Cfsrhreeuw op tribunes baatte niet Bieten baren boeren PROOI TE VLUG IN POLITIE V WILSON WINT VOTUM Preventief optreden.... V eertien Mafia- leiders in arrest TUMULT GEVECHTEN Fietsende prinses GIVE A MAN A LUCKY Tsjombe naar ons land Goede Duitser wil 63 mille niet alleen Overval op taxichauffeur mislukte TEKENAAR VERZON BEROVING Meisje in slaapkamer aangevallen met bijl DAGBLAD VOOR ZEELAND Onstuimig weer Met steun liberalen Succes voor VARA POLITIE SLAAT TOE MISVIERING THUIS Volgende week 2 miljoen t.v.'s NDAAG IN - BcStemj 105e JAARGANG Ne. 24959 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 3 AUGUSTUS 19t>5 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 bla! Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraal 1 - telefoon 6252 - Bureau voor NOVAS NOG STEEDS IN HET ZADEL (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De Neder landse boeren zyn bijzonder ontevre den over de suikerbietenteelt. In alle gebieden van ons land blijkt dat de wortel nog niet het voor deze tyd nor male gewicht heeft bereikt en dat het suikergehalte van de bieten hoogst on bevredigend is. Dit laatste is „veront rustend". Gaat het suikergehalte in de komende maanden niet met sprongen omhoog dan krygen de boeren straks behalve een onbevredigende opbrengst in kilogrammen, ook nog een korting in de bietenprijzen, vanwege het te lage suikergehalte. Wanneer het weer niet binnen de kortste keren wat gunstiger wordt, krygt de Nederlandse bietenver bouwer straks een dubbele klap te ver werken. Wij spraken over deze materie met ir. H. Rietberg, directeur van het Insti tuut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom. Dit instituut verwerkt dagelijks vele monsters van bieten uit geheel Nederland en is constant op de hoogte van de toestand van de bieten in elk district. Ondanks de vele klach ten van de boeren spreekt ir. Rietberg van een „matige toestand van de sui kerbieten". Hoewel de suikerbieten momenteel veel minder zijn dan in de vorige ja ren, hebben ze naar zijn mening toch niet zo'n directe schade van het slechte weer ondervonden als b.v. het graan en de aardappelen. De ziekte in de bie ten is ook nog niet opgetreden, alleen is de groei minder. Dit is het gevolg van de vele regen, de weinig uren zonne schijn, waarmee dan weer samenhangen de lagere temperaturen. Sinds 1933 heeft het instituut dage lijks de hoeveelheid regen en de tem peratuur te Bergen op Zoom gemeten. Viel daar normaal vanaf 1933 een ge middelde hoeveelheid van 64 mm regen in de maand juli, de afgelopen maand viel er maar liefst 153 mm. Het aantal uren zonneschijn te Bergen op Zoom bedroeg in juli 123, terwijl 197 uren normaal zou zijn geweest. De gemid delde temperatuur van de afgelopen maand was vijftien graden, tegen nor maal 18,5 graden. Vooral de eerste en de laatste tien dagen van juli waren veel te koud. (ZIE VERDER PAGINA 3) SCHEPEN en "liegtuigein hebben gis teren op grote schaal gezocht naar het 69 ton metende Zuidafrikaanse vissers vaartuig „Dunlace" dat sedert 28 juli met 21 man aan boord in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan wordt vermist. PREMIER Jozef Cyrankiewicz van Po len komt 9 september op uitnodiging van president De Gaulle enkele dagen naar Frankrijk. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Buien, afgewisseld door opklarin gen. Harde tot stormachtige win den tussen zuidwest en noordwest. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.27 uur Maan onder 23.16 uur. Morgen: zon op 5.05 uur. Maan on 14.00 uur. Hef weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max. weer temp Helsinki licht bew. 18 Stockholm licht bew. Oslo zwaar bew. 15 Kopenhagen onbewolkt 16 Aberdeen regen 14 Londen regen 16 Amsterdam zwaar bew. 19 Brussel zwaar bew. 21 Luxemburg zwaar bew. 17 Parijs regen 18 Bordeaux licht bew. 24 Grenoble zwaar bew. 22 Nice half bew. 25 Berlijn half bew. 20 Frankfurt zwaar bew. 20 Mtinchen onbewolkt 18 Zürich zwaar bew. 19 Genève geheel bew. 20 Locarno zwaar bew. 25 Wenen onbewolkt 19 Innsbruck licht bew. 19 Belgrado onbewolkt 23 Athene niet ontv. 50me zwaar bew. 27 Barcelona ucht bew. 26 Madrid onbewolkt 33 Maiiorca onbewolkt 29 onbewolkt 29 Lissabon (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Gisteravond laat, vlak voor het ter perse gaan van deze editie, zat het omstreden Griekse kabinet onder leiding van premier Novas nog steeds in het zadel. Tegen ieders verwach ting in waren gisteravond name lijk wel voldoende parlements leden aanwezig (behalve Papan- dreoe!) om Novas' regeringsver klaring aan te horen. In de loop van de nacht zou het parlement over het voortbestaan van zijn ka binet beslissen. Novas werd tijdens het voor lezen van zijn regeringsverkla ring voortdurend onderbroken door geschreeuw uit de verenigde Centrum-fractie, die leuzen als „Verrader" en „Leve de demo cratie" de zaal inslingerde. Herhaaldelijk moest de voorzitter van het parlement, Baklatsis, ingrijpen om de orde te herstellen. Toen zijn vinnige hamergeklop niet meer mocht baten, moest hij er zelfs een bel aan te pas laten komen. Toen ook dit op de schreeuwende menigte geen indruk meer maakte, werd zelfs een complete alarminstallatie opgesteld, die met luid sir enegeloei de betogers trachtte te overstemmen. Desondanks las Novas met oneindig geduld zijn regeringsver klaring voor. Hij noemde het herstel len van de orde de voornaamste taak van zijn kabinet. „Wij zijn slechts een overgangskabinet, dat de rust in het verdeelde land moet handhaven", zei hij. „Daarin zijn wij tot dusverre uit stekend geslaagd". Deze laatste opmer king ontlokte een oorverdovend tumult op de tribunes van de Centrum-fractie. „De toestand in het land is zeer kri tiek", zei Novas verder, „maar als wij het vertrouwen krijgen zullen wij over een kieswet laten stemmen om nieuwe verkiezingen mogelijk te maken". No vas deed een beroep op alle partijen zich gezamenlijk in te spannen de de mocratie te waarborgen. De nieuwe premier constateerde voorts dat er geen steekhoudende argumenten voor een breuk met koning Constantijn aanwe zig zijn. Het debat over de verklaring begon met als eerste spreker de conservatieve afgevaardigde Kanellopoelos. Tijdens zijn betoog kwam het tot vechtpartijen tussen enkele volgelingen van Kanello poelos en leden van de verenigde Cen trumpartij, toen hij de afwezigheid van Papandreoe een manoeuvre noemde om de aftocht te dekken. De spreker en voorzitter Baklatsis wisten de vechten den te scheiden. Intussen hadden zich in de omgeving van het parlementsgebouw enkele dui zenden jongeren verzameld, die een be toging ten gunste van Papandreoe hiel den. Elders in de stad werd een door links-georiënteerde arbeiders en stu denten georganiseerde bijeenkomst ge houden ter nagedachtenis van de stu dent, die op 21 juli het leven liet toen tijdens een betoging een traangasbom vlak bij hem tot ontploffing kwam. PREMIER NOVAS VEENENDAAL (ANP) De Veenendaalse politie heeft naar eerst thans bekend geworden is, in de nacht van vrijdag op zater dag vergeefs een val opgezet voor een drietal buitenlanders die een meer dan normale belangstelling voor het postkantoor in Veenendaal bleken te hebben. Op het moment dat het kat-en-muisspelletje in het voordeel van de politie zou gaan uitvallen liep een van de buiten landers pardoes in het donker te gen een agent aan, die zich had ver scholen in het struikgewas. In de nabijheid van het post kantoor werden wel enige inbre- kerswerkituigen gevonden, maar men kan de buitenlanders, (twee Spanjaarden en een Duitser) tot dusver niets ten laste leggen. Het drietal had reeds in die nacht van donderdag op vrijdag een on gewoon grote belangstelling voor een postkantoor getoond, reden waarom een tiental agenten en re chercheurs onder leiding van de korpschef, hoofdinspecteur W. C. EL Dekker in een kring rond het postkantoor waren opgesteld. Het drietal arriveerde vrijdag nacht in een auto, waarna zij onder de ogen van de gespannen toekij kende politiemannen enkele malen rond het postkantoor liepen. Kenne lijk op weg om inbrekersmateria- Len op te halen, liep een van de Spanjaarden door het struikgewas, waar hij tegen een verscholen agent opbotste. Voor de verzamelde politiemacht was het een koud kunstje om ook de twee andere mannen in te re kenen. Het waren de twee Span jaarden D. (29) en R. (25) en de 17-jarige R. afkomstig uit Düren. Zij ontkenden bij het verhoor van plan te zijn geweest bij het post kantoor in te breken. De Duitser, lie zich in Limburg bij de twee Spanjaarden had gevoegd, bleek uit zijn ouderlijk huis weggelopen te zijn. Deze vertelde, dat zij enige tegen tevoren het plan hadden op gevat om in de omgeving van Utrecht een benzinestation te over vallen. Van deze overval zag men af, omdat er teveel nachtelijke toe risten op de weg waren. Zowel de twee Spanjaarden als de Duitser waren, voor zover bij de Nederlandse justitie en Interpol bekend, nog nooit met de justitie in aanraking geweest, maar men acht de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat zij in de afgelopen weken elders in het land hebben inge broken. Het onderzoek is in volle gang. Als het drietal verder niets ten laste gelegd kan worden, zullen zij als ongewenste vreemdelingen, die zich zonder middelen van bestaan in Nederland ophouden, over de grens gezet worden. Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanslraal 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LONDEN (UPI). De Labour- regering van premier Harold Wil son heeft gisteren met 303 tegen de conservatieve motie van af keuring en 290 voor een over winning behaald op de oppositie. De nieuwe ledder van de conserva tieve partij, Edward Heath, opende zijn met spanning tegemoet geziene aanval op het regeringsbeleid van Wilson met de smeekbede: „Het is mogelijk dat deze regering die zowel op politiek als men selijk gebied zwak is, snel ineen zal storten. Ik hoop en bid dat dit in het belang van Engeland zal gebeuren". De eerste reactie van regeringszijde op Heath's betoog kwam van minister van financiën James Callagham, die op merkte: „Ons volk is nimmer de waar heid verteld door het voorafgaande con servatieve bewind". Volgens de minister vonden de socialisten een „vreselijke warboel" toen zij het bewind van de conservatieven overnamen. Toen Heath voor de zoveelste maal Wilson's beleid kritiseerde nam op een gegeven moment Frank Cousins, de mi nister voor technologie het voor de pre mier op en zei: „De eerste minister is geen tijger". Waarop Heath antwoordde: „De premier heelt een schildpad in zijn tank gestopt". Samenvattend zei Hieath: „Mijn be schuldiging tegen de premier en zijn regering is gelegen in het feit dat hij en zijn collega's geleidelijk aan het vertrouwen dat in hen gesteld werd hebben ondermijnd, zowel in het bin nenland als in de Gemenebestlanden. De consequenties hiervan zijn enorm voor ons volk". De leider van de 10 man tellende libe rale fractie in het Lagerhuis, Jo Gri- mond, verklaarde dat Heath hem wilde doen geloven dat alles wat de labour- regering tot dusverre had gedaan, ver keerd was geweest. „Indien de Tories tegen al deze zaken waren zouden ze er tegen hebben moeten stemmen, maar dat hebben ze riet gedaan. Nu, aan het einde van het zittingsjaar komen ze aandragen met de bewering dat ze wal gen over alles wat de regering heeft ge daan", aldus Grimond. Over het vorige conservatieve bewind had de liberale leider een vernietigend oordeel. LEOPOLDSTAD (UPI) Premier Moise Tsjombe van Kongo is van plan nog deze maand een bezoek aan Ne derland, West-Duitsland en Engeland te brengen. Tsjombe wil op 11 augustus Kongo verlaten om eerst de internationale ver- keerstenitoonstelling in München te be zoeken en daarna twee dagen in Bonn te blijven. Vervolgens gaat hij via Ne derland naar Engeland. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Een inzamelingsactie van de VAR A-radio is gisteravond een ongekend succes geworden. Het lag in de bedoeling, om binnen vijf kwartier een bedrag van 12.000 gulden bij een te brengen voor Ernst Bruno Motsko de „goede Duitser", die tijdens de oorlog vier joden verborg en thans in zeer be hoeftige omstandigheden in Essen leeft. Wat niemand had durven voorspellen gebeurde. Toen Henk van Stipriaan om half acht de uitzending „Van harte" met een welgekozen woord aan de gulle ge vers besloot, was er in vijf kwartier tijd niet minder dan 63.358,11 gulden aan giften toegezegd of bezorgd bij de vele posten in het land. Omstreeks vijf voor half acht dankte Ernst Bruno Motsko in Essen, waar Kees Buurman met de microfoon bij hem op bezoek was, voor dit overweldigende succes. Hij wilde dit vele geld niet voor zichzelf alleen hebben, en ver zocht het veelvoud van het streefbedrag te besteden aan soortgelijke doelen na melijk voor mensen die hetzelfde ge daan hebben als hij. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Mijn wagen stond nog niet eens stil of ik kreeg een tik op mijn hoofd. Ik schrok me een ongeluk maar gelukkig was ik zo bij de tijd om het portier open te doen en me naar buiten te laten vallen. Voor nog zo'n tik hadden ze dan tenminste geen kans". Dit vertelde gisteren de Haagse taxichauffeur J. C. M. Lelieveld, ter wijl hij in zijn woonhuis aan de Har derwijkstraat te Den Haag bij vrouw en kinderen zat te bekomen van de schrik van de overval, die zondagnacht op hem werd gepleegd. Op de Badhuisweg in Scheveningen kreeg hij omstreeks kwart over drie twee passagiers, die naar Wassenaar gebracht wilden worden. Op het kruis punt van de Landscheidingsweg en de Wittenburgerweg te Wassenaar vroegen zij de chauffeur te stoppen. Even later volgde de klap met het pistool. „Blijk baar raakten de mannen in paniek toen zij merkten dat ik niet bewusteloos was, nadat ik me uit de wagen had laten vallen. Ze stoven in ieder geval weg met de taxi". Op de Landscheidingsweg vond de Wassenaarse politie een uur later de bewuste taxi. Er werd een achtervol ging ingezet en de wagen werd klem gereden, waarna de inzittende kon wor den aangehouden. Het was een 26-jarige kelner uit Den Haag, die later op het bureau bekende bij de overval betrok ken te zijn geweest. De kelner verklaarde dat hij er met zijn kameraad, een 22-jarige Haagse bouwvakarbeider, op uit was gegaan om de taxichauffeur van zijn geld te beroven. PALERMO (UPI) In de vorm van een nationaal georganiseerde razzia is de Italiaanse politie maandag met suc ces opgetreden tegen de leiders van een internationaal geleide bende die de ver bindingen onderhoudt tussen de Sici- liaanse Mafia en de Amerikaanse on derwereld. Tijdens de in alle vroegte uitgevoerde actie, die in verscheidene steden over geheel Italië tegelijk plaatsvond, heeft de politie o.a. de hand gelegd op de uit de Verenigde Staten gedeporteerde gangster Frank Cappolo en de als hoofd van de Mafia gedoodverfde Sici- liaan Giuseppe Genco Russo. In totaal werden 14 kopstukken uit de onder wereld aangehouden. Vier van hen heb ben momenteel in de V.S. hun vaste verblijfplaats maar verbleven tijdelijk in Italië. De commissaris van politie te Paler mo, Francesco Inturrisi, verklaarde maandagmiddag dat het onderzoek, dat uiteindelijk tot de arrestaties heeft ge leid, aan het licht heeft gebracht dat een directe schakel bestaat tussen de op Sicilië gevreesde Mafia en de ge organiseerde misdaad in de V.S. Hij voegde er aan toe, dat de „top conferentie" van de Amerikaanse gang sterwereld, die in 1957 te Apalachin in de Amerikaanse staat New York werd gehouden, is voorafgegaan door derge lijke bijeenkomsten in Palermo. Hierbij waren aanwezig de plaatselijke leiders van de Mafia en Italiaans-Amerikaanse gangsters. De 14 mannen vormen de leiding van de as Sicilië-V.S. en de respectievelijke misdaad-organisaties Mafia en Cosa Nostra. De groep is formeel beschuldigd van „vereniging met misdadige bedoe lingen". De politie verwacht voorts dat beschuldigingen wegens handel in ver dovende middelen en valuta-smokkel tegen hen zullen worden ingebracht, Prinses Mary Asfa-Wosen, klein dochter van keizer Haile Selassie van Ethiopië, brengt haar vakantie door op het kasteel Fontenelle by Renesse in Frankrijk. Zy doet niets liever dan op de fiets tochten ma ken in het fraaie Bretonse land schap. UTRECHT (A.N.P.) Op de viifc! mei van dit jaar deed een jongema. s avonds op de politiepost in Den Dolder aangifte van een beroviné Zijn gezicht zat onder de schrammen en zijn polsen waren ontveld Hii vertelde de politie dat hij door een paar negers was aangevallen. Zij had den hem verdoofd, aan handen en voeten gebonden en uitgeplunderd, alvorens zij hem in een donker bos neersmeten. „Het slachtoffer" stond gisteren voor de Utrechtse politierechter op beschuldiging valselijk en bedriege- lijk aangifte .te hebben gedaan van een misdrijf, dat niet gepleegd was. De jongeman, de 20-jarige technisch- tekenaar D. B. uit het dorp Koeken- gen, beaamde nu deemoedig dat hij het hele verhaal had verzonnen. Hij was, zo vertelde hij, begin mei een portefeuille kwijtgeraakt, waarin het grootste deel van zijn salaris was geborgen. Doordat hij bang was dat zijn moeder en broers niet zouden ge loven dat hij het geld was verloren, had hij de spectaculaire beroving verzonnen. „U was toch wel geestelijk gezond begin mei?", wilde de politierechter weten. Dat kon de knaap bevestigen. „Het kwam ineens bij mij op. Ik heb het direct uitgevoerd", zo luidde zijn commentaar. Hij had, aldus zijn relaas, met een scheermes zijn ge zicht en polsen bewerkt, om de poli tie te misleiden. De officier van justitie kwalifi ceerde het optreden van de fantasie rijke jongen als een nare, gore grap. Om hem duidelijk te maken dat men de overheid niet ongestraft voor het lapje kan houden, eiste hij een ge vangenisstraf van een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 75 gulden. Een eis waarmee de politierechter zich ten volle kon verenigen. De bjjna blinde Mafla-lelder Giusep pe Russo (72). DE AMERIKAANSE ambassaderaad in Indonesië, Merle Walker, is ervan be schuldigd drie ton sarongtextiel en een hoeveelheid wierook als „persoonlijk bezit" uit Indonesië te hebben willen smokkelen. UTRECHT (A.N.P.) De 16-jarige Gondina Peters uit Utrecht is gisteren in de ouderlijke woning aan de Abste- derdyk met een byl aangevallen door de 28-jarige losarbeider K. uit Utrecht. Het meisje werd zwaar gewond. Zy liep ernstig schedelletsel op, maar is thans buiten levensgevaar. De dader is later op de dag door de politie aangehouden. Hij wordt beschuldigid van poging tot moord c.q. doodslag. Het meisje heeft enige tijd verkering gehad met de losarbeider, maar zij maakte onder meer op aanraden van haar vader een einde aan de verhouding. Uit wraak heeft K. de aanslag gepleegd. Om streeks zes uur gistermorgen drong hij het huis van de familie Peters binnen. Hij begaf zich regelrecht naar de kamer waar Gondina en haar 18-jarige zus Maria lagen te slapen. Maria werd door het gestommel wakker, maar voordat zij goed en wel besefte wat er aan de hand was, bracht K. haar zusje een paar zware slagen toe. De losarbeider maak te zich na zijn daad uit de voeten. HOBART (K.N.P.) Mgr. G. Young, aartsbisschop van Hobart in Australië, heeft toestemming gegeven voor het opdragen van de mis bij de katholieken thuis. Voorlopig kan dit eens in de veertien dagen gebeuren. In een toe lichting zegt de bisschop, dat de H. Mis niet alleen het middelpunt van de litur gie is, maar ook van het gezinsleven en van het dagelijks leven. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Volgende week kan de inschrijving van het tweemiljoenste t.v.-toestel wor den verwacht. Momenteel is de N.T.S. bezig met de voorbereiding van een extraprogramma voor de dag. waarop de bezitter van de tweemüjoenste t.v.-ontvanger wordt in geschreven. Het ligt in het voornemen een rechtstreekse reportage te maken uit de woonplaats van de nieuwe t.v.- kijker. Een film met acht mooie meisjes moet reclame gaan maken voor ons land. Maar de cameraman nen en het A.N.V.V., voor wie ze het klusje opknappen, heb ben wel pech: het weer gooit al weken roet in het eten bij de opnamen. Pag. 5. Het ambitieuze Brabantse „groen plan" heeft geen genade kunnen vinden bij de Kroon. Pag. 3. Moet de Kerk een duidelijke uit spraak doen over „moderne dood zonden", zoals autorijden onder in vloed en vvaaghalzende sporten? Onze Romeinse correspondent be licht de discussies over dit actuele onderwerp. Pag. 7. (Advertenties)

de Stem | 1965 | | pagina 1