..Westelijke landen vertellen sprookjes over Sovjet-Unie" Lieftinck wil excuses van minister Den Uyl V ijfde Regionale Benelux- contactdag in Breda NA AARDSCHOKKEN KANS UITBARSTING VESUVIUS Huisvrouw speelt zeven maanden „verpleegster" Nasser vreest oorlog tussen godsdiensten Leontjev na Til burgs congres: begripsverwarring in economie Paus waardeert Nederlandse eucharistie brief Monroe is nog niet vergeten mgm Op 16 september a.s. Grote activiteit van Nederland in Rusland KELPAND itraat 76, Breda M.5.6.7 Misverstand na Breedbanddebat LLOYD BETAALT Pakistani aan boord Friesland gaan naar huis Bedrijfsongevallen eisen drie doden Russen vinden compleet skelet van mastodont Muggen oorzaak van „Roodvonk NA DRIE JAAR fcv: Jjfe Slaapje' van 21 jaar: Aanwijzing Uitbarstingen Anti'-Ameri'ka „Reuze" diamanten in Zuid-West-Afrika Gevaar BAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 vertrouwde adres at 1100 Special 1964 Fiat's 1100 1963 M.W., L.S. 1964 V.W.'s Variant 1963-64 V.W.'s 1500 S 1964 V.W.'s 1500 m. schuif- dak en radio 1962-63 V.W.'s 1200 1963-64-65 mca 1500 G.L. met radio 1965 Simca's 1000 G.L. en 900 1963-64 Simca's 1300 en 1500 1964 Citroën's AMI 6 1963-64 Renault's R 8 m. radio 1963-64 Renault's R 4 met rol- dak 1962-63-64 Renault's Cordini 1963 12, bij Haarlemmer- -720840. De Bilt. Tel. 030—60409. da-Gilzerijen. Telefoon 12. Tel. 020—720340. 11. Tel. 01601—438. Tel. 61908 (030). J 13, TEL. 01600-46798 AAT 12, TEL 01640-3858 1AAT 53, TEL. 01180-4287 65, TEL. 01150-2369 e Ginnekenweg met aan nte. De 2e etage is vrii iers, 2 slaapkamers en 2 in Braun N.V.. Service- Reklame, Postbus 727, >r de a.s. winter W. VAN DER STEEN DEN HAAG (ANP) Dei Snvjet- pconoom prof. dr. L. A. Leontjev. be kend door zijn ijveren voor invoering van het winstprincipe in de Sovjet- economie, heeft in het Sovjet-tijdschrift Nieuwe Tüd" verslag uitgebracht van lijn ervaringen op het Euro-economie- congres dat hij de vorige maand in Til burg heeft bijgewoond. Prof. Leontjew meent in dit verslag in het bijzonder gebrek aan kennis van de Sovjetecono mie bij zijn westelijke confraters te moeten constateren. Hij wijt dat gebrek, dat volgens hem omgekeerd evenredig is aan de belangstelling, aan het feit dat men In de westelijke wereld zijn inlich tingen voornamelijk put „uit bronnen die het Sovjetsysteem vijandig gezind zijn en in het bijzonder uit Amerikaan se propaganda-organen". Ter illustratie vermeldt prof. Leont jev, dat, toen hij in Nederland was, een grote Nederlandse krant op sensationele wijze een bericht bracht van de Mos- kouse correspondent van de New York Times, waarin werd gemeld dat „zonen en dochters van arbeiders en kolchose- boeren de toegang tot de hogescholen zou worden belemmerd". „Toen ik mijn bevreemding erover uitte, dat zulke on zin gepubliceerd werd", aldus Leontjev, „merkten myn Nederlandse gespreks partners op, dat niemand meer geloof hecht aan zulke kranteberichten. Niet temin moest ik constateren, dat ook de westelijke boekenmarkt over stroomd wordt met werken van „Rus landdeskundigen" en „kenners van het communisme", die proberen elkaar de loef af te steken met wetenschappelijke sprookjes". Onvoldoende kennis in het westen is volgens prof. Leontjev een vruchtbare voedingsbodem voor de theorie, dat het kapitalistische en het Sovjet-economi sche stelsel geleidelijk naar elkaar toe groeien. Hierover heeft hij in Tilburg gedebatteerd met prof. Tinbergen en prof. Geertman. Hij merkt in dit ver band op, dat na de volledige instorting van de mythe van het „Sovjet-gevaar" en de „communistische agressie" de propagandakoks der monopolies nu met dit nieuwe gerecht komen. De commu nistische methoden zouden mislukt zijn en de socialistische landen zouden ge dwongen zijn de grotere waarde van de kapitalistische methoden te erkennen. Om de onhoudbaarheid van dezé „toenaderingstheorieën te bewijzen houd dan in de kapitalistische wereld. En het kapitalisme blijft, welke ver anderingen er ook gaande mogen zijn, gebaseerd op particuliere eigendom van de produktiémiddelen. Juist daardoor moet de planning in hét westen aan nauwe grenzen gebonden blijven, zo stelt hij. Prof. Leontjev heeft overigens lof voor de leiders van het Euro-economie congres en in het bijzonder voor de voorzitter, prof. Geertman van de Til- burgse hogeschool, aangezien zij al het mogelijke hebben gedaan om te voor komen dat de discussies politiek ge kleurd werden. Niettemin slaagde de politieke en ideologische strijd er vol gens hem in zich toegang tot de confe rentie te verschaffen. Tenslotte is de Russische hoogleraar bij bezoeken van de congresdeelnemers aan Philips en Unilever tot de conclusie gekomen, dat de integratie in West- Europa steeds wéér op de klippen van tegengestelde belangen der deelnemers stoot. Zo heeft hij bij Philips bezwaren horen uiten over uiteenlopende standaardiseringsvoorschriften in de af zonderlijke EEG-landen. Bij Unilever werd een plan voor een nieuwe indeling van vestigingen uiteengezet, dat onmid dellijk op bezwaren van congresgangers uit de desbetreffende landen stuitte. Daarbij kwamen nog bezwaren van kleinere ondernemingen, die belemmerd wórden doordat de grote concerns tegen hen de marktverordeningen van de EEG toepassen. „Enige dagen later bleef de zetel van Frankrijks vertegenwoor digers in de Europese commissie in Brussel leeg, hetgeen het antagonisme onder de landen van het kleine Europa markant bevestigde", aldus prof. Leont jev (die hiermee kennelijk de EEG- commissie verwart met de EEG-minis- terraad). LEONTJEV begripsverwarring moest ik dikwijls de elementairste fei ten toelichten, aldus Leontjev. Econo mische begrippen als prijs, winst, loon, premie enz. hebben in het socialistische stelsel nu eenmaal een totaal andere in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer minister Denl Uyl binnenkort van vakantie terugkeert, vindt hij op zijn bureau een telegram van de vroegere minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, thans directeur van de wereldbank in Washington. In dit telegram wordt minister Den Uyl verweten, dat hij onlangs in het Eerste Kamer-debat over de verkoop van de aandelen Breedband aan Hoogovens over de rol van prof. Lieftinck bij deze transactie een onjuiste voorstelling van zaken heeft gegeven. Prof. Lieftinck: recht zetten. Zoals bekend heeft prof. Lieftinck op verzoek van het vorige kabinet als ob jectief beoordelaar de waarde vastge steld van de aandelen Breedband welke inmiddels voor 435 miljoen gulden dooi de n.v. Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en staalfabrieken zijn overgeno men. Uit het verslag in de Nieuwe Rot terdamse Courant over het debat aan gaande deze transactie heeft prof. Lief tinck in Washington opgemaakt, dat hij volgens minister Den Uyl bij het op stellen van zijn rapport zou zijn. uitge gaan van de betalingscapaciteit van de Hoogovens, omdat Hoogovens de enige koper zou kunnen zijn. Prof. Lieftinck zegt thans in zijn te legram, dat hij door deze bewering van minister Den Uyl geschokt is en dat hij zich bij het opstellen van zijn rap port niet gebaseerd heeft op de bata- lingscapaciteit van de Hoogovens. Prof. Lieftinck zegt voorts zich door een an der in zijn integriteit aangetast te voe len, reden waarom hij tevens om recht- zeatting verzoekt van de door minister Den Uyl in antwoord op desbetreffende vragen van het Serste-Kamerlid prof. Zijlstra gedane opmerkingen. Bij afwijzing van minister Den Uyl is minister-president Cals ertoe overge gaan aan prof. Lieftinck de handelingen van het desbetreffende Eerste Kamerde bat toe te zenden, die een woordelijke weergave bevechten van wat in dit de bat gezegd is- In Den Haag bestaat na melijk de indruk dat het door prof. Lieftinck gelezen N.R.C.-verslag geen juiste weergave geeft van het debat op dit punt Ook heeft men in Den Haag de indruk dat prof. Zijlstra en minister Den Uyl in de Eerste Kamer gedeeltelijk langs elkaar heen hebben gepraat. Daar door zijn misverstanden mogelijk ge worden. Minister-president Cals heeft prof. Lieftinck laten weten dat hij ook van minister Den Uyl nog een nadere verklaring zal krijgen. 55 SAN FRANCISCO (UPI) De 45 Pa kistaanse bemanningsleden van het Ne derlandse vrachtschip „Friesland", die dinsdag in de haven van San Francisco het werk neerlegden uit protest tegen de „ondraaglijke" toestanden aan boord van het schip, gullen per vliegtuig naar Karatsji worden overgebracht en krij gen bovendien een goede aantekening op hun conduitestaat. Het was voor de tweede maal iijdens oe reis van vier maanden dat de Pa- aratanen m staking gingen nadat zij ge- t',,° hadden over de slechte voeding Nes? 'H Slagen zouden zijn door de lancL" Se °«icieren vtm de „Fries 7iiT°Prl .dc mannen werd verteld, dat koJrter' van de maatschappij de v,r.T.?mse Lloyd, per vliegtuig naar dat s 1 overRebracht zullen worden en voni-,1 staat van dienst zal worden klonk aan een goede aantekening, iwN, de monden van de Pakistanen: r>- weL Amerikaanse vakborden." Pn „„ui nati°nale bond van haven van "sarbeiders. de nationale bond rorta5wjrenden en de bond van trans- sei on^' T'T hebben de bakers voed- geboden en iundische bijstand aan- deEv\N,™e?andse bemanning zal naar voort te -etten1 overgebracllt om de reis DELFT Dc spoorwegarbeider C. van Wesel uit Halsteren is gisteren overleden, nadat hy een dag tévoren levensgevaar lijk werd gewond, toen hy op het baan vak Rotterdam-Delft door een trein werd gegrepen. De heer Van Wesel maakte deel uit van een groep arbeiders, die bezig was om met een rijdende kraagschroeven draaier de moeren aan de rails vast te zetten. Toen men het sein kreeg dat de trein in aantocht was, heeft men ver zuimd de kraagschroevendraaier buiten het baanvak te plaatsen, zoals de voor schriften luiden. De heer Van Wesel was te dicht bij het tussen de spoorbanen ge plaatste apparaat blijven staan en kreeg een tik van de aanstormende trein. nrhpf<wTu(ANP)r^~" Gisteren is fabrieks arbeider H. van Goor uit Weert (23) bii een bedrijfsongeval om het leven geko men, toen hij bezig was met het schoon maken van een stilstaande betonmolen. Door nog onbekende oorzaak begon de machine te lopen en werd hij tussen de schoepen van de molen vermorzeld. Bouwvakarbeider W. de Jonge (34) werd onder een instortende muur bedol ven, toen hij in Enkhuizen werkte aan de verbouwing van een grote zelfbedienings zaak. Hij is kort na aankomst in het zie kenhuis overleden. UTRECHT (KNP) Paus Paulus heeft aan kardinaal Alfrink rijn lof en waar dering kenbaar gemaakt voor het her derlijk schrijven over de eucharistie, dat de bisschoppen van Nederland op 27 april hebben gericht tot hun gelovigen. In de brief staat a.m.: „Dat het u goed dunke het geheim der H. Eucharistie aan uw kudde ter overwe ging voor te houdèn, bezorgde ons een onuitsprekelijke vreugde en maakte ons des te duidelijker hoe waakzaam en wijs u, naargelang de noden der tijden en het geestelijk heil van de kudde dit vragen, alles in het werk stelt om te zorgen dat de vroomheid der gelovigen ongedeerd kan bloeien en hun geloof wordt be- beschermd tégen welke insluipende dwa ling ook". MOSKOU (UPI) Russische geleerden hebben gisteren gezegd dat zij het com plete skelet van een zes ton zware mastodont hebben gevonden, die 15 miljoen jaar geleden gestorven moet zijn. Volgens het persbureau Tass werd het skelet „het enige complete skelet van eén volwassen mastodont" in de omgeving van de zuidelijke zéehaven- stad Odessa gevonden. De mastodont die ongeveer 100 jaar oud moet zijn gewèest toen hij stierf, was bij het zoeken naar water in een moe ras terecht gekomen waar het voorwe reldlijke dier omkwam. 55 NEEDE (ANP) Ouders in Neede die hun kinderen naar de dokter had' den gestuurd in dc mening, dat zij roodvonk hadden, hoorden iater, dat de opgezwollen oogleden tè wijten wa ren aan muggen, die dit Oostgelderse dorp in hele zwermen belagen. Na de aanvallen van de bijzonder venijnige insekten konden de kinderen nauwelijks meer zien, zo opgezwollen waren hun oogleden. HOLLYWOOD (UPI) Donderdag was het drie jaar geleden dat Marilyn Monroe, die lange tijd Amerika's „sex symbool" was, overleed. De herinnering aan haar blijft nog levend, want gemiddeld 200 tot 300 fans per week bezoeken het eenvoudige graf in het Westwood Memorial park. gemar keerd met een plaat waarop niet meer staat dan Marilyn Monroe 1926-1962." Het graf is donderdag bezocht door ruim honderd mensen. De directeur van het park, zegt dat sommige bezoekers nieuwsgierig, an dere onder de indruk zijn. „Er zijn er die maar een paar seconden blijven staan, er zijn er die een uur toeven," zegt hij. Drie keer per week stuurt Marilyns tweede echtgenoot, baseball- legende" Joe Dimaggio, zes rode ro zen, als teken van zijn liefde. Dimag gio komt ook dikwijls zelf, later op de dag. Wordt een van de films van Marilyn getoond, dan zijn bij haar graf gedu rende enkele dagen meer bloemen dan normaal te vinden. De naam Marilyn Monroe duikt nog op gezette tijden in krantekoppen of tijdschriftkolommen op. Zo werd en kele weken geleden meegedeeld dat en laatste wens van Marilyn Monroe een lijfrente van 5000 dollar per jaar tot een totaal van 100.000 dollar voor haar in een inrichting verblijvende moeder niet kon worden geëerbie digd. De 1 miljoen dollar die Marilyn Monroe naliet zijn vrijwel opgeslokt door belastingen en aflossingen. Marilyn Monroe werd op 5 augustus 1962 levenloos aangetroffen in de slaap kamer van haar huis met naast haar een leeg flesje voor slaaptabletten. V® - - - u-|g (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op donderdag 16 september a.s. zal in de stadsschouwburg te Breda de vijfde Regionale Benelux- Contactdag worden gehouden voor het Benelux-middengebied (Noord-Brabant Antwerpen, Nederlands en Belgisch Limburg en het arrond. Leuven). De contactdagen worden om de twee jaar georganiseerd, beurtelings in België of Nederland, ter bevordering van de samenwerking en het con tact tussen industriëlen en zakenlieden in het betrokken gebied. Ook van de zijde van de provinciale en gemeente- lyke autoriteiten ondervinden deze bij eenkomsten veel belangstelling. Drs. F. W. J. Gijzeis, burgemeester van Heerlen, oud-staatssecretaris van Economische' Zaken, zal tijdens de ochtendvergadering spreken over: ,,Het belang van de grensgebieden bij harmonisatie van het industrialisatie beleid in België en Nederland". Dr. R. de Feyter, directeur van het Studiecentrum voor de Expansie van Antwerpen, zal een schets geven van het ruimtelijk kader van de industria lisatie in het Benelux-middengebied. Daarbij zal hij een korte toelichting geven op een nieuw rapport van de zgn. Hasseltse Studiegroep, dat ter ge- 55K NAPELS (UPI) Het landschap rond Napels zal waarschijnlijk een van zijn traditionele taferelen, een rokende Vesuvius, terugkrijgen. Prof, Giuseppe Imbo, directeur van het Vesuvius-Observatorium, heeft gisteren verklaard, dat de lang weggebleven rookpluim van de vulkaan Vesuvius betrekkelijk vlug weer verwacht wordt. Hij zei, dat de ongeveer 1200 meter hoge vulkaan, die al 21 jaar slaapt, nu in een stadium is van „dynamische rust", met verschijnselen, die gezien kunnen wor den als voorlopers van een toekomstige uitbarsting. „Wij kunnen zeggen dat een uitbar sting hoogst waarschijnlijk rustig zal zijn, maar we weten niet precies wan neer ze komt", aldus Imbo. De professor zei verder: „Li ieder geval kan ik zonder aarzeling zeggen dat de rookpluim, die de vulkaan altijd gesierd heeft zeer binnenkort zal terug keren en weer een van de meest karak teristieke decoraties zal worden van de baai van Napels." De eerste aanwijzing dat er iets gaan de was, kwam in mei van het vorige jaar, toen de Vesuvius geschud werd door, wat Imbo noemde, de eerste aard schokken van vulkanische aa.rd sinds een halve eeuw. Gelijktijdig zakte d.e bodem van de krater aanzienlijk. Imbo zei dat de schokken en het zakken van de kra ter dezelfde verschijnselen zijn als i" 1910-'13. waarna toen 31 jaar lang in de Vesuvius vulkanische activiteit heeft geheerst. Als besluit van deze activiteiten barst te in 1944 de Vesuvius uit. Daarbij kwa men 26 mensen om en er werd grote schade aangericht. Op 18 maart 1944 begaf de prop in de krater het en werd 20 miljoen kubieke meter lava naar bui ten geworpen. De vulkaan spoog gloeiend hete ste nen een kilometer de lucht in. De wind bracht sommige tot op een afstand van 20 kilometer van de vulkaan. Daarna kwam een regen van as, die door de wind over een afstand van 500 km werd verspreid. De explosies duurden een week lang. De lave vloeide uit over heel de omgeving van de vulkaan, bedekte akkers, dorpen en twee vliegvelden van de geallieerden, die kort tevoren Napels hadden bevrijd. De bekendste uitbarsting van de Ve suvius vond plaats in het jaar 79 n. Chr- en bedolf Herculaneum en Pompei. De Romeinen dachten toen dat er een eind aan de wereld was gekomen. Andere grote uitbarstingen vonden plaats: In 472, toen het as van de uitbar sting Konstantinopel bereikte. In 1631, toen zeven stromen vijf grote dorpen verwoestten en 3.000 mensen doodden In 1707, toen de uitbarstingen duur den van med tot augustus. In 1872, toen de lava zo snel mar buiten kwam dat ze twintig mensen verzwolg, die tussen een menigte toe schouwers stonden. tegenheid van de Contactdag zal ver schijnen. Het rapport handelt over de hiërarchie der kernen in het be trokken gebied, gemeten naar ver schillende sociaal-economische en culturele criteria. De Hasseltse Stu diegroep is een Belgisch-Nederlandse commissie van deskundigen, die werd geformeerd na afloop van de eerste Regionale Benelux-Contactdag in 1957. De ochtendbijeenkomst welke onder leiding staat van drs. J. B- L. Ver- ster. voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereniging in het diocees Breda zal worden afgesloten door de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. M. N. Kortmanin, die een samenvattende conclusie zal uitspreken. 's Middags wordt een excursie gemaakt naar de nieuwe industrieterreinen in Breda en Etten. Daarn-a zal het ge zelschap door burgemeester en wethou ders van Breda ten stadliuize worden ontvangen. De contactdag wordt ver volgens 'besloten met een diner. Evenals hij vorige gelegenheden wordt de contactdag gehouden onder auspiciën van de Katho lieke Werkgeversverenigingen, het Vlaams Economisch Verhond, de departementen van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del, de Kamers van Koophandel, de Economische Raden, de comi- tées Benelux, de Katholieke Jonge Werkgeversverenigingen en de Kultuurraad voor Vlaanderen. In het ere-comité hebben zit ting genomen ae ambassadeur van België in Nederland, de gou verneurs en de commissarissen der koningin van de betrokken provincies, de burgemeester van de gemeente Breda en de consul van België te Breda. De anti-Amerikaanse demon straties houden aan in de Indone sische hoofdstad. Zo gaf de be noeming van M. Green tot nieuw ambassadeur van de V.S. aanlei ding tot een nieuwe rel. Een grote menigte jonge mensen trok op naar de ambassade, voorzien van spandoeken met opschriften als „Go home, Green!" en „Stop U.S. agression in Vietnam". WINDHOEK (UPI) In de omge ving van Oranjemund in zuidwest-Afri- ka zijn deze week twee diamanten van elk meer dan 100 karaat gevondjn. Hun gezamenlijke waarde wordt geschat op meer dan 70.000 pond sterling. MOSKOU (ANP) Het Nederlandse bedrijfsleven zal op aanzienlijke schaal deelnemen aan de chemisch-technische wereldtentoonstelling voor industrie en landbouw, die van 11 tot 26 september in de hoofdstad van de Sovjet-Unie wordt gehouden. Tijdens deze wereldexpositie in het Sokolniki Park worden tienduizenden buitenlanders voornamelijk deelnemers en hun medewerkers, maar ook veel geleer den verwacht. Dat is vijf maal zoveel als tijdens de wereldtentoonstelling voor bouw- en wegenbouwtechniek in 1964. Drie Nederlandse deskundigen zullen tijdens symposions verhandelingen hou den. Dr. A. van Loen van de Staatsmij nen spreekt over „Nut en doel van ami nozuren in veevoeder". Dr. J. van Driel (Norit N.V.) zal spre ken over nieuwe toepassingen van actieve kool in de chemische industrie. De heer J. Kreijger, verbonden aan een der Wa- geningse instituten, zal een lezing houden over het kunstmatig drogen van groen voer in Nederland. De Nederlandse inzending in Moskou wordt ongeveer vier maal zo groot als die van 1964. Op 2.734 vierkante meter verdeeld over twee hallen, zullen onge veer zestig ondernemingen in 27 stands laten zien, waartoe het Nederlandse be drijfsleven op chemisch-technisch gebied in staat is. Deze forse inzending is, ge rekend naar de omvang van de Neder landse industrie, relatief veel groter dain die van bijvoorbeeld Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Engeland qua opper vlakte gemeten gemiddeld twee derde tot drie kwart van die der genoemde landen. ACHTTIEN DODEN, een vermiste, vijfentwintig gewonden, bijna zestig vernielde huizen en schade aan wegen en schepen. Dit is de voorlopige balans van de orkaan „Jean", die vrijdag over het westelijke gedeelte van Japan gier de. AMSTERDAM (A.N.P.) Gis teren heeft voor de Amsterdamse politierechter de 50-jarige huis vrouw Trijntje B.-in de B. uit Am sterdam terechtgestaan, omdat zij zich ten onrechte had uitgegeven voor verpleegster en in dienstbe trekking zeven ampullen pantopon had verduisterd. Zy was in maart van het vorig jaar in de Valeriuskliniek in de hoofdstad als avondhoofd aangesteld. Tegen de direc trice had ze verteld dat ze in het bezit was van de diploma's A en B. De papie- President Gamal Abdel Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft religieus fanatisme in zijn land afgekeurd en de christenen en mos lims opgeroepen samen te leven in „liefde, gelijkheid en gelijke kansen". Nasser, zelf een moslim, plaatste de ze opmerkingen tijdens het leggen van de eerste steen voor een nieuwe koptische kathedraal in Kaïro. Hoe wel Egypte volgens de grondwet een islamitisch land is, heeft de regering 100.000 Egyptische pond bijgedragen in de bouwkosten van de kerk. „Onze revolutie was in principe ge baseerd op liefde, nooit op haat of fanatisme", zo sprak het staatshoofd, „deze revolutie was voor Egypte en alle Arabieren gemaakt. Zij riep op tot gelijke kansen en liefde". Nasser vestigde er de aandacht op dat christelijke en mohammedaanse Egyptenaren zij aan zij tegen Israël hebben gestreden en zijn gesneuveld. „Liefde en broederschap tussen mos lims en christenen gaat terug tot de dagen van Mohammed". Volgens sommige kringen in de Egyptische hoofdstad waren Nassers redevoering en de geldelijke bijdrage van de staat bedoeld om de gemoe doren van de christenen te bedaren, lie bezorgd zouden zijn over hun rol in de nieuwe Egyptische gemeen schap. Van Egyptes 29 miljoen inwoners zijn er naar schatting 4 miljoen chris ten, van wie de meesten behoren tot de Koptische kerk. Reeds in 1957 berichtte het katho lieke weekblad „Le rayon d'Egypte" dat er „grote vrees" heerste onder de Egyptische christenheid, omdat vele bedrijven in opdracht van de rege ring slechts mohammedaans per soneel zouden aannemen. Sindsdien schijnen de klachten van de christe nen tegen discriminatie bij werkver schaffing, onderwijs en andere tak ken van de maatschappij te zijn toe genomen. Om deze reden hebben vele christenen Egypte verlaten. Volgens berichten is de spanning tussen christenen en mohammedanen in het zuiden van het land, waar de meeste christenen wonen, toegeno men in het afgelopen jaar tengevolge van onlusten, waarbij moslims een christelijke kerk in brand staken. Nasser ontkende in zijn redevoering dat er sprake is van discriminatie. Volgens hem geschiedt de toelating tot universiteiten en de regerings- dienst, evenals de promotie, volledig op basis van verdienste en speelt de godsdienst hierbij geen roL In het kabinet van Nasser is de post van vice-premier voor bevoor rading en binnenlandse handel bij traditie gereserveerd voor een Kopt. Op het ogenblik wordt deze bezet door dr. Kamal Ramzy Stino. Toen Nasser vorig jaar een natio nale vergadering oprichtte, behield hit zich het recht voor acht afgevaar digden zelf te benoemen. Hii wees hiervoor acht christenen aan. daar alle gekozen leden moslim waren. Het Egyptische staatshoofd heeft tiidens de eerste jaren van zijn be wind een bittere striid moeten leve ren met de fanatieke „mohamme daanse broederschap", welke politieke organisatie tenslotte het onderspit moest delven. In zijn toespraak ver weet Nasser mohammedaanse en christelijke fanatici de bevolking in sommige dorpen op te hitsen tot godsdiensttwisten. „Goddank zijn de ze incidenten zeer zeldzaam", zei Nasser, enkele ogenblikken later toe gevend dat ze om de paar maanden plaatsvinden. „De verstandigen onder ons moeten het fanatisme verminde ren en de fanatici in bedwang hou den". „Wij zijn er trots op en wij danken God dat wij geen fanatisme, sektaris me of scheiding op landelijke schaal hebben", aldus Nasser, ren en haar insigne was ze, zo gaf ze voor, kwijtgeraakt. De vrouw was echter in het geheel niet gediplomeerd. Zij werd belast met de controle op een afdeling. Tijdens haar diensturen was zij in het bezit van de sleutel van de zg. gifkast. Hieruit haalde ze af en toe een ampul pantopon, die ze niet op de lijst aantekende. Het verdo vende middel spoot ze zichzelf met een injectiespuit thuis in. „Omdat ik thuis moeilijkheden had", verklaarde ze tegen over de politierechter. Ze had in totaal tien ampullen weggenomen. Op 14 sep tember, toen de zaak uitkwam, werd ze ontslagen. Een zonderlinge zaak, vond de politie rechter. Gebleken was dat de vrouw, die een hele reeks veroordelingen wegens diefstal en verduisteringen op haar straf blad had, altijd graag verpleegster had willen worden, maar het was er nooit van gekomen. De mensen die met haar in de kliniek hadden gewerkt, vonden dat ze haar werk met veel toewijding deed en volkomen bekwaam was voor haar taak. Hoewel ze in het begin geen insigne droeg had niemand daar aanstoot aan genomen. Verdachte had later een onderscheidingsteken gevonden en dat toen opgespeld. De officier van justitie was van me ning dat wat verdachte had gedaan, een gevaar betekende voor de maatschappij, waartegen met kracht moest worden op getreden. In 1961 was ze voor een soortgelijk ge val tot een geldboete en een voorwaar delijk straf veroordeeld. „Misschien is hier sprake van een ziekelijke stoornis, maar toch kan zoiets niet worden ge duld". Hij eiste wegens de verduistering van de ampullen een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken en we gens het voeren van de titel van ver pleegster zonder in het bezit van diplo ma's daarvoor te zijn, veertien dagen onvoorwaardelijke hechtenis. De politierechter vonniste tenslotte verdachte voor de verduistering met een geldboete van 50 gulden of tien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes weken met een proef tijd van drie jaar en ondertoezichtstel ling. Voor het tweede geval werd de vrouw veroordeeld tot een geldboete van 50 gulden en veertien dagen voorwaarde lijke hechtenisstraf.

de Stem | 1965 | | pagina 11