Opdracht voorlopig Vijf mensen verdrinken bij botsing Hardenberg Britten boycotten F okker-le verantie Johnson blijft doorgaan BREUK MET PAPAND EISEN NIET INGEWILLIGD Politie met relschoppers in de slag Vrouw (34) in polder aangerand Zoon winkeldief.... Belediging voor Al Capone Beroving in Amsterdam Viertal slaat militair neer IETS WARMER Bokser (50) clood na ronde-strijd Vermist paar thans terecht SPORTFEITEN DAGBLAD VOOR ZEELAND A. tÉ AFTASTEN Twee doden in Steenbergen één in Retranchement Den Haag weet officieel van niets MANIFEST MEISJE GERED OVER DE KOP IN BUITENE AND Schiedammers voor schanddaad gepakt i05« JAARGANG No. 24964 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 'f Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse MAANDAG 9 AUGUSTUS 196i Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. elanden- GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893| Konstantijn: onaanvaardbaar. Papandreou: tot bittere eind. STEFANOPOULOS OP MIAMI (AFP) Al Capone, de vroegere koning van de onderwe reld van Chicago, moet zich in zijn graf hebben omgedraaid toen zaterdag zijn 45-jarige zoon Al- bert in een supermarkt te Miami, in Florida, werd aangehouden we gens diefstal van artikelen ter waarde van drie en een halve dollar. Hij had twee doosjes hoofd pijnpoeders en wat zaklantaarnbat- tcrijtjes in zijn zakken laten glij den. Albert is, zo wordt in Miami gezegd, nog nooit in aanraking ge weest met de politie, die vroeger alleen al bij het horen van zijn va ders naam verbleekte. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (ANP) Met wapenstokken heeft de Amster damse politie in de nacht van zaterdag op zondag een groep van naar schatting 250 jongelui, zoge naamde „Provo's", uit elkaar ge slagen. Rondom het Amsterdamse Lieverdje, het bekende beeldje aan het Spui, had de groep een rel veroorzaakt, die de politie aanleiding gaf tot krachtdadig J ingrijpen. Er werden zeven arrestaties verricht wegens straatschenderij, verzet tegen de politie en belediging. Iedere zaterdagavond tegen midder nacht worden er bij het beeldje zoge- naamde „happenings'" gehouden, waar bij vuur een belangrijke rol speelt. Tot het ritueel behoort ook het leggen van een krans. Hoewel de politie in de re gel aan deze manifestaties niet al te veel aandacht besteedt gedroegen de jongelui zich baldadiger dan ooit. Voet- zoekers vlogen in het rond, er werd met fietsen naar de agenten gegooid en een uniformpet werd in het vuur gesmeten. De politie maakte bij het verspreiden van de onrustzaaiers gebruik van de wapenstok, waarbij rake klappen vie len. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Koning Konstan tijn van Griekenland heeft zon dagavond Stephen Stefanopoulos verzocht een nieuwe regering te formeren. Daarmee stuurde hij aan op een openlijke breuk met oud-premier George Papandreou. De jonge vorst had de 77-jarige Papandreou eerder op de avond ten paleize ontboden en gezegd dat hij geen mandaat voor de vorming van een nieuw kabinet zou geven. In plaats daarvan vroeg hij de bejaarde politicus zijn steun te geven bij de vorming van een kabinet met een andere persoon als premier. Twee uur na het onderhoud met Papandreou ontving Konstantijn Stefanopoulos aan wie hfj het mandaat gaf. Papandreou, wiens ontslag vier we ken geleden aanleiding was van ern stige ongeregeldheden, heeft inmiddels het vooorstel van de koning onomwon den van de hand gewezen in een later op de avond uitgegeven verklaring. Daarin zegt hij, dat elke poging een regering te vormen met een andere premier grote ontevredenheid onder het democratische volk" teweeg zou brengen. Hij had de koning eerder een soort ultimatum gesteld, öf hem tot premier te benoemen öf nieuve verkiezingen uit te schrijven. Door Stefanopoulos tot formateur aan te wijzen heeft de koning een openlijke breuk en mogelijk nieu we ongeregeldheden getrotseerd. (Advertentie) LONDEN (REUTER) Een zware na ontploffing in een grote meelfabriek dei in Londen heeft zaterdag aan vier men sen het leven gekost. Er werden 41 mensen gewond. De omgeving zag er uit als na een bombar- „-..^-nt. Van^ de fabriek werden een deel van het \Jak en een zijmuur weg geblazen. De oorzaak is nog onbekend. j AMSTERDAM (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur is op het Rijnspoorplein te Am sterdam de 4'.-jarige Amsterdamse mi litair H. de Z. die met verlof in de stad was, door vier jongens aange vallen, mishandeld en van zijn porte feuille inhoudende 25 gulden beroofd. Zondagochtend omstreeks elf uur meldde zich het slachtoffer. De militair was met verwondingen aan het hoofd Pii een ontwrichte schouder naar huis gestrompeld en daar bewusteloos ge- aakt. Eerst de volgende dag was hij staat de politie te waarschuwen. In de loop van zondag konden twee dachten worden achterhaald: de 17- \ge G. H. en de even oude A. T. eersverwachting, meegedeeld door K.N.M.I., geldig tot vanavond: roog weer met zonnige periodes. einig wind. Iets warmer. 'andaag: zon onder 20.16 uur. Maan i 'nder 1.44 uur. 'Tergen: zon op 5.15 uur. Maan op 1 -9 37 uur. Stefanopoulos, die in de regering-Pa- pandreou de functie van vice-premier bekleedde, verklaarde dat hij, wat hij noemde, een „voorlopig mandaat" had aanvaard. Hij zou een serie besprekin gen voeren om na te gaan, of hij vol doende steun zou krijgen om een ver trouwensvotum in het parlement te winnen. Hij zei, dat hij Papandreou zou spre ken en vervolgens zijn voorstellen voor leggen op een bijeenkomst van de unie van het Centrum ,de grootste partij in het land. Papandreou, die leider is van deze partij, heeft de parlementaire le den opgeropeen vandaag om elf uur onze tijd bijeen te komen. In de verklaring, die Papandreou zondagavond heeft uitgegeven, wordt het volgende gezegd: ,}De koning heeft mij meegedeeld dat hij geen van beide door mij geboden oplossingen heeft ge accepteerd; een mandaat aan mij om een nieuwe regering te vormen of ver kiezingen. Inplaats daarvan vroeg hij mij een derde oplossing te steunen maar ik heb hem gezegd, dat noch ik noch mijn partij dit zouden doen." „Ik deed de aanbeveling, dat hij niet zou trachten een andere regering uit de Centrum-partij te vormen, daar zulks uitgelegd zou worden als een poging verdeeldheid in de partij te zaaien, het geen grote ontevredenheid onder de de mocratisch voelende mensen zou kun nen verwekkien." Een van de troeven in Papandreou's hand in zijn botsing met de honing is een manifest, dat zondag door 123 leden van de 171 leden tellende fractie van de Centrum-unie werd ondertekend. In dit manifest wordt gezegd, dat de on dertekenaars niemand anders als pre mier zouden aanvaarden dan Papan dreou. Inmiddels is het politieapparaat ui terst waakzaam. Het houdt o.m. met traangas de wacht. LONDEN/SCHIPHOL (Reuter/ ANP) Engeland geeft geen toe stemming voor de uitvoer van Rolls Royce-motoren, bestemd voor Fokker Friendships die Ne derland voor civiel gebruik aan Indonesië wil leveren, zo hebben Britse functionarissen zaterdag gezegd. Indonesië overweegt, zoals gemeld, de aankoop van twintig Friendships. De Britten stellen zich op het standpunt, dait geen wapens aan Indonesië moeten worden geleverd, zolang dat land zijn confrontatiepolitiek jegens Maleisië voortzet. Zij vrezen dat de vliegtuigen voor militaire doeleinden zullen worden gebruikt, zoals het vervoer van para chutisten. Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft zondag in antwoord op een des betreffende vraag gezegd dat over de Britse beslissing om geen vergunning te verlenen voor de uitvoer van moto ren en onderdelen, bestemd voor Fokker Friendship-vliegtuigen, te leveren aan Indonesië, nog geen officiële bevestiging van Britse zijde is ontvangen. Verder zei de woordvoerder, dat de ambassadeur in Londen opdracht is ge geven om opheldering te vragen, aan gezien het hier een normale transactie geldt van vliegtuigen voor civiel ge bruik. Mocht het bericht omtrent de Britse beslissing juist zijn, dan staat nu al vast dat die beslissing door de Nederlandse regering ten zeerste zal worden be treurd en in Nederland niet zal worden begrepen, aldus de woordvoerder. Het bericht over de Britse weigering kwam voor de Fokker-directie niet ge heel onverwacht. Een zegsman van de fabriek deelde zondagavond mee, dat in de eerste plaats nog geen definitieve order van de Garoeda voor de levering van 20 Friendships is ontvangen. Maar mocht die komen, dar zal Fokker zich genoodzaakt zien, elders motoren voor de aan Indonesië te leveren toestellen aan te kopen, bijvoorbeeld Frankrijk of m Amerika. „De tijden zijn overigens wel snel veranderd", zo besloot hij zijn commen taar. „Nu is het de Britse regering die een stokje poogt te steken voor de le vering van Nederlandse vliegtuigen aan de Indonesische Garoeda. Een jaar of vijf geleden, tijdens de Nieuw-Gui- neaperiode, was het precies andersom. Toen protesteerde de Nederlandse re gering, overigens tevergeefs, bij de Brit se regering tegen de aflevering van Fairey Gannet-vliegtuigen aan de In- donesi s che marine Stefanopoulos: gematigd. SANTIAGO, (ANP) Segundo Ar- riagoa (50) heeft een wedstrijd over twaalf ronden tegen zijn zeventienjarige tegenstander, Oriel Mora, in Loncoche <Noord_Chili> niet overleefd. Hij stierf aan een hersenbloeding, die hij tijdens een van de vele knock-downs had op gelopen. (Vain onze redactie buitenland) WASHINGTON/S AIGON/KAIRO President Johnson van de Verenigde Staten heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de Ghanese president Kwame Nkroemah om de luchtaanval len op Noord-Vietnam tijdelijk te sta ken, wanneer hy voor onderhandelin gen naar Hanoi zou vliegen. Regeringskringen in Kairo hebben daarover hun teluerstelling kenbaar gemaakt, omdat een vredesgesprek over Vietnam daardoor steeds minder kans van slagen bij de communistische landen heeft. Peking heeft dit weekeinde zijn zo veelste waarschuwing Laten horen. „Wij, zeshonderd vijftig miljoen Chinezen, me nen wat wij zeggen", voegde de rege ring eraan toe. Peking verwacht dat als gevolg van de Amerikaanse oorlogsin spanning in Vietnam de klassesbrij d on der Johnson zal toenemen. Door inlij ving van een groter aantal dienstplich tigen en belasting verhoging zal het ver zet tegen Johnsons politiek groter wor den, zo verwacht Rood-China. Peking meên-t dat Johnson krokodilletranen heeft gehuild.toen hij bekend moest maken dat meer jeugdige Amerikanen naar Vietnam worden gestuurd. Senator Robert Kennedy heeft ver klaard, dat de Vietnamese oorlog Ame rika geen overwinning zal brengen, wanneer de landen van zuidoost-Azië er niet in slagen zich aaneen te sluiten. Hij heeft aangedrongen op een „politie ke oplossing". (Van onze verslaggevers) HARDENBERG RETRANCHE- MENT/STEENBERGEN Vijf mensen zijn zondagmorgen in Hardenberg verdronken, toen twee personenauto's na een bot sing in het water van de diepe Lutterhoofdwjjk belandden. Doordat de autobestuurder D. J. Schottert (55) uit Oud-Lutten op het kruispunt Sommelinksdjjk- Coevorderweg geen voorrang ver leende aan de automobilist H. Arends (23) uit Coevorden, ont stond de fatale botsing. Schottert was als eigenaar van een huurauto met vijf mensen uit Oud- Liutten en Gramsberg op weg naar de katholieke kerk in Slagharen. Hij maakt deze rit vrijwel iedere zondagmorgen. Bestuurder Arends zaïg kans, ondanks twee gebroken benen, uit zijn wagen te komen en zich op de wal te nijsen. Hij is in het Gramsbergse ziekenhuis opge nomen. Van de inzittenden van de huur_ auto bracht alleen mejuffrouw TI. Hu- depohl (20) uit Oud-Lutten het er le vend af. Zij kwam langs een portier raampje uit de wagen en sloeg direct alarm op een naburige boerderij. Bij haar terugkomst was de huurauto al gezonken. Omstanders konden de drij vende lichamen van Schottert en me vrouw G. van Leur Hudepohl (50) op de wal krijgen, maar mond op mond beademing had geen succes meer. De andere drie slachtoffers waren me vrouw G. Varweg-Hudepohl (38), me vrouw W. Lenker-Schrijver (59) en de weduwe A. Bruins-Kohrmiain (67). Ze werden levenloos in de later opgetakel_ de auto aangetroffen. In Steenbergen zijn zaterdagmorgen in alle vroegte twee mensen omgeko men, toen op de Ddnteloordseweg een personenauto op een verlichte trekker met aanhanger reed. De slachtoffers waren A. S. Vroon (21), student uit Dinteloord, en E. Clarenbach (23), een Rotterdamse kantoorbediende. Twee doden heeft zaterdag een ver keersongeluk bij Zuidwolde geëist. De Beverwijkse wethouder S. Coelingh en zijn veertienjarige zoon waren de slachtoffers. Bij het oversteken van de autosnelweg wred de wagen van de wethouder in de flank gegrepen door een uit de richting Hoogeveen naderen de wagen, die te laat werd opgemerkt. Beide auto's werden totaal vernield. De vier inzittenden van de tweede au to mankeerden niets. Op weg naar een kampeerplaats in het Zeeuwse Retranchement is zater dag P. Backx (22) uit Terheijden op slag gedood, toen de personenauto, waarin hij als passagier meereed, vijf maal over de kop sloeg en totaal ver nield in een weiland terechtkwam. De Bredase bestuurder De Jonge moet, rnet een uursnelheid van meer dan honderd kilometer, de macht over het stuur heb ben verloren. De verongelukte wagen kwam uit de richting Knokke en raak te bij een inhaalmanoeuvre van de weg. De mede-inzittende Bredanaar Schol ten is met hoofdverwondingen in een Tilburgs ziekenhuis opgenomen. Hij is buiten levensgevaar. De Jonge is in Oostburg behandeld. Bij Uithuizen is het echtpaar Riepma. Kuipers, 57 en 56 jaar oud, op een ver keersweg om het leven gekomen. Bei den liepen, na een bezoek aan de plaatselijke kermis, aan de linkerkant van de weg. Op het moment, dat zij werden gepasseerd door twee brom fietsers, naderde uit dezelfde richting een personenauto. De automobilist zag de voetgangers niet. Zij werden over het dak van de auto in een droge sloot geslingerd en op slag gedood. Op de weg Oploo-Rips onder Bakel is bij een verkeersongeluk Wilma de Bruijn (5) uit Vortum-Mullum bij Vier lingsbeek gedood. Twee personen wer den ernstig gewond. Het meisje zat achterop de fiets bij een familielid, de 21-jarige mevrouw Verhoeven uit Oploo, terwijl het 8-ja- rlg zusje van het meisje meefietste. Door nog onbekende oorzaak is een motorrijder uit Aarle-Rixtel tussen hen in geraakt, waardoor allen kwamen te vallen. In St. Jorioz bij Amnecy in Frankrijk zijn twee jeugdige Nederlandse vakan tiegangers door een auto aangereden en gedood. Het Franse perspureau AFP geeft de namen van de 17-jarige slacht offers als Adriënne Heins uit Zaandam en Johannes Krom uit Den Haag. Het tweetal kampeerde ter plaatse met hun ouders. De door een Fransman bestuur de auto reed hen aan bij een inhaal manoeuvre. Nabij Oberau in Tirol is de 57-jarige heer C. Kromwijk uit Woerden zater dagmiddag door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt, in een dertig meter diep ravijn gestort en ia overbrenging naar het ziekenhuis in Wörgl aan zijn verwondingen over leden. De drie mede-inzittenden, zijn 48-ja- rige echtgenote mevrouw J. Kromwijk, •ijn 19-jarige zoon C. Kromwijk en de /3-jarige mevrouw De Vries-De Wit. iveneens uit Woerden, werderj licht ge- vond en zouden zondagavond naar hun voonplaats terugkeren. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse recherche heeft zondag twee Schiedammers gearresteerd, die zon dagmorgen vroeg een 34-jarige typiste uit de Maasstad in een eenzame polder nabij Hoek van Holland, ernstig heb ben mishandeld, vermoedelijk hebben aangerand en ontkleed hebben achter gelaten. De twee, die gedeeltelijk heb ben bekend, zijn ingesloten. De twee mannen, de 25-jarige vee handelaar C. van den B. en de 23-jarige koopman H. F. D. ontmoetten de typiste en haar vriendin in een dancing Schiedam. Hun poging om de twee vrouwen over te halen die nacht met hen verder te feesten mislukte. De dames wezen hun avances af. Tegen sluitingstijd, omstreeks een uur, ver lieten de typiste en haar vriendin per auto Schiedam. Zij reden naar Rotter dam met het doel een nachtclub in de Rochussenstraat te bezoeken. De twee mannen volgden hen naar de maasstad, uit haar auto gesleurd en in de auto Juist voor de dancing werd de typiste van de twee mannen getrokken. Deze reden daarop in snelle vaart in de richting Hoek van Holland. In een een zame polder werd de typiste uit de wagen gehaald en neergeslagen haar beide ogen werden dichtgeslagen, haar beide armen gekneusd waarna haar belagers haar ontkleedden en zich zeer waarschijnlijk aan haar vergrepen. Later wist zij een boerderij te bereiken. Van daaruit werden een arts en de politie gewaarschuwd. De snelle arrestatie van de daders kon worden verricht op een duidelijk signalement van de twee mannen, dat de vriendin van de typiste de Rotter damse politie wist te verstrekken. Het slachtoffer is overgebracht naar het Dijkzichtziekenhuis, waar zij wordt verpleegd. AMSTERDAM (ANP) Voor naar schatting twintig mille schade heeft de jonge Amsterdamse beeldhouwer Jocq Jutte door vernieling geleden. Hij heeft zondagmiddag bij de politie in de hoofd stad aangifte gedaan, dat drie door hem vérvaardigde beelden, een groot en twee kleinere staande op een braakliggend terrein op de hoek Vijzelstraat-Prin sengracht, door onbekenden zijn vergrui zeld. De auto, waarin vijf mensen zijn omgekomen, wordt door een takelwagen uit de Lutterhoofdwijk getrokken. (Van een onzer verslaggevers) TERSCHELLING Op Terschelling is het vermiste echtpaar Nuninga uit Arnhem opgespoord. Na ruim anderhal ve maand speuren werd het tweetal aangetroffen bij hun tent, zich er niet van bewust, dat er naar hen werd ge zocht. De heer en mevrouw Nuninga zijn ervan verwittigd dat de vader van de heer Nuninga, die ernstig ziek was, intussen is overleden. Het echtpaar was medio juni ver trokken om een trektocht door Neder land te maken. Het laatst had men de heer Ok'ke Nuninga (33) en zijn vrouw Aaltje Gerritje van der Meer (42) te Sneek gezien, toen zij een daar gehuur de boot terugbrachten. In Amsterdam troffen de at leten elkaar voor het laatst in af wachting van de nationale kam pioenschappen, zondag in Gro ningen. Rob Heemskerk en Hilda Staman vielen tijdens die „gene rale" het meest op. Jacques van Eekelen uit Roo sendaal werd, eveneens in Amster dam. Nederlands kampioen steeple chase. Op het circuit van Dunrod leg de Phil Read beslag op het wereld kampioenschap motorrennen 250 cc. In België boekte Gaston Roe- lants een indrukwekkende presta tie: hij stelde zijm eigen wereldre cord steeple chase scherper. Dennis Neville heeft voor een Nederlands primeurtje gezorgd. De supporters van Holland Sport mochten namelijk „op bezoek". Het werd een gezellig onderonsje. De nationale zwemkampioen- schappen in Emmen hebben twee dingen geleerd: het jong talent is in opmars; over alle linies geno men bestaat er geen reden tot juichen over de geleverde presta ties. De KNZB gaat dan ook de training over een andere boeg gooi en. Tydens de titelwedstryden ver overde de Bredanaar Hemmy Vriens van Surae het kampioen schap op de 100 meter schoolslag. HEMMY VRIENS Tot slot dan wielrennen. Hoog tepunten: Jos van der Vleutens' machtige solo in Simpel veld (hij won na de hele koers alleen voor uit gezeten te hebben), de triomf van Cees Lute te Kortenhoef, een tweede plaats voor Arie den Har- tog in de grote Prijs van België, de bloemen van Wim de Wilde in Strijen. Bas van de Bom toonde zich de sterkste te Zegge en Cees van Dorst bleek onhoudbaar tijdens de Willemstadse ronde. i

de Stem | 1965 | | pagina 1