Nieuwe depressies komen op ons af Nederlandse bus in de Moezel twintig passagiers gewond Amerikaanse basis Da Nang geïsoleerd eggejaagde vrouw weer terug LES VOOR BOUWVAKKERSTRADITIES ZIINER OM GEBROKEN TE WORDEN acties van Vietcong Kleuter dood na val uit flat Drukte Inbreker dreigt politie met pistool Nat en koud Tilburger (38) brak nek in toiletraam SPORTFEITEN China helpt Indonesië aan kernbom DAGBLAD VOOR ZEELAND Goede Duitser voor VARA-tv Later regen SNELLE HULP IN EIGEN LAND RECTOR ZUSTERS VAN LIEFDE „ER IS GOED TE Inbrekers stelen voor dertig mille kleren MALEISISCH BLAD 105e JAARGANS No. 24958 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, 1. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 2 AUGUSTUS 19A5 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, exd. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers ,20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Aan de Zeeuwse stranden was de „aflossing van de wacht" duidelijk merkbaar. De bouw vakkers gingen naar huis, anderen namen hun plaat sen in. (Van onze correspondent in Bonn) DüSSELDORF Op zijn 66e verjaardag wil de V.A.R.A. de van zijn ouderdomsrente van 175 mark per maand in de Brunnenstrasze 35a in Düsseldorf levende Ernst Bruno Motzko in zijn woning be zoeken. Motzko kwam het eerst in het nieuws door een serie artikelen in de Westdeutsche Allgemeine Zei- tung, onder de titel „Helden zon der orden", met als ondertitel „Duitsers, die joden verborgen". Redacteur Michael Lentz schil derde de geschiedenis van deze uit Ober-Silezië stammende politie man, die vier mensen het leven redde, die waren bestemd voor de gaskamers in het vernietigings kamp Birkenau. Allen overleefden de oorlog. De Polen wezen Motzko uit. Zijn familie overleefde de oor log niet. Achttien jaar lang vocht hij voor een gepaste schadevergoe ding. Hij moet rondkomen van 175 mark ouderdomsrente per maand. Motzko heeft alles wat hij bezat 85.000 Reichsmark opgeofferd om zijn vier beschermelingen in leven te houden. OP DE AMERIKAANSE ambassade in Quito, de hoofdstad van Ecuador, is een bomaanslag gepleegd. De schade was aanzienlijk. Een zelfde soort aan- slag op het Amerikaanse consulaat in Singapore kon tijdig worden verijdeld. KONING Jigme Dorji Wangtsjoe van het in het Himalaja-gebergte gelegen koninkrijk Bhoetan is aan een moord aanslag ontsnapt. Er werd een schot op hem afgevuurd en een handgranaat naar hem geworpen. EEN rokend peukje is gistermiddag oorzaak geweest van een brandje in de trein Rotterdam-Eindhoven-Venlo. Een heel compartiment en een gangetje brandden uit. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Geleidelijk van het westen uit toe nemende bewolking, gevolgd door regen. Aanvankelijk nog matige, maar later tot krachtig en aan de kust mogeljjk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 17 tot 20 graden. Vandaag: zon onder 20.28 uur Maan onder 22.59 uur. Morgen: zon op 5.04 uur. Maan op 12.44 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen hinsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. zwaar bew. 17 licht bew. 18 regenbui 18 licht bew. 17 onbew. 15 zwaar bew. 20 regenbui 18 half bew. 20 regenbui half bew. 20 half bew. 20 regenbui 21 onbew. 30 zwaar bew. 19 regenbui 20 regen 16 regenbui 18 regenbui 18 half bew. 23 regen 17 regen 14 zwaar bew. 29 onbew. 32 licht bew. 30 niet ontv. onbew. 29 niet ontv. onbew. 25 DEN HAAG (D.P.A./A.N.P./Reuter) Een autobus met 31 passagiers, af komstig uit Dordrecht en onmiddellijke omgeving, is zaterdagochtend bij Sint- Aldegond, in de buurt van Kochum (Rheinland-Pfaltz), van een tien meter hoge helling in de rivier de Moezel ge stort. Alle inzittenden konden in vel- lighed worden gebracht. Drie passa giers liepen vrij ernstige verwondingen op, maar hun toestand is niet zorgwek kend. Vandaag zullen vier van de twin tig verpleegde passagiers worden ont slagen. Vier echtparen zijn inmiddels per trein weer op weg naar huis. De autobus was in botsing gekomen met een tankwagen, opzij gevallen en de helling af gekanteld. Tegenwoordig heid van geest en een grote dosis hulp vaardigheid konden echter een ramp voorkomen. Direct na het ongeluk sprong de chauffeur van de tankauto, de 32-jarige Josef Suerth uit Koblenz, in het water en schopte drie ruiten van de bus in, waarna hij de passagiers naar buiten begon te helpen. Ongeveer 25 mensen, die aan het zwemmen en vissen waren, sprongen onmiddellijk in bootjes en peddelden naar de overkant, waar zij de laatsten van de 32 Nederlanders uit het wrak van de bus trokken. Inwoners van de in de nabijheid lig gende dorpen stelden hun auto's be schikbaar, waarmee de gewonden naar een ziekenhuis werden overgebracht. Daar werden 17 Duitse patiënten ont slagen om ruimte te maken voor de 20 gewonde Nederlandse vakantiegangers. De bus was met vakantiegangers van Oostenrijk op de terugweg naar Neder land. De bedoeling was dat zij zater dagavond in Dordrecht zouden aanko men. Over de oorzaak van het ongeluk viel gisteravond nog niet veel te zeggen. Vermoedelijk heeft de bus een klap gehad van da aanhanger van de tank wagen. De tankwagen miste een voor wiel, maar het was niet duidelijk ge worden of dit voor de botsing of daar na was los geraakt. De drie vrij ernstig gewonden zijn: mevrouw A. E. Versteeg-Van Doorn uit Dordrecht, mevrouw A. W. Valk - De Jonge uit Dubbeldam en mevrouw J. Gerritse - Lagerwerf uit Zwijndrecht. Zij zullen met nog een aantal andere passagiers nog geruime tijd in het zie kenhuis moeten verblijven. Zij hebben een shock en kneuzingen opgelopen. Op de Nederlandse wegen hebben het afgelopen weekeinde eveneens ernstige verkeersongelukken plaatsgehad. Zo kwam in Nieuw-Namen de 31-ja rige O. D., afkomstig uit het Belgische grensplaatsje Doel, om het leven nadat zijn wagen door een ongelukkige ma noeuvre in een sloot terecht was geko men. D„ die gedeeltelik onder zin auto terechtkwam, liep daarbi zo ernstige verwondingen op, dat hi een uur later overleed. De politie acht de mogeljjk heid niet uitgesloten dat hi heeft ge tracht een haas te verschalken, hetgeen hi met de dood heeft moeten bekopen, In Nijmegen vloog een veel te hard rijdende auto uit de bocht. De bestuur der, de 42-jarige caféhouder T. A. van Keulen uit 's-Hertogenbosch, werd uit zijn wagen geslingerd en was op slag dood. De auto raasde nog 156 meter door en sloeg daarna te pletter tegen een boom, waardoor de tweede inzit tende, de 25-jarige H. Heesakkers, even eens uit Den Bosch, het leven verloor. In Uden vloog ook een auto uit de bocht. De bestuurder daarvan, de 20- jarige soldaat A. F. Suppers uit Raven- stein, was op slag dood. Een dode en zes gewonden eiste een verkeersongeluk in Ommen. Daarbi; kwam de 64-jarige K. uit Borne om he' leven. Hi zat naast de bestuurder van een auto, die geen voorrang kreeg en als gevolg daarvan tegen een andere wagen botste. In Maastricht kostte een inhaalmanoeuvre de 26-jarige Karei Haut uit de Limburgse hoofdstad het leven. Hij reed met zin motor tegen een taxi en was op slag dood. In Varsse- veld verongelukte de 9-jarige Jan ter Maat uit Arnhem. Hi zat op een brom fiets, waarvan de bestuurder plotseling de weg overstak en door een auto ge schept werd. Bij Barneveld kwam de 29-jarige A. Vonhof uit Amsterdam om het leven. Hij was met een postkoets onderweg naar een demonstratie, toen plotseling de leidsels losraakten. Hi kwam daarbij zo ongelukkig te vallen dat hi een wiel over het hoofd kreeg. (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA Het merendeel van le metaalbewerkers en de bouw vakkers is vanmorgen aan het werk gegaan na door de elemen ten hardhandig met de neus ge drukt te zijn op het feit dat tra dities er zijn om gebroken te worden. De „bouwvakvakantie 1965", heeft zich gekenmerkt als erbarmelijk, althans wat het weer betreft. Op deze maandagmorgen moet onze weerkundige medewerker melden dat de „slechtweerfabriek" westelijk van Ierland, nog steeds op volle toeren de pressies produceert. Een onafzienbare rij storingsgebieden en depressies glijdt langs een langgerekte gordel van hoge druk, die zich uitstrekt van Florida tot Spanje, naar de geplaagde lage lan den aan de Noordzee. Wel mag, aldus onze weerkundige medewerker, verwacht worden dat er tussen de buien door gelegenheid is om de neus even buiten te steken. De sto- ringsgebieden worden namelijk geschei den door kleine ruggen van hoge druk die opklaringen meebrengen. In het afgelopen weekeinde zorgde dit weertype zelfs voor een herademing, al bleef het koud en zat er in tal van buien flink wat hagel. Gisteravond ontwikkelde zich weste lijk van Ierland een forse depressie die vandaag later op de dag vermoedelijk al wel zijn invloed zal doen gelden. Tn elk geval blijft het koud en onbe trouwbaar weer. WAGENINGEN (ANP) De politie in Wageningen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 52-jarige mon teur uit IJmuiden aangehouden, die kort daarvoor in een horlogezaak had ingebroken. De man verzette zich hevig en kon slechts met behulp van een pas serende automobilist naar het politie bureau worden gebracht. Daar be dreigde de man, een recidivist, de po litie nog met een pistool. Eerst nadat dit wapen in veiliger handen was overge gaan kon hij worden ingesloten. De in breker had op het moment van zijn ar restatie, op 100 meter van de horloge zaak, 45 horloges bij zich, afkomstig uit dit bedrijf. Hij heeft ongeveer veertig vonnissen op zijn naam staan. "Br was in het afgelopen weekeinde wel wat te merken van het eindigen der vakanties vasn een groot deel Ne derlanders. Op veel wegen ontstond een topdrukte van beide richtingen. De beruchte rotonde Oudenrijn meldde za terdag rond het middaguur een plotse ling optredende en snel toenemende verkeersdrukte. Een uur later hadden zich al files van tien kilometer ge vormd. Na vier uur nam de drukte weer snel af. Op de Zeeuwse veren was het ook druk. In Zoutelande, Dom burg, Biggekerke, Cadzand en Wester- schouwen was de „aflossing van de wacht" een voortdurend gaan en ko men van vakantiegangers, duidelijk merkbaar. Op de Zeeuwse wegen was het „regelmatig maar niet overmatig druk". De politie had wat werk met enkele kleine kettingbotsingen, maar over het algemeen verliep het in Zee land allemaal zeer soepel. Het betrekkelijk zonnige weer bracht ook veel dagjesmensen op de weg. De spoorwegen daarentegen hadden het niet overmatig druk. is de laatste maand geweest die aan de droge kant was. De hoeveelheid neer- De zojuist geëindigde maand juli moet aldus het KNMI tot de zeer natte wor den gerekend. Overal in het land is te veel regen gevallen. Gemiddeld over het gehele land genomen is ongeveer 140 millimeter neerslag gemeten tegen 77 mm normaal. Tot dusver in deze eeuw is juli alleen in 1930 en in 1942 nog natter geweest. De afgelopen maand was de vijfde te natte maand in successie, februari is de laatste maand geweest die aan de droge kant was. De hoeveelheid neer slag die in dit tijdvak van vijf maan den is gevallen, is een record sedert het begin van de metingen van de neer slag omstreeks 1850, nu 115 jaar ge leden dus. Deze hoeveelheid beloopt ruim 440 mm tegen 267 mm normaal. De temperatuur bleef belangrijk on der de normale waarde, maar in 1962 was juli nog kouder. In De Bilt wa ren 25 van de 31 dagen te koud, slechts één zomerse dag is daar voorgekomen tegen normaal zeven van deze warme dagen. Merkwaardig is dat de hoogste tem peratuur tot dusver in dit jaar te De Bilt nog maar 26 graden Celsius be draagt. DA NANG (Reuter) Leden van de Vietcong zjjn erin geslaagd de verbin ding tussen de grote Amerikaanse lucht basis Da Nang en andere plaatsen aan de kust van Zuid-Vietnam te verbre ken. Nadat zij eerst de brug over de rivier de Thoe Bon b?j Cau Lau op 20 km ten zuiden van Da Nang hadden opgeblazen, vernielden zjj later de brug by Noeoc Ngot op 25 km ten noorden van Da Nang. De Zuidvietnamese militie, die laatst genoemde brug moest beschermen, werd onder mortiervuur genomen, maar leed, volgens een Amerikaanse woordvoer der, slechts geringe verliezen. De Vietcong heeft hierdoor ook de laatste verbindingen tussen Da Nang en twee Amerikaanse marineposten te Hpoe Bai en Tsjoe Lai verbroken. Daarentegen zijn Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen het afge lopen weekeind wel dieper dan ooit doorgedrongen in Noord-Vietnam. Be halve bommen werden propaganda- pamfletten uitgeworpen. In het noor den werden het vliegveld en de ka zernes van Na San gebombardeerd, als mede een radarpost aan de kust. Vandaag zullen op Hawaii de Ame rikaanse militaire leiders bijeen ko men om de opvoering van de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Vietnam te bepraten. Aan de besprekingen zul len de Amerikaanse bevelhebber in (Van onze correspondent) BOCHOLTZ-BAAK Hoe de vooral de laatste dagen hoog oplopende ruzie tussen het bejaardencomité Bocholtz enerzijds en het Simpelveldse Zonne bloemcomité anderzijds ook afloopt; de bejaarden in het St.-Elisabethtehuis in Bocholtz zullen van het gekrakeel niet meer het slachtoffer worden. Moeder overste van het Bochoitse bejaarden tehuis ontving zaterdag van rector Van Nisselrooy, directeur van de congrega tie van de Dochters van Liefde van de H. Vincentius a Paulo in Nederland, een schrijven, waarin haar wordt bevo len de 71-jarige mevrouw Van Alphen, aan wie de toegang tot het tehuis werd ontzegd, omdat ae tegen het advies van de moeder-overste in een ziekentrl- duüm in Simpelveld bezocht, onmid dellijk weer toe te laten. Het commentaar dat rector Van Nis selrooy uit Baak (Geld.) ons zondag middag tijdens een telefonisch onder houd gaf, was schokkend door oprecht heid. „De moeder-overste van het Bo choitse bejaardentehuis is fout geweest, ernstig fout. Iets wat ze zelf volmon dig heeft toegegeven. Als zuster van liefde had ze in de ruzie tussen beide comités geen partij mogen kiezen en zeker niet moeten tolereren, dat een ziek oud mensje als gevolg van on enigheid, waar zij part noch deel aan had, buiten het tehuis werd gezet. Trouwens, als moeder-overste niet verdonderd was geweest, zou ze deze cout niet gemaakt hebben", meende rec tor Van Nisselrooy. „Welke argumenten men ook aan voert, het buiten de deur zetten van een zieke bejaarde is een fout die niet is goed te praten. In de schriftelijke te rechtwijzing aan de moeder-overste in Bocholtz hebben wij bevolen mevrouw Van Alphen niet alleen zo spoedig mo gelijk terug te halen, maar de deuren wagenwijd voor haar te openen". Aldus rector Van Nisselrooy. „Men heeft ons geadviseerd" zo vervolgde hij, „een ad vocaat in de arm te nemen om de over deze kwestie gepubliceerde onjuisthe den aan de kaak te stellen. Daar komt niets van in. Voor een slechte zaak is niet te pleiten. Wij hebben wat goed te maken, niet omgekeerd". Tot zover het commentaar van de rector. Een zuster van het bejaarden tehuis in Bocholtz begaf zich zondag middag per taxi naar Hoensbroek, waar mevrouw Van Alphen bij een nicht on derdak had gevonden. In het simpele „wij komen u terug halen", lag een wereld van spijt over het gebeurde. De bejaarde mevrouw Van Alphen heeft dit gebaar van liefde en verzoening niet van de hand ge wezen. Zij zocht haar spulletjes bijeen, nam haar stok en ging met de zuster mee naar het tehuis in Bocholtz, waar ze onder andere door de moeder-over ste, teruggekeerd van een bezoek aan haar jarige vader, hartelijk werd ont vangen. Burgemeester J. W. G. Bardoul, voor zitter van het bejaardencomité Bo choltz, was blij met de gunstige wen ding die de zaak had genomen. „Wij hadden hier al eerder op gehoopt. Zelf heb ik onder de hele kwestie veel ge-' leden. Het was immers allerminst de bedoeling een zieke bejaarde de dupe te laten worden van deze geschiedenis. Mevrouw Van Alphen zal liefderijk worden behandeld. Tegen haar bestaat geen enkele rancune. Ook van het eer der geopperde denkbeeld haar over te plaatsen, komt niets in. Wie in de hele geschiedenis ook schuld treft, mevrouw Van Alphen zeker niet", aldus burge meester Bardoul. Vietnam, generaal Westmoreland, de chef van de Amerikaanse generale staf, generaal Earle Wheeler, en de opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in de Pacific, admiraal Grant Sharp deelnemen. Op de foto: Behalve een overvloedige hoeveelheid oorlogstuig, hebben de Amerikaanse troepen, die naar Viet nam zjjn gestuurd, grote hoeveelheden voedsel in blik by zich. En dat is nu iets wat dit Zuidvietnamese jongetje wel lust. (Van onze correspondent) TILBURG De 38-jarige ongehuwde J. J is dezer dagen in Tilburg op trieste wijze om het leven gekomen. De man, die geen kans zag zijn kosthuis op de Beekse Dijk op normale wijze binnen te komen, besloot midden in de nacht te proberen via een wc-raampje een iets verder gelegen woning binnen te klimmen. Wat daarvan de bedoeling was blijft iin het ongewisse. De man deed wel meer van die vreemde dingen en was bovendien niet helemaal nuch ter meer. Hij klom door het raampje en moet getracht hebben op het plankier van het toilet vaste voet te vinden. Dat lukte niet. De man viel, maar bleef met het hoofd beklemd zitten tussen het raampje, met het gevolg, dat hij zijn nek brak en vele uren later dood werd aangetroffen. AMSTERDAM (ANP) In Tuin- dorp-Slotermeer is de driejarige Jan Frederik Meelker van de zevende ver dieping van een flatgebouw aan de .Eastonstraat naar beneden gevallen. Het jongetje werd naar het ziekenhuis gebracht en is daar twee uren later overleden. Hoewel zijn slaapkamerraam extJra was beveiligd met IJzerdraad heeft hij dit los weten te peuteren. De kleuter is vermoedelijk op de onder het raam geplaatste verwarming gaan staan en daarna uit het geopende raam gevallen, Jo de Roo, voor de tweede achtereenvolgende maal kam pioen van Nederland bij de profsl Op een knappe manier sloeg de Zeeuw alle aanvallen van bedreigende wielervrien den af en zegevierde na ruim zes uur fietsen als een groot kampioen. Zijn grootste rivaal in deze titelstrijd, Peter Post, fl„ nishte als vierde. Natuurlijk was er in Beek een welgemeende felicitatie van Jo de Koo's echtgenote Corrie. In het zwembad „De Hoge Devel" te Zwijndrecht, won nen Betty Heukels en Dick Lan- gerhorst de Nederlandse kam pioenschappen, respectievelijk voor dames en heren op de 1500 meter. Tijdens een internationaal ten nistoernooi te Santpoort ver overde Nederlands sterkste ten nisser twee titels. De meest waar devolle echter, die in het enkel spel, verspeelde Tom aan de Australiër Bob Hewitt. De Australische renner Powell won de ronde van Bavel. René Pijnen veroverde de eerste plaats van een criterium te Schijf. Rudi Liebrechts is niet alleen een fantastische schaatser, hij fietst ook hard. Dat bewees de Vlaardinger nog een keer tn Standdaarbuiten. Nederlands waterpoloteam boekte in Amersfoort een forse zege op België. De junio ren deden dat nog eens dun netjes over en klopten de Bel gische kleintjes met 10—0. „De vliegende Schot" Jim Clark veroverde de wereldtitel met zijn snelle Lotus. Op de Nürburg- ring veroverde de Schot de eerste plaats voor Graham Hill. Rusland boekte een forse over winning op Amerika in de atle- tiekinterland te Kiev. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Voor ongeveer 30.000 gulden aan textielgoederen heb ben inbrekers zaterdagnacht meegeno men uit het magazijn van een Amster damse textielgroothandel. Vermist werden 200 herenkostuums en een groot aantal dames- en heren jassen. De inbrekers kwamen binnen door een raampje in de achtermuur van het gebouw. De politie neemt aan dat de goederen via een raam aan de voorkant in een auto werd geladen. Dit raam werd open gevonden. KOEALA LOEMPOER (Rtr.). De in Koeala Loempoer verschijnende Sun day Times heeft gisteren gemeld dat communistisch China Indonesië helpt bij het vervaardigen van een atoombom. Het blad schrijft dat de beweringen van Indonesische zijde, dat Indonesië in november zijn eerste kernbom tot ont ploffing zal brengen, geloofwaardigheid hebben gegeven aan recente berichten volgens welke China erin zou hebben toegestemd president Soekarno gege vens te verstrekken, waarover moet worden beschikt om een kernwapen te kunnen maken. De bom zelf zou China echter niet ter beschikking van In donesië willen stellen. (Advertentie) repen van niet duur wel heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1