloed op onze politiek en verhouding tot Maleisië. Wij gaan op dezelfde voet voort". Engelands pogingen om de stabiliteit in Zuid-oost-Azië te handhaven worden door Singapores uittreden uit de Malei sische federatie in gevaar gebracht zo hebben Britse functionarissen maandag in Londen verklaard. Men wees er op dat Engeland de maatregelen, die op het gebied van de defensie zijn geno men. op korte termijn aan een herwaar dering zal moeten onderwerpen. ,-A Rahman: onmogelijk BRUSSEL (ANP) Inwoners van het Belgische dorpje Riemst, dicht bij de Nederlandse grens, hebben zelf over steekplaatsen voor voetgangers aange geven op het wegdek van een druk kruispunt, waar al veel ongelukken zijn gebeurd. Gewapend met verfbussen en kwasten zetten ongeruste burgers zelf witte lijnen op het asfalt, omdat her haalde verzoeken bij de plaatselijke autoriteiten geen resultaat hadden. Voetgangers waren erg blij met het resultaat. Riemst ligt op de kruising van de we gen Tongeren-Maastricht en Hasselt- Luik. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Zes Belgen hebben ernstige brandwonden opgelopen nadat zich in de ca ravan, waarin zij zich bevonden, een gasontploffing had voorge daan. Een begin van brand kon door andere bewoners van cam ping Anna Friso te Kamperland snel worden bedwongen. Twee kinderen, die in de caravan slie pen, bleven ongedeerd. De ontploffing ontstond toen tijdens het verwisselen van een ongeveer vijf tien cm lange gashouder, die werd ge bruikt voor de verlichting van de cara van, gas ontsnapte. Door het geweld van de ontploffing werd de caravan ontzet. De ruiten spron gen. De kleren van de zes Belgen en de gordijnen vatten vlam. Tent- en cara van-bewoners in de directe omgeving schoten te hulp. De vlammen waren spoedig gedoofd. De ijlings met een brandblusapparaat toegesnelde kampbe heerder hoefde niet meer op te treden. Dat de kampeerders toch ernstige tot zeer ernstige brandwonden opliepen was het gevolg van het feit, dat zij zeer zo mers gekleed waren. Vooral hoofden en ledematen werden door de hitte ge troffen. De foto laat zien hoe de caravan werd ontzet. BASTIA/Corsica (UPI) Een bus met 30 Belgische, Franse en Ameri kaanse toeristen is maandag even bui ten de Corsicaanse hoofdstad Calvi in een 70 meter diep ravijn gestort. Volgens de eerste berichten zijn 20 van de inzittenden gewond. Een aantal van hen zou er ernstig aan toe zijn. Het is nog niet bekend van welke nationali teit de slachtoffers zijn. Het ziekenhuis van Calvi heeft een oproep uitgestuurd voor een aanvullen de bloedvoorraad om een aantal ge wonden transfusies te geven. De bus viel in het ravijn, toen de chauffeur zijn voertuig aan de kant van de weg zette om een uit de tegenover gestelde richting komende auto door gang te verlenen. Door het gewicht van de reiswagen bezweek de buitenste rand van het wegdek waarna het ongeluk zich voltrok. Zeer ernstig gewond werden mevrouw Van der Hagen uit Mercksem en het echtpaar Meulier uit Antwerpen. De heer Van der Hagen en het echtpaar Van Aalst uit Schooten kwaen er wat beter van af. Doordat zich een E.H.B.O.-post en enkele artsen op de camping bevon den, was snel eerste hulp aanwezig. Het echtpaar Van Aalst werd met een auto van een der kampeerders naar het gast huis in Middelburg vervoerd. De andere gewonden werden even later met twee ambulances en een stationcar naar het ziekenhuis Bergzicht te oGes gebracht. De caravan behoorde toe aan het echtpaar Van der Hagen. De twee an dere echtparen, die op dezelfde camping kampeerden, waren op visite. De twee kinderen van het echtpaar Van der Ha gen (vijf maanden en twee jaar) ble ven ongedeerd omidat zij enigszins af gescheiden en onder dekens lagen te slapen. Zij zijn voorlopig bij andere caravambewoners ondergebracht. t V H WIMBORNE/Engeland (UPI) De in Griekenland geboren caféhouder Andreas Constandinos, heeft voor de tweede keer in zes weken een zoon verloren tengevolge van een verkeers ongeluk Zijn zoon Louis, 18 jaar, kwam om bij een botsing op slechts 400 me ter van de plaats waar zijn andere zoon, 22 jaar. de dood vond. KEY WEST/FLORIDA (Reuter) Leden van de kustwacht van Key West, in de Amerikaanse staat Florida, en de federale recherche wachtten maandag te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, de aankomst af van het doden schip „Seven Seas". Aan boord van dit 38 meter lange schip bevond zich, na een weekeinde van muiterij en moord in volle zee, nog slechts één lid van de oorspronkelijk uit acht koppen bestaande bemanning. De „Seven Seas" was, met een bemanning van Panamezen en Hondurezen, met een lading bananen uit een Mexicaanse haven naar Miami, in Florida, vertrokken. Leden van de Amierikaanse kustwacht, die in straat Florida aan boord van de „Seven Seas" gingen troffen daar drie lijken en één nog levende opvarende aan, de 25-jarige Elvin'Burywaise. Deze getuige vertelde gezien te hebben hoe een opvarende de eerste stuurman in zijn kooi had doodgeschoten. Burywaise rende daarop naar de brug, om de kapitein te waarschuwen, maar trof hem eveneens vermoord aan. Dodelijk geschrokken verborg hij zich in een kettingbak, waar hij nog twee schoten hoorde vallen, hetgeen het einde bete kende van twee andere opvarenden. Toen Burywaise eindelijk uit zijn schuilplaats durfde komen, zag hij drie lijken aan dek liggen. De reddingsboot en twee riemen waren weg. (Van onze correspondenten) HANSWEERT In de Westerschelde nabij Hansweert is maandagmorgen hét 16-jarige meisje F. A. Brinkman uit Midden-Beemster verdronken. Zy is uitgegleden op de glooiing van de dijk van de Westerschelde. Haar vader deed een vergeefse reddingspoging. Het slachtoffer logeerde met haar familie in Hansweert. DEN BURG Bij De Koog op Texel zijn maandagmiddag op het onbewaak te strand twee Duitse badgasten, de 49 jarige H. Menning uit Essen en de 56- jarige E. Touchert uit Hargesheim. ver dronken. Mevrouw Touchert kon op het nippertje worden gered. WAARLAND Maandagmiddag om half vijf is het tweejarige zoontje Frank van de familie Bruin uit Waar land in een sloot achter zijn huis verdronken. Het jongetje werd door de vader gevonden. Ruim twintig minuten heeft men mond - op - mondbeademing toegepast, maar dit had geen succes. De spoedig gealarmeerde huisarts kon slechts de dood constateren. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Drie houten krui sen staan sinds maandagmorgen aan de oever van de vijver b(j het spoorwegviaduct in Bussum. Direct daarvoor leest men: „Is dit voldoende?" als dramatische en opvallende reactie op het derde verdrinkingsgeval in deze langzamerhand beruchte vijver. Het derde slachtoffer was het afgelo pen weekeinde de 5-jarige Peter Bouw mans. Toen hij spelenderwijs te water raakte, sloegen twee kinderen alarm. Maar voordat volwassenen de kleine Peter uit het water konden halen, was het voor de jongen al te laat. Zijn vader, de heer P. Bouwmans, geeft de schuld van dit ongeluk aan de gemeente. Zowel bij twee vorige ver- drinkingsgevallcn als bij het ongeluk, dat in mei de kleine Ingrid Heerschop bijna het leven kostte is het gemeente bestuur door de omwonenden verzocht maatregelen te treffen (plaatsen van een hek of afrastering), waardoor het voor kinderen niet meer zo levensge vaarlijk is om in dit plantsoen te spelen. De gemeente heeft echter nog niets gedaan. Voor de heer Bouwmans was dat een reden om door plaatsing van de drie kruisen en het opschrift nog eens de aandacht op de zaak te vestigen. De heer Bouwmans heeft de gehele mor gen in de buurt van de vijver rondge lopen omdat hij wilde voorkomen, dat de kruisen werden verwijderd. Er is intussen een actiecomité van veront ruste ouders gevormd dat een onder houd met burgemeester J. C. Haspels heeft aangevraagd. (Advertenties) TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA

de Stem | 1965 | | pagina 1