JAMES BOND in nieuwe spektakei-produktie Cees de Jong kan het hier niet meer vinden voor de vierde maal naar Zuid- Afrika Gesch NCH Bieten baren boeren el „THUNDERBALL" EEN NIEUW KASSTUK Elektrocutie op afstand Grole meneer Blasé Onstuimig w< .A«_. (Van onze correspondent) LONDEN De vergadering is begonnen. In een groot, hyper modern maar kaal vertrek zitten elf net geklede heren, die elk de firma in een ander land vertegen woordigen. Om beurten brengen ze verslag uit over hun prestaties. Aan de wand hangt een reusachtige verlichte wereldkaart, waarop een blauwgroene ster het land van de spreker aanduidt. De grote, baas luistert aandachtig toe in een ca bine die hem aan het oog van zijn onderdanen onttrekt. Er hangt spanning in de lucht, want hij is geen gemakkelijk iemand. Het rap port van een van zijn buitenlandse vertegenwoordigers bevalt hem niet. Nauwelijks heeft deze man zijn uiteenzetting voltooid of hij zakt levenloos in elkaar. De onver biddelijke grote baas heeft hem van op afstand geëlektrocuteerd. Plotseling verdwijnt het lijk met ze tel en al in de kelder. Even later keert de zetel onbezet terug naar de opper vlakte. Het on vaardige lid van „Spec tre", de geduchte internationale gang- stersbende, werd zonder vuile boel ach ter te laten op efficiënte wijze geliqui deerd. Dit weze een les voor de andere „zakenlieden" die de vergadering bij wonen. Natuurlijk wordt deze fantastische boe- venorganisatie onschadelijk gemaakt door James Bond. Of had u het nog niet geraden dat we u een ogenblik lie ten verwijlen in de onwezenlijke wereld van geheim agent 007, waar alles moge- Ijk is en de goeden zomin als de slech ten voor niets terugdeinzen? James Bond, de onverwoestbare held van wijlen Ian Fleming en onuitputte lijke goudmijn van enkele Britse film producers, gaat het weer eens opknap- o Sean Connery weer als agent 007, James Bond, in de nieuwe Ian Fleming-thriller Thunderball' die opgenomen wordt in Engeland en op de Bahama's. pen in een nieuw avonturenspektakel voor grote kinderen. Dit vierde James Bond-gewrocht heet „Thunderball" en wordt het duurste van de tot dusver op basis van Flemings verhalen gemaakte films. Maar wees gerust, daarbij blijft het niet. De reeks wordt voortgezet zo lang het grote publiek trek heeft in de overdreven maar alleszins spectaculaire avonturen van de geheim agent en lady killer 007. De opbrengst van Thunderballs voor ganger „Goldfinger", die op het ogen blik nog in vele landen voorgesteld wordt, zal naar men verwacht tenminste 140 miljoen gulden bedragen en daardoor alle records uit de filmgeschiedenis slaan. Dank zij dit vooruitzicht heeft het de producers Harry Saltzmann en Al- bert Broccoli waarschijnlijk niet veel moeite gekost om diep in hun zak te tasten en 20 miljoen gulden ter beschik king te stellen voor „Thunderball". Van dat bedrag nam de decorbouwer Ken Adams ongeveer de Helft voor zijn reke ning om voor 007 en zijn tegenspeler een nog sensationeler milieu en nog fan tastischer wapens te verschaffen dan in „Goldfioger." De vergaderzaal van de spitsboeven alleen al heeft duizenden guldens gekost, zeggen Thunderballs pu- bliciteitsmensen trots. De regie van „Thunderball" werd toe vertrouwd aan Terence Young, die „Dr. No" en „From Russie, With Love" op zijn actief had. Hij filmde reeds onder en boven water op de Bahama-eilanden, waar aan het verhaal echte haaien te •pas komen. In Parijs werd de ultra- geheime inleiding gedraaid en op het ogenblik voltooid men de film in de Pinewood-studio's bij Londen. „Thunder ball" zal vermoedeljk al in oktober in première gaan in de Britse hoofdstad, maar pas volgend jaar het Kanaal over steken Ken Adams heeft voor deze film, naar verluidt, een aantal uitvindingen gedaan, die zijn faam van fantast wellicht voor goed zullen vestigen. Er komt in „Thun derball" een vliegende boot voor, die met een snelheid van 153 km per uui over de oceaan scheert. Verder heeft hij gezorgd voor motorfietsen die raket ten afvuren, een duikersklok die me' twee man aan boord pijlsnel in de gol ven verdwijnt en reusachtige onderwa tersleeën die waterstofbommen van 20 megaton kunnen transporteren. Met eer» van die vergulde motorfietsen is de 25- jarige Italiaanse actrice Luciana Paluzzi die in ..Thunderball" de rol speelt var verleidelijke agente van de Spectre'-ben de, ongewild tegen een muur terechtge komen. Dat ongeval heeft haar veel blauwe plekken en schrammen gekost. In Pinewood werd voor ons de sluier van „Thunderball'' even opgelicht. De produktieploeg is 82 man sterk, maar wat die dames en heren allemaal uit richten, bleef ons een raadsel- In de studio was het zoals altijd een boel waaruit oningewijden nooit wijs kunnen worden. De vergaderscène werd gere peteerd en gefilmd en ondertussen had e$n massa medewerkers niets te doen. De meesten zaten wat te babbelen of deden een dutje. Een jongedame ver diepte 2ich in naar breiwerk. Het was allemaal weinig spectaculair en zeker niet 007-achtig. James Bond, de Schotse acteur Sean Connery, kregen we niet te zien. De stu dio had hem die dag niet nodig en hij heeft trouwens een hekel aan journalis ten. Sedert de Bond-films- zijn naam en fortuin gemaakt hebben, kan Connery zich die weelde best veroorloven. Er is een tijd geweest dat de pers hem veel kon schelen. Maar nu is Connery een grote meneer die de rollen in zijn schoot geworpen krijgt en geen gunsten meer moet afbedelen. Hij koestert naar ver luidt geen enkel bezwaar tegen een lange reeks Bond-films, zolang die hem niet belet ook nog andere pijlen op zijn boog te nemen. In „Thunderball" wordt geheim a- gent 007 vanzelfsprekend weer door allerlei mooie meisjes omringd. Bui ten de reeds genoemde Italiaanse ac trice, is er Bonds nieuwe vrieudiu „Domino", gespeeld door de 23-jarige Fiona (Luciana Paluzzi) en Largo Adolfo Celi) worden tij dens hun schietoefening onderbro ken door Bonds aankomst in Pal myra, waar Largo hem uitgenodigd heeft om zijn ware identiteit uit te vinden. Parisicnne Claudine Auger, echtgenote van de Franse regisseur Pierre Gas- pard-Huit. Dank zij „Thunderball" zal de beslist niet onaantrekkelijke Clau dine wel vlug een nieuwe internatio nale beroemdheid worden. In afwach ting doet ze nog poeslief ten aanzien van persjongens. Ze vertelde ons dat ze graag in Engelse studio's werkte en dat Sean Connery een uiterst char mant collega was. Connery ontvangt tegenwoordig meer dan 1500 „fan"- brieven per week. De tegenspeler van geheim agent 007 is ditmaal een eenogige Siciliaanse mil jonair, Ernilio Largo. Hij draagt een zwart ooglapje en heeft veel talent voor massamoord. Gangster Largo en zijn mannetjes zorgen in „Thunderball" voor de blijkbaar onontbeerlijke dosis brutaal geweld en sadisme, waarvan het grote publiek pleegt te snoepen. Hij is de lei der van een duivels complot om de wes telijke wereld door chantage met wa terstofbommen een vermogen aan dia mant af te dwingen. De rol van deze gangster wordt ge speeld door de 42-jarige Italiaan Adolf o Celi, die geboren werd in Messina op Sicilië. Celi was 14 jaar lang theater film- en televisieregisseur in Argentinië en Brazilië en keerde pas twee jaar ge leden naar Europa terug. Hij ziet er als een opgewekt mens uit, die kenne lijk geniet van zijn werk voor „Thun derball". Celi kwam 's middags in het restaurant van de filmstudio met ons Bond (Sean Connery) maakt een tochtje op het geheimzinnige Spectre-schip van Domino (Clau dine Auger). lunchen en bleef daarbij voorzien van het zwarte ooglapje dat hij op zijn voor hoofd geschoven had. Aan zijn rechter, hand droeg hij een zware namaakzegel- rinig met het kenteken van de „Spec tre"-bende. Van de gentleman-boef Largo zei Ce li: „Het is een man die van alles te veel heeft; mooie vrouwen, snelle wa- gens en de opwinding van de speelta fels vervelen hem allemaal. Alleen de I misdaad op grote schaal fascineert hem, 1 Het spreekt dus vanzelf dat hij een be-j langrijk iemand wordt in de Spectre-1 organisatie." Celi werd weer naar de studio geroe pen om er een deel van de vergaderings- scéne nog eens over te doen. Vóór de vertegenwoordiger met de onb gende prestaties geëlektrocuteerd moesten twee studio-as"" scheid ene pistoolschoten te veroorzaken. In de film rook op het ogenblik dat de elektrische stroom zijn dodend werk verricht. Terwijl iedereen de vingers in de oren duwt, maken de pistolen een hels lawaai en prachtige rookwolkjes. Daar na hollen de twee assistenten weg, de vermoorde" acteur zet zich neer en zakt levenloos in elkaar Pijlsnel ver dwijnt hij met zetel en al in de diepte. „Stop", roept de regisseur door een draagbare luidspreker. „Dat is veel te vlug! Als we het zo doen, is het bela chelijk. Opnieuw Vingers in de oren. Vreselijke knal len, rook. De elf acteurs nemen de juis te houding aan, met „Largo" Celi links vooraan. „Draaien." De „dode" verdwijnt langzaam ln de diepte. De camera neemt liet allemaal I nog eens netjes op in Technicolor en Panavision. „Stop!" De regisseur heeftf weer ergens een fout ontdekt. Ze zul len het nog eens overdoen. En dat gaai 1 zo de hele dag door, maar niemand schijnt het erg te vinden. Wat zou het: Broccoli en Saltzmann zijn niet zuinig met de honararia. „Het kan eraf", zeg gen de producers, „want „Thunderball" wordt beslist een even groot succes als „Goldfinger". (Van een bijzondere medewerker) Dichter-schryver-textielagent Cees de Jong (33) toert op het ogenblik met zijn 25-jarige vrouw Helène en 2 -jarig dochtertje Claire in een acht jaar oude Peu- geot-bestelauto door Europa. Bin nen twee maanden („we rijden maar langzaam, hoewel de auto in grote letters de naam Tempo voert"), moet hij in Portugal zijn. Half augustus hoopt hij in Lissa bon een vrachtschip te vinden dat hem met auto en al naar Kaap stad zal brengen. Hij is voor de vierde maal in zijn leven op weg naar Zuid-Afrika. Kort geleden is hij (na een ontbijt van rauwe havermout, gist en ho ning) uit ons land vertrokken. Woens dag zou zijn wegenbelastingkaart zijn afgelopen. Maar niet alleen daarom heeft hij zijn drie maanden lange ver blijf in Nederland metterhaast afge broken. „Ik kan hier moeilijk meer wortel- schieten", zegt hij. „Er is hier te veel veranderd. Ik praat niet meer de taal, die ze hier spreken. Het eerste wat je nodig hebt, een huis, kun je hier niet eens krijgen. Je moet hier snel tevreden zijn met wat je doet en hoe je woont." In 1952 reisde de in Soestdijk gebo ren en in Amsterdam groot geworden Cees de Jong als bordenwasser voor de eerste maal naar Zuid-Afrika. „Ik wilde zoveel mogelijk van het land zien." Twee weken later reisde hij, dank zij een van een oom gekregen passagebiljet als passagier met het zelfde schip naar Nederland terug. Een jaar later zette hij opnieuw voet op Afrikaanse bodem. Twee jaar ia- ter was hij weer in Nederland terug. „Ik wilde weer eens wat in Europa rondkijken. Maar ik bleef nog geen week in Nederland. Bijna alles wat ik bij me had, verkócht ik. Wat nog in een rugzak ging, hield ik bij me. Met Kerstmis vertrok ik liftend naar het zuilen. Lopend ben ik over de be sneeuwde Alpen getrokken. Ik was er niet op gekleed en ik kreeg te weinig Cees de Jong (33) en zijn vrouw (25) weer op weg naar Zuid- Afrika. „Ik praat niet meer de taal die ze hier spreken", zegt de dich- ter-schrijver-textiel- age'nt. Hij kon hier niet meer wennen. eten. Iedereen zei dat het niet ging. Maar ik deed het toch". Met een kapitaal van tachtig gul den arriveerde hij na een paar maan den in Egypte. Voor zijn bezittingen moest hij tachtig gulden invoerrechten betalen. Met stevige vuistslagen op talloze ambtelijke balies, met harle schreeuwen en heel boze blikken kreeg hij het voo elkaar van het be talen van invoerrechten te worden vrij_ gesteld. Maar hij mocht dan maar drie maanden blijven. Met een Frans troepentransportschip, op weg naa^ zuidoost-Azië, kwam hij in Kenya* Hij verbleef enige tijd („ik hield daar boe ken van een rijke boer bij") in Nai robi. Daar kreeg hij van een Engelse marine-officier een lift van zesduizend kilometer naar Kaapstad. „Ik moest zelf voor eten en slapen zorgen. Hij zou de whiskey voor ons beiden voor zijn rekening nemen". Augustus 1956 was hij in Kaapstad terug. Hij kreeg er (als in- en verko per van textiel) een baan bij een han delsagentschap. In zijn vrije tijd schreef hij gedichten. ,.In december 1963 vertrok ik weer naar Europa. Ik was getrouwd. Mijn vrouw wilde hier graag wat rondkij ken en tegelijk mode en beeldhouwen gaan studeren. Een paar maanden verbleven we in Las Palmas. Daarna kwamen we in Amsterdam terecht. Voor 25 gulden per dag konden we een zolderkamertje huren- Mijn vrouw hield het niet uit. Wij namen een ho telkamer met volledig pension. Dat kostte voor ons drieën vierhonderd gulden per week. Daarom besloten we een auto te kopen, die als caravan in te richten en daarmee te gaan toe ren." Er werden een opvouwbaar bed en een dito tafel in getimmerd, een goot steen en een watertank bevestigd, een ijs. en een boekenkast gekocht. Maar tegen de winterkou was de hoogbe jaarde auto (bouwjaar 1957. afgelegde afstand 250.000 km) niet ingericht „Wij brachten in Italië de winter door. Maar in Frankrijk moesten wij een nieuwe motor kopen. Toch bleven wij midden in de nacht op de be sneeuwde Sint-Gothard steken." Goed twee maanden geleden draaide Cees zijn Tempo-wagen bij een kennis in de berm. Hoe zou hij hier met schrijven, en dan het liefst met gedichten aan de kost kunnen komen? In weinig poëti sche maar toch wel zachte woorden werd hem een dichterlijke illusie ont nomen. Hij had naar een baan in textiel stad Enschede gesolliciteerd. Maar het was tevergeefs. „Het was een goeie baan. Ik had hem ook wel kunnen krijgen, maar ik had geen mooi pakkie aan en mijn haren waren te lang In Afrika is een man nog een man. Daar vragen ze wat je kunt en wat je al hebt gedaan. Hier zijn diploma's doorslaggevend. Toen de directeur me vroeg waar ik woon de, zei ik: „Ziet u daar die blauwe bestelauto? Daar woont m'n gezin. Als je hier zoiets zegt, bekijken ze je on middellijk anders- Je wordt meteen in een vakje gezet". Na deze ervaring keerde Cees terug tot zijn gedichten. „In een serre van een cafeetje in Muiderberg schreef ik in twee dagen een gedichtenbundel. Ik kon dat snel doen, want ik had de aantekeningen al. Ze liggen nu bij Hans Andreus. Ik hoop er een uitgever voor te vin den. Ik heb ook nog gewerkt aan een toneelstuk. Dat wordt iets over een schoenpoetser, de Zen-ideeën en het vroege christendom. Ik dacht dat ik dat in de auto wel zou kunnen doen. Maar het is niet gelukt Ik heb ook ontdekt dat ik er te weinig van af weer. Ik moet eerst nog veel stude ren. Maar als je aan een groots ding bezig bent, duurt dat altijd lang. Toen ik in Afrika was, dacht ik dat het noodzakelijk was dicht bij je taalge bied te zitten om te kunnen schrijven. Maar ik heb gemerkt dat dat hele maal niet nodig is. Ik wil in Zuid- Afrika verder gaan Daarom heb ik ge zegd: „Wat doe ik hier nog langer?" Met een grote voorraad etenswaren (10 potten honing, vijf kilo havermout, vijf pakken gist. dertig blikken vis. en tien zakjes verschillende kruiden) In deze acht jaar oude- voor vijfhonderd 0"!* den gekochte woont hij al een jtf met zijn vrouw en dochtertje. Hij rijdt nu langzaam mee naar Lissabon. „Ik rijd gas. In Zuid-A*"*3 wordt de auto m,s* schien wel demonstra tie-wagen", zegt hij. heVig rammelend vaatwerk, een klot sende watertank en een splinterm® we achterband vertrok het Jong zodoende vol gas naar Lissaoo „De Zuidafrikaanse regering gaan invoeren. Ik ben dan de ei g daar die op gas rijdt. De auto misschien dienst doen als demonst tiewagen." %m Met Kerstmis van dit jaar hoop in Kaapstad te zijn- „Misschien ik wel gauw weer terug", zegt no- 105e JAARGANG Uitgave: N.V. Uitg. Mi Directeur: Drs. W. A. Hoofdredacteur: L. Leijf Redactieraad: J. M. A. C. J. v. Hootegem, mr. Mes, mr. H. M. L. de Rei Vercauteren, L. J. v. 't V| Bureau: Breda - Reiger tel. 22341 (5 lijnen) Pos| Bureau voor de Zeeuw: K (Van een onzer versl BERGEN OP ZOOM landse boeren zijn bijzoi den over de suikerbieten gebieden van ons land wortel nog niet het voor male gewicht heeft bereil suikergehalte van de bietc bevredigend is. Dit laatst rustend". Gaat het suiker. komende maanden niet 11 omhoog dan krügen de f behalve een onbevredigen in kilogrammen, ook nog de bietenpr^zen, vanwegi suikergehalte. Wanneer binnen de kortste keren wordt, krygt de Nederlani bouwer straks een dubbelt werken. Wij spraken over deze ir. H. Rietberg, directeur tuut voor Rationele SuikeU Bergen op Zoom. Dit instil dagelijks vele monsters vq geheel Nederland en is co hoogte van de toestand v; in elk district. Ondanks d< ten van de boeren spreekt van een „matige toestand kerbieten". Hoewel de suikerbieten veel minder zijn dan in c ren, hebben ze naar zijn niet zo'n directe schade va weer ondervonden als b.^ en de aardappelen. De ziek ten is ook nog niet opgetrei de groei minder. Dit is he de vele regen, de weinig schijn, waarmee dan weer de lagere temperaturen. Sinds 1933 heeft het in.4 lijks de hoeveelheid regen peratuur te Bergen op Zo Viel daar normaal vanaf middelde hoeveelheid van in de maand juli, de afge viel er maar liefst 153 mrrL uren zonneschijn te Berge bedroeg in juli 123, terw normaal zou zijn geweest delde temperatuur van dfij maand was vijftien grader maal 18,5 graden. Vooral de laatste tien dagen vait veel te koud. (ZIE VERDER PAG) SCHEPEN en vliegtuigen, teiren op grote schaal gezo 69 ton metende Zuidafrika vaartuig „Dunlace" dat se met 21 man aan boord in deel van de Atlantische Oil vermist. PREMIER Jozef Cyrankiew len komt 9 september op van president De Gaulle e naar Frankrijk. Weersverwachting, met door het K.N.M.I., geldig avond: Buien, afgewisseld door gen. Harde tot stormachi. den tussen zuidwest en n Koel weer. Vandaag: zon onder 2( Maan onder 23.16 uur. Morgen: zon op 5.05 uur. 14.00 uur. Het weer in Eu (Rapporten van gistera Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht be\| licht beil zwaar bë onbewoll regen regen zwaar bc zwaar be zwaar bc regen licht be\ zwaar be half beu half bev zwaar bc onbewol zwaar be. geheel b zwaar be onbewoll licht be\ onbewoll niet ont zwaar bc licht be^ onbewol onbewol onbewoh

de Stem | 1965 | | pagina 8