HTS in Z.-Vlaanderen is nu nog onverantwoord Nederland krijgt nieuw type jeugdgevangenis Drie nieuwe parochies in bisdom Breda EIND 1966 GEREED BredaSt.-Wdlebrord. Oudenbosch 'OSEERT 3STBURG Frans balspel wint veld op de Zeeuwse stranden Justitie experimenteert in Brabant Het gaat niet best met de bakkerij' gdronde van 7est-Brabant urrijke karavaan door Roosendaal otorjacht in en Kortgene gezonken EXAMENS - WATFR KTl RAPPORTEERT PROVINCIAAL BESTUUR' Ideeënprijs voor bosbouwkundig ambtenaar op Walcheren ütetti Vandaag Maurice Westdorpe gaat er mee stoppen Duits zeiljacht in moeilijkheden op Veer se Meer Raad Groede keurt ratio-bouwplan goed r Kansen voor loonsysteem Stichting voor Revalidatie in geldzorgen Toch nieuwe luid- installatie in gemeentetoren St.-Jansteen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 elkens en wij danken er een lilleven aan als no. 12 Fles. al een tentoonstelling die het raadhuis werkelijk siert en iwoners en de bezoekers van feel te genieten geeft. WILLEM ENZINCK n onze verslaggeefster). ^DAAL. Onder het hijsen laggen der vijf deelnemende het spelen van de volksliede- gisteravond te Roosendaal de Internationale jeugdronde van >ant officieel geopend. Tevoren kleurrijke karavaan door Roo- etrokken, die compleet met reclame en geluidsauto's had van twee kilometer. Op ter kon de gehele Roosendaalse kennis maken met de 23 ploe- •uit de jeugdronde dit jaar is eld, waaronder een ploeg van De Stem. nemende jongens komen uit Oostenrijk, Frankrijk en Bel- t alle delen van het land. Ze middags reeds hun truien en ers afgehaald om zich netjes an het talrijke publiek langs de r te stellen, in de stoet reed in een ver ets Ineke Wenglein. een char- ertienjarige Roosendaalse, die miss van de ronde fungeert en prijzen zal uitreiken. Deze be- een groot aantal dagprijzen, edailles en de originele groene an Janssen. starten de ruim 400 deelne- et een behendigheidsrit en de ppe naar Bergen op Zoom. tat het na een militaire sprint, bosch naar Etten. Voor vrijdag bn verkeersdoolhof op het pro waarbij de N.T.S. zal komen ten te maken. Hierna gaat het erde etappe naar Steenbergen, wordt er per ploeg een tijdrit waarna de vierde etappe naai en wordt verreden. Zondag is van de feestelijke prijsuitrei- Markt te Roosendaal, emers van de jeugdronde zijn irgebracht bij particulieren te 1. D1NGE In de nacht van op dinsdag is in de gemeente- Kortgene het vijftien meter orjacht Sri-goenoeng gezonken, egen de avond werd het door ide bok Grutto ÏI van het ber- ijf van Van den Akker uit gelicht. Het zinken van het ,e wijten aan de harde wind, het water door een gat van de ar binnen was geslagen. tG Tekenen m.o.: de dames: Den Bosch, M. Bevort. Til- Braspenning, Roosendaal, G. Breda. A. van Loon, Roosen van Mechelen, Tilburg, M. en Bosch, J. Ottenhof, Tilburg, nke, Groede. M. Weegels. Til- heren: W. Bink. Waalwijk. X 'ilburg, F. van den Ende. Zie- Gielen, Tilburg, H. Grocls, Til- leijdenrijk. Tilburg, T. Ketelaar, Meinema. Tilburg, A. Melis, Spit. Tilburg, L. van Steensel, van der Weegen. Tilburg. H- Werf. Tilburg W. Wustefeld. de heren: A. Haans, Tilburg, r, Raamsdonksveer, J. de Kok. h, W. Moers, Tilburg. J n Bosch, J. Bruggink. Tilburg. RDAM. Academie voor Beel* nsten. afdeling avondonderwijs: ien schilderen en tekenen Ku iser te Middelburg. ENSZAND. Middenstand?- Mevr. K. Blankenburg-0.5 heren: C. Blankenbui uh, J. Witte te Nieuwdorpf Liere, mevr. M. J. de Stn^i - heren M. C. Cappon, X J. Hoondert te Heinkensza110, eus te 's-Heerenhoek. donderdag 5 augustus: 1 en 21.22 uur; Terneuzen lur: Vlissingen 7.56 en 20.27 UU ige 9.35 en 21.56 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft op verzoek van Gedeputeerde Staten een no ta uitgebracht over de vestiging van een hogere technisch school in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het E.T.I. komt in deze nota tot de conclusie dat de oprichting van een h.t.s. in Zeeuwsch-Vlaande ren op dit moment niet verant woord is. De conclusie is gebaseerd op de vol gende overwegingen: 1. de h.t.s in Vlissingen, waarvoor een nieuw gebouwencomplex wordt gesticht, zal over enige jaren over een accommo datie beschikken, die ruim voldoende is voor de Zeeuwse behoefte (de nieuwe school zal 50 procent méér leerlingen kunnen hebben dan de 300, die 't school jaar 1964—1965 hebben gevolgd); 2. de school in Vlissingen. die tot de middelgrote hogere technische scholen van Nederland kan worden gerekend, steunde in de afgelopen jaren in toene mende mate op uit Zeeuwsch-Vlaande ren afkomstige leerlingen; 3. ook in de sector der hogere tech nische scholen is een streven naar grote re eenheden merkbaar (voor een h.t.s. nieuwe stijl wordt een schoolbevolking van 700 leerlingen reeds aan de lage kant beoordeeld); 4. de behoefte aan h.t.s.'ers bij het be drijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog beperkt. Een juist aantal kon door de industrieën niet worden opgegeven; 5. het zal praktisch onmogelijk zijn vol doende geschikt onderwijskader voor een h.t.s. in Zeeuwsch-Vlaanderen aan te trekken. Even duur Een tussenoplossing, waarbij de basis jaren voor het hoger technisch onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden worden gegeven en het laatste leerjaar zich aan de school in Vlissingen zou afspelen, komt volgens het E.T.I. niet in aanmer king, omdat de outillage voor de basis opleiding vrijwel gelijk staat met die van een volledige h.t.s. Mocht de chemische industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen zich in de toekomst sterk ontwikkelen, wat niet onwaarschijn lijk lijkt, dan zou volgens de nota moe ten worden nagegaan of de h.t.s. in Vlis singen met een afdeling chemische tech niek dient te worden uitgebreid. Deze nieuwe outillage is echter zeer kostbaar Het E.T.I. meent overigens dat de h.t.s. meer het karakter draagt van hoger on derwijs dan van een v.h.m.o.-school. Met het oog hierop ziet het E.T.I. een goede oplossing voor het gestelde probleem dooi- het stichten van aantrekkelijke verblijfs- accommodatie voor de Zeeuwsch-Vlaamse leerlingen in Vlissingen. Hierbij wordt gedacht aan de bouw van bijvoorbeeld studentenflats of een internaat. Het E.T.I. verwacht hiervan zelfs een gunstig effect op het aantrekken van leerlingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens de nota zal er meer dan tot nu toe gestreefd moeten worden naar het verkrijgen van financiële faciliteiten voor een lijke voorziening. Tenslotte geeft het E.T.I. het provin ciaal bestuur van Zeeland in overweging het probleem na verloop van tijd nog eens te bezien, wanneer de industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen daartoe tenminste aanleiding geeft. Zeeuwse jongeren voor het hoger tech nisch onderwijs flink uitstijgt boven het landelijk gemiddelde. Het landelijk ge middelde lag in 1963 in de leeftijdsgroep van 17 tot 25 jaar op 14.1 promille. Deze promillages waren voor Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen achtereenvolgens 19.7 en 20. Gezien het feit dat Zeeland aan het be gin van een nieuwe industriële ontwikke ling staat noemt het E.T.I. een belang- stellingspromillage voor de toekomst van 20 wel redelijk. Op grond van deze gegevens verwacht het E.T.I.. dat in 1970 en 1975 iets meer dan 400 Zeeuwse jongens de h.t.s. zullen bezoeken. Hiervan zullen er ongeveer 130 uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstig zijn. Het E.T.I. meent dat de nieuwe school in Vlissingen groot genoeg zal zijn om de ontwikkeling in de nabije toekomst te kunnen opvangen. Aan de nieuwe h.t.s. in Vlissingen zul len vier vakrichtingen gedoceerd worden: bouwkunde, weg- en waterbouw, werk tuigbouw en electrotechniek. Bij de bouw wordt rekening gehouden met een later in te richten laboratorium voor kern fysica. Bij de stichting van een nieuwe h.t.s. moet per vakrichting worden gere kend op een investering van twee tot drie miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) De directeur van het Staatsbosbeheer heeft op het hoofdkantoor te Utrecht namens de Idee enbus-commissie aan de heer W. N. van der Wielen, bosbouwkundig ambtenaar bij de dienst op Walcheren, een prijs van 500 uitgereikt voor twee ideeën. De ideeën betreffen het opruimen van snoei, hout laogs wegen, sportvelden en in par ken. Tot nu toe werd het snoeisel verza meld en afgevoerd of versnipperd, wat veel arbeid kostte. De snoeipers, het eerste idee, raapt het snoeisel op en perst het tot balen. De pers kan tot 3 cm dikke takken verwer ken. Het tweede idee betreft de afzet van balen pershout. Men kan deze gebruiken bij de waterkering als dijkversteviging. Op Walcheren is dit beproefd, voorlopig met succes. Men zal echter nog moeten afwachten of de resultaten ook op lange termijn voldoen. In minder waterrijke provincies zal de afzet, zo wordt verwacht, moeilijkheden opleveren met te hoge transportkosten. Men zal de balen dan moeten verbran den. Beide ideeën kunnen volgens de com missie een zeer belangrijke kostenbespa ring opleveren. De heer Van dei' Wielen is in 1947 op 28-jarige leeftijd als arbeider bij het Staatsbosbeheer in dienst getreden, in 1951 werd hij bevorderd tot voorwerker, in 1956 tot bosbaas. in 1957 tot adjunct assistent en in 1963 tot bosbouwkundig ambtenaar. Mr. E. A. M. Lamers, directeur-gene- raai van het gevangeniswezen, wie het experiment persoonlijk zeer ter harte gaat. (Van onze correspondent) derge- VLISSINGEN Langzamerhand wordt het zo typisch Franse volksspel „jeu de boule" ook in Nederland steeds popu lairder. Vooral langs de Zeeuwse stran den spelen de badgasten graag dit bal spel, dat in de Zeeuwse dorpswinkeltjes te koop is. Natuurlijk wijkt het wel iets af van het originele Franse spél. Veel interesse In de nota worden cijfers gegeven over de belangstelling van de Zeeuwse jeugd voor het hoger technisch onderwijs. Daaruit blijkt dat de interesse van dé •55 .'"'uur Op het pad der zonde. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE. Maurice Dehul- 1 sters (vandaag 64 geworden), gaat ermee stoppen. Met brood bakken. Hij heeft 50 jaar in het vak gezeten en acht nu de tijd gekomen om zijn bakkerij „aan de kant te doen". Ten eerste omdat hy zich op gevorderde leeftijd gekomen acht, ten tweede, en die reden weegt zwaarder, omdat hij van mening is. dat het niet zo best meer gaat met de bakkerij. „Zo lang je alles alleen afkunt, d.w.z. je broden bakken en naar de klanten brengen, kun je het wel rooien. Zo gauw je echter een knecht in dienst moet nemen, die het brood rond brengt, is het gedaan", is zijn erva ring. Maurice Dehulsters werd geboren m Westdorpe. In 1915 trad hij in dienst bij bakkerij Cleemput te Sas van Gent. In 1917 kreeg hij een meuwe werkgever in bakker De Weerd te Westdorpe. Korte tijd later schaarde hy zich onder de gelederen van de „kleine zelfstandigen"- hij exploiteerde een bakkerij met zijn moeder. In 1925 trouwde de heer Dehulsters. Hij begon toen een eigen bakkerij, die zich in Westdorpe een goede naam verwierf.: ,,ik heb al tijd veel klandizie gehad". Tot 1961 ging de heer Dehulsters altijd „zelf de baan op". Die taak werd toen overgenomen door zijn zoon Armand. Eind november zal ..Maurice" voor het laatst beroepshalve om vier uur 's morgens op staan. Dan is het gedaan met zijn bakkerij ,,Ik j?a daarna mijn collega's een beetje bijspringen en boeren op de grond, die ik heb", vertelt hij. Een gedeelte van zijn vrije uren zal hij doorbrengen in dienst van de Muziekvereniging „Eikels worden bomen", waarvan hij al meer dan 50 laar lid is. In Westdorpe blijven nu nog drie bakkers over, die de klandizie van Maurice Dehulsters onder elkaar zul- irïuVSrdelen- Dat zal weini§ moei- *jKneden geven want de verhouding Sr®ru'collega's is zeer uitstekend. wij hebben altijd getracht, samen te en dat is, alhoewel er hier JL dfar .^el eens een onvertogen v.7le-i uitstekend gelukt, b^ker Delnilsters?"1 aldUS d* (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK Het Duitse zeiljacht Dorothy is op het Veerse Meer ter hoogte van Het Zilveren Schor in moeilijkheden gekomen. Het jacht ge raakte aan lager wal, kreeg veel water binnen en maakte zware slagzij. Het mo torjacht The Njord uit Wolphaartsdijk maakte vast op de Dorothy. De opvaren den (twee echtparen) werden overgeno men. Het zeiljacht werd vervolgens weer naar diep vaarwater getrokken, waarna de onfortuinlijke Duitsers hun reis kon den voortzetten. (A?an een onzer verslaggevers) ZEELAND (N.-Br.). Sleutelgerammel en dichtslaande celdeuren zullen in de toekomst niet meer de voornaamste herinneringen zijn van jonge Nederlandse delinquenten die na hun vrijheidsstraf in de maat schappij terugkeren. Als eerste in de Benelux is ons land namelijk be gonnen aan de modernisering van de jeugdgevangenissen. De direc teur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, gaf gis termorgen in het 4500 inwoners tellende Peeldorpje Zeeland het sein tot de bouw van een totaal nieuw type strafinrichting: het penitentiair trainingskamp „De Corridor". Het moet verbetering brengen in de „volstrekt onbevredigende situatie", zoals mr. Lamers zei, dat elk jaar duizenden jongeren korte vrijheidsstraffen in volslagen passiviteit moeten uitzitten in de huizen van bewaring. 'Van onze correspondent) GROEDE. De gemeenteraad gaf zijn goedkeuring aan het ratio-bouwplan in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Als alles volgens plan verloopt krijgt de gemeente twintig woningen, twee blokken van zes en twee van vier. Liever had men gezien dat deze woningen in de vrije sector mochten worden gebouwd. De gemeente behoefde dan geen riolering aan te leg gen, niet te onteigenen en men raakte dan bovendien enige bouwvallen kwijt. Ook schaadt deze ratiobouw. naar de mening van b. en w. de belangen van de kleine en middelgrote aannemers. Als Groede echter niet meedoet, dan bete kent dat, dat hoogstwaarschijnlijk in drie jaar geen enkele toewijzing gegeven wordt. Het college werd gemachtigd om alle stappen te ondernemen, die nodig zijn om bouwrijpe grond te krijgen en om een taxateur aan te stellen voor on derhandelingen met de grondeigenaren. Mej. H. M. de Jonge kreeg eervol ont slag als kleuterleidster in verband met haar benoeming tot hoofdleidster van de kleuterschool te Zierikzee en de stich ting Zeeuwse Muziekschool kreeg f 940 in plaats van de geraamde f 430. Wel zal bij het bestuur van de stichting Zeeuwse Muziekschool aangedrongen worden op een andere wijze van subsidi ering n.l. een die meer aangepast is aan de financiële draagkracht van de ouders. Als het kamp klaar is op 1 ok tober 1966 begint een experiment waaraan een in 1963 uitgebracht rapport van de penitentiaire Benelux-commissie ten grondslag ligt. De jeugdige delin quenten tussen 18 en 21 jaar, waarvoor het kamp tenkoste van ongeveer 4 mil joen gulden gebouwd wordt, zullen hun straf actief moeten ondergaan. Eén-derde van de tijd zullen zij moe ten werke in groepsverband en zo moge lijk in de openlucht. Er is kans dat zij zullen worden ingeschakeld bij de grote ruilverkaveling die rond Zeeland in uit voering komt Een ander derde deel van hun tijd moeten zij besteden aan een forse lichamelijke training. Verder zul len zij moeten deelnemen aan „bijzon dere activiteiten", zoals corvee-werk zaamheden, cursussen, groepsdiscussies en dergelijke. Groepsverband Zij zullen in het kamp vrijwel nooit alleen zijn, want het hele trainingssche ma. dat zes weken duurt, is gebaseerd op het groepsverband- Het kamp biedt plaats aan zes groepen van tien perso nen. Elke groep krijgt een jonge lei der. Slechts een geselecteerd aantal van d'e mannelijke jeugdige delinquenten in Nederland komt voor plaatsing in „De Corridor" in aanmerking. Het zullen jon gelui zijn van wie de justitie kan aan nemen dat tijdens en na hun straf op hun positieve karaktereigenschappen kan worden voortgebouwd, zodat herha ling van de misdaad kan worden voor komen en zij aansluiting vinden bij de maatschappij. De training en de resultaten ervan zullen door het Criminologisch Instituut van do Leidse universiteit wetenschappe lijk ontleed worden. Voldoet „De Corri dor" aan de verwachtingen, dan is het niet uitgesloten, dat er nog meer van dit type kampen zullen worden inge richt. Afrastering met het m.o. diploma lichamelijke op' voeding, 6 groepsleiders, een arts, een sociaal ambtenaar, een psycholoog en geestelijke verzorgers. Voor ontvluchting is mr. Lamers niet bang. Dat is niet erg aanlokkelijk bij een korte straftijd van ten hoogste zes weken. De jongeren zullen het bovendien zo druk hebben dat de gedachte eraan niet eens bij hen op komt, meent de directeur-generaal. Het trainingskamp zou aanvankelijk ge vestigd worden in Zeist waar al drie instellingen van de politie zijn, maar het gemeentebestuur maakte daar be zwaar tegen. De burgemeester van Zee land, mr. F. Verheyen, verklaarde gis teren dat de bevolking van dit dorp zeer positief tegenover het experiment staat, de jonge delinquenten zal accep teren en zo mogelijk helpen. „Zij zijn daar niet alleen vanwege eigen feilen, maar ook tengevolge van de tekortko mingen van de samenleving," zei hij Zo te zien tegen heug en meug wil minister Veldkamp het bedrijfsleven geven wat hij met een handig gebaar ten dele weer terugneemt: een vrijere loonpolitiek. Hij heeft het nieuwe sys teem idian zelf ook een „harmonika" genoemd. Als het gevaarlijk wordt ko men er weer vele beperkende voor schriften in werking. Als het goed gaat kunnen de spelers breder uitha len. En dat is, naar onze opvatting, het grote voordeel van het voorgestel de systeem: als onze economie een klein stootje kan verdragen, dan krij gen de ondernemingen en bedrijfstak ken wat meer ruimte om zelf de ar beidsvoorwaarden vast te stellen. Ook al zijn de werknemersvakcentrales niet helemaal tevreden, het is een stap in de richting, die zij wensen. Het zou dan ook verstandig zijn indien zij in de Sociaal-Economische Raad hun steun geven aan de voorstellen van de minister. Welke kansen zal dit nieuwe loonsysteem in de praktijk hebben? Gezien het wel duidelijke failliet van het huidige systeem, dat tot perma nente botsingen in de Stichting van de Arbeid leidt, zou men bij voorbaat kunnen zeggen dat het allicht beter zal zijn. Althans voor de verhouding tussen werkgevers en werknemers. De vraag of de doelstellingen van de loonpolitiek (evenwichtige en recht vaardige loonverhoudingen, voorko men van overbestedlng, werkeloosheid en ongewenste prijsontwikkeling) dan nog bereikt kunnen worden, is een an. der punt. Maar die doelstellingen lie pen in het oude systeem eveneens uit de hand, terwijl de minister ook straks nog de kans heeft om de kraan tij delijk weer dicht te draaien. Er is echter een zeer positief ele ment in de op stapel staande loonpoli tiek: dit is dat naast de gemelde doel stellingen bewust aandacht zou kun nen worden geschonken aan de pro- duktiviteitsbevordering. In het huidi ge systeem kreeg dit toch wel zeer noodzakelijke element van de loonpo litiek veel te weinig kansen. Dit in te genstelling tot bijv. Duitsland, waar echter de lonen tussen de verschillen de bedrijfstakken veel meer uiteenlo pen. Dit ging er tot dusverre ln Ne derland niet zo heel gemakkelijk in, gezien ons gevoel voor de vendelende rechtvaardigheid. Een factor, die een nieuw systeem al evenzeer tot een succes zou kunnen maken, is de nei ging, die bij enkele ondernemingen en bedrijfstakken bestaat, om meerjarige collectieve contracten af te sluiten. Zelfs al bevatten deze de mogelijkheid tot tussentijdse correcties: het jaar lijkse gevecht om de lonen wordt hier door aanzienlijk verzwakt. De beruchte magneetwerking wordt min of meer uitgeschakeld, en dat vinden wij net zo belangrijk als het feit, dat de onderhandelaars dan wat meer tijd zullen vinden om ook aan andere onderdelen van de c.a.o.'s dan alleen de lonen aandacht te besteden. Als de conjunctuur en de arbeids markt de nieuwe plannen, die straks in een of andere vorm wel verwezen lijkt kunnen worden, de hoognodige kansen geven, dan verwachten wij daarvan een langzame groei naar ge zonder verhoudingen bij het bepalen van de arbeidsvoorwaarden. Het kamp beslaat een terrein van 17 ha. dat met gaas zal worden afgeras terd. Het wordt naar een ontwerp van de Cuykse architect J. A. Eibers in pa- viljosnvorm gebouwd. Er komt een ka pel, een sporthal, een ontspanningsge bouw, een flat voor personeelsleden die vrijgezel zijn. en een paar eengezinswo ningen voor gehuwd personeel. Het hele kamp wordt zeer snel opgebouwd met behulp van geprefabriceerde elementen. De staf van het kamp zal bestaan uit een directeur (waarschijnlijk de heer Van Aalst uit Breda), een instructeur (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit het jaarverslag over 1964 van de Zeeuwse stichting voor Revalidatie blijkt, dat de stichting voort durend met financiële moeilijkheden kampt. Het nadelige saldo over 1964 be liep ruim f 7000. Vorig jaar werd een nieuw regionaal adviesteam voor de re validatie gevormd in westelijk Zeeuwsch» Vlaanderen. Het aantal adviesteams kwam daardoor op zes: twee in Zeeuwsch-Vlaanderen telkens één voor de Bevelanden, Walcheren, Tholen en Noord-Zeeland. Tijdens de teambijeenkomsten werden in totaal 225 patiënten besproken. Van de 134 nieuw ingeschreven patiënten zat bijna de helft in de leeftijdsklasse tussen 40 en 60 jaar. ST.-JANSTEEN De raad zal tijdens de donderdagmiddag a.s. te houden open bare vergadering moeten beslissen om trent een tweede voorstel van B en W een nieuwe luid installatie te doen aanbrengen in de gemeentetoren door de n-v. Eijsbouts te Astsn. De kos ten worden geraamd op f I860,-. Tijdens de laatstgehouden vergadering van de raad werd het voorstel aangehouden. De raad betoogde, dat de waarde van een luidinstallatie in deze moderne tijd is ge devalueerd. Voorts achtten de vroede vaderen het juist, wanneer het kerkbe stuur in de kosten van aanleg van de nieuwe installatie zal bijdragen. Het kerkbestuur heeft inmiddels laten we ten. dat niet te zullen doen. B en W zijn het eens mist de visie van het kerkbe stuur van de parochie van Sint Jan de Doper. B en W vragen de raad voorts de mach tiging een vaste geldlening van f 250.000,- aan te gaan met die bankinstelling, die in staat is de lening tegen voor de ge meente gunstige voorwaarden aan te bieden. Tenslotte zal een subsidiever zoek van de Stichting Zeeuws Amateur festival aan de orde komen en zal men van gedachten wisselen over de bestemming van 't onlangs aangekochte pand Wilhelminastraat 2. dat overigens te zijner tijd, in het kader van de sa nering van de dorpskern, zal worden afgebroken. BREDA In het bisdom Breda wor den drie nieuwe parochies gesticht, t.w. in Breda, St.-Willebrord en Oudenbosch. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft op voordracht van de provinciaal der Assumptionis- ten opdracht gegeven de stichting van een nieuwe parochie in Breda voor te bereiden. De opdracht is ver strekt aan M. M. Pijnenburg a.a., die momenteel aalmoezenier van het mi- lieu-apostolaat is te Breda. Hij zal voorlopig aalmoezenier blij ven. te st u'muL"8 \'a" een nic,lwe parochie I)anen than ro ,S aan A. M. van hL »i? k?Peiaan in de parochie Be? f Vhe,hgsi Hart van Jezus te te Ouri.nL ?°m e n'eu» e parochie L(tr S voorbereid worden kXlaan t'„ i. Su£kerbuyk. momenteel Kapelaan te Steenbergen. Voorts heeft pLoo^'f VecVOk0ntsl?S Verleend aan pastoor fc. P. G. Burm te Biervliet die met emeritaat gaat en aan drs C li A Janssens, staflid van het Diocesaan Pas' toraal Centrum m.h.o. te B?fda ivm een te verwachten benoeming tot weten schappelijk medewerker aan de theolo gische faculteit van de universiteit te Nijmegen. Tot pastoor te Biervliet U be noemd F. M. A. Zander, godsdienstleraar te Breda en assistent in de St.-Antonius- parochie aldaar. De nieuwe parochie in Breda is be- stemd voor de bewoners van De Wisse laar in de Hoge Vught. Het is thans nog niet bekend waar deze en de nieuwe kerken in St.-Wiilebrord en Oudenbosch onderpastoor tewerk werd gesteld te precies zullen worden gebouwd. De nieuwbenoemde bouwpastoor M. M. Pijnenburg van de parochie Breda-Wisse- laar, is geboren op 8 september 1917 in Schijndel. In 1939 legde hij de eeuwige geloften af bij de Assumptionisten, waar na hij in 1946 tot priester werd gewijd. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot leraar aan het missiehuis te Boxtel. Een jaar later ging hij als godsdienstleraar naar een Tilburgse huishoudschool, wel ke functie hij tot 1959 bleef bekleden. Toen werd hij overgeplaatst naar Niime- gen, welke plaats hij in 1961 weer 'ver wisselde voor een kapelaansplaats te Vlissingen/Souburg. In 1964 werd hij be noemd tot aalmoezenier aan het Insti- tuur voor milieu-apostolaat te Breda. Bouwpastoor A. M. Danen. die in St.- Willebrord een parochie zal gaan stich ten, werd in Oud-Gastel geboren op 21 juli 1927. Hij werd priester gewijd in 1952, waarna hij kapelaan was te Nieuw- Namen, Westdorpe en Zevenbergschen Hoek. In 1963 verhuisde hij van Zeven bergschen Hoek naar Bergen op Zoom. waar hij benoemd was tot kapelaan in de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus. De derde bouwpastoor, C. A. P. Suy- kerbuyk, is Roosendaler van geboorte (16 november 1918). Hij werd in de oorlog priester gewijd, t.w. op 30 mei 1942. Ver volgens heeft hij als kapelaan gewerkt in Stoppeldijk, Sas van Gent en Sprun- del, tot hij in 1952 werd benoemd tot ka pelaan te Steenbergen, vanuit welke plaats hij nu zal gaan verhuizen naar St.-Willebrord. De nieuwe pastoor van Biervliet, F. M. A. Zander, werd in Bergen op Zoom geboren (5 april 1912). Hij is priester gewijd op 22 mei 1937, waarna hij als Hoeilaart (België). Vervolgens werkte hij als kapelaan te Clinge, Lepelstraat en Breda (parochie St.-Antonius). In Breda werd hij tevens benoemd tot godsdienst leraar aan de u.t.s. en moderator. Hij volgt pastoor E. P. G. Burm van Biervliet op. die met emeritaat gaat. Pastoor Burm is Hulstenaar van ge boorte. Hij werd prieser gewijd op 6 juni 1914 en was achtereenvolgens kapelaan te IJzendijke en Breda. Op 31 maart 1933 werd hij benoemd tot pastoor te Bier vliet. Pastoor Burm zal tijdens zijn eme ritaat op de voormalige pastorie van Biervliet blijven wonen. neomist; Breda (Goede Herder): G. J. M. van Leijsen, neomist; Bergen op Zoom (Goddelijke Voorzienigheid): J. A. Vin centen. neomist; Fijnaart: W. A. A. M. Stuyk, neomist; Heerle: P. A. H. van Bil- zen, neomist en te Chaam, op voordracht van de provinciaal der Lazaristen: C. A. J. van Deursen c.m. Als moderatoren en godsdienstleraren zijn aangewezen: godsdienstleraar katho lieke h.b.s. te Breda en assistent aldaar (Sint-Antonius): J. C. Videier, kapelaan te Hulst; moderator van de katholieke u.t.s. te Breda en tot godsdienstleraar aan de katholieke u.t.s. en de gemeente lijke technische school te Breda: M. C. De bisschop van Breda heeft benoemd Bal, kapelaan te Geertruidenberg; gods tot kapelaan te Hulst: F. A. Buysse, ka dieiistleraar en assistent-rector te Roosen- pelaan te Gilze: Gilze: C. A. F. van Beek daal (pensionaat Ste.-Marie): P. H. G. kapelaan te St.-Willebrord: Sint-Wille Tak uit Londen: conrector te Breda brord: A. G. M. Pelkmans. neomist; Ber (Liefdegsticht) en godsdienstleraar gen op Zoom (Allerheiligst Hart van Je aan de Maria-kweekschool te Breda: J. zus): C. A. A. Embrechts, kapelaan te. J. Th. Galema, aalmoezenier van het In- Zierikzee; Zierikzee: J. J. C. Commissa- stituut Jeugdzielzorg in het bisdom Bre- ris, neomist; Wouw: M. A. Broos, kape- da: godsdienstleraar aan de gemeente laan te Rijen (H. Maria Magdalena): lijke technische school te Breda en enige Steenbergen: H. J A. Pitt, kapelaan te mulo-scholen te Breda: C. M. Verhaak te Baarle-Nassau: Vlissingen: T. J. J. M Fijnaart; godsdienstleraar aan het Janse- Brooijmans, neomist; Breda (H.H. Petrus niuslyceum te Hulst en moderator/gods- en Paulus): C. A. J. M. van Boxel, neo mist; Breda (O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand): A. G. M. Krijnen, ka pelaan te Terneuzen: Terneuzen: J. A. A. M. Adriaansen, kapelaan te Sas van Gent; Sas van Gent: J. A. M. Meijeren, kape laan te Kwadendamme; Kwadendamme, op voordracht van de provinciaal der Minderbroeders Franciscanen Agatho de Mönnick o.f.m.: Baarle-Nassau: J. A. A. van Oers. neomist; Terneuzen: J. A. M. van Arendonk. kapelaan te Westdorpe; Westdorpe: V. G. P. J. M. Schoenmakers, neomist; Geertruidenberg: P. J. de Jong, kapelaan te Leur; Leur: A. C. C. Burm» dienstleraar aan de katholieke middel bare landbouwschool te Hulst: G. P. Dirven, kapelaan te Heerle; godsdienst leraar aan de katholieke technische school te Breda op voordracht van de provinciaal van de paters van de H. Geest: B. F. Jagers c.s.sp. uit Baarle-Nas sau: moderator en godsdienstleraar aan de katholieke middelbare landbouw school te Breda: J. A. M. van der Vee ken, die tevens kapelaan blijft te Tete- ringen; moderator en godsdienstleraar aan de lagere technische school te Oos terhout op voordracht van de abt der Benedictijnen: J. van de Bom o.s.b. van de Sint-Paulus-abdij te Oosterhout, en als zielzorger voor Huize Lievenshove te Oosterhout en godsdienstleraar aan de mulo te Oosterhout: Cyrinus Jansen o.f.m. cap. De bisschop van Breda heeft benoemd: tot aalmoezenier van het Instituut vooi milieu-apostolaat van het bisdom Breda: E. P. A. Bouwmans, kapelaan te Vlissin gen: tot conrector te Breda (Sint-Igna- tiusziekenhuis) op voordracht van de provinciaal der jezuïeten: G. Ziekman s.j.; tot staflid van het Diocesaan Pasto raal Centrum te Breda: drs. J. C. M. van Dongen te Breda (Goede Herder): tot assistent te Bergen op Zoom (Allerhei ligst Hart van Jezus): drs. C. Robben. Voorts heeft de bisschop studie-op drachten verleend. Nijmegen, Katholieke Universiteit, theologische faculteit, richting oude kerk geschiedenis: A. B. J. M. Goosen, kape laan te Breda (H.H. Petrus en Paulus): hij werd tevens benoemd tot moderator aan de kunstacademie Sint-Joost te Bre da; dogmatische richting: A. W. J. Hou tepen, kapelaan Breda (O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand); richting nieuwe kerkgeschiedenis: A. M. Lazeroms, kape laan Terneuzen. Rotterdam: Nederlandse Economische Hoogeschool: richting sociologie: H. E. M. de Hingh, assistent Breda (St.-Martinus). Rome: kerkelijk recht: G. A. P. M. Adriaansen. kapelaan te Klundert; pasto- raaltheologie en -psychologie: J. G. C. Broeders, neomist. Leuven: H. Schrift, Nieuwe Testament: P. C. de Maat, neomist. De vacature van de kapelaansplaats in Rijen (parochie H. Maria Magdalena) kan niet worden aangevuld. M. M. PIJNENBURG A.A. bouwpastoor te Breda-

de Stem | 1965 | | pagina 3