irs JAPAN REKENT OP KATO MACHTSVERSCHUIVING Russische turnwereld in Duiven, zout en motor boten bedreigen V enetië kwijt ïgpoppen Twee Europese records voor Belitz-Geiman Nol Kloosterman; vierde in ronde van Duitsland STAD ZAKT LANGZAAM Kostbare worsteling tegen verval ZES. )E HEKS men A.B.C. Hij zal Geesink moeten verslaan Tennis in Duitsland Christian Kuhnke cliënt zich aan Plaatsingen voor de nationale kampioenschappen Hemmy Yriens militaire titel Waterpoloërs naar buitenland Selectie-team speelt in Eindhoven Opkomst Afscheid Geregeld instortingen Onophoudelijk controle Schaakkampioen Fischer mag niet Cuba naar Schaken in Bied r 11 BAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 11 if* 1 5 op 3 1/2 meter bij hen. Ge vonden de goede knop, drak en daar schoten ze voor- e vliegende schotel op hun begint Piet te roepen. Zo anderen dat hoorden, begon r: „Vlugger ze halen ons in", k mijnheer Bonneke moed in. aasde sneller en sneller. Tot- vliegende schotel niet meer werd later en later en het ►nker. „Zijn we er nog niet?" telde Ingelise, die mijnheer .iet vam het werk wilde hou- zijn nog niet op de helft", rokken de jongens van. „Wa- iar niet meegegaan", zei Bas. alles goed en wel, maar dan I nu nog op de maan gezeten", ien voort. De aarde kwam it-erbdj JOPIE VAN KUYK Grote Kerkstraat 76 Raamsdonksveer •oot bos woonde de heks Oela- een dag was ze een to.ver- het leren. Maar toen werd muis. De kat van de heks lis, en at haar toch niet op. wist dat het zijn baasje was. uis (de heks) leefde nog. Ze een kast waar alleen maar t zalf stonden. Ze pakte een zalf eruit. De muis smeerde ïaal in met de zalf. En toen de heks al weer en ze nam nooit meer te toveren, want nen alleen maar nare dingen Zelf verzonnen door JOZé POPPELIER, 9 Jaar v. Boischotlaan 10 Oosterhout (N.-B.). olgende avond kwamen ze de alen. Het waren hele mooie rant de poppen-maker had nog :e mooie poppen gemaakt van RIA VERMEULEN Gilzeweg 57, Chaam. die woont in de stad. die is zo vlug als een rat. die kijkt heel raar. die heeft veel haar. ie is bang van een leeuw, die heeft een meeuw, die pakt een erwtje, ie, die ziet een hertje, die met Toos correspondeert- ie goed leert, die eet een aardbei, e die zet haar poppen in een rij- lia die pakt een melkkan, die is een hele man. die is aan het vissen, lie plukt gele lissen, etter die ik niet ken. die voert de kippen in de ren. e die plukt een roos. die is heel boos. at is een kleine vent. die woont in Gent. dat is een echte dame. raadje die zeemt de ramen. tha, die speelt met haar poesje die is een snoesje. Zelf verzonnen door TOOS BOUWENS (11 Jaar) Kapelstraat 22, Chaam. TOKIO (ANP). Japan is er op gebrand de wereldtitel judo te heroveren. Met eigen ogen hebben de miljoenen Japanners tijdens de Olympische Spelen in de imposante Budokan-hal en op het televisie scherm kunnen aanschouwen wat Anton Geesink met hun landgenoot Akio Kaminaga deed Nimmer zullen zij vergeten de dodelijke, haast tastbare stilte die er over het publiek neerdaalde, toen de Utrechtse reus zijn tegenstander in een onwrikbare houdgreep had geklemd. Negen minuten en twintig seconden had het gevecht geduurd en voor de tweede maal in zijn grootse carrière stond onze landgenoot op de bovenste trede van het erepodium. Voor de tweede maal, omdat drie jaar tevoren op 3 september 1961 in het Stade Pierre de Coubertin in Parys, Anton Geesink, drie Japanners op een rij met de tatami's kennis liet ma-ken- De „ver gissing" van Parijs, de dag waarop Ja pan de hegemonie in het judo verloor, was niet gewroken. Er was slechts één lichtpuntje. In de na-Olympische tour door Japan, verloor Geesink bijna door een wazaari van Masaharu Kato en het kostte hem alle mogelijke moeite om toch nog in de eindfase van de strijd tegen deze on bekende judoka met een houdgreep te winnen. Dinsdagmiddag maakte de president van de Japanse judohond. Rised Kano, de Japanse ploeg bekend voor de wereld kampioenschappen in Brazilië, waar in Rio de Janeiro van 14 tot en met 17 oktober evenals tijdens de spelen in To kio de titelwedstrijden in de drie ge- widhtsklasse en die van alle catego rieën zullen plaatsvinden. Ma-saharu Kato is de uitverkorene, die Anton Geesink de hoogste titel zal moeten ontnemen. Kato, 27 jaar, 1,82 meter 91 kg en politie-agent van be roep is zelf van mening dat hij en hij alleen de mythe rond Geesingyama (de berg Geesink) kan verscheuren. Maar vele judo-expsrts in Japan zijn van mening dat Kato niet de man is die naar Brazilië zal moeten worden gestuurd. Tijdens de Japanse kampioen schappen 1965 werd deze tamelijk onbe kende judoka in de eerste ronde reeds uitgeschakeld. De experts zijn van me ning dat Isao Inokuma, die de Olympi sche titel in het zwaargewicht verover de naar Rio de Janairo moet gaan En zo is de Japanse judo-wereld verdeeld in twee kampen. Maar Masaharu Kato is inmiddels aangewezen. Anton Geesink bereidt zich nu al enke le maanden voor op zijn laatste titel- wedstrijd Te zamen met de Amsterdam mer Willem Ruska traint hij in Beauval- lon, dat de stukken eraf vliegen. Op 15 augustus worden in de dojo van Jaap Nauwelaerts d'Age in Bloemendaal de laatste selectiewedstrijden gehouden en zal Anton Geesink zich tevens aan 'n medisch onderzoek moeten onderwerpen omdat zijn knie hem tijdens de Europe se kampioenschappen veel last bezorgde door een blessure. CHARKOV (ANP) Twee Europese records werden dinsdag ver beterd door de Russische zwemmer Semyon Belitz-Geiman tijdens wed strijden in Charkov. Op de 1500 meter maakte deze de prachtige tijd van 17 minuten 01.9 seconde, waarmee hij niet minder dan 25,1 sec. onder het oude record bleef, dat sedert 13 september 1964 op naam van de Hongaar Jozef Katona stond. En passant verbeterde Belitz-Geiman ook het 800 meter re cord, dat op 9 min. 05,4 sec. stond. Dit bracht hy terug tot 8 min. 58.7 sec. HAMBURG (ANP) Christian Kuhn ke heeft zich op de tweede dag van de internationale Westduitse tenniskam pioenschappen te Hamburg aangediend als een serieuze kanshebber door de Australiër John Cooper in een partij voor de eerste ronde als een beginneling aan de kant te zetten. De 18-jarige broer van oud-Wimble- donkampioen Ashley Cooper was tegen het geweld van de Duitser eenvoudig ner gens en won slechts twee games 0-6 2-6 0-6. Minder goed bracht Wilhelm Bungert, een andere Duitse topspeler, het er af. Hij versloeg weliswaar de Australiër Ray Buffels in straight stes, maar had toch meer moeite dan was verwacht 9-7 6-4 6-4 De 5000 toeschouwer zagen voorts, hoe Bernd Weinmann, daags tevoren verras send winnaar van de Braziliaan Thomas Koch, door Owen Davidson tot staan werd gebracht. Hetgeen overigens nogal wat voeten in de aarde had, getuige de cijfers 7-5 6-4 3-6 6-3. Martin Mulligan, een van de favorie ten, was bijzonder duidelijk tegen oudge diende Jaroslag Drobny (6-1 6-2 6-0) en zijn landgenoot Ken Fletcher versloeg na felle strijd de bebaarde Deen Torben Ulrich met 5-7 6-1 9-7 6-1. DEN HAAG (ANP) Voor de natio nale tenniskampioenschappen, die van maandag 9 t.m. zondag 15 augustus op de MEfS-banen in Scheveningen worden gehouden, zijn de volgende spelers en speelsters geplaatst: Heren enkelspel: I Okker, 2 Hajer, 3 Schneider. 4 Van Eijsden, 5 Van Gelder 6 Knol, 7 Fleury, 8 Scholtz. Dames enkelspel: 1 Trudy Groenman, 2 Betty Stöve, 3 Els Spruyt, 4 Elly Krocke, 5 Jenny Ridderhof, 6 Lidy Jans sen-Venneboer, 7 Koosje de Jongh, 8 Marijke Jansen. Heren dubbelspel: 1 Van Eijsden-Ok- ker, 2 Hajer-Schneider, 3 Beukers- Scholtz, 4 Van Gelder-Fleury. Dames enkelspel: 1 Trudy Groenman- Els Spruyt, 2 Elly Krocke-Betty Stöve, 3 Jenny Ridderhof-Lidy Janssen-Venne- boer, 4 Marijke Jansen-Henriette Laan- ruinen. Gemengd dubbelspel: 1 Okker-Trudy Ar»nSmtn; an Hijsden-Betty Stöve, 3 Eüy &Mk£y Rldderhof' 4 Van Gelder- SOESTDUINEN (ANP) - In Soestdui nen zijn de nationale militaire zwem kampioenschappen gehouden. De resul taten waren: 400 m vrije slag: 1 Bruggink (land macht) 5.15.9; 2 W. v. d. Kolk (land macht) 5.31.2; 3 Vaandrig Kuster (land macht) 5.33.0. 100 m vlinderslag: 1 H. Maas (Land macht) 1,15.5; 2 T. HoJlters (landmacht) 1.16.8; 3 A. ten Brugge (marine) 1.17.7. 100 m rugslag: 1 H. Nijland (land. 1-13.2; 2 P. Schurink (landmacht) 1.14.2; 3 G. Zweys (landmacht) 1.15.6. 200 m schoolslag: 1 H. Vriens van Su- rae. Breda (landmacht) 2.53.3; 2 L Brug- gink(landmacht) 2.54.5; 3 J. Dieben (luchtmacht) 2.59.0. 1 v/^€ sla8: 1 J. Roos (landmacht) \7vLj S- Maas (landmacht) 1.03; 3 H. Vrmger (luchtmacht) 1.04 7 In de Franse stad Lorient is een draverij met bijzondere paar den gehouden. Het moet de oplet tende toeschouwers zijn opgeval- den, dat de dieren wat stram in de benen waren. Geen wonder overigens, want de paarden waren gemaakt van hout en karton. Op de sulky's werd derhalve gefietst dat het een lust was. NOL KLOOSTERMAN GELSENKIRCHEN (ANP) Harry van Pierre is tweede geworden in het eerste gedeelt - van de zesde etappe van de ronde van Duitsland voor amateurs, een 34 km lang criterium in Gelsenkir- chen. In de eindspurt van een uit zes renners bestaande kopgroep moest hy slechts de Duitser Burkhardt Ebert, tweede in het algemeen klassement, voor laten gaan. De Duitser Czarnowski bleef leider in het algemeen klassement. De uitslagen van de rit: 1 Ebert (Did.) 45 min 25 sec, 2 Van Pierre z.t., 3 Joehnk (Did.) z.t. 4 Rupflin (Did.) z.t. 5 Schlitzkus (Did.) z.t. 11 Van Middelkoop 45.45, 12 Klooster man z.t. 15 Dolman z.t. Ook na het tweede gedeelte heeft de Duitser Ortwin Czarnowski nog steeds de leiding in het algemeen klassement. De verwachte aanval van de Nederland se ploeg bleef (nog) uit, hoewel Harry van Pierre zijn positie in het eerste deel opnieuw verbeterde. In het criterium over 34 km in Gelsenkirchen werd de man uit Uithoorn in de spurt verslagen door Brukhardt Ebert, maar hield toch een winst van 40 seconden op de rest over. Daardoor steeg hij naar de vijfde plaats achter de Leidenaar Nol Klooster man. In het tweede gedeelte, van Gelsen kirchen naar Bocholtz (70 km), won de Duitser Heinz Rueschoff de spurt van een groepje van drie man, die 40 seconden voorsprong op het voltallige veld ver overden. Kloosterman kwam op de wie lerbaan in Bocholtz als eerste van de groep door en werd vierde. André van Middelkoop en Eef Dolman werden ex aequo geklasseerd. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1 Czarnowski (Did.22.51.31 2 Ebert (Did.) 22.56.10. 3 Luehti (Zw.) 22.57.51, 4 Kloosterman 22.58.46, 5 Van Pierre 22.59.07. DEN HAAG (A.N.P.) Voor de op 14 augustus in Boedapest te spelen in terland tegen Hongarye en het zeslan dentoernooi in Londen om het West europees kampioenschap (19-21 augus tus) zijn de volgende waterpolospelers uitgenodigd: Feike de Vries, (Nept. Amersfoort), Joop Schmidt, 'De Meeuwen), Bram Lcenards (DZV», Fred van Dorp (AZPC) Hans Aalbers (DZV). Nico van der Voet (ZIAN), Geerrit Wormgoor (UZSC), Hans van Ommen (PSV), Hans Wouda (De Meeuwen), Edward van der Hoek (Het IJ) en Gerrit van der Kolk (RZC). Het Nederlandse jeugdteam komt op 14 augustus in Den Haag tegen Groot- Brittannië uit. Voor deze wedstrijd ko men de volgende spelers in het water: Evert Kroon (Robben), Joop Walter (DJK), Hans Hoogveld (Nept. Amers foort), Ton Schmidt (Meeuwen), Kees Tittel (HZPC), René Bartels (HZPC), Bart Bongers (ESCA), Wim Hermsen (De Robben), Hans Nolting (DJK), Huub Maas (De Meeuwen), Dolf Visscher (DZV). Behalve Hermsen en Visscher, die dan zullen worden vervangen door Huub Heurtsen (Zedna) en Joop Rohof (Thialf) zijn deze spelers ook uitgeno digd voor de wedstrijd Denemarken-Ne- derland voor B-teams die op 22 augustus in Kopenhagen zal plaatsvinden. DEN HAAG (A.N.P.) In verband met de voetbalwedstrijd ADOLa Gan- toise op 14 september heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten de ontmoeting van het voorlopig Nederlands elftal te gen Standard Luik op 15 september op het PSV-terrein in Eindhoven te doen plaatsvinden. /J De wedstrijd NederlandLuxemburg zal op 29 september op het ADO-terrein worden gespeeld. De Russische turnwereld is aan een geweldige machtsverschuiving toe. De eerste tekenen daarvan wa ren te merken bij de dameskam pioenschappen te Kiev, waar de ti tel gewonnen werd door Larissa Petrik, een 15-jarige gymnaste uit Vitebsk, die de befaamde Latynina versloeg. Ook enkele weken ge leden, bij de Europese kampioen schappen in Sofia, bleek Petrik een turnster van wereldklasse en kon den de 3000 toeschouwers vaststel len dat zij een punt heeft bereikt dat zelfs Latynino in haar beste aren nooit evenaarde. Dat neemt niet weg dat de 34-jarige nog Steeds blijft bekoren; so- haJ Z^n een voorbeeld voor Ru^ic ïndffen°ten- 0ok een 13-jarige ri? ™'ekreSerVeJtewees in Sofia dat behoeft nidf t 'andgenoten niet vonSfi ,r en en het was een voudig ongelooflik wat dit njenionee turnstertje presteerde. Wat is het ge- monie?a" "U al heil Als oorzaak van het succes van de Rus sen op het gebied van de gymnastiek wordt wei het ballet genoemd Men zai moeten toegeven dat de Russische vrou wen voor wat betreft de gymnastiek aan de top staan en m eigen land met deze sport op de vierde plaats komen achter mannelijke gebeurtenissen als ijshockev voetbal en basketball. Het begon met een enthousiaste cam- pagne in de periode van de revolutie. Onder het motto „iedere man moet mooi en goed gevormd zijn" begon men met ochtendgymnastiek. Zelfs op de fabrie ken werd hiervoor tijd uitgetrokken. In het begin was het allemaal een beetje onwennig, maar spoedig raakte ieder een met het idee vertrouwd. Reeds op 2 januari 1929 begon Radio Moskou met ochtendgymnastiek. En nu, 34 jaar later, kan men in het Moskouse sportcentrum van het rode leger de re sultaten van deze gymnastiek-campagne aanschouwen. Er was geen vergissing mogelijk. De gratie waarmee Oekrainse meisjes, al len in het blauw gekleed, een foutloze reeks oefeningen presenteerden zou de balletdanseres Ulanov eer hebben aange daan. Het enige merkbare verschil tussen ballet en gymnastiek was wel, dat La rissa Latynina haar oefeningen deed op een strook van enkele decimeters. Dit was het meisje dat vijf gouden, vijf zil veren en vier bronzen Olympische me dailles gewonnen had. Tussen de Olympische successen door heeft ze ook nog de wereldtitel behaald in 1958 en 1962 In mei kwam zij bij de strijd om de Europa Cup te Antwer pen echter op de tweede plaats, achter de Tsjechische Vera Caslavska. Dit wijst erop. dat zij haar eerste plaats op de wereldranglijst reeds heeft moeten prijs geven en gezien haar leeftijd mag men verwachten dat zij haar gymnastiek- kleren na de Spelen van Mexico voor goed aan de kapstok zal hangen. Larissa Semoinova Latynina werd ge boren in 1935 te Kherson, een haven stad in de zuidelijke Oekraine. Onge lukkig genoeg bleef ze net als zoveel kinderen uit dit gebied na de oorlog va derloos achter. Haar moeder was schoonmaakster en verdiende een karig loon. ,,Het enige wat ik uit die tyd nog weet," zegt Larissa, „is dat ik uit al die ellende rondom ons heen nog iets moois wilde halen. Ik wilde ballerina worden. Toen ik elf jaar was, ging ik naar de balletklas. De kennismaking met de gymnastiek kwam op school." Over de balletachtige inslag van de Russische gymnastiek vertelt Larissa: „Mijn trainer zei me, dat ik veel naar concerten moest luisteren en hij maakte me erop attent dat ik me in ballet moest specialiseren. Daarna moest ik zien uit te drukken, 'hetgeen ik gezien en gehoord had. Kunst en gymnastiek zijn nauw aan elkaar verweven, zei hij al tijd." In ieder geval was het een goede on dergrond voor haar carrière. Toen Laty nina zestien was, werd ze kampioene van Rusland in de afdeling schoolmeis jes. Pas verschillende jaren later kwam zij voor in de rangen der oudere gene raties. Bij de Olympische Spelen te Mexico zal Larissa Latynina tot de veteranen behoren. Ze doet er nog allés voor om straks voor de laatste maal de door haar gevestigde Olympische roem te handha ven. Met recht zal zij dan na de Spelen kunnen zeggen er verheugd over te zijn dat ze indertijd gymnastiek in plaats van ballet heeft gekozen. Mexico City belooft voor haar een groots afscheid te wor den! DE AMERIKAANSE ploeg is winnaar geworden van de Amerikaanse zone van het Davis Cuptoernooi. Arthur Ashe, op de eerste dag reeds overwin naar van Rafaël Osuna, bezorgde te Dallas zijn land in het derde enkelspel een beslissende 3-1 voorsprong. Hij zegevierde moeiteloos met 6-1. 6-4. 6-4 over de tegenvallende Antonio Pala- fox. Niet alleen de overheid ziet met tegenzin dat de motorboten hand over hand toenemen. Ook de gon deliers hebben er hun bezwaren tegen: de motorboten bederven be halve het uitzicht (wat de gonde liers minder zorgen geeft) ook de markt. Vandaar dat tijdens een proteststaking de gondeliers pro beerden hun gemotoriseerde col- lega's de (water)pas af te snij- den. 1 VENETIë - De lagunestad blijft een magische aantrekkingskracht uitoefenen op ontelbare toeris- - ten. De stad dankt haar beroemdheid aan de schoon heid van haar gecompliceerde architecturen, aan haar kanalen, aan haar gondels, aan de onvergelijkbare fantasie van haar kleuren. Wie eenmaal in Venetië is geweest, behoudt zijn leven lang een aangename herinnering aan de 12e-eeuwse St.-Marcusbasiliek met haar beroemde St.-Marcusplein, aan de campani les en aan de paleizen van de doges, aan de meer dan 90 kerken en aan de rijke musea. Hij vergeet nooit de 378, soms zeer fraaie boogbruggen over het beroemde Grote Kanaal en over de 1000 andere kanalen. Van tijd tot tijd keert hij in de geest terug naar de Rialtobrug om er te genieten van het sierlijke spel van de gondels. En wie zou de vermaarde Brug der Zuchten ooit kunnen vergeten? reeds verschillende instortingen plaats gehad De meest spectaculaire was de gedeeltelijke instorting van de muren van het fort Sant' Andrea. Om verder instortingsgevaar te voor komen, moet het hele „vastleggings systeem'' van Venetië hersteld worden De stad heeft echter nog met een an der, ingewikkeld probleem te kampen, n.l- de erosie, waaraan vooral de mo torboten schuld zijn. Moet de motor boten een vaarverbod opgelegd wor den? De gondels doen het niet meer vlug genoeg in onze snelle tijd. Ook over Venetië wil de motor heersen. Boodschappen doen per gondel, de koopwaren leveren per gondel, enz., eist te veel tijd, nu iedereen tijd te kort scihijnt te komen. En tijd is geld, ook in Venetië. In de intens levende stad is de auto taboe. De langzame, sierlijke gondels worden steeds zeldzamer, de motorboten steeds talrijker, hetgeen zeer jammer is, dit niet alleen 'voor het oog van de toe risten. De motors verplaatsen met grote kracht grote volumen water, dat, beu kend tegen de fundamenten, deze steeds dieper uitholt. De motorboten laten een flinke hoeveelheid brandstof residu in het water achter. Het, met dit residu ver mengde zoute water bezit een aparte invretingskracht. Een andere erosiefac tor is de zakking van het bed van de kanalen, dat hierdoor gevoeliger wordt voor de getij dengolvingen Het bodem- zand wordt door de stromingen verplaatst zo zelfs, dat zich een paar kilometer verwijderd van het Lidostrand, bij de Punta Sabbioni, een ander strand ge vormd heeft. De thuis in zijn drukke stad weerge keerde ex-vakantieganger denkt met weemoed terug aan de stad-zonder-auto's waarin de voetganger koning is. Van tijd tot tijd ook droomt hij van het La- bia-jpaleis, een der prachtigste paleizen van Venetië Tot verleden jaar was dit paleis eigendom van de bekende miljar dair Bestegui. Iedere wijk van Venetië bezit verschillende Palazzi langs de gro te of kleine, met boten opgefleurde ka nalen. Soms lopen smalle straatjes langs de huizen- De toerist, die deze straatjes volgt, komt telkens verrukt terecht op een campo, een tamelijk groot of klein plein, waarover steeds een campanile waakt. Hier kan hij, bij een frisse fon tein, gaan zitten dromen over de voor bije' geschiedenis van het rijke Venetië. Komt het juist zo uit, dat hij er kan ge nieten van de zuidelijke marktdrukte. Hier ook kan hij terecht voor een koele dronk in een herberg, een enige plaats voor een noorderling om ongemerkt een paar, met hun hele wezen converserende rasechte Venetiërs te bestuderen. De toerist, die Venetië aandoet tijdens de springvloed, arriveert enigszins ver rast voor de St.-Marcusbasiliek. Elk jaar staat dan het St.-Marcusplein tot aan de drempel van de kerk onder water, zeer tot vermaak van de jeugd, die dan heerlijk op het beroemde plein kan poot jebaden. Venetië was sinds de middeleeuwen het centrum van een bloeiende, aristo cratische repulbliek, welke, bestuurd door doges, ha-a-r macht uitstrekte over een gedeelte van Lombardije, Dalmatië, Al banië en over een deel van Morea, Ma cedonië en Griekse Archipel. Een der beroemdste zonen van Venetië is de gro te humanist en kardinaal Petrus Bembo (1470 - 1547), die secretaris was van Paus Leo X. Weet de toerist, die in bewondering staat voor de architectonische pracht van Venetië, dat de hele stad met haar indrukwekkende gebouwen gevaar loopt, omdat zij voortdurend, langzaam maar zeker zakt? Voor Venetië, dat gebouwd is op ver scheidene hond'srden kleine eilandjes, welke van elkaar gescheiden zijn door een duizendtal kanalen, de „straten" van Venetië, was de zee een natuurlijk bol werk tegen de aanvallen en de misdaden van de barbaren van die Ve eeuw. Zo ontstond langzaam, omgeven door de wateren van de Adriatische Zee, een der zonderlingste steden van de wereld De bouw van deze stad veronderstelde'een grondige kennis van de zeebodem en eiste een preciese berekening van de stromingen met betrekking tot de druk van de getijden. Venetië, ontsproten aan de fantasie en de wetenschap van eeuwen geleden, is nu in gevaar. Zijn fundamenten „ontschoei en" zich steeds onrustbarender, op de lagune bodems hebben geregeld instor tingen plaats- De stad zinkt steeds die per. Het hele jaar door staan alle ge bouwen van Venetië onder voortdurende controle. Ernstige, geleerde mannen me ten en vergelijken de opgenomen cijfers met die van vorige metingen. De laatste 50 jaar is de hele stad gemiddeld 11.1 cm gezakt, hier iets meer, daar iets minder. De beroemde Campanille van St.-Maren is zelfs 18,3 cm gezakt. Hoe dit mogelijk is? Toen de industri alisering zich steeds meer uitbreidde, groef men talrijke kanalen dieper uit om ze bevaarbaarder te maken. Ook werden er nieuwe kanalen gegraven. Vooral de loop van deze nieuwe kanalen was niet aangepast aan het algemene systeem van de natuurlijke stromingen en werkte dus het evenwicht tegen var de lagune. Hun rechtlijnige loop hinder' de wisseling van de getijden, waardooi de fundamenten van de stad steeds «wakker worden. Hier en daar hebben De uitzonderlijke bouw van Venetië baart het publiek gezag wel eens zorgen dat voortdurend voor moeilijke proble men staat. Onophoudelijk moet er ge controleerd worden. Men wil Venetië absoluut zyn enig karakter doen behou den. Men wil het prachtige, zo veelvuldig voorkomende, tere kantwerk van de meester-beeldhouwers in goede staat be houden voor de toekomst. Maar, wat moet en kan men tegen de eeuwenoude hardnekkigheid van het zout, tegen de moderne kwaal van de lucht verontreiniging, tegen de duiven, die zonder de minste eerbied voor de unieke bouwwerken, deze vervuilen en tegelijk beschadigen? De duiven leven aan de oude pleinen, zij maken deel uit van de oude pleinen. Wie kan zich b.v. het St.- Marcusplein voorstellen zonder kirrende De maximumsnelheid te water is acht km per uur en onder de tegenwoordige omstandigheden wordt daar streng de hand aan ge houden via vernuftige controle apparaten. Venetië en het zout was er, toen nog niemand dacht aan de bouw van Venetië Ondertussen gaan het zout, de duiven en de motors voort met de prachtige doge paleizen, de kerken, de aristocratische en niet-aristrocratische, maar vaak schil derachtige huizen te beschadigen en zit ten de gemeente en het rijk met zeer moeilijk op te lossen problemen. De gan se architectuur van Venetië vormt één geheel Ook de kleinere, in een andere stad misschien onaanzienlijke bouwwer ken maken deel uit van het prachtige, unieke Venetië en alle gebouwen zonder uitzondering verdienen van verwoesting gespaard te blijven. Daarom moet zon der uitstel krachtig worden ingegrepen., hetgeen gemakkelijker gezegd dan ge daan kan worden- Men is bezig aan een saneringsplan vam de hele stad. „Hèt" probleem zit vol aparte problemen en ieder apart pro bleem eist een diepe studie en enorme sommen geld. De transportvergunningen over de kanalen moeten herzien worden, de kanalenloop, vooral die van de nieu we kanalen, moet verbeterd worden. De vijanden van Venetië moeten alle on schadelijk worden gemaakt! Wij hebben echt te doen met degenen, die ervoor moeten zorgen, dat het oude Venetië de stabiliteit terugkrijgt, welke het absoluut nodig heeft om in de toe komst het oude Venetië te blijven, een oud Venetië, aangepast aan het leven en aan de evolutie van een. op sociaal en economisch vlak, zich steeds uitbrei dende toekomst. NEW YORK (ANP). Het Amerkaanse ministerie van buiten landse zaken heeft aan de 22-jari- ge Amerikaanse schaakkampioen Bobby Fischer toestemming ge weigerd om deel te nemen aan een internationaal schaaktoernooi dat deze maand in Cuba wordt gehouden. In 1961 voerden de V.S. een reis- beperkingswet in. De enige Ameri kanen die Cuba mogen bezoeken zijn bonafide journalisten, zaken lieden met reeds lang gevestigde belangen in Cuba en humanitaire missies. BLED. (ANP) De zevende partij tussen de Deense grootmeester Bent Larsen en de Russische oud-wereld kampioen Michail Tal voor de halve fina les van het toernooi om het wereldkampi oenschap schaken is na 43 zetten afge broken in een gunstige positie voor de Rus. De spelers staan na zes ronden nog steeds gelijk. Zij behaalden ieder drie punten. L.

de Stem | 1965 | | pagina 11