Chinese bevelen gehoord bij Doec Co voorrang 3 doden Busje gaf geen BEKKERS it z°ndgoed! •R ZAKE Kon. Olie CANBERRA Republikeins STORT NEER letdE WÜ verklaring IN STAD van oorlog Brief Gestrafte durft niet getuigen tegen cipier l®êQ v°°f v'oon^un^ *'n RESTAURATIE VAN EEN EIK Verklaring Geen sprake van devaluatie pond sterling GETEKEND TE KOEL Geen socialist te vinden voor defi ensie NIEUWE WET STEMRECHT TERSTANDEN ROTTERDAMSE POLITIE IN OORLOG MET BROMNOZEMS Gasunie vervangt broekstukken in aardgasnet DAGBLAD VOOR ZEELAND FOY D. KOTILER LIEP WEG VAN RECEPTIE IN KREMLIN Regering en oppositie KONSTANTIJN BESLIST VANDAAG ANDAAG IN Aansporing voor negers eis ijs van KOOP GEEN NAAIMACHINE voordat u de enorme collectie van alle wereldmerken hebt gezien bij: BOSCHSTRAAT 67 - BREDA Tel. 41725. Specialisten sinds 1890. Nieuwe elektr. zig-zag Nu v.a. 225,— zonder zig-zag Nu v.a. 125,— Geen fantasieverhalen maar ser vice, ook jaren na de koop LG van de krappe geldmarkt rage teruigvloeiiing na de ul- agingen is, ingaande heden, voor daggeld (call money) ;isteren wederom met een art verhoogd tot vier procent 42, 5560 17—26, II D 16. 7075 42, 65—70 37. Oomskin- d. I 55—60 101—103, 50—5^36, n 45—50 68—69, II D 52„ III fijn 1240. Dubb. pr.bonen I 'otale aanvoer hard fruit 5700 vone veiling: Dubb.pr .bonen I i873. Rode bessen n 5369, re Morellen II 40. Kruisbessen -78. Early Laxton I 110—160, grof 43—155. fabriek 20—82, 2051. Tollenaars I 21, II 6 Czarpruimen I 169198, n f 116—119, fabriek 36. Ontario f 46—150. fabriek 8—41. Per beien I 105. Loganbessen I 47. n II 1628. Bramen I 5760, Cruisbessen II 21. SCH 5 augustus Aanvoer waaronder 103 veulens, volja- 1525, jonge werkpaarden 1150- ns trekpaard 400-525, veulens 375-500, veulens 775-1000. hit- Shetlandpony's ruins 275-500, ny's merries 800-1550, allen per stuk, jonge slachtpaar- oude slachtpaar den 260-300, ns 360-390, alles in ct. p. kg. ewicht. t: Het aanbod van paarden De belangstelling voor jon- i was redelijk goed met een handel Handel in jonge en had een tamelijk vlot ver staande prijzen Het aanbod igen was ruimer met een rus- rijshoudende stemming. Aan- ns was groter, handel.kalm en shoudend. Aanvoer van hitten et een vrij goede handel, doch )eizaam gehandhaafd, is de aanvoer van Shetlandse ndel redelijk goed en weinig in prijs. Jonge slachtpaar- -1 iets minder vlot en flauw nd, oude slachtpaarden matige prijzen vrijwel stabiel. Slacht- ïstige handel met constante volgende paardenmarkt zal ge- u-den op donderdag 2 septem* i 444 3), Rheinfelden 341 (-" eim 432 11), Straatsburg38o xau 576 16), Plochingen 131 tnnheim 456 8), Steinbach Mainz 403 (—2), Bingen 303 ib 350 (+3). Trier 261 (+11 338 (onv), keulen 339 (-;??» 12 (onv), Lobith 1169 (+2),Nu- (onv), Arnhem 952 (+2), Eef- 20 (onv), Deventer 411 (onv), \2 (+2), Borgharen 3947 4), 22 (—20), Grave ben. de sluis van deze week voor de aaj1" de gekomen. Met enig maeujrC elen geboden en wel voor -aag in deze hoek kwam de prijs gedurende de ver erhalve aen koerswinst ten op fewl ca. 27 punten, op de in deze hoek was alleen a* De vaste stemming voor n dat Kon. Olie eergisteren de oliehoek was ruim. Na iet een koersstijging van Du" ok Philips trachtte mee te ia een opening op 119,40. f r op 449 werd geopend, La Hoogovens werd drie PJJJjJJ. logere advieskoers. beduren Philips op het laagste mV (50 en Unilever op 139,20. van president Johnson et de situatie in Vietnam, i aan de vaste kant. waaigjj ten er eveneens hoger, peculatieve belangstelling i zeer goed opgevangen, aart, Scheepvaart Unie en K patsfondsenhoek gaf een h v0or ve 6 procent lening Bank voor le lokale afdelingen bluft nos en bedroeg de omzet nomina Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) PEKING IN DE SLAG? 105a JAARGANG No. 24963 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 (Van onze correspondent) DEN HAAG De breuk in de gas leiding die op 7 februari te Ny kerker - veen plaatsvond en waardoor tal van gemeenten voor enkele uren zonder gas kwamen te zitten, was een gevolg van de onvoldoende sterke constructie van een aftakking. De dienst voor het stoomwezen in Den Haag, die de ge sprongen gasleiding heeft onderzocht, heeft deze conclusie neergelegd in een rapport voor de Gasunie. De Gasunie heeft hieruit de consequentie getrok ken dat alle soortgelijke aftakkingen, in technische termen broekstukken ge naamd, dienen te worden vervangen door betere. SAIGON (U.P.I.) Een Amerikaan se bommenwerper van het type B-57 „Canberra" is vrijdag neergestort in een woonwijk van de Zuidvietnamese kuststad Nha Trang. Het toestel, dat was volgeladen met 250-ponds bommen, explodeerde onmid dellijk nadat het tegen de grond te nletter was geslagen. Twee uur na het ongeluk werden nog explosies gehoord van tot dan gespaard gebleven bommen en munitie. Volgens de eerste berichten werden 12 Vietnamezen gedood, terwijl bijna honderd mensen, waaronder Amerika nen, door rondvliegende brokstukken werden verwond. De beide inzittenden van de machi ne hadden zich al eerder met hun schietstoel in veiligheid gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de ramp nog meer slachtoffers geëist, maar de aanwezigheid van nog onontplofte bommen in het smeulende wrak, maak te het voor reddingsploegen tot nu toe onmogelijk de omgeving af te zoeken. Majoor Gilbert L. Myers, de plaats vervangende commandant van de twee de luchtmachtdivisie, waartoe de neer gestorte B-57 behoorde, gaf een ver klaring uit waarin hij zijn spijt betuigt en zijn medeleven uitspreekt voor de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp te Qui Nhon. Maj. Myers wees er op dat vijande lijke acties de oorzaak van de ramp waren en dat de piloten alles hebben geprobeerd om hun vliegtuig in zee te laten neerkomen. D slag bij Doec Co lijkt zich te ont wikkelen tot de climax van alle Viet- congacties tijdens de huidige regenpe riode. Het felle, nu al vier dagen du rende gevecht om het strategische Doec; Co, van waaruit men de hoofdweg naai de Cambodjaanse grens beheersen kan, begon als een normale guerrilla-actie. Bombardementen met napalm en he vig mortiervuur hebben de Vietcong- eenheden niet kunnen yerdriiven. De strijd golft heen en weer. In het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft de leider van de re publikeinse party Gerald R. Ford by president Johnson aangedrongen het Congres te verzoeken aan Noord-Viet- nam de oorlog te verklaren. De mate waarin de V.S. btf het conflict betrok ken zyn, eist dit, al is het zaak toe te zien dat een dergelyk besluit niet de vredesactiviteiten van bijvoorbeeld de Verenigde Naties in de weg zou staan, aldus Ford. In elk geval, aldus de re publikein, de hele kwestie dient aan het Congres te worden voorgelegd. Ver schillende senatoren hebben al ver klaard dat Johnson een nieuw mandaat van het Congres nodig heeft om nieu we, omvangrijke stappen te onderne men. KAAPSTAD (Reuter) Een nlet- blanke gedetineerde weigerde vrijdag voor een rechtbank in Kaapstad te ge tuigen tegen een blanke cipier uit vrees dat de cipiers en zyn medegevangenen wraak op hem zouden nemen. De betrokkene, Henry Williams, een kleurling, kreeg als straf voor zijn wei gering nog een jaar erbij. De blanke cipier stond terecht op beschuldiging van diefstal van explosieven. Hoewel Williams de verzekering kreeg dat hij direct naar een andere gevangenis zou worden overgebracht, wilde hij niets zeggen. Een tweede ge tuige a charge, Jan Jacobs, wilde eerst ook zijn mond niet opendoen, maar hij veranderde van gedachten toen hem verzekerd was dat hij zou worden over geplaatst. (Advertenties) nepan grote markt 50 catharinastraat 4 brede tel. 34700 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlaridia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A 1 J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V, M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. SAIGON WASHINGTON Amerikaanse adviseurs zijn van oordeel dat zich Chine zen bevinden tussen de Viet- cong-eenheden die slag leve ren met twee Zuidvietname se keurbataljons bij Doec Co, 55 kilometer ten westen van de belangrijke militaire basis Pleikoe. In het verleden hebben al eer der geruchten de ronde gedaan als zouden Chinezen meevechten maar deze keer menen de Ameri- kanen voor het eerst over con crete aanwijzingen te beschikken. Behalve bevelen in het Noordviet- namees, hoorden adviseurs duide lijk bevelen in het Chinees roepen De Ghanese minister van buitenland se zaken, Alex Quaison-Sackey, is gis teren in Washington aangekomen om president Johnson president Nkroemahs speciale boodschap inzake Vietnam te overhandigen. Men is in Washington nogal scep tisch gestemd over de inhoud van de Ghanese boodschap. Zover kan wor den nagegaan zou deze slechts de Noordvietnamese voorwaarden voor vredesbesprekingen bevatten, die voor de Amerikanen volkomen onaanvaard baar zijn. Nkroemah zou er in zijn brief bij Johnson op hebben aangedrongen deze voorwaarden te accepteren. MOSKOU „Het besluit van de Amerikaanse regering om een nieuw contingent van 50.000 militairen naar Zuid-Vietnam te sturen, wordt in de leidende kringen van de Sovjet-Unie beschouwd als een daad van agressie, die leidt tot uitbreiding van de oorlog in Vietnam", zo zegt het Russische persbureau Tass in een officiële ver klaring. „De staatslieden, die de poli tiek van de V.S. bepalen, vergissen zich wanneer ze denken dat de Amerikaan se agressie ongestraft zal blijven", al dus Tass. Om hun optreden te recht vaardigen „spreken de Amerikaanse agressors huichelachtig over „vreedza me" onderhandelingen, maar willen de V.S. werkelijk dat het verlangen, dat ze zeggen te hebben naar een vreed zame regeling van de kwestie-Vietnam ernstig wordt genomen, dan moeten zij hun woorden staven door daden en on middellijk een eind maken aan de agressie". RADIO DAMASCUS meldt dat een moordaanslag is gepleegd op president Abdoella Al-Sallal van Jemen. Nadere details werden niet gegeven. HET TEXELSE vliegveld is totTnter- nationale luchthaven verheven. Buiten landse toestellen kunnen hierdoor voort aan zonder tussenlanding elders in Ne derland naar het eiland vliegen. Voor lopig zullen de douaneformaliteiten door de havenmeester worden verricht. ERLE De oudste eik in Duits land, de meer dan 1000 jaar oude „Femeiche" wordt hersteld. De kosten van deze „restauratie" worden ge schat op 15.000 mark. De boom heeft een omtrek van 14 meter. Een van de dikke stammen heeft een diame ter van 2.85 meter. In vroeger tijden kwamen hier Saksen bijeen. MOSKOU Scherpe kritiek op de politiek van de V.S. ten aan zien van Vietnam, uitgesproken door de Russische premier Kosy- gin zelf tydens een receptie, was voor V.S.-ambassadeur Foy Kohier aanleiding boos van de receptie weg te lopen. Hoewel scherp, was Kosygins kritiek niet van de in Kremlin- kringen gebruikelijke brutale fel heid. Niettemin meende Kohier in een positie te zyn geraakt waarin langer blijven onmogelijk was. Samen met zijn vrouw Phyllis ver liet hij de party, die gegeven werd ter ere van koning Mohammed Zahir van Afghanistan. Meestal vermijdt de Amerikaan se ambassadeur recepties, waarop anti-Amerikaanse verklaringen kunnen worden verwacht. Tot journalisten zei hy: „De opmer kingen van Kosygin waren voor my niet aanvaardbaar, te meer daar ik niet in de gelegenheid was iets terug te zeggen". Kohier was nog nooit van een Kremlinreceptie weggelopen. Wel verliet hij om soortgelijke redenen in mei een receptie van de Bul gaarse ambassade. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Eerste minister Wilson heeft gisteren met klem verklaard, dat zijn beslissing niet tot een devaluatie over te gaan, onherroepelijk is. In de Londense city, het financieel centrum van Groot-Brittannië, wordt dit als volgt geïnterpreteerd: Wilson zal eerder aftreden of zelfs werkloosheid riskeren, dan tot devaluatie van het pond sterling over te gaan. Intussen is oppositieleider Heath het eens geworden met het standpunt van de eerste minister. Velen waren ervan overtuigd dat niet alleen Wilson een devaluatie in overweging nam, maar dat ook de conservatieven, indien zij na eventuele verkiezingen volgende herfst aan de macht kwamen, onmid dellijk het pond zouden herwaarderen Velen blijven sceptisch staan tegen over deze verklaringen. Een vooraan staand bankier, die we om zijn me ning vroegen, merkte op: woorden zijn toch maar woorden. Indien je de feiten bekijkt, kom je tot de overtuiging dal devaluatie nog voor de volgende herfsi kan plaatshebben. Als de toestand niei snel betert zou Wilson wel eens in een zelfde positie als de voormalige schat kistbewaarder Snowden kunnen gera ken. Snowden, kanselier van de Britse schatkist in 1931, zwoer bij hoog en bij laag dat hij niet tot een devaluatie zou besluiten. Maar op een goede dag deec) hij het toch (Van onze correspondent) ROTTERDAM De politie in de Maasstad heeft de laatste dagen banden vol werk met zich verve lende, langharige en slungelachtig geklede jongelui die erop uit zyn relletjes te veroorzaken. Doortas tend optreden bljjkt zoden aan de dyk te zetten, maar het nozemdom verzamelt zich steeds op andere punten van de stad. Donderdag werden de uitdagen de brommozems op de korrel geno men. Ruim vijftig knettermachines werden onverbiddelijk in beslag genomen en per veewagen wegge voerd. Sommige al te lastige bro- zems werden in een overvalwagen gestopt en naar het politiebureau gebracht. De rechter zal nu wel beslissen wat er moet gebeuren. Gisteren deed hij dat (in snelrecht) al met vijf jongelui die het donderdag avond laat te bont hadden gemaakt. Ze werden tot vier dagen hechte nis veroordeeld wegens overtre ding van de politieverordening: het niet voldoen aan het bevel tot door lopen. Twee zeventienjarige jon gens, die de politie met stenen bekogelden, verschijnen volgende maand voor de kinderrechter. Don derdagavond werden 42 nozems in de kraag gegrepen en met overval wagens naar het bureau gebracht omdat ze hun samenscholing niet wilden ontbinden toen de politie dit gelastte. WASHINGTON AMERICUS (AFP UPI) President Johnson heeft de ne gerbevolking aangespoord zich onver wijld by de stembureaus te laten in schrijven, nu de nieuwe wet op het stemrecht is aangenomen. Hy noemde de wet een overwinning die even be langrijk is als welke overwinning op het slagveld ook. Tot de voorstanders van rassenschel ding zei de president dat er in Amerika geen plaats is <joot onrecht en dat zij door de nieuwe regeling te aanvaarden, zouden ervaren dat ook van hun schou- ders een zware last is afgevallen. Het departement van justitie zal de zer dagen stappen doen om in Missis sippi, Texas, Alabama en Virginia de laatste belemmering die de overheid daar de negers in de weg legt, op te ruimen. Daar wordt namelijk als men als kiezer wenst te worden ingeschre ven een belasting geheven, die de fi nanciële draagkracht van veel negers te boven gaat. De wet op het stemrecht werd giste ren door de president getekend in het- I zelfde vertrek als waarin Lincoln des tijds de wet op de opheffing van de slavernij ondertekende. In Americus, het stadje in Georgia, waar zich tijdens de laatste paar weken talrijke rassenincidenten hebben voor gedaan, lieten grote groepen negers zich in het gerechtsgebouw inschrijven op de kieslijsten. De toeloop begon even voordat president Johnson, zijn handte kening zette onde de nieuwe kieswet. De inschrijving kwam op gang nadat ongeveer 375 door de negerkomiek Dick Gregory aangevoerde demonstranten een mars op het gerechtsgebouw had den ondernomen. Het kwam niet tot incidenten. Op de foto: President Johnson onder tekent de wet. terwijl vice-president Hubert Humphrey en Johnsons doch ter Lucy toekijken. Het is ook deze week weer bij slechts één warme dag gebleven; toen het kwik donderdag in het grootste deel van Brabant tot 28 a 29 graden steeg. Daarmee was deze donderdag tot nu toe de warmste dag van deze zomer. Gisteren bleef het al belangrijk koeler met ongeveer 21 a 22 gra den. Tijdens het weekeinde pas seert een storing, uit Frankrijk af komstig. met plaatselijke regen- of onweersbuien. Achter deze storing draait de wind wat meer naar west tot noordwest, waardoor weer lucht van de Noordzee wordt aan gevoerd. De temperatuur blijft hierin voor augustus beneden nor maal, en ligt in de buurt van 20 graden. Uit dit alles blijkt dat ook augustus nog steeds geen kans ziet wat stabieler en warmer zomer weer van langere duur te brengen PnrnnTarm het Wel in Zuid- Europa, met aan de top Spanje waar de middagtemperaturen tus sen 37 en 40 graden liggen. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max. TT i i weer temp Helsinki regen 17 Stockholm halt bew 18 Oslo hall bew 19 Kopenhagen half bew 17 Aberdeen zwaar bew. 19 Londen zwaar bew. 20 Amsterdam zwaar bew. 20 Brussel zwaar bew. 23 Luxemburg regen 22 Parijs zwaar bew. 23 Bordeaux zwaar bew. 29 Grenoble onbew. 33 Nice onbew. 28 Berlijn zwaar bew 28 Frankfort regenbui 26 Miinchen zwaar bew. 33 Zürich zwaar bew. 29 Genève half bew. 30 Locarno licht bew. 29 Wenen ücht bew. 28 Innsbruck zwaar bew. 32 Belgrado niet ontv. Athene onb'ew. 30 Rome onbew. 33 Barcelona onbew. 29 Madrid half bew. 39 Maliorca onbew. 37 Lissabon onbew. 25 (Van onze correspondenten) HEERENVEEN Drie doden en acht gewonden vielen gisteren te betreuren by een hevige botsing tussen een Volks wagenbusje en een personenauto. Het ongeluk gebeurde op een kruising in ryksweg 43 onder Terwispel. De be stuurder van het busje verleende geen voorrang aan de personenauto. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. Op slag gedood werden de heer G. F. Delvigne (57) uit Den Bosch, de Amsterdamse boekhandelaar K. M. van der Heyde (eveneens 57) en de 41-jarige heer S. Oosterbosch uit Jubbega. Mevrouw Delvigne werd zwaar gewond en mevrouw Van der Heyde Ücht. De heer Oosterbosch was het enige dodelijke slachtoffer uit het busje, waarin bestuurder S. Jonker uit Jubbe ga zeven arbeiders vervoerde. Bestuur der en overige inzittenden waarvan sommigen zwaar gewond werden naar het ziekenhuis gebracht. ATHENE (A.F.P./D.P.A.) Koning Konstantijn van Griekenland heeft vrij dag de besprekingen met partijleiders voortgezet. Hij ontving de voorzitter van de uiterst linkse verenigde demo cratische partij EDA, Joannes Passa- lidis, die na een gesprek van 50 mi nuten bij het verlaten van het paleis verklaarde erop gewezen te hebben dat de toestand in het land weer normaal moet worden. Daartoe moeten de 167 afgevaardigden van de centrumpartij en de EDA, die de regering-Novas ten val brachten, een nieuwe regering on der Papandreoe steunen, zei hij. An ders moeten nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven, aldus Passalidis. Verwacht wordt dat de koning van daag zal beslissen wie de volgende pre mier zal worden en of er al dan niet nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn wel pogingen gedaan om in de kring van de Partij van de Arbeid iemand te vinden die bereid was een benoeming tot staatsse cretaris van Defensie te aanvaarden maar die pogingen zijn tevergeefs ge weest. Dit blijkt uit het antwoord dat mi nister-president Cals, mede namens mi nister De long (Defensie), gegeven heeft op vragen hieromtrent van het L^rste-Kamerlid de heer Geuze De heer Geuze had gevraagd de rede nen uiteen te zetten, waarom de laatst opengebleven plaats van staatssecretaris van Defensie niet door een P.v.d.A.-lid werd bezet, zoals toch aanvankelijk bij en na de laatste regeringsformatie in de »fu2elaln§ eeft gelegen. De heer Geu hti,n? herinnerd aan het ge- regeringspartijen bij de bezetting van de politieke posten bij kÜ! departement van Defensie worden dat toeUat.VOOr Z°Ver het aaMal posten Minister-president Cais zegt in zijn antwoord dat er in P.v.d.A.-kringen ge zocht is naar een staatssecretaris voor andmachtzaken of voor luchtmachtza ken. Het kabinet betreurt het volgens mr. Cals, dat niemand bereid was een benoeming te aanvaarden. Mr. Cals geeft evenwel de verzeke- ring dat dil geen afbreuk zal doen aan de homogeniteit van het kabinet ten aanzien van de defensiepolitiek HagblaS Pc Stem I Na de studies over denken en doen van de protestanten in de twintiger en dertiger jaren is er, zoals men weet, ook een boek verschenen over de Ne derlandse socialisten in die roerige tijd: „De taaie rooie rakkers". Een beschouwing hierover op pag. 15. Zullen de leiders in het Kremlin binnen afzienbare tijd gedwongen worden, de Russische bevolking volko men vrijheid van godsdienst te garanderen, teneinde de „socialistische opbouw'' niet in gevaar te brengen? De Sovjetoloog Walter Kolarz acht dit niet onmogelijk. Pag. 13. Een wit schip vaart naar Austra lië. Een van onze redacteuren maakte een deel van de reis mee. Vorige week schreef hij over de sfeer op de „Orcades". Vandaag geeft hij gesprekken met emigran ten weer. Pag. 14. Buster Keaton wordt zeven tig jaar. Men mag hem zonder enige overdrijving een van de allergrootsten uit de eerste jaren van de film noemen. Pag. 5. ..Kinderen kunnen niet meer spe- len". Misschien is het wat sterk uitgedrukt, maar de ervaringen van de laatste jaren geven in elk geval reden tot bezorgdheid. Pag. 6.

de Stem | 1965 | | pagina 1