Nina Simone was dè grote verrassing op Jazzfestival Weduwe met goed hart stichtte fonds voor nazaten in geldnood b3 BON één film: Universal Mo(x) Donald Duck |OUD ZEEUWS GESLACHT NU WIJD VERTAKT IUD SUESS en het hitwezen Veel commercie en veel soorten hoeden wordt opnieuw verfilmd OP REIS? THERMOSHELL Hilversum III Licht program ook over de draadomroep Postzegeltoeslag voor vluchtelingen FILM CARY „LEEFTIJDLOOS" Geen centje als u WITTE KRUIS poeders meeneemt! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 COMBLAIN-LA-TOUR - Tot zater dagavond laat hebben de jazzliefheb bers, die het afgelopen weekend in een aantal van meer dan 40.000 het volledig aan muziek ondergeschikt ge- f Advertentie) Het beatgroepje "B3" beheerst de hitparade van 15 Westerse en 2 Afro-Aziatische mogendheden. De fruitstrevende musici ontvingen 7 koninklijke onder scheidingen en 9373746 stuks fanmail. Hun succes danken ze aan een zeker fruitsap, befaamd om de zuiverheid. Die heerlijke B3 werd beroemd met de nummers Jus d'orange, Appelsap, Tomaten sap, Tomatencocktail, Druiven- sap rood en wit. f/TV Yeah, yeah! V -• B3 fruitsappen-3 x beter (Van onze correspondent) BERLIJN De Oppenheimer-film in Berlijn zal de roman „Jud Suess" van Lion Feuchtwanger opnieuw verfilmen. Het draaiboek zal worden geschreven door de bekende auteur Hans Habe. Filmproducent Hans Oppenheimer is een nazaat van Josef Suess Oppenhieimer de hoofdfiguur van de Feuchtwanger- roman die door de nazi's werd misbruikt voor n schandalige anti-joodse propagan dafilm, die tot voor enkele maanden de gemoederen bezighield in een rechtsstrijd om de laatste originele kopij van dit pro- dukt der nazi-film,,kunst". Hans Oppenheimer heeft de verfil mingsrechten verworven van Feuchtwan- gers weduwe. Mevr. de weduwe Feucht- wanger had altijd gewenst dat de hoofd figuur uit de roman van wijlen haar man in een juist licht zou worden geplaatst. t Oppenheimer vil met de verfilming in mei van het volgend jaar beginnen Die nieuwe film zal zich streng aan de histo rische gegevens houden. Het is nog niet bekend, wie in deze film de hoofdrollen zullen spelen. De regie zal door een Ame rikaan worden gevoerd. De produktiekos- ten worden op rond tien miljoen mark geraamd. maakte Ardennedorpje Comblain la tour bevolkten, moeten wachten om muziek te horen, die het festival ook dit jaar weer tot een acceptabele zaak zou maken. Van het wat overmoedig in elkaar ge zette programma, dat vele klinkende na men bevatte, schoot zo weinig over, dat men er nauwelijks een avond goede jazz aan kon overhouden, die voor de lief hebber de reis naar België, waar ook van daan, de moeite waard kon maken. Dat gebeurde zondagavond. Achtereenvolgens traden op de combo van de Duitse trombonist Albert Mangels- dorff, een band van internationale stars uit Europa, geleid door de Belgische flui tist-saxofonist Jack Pelzer, organist Jim- mie McGriff, leerling van Jimmie Smith, Nina Simone en haar trio, en als gran dioos slotaccoord John Coltrane Geen Curtis Johnes, geen Andrew Hill, geen Bill Smith, maar wel een lijst, die bij de echte jazz-liefhebber de wat wan trouwige houding tegenover het elk jaar dieper doordrukkende oommerciële stem pel op het festival, wegdrong. Commercie was er weer te over dit jaar. Voor auto's, grammofoonplaten, diverse drankjes, siga retten en wat dies meer zij. Commercie was ook het hoofdmotief van de komst van de filmster Roger Moore, voor de televisie beter bekend als Ivanhoe en the Saint. De filmheld een aardige jongen overigens werd, misschien wel niet helemaal netjes, door het zeer kritische publiek van het podium afgegooid met graspollen, flessen en kussentjes, waarmee het publiek, al zeer geprikkeld door het wegblijven van bepaalde musici, duide lijk maakte dat men niet was gekomen voor poppenkast-glamour, maar voor goe de jazzmuziek. Dezelfde instelling was er oorzaak van dat een Belgisch beat-bandje in opmars van het podium werd afgeflo ten. Een kritisch publiek dus, dat bijzon der werd gehinderd door de heersende rol die de Belgische radio en t.v. bij dit festi val speelde. Voor de eerste maal werd het festival georganiseerd in samenwerking met de BRT. Deze collaboration hield in, dat de BRT de gang van zaken bepaalde afhankelijk van directe radio- en t.v.- uitzendingen en de repetities vooraf, die op de meest paniekerige wijze in elkaar waren gezet. Het trouwe jazz-publiek heeft wat wrevelig alles over zich heen laten gaan,wachtend op de dingen die misschien nog zouden komen. Gelukkige omstandigheid was dit jaar slechts dat het festival zoals al zes jaar lang gebrui kelijk is werd overspoeld met stort regens. Deze „traditie'' werd gebroken, maar niet het daaruit voortgekomen ver schijnsel dat Comblain-la-tour voor de overwegend jeugdige mannelijke bezoe kers, hetzelfde is als Ascot voor de dames. Met de meest uiteenlopende hoofddeksels „hoge zijden", vispet, strohoed, regen hoed, bolhoed, tulband, was het voor het grootste deel de nacht aan de oever van het riviertje de Ourthe doorbrengende jeugd dit jaar weer getooid. De jeugdige jazz-liefhebber heeft zon dagavond waar voor zijn geld gekregen. Na het optreden van het kwartet van Al- bert Mangelsdorff, dat bewees een van de beste Europese jazz-combo's te zijn en na de wapenschouw van Europees talent met de all star-band, o.l.v. Jack Pelzer, was het de beurt aan organist Jimmie McGriff en zijn trio. Hij liet bruisende, dynamische jazz horen, die zeer berede neerd klonk, maar bijzonder bezield over het voetlicht kwam. De grote verrassing van dit festival was, evenals dit de afgelopen week het geval was in Juan-les-Pins, wel het optreden van zangeres-pianiste Nina Simone. Met haar mengeling van spiritual - gospelsong blues - folksongs en kaar indringende, pakkende, meeslepende voordracht daar van, was zy onbetwist de grote ster van het hele festival. Zij was de enige, die erin slaagde het kritische publiek tot 'n ongekend enthou siasme te brengen. John Coltrane tenslotte Dewees in een briljant optreden, dat hij het avant gardisme ten spijt nog altijd in de voorste linies staat, wanneer het om „nieuwlichters" gaat, die op een verant woorde wijze trachten de jazz een nieuwe weg op te sturen. Zaterdagmiddag werd het traditionele amateur-concours gehouden, een veelbe lovend begin van het festival, omdat de deelnemende bands in vergelijking met voorgaande jaren kwalitatief op een be hoorlijk peil stonden. Het avondgedeelte werd, afgezien van een wat vlak optreden van saxofonist Lee Konitz, beheerst door het optreden van het orkest van Woody Herman. Het was een strak optreden als van een gedisciplineerde band met een power, die men bij geen enkele andere band zou kunnen beluisteren. Een goed- geoliede machine, met „ouderwetse" keu rige jazz, welke de overwegend in mo derne jazz geïnteresseerde bezoekers op een beleefde manier waardeerden. Met uitzondering van eerste trompettist Bill Chase, bleven de solistische prestaties van de bandleden ver onder de maat. Op zondag noteerden wij nog een aardig dixieland-programma, waarin de Praagse dixieland-band weer eens het bewijs le verde, dat de jazz-musici van achter het ijzeren gordijn heel goed de jazz-muziek van de plaat kunnen beluisteren en immi teren, zonder dat zij tot een persoonlijke noot in staat zijn. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een ruime kamer van het Centraal bureau voor genealo gie in Den Haag, waar de stambomen op boekenplanken langs het plafond om hoogkruipen, werkt de heer W. F. del Campo Hartman. Deze man, die ambtshalve alles weet over al of niet adelijke familielünen, geslachten en nakomelingschap, houdt zich boven dien bezig met een wat wonderlijk overblijfsel uit het verre verleden, het „Pieus fonds, de Jonge van Ellemeet". Wat of wie is dat, de Jonge van Elle meet, zo luidde onze vraag aan de heer Del Campo Hartman, een zeerover, die talloze families ten schande maakte, of een schatgraver met een niet min der legendarisch verleden? Immers, blijkens een advertentie zou op donderdag 5 augustus aanstaande de vijfjaarlijkse vergadering van deel- gerechtigden van het „Pieus fonds, de Jonge van Ellemeet" in Den Haag ge houden worden. Er viel dus om zo te zeggen, wat te halen. „Dit fonds," aldus de heer Del Campo Hartman," is bijna drie eeuwen geleden, op 21 juni 1681. gesticht door mevrouw Magdalen? de Jonge van El lemeet, geboren Briels". De Jonge van Ellemeet" was, en is, een oud Zeeuws geslacht. De oorspronkelijke benaming luidde: De Jonge, heer van Ellemeet en Eiker zee. De bakermat van de fa milie was het oude Zierikzee op het eiland Schouwen. ,,ln het Zeeland van toen bekleedden de De Jonge belang rijke overheidsfuncties," vertelde de heer Del Campo Hartman. Zo was mr. Jacob de Jonge van Ellemeet pensio naris van Den Briel en had hij zitting in de vroedschap aldaar. Na diens dood in 1650 begint eigenlijk het ver haal van het Pieus fonds. Want zijn echtgenote, de inmiddels weduwe ge worden Magdalena de Jonge van Elle- meet-Briels, deelde in de destijds in deze kringen zeer algemene zorg om het nageslacht. Dit was verzekerd door de geboorte van twee dochters en een zoon. Zij stichtte in 1681, enkel ejaren voor haar dood, het „Pieus fonds, de Jonge van Ellemeet". De bedoeling was, dat het in dit fonds gestorte ver mogen benut zou worden ten behoeve van financieel in minder gunstige om standigheden verkerende nazaten. Bij haar dood in 1685 trad het fonds in werking en het bestaat tot op de dag van vandaag. Splitsing Wanneer de nood aan de man of de vrouw kwam. zou in het vervolg het fonds uitkomst bieden, want de we duwe had bepaald dat zowel de nakome lingen in de mannelijke als in de vrou welijke lijn als zogenaamde deelge- rechtigden beschouwd moesten worden- Er ontstonden twee takken. De oudste dochter Johanna huwde met mr. Jacob Verheye, die raadspensionaris van Zee land was. Haar broer Cornelis, die ontvanger-generaal van de Verenigde Nederlanden was, trad in het huwelijk met Maria Oyens en stichtte zo, in een prachtig huis aan de Boompjes te Rot terdam, de tweede tak van het ge slacht de Jonge van Ellemeet, de twee de dochter, Cecilia, kreeg slechts één zoon, die op jonge leeftijd stierf. De heer Del Campo Hartman vormt nu samen met jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, beiden woonach tig in Den Haag, het bestuur van het Pieus fonds (misschien het best te ver talen met „fonds ter vrome nagedach tenis", meent de heer Del Campo Hartman). Maar zij zijn niet zo maar bestuurders. Ook zij zijn deelgereehtig- den, want beiden stammen af van De Jonge van Ellemeet De heer Del Cam po stamt zelf uit de Verheye-tak (die van de oudste dochter) en jhr. Van Tets van Goudriaan uit de tak van Cornelis. Laatstgenoemde beheert mo menteel het in het fonds gestorte ver mogen, terwijl de heer Del Campo Hartman de genealogische kant, de ..ledenlijst" behartigt. Het juiste'aan tal nu levende nazaten, en dus deelge- rechtigden, wilde hij niet noemen, maar hij sprak van honderden: onge veer tien generaties van een (nog steeds) geestelijk en stoffelijk welva rend geslacht. De „De Jonge's", zoals de heer Del Campo zegt, hebben, de eerste eeuwen veelal nog streng pro testant bij elkaar in Zeeland, nu, met katholieke takken, uitgezwermd over 't buitenland, weinig gebruik behoeven te maken van het fonds. Ook dit jaar komt er slechts een vijftal naar de vijfjaarlijkse vergadering, om een ondersteuning uit het fonds in ont vangst te nemen. De uitbetaling ge schiedt slechts nadat de bestuur- Advertenties) Elke OLVEH polis is winstdelend HEEFT U NOG GEEN BLAUWE REGISTRATIEKAART? WACHT NIET LANGER, DOE HET NU. Ponnokluiwr 1 2 3 4 5 6 7 9, 9 (Advertentie) Horizontaal: 1. maal deel van een fiets; 2. reeds middelbare opleiding; kwajongen; 4. jongensnaam fami lielid; 5. graan; 6. vragend voornaam woord een en ander; 7. telwoord; 8. spil muzieknoot; 9. weg met bomen knevel. Vertikaal: 1. onbegroeid rivier in Nederland; 2. lengtemaat ophit sing; 3. damp afgeven; 4. strafwerk tuig telwoord; 5. niet scheutig; 6. uitroep vordering: 7. salarissen: 8 titel muzieknoot; 9. futloos god van de liefde. 'iouib - uiooj '6 °P ulo *8 uauoj 'i sia - 99M. 9 q - 30J U03. -01 '8 g BS - p g JBBM - tBB3{ 'X :*}J0A •qous - UBBI 6 op - SB '8 U030U 'I B00 - 0TM. •9 U0JO5J g uioo - 001 XO2Ï0J g oui - I« Z fat». - jaa^ -j joh lONISSOIdO ja Inlichtingen over centrale oliestook- verwarming vraagt u aan SHELL! Zon der enige verplichting u- werzijds komt u meer te weten over deze beproefde en economische huisver warming. 't Is ideaal: cen trale oliestookverwarming met THERMOSHELL als brandstof! Vul de bon in! Laat een uwar experts me' mij 'n afspraak maken voor een gesprek over centrale verwarming met Naam: Adres: Plaats: Tel.. Stuur de bon in open enveloppe naar: Shell Nederland Verkoop maatschappij N.V., afd. Verwar ming, Postbus 69, Den Haag. K (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lichte programma, dat de Nederlandse omroepen binnen kort zullen gaan uitzenden als Hilver sum 3" zal ook via de draadomroep te beluisteren zijn. Het is de bedoeling, dat de derde lyn hiervoor wordt gebruikt. Dit zal ten dele gaan ten koste van het doorgeven van buitenlandse program ma's. Aangezien „Hilversum 3" echter voorshands slechts een deel van de dag in de lucht zal zijn, zal de derde lyn in de vroege ochtend en in de avond uren op het buitenland ingesteld kunnen blijven. De zender Hilversum 3 zal via F.M. en op 188 meter volgens de huidige stand van zaken van 's morgens 9 tot 's avonds 6 in de lucht zijn, hoewel er ook zijn. die denken aan een periode van 10 tot 5 uur. Het programma zal bestaan uit lichte muziek, nieuws en actualiteiten door de omroepen gepresenteerd als ge zamenlijk programma. Dit programma behoeft niet te worden geco-ordiineerd met de beide andere Hiiversumse zen ders, zodat het denkaar is, dat er op twee zenders tegelijkertijd luchtige mu ziek wordt uitgezonden. De lichte mu ziek van Hilversum 3 zal niet alleen be staan uit het draaien van grammofoon platen, maar zal ook worden uitgevoerd door orkesten. Deze opzet zal tenminste drie maanden duren. De omroepen verkeren ten aan zien van hun mogelijkheden en vooral financiën nog in grote onzekerheid, ter wijl zij als loyale uitvoerders van de overheidsmaatregelen komende stanties niet willen vastleggen. Trouwens: uitzenden over een nieuwe zender als geprojecteerd en dan nog in de genoemde beperkte periode van de dag zal toch al een bedrag van 5 a f miljoen gulden kosten in deze drie maan dien. De omroepen willen in de nabije toe komst over de nieuwe zender wel de hele dag zenden, maar dan zal men toch eerst de omroepstaven moeten uit breiden. En het aantrekken van nieuwe mensen kost tijd De omroepverenigin gen hebben in hun hoofd in de toekomst op alle zenders reeds om 6 uur 's mor gens met uitzenden te beginnen om dan door te gaan tot middernacht. Men heeft er de indruk van dat er 's morgens vroeg meer behoefte bestaat aan. uit zendingen dan na middernacht. Van an dere zijde is namelijk al wel aangedron gen op programma's na 24 uur. ders de situatie van de betrokken na zaat terdege hebben nageplozen - uitsluitend uit het rentebedrag. Het vermogen zelf blijft onaangesproken. Niet alleen deelgerechtigden, die finan cieel aan de grond zitten, worden ge holpen, ook springt men bij wanneer bijvoorbeeld iemand wil emigreren en niet genoeg contanten heeft voor de overtocht. V erdwenen Er zijn vroeger veel van dergelijke fondsen gesticht, vertelt de heer Del Campo Hartman, maar de meeste be staan niet meer. Ze zijn ofwel ineen geschrompeld, ofwel in de twintiger jaren van deze eeuw, door het rijk overgenomen, vaak vanwege onverant woordelijk beheer. Het Pieus fonds, De Jonge van Elle meet, is echter nog even levenskrach tig als een kleine drie eeuwen terug (het is officieel als stichting erkend), is zelfs zo levenskrachtig dat het min of meer de financiële positie van hon derden nakomelingen vermag te dek ken. Hoeveel er in de „familie" tot de Nederlandse adel behoren, kon de heer Del Cainpo Hartman niet zeggen. Het geslacht De Jonge van Ellemeet was oorspronkelijk een regentengeslacht, dat pas later in de adelstand is verhe ven. Hijzelf is niet van adel, zijn mede bestuurder, jhr. van Tets van Goudri aan wel. Deze laatste heeft nog iets bijzonders: hij moet, genealogisch be rekend, vijf maal of meer deelgerech- tigd zijn. Hoe dat precies zit, vond zelfs de heer Del Campo Hartman te ingewikkeld om uit te leggen. DEN HAAG (ANP) De PTT zal be gin 1966 een serie van twee bijzondere postzegels uitgeven met een toeslag ten bate van het vervoer van vluchtelingen door het I.C.E.M., het intergouvernemen tale comité voor de Europese migratie. Deze organisatie draagt o.m. zorg voor het vervoer van vluchtelingen naar het land van hun bestemming. Dertig westelijke landen, w.o. ook Ne derland, zijn bij het I.C.E.M. aangesloten (Advertentie) El r WÊÊÊÊ voor kleur ~A èn zwart-wit voor dag-èn V flitslicht -dcj^acoior Negativfilm 631 D 11 SEATTLE (Washington) De 61-jarige filmacteur Cary Grant is getrouwd met de 27-jarige ac trice Diane Cannon. Het paar is in het geheim getrouwd in Las Vegas. (Advertentie) Woensdag 4 augustus HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen: 12.30* 19-00, 22.30 en 23.55 uur. Populaire mu ziek: 17.00 en 23.30 uur. Klassieke mu ziek: 13.10. 20.00 en-22.50 uur. Documen taire of klankbeeld: 17.50 en 18.30 uur. Hoorspel: 14.00 uur Jeugdprogramma: 15.50 en 16.00 uur. HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen: 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30 en 23.55 uur. Po pulaire muziek; 12.00, 13.35, 19.00, 20.05, 21.00 en 23.10 uur. Klassieke muziek: 14.00, 16.02 en 22.40 uur. Ziekenprogram- ma: 16.30 uur. Documentaire of klank beeld: 13.45 uur. Sportuitzending: 22.25 uur. Jeugdprogramma 15.00 en 19.20 uur. BELGIë VLAAMS 324 m Nieuws en mededelingen: 12.00 en verder ieder uur. Populaire muziek: 16.09, 17.15, 18.54, 19-40, 21.00 en 23.05 uur. Klassieke muziek; 14.03 uur. Sportuitzending: 18.50 uur. Jeugdprogramma: 15.15 uur. Donderdag 5 augustus HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen: 7.30 en 8.30 uur. Populaire muziek: 7.05, 8.40 en 10.00 uur. Klassieke muziek: 11.45 uur. Ziekenprogramma: 11.00 uur. Jeugdpro gramma: 9.40 uur. HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen: 7.00, 8.00 en 11.00 uur. Populaire muziek: 7.20, 8.10 en 10.10 uur. Klassieke muziek: 8.55 uur. Vrouwenprogramma: 9.35 uur. Jeugdprogramma: 10.00 uur. Woensdag 4 augustus NEDERLAND I AVRO: 17.0017.30 Voor de kinderen.- NTS; 19.00 Nieuws in 't kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De mensen van het Grote Meer, documentaire film. KRO: 19.35 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Weense liedjes. 20.45 De permanente re volutie, documentair programma. 21.10 De Andy Williams Show, amusements programma (dl. 5). 22.10 Proces Ariëns. documentaire over de priester Alphons Ariëns. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS; 20.00 Nieuws in 't kort. AVRO: 20.01 Koude drukte, t.v.-film. NTS- 21 20- 22.08 Ballet. BELGIë VLAAMS 19.30 Televisum, jeugdtelevisie. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Stel je voor. 20.25 Kijk omhoog: sterrenkunde voor iedereen. 20.45 De vrouw van zijn dromen (I'll see you in my dreams), mu zikale speelfilm. 22.30 Zoeklicht op cul turele actualiteiten. 22.50 Nieuws. BELGIë FRANS 19.00 Berichten. 19.03 Voor de jeugd. 19 30 Guillaume Teil. feuilleton. 20.00 Journaal 20.30 Qui est eet homme? Dokter Dumas dokter van de Tour. 21.00 Eurovisie- Jeu' sans frontières: Italië-België. 22.15 Jac ques Genty: werken voor piano en klave cimbel. 22.55 Journaal.

de Stem | 1965 | | pagina 5