Al bluD Vrolijk bedenkt Zeeland en [Brabant met ruim miljoen IK(R E AT i E-C AI) E A l S Direct hulp aan getroffen boeren PAPANDREOE IS VRIJ KANSLOOS bont Zevenmaal levenslang voor moord Groningse doder in inrichting KORPORAAL GRIJPT AANRANDER Hardhandige vader veroorzaakt dood van zoontje ZOMER DOEI1 BELOFTE Kinderbijslag 5 cent per dag omhoog „Slecht eten en terreur aan boord5 Vandaag nieuwe formateur zomerprijzen Twee doden bij Colijnsplaat DAGBLAD VOOR ZEELAND Treblinka-proces OOK VANDAAG RIJWIELPADEN Minder warm EIS VAN OFFICIER Volgens Landbouwschap mogelijk Jacht in Tilburg J05e JAARGANGNo. 24961 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 6 AUGUSTUS 196S Abonnementsprijs f 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als gevolg van ern stige mishandeling is een elf maan den oude baby, vier dagen geleden In het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam aan een hersenbloeding overleden. De vader van het kind. de loswerkman Johan van L (27), heeft na zijn arrestatie bekend het kind ernstig te hebben gewond. De ongehuwde moeder van de baby, Francina A. S. (25), is eveneens gear resteerd. Beiden worden vandaag voor de officier van justitie geleid. De artsen van het Dijkzigtziekenhuis en de recherche hadden al snel het ver moeden dat de dood van de baby, een jongetje, verband zou houden met een misdrijf. In de eerste verhoren ontken den zowel de vrouw als de man iets van mishandeling op hun geweten te heb- i ben. Later echter begon de vrouw te praten. Zij vertelde de politie dat Van L. de baby kort voor opname in het ziekenhuis hardhandig in zijn bedje had gesmeten, nadat hij had geprobeerd het huilende kind op zijn arm tot bedaren te brengen. Het lijkt er sterk op dat het hersenletsel, dat de dood van het kind veroorzaakte, het gevolg is ge weest van deze handeling. Mogelijk ech ter hebben zich al eerder gevallen van mishandeling voorgedaan. De verkla ringen van de vrouw wijzen althans in deze richting. Een trieste omstandigheid is dat het kind na de mishandelingen stierf in de periode, waarin het kind op proef bij de moeder thuis mocht zijn. Omdat Francina S. en Johan van L. niet in staat werden geacht de baby te verzor gen, was het kind namelijk toegewezen aan de raad voor de kinderbescherming. Deze instantie bracht de baby kort na de geboorte in een kindertehuis. Sinds 19 juni was het kind op proef bij de moeder thuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/MIDDELBURG/ BREDA. Op de dag dat de zomer 1965 even beterschap heeft beloofd, is in Den Haag bekend geworden dat minister Vrolijk bijna acht en een half miljoen gulden beschik baar heeft gesteld voor recreatie voorzieningen in de openlucht. Bra bant en Zeeland krijgen uit die pot respectievelijk bijna zevenhonderd duizend gulden en ruim vfjf ton. Ze zijn bestemd voor toeristische verbeteringen. De eerste hete zomerdag heett giste ren honderdduizenden in een uitbundige vakantiestemming gebracht. Nederland werd plotseling een paradijs voor de horden, die al dagen onder een sombere hemel een kampeercentrum bevolkten of zich mopperend aan een zeebad waag den. De exploitanten hebben iets kun nen goedmaken van de strop, waar ze al wekenlang tegenaan hebben fie- DUSSELDORP (DPA). In Dusseldorp is donderdag tegen zeven van de tien beklaagden die terechtstaan wegens moord op 700.000 joden in het vernietigings kamp Treblinka, levenslange ge vangenisstraf geëist. Tegen de overige drie beklaagden vorderde de openbare aanklager gevange nisstraffen van drie tot vijf jaar. In Treblinka, dat in Polen ligt, wer den in de jaren 1942 en 1943 duizenden joden ter dood gebracht. Wegens moord in een onbepaald aantal gevallen werd levenslange gevangenisstraf en verlies van burgerrechten geëist tegen de 50- jarige Kurt Franz, de 67-jarige Otto Stadie, de 63-jarige Arthur Matthes, de 56-jarige August Miette, de 57-jarige Franz Suchomel en de 61-jarige Gustav Muenzberger. Tegen de 61-jarige Willy Mentz werd hetzelfde gevorderd we gens medeplichtigheid aan moord in een onbepaald aantal gevallen. keken. Op verschillende plaatsen in ons land, o.m. in Eindhoven en in Limburg, zijn gisteren temperaturen van zevenentwin tig graden Celsius gemeten. In het noor den en oosten van het land bleef het aanmerkelijk koeler. Voor vandaag zijn de vooruitzichten weer niet ongunstig. De kans op regen is niet groot en de temperaturen zullen zomers blijven, zij het iets lager dan gisteren. Vakantiegangers die dit weekeinde plannen hebben om naar het buitenland te gaan, rijden in Spanje, Duitsland en Zuid-Slavië prachtig weer tegemoet. Ook voor Frankrijk zijn de verwachtingen optimistisch. In de Skanddnavische lan den blijft het weer aan de wisselvallige kant. Dan is er goed nieuws voor de volgen de Zeeuwse en Brabantse centra, die uit de rijksrecreatiepot zijn bedacht: Oostkapelle krijgt f 224.750,- voor de verbetering van de duinweg en de aan leg van een parkeerplaats. Als onderdeel van het recreatieplan Koudekerke - Vlis- singen is f 175.000,- beschikbaar voor een parkeerterrein met de daarbij be- horened wegen. Door de Koudekerken- se duinen mag voor f 23.250,- een wan delpad worden aangelegd. In de gemeen te Westerschouwen kan f 26.600,- rijks bijdrage worden verwacht voor verbete ring en verbreding van de Kampweg en voor de aanleg van een parkeerterrein. Ten behoeve van de watersportbeoefe- ning en het verblijf bij „De Piet" in Arnemuiden is f 85.000,- gereserveerd. In Brabant wordt het overgrote deel van minister Vrolijks cadeau aan rijwiel paden en toeristische routes besteed. Om een greep uit de projecten te doen: Voor de aanleg van nieuwe rijwielpaden en verharding van bestaande is f 115.500 beschikbaar. Om de eerste fase te fi nancieren van het rijwielpadenplan „Markizaat van Bergen op Zoom" is f 105.000 bijgedragen. In de Kempen kan voor f 150.000 rijwielpad worden aangelegd. In de Maas - Peelroute is voor wegverbetering over een afstand van tweeëntwintig kilometer f 150.000 gereserveerd. Voor de verbetering van de Kempenlandroute is f 50.000 uitge trokken en eenzelfde bedrag voor we genaanleg in het ruilverkavelingsgebied Bergeijk. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Flinke opklaringen met later kans op een bui. Overwegend matige wind uit zuidelijke tot westelijke richting. Iets minder warm. vooral aan de kust. Vandaag: zon onder 20.22 uur Maan op 16.26 uur. n°33guurZOn °P 5'10 uur' Maa" °P Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max, weer zwaar bew. zwaar bew. regen half bew, Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regenbui regenbui licht bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. licht bew half bew. half bew. licht bew licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. regenbui temp. 19 20 17 18 19 23 26 28 28 30 31 31 27 25 29 28 29 28 28 26 29 28 31 29 28 39 30 GRONINGEN (A.N.P.) De officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank in Groningen heeft donderdag ont slag van rechtsvervolging, opneming in een krankzinnigengesticht voor de tyd van een jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 24-jarige constructieschil der K. C. uit Groningen. De man stond terecht, verdacht van moord op zyn vroegere werkgever, de vijftigjarige wijnhandelaar F. P. A. Mak. Uit jarenlang jegens hem gekoester de wrok wegens een in het magazijn van de heer Mak opgelopen stijve rech terduim, had C. op de morgen van 5 januari van dit jaar de heer Mak met een aantal messteken op straat om het gebracih^ Daarna had hij zichzelf aa£gegeven biJ de politie, darht^ Rechtzitting maakte ver- buiten Si"1" alsof de hele zaak h™ omgmg. Hij zei zichzelf Bi? L? te ,n,neren van de moord. baling verklaarde hij op vragen en geestelijk hel dat W niets meer wist Thden. i helemaal kapot was. K„r.iS de reconstructie van het ge- beurde kwam naar voren dat verdarh te na ontslag uit de gevangenis fn lS" hem, waar hij wegens diof.t=i jaar had doorgebracht oS'j hv?lf 1964 naar het huis vil ziin n?n^mb®r Groningen was gekomen. Da™ htd hH nP 3 januari verteld dat hit J had gekocht en dat hij van puï daarmee de heer Mak te dodei (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap ziet een goede mogelijkheid voor onmiddellijke hulp verlening aan door wateroverlast ge troffen boeren in de zelfstandigenrege ling, mits de landbouworganisaties hier bij worden ingeschakeld om diensten te verlenen in het belang van de gedu peerden. Voor hulp op een later tijdstip houdt het Landbouwschap vast aan individue le inventarisatie, waar het overgrote deel van de boerenbedrijven door wa teroverlast directe schade kreeg. Voor de overige gebieden wil het schap de mogelijkheid openen voor mel ding van bedrijven, waarvan de directe schade door wateroverlast de voortzet ting van het bedrijf ernstig bemoeilijkt. Ook dringt het Landbouwschap er bij de regering op aan de werkzaamheden te versnellen, waardoor de waterstand beter kan worden beheerst. Tenslotte bepleit het schap soepele toepassing van de mogelijkheid tot uit stel voor het betalen van belastingen en op middeling van inkomen (volgens de nieuwe wet op de inkomstenbelas ting). Het dricjaarsgemiddeldc wordt daarbij genomen over de periode van 1964 tot en met 1966. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap kwam hiertoe, na donder dag in een extravergadering zijn aan dacht louter te hebben besteed'aan de ernstige moeilijkheden, waarin vele land- en tuinbouwbedrijven in ons land door de wateroverlast verkeren. Het bestuur stemde in met het be roep, dat de regering op de gemeente besturen heeft gedaan om de rijks groepsregeling zelfstandigen soepel en snel toe te passen. Wil de toepassing van de regeling naar de mening van het Landbouwschap slagen, dan acht het dagelijks bestuur het noodzakelijk dat de landbouworganisaties bemidde len. Het Landbouwschap had de minister van Landbouw en Visserij al verzocht in de zwaarst getroffen gebieden te in ventariseren, opdat kan worden be- (Van onze correspondent) TILBURG. Een 27-jarige be tonwerker heeft op de Konings hoeve gepoogd een 9-jarig knaap je aan te randen, na dit even te voren te hebben meegelokt. Dank zij het kordaat ingrijpen van een rij-instructeur van de AAT kon de man aan de politie worden overgegeven. De min of meer vreemde gedragingen van de betonwerker waren de 43-jarige portier J. v. Hommeien en de 23-jarige transportarbeider W. Schmitz opgeval len. Zij dachten aanvankelijk aan een poging tot inbraak, maar constateerden even later dat op een weiland de man bezig was ontucht te plegen met het knaapje, dat hij na veel moeite, ten koste van een rijksdaalder, had weten mee te krijgen. Eenimaal betrapt nam de man de vlucht, achtervolgd door de heer Van Hommelen terwijl de heer Schmitz de politie ging waarschuwen Bijna had de portier de betonwerker te pakken toen deze onverwacht een mes trok en daarmee in de richting van de portier stak. Deze zelf werd niet geraakt, wel werd de stropdas doorge sneden. Ook moest hij nog enkele vuist slagen incasseren. Inmiddels was er een oploopje ontstaan, dat de aandacht trok van de korporaal le klas R. Noy (44), rij-instructeur bij de AAT, die in eeri leswagen met nog drie militairen pas seerde. De korporaal sprong meteen uit de wagen en ging de betonwerker, die opnieuw de benen had genomen, achter na. De korporaal slaagde erin de man in de nek te springen en tegen de grond te drukken. Geassisteerd door de overige militairen heeft hij de beton werker zo lang letterlijk en figuurlijk onder de knie gehouden totdat de po litie hem kon overnemen. paald welke hulp er later kan of moet worden geboden. Het Landbouwschap constateerde voorts dat de waterover last mede veroorzaakt is door achter stand in de waterstaatkundige en wa- terschapswerken. Daarom dringt het bij de regering op een snellere realisering van deze werken aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad heeft minister Veldkamp (Sociale Zaken) de Tweede Kamer thans via een wetsontwerp voorgesteld de kinderbij slagen voor het tweede tot en met het zevende kind te verhogen met vijf cent per dag en die voor het achtste en vol gende kinderen met 25 cent per dag. Dit om oneffenheden, die in de jongste en nog door te voeren belastingverla ging voor gezinnen van verschillende grootte schuilen, glad te strijken. De verhoging zal ingaan op 1 juli 1965. De kinderbijslag voor het eerste kind blijft derhalve gelijk. Die voor het tweede kind wordt verhoogd van 91.26 tot 95.16 per kwartaal. Kinder bijslag voor het eerste en tweede kind wordt slechts genoten door loontrek- kenden en kleine zelfstandigen. Voor het derde kind gaat krachtens de alge mene kinderbijslagwet de bijslag om hoog van 91.26 tot 95.16, voor het vierde en vijfde kind van 124.02 tot 127.92. voor het zesde en zevende kind van 139.14 tot 142.74 en voor het achtste en elk volgend kind van 138.83 tot 158.34 per kwartaal. Op jaarbasis zal deze verhoging in totaal 34 miljoen gulden kosten. Met de premievaststelling voor 1966 zal met de verhoging rekening worden gehou den. AGRIGENTO (UPI) Te Agrigenito op Sicilië, heeft een vijftienjarig meisje bekend haar ouders te hebben vergif tigd, omdat zij bezwaar maakten tegen haar omgang met een getrouwde man. De ouders overleden na het eten van spaghetti, waarin het meisje een insec- tendodend middel had gedaan. Een 5- jarig broertje is in een ziekenhuis op genomen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse Lloyd is er te elfder ure in geslaagd 25 Nederlandse zeelui te bewegen naar San Francisco te gaan om daar 45 Pa kistaanse bemanningsleden van het Ne derlandse vrachtschip „Friesland", die in staking zijn gegaan, te vervangen. Zij zullen vanavond met een chartervlieg tuig vanuit Brussel vertrekken. De Pa kistani legden het werk neer uit pro test tegen de „inferieure" maaltijden Hun ontbijt zou b.v. bestaan uit twee dozijn kwalijk riekende kleine vissen, een bos uien, een handje bedorven bo nen en wat Spaanse peper. Ook zouden ze regelmatig geslagen worden. Ze eis ten van de directie van de Lloyd een „smartegeld" van 250 dollar per per soon voor iedere keer dat ze door scheepsofficieren zouden worden gesla gen en een vergoeding van 150 dollar voor het slechte voedsel. Om het geschil bij te leggen heeft de directie van de Lloyd nog aangeboden de kok en de hofmeesters te vervangen, maar dit aanbod werd afgewezen. De Lloyd zal proberen de stakende Pakistani naar Karatsji te brengen. Op de foto: De stakers tonen ver slaggevers hun dagelijks ontbijt. EEN TREINBOTSING ten noorden van de Zuidslavische havenstad Rijeka heeft twee leden van het spoorwegpersoneel het leven gekost. Twee anderen werden zwaar gewond. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Vandaag zal koning Kon- stantjjn van Griekenland een nieuwe formateur aanwijzen, ter opvolging van premier Novas, die na zijn nederlaag in liet parlement, woensdagnacht, gis terochtend zyn ontslag heeft ingediend. Oud-premier Papandreoe heeft de ko ning gisteren verzocht een nieuw ka binet te mogen samenstellen. Het is niet waarschijnlijk dat Konstantijn op dit verzoek zal ingaan. Eerder verwacht men dat hij Stepha- nopoulos met een formatie-opdracht zal belasten. Deze zou een voor alle par tijen aanvaardbare kandidaat zijn. Pa pandreoe heeft de koning ook verzocht om nieuwe verkiezingen uit te schrij ven voor het geval 's konings keus niet op hem mocht vallen. Zijn verzoek om kabinetsformateur te mogen worden heeft in Griekenland een nieuwe crisis doen ontstaan. Hij blijkt namelijk on der het volk wel een enorme aanhang te bezitten, maar in hoeverre dit en thousiasme ook weerspiegeld zal zijn in het parlement, wanneer het op een vertrouwensvotum aankomt, valt nog te bezien. Het is helemaal niet zeker dat allen, die hem steunden om het kabi- net-Novas weg te stemmen, ook achter hem zullen staan indien een door hem geformeerd kabinet eveneens onder werp van stemming uitmaakt. Velen blijken nogal beducht te zijn voor een nieuw bewind van de autoritaire Pa pandreoe. Tot dusverre kon hij reke nen op 171 van de 300 zetels, maar de bittere controverse met Novas heeft zijn aanhang binnen de Centrum-frac tie teruggebracht tot hoogstens 145 ze tels. hetgeen geen meerderheid bete kent. Vervroegde verkiezingen zouden hem wellicht een grotere aanhang kun nen bezorgen, reden waarom hij Kon stantijn daarom heeft gevraagd. Öok dit verzoek zal naar alle waarschijnlijkheid niet door de koning worden ingewil ligd. Vandaag ontvangt de koning ter con sultatie de leiders van de linkse EDA- partij en van de rechtse progressieve partij. (Advertenties) HOFLEVERANCIER TOT 15 AUGUSTUS GROTE MARKT 25 - BREDA (Van onze correspondent) KORTGENE In de omgeving van Colijnsplaat op Noord-Beveland zijn donderdagmiddag twee auto's met elk aar in botsing gekomen, waarvan beide bestuurders om het leven zijn gekomen. Er zijn tot dusver geen getuigen, maar uit de situatie ter plaatse meent de politie te mogen constateren dat de 55- jarige notaris A. van Heerewaarden uit Gilze-Rijen met zijn Volkswagenbusje geen voorrang heeft verleend aan de van rechts komende personenauto, be stuurd door de 49-jarige verzekerings agent P. Bouterse uit Kamperland. De vrouw van de notaris werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis Sint-Johanna te Goes vervoerd. De in Goes geboren notaris was voornemens enkele dagen vakantie in Colynsplaat door te bren gen.

de Stem | 1965 | | pagina 1