RONDE jkey Internationaal werkkamp te Baarland ten einde Amerikaanse scholieren studeren Nederlands Tijdnood bij opnamen van speelfilm „Schoppenaas Goesenaar in Zundert tot priester gewijd Hans Hellemons verovert gele trui in jeugdronde Mosselexport groter dan in vorig jaar In St.-Anna ter Muiden Verkoop woningwetwoningen gaai in toekomst sneller DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 )()C WATKR Vandaag Morgi en Maandag rnwm „Crescendo*" uit Westdorpe voor KRO-radio Mutaties in bestuur en 1 administratie C.E.G. Situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt Terreinfeest op Vrederust te Bergen op Zoom Inleiding tot verblijf van Jockey 4 pond zwaarder na de race een jaar Jeugdige filmploeg levert goed werk GESCHENKEN laan allerlei griezelverha- de grot zondag 8 augustus Hans. L en 00.00 uur; Terneuzen 11.57 lur; Vlissingen 11.27 en 23.51 el ding e 0.27 en 13.07 uur. 9 augustus Hansweert 0.47 Lr; Terneuzen 0.21 en 12.51 uur; 12.22 en 00.00 uur; Wemeldinge 16 uur. >IJK Dijk 15 uur TBC-schieting lart 15 uur Schieting anbeurs 15 uur Amusements- ^BRUG £ind Schieting IDAMME je 14 uur Schieting staande wip RG aert 15 uur Schieting RG 0 uur Heimweh nach St. Pauli ft. ZEN 10 uui West Side Story, 14 j. 19 en 21 uur Tarzan wordt lis 10.30 uur Opening kuiwt- Kermis JEN 19 en 21 uur Eddie in volle 14 j >ra 19 en 21 uur Alleen kamers huwden, 14 j. 0UPG uur Vreemde bedgezellen, 14 j. 19 en 21.15 uur Revolver vech- j. »RPE ïdt Raedhuys 15 uur Schieting tfGE v. Dijck 19.30 uur James Bond )r No. ET akman 13.30 uur Cross en puz* on y ruiters AARTSDIJK .ven 19 uur Demonstratie po- den (daarna bal in Dorpshuis) BURG .30 en 20 uur Vreemde hedge- 14 j. 15.30 en 19.30 uur Revolver 's, 14 j. GEN >ra 15, 19 en 21 uur Alleen ka- mor gehuwden, 14 j. 15 en 20 uur Eddie in volk 14 j. 15, 39 en 21 uur Tarzan wo^1 14 j. Benelux 15 uur Schieting ligg®11' lanbeurs 15 en 19.30 uur Alftï*86' luziek racrt-Nijs 15 urn Grote schiet^1» NGE i van Dijck 15 en 19.30 uur Bond contra Dr. No. PHT f Remoortere 15 uur Scpetin- Remortele 15 uur Schieting Guchteneire 15 uur Schieting ÏSTEEN Bruin 15 uur Schieting jp 15 uur Schieting staande JZEN 14.30 en 20 uur West Side^' JRG 14 uur Koninginnen van de na 16.30 en 20 uur Heimweh 11 uii. a.l. ENHOEK dc stdorp 14 uur Schieting sta3 JKE it 19 uur Dansen STRAAT tkers 15 uur Gaaibolling -jE „DE KRAAI" 3e Vijlder 15 uur Schieting We--. ;W iÈÊt (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND. Gistermiddag is het internationale werkkamp ten behoeve van de restauratie vgn de fundamenten van kasteel Hellen- burg bij Baarland afgesloten. Dat gebeurde tijdens een sfeervolle openluchtbijeenkomst vlakbij de plaats waar 22 jongens en meisjes uit alle hoeken van Europa bijna drie weken lang hebben gezwoegd bij de aanleg van een 80 meter lan ge, drie meter brede toegangsweg naar de kasteelresten. De weg is ruimschoots op tijd klaar gekomen. Donderdagmiddag kon er zelfs een zwempartij in de Westerscheldo Foto helemaal boven: Jhr. L. van Bonninghausen tot He- rinckh ave sluit het werkkamp. Aan zijn rechterzijde zitten mr. dr. A. JTbs, jhr. mr. T. Schorer (gede puteerden van Zeeland) en dr. J. Renaud, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek en tevens adviseur van de stichting Hellenburg. Aan de linkerzijde van de voorzitter ziet men de heer A. van Royen uit Baarland, be stuurslid van de stichting Hellen burg. Tussen de bestuurstafel en de hooischelven op de achtergrond liggen de kasteelresten van Hel lenburg. Foto boven: Hier zingen jongens en meisjes uit acht landen een Duiis liedje. Hiernaast: Gesluierde charme uit Turkije. (Vafn een onzer verslaggevers) WESTDORPE K.R.O.-radio zal bin nenkort opnamen maken van het r.-k. gemengd koor „Crescendo" uit Westdor pe. De opnamen zullen worden uitgezon den op een nog nader te bepalen datum in de uitzending „Musicerende dilettan ten". Het koor zal o.l.v. dirigent Rob I Pollet bewerkingen van volksliederen en enkele polyfone werkjes uitvoeren. Op een nog nader vast te stellen da- turn in september zal de gewestelijke I omroep Gent eveneens opnamen van het Westdorpse koor uitzenden. (Van een onzer verslaggevers) I HULST In bestuur en administratie van de afdeling Zeeland van de Christe- liike Emigratie Centrale hebben zich verschillende wijzigingen voorgedaan. De heer A. Kam, burgemeester van Vrou wenpolder en waarnemend burgemeester van Veerc en Serooskerke, heeft bedankt als voorzitter en als lid van het hoofdbe stuur. Hij is opgevolgd door de heer P. S. Marmussen uit Kloetinge, die voordien het secretariaat behartigde. In ziin plaats is benoemd de heer C. Smies te Axel I.v.m. zijn benoeming heeft de heer Smies zijn lunctie als administrateur voor I Zeeuwsch-Vlaanderer. van de C.E.G H'l 's 00 z'in beurt opgevolgd door de heer A. de Regt te Axel van af. De afsluiting van het werkkamp werd in drie talen verricht door jhr. L. E. D. S. van Bonninghausen tot Herinckhave, voorzitter van de Stichting Hellenburg. Zij werd o.a. bijgewoond door de gedeputeerden mr. dr. A. Mes en jhr. mr. T. Scho rer, enkele burgemeesters uit de Zak van Zuid-Beveland en door burgemeester Van Renesse van het Belgische Oostmalle, afstammeling van de heren Van Renesse, die in vroeger eeuwen op Hellenburg hebben gewoond. Jhr. van Bonninghausen tot He rinckhave zei dat de geest in het kamp uitstekend is geweest. Hij schreef dit vooral toe aan de kamp leiding (Anneke Dorland en Sije Ruiter). De gasten kregen een goed idee van de plezierige stemming, die onder de jongens en meisjes heeft geheerst toen zij na de toe spraak van jhr. van Bonninghausen aan het zingen en dansen sloegen. Er werden Duitse, Franse en En gelse liedjes gezongen. Verder werd er gedanst (op z'n Turks) en zelfs gegoocheld. Een gesluierd Turks meisje bood de gasten dran ken aan. MIDDELBURG De bij de Zeeuwse arbeidsbureaus geregistreerde arbeids reserve van mannen is in de loop van juli opgelopen van 774 tot 856. In zo goed als alle beroepsgroepen was een lichte stijging waarneembaar. Alleen in de visserij-sector is een sterke daling opge treden ten gevolge van de opening van het mosselseizoen. De stijging van de arbeidsreserve van mannen is in deze tijd van het jaar een steeds terugkerend verschijnsel. Zij houdt verband met de inschrijving van jongeren die de school hebben verlaten, met een tijdelijke vermindering van de werk zaamheden in de landbouw en met een algemene stagnatie in de bemiddeling t in verband met de vakanties. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel liep in de loop van juli iets terug tot 957. Eind juli vorig jaar stond de vraag op 1348. De vraag komt voor de helft uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Eind juli was er een aanbod van vrou wen van 189. De vraag naar vrouwelijk personeel beliep 930. Deze vraag spitste zich toe op naaisters, textielarbeidsters, nandels-, kantoor- en huishoudelijk per soneel. BRUINISSE (A.N.P) De mossetex- port ontwikkelt zich dit jaar bijzonder „uinstig. Ofschoon het tijdstip waarop de levering begon, later was dan vorig jaar, was eind juni de export reeds 3000 ton groter dan in 1964- De mosselen komen zowel uit de Wad denzee als uit de Zeeuwse stromen. De handel vraagt voorlopig bijna uitslui tend mosselen van de A-kwaliteit. Van de Waddenzee komen berichten, dat de mosselen de laatste weken sterk worden aangetast door zgn. pokkenval De kwaliteit van de mosselen onder vindt daarvan geen hinder, maar de schelpen krijgen een minder mooi aan zien. Ze worden door de handel niet ge accepteerd. NEWTON ABBOT (Engeland) (UPI) Hoe is het mogelijk dat een jockey aan het einde van een race 4 pond meer weegt dan aan de start. Men kwam vorige week za terdag hij de Hennock Handicap Race tot de ontdekking, dat jackey's die wollen plunje droe gen in plaats van zijden, door het regenachtige weer aan het einde van de race door hei re genwater enkele ponden aange komen waren. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Dinsdag a.s. wordt er op het terrein van de psychia trische inrichting „Vrederust" alhier een groot terreinfeest georganiseerd. Na het openingswoord van geneesheer-directeur dr. M. van der Beek wordt er een in drukwekkend feestprogramma afgewerkt, dat de gehele dag muzikaal wordt om lijst door de muziekvereniging Euphonia. Er zijn dinsdag volksspelen en attracties voor de mannelijke en vrouwelijke pa tiënten, wielerwedstrijden, een teken wedstrijd en sportwedstrijden, 's Middags krijgen de kinderen tot en met 12 jaar ballons, die wat later op het voetbal veld losgelaten worden. Tijdens de avonduren speelt in het ont spanningsgebouw voor de verpleegden en het begeleidend personeel de bekende band „Melodia". Hierna speelt deze band ook voor het personeel en omwonenden. Tijdens het terreinfeest staan op de in richting o.m. een fritestent, een oliebol- lenlkraam en een consumptietent. DEN HAAG (ANP) Bij KB is met ingang van 1 oktober '65 aan de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in vaste dienst ir. G. D. C. Andre de la Porte te 's-Hertogenbosch wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen dien sten. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de hoofdin genieur-directeur van de rijkswaterstaat ir. W. W. van Haersma Buma belast met de dienst in de directie Noord-Brabant van de Rijkswaterstaat, standplaats 's- Hertogenbosch. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS. Veertien leerlingen van middelbare scholen in de Ver enigde Staten van Amerika, in leef tijd variërend van zeventien tot twintig jaar, zijn momenteel gedu rende twee weken bijeen in het studentenhuis in St.-Anna ter Mui den onder Sluis. Niet om er vakan tie te houden maar om er een „stoomcursus" Nederlands te vol gen. De Amerikaanse scholieren zullen tijdens het komende school jaar worden ondergebracht in ver schillende Nederlandse middelbare scholen. De lessen, die zij daarop zullen volgen, zouden voor hen grotendeels verloren gaan, indien zij de Nederlandse taal niet kun nen verstaan en, wat iets minder belangrijk is, spreken. De scholieren verblijven in Nederland in het kader van het uitwisselingspro gramma van de American Field Service, die ook een afdeling in Nederland heeft. De A.F.S. werd tijdens de eerste wereld oorlog opgericht en had tot doel de mi litaire medische diensten van de gealli eerden bij te staan. De organisatie bleef na de oorlog voortbestaan, zij het om een beter begrip voor elkaar onder de vol keren van de wereld te bevorderen. Acclamatiseren De Amerikaanse jongelui acht jon gens en zes meisjes kwamen op 6 juli Nederland aan. Met de „Seven Seas", waarop al nijvere pogingen ondernomen waren om de scholieren de eerste be grippen van de Nederlandse grammatica bij te brengen. Zij werden daarna onder gebracht bij pleeggezinnen, waarin zij tot 1 augustus jl konden acclimatiseren. Op die dag kwam het voltallige gezel schap naar St. Anna ter Muiden. In het Studentenhuis worden zij in de Neder landse taal onderwezen door de heer J. J. van de Maas, chef van de culturele afdeling van de Amerikaanse ambassade in Nederland, en beredderd door de voorzitter van de American Field Ser vice, de heer Adam van de Scheer, stu dent in de sociologie uit Rotterdam en mej. Ann van der Meer uit Terneuzen. Zij worden geholpen door de heer Jan- Willem Knipscheer, student in de rech ten uit Utrecht en mej. Amy Ba is uit Rotterdam. Zij fungeren als „asssistent father en -mother", zoals de heer Van de Scheer gekscherend opmerkt. JZEN ,1 20 uur West Side Story» JRG 20 uur Koninginnen van ae nach1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bo- gaers (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) heeft maatregelen getroffen ter bespoediging van de procedure voor de verkoop van wo ningwetwoningen aan bewoners daarvan. De taxatie van de over te iragen woningen zal in het vervolg nog slechts geschieden door een door het rijk en een door de ge meente of de woningbouwcorpora tie aan te wijzen deskundige. dat deze twee een derde Kundige moesten aanwijzen, is inge trokken, waardoor een vlottere gang van zaken mogelijk is „iï? heelt in een brief aan de SS.aen^esturen de regeling voor de «on?ra i v?n woningwetwoningen te- enke e Pinten verduidelijkt. Na- leefifiH 1S^rd 's dat Pers°nen, die de meer In J?-r hebbén bereikt, niet koon JL>n g komen V°OT aan. mtzonrieHn woningwetwoning. Een eemaakt inHi°P *?eZe £ego1 kan worden gemaakt indien de echtgenote van een jMgïïg?s DaeSPrefltk°Per aanmerkelijk jonger is De regel voor de overdracht rSf^°^gWetwonin^ aan bewoners stelt laatstgenoemden in staat Hp door hen bewoonde woning op aantrekkelijke V?nrwdi^en ^gendom te verwerven Van deze mogelijkheid wordt vooral in de zuidelijke provincies - in toen!, mende mate gebruik gemaakt. toene* Sinds de regeling in februari 1961 werd gewijzigd zijn 7.000 woningwetwo ningen definitief overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De groep Zeevlafo (Zeeuwsch-Vlaamse Amateurfilmorgani- satie) is een beetje in tijdnood gekomen bü de opnamen voor de korte speelfilm „Schoppenaas", die op 4 september a.s. in première zal gaan. De opnamen zou den gisteren hun beslag moeten hebben gekregen. Men moet nu al het mogelijke in het werk stellen, om vandaag klaar te komen. Een en ander impliceert niet, dat men bij het maken van de opnamen met veel tegenslag te kampen heeft gehad of de opnamen niet het gewenste verloop hebben of zouden hebben gehad. „Integendeel. Alles is tot nog toe goed gegaan. We hebben alleen wat meer tijd nodig, dan we aanvankelijk dachten be schikbaar te moeten hebben" vertelde de regisseur. Hans Wentzler uit Hulst De is te gast in Amsterdam, waar hij lessen zal volgen in de vierde of vijfde klas van het gymnasium van het Spinoza-lyceum. John Lauriet is ondergebracht bij de fam. J. H. de Noord in Middelburg. Hij is, evenals alle anderen, bijzonder tevreden over zijn verblijf in Nederland. Het enige waar men zich zorgen over zou kunnen maken, is de betrekkelijke huisvesting, die het Studentenhuis biedt, Alhoewel, Kerry Inskeen vindt het er „knoert gezellig", om het maar eens in gangbaar Nederlands uit te drukken. Opgetogen De heer Van dc Maas is byzonder op getogen over zijn leerlingen. „Ze zyn erg leergierig en presteren soms het on gelooflijke", vertelt hy. De heer Van de Maas heeft dit werk al ongeveer zeven jaar gedaan. Hy offert er elk jaar een gedeelte van zyn vakantie aan op. „Ame rikanen leren snel. Ik heh het meege maakt dat Amerikaanse scholieren na vier maanden in Nederland als een aar dig mondje dialect spraken", is zyn oordeel. De Amerikanen moeten elke dag hard „werken". Zij krijgen tenminste vijf uur per dag les. De resultaten blijven niet uit. Verschillende hunner weten zich al goed in het Nederlands verstaanbaar te maken. Tot groot plezier van de inwo ners van het gehucht St. Anna ter Mui den, die uitstekend met de jeugdige buitenlanders overweg kunnen. Volgende week zal men aan tafel slechts in het Nederlands mogen conver seren, ,op straffe van een dubbeltje per Engels woord". taal Fijne De Amerikanen hebben het uitstekend naar hun zin in Nederland. En de Ne derlandse taal is een „fijne taal", die overeenkomsten zou vertonen met de Engelse. Heel tevreden is bijvoorbeeld Kerry Inskeen (18) uit Keokuk (17.000 inwoners) in de staat Iowa. „Bij ons is het altijd te warm. Het klimaat hier is heerlijk", vertelt ze. De Nederlandse hilariteit om haar heen bemerkende voegt zij eraan toe dat zij het weer vo rige week nu ook niet bepaald puik ge vonden heeft. Kerry bezoekt de high- school. Zij gaat nu de vierde klas h.b.s. op het christelijk lyceum in Groningen doorlopen. Christofer Nelson (19) is afkomstig uit White Plains in de staat New-York. Hij leert het Nederlands met bijzonder veel ijver en kan zich al bijzonder goed ver staanbaar maken. „Hetgeen hij vooral de koeien laat blijken", grapt Kerry Inskeen Christoffer vindt Nederland een prachtig land. „Het is overal mooi", is zijn me ning. Hij bezoekt ook de highschool. Hij Een genoeglijk gesprek voor het studentenhuis te St. Anna ter Muiden, waarin momenteel 14 Amerikaanse scholieren Neder lands leren. Links op de voorgrond Christoffer Nelson en Kerry Ins keen, daarachter mej. v.d. Meer uit Terneuzen, mej. Bais uit Rot terdam en de heer Knipscheer uit Utrecht. Rechts leraarv.d. Maas en A.F.E.-voorzitter v.d. Scheer uit RotterdamUit de dakramen hangen nog enkele Amerikaanse scholieren. (Van onze correspondent) ZUNDERT Tijdens een ingetogen maar sfeervolle, plechtigheid werd in de kerk van de Abdij ..Maria Toevlucht" te Zundert frater Jeroen (Jos Witkamp uit Goes) tot priester gewijd. Deze priester- Eert fase van de overval op de treinwagon op 't stationsemplace ment in Huisteen treinbewaker. hier geïnterpreteerd door came raman Henk de Cock, wordt op deskundige wijze onschadelijk gemaakt. Regisseur Henk Went zler (op de achtergrond) houdt een wakend oogje in het zeil. jeugdige acteurs en actrices hebben goed hun best gedaan en hoefden de meeste scènes slechts een keer te repeteren, voor, telkens opnieuw, 't bevel .camera draaien' klonk. Gisteren zijn de belangrijkste opnamen gemaakt, die van de overval op een treinwagon, waarin zich een koffertje met kostbaarheden bevindt, door vier gangsters en die van hun vlucht, waarbij één van de boeven het leven laat; hij wordt verondersteld verdronken te zijn in een van de watergangen door de Clingse bossen. De drie anderen zullen morgen door twee figurerende Hulster politiemannen en twee „detectives" worden ingerekend. (Van onze verslaggeefster) ROOSENDAAL De derde dag van de negende jeugdronde van West-Brabant bleek de moeilijkste tot nu toe. Het was te verwachten, want de verkeersdoolhof die de jongens 's morgens moesten zien door te komen, ir bü iedere jeugdronde het kritieke punt. Het was geen gemakke- lüke opgave voor de renners in de kortst mogelüke tüd het parkoers door te ko men, dat was opgezet door de Roosen- daalse politie. De middagetappe naar Steenbergen via Kruisland, verliep zonder grote moei lijkheden. Er waren niet veel uitvallers, hoewel aan vele jongens de zware dagen die achter de rug waren al te zien wa ren. De stemiming leed er echter weinig onder. Via Kruisland kwam de wieier- karavaan in Steenbergen aan. De terug tocht ging via Dinteloord, waar de ren ners een zware dobber kregen door een wegdek vol los grind, Stampersgat en Oud-Gastel. Tijdens de prijsuitreiking 's avonds bleek dat Hans Hellemons uit de Vivo- ploeg het er bij de verkeersdoolhof het best had afgebracht Hij kwam echter niet elleen daar als beste uit de bus, inaar hu werd ook winnaar van de gele trui, die hern met de gebruikelijke kus van de wielerrondemiss werd overhan digd. De zwarte trui voor de grootste pechvogel was voor Theo Jansen uit de Heineken-pioeg, die een lekke band had gehad. Het ploegenklassemenit verkeersdoolhof is: Trading 739, Vivo 808 Breda Bier 853, Coca Cola 1094, Revilac i 112, Boerenleen bank 1185, Amstel 1188, Passage 1297, Looza 1302, Novak 1358, De Stem 1442, Opel 1514, De Koninck 1529, Kikkerop 1607, Heineken 1812, Janus Dekkers 2044, Televizier 2103, Austin 2110. Raaymakers 2126, Locomotief 2372, Pam 2406, Brabants Nieuwsblad 2602. Foto Rembrandt 2836. (Advertentie) j Korte Nieuwstraat 21 I Hulst - tel. 2478 Een opname van de plechtige priesterwijding wijding werd verricht door mgr. de Vet, bisschop van Breda, die daarvoor speci aal naar de Abdij was overgekomen waar hy door Vader Abt op hartelijke wyze werd begroet. De kerk was voor deze gelegenheid smaakvol versierd. Onder de aanwezigen waren o.a. de ouders, broers en zusters en verdere familieleden van de jonge priester, deken Holtkamp uit Goes en vertegenwoordigers van de Orde der Cis terciënzers uit Westmalle, Achel, Til burg en Tegelen, alsmede de gehele com muniteit van de Zundertse Abdij. Onder het orgelspel van pater Michaël en o.m begeleid door mgr. de Vet en vader abt begaf de neomist zich naar het priesterkoor. De liturgische gebeden en gezangen, welke geheel in het Nederlands waren gesteld, stonden onder leiding van pater Willibrordus. Tijdens de plechtigheid werden de jonge priester en de aanwezigen op har telijke wijze door mgr. de Vet toegespro ken. De bisschop koos daarbij het thema: De eucharistie en de dienstbaarheid van de priester. Bij het einde der plechtigheid werd door broeder Pachomius op imponerende wijze de Suite van Schrickhardt op blok fluit uitgevoerd. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid verbleef mgr. de Vet nog geruime tijd in de Abdij waar hij temidden der bewoners ook de maaltijd gebruikte waarbij een alleszins gemoedelijke sfeer heerste. Tijdens de receptie mocht de zojuist gewijde priester veler gelukwensen in ontvangst nemen. De jonge priester is in 1931 in Goes Seboren. Hij deed in 1951 zyn intrede in e Abdij te Zundert. Daar ontving hij op 12 juni 1953 zijn klein professie en deed vervolgens op 2 juli 1956 zijn eeu wige gelofte. Kennis

de Stem | 1965 | | pagina 3