Onbeveiligde overwegen over tien jaar opgeruimd Vandaag beslissing over Novas' lot Goede' politieman maakt minstens 150 bekeuringen Amsterdamse kapelaan neemt het niet langer GESOL MET OTTO VON HABSBURG N.S. TAST IN DE BUIDEL Botsing in cje lucht liep goed af Lesvliegtuig maakt goede buiklanding Europese raketproef mislukt DILETTANT Bosbranden opgelaaid aan Rivièra Getuigen a charge Explo sieven van echtpaar Lotz wel dodelijk WEER KOSMOS GELANCEERD BLIJFT WAAKZAAM RUILHANDEL VEILIGHEID VOOR JAARLIJKSE NORM IN DEN HELDER: Aan wonden overleden: Meisje verward in brandende tent Waarde 9 miljoen PERSONEEL KRIJGT BEDRIJF CADEAU Kort geding voor rechtbank Belgische Senaat akkoord met Harmel Zaanstreek vlagt niet voor Irene Sto/anopoulos nieuwe premier? Toerisme door IJzeren Gordijn bereikt record Nog tien jaar, maar dan is deze ellende ook achter de rug. KAIRO (UPI) Twee getuigen a char ge hebben gisteren in Kairo verklaard, dat de explosieven, die in het bezit van de Westduitser Wolfgang Lotz wer den aangetroffen bij diens arrestatie in Kairo, krachtig genoeg waren om iemand te doden De twee deskundigen bestreden daar mee de verklaring van Lotz, die tegen over de rechtbank had verklaard, dat de ontplofbare stoffen slechts bedoeld waren om iemand te verwonden niet om te doden. Lotz, zijn vrouw Waltrud en hun land genoot Franz Kiesov staan momen teel in Kairo terecht °P beschuldiging van tegen de Verenigde Arabische Re publiek gerichte activiteiten. Het echtpaar Lotz zou hebben gespioneerd voor Israël en zou verder getracht hebben Duitse raketdeskundigen, die in Egypte werkten, te doden. De Duitser heeft toegegeven paket- ten met explosieven te hebben gezon- den aan raketgeleerden, maar hij zou niet hebbsn geweten, dat ae pakjes een dodelijke lading bevatten. Als getuige i charge trad verder op de postbeambte Mohammed Badran, die zijn rechteroog verloor toen een brief, die aan een Duitse deskundige was ge richt in zijn gezicht explodeerde. Verder verscheen een arbeider, die zijn linkerhand verloor en blind werd toen hij een koffer met explosfeven trachtte te openen, die hij onder het zand in de woestijn had gevonden en mee naar huis had genomen. Een radiofleskundige verklaarde ten slotte, dat de zender, die in het huis van liet echtpaar Lotz werd aangetrof fen, krachtig genoeg was om Israël te bereiken, terwijl, zo zei hij, de anten ne op dit ,'land stond gericht. UTRECHT (ANP) Spoorwegen blijven De Nederlandse streven naar een SCHIPHOL (ANP) Het leven van vier vliegefs, onder wie twee leerlingen, heeft aan leen zijden draadje gehangen, toen on dei slech te weersomstandigheden een Belgische Starfighter en de SAAB Safir lesrrhchine PH-RLB van de rijks luchtvaartschool te Eelde ten noordoosten van Leeuwarden bij de Lauwerszee op ca. 400 meter hoogte onverwacht elkaar kruisten Jn daarbij elkaar net raakten. De piloot van de Belgische Starfighter werd bij ia onthoofd, want blijkens zijn eigen mqding over wat hij noemde een „very neir miss" aan de vliegbasis Leeu warden, tverd zijn voorruit door het rich tingsroer van de SAAB weggevaagd. De SAAB waarin instructeur-vlieger Van Varik met twee leerlingen was opgeste gen, kefrde terstond naar Eelde terug. Het toeael maakte een geslaagde landing, hoewel net richtingsroer beschadigd was. Ook ie Starfighter keerde behouden op zijn basis Kleine Breughel in België terug. Het cvl-atb-project betekent tevens, dat het grote schoonmaakplan van de N.S. voor met bomen bewaakte overwegen (vaak een tijdrovende hinderpaal voor het snelverkeer) rond 1975 voltooid zal zijn. Op 1 januari jongstleden waren er in ons land van de 2907 openbare overwe gen nog 586 met hele bomen bewaakt. In 1962 waren het er nog 695, maar over tien jaar zullen er nog 10 a 20 reste ren Dat zijn dan de moeilijke" spoor wegovergangen met meer dan vier spo ren naast elkaar, die niet met een ahob kunnen worden beveiligd vanwege de grote oversteek en de grotere ontrui- mingstijd. Ondanks de zwarte lijst van slacht offers van botsingen op overwegen (ge middeld 50 per jaar), zijn de spoorweg kruisingen volgens de N.S. veiliger ge worden in verhouding tot de toename van het verkeer- Sinds 1955 is het weg verkeer verdubbeld en het aantal ernsti ge ongelukken op de weg steeg dan ook met ongeveer 58 procent In die tijd ging het aantal botsingen met treinen omhoog met ongeveer 25 pet en 't aantal ongevallen met dodelijke afloop of li chamelijk letsel steeg gemiddeld met zes procent. Bij het spoorwegbedrijf meent men evenwel, dat waakzaamheid van de weggebruiker geboden blijft, want nog onvoldoende wordt beseft, dat een spoor lijn een supervoorrangsweg is en dat een normale trein een remweg heeft van 700 a 800 meter. MOSKOU Rusland heeft gisteren een nieuwe kunstmaan van het type Kosmos gelanceerd. Het is de 77e satel liet in deze reeks. Het doel van de lan cering zou zijn het onderzoeken van de ruimte Tass meldde dat de Kosmos-77 in 89,3 minuten rond de aarde draait op hoogten tussen 291 en 200 km. ROTTERDAM (ANP) Een Messer- schmWt lesvliegtuig van de Rotterdamse vliegclub heeft dinsdagavond een ge slaagde buiklanding gemaakt op de lucithaven Zestienhoven bij Rotterdam. Let toestel, bestuurd door een instruc teur, bleek, nadat het een kwartier in de lucht was, een defect aan het lan dingsgestel te hebben. Het heeft ver volgens ongeveer een half uur boven de lucithaven gecirkeld om de gronddienst de gelegenheid te geven alles in gereed heid te brengen voor een buiklanding en om zoveel mogelijk benzine op te nicken. Om kwart voor negen konden bnndweer en ambulance op de lucht haven inrukken, de buiklanding was zoider ongelukken uitgevoerd. De schade aan de Messerschmidt i; niet groot. De vlieger, de heer H. J. van Overvest. schat deze op enkele dui zenden guldens. Toch blijft het avontuur een schadepost voor de Rotterdamse vlegclub, omdat het toestel slechts W.A verzekerd was. Instructeur H. J. van Overvest gaf les de heer J. Koetsier, een boomkwe ker uit Hazerswoude. De heer Van Over- vest, oorlogsvlieger met 32 jaar vlieger ervaring, had nog van alles geprobeerd, het defect aan het landingsgestel op te heffen, onder meer door het uitvoe ren van een aantal duikvluchten. rersoneel van de luchthaven heeft de 5 kj Waar de Messerschmidt; na de ge- •Jfcgde buiklanding tot stilstand kwam, t'p 7 a*gezet- De rijksluchtvaartinspec- ivn ii2? sPoedig mogelijk beginnen aan k onderzoek. f«W er ^an Overvest maakt sinds het vorige jaar lesvluchten voor v,. °^amse vliegclub. Het was vhegertw u eerste 11X381 in zijn lange *hoest Sv hi^ een buiklanding verdere beperking van het aantal open bare en particuliere overwegen. Daar naast wordt met grote voortvarendheid gewerkt aan plannen voor ahob's (auto matische halve overwegbomen) aki's (automatische knipperlichtinstallaties) en ongelükvioerse kruisingen, teneinde de kans op botsingen tussen weg. en railverkeer zoveel mogelijk te beperken. Sinds 1963 worden jaarlijks ongeveer 100 overwegen met automatische halve overwegbomen of automatische knipper lichtinstallaties beveiligd. Van volgend jaar af zal het ahob. en akiplan van de Nederlandse Spoorwegen vrijwel uit sluitend worden gekoppeld aan het grote cvl-atb-project (centrale verkeersleiding algemene treinbeheersing) dat neer komt op een verdere modernisering en automatisering van de beveiliging. I» 1975 zal dit project voltooid zijn. Het betekent, dat dan ook alle openbare overwegen beveiligd zullen zijn, met uit zondering van een beperkt aantal zeer onbelangrijke overgangen. Het opruimen van spoorwegovergangen proberen de Spoorwegen zoveel mogelijk te bevorderen. Bij uitbreidingsplannen wordt soms zelfs een soort ruilhandel toegepast. Het recept is dan bijvoor beeld vaak een nieuwe overweg voor drie kleinere of een viaduct in ruil voor een of meer overwegen, afgezien dan van het kostenprobleem. Een duidelijk voorbeeld van dit systeem is het pas geopende spoorwegviaduct in Delft, waardoor vier gevaarlijke over wegen konden worden opgeruimd. Tus sen Amsterdam en Dordrecht werden na de oorlog 14 overgangen vervangen door elf vrije kruisingen. Ook bij ruilverkavelingen zijn de spoor wegen er als de kippen bij om kleine overwegen te vervangen. Zo werden bij Veenendaal vijf kleine landweggetjes met evenveel gevaarlijke spoorwegover gangen vervangen door een verkeersweg met een overgang. Tussen Mariënberg en Almelo konden op deze wijze 17 over gangen worden opgeruimd. Een uitzonderlijk geval doet zich voor tussen Woerden en Leiden, waar het plan bestaat bij een ruilverkaveling maar liefst 97 particuliere overwegen op Er zal slechts een overweg Dit saneringsplan kost de Spoorwegen een miljoen gulden, maar de veiligheid is ermee gebaat. Daarnaast proberen de spoorwegen zoveel mogelijk particuliere overgangen te kopen. Ons land telt nog ongeveer 3 000 van dit soort overwegen, evenveel als er open bare overgangen zijn. De N.S. is voorts betrokken bij tien tallen plannen voor vrije kruisingen. In de nieuwe weg naar Twente vanuit Amersfoort komen er heel wat. Ten zui den van Apeldoorn en Terschuur gaan alle overwegen verdwijnen. Geleidelijk zullen voorts alle overwegen in oude rijkswegen extra worden bevei ligd met gele knipperlichten (geplaatst boven hekborden, die verlicht worden met zogenaamde poftekijkers), die van grote afstand zichtbaar zijn. De N.S. wacht inmiddels op een beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat ten aanzien van een verzoek, om bij deze overwegen tot 70 kilometer aftel lende snelheden in te voeren. Men meent dat zo'n bepaling de verkeersveiligheid aanmerkelijk zal verhogen. DEN HAAG (A.N.P.) - Een politie man van de gemeente Den Helder, die minder dan 150 bekeuringen per jaar maakt, wordt bij het korps in die stad geacht zijn ambt „onvoldoende" te hebben uitgeoefend. Dit zou blijken uit ambtsberichten over de gedragslijn by het korps van de ge meentepolitie in Den Helder, aldus de minister van Binnenlandse Zaken, J. Smallenbroek, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen (P.v.d.A.). De minister sprak ook namens zyn ambtgenoot van Justi tie, dr. ir. Samkalden. Beide minister verwerpen het aantal be keuringen als graadmeter voor de presta ties van een politieambten-aar. Een der gelijke norm zou volgens de ministers tot een bedenkelijke mentaliteit kunnen lei den. Ter beoordeling van de prestaties van een politieambtenaar worden echter tal van gezichtspunten in beschouwing geno men, aldus minister Smallenbroek verder. Hij zei, dat bij de politie al op ruime schaal wordt gewerkt met een door des kundigen begeLeide, systematische perso neelsbeoordeling. Intussen wil dit niet zeggen, zo gaat hij verder, dat bij de beoordeling van de ac tieve werkzaamheid en de wijze van dienstvervulling van politieambtenaren geheel aan het aantal en de soort van de door hen gemaakte bekeuringen kan wor den voorbijgegaan. U'it het antwoord blijkt nog, dat de ambtsvoorganger van de minister van Justitie de procureurs-generaal heeft ver zocht na te gaan of ook elders een ge dragslijn als in Den Helder wordt ge volgd. Ontvangen berichten leiden tot de con clusie dat de maatstaven, die elders wor den gehanteerd, wisselen naar tijd en om standigheden. Het is niet gebleken, dat deze maatregelen elders gebonden zjjn aan een bepaald aantal bekeuringen per jaar. NUNSPEET (ANP) In een zieken huis te Hardenvu'k is de 19-jarige Jo hanna Stempher uit Deventer aan brand wonden overleden. Het meisje kampeerde met haar ouders en andere familieleden in een tent aan het Veluwemeer bij Nunspeet. Toen haar vader een butagasapparaat wilde aansteken lichtte zij met een zak lantaarn bij. Er volgde een explosie, waardoor de tent in brand vloog. Het meisje viel achterover in de slaapcabine en raakte in het tentzeil verward. Toen men haar uit de brandende tent had be vrijd werd zij in allerijl overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij aan de op gelopen wonden is overleden. BONN ReuterDe kinder loze Westduitse industrieel Erich Pfeiffer (70), eigenaar van een welvarend vacuümpompconcern in Wetzlar/Hessen, heeft beslo ten zijn bedrijf, dat een waarde van ongeveer negen miljoen gulden vertegenwoordigt, aan zijn personeel te schenken. „Ik heb geen naaste verwanten aan wie ik de fabriek zou willen na laten. Bovendien zou het groot ste gedeelte naar de belasting gaan", aldus Pfeiffer, die nog voorzitter van de uit personeels leden gevormde raad van beheer blijft. „Zodra ik vertrek zal deze raad de zaak drijven, die dan eigendom van het gehele perso neel is", voegde hij hieraan toe. Het loon van de werknemers blijft ongewijzigd. Volgens Pfeif fer zullen zij als aandeelhouders echter harder en beter werken. De aandelen worden toegewezen in overeenstemming met leef tijd, dienstjaren en bekwaam heden. Over de gift zou bijna vier miljoen gulden belasting moeten worden betaald, doch de premier van de deelstaat Hes sen heeft laten weten, dat men er een „mouw aan zal passen". BRUSSEL (UPI) Na het huis van volksvertegenwoordigers heeft nu ook de senaat zijn fiat gegeven aan de rege ringsverklaring vain premier Harmel. De uitslag in de senaat was 119 tegen 43 stemmen. Er waren 16 senatoren absent. De regering kan al onmiddellijk profite ren van een parlementaire adempauze. Het parlement gaat tot begin november op zomerreces. LONDEN (AFP) De eerste beproe ving van de eerste trap van de raket „Europa 1" is mislukt, zo heeft het Britse ministerie van luchtvaart dinsdag avond bekendgemaakt. Twee motoren van de „Blue Streak", diie de Britse eerste trap van de uit drie trappen bestaande raket vormt, vielen na zes seconden uit, terwijl zij 135 seconden hadden moeten draaien. De raket werd op het lanceerterrein in Cumberland beproefd. Zij bereikte slechts een hoogte van ongeveer 35 meter. Over enige dagen zal een nieuwe proef worden genomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Kapelaan W. van der Kooy, geestelijk adviseur van de vakan tieschool „Licht en lucht" van de Chris tus Koningparochie in Amsterdam heeft het er niet bij laten zitten. Uit het kort geding, dat hij heeft aangespannen, blijkt dat hij het niet langer neemt dat zijn parochiaan J. H. Bok met de hulp van zijn broer H. Bok en zyn schoonzoon A. H. van Hecke, zich kwetsend en grie vend uitlaten en zijn goede naam daar door in diskrediet brengen. In een brochure getiteld „Zo niet Mon seigneur" hebben de heren Bok en Van Hecke de kapelaan beschuldigd van fraude met gelden van de vakantieschool „Licht en lucht". Dinsdagmorgen diende een kort geding over deze zaak voor mr. Ch. Plug, president van de Amster damse rechtbank. De kapelaan eist, dat de gedaagden veroordeeld worden tot het zich onthouden van het doen van uitla tingen anders dan aan bevoegde justitio nele instanties, welke kwetsend, grievend en nadelig voor zijn goede naam kunnen zijn. Voorts dat gedaagden een lijst met adressen overleggen van de mensen aan wie zij de brochure hebben verstuurd. Dit alles op straffe van de dwangsom van 1000 per overtreding. De heren Bok en Van Hecke hebben inmiddels een klacht over fraude bij de officier van justitie ingediend. De raadsman van de kapelaan, mr. H. G. Keune, wees op het ongebrui kelijke, dat een geestelijke als eiser in een civiele procedure optreedt. „Maar deze procedure is uit nood geboren", zei hij, het lezen van die brochure geeft de indruk te doen te hebben met een zielige querulant, die beschuldigingen uit, die al lang door kerkelijke instanties onder zocht waren. De brochure maakt een pa thologische indruk", aldus mr. Keune. Ka pelaan Van der Kooy is door de brochu re, die als open brief werd rondgestuurd, ernstig in opspraak gekomen. Beschul digingen als „wolf in schaapsvel, slecht ROTTERDAM (ANP) Als de 18-jarige slijper Jan E. uit Rotterdam van plan is een in drukwekkende inbrekerscarrière op te bouwen, dan zal hij nog heel wat moeten leren. Zijn eer ste stappen op het inbrekerspad brachten namelijk een voor oude rotten in het krakersvak ..af schuwelijk" staaltje van dillet- tantisme aan het licht. Bij een kraakje in een pand aan de Ka- rel Doormanstraat, buit f 60, liet hij zijn notitiebekje achter. De politie maakte dankbaar gebruik van dit visitekaartje en arres teerde de slijper in recordtijd. priester, gewetenloos en fraudeur" komen er in voor. „Ik hoef niet te vertellen wat dat voor een hard werkend priester te betekenen heeft", het lijkt dat we met ordinaire jaloezie te maken hebben", zei mr. Keu ne. Namens de gedaagden pleitte de heer H. Bok. Hij hamerde er op, dat het hem slechts te doen was om rechtszekerheid binnen de kerk. ..Het gaat niet alleen om deze kapelaan, hoewel juist hij tussen de wielen is geraakt". De heer Bok be weerde, dat achteraf bewezen is, dat zij in het gelijk staan. Bovendien meende hij dat de uitlatingen in de brief niet zo heel erg waren als ter zitting werd gesugge reerd. De open brief was de reactie van een getergd man", verdedigde de heer Bok de brochure van de hand van zijn broer J. H. Bok. Hij achtte de eis op die gronden dan ook niet ontvankelijk. De president van de Amsterdamse rechtbank zal 10 augustus uitspraak doen. ZAANDAM (ANP) De gemeentebe sturen van Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Wormer en Oostzaan hebben besloten om donderdag, wanneer prinses Irene haar 26e verjaar dag viert, van gemeentelijke gebouwen géén vlaggen uit te steken. LE LAVANDOU (A.F.P.) In het Zuidfranse departement Var aan de Ri vièra zijn gisterochtend op verscheidene punten nieuwe bosbranden uitgebroken, voornamelijk op de hellingen van de dor pen Saint-Clair en Cavalière. Deze dor pen liggen ten oosten van Ln Lavandou. Het vuur wordt aangewakkerd door een sterke zuidwestenwind. Twe» blusauto's werden een prooi der vlammen. Zes brandweerlieden liepen ernstige verwondigen op. De vuurzee, die nu al enkele dagen woedt, heeft tot dusverre twee doden geëist. Op de foto: Een stalen geraamte was het enige wat overbleef van een volledige kampeeruitrusting van een toerist, die verbleef op een camping in het gebied aan de Fran se Rivièra, dat door enorme bos branden wordt geteisterd. Opnieuw wordt de kwestie van de terugkeer van de voormalige troon opvolger Otto von Habsburg, thans dr. Otto Habsburg, naar Oostenrijk actueel. Men zal zich herinneren, dat in het jaar 1956 de Neder-Oostenrijk- se Landsregering op een desbetreffen de aanvrage van dr. Habsburg beves tigde dat hij in het rechtmatige bezit van het Oostenrijkse staatsburger schap is. Nadat hij de van hem ver langde verklaring had afgelegd, dat hij voorgoed van zijn rechten op de troon afzag, heeft het hoogste admini stratieve rechtscollege van Oosten rijk vastgesteld, dat aan dr. Otto Habsburg het binnenireizen in Oos tenrijk niet mocht worden gewei gerd. Om de toenmaals heersende binnenlands-politieke situatie niet te verscherpen, verklaarde hij, voorlopig niet naar Oostenrijk te zullen reizen. Dertien maanden geleden heeft hij wel voor twee van zijn kinderen, de thans zevenjarige dochter Wal- burga en de vierjarige zoon Karl Oostenrijkse passen geëist. Toen is dat minderwaardige spel der Oosten rijkse autoriteiten begonnen, dat nog steeds voortduurt: het Oostenrijkse consulaat-generaal in München. al waar de passenaanvraag werd inge diend, zond deze direct door aan het ministerie van buitenlandse zaken in Wenen. Daar liet men de aanvrage eerst maar eens een tijd liggen en zelfs langer dan de wet toelaat. Er was een ge rechtelijke stap van een advocaat van Hahsburg, dr. Draxler, nodig om het ministerie van buitenlandse zaken te dwingten 't verzoek naar het in dezen bevoegde ministerie van binnenlandse zaken door te sturen. Ook daar bleef het liggen. De termijn waarbinnen dit ministerie een beslissing moest ne men liep in maart af, zonder dat er een positief of negatief antwoord was gekomen. Daarop heeft dr. Draxler opnieuw DR. OTTO HABSBURG Een weinig fraaie vertoning. een klacht bij het hoogste admini stratieve Hof ingediend. Toen liet de (socialistische) minister van binnen landse zaken het niet op een beslis sing van dit hoogste rechtscollege in Oostenrijk aankomen - welk Hof reeds eens ten gunste van dr. Habs burg had beslist - maar verleende de passen, waardoor de klacht aan het Hof achterhaald werd. Het was de jonge minister van binnenlandse za ken Czettel die de passen liet afgeven. In opdracht van hem ondertekende een hoge ambtenaar, dr. Seidler, de ocumenten. Diens v.ader was geduren de de eerste wereldoorlog nog minis ter-president van keizer Karl geweest. Dus: het was een betrouwbare zaak. Maar bij het afgeven van deze passen deden de Oostenrijkse autoriteiten een tweede bedenkelijke schaakzet: de passen werden van de beperkende clausule voorzien, dat de bezitters het binnenreizen in Oostenrijk moest wor den verboden. Aldus konden de bezit ter* van deze passen door de hele we reld reizen behalve in hun eigen va derland. Tegelijkertijd begon een nieuwe aan val op dr. Otto Habsburg. De ge meente Wenen, die gelijk bekend, ook tegelijkertijd een bondsland is, be weerde plotseling dat niet Neder-Oos tenrijk bevoegd was een bewijs van staatsburgerschap voor dr. Otto Habs burg af te geven, maar Wenen. De „Abtszetel" vam keizer Karl was im mers Wenen geweest en als gevolg daarvan was ook voor de kinderen alleen Wenen bevoegd. De Weense z.g. landsregering be sloot op 9 juli, met de stemmen van de afgevaardigden van de O.V.P. te gen, het Constitutionele Gerechtshof te verzoeken, deze stelling te onder zoeken en uit te maken of dr. Otto Habsburg Wener of Neder-Oos- itenrijker is. De trus is al te doorzich tig. Op deze wijze wordt geprobeerd, het indertijd door Neder-Oostenrijk afgegeven bewijs van staatsburger schap buiten kracht te stellen. Het voornaamste voor de rode tegenstan ders is, dat ze inet deze nieuwe pro cedure veel tijd winnen. De vice-burgemeester van Wenen, de voormalige minister van onderwijs en bestuurslid van de O.V.P., dr. Drim- mei, heeft een ernstig protest tegen dit merkwaardige gedrag van de meerderheid der Weense z.g. lands bestuurders ingediend. Het is niet ge oorloofd, aldus verklaarde hij, dat een centrale insantie der bondsrepubliek, n.l. het ministerie van binnenlandse zaken voor twee kinderen van dr. Otto Habsburg passen verleent en daarmee het staatsburgerschap van hun vader erkent, terwijl een andere centrale instantie dit staatsburger schap in twijfel stelt. De laatste woon plaats van keizer Karl is bovendien helemaal niet Wenen geweest, want op 11 november 1918 heeft hij We nen verlaten en in het kleine dorpje Eckartsau in Neder-Oostenrijk zijn domicilie genomen. Daaruit is hij in het jaar 1919 in ballingschap naar Zwitserland gegaan. Daardoor is dus niet het „Land" Wenen maar inder daad Neder-Oostenrijk bevoegd. Drim- mels protest hielp niets. De omvang rijke en tijdrovende procesgang is in gang gezet. Geheel deze machinatie, die op rech terlijke basis geschoeid lijtot, heeft geen ander doel dan de terugkeer van dr. Habsburg naar zijn vaderland te verhinderen. De socialistische oud-minister van bin nenlandse zaken Franz Olah, die de demagogische capriolen van dr. Pit- termaan, de voorzitter der Soc. Partij en vice-bondskanselier al lang niet meer zinden en die voor deze Pitter- mann al te gevaarlijk werd, is gelijk bekend, uit de partij gestoten, nadat hij gedwongen werd als minister af te treden. Olah is het antwoord niet schuldig gebleven en heeft in verband met de Habsburg-zaak zware beschuldigingen geuit tegen deze Pittermann en de socialistische minister van justitie, dr. Broda. Enkele jaren geleden had de ze Broda, toen nog advocaat, namens Pittermann met dr. Habsburg in ver binding en stelde hem voor naar Oos tenrijk terug te keren onder de con ditie, dat hij een concurrerende partij tegen de O.V.P. zou oprichten. De parlementsverkiezingen waren toen in zicht en de socialistische par tijleiding stelde zich van een derge lijke gang van zaken heelt wat voor. Dr. Habsburg wees dit vieze voorstel van de hand. Sindsdien heeft Pittermann zijn re publikeinse bezorgdheid voor de Habs- burger in Oostenrijk voor voelen op komen. In een beledigdngsproces, dat Pitter mann dezer dagen voor de rechtbank in Graz tegen derden voerde, is Olah als getuige verschenen. Onder ede heeft Olah een plastische beschrijving gegeven van Pittermanns pogingen Habsburg voor zijn karretje te span nen. ATHENE (UPI) Het Griekse parle ment heeft gisteravond het vertrouwens- debat over de regering-Novas voortgezet. Algemeen wordt gehoopt, dat het van daag tot een vertrouwensstemming zal komen. Als zich geen drastische verschuivin gen voordoen in de parlementaire sympa thie, is het zo goed als onmogelyk voor premier George Athanassiades Novas het vertrouwensvotum te krijgen. Daarom wordt de vraag, wie zyn opvolger zal worden, als belangrijker gezien. Volgens politieke kringen maakt Ste- phan Stafanopoulos, vice-premier onder George Papandreoe, de meeste kans de nieuwe Griekse regeringsleider te wor den. Evenals eergisteren verzamelde zich ook gisteravond een grote politiemacht voor het gebouw van de volksvertegenwoordi ging om betogingen te voorkomen. De eerste spreker van gisteravond was Spiros Markezinis, leider van de acht man sterke rechtsgerichte „progressieve" partij. Hij steunde Novas. Als alle 300 parlementsleden vandaag stemmen is een minimum-meerderheid van 151 stemmen vereist om het vertrou wensvotum te krijgen. Zoals de zaken thans staan, haalt Novas dit niet. Aangenomen wordt dat alle 99 leden van de rechtse „Ere'"'-partij hem zullen steunen, evenals de progressieven en de 21 leden van zijn kabinet, allen lid van de Unie van het Centrum. Samen met Novas' eigen stem geeft dit 129 stemmen voor de regering. Tegen zullen stemmen 143 leden van de Unie van het Centrum, plus 22 leden van de linkse „Eda"-partij. Volgens waarne mers bestaat slechts twijfel over de stem ming van de zes Centrum-leden, die zelfs als zij Novas steunen deze niet de meer derheid kunnen bezorgen. WENEN (U.P.I.) Een recordaantal van twee miljoen toeristen is in de eer ste helft van dit jaar het ijzeren gor dijn gepasseerd, zo blijkt uit Oostenrijk se statistieken, die dinsdag zijn gepu bliceerd. De cijfers hebben betrekking op het verkeer in beide richtingen. Het merendeel van de toeristen ongeveer 1,6 miljoen ging naar of kwam uit Zuid-Slavië. De overigen reisden naar of van Hongarije en Tsje- cho-Slowakije. OP WEG naar een ziekenhuis is gister avond de 51-jarige vertegenwoordiger J. H. Zeelenburg uit Zeist overleden. Hij had kort daarvoor ijiet zijn auto geen voorrang gekregen van een auto. Bij de daarop volgende botsing liep hij schedelbasisfractuur op. IN HET ziekenhuis van Roermond is de achttienjarige J. Waeye uit Haelen overleden. Hij was zondagavond met zijn bromfiets achter op een verlicht geparkeerd staande vrachtauto gebotst en had daarbij zware verwondingen op gelopen.

de Stem | 1965 | | pagina 7