Belgen dachten met ons voeten te spelen Idealisme kweekt geen supermensen Duel is in Uruguay niet gewild meer I Uitslag Barcelona bekend Rij-opleiding in betere banen DE NIEUWE SK0DA1000 MB 0-80 km/u in ±14 sec. f5495 ISRAEL BIEDT TOERIST EEN ZONNIGE VAKANTIE KVP meent: pbo kan en moei democratischer worden Paul Hojka Andere vluchten HOFFA HOUDT ACHT JAAR menser Nèderlanc LOUIS H wvingertop"-pookschake!ing laag zwaartepunt groot remopperv!.:770 cm2 slaapbanken, laadvloer. nd met luxueuze kunstlederen bekleding JURY OMKOPEN TWEEDE BRON VAN INKOMSTEN Vaderdie lijdenè zoon doodde, voorlopig vrij BH DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 JULI 1965 De internationale uitslag van Barcelona is bekend en de eerste twee prijzen vallen in Nederland: 1. Dirk van Bommel te Rotterdam 2. VreugdenhilGeluk te Maas sluis; 3. J. Ryheul te Oostende; 4. Albert Gorin te Ramegnies; 5. Jii- lien Mathijs te Vichte; 6. Jozef Zwaenepoel te Dudzele; 7. A. Blon- deau te Ecaussinnes; 8. W. Pollig te Essen (Duitsland); 9. Jos. Ver visch te Kortrijk en 10. Paul Tos- sens te Warsage (bij Luik). De ge vreesde Hein Oostenrijk te Heinin gen, onder de Fijnaart, pakt de 11e. De Belzen dachten eens met ons voeten te spelen zei Hein maar dat is ze niet gelukt. Ook de uitslag van Dax nationaal is reeds bekend. Dit niettegenstaande de vertraging, ontstaan doordat de NPO uit spraak moest doen inzake het tijdstip van neutralisatie. Internationaal lag dit duidelijk vast: 4.30 s morgens. Nationaal moest het afgeleid worden uit de zonsop gang. Het bleek hier 4.19 te zijn. Jacobs moest tot woensdagavond half tien wach ten, eer hij zijn ploeg rekenaars aan het werk kon zetten. Toen dat startsein ge geven was, zetten zij er seffens de sok ken in en het resultaat vindt u hier: 1 Theo Degens te Heerlerheide, met dezelfde duif die een maand geleden de 2e prijs nationaal St. Vincent won, 2 A van Dijk te Geldrop, 3 J. Voorhage te Munstergeleen, 4 W. Molim te St. Geer truid, deze beroemde duif moet 's nachts te 3 uur reeds tegen de pannen van het dak gezeten hebben, idem hetzelfde van St. Vincent, ge moet ze echter maar bin nen kunnen krijgen, 5 Jos. Roks te Fij naart, 6 R. Bakermans te Geldrop, r Th. Hannes te Eindhoven, 8 K. Bissels te Berlicum, 9 C. Antens te Kruisland, 10 C. van der Velde te Boxtel, 11 Gebr, Vanhommerig te Boxtel, 12 G. van de Werfhorst te Oldebroek (bij Zwolle). 13 B. Plasschaert te Graauw, 14 J. Ok- kers te Nijmegen, 15 A. Crielaard te Zwijodrecht, 16 Jan van Tilburg te Hoo- gerheide, 17 Gerrit Schulte te Den Bosch, 18 Ant. van der Horst te Klundert, met een klepper van zijn broer Jan uit Breda, 19 J. Schellekens te Riel, 20 A. Verha ren senior te Dongen en dus niet Ant. Verhoeven, naar abusievelijk werd ge meld, 21 A. Geilings te Dinteloord, 22 P. Boudewijn te Mierlo-Hout, 23 J. Derks te Tegelen, 24 M. van de Laar te Mierlo- Hout, 25 Wiel Nolten te Geleen. Serie 2 wordt gewonnen door Martin Krauth te Meerssen, opvolger G. Loos te Valkenswaard. De duivin van Nolten die nationaal en internationaal voor alles staat, heeft voordien o,a. gewonnen: 92e St. Vincent 2125 duiven, 7öe Dax 2558 duiven, 5e St. Vincent 2802 duiven, 21e St. Vincent 2722 duiven, 3e Dax (aan achthonderd meter per minuut) 4595 duiven, 138e St. Vincent 1677 duiven, 118e Dax 3395 dui ven, 22e Dax 1563 duiven, 171e Dax 2949 duiven, 10e St. Vincent 8500 duiven plus de prijzen op korte afstand waarbij o.a. nog een 3e op Chimay De beroemdste fondduiven van Neder- land in het slechte seizoen 1964 zijn on getwijfeld die van Degens, MSolin en Roks! Daar is dit jaar gewoon geen zalf aan te strijken. En dan schakel ik nu over op St. Chis- lain. In de Bredase bond vlogen 3397 dui ven en voor de tweede maal dit jaar wint Paul Hojka 1 en 2! Dit record is een prestatie zonder weerga en het is de vraag of het de eerste vijfentwintig jaar verbeterd worden zal. In september '39 als jongen van achttien jaar, werd hij door de Russen naar Siberië gevoerd, veertien dagen rammelen in een doden trein. De temperaturen waren veertig graden onder nul maar hij overleefde het. Een jaar later werd hij op transport ge steld naar een krijgsgevangenkamp in Duitsland, hij kwam terecht in Bruns- wijk. Met twee vrienden slaagde hij erin te ontvluchten via Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Joego-Slavië en tenslotte via Malta in Noord-Afrika te geraken. Hoewel altijd een flinke, gezonde kerel woog hij toen nog negenentachtig pond. Na zijn herstel werd hij ingedeeld bij de eerste Poolse pantserdivisie, die onder de vlag der geallieerden zegevierend ge streden heeft op ontelbare slagvelden. De foto's van zijn Vaders beste duiven droeg hij alttfd by zich; deze gevleu gelde vrienden zijn heel zijn leven zyn enige hobby geweest. Bij zijn thuiskomst in 1945 in Polen bleek zijn vader, voor malig instructeur van de postduivendienst van het Poolse leger, vermoord te zijn; zijn moeder en zuster zyn hem gevolgd naar het westen. Zijn in de slag hij Mon te Cassino zwaargewond geraakte broer, die eveneens duivensjarel is, woont thans invalide in Engeland. soort heeft zitten waar de beroemde vooruitvlieger van Sjaan Vermeulen te Chaam van voortkomt, niet aan te klui ven, 3 A. Ermens, 4 P. Kokx, 5 Jac. Mi- chielsen, 6 A. Oomen, 7 C. Paulissen, 8 J. Verheijen, 9 J. Marijnissen, 10 A. van Dorst enz. C.C. Bergen op Zoom op Tergnier met 863 duiven: 1 A. Marcus. 2 J. van Til burg^ 3 A.J. Levolger, 4 S. van Veen, 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een studiecommissie van de Katholieke Volks Party is van mening, dat het noodzakeiyk is en dat er ook wel mogeiykheden zyn om de publiekrechtciyke bedrijfsorganisatie meer te democratiseren. Het KVP-party bestuur heeft zich achter deze opvatting gesteld. Deze democratisering zou moe ten bestaan uit een grotere inspraak van de leden der organisaties, die vertegen woordigers naar PBO-organen afvaardi gen, zowel wat betreft de aanwyzing van die representanten als wat de behande ling van de aan de orde zynde vraagstuk ken aangaat. Ook zal voortdurend moe ten worden nagegaan, of die organisaties voldoende representatief zyn. De con sumenten zullen ook hun zegje moeten kunnen zeggen. De commissie vindt het principieel aan trekkelijk, dat bestuursleden voor PBO- organen worden aangewezen via verkie zingen, zoals ook gebeurt bij het samen stellen van b.v. gemeenteraden en Pro vinciale Staten, maar de technische en praktische bezwaren hiertegen zijn zo groot, dat PBO-verkiezingen slechts in hoogst incidentele gevallen mogelijk zou den zijn. Er zit dius niets anders op, dan het bestaande stelsel te handhaven, waarbij organisaties het recht krijgen bestuurs leden van schappen aan te wijzen. De Kroon bepaalt, gehoord de SER, welke organisaties bestuursleden mogen aan wijzen. De KVP-commissie meent, dat regelmatig moet worden nagegaan, of deze aangewezen organisaties nog vol doende representatief zijn voor een be paalde groepering en of een nieuwe, tot dusver uitgesloten organisatie niet even zeer voor de b estuursbenoeming moet worden ingeschakeld. De KVP-commissie vindt, dat de le denvergadering van een aangewezen or ganisatie de afgevaardigden moet benoe men. De commissie hecht hieraan zoveel waarde, dat zij zou willen voorschrijven, dat de organisaties dit in de statuten op nemen om het benoemingsrecht te ver krijgen. De organisaties moeten het be leid van het betrokken PBO-lichaam ook regelmatig met de leden bespreken. De commissie legt er voorts nog eens de nadruk op, dat de bestuursleden van een schap, ook al hebben zij „zonder last of ruggespraak" zitting, wel degelijk over leg mogen plegen met de organisaties, die hen hebben afgevaardigd. De term „zon der last of ruggespraak" zou dan ook moeten worden vervangen door een for mulering, waarin de eigen verantwoor delijkheid van het lid tot uitdrukking HILVERSUM (ANP) Door een nau we samenwerking tussen het Verbond voor Veilig Verkeer en de Commissie Overleg Autoryscholen (COA) is een mo derne, didactische opleiding voor ry instructeurs tot stand gekomen. De eerste cursussen, waarvoor advie zen werden gegeven door het Nederlands Pedagogisch Instituut voor het Bedrijfs leven (NTI), zullen begin volgend jaar regionaal worden gegeven. Tijdens de op leidingen zal o.a. bijzondere aandacht worden gegeven aan de vorming van de aspirant-automobilist tot een goede weg gebruiker. Bij de COA zijn ongeveer 2000 autorijschoolhouders aangesloten, die meer dan de helft van de rij-examen- kandidaten afleveren. Een tweede initia tief van het verband en de COA is de vervaardiging van modern instructiema teriaal voor theorie-avonden van auto rijschoolhouders. Dia's en films maken deel uit van een diienstpakket, dat onder de naam „verkeersveiligheid en rijstijl" zal worden aangeboden, met o.m. pro grammasuggesties voor 9 lesavonden. Verwacht wordt, dat deze nieuwe vorm van dienstverlening nog dit jaar gerea liseerd zal zijn. Aan de initiatieven van COA en Verbond wordt actief meege werkt door KNAC en ANWB. komt. De commissie vindt het voorts bij zondei' gewenst, dat een schap telkens als er een belangrijke zaak aan de orde komt, de organisiaties gelegenheid geeft hun standpunt kenbaar te maken. Ten slotte meent de commissie, dat voor re gelingen van schappen, die de positie van de consument noemenswaardig raken, een verplichte raadpleging van consu mentenvertegenwoordigers moet plaats vinden. In het instellingsbesluit van het schap zou een daartoe strekkende rege ling moeten worden opgenomen. Zwaar is de prijs die talloze van deze strijders voor de vrijheid hebben betaald. Hojka woont sinds 1946 in Breda, is hier getrouwd en heeft zich opgewerkt tot ''hef van het atelier op een confectie fabriek. In de duivensport is hij thans de meestbesproken man van de Bredase bond. I en 2 Paul Hojka met onze gelukwen sen, 3 R. van Oosterbosch, 4 Piet Lani- bregts, 5 M. van Loon, 6 Sjef Buuron, 7 M. van den Akker, 8 P. Hermus, 9 Fr. Beerens, 10 C. Jongenelen, 11 C. van Gorp, 12 H. Huybregts, 13 P. Buinsters, 14 M. van den Tooren, 15 C. Marijnissen, 16 H.J. Lammerse, 17 W. van Wanrooij, 18 C. Vrins, 19 Arn. Derks, 20 W. de Vree, 21 C. Mathijisen, 22 A.J. Borburgh, 23 A.J. Boelhouwers, 24 P. van Althuis en 25 H. van den Broek enz. C.C. Ulvenhout op St. Ghislain: l J. Smeekens, 2 Jac. de Kort, die ook de A. Goossens, 6 Fr. Schoenen, 7 H. van Hees, 8 H. Heijmams, 9 J. Tempelaar», 10 P. Dingemans enz. De Duikers te Oud-Gastel zaten met hun traotement op St. Quentirf: 1 Joh. Danen, 2 H. Schouw, 3 Gebr. Jongenelen, 4 R. Hazen, 5 en 8 H. van Oosterhout, fi G. Poppelaars, 7 9 en 10 H. Kempe naars. De Luchtbode te Dinteloord op St. Quentin met 603 duiven: 1 W. Geilings, 2 A. de Vos, 3 G. Krebbekx, 4 P. Beze- mer, 5 Jil de Zwart, 6 Nic. de Zwart, 7 Spaar de Geus, 8 Ghr. van der Wegen, 9 A.J. de Bruyn, 10 H. Boluyt enz. De Bredase Zaterdagvliegers vlogen Neufvilles: 1 B. de Ruyter, 2 C. Roks, 3 J.A. Mol, 4 M. Meesters, 5 L. van Beek, 6 A. Knobel, 7 B. Damen, 8 C. Beerens. 9 H. van Dartel en 10 A. Roo vers enz. Made op St. Ghislain: 1 L. Schellekens, voor de tweede maal dit seizoen de hoofdprijs en nog geen jaar duiven, 2 B. van den Broek, 3 H. Weiten, 4 J. van Gils, 5 H. Diepstraten, 6 en 7 de watervlugge Jan van Gurp, 8 A.J. van Steen, 9 J. van Gils Pzn., 10 Jac van den Elshout enz. Tot slot nog twee uitslagen van Dax. Etten en Leur, eerste duif 6.44; 1 M. Dirks met hetzelfde duifje dat ook van St. Vincent de hoofdvogel afschoot, 2 J. Huybregts, 3 P. Oomen, 4 en 6 A. van de Lindeloof, 5 G. van de Goolberg, 6 A. Lazeroms, 7 A. Martens, 9 J. Baggen, 10 D. Rijkenbarg enz. Concoursbond Zuid-Beveland, eerste duif 5.04: 1 en 5 P. Rijk te 's-Heerenhoek, 2 Joh. Meijer te Hansweert, 3 Joh. Janse te 's-Heerenhoek, 4 G. van Strien te Wol- phaartsdijk, 6 H. Janse te 's-Heeren- hoek, 7 C. Clement te Krabbendijke, 8 M. Minnaard te Krabbendijke, 9 F. van de Kreeke te Hansweert, 10 L. van de Klooster te Lewedorp enz. J. A. van Langevelde te Krabbendijke pakt tussen 7 en 8 uur zes duiven. Allemaal goeie, DEN BRUINEN (Advertentie) SKODA-DEALERSGarage I. J. ADRIAANSEli, Oude Stad 16, Oostburg, telefoon 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Deltastraat 10, Nieuwerkerk, telefoon 482 Sarage C. M. G. GAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, telefoon 2030 Gar. ZEELAND, J. Sukkel, Rotterd. kade 59-63, Middelburg, telefoon 2057 Rayon Hulst: Automobielbedrijf F. BOGAERT, Gravenstraat 293, Clinge, telefoon 2190 OO0R MIGNON 6,EBERHART.- 14) „Er zijn hier vanavond zevenender tighonderd mensen en iedereen wil u de hand schudden. Ik snap niet hoe u dat lapt. U ziet eruit of u het leuk vindt." „Dat vind ik ook" had Martha ge zegd. Maar tegen ae tijd dat de ze venendertighonderd enthousiastelin - gen afgezakt waren en Archie, Lem, Martha, de gouverneur en enige le den van het comité bijeengetrommeld had en in een auto geladen om naar het hotel te gaan waar ze logeerden, was Martha zó moe dat ze nauwelijks meer kon lopen. Archie had ook hun bagage verzameld. De mannen wa ren voor een slaapmutsje in een spe ciaal voor hen opengehouden bar ver dwenen. Martha was in bed neerge vallen, en in een diepe slaap gezon ken. Ze had Lem niet de kamer horen bin nenkomen. Ze merkte er ook niets van toen hij de volgende ochtend weg ging. 't Was byna middag op de donderdag voor de verkiezingen toen ze wakker werd en Lems briefje op het tafeltje naast haar bed vond. Wat slaperig keek ze er schuins naar. „Ik had niet de moed je wakker te maken. Archie brengt je naar het huis. Je hoeft niet vóór vier uur weg, doe dus kalm aan. Rust maar goed uit aan het meer. Ik kom zondag, hoop ik. In ieder geval bel ik je op. Kusjes" Het was weer regenachtig en zwaar bewolkt. Ze kroop nog eens onder de dekens en werd niet echt goed wakker voor het bijna drie uur was, toen ze plotseling overeind schoot. Om vier uur zou Archie op haar wachten. Na een paar keer diep ademgehaald te hebben, dacht ze dat ze wel in leven zou blijven, of ze zou al van dorst moeten omkomen. Ze belde het kamermeisje en vroeg zich af of mrs. Rascom al in het huis aan het meer zou zijn aangekomen. „Ik ga er graag heen", had mrs. Bascom door de telefoon tegen Lem gezegd. „Zeg tegen Martha dat ik haar donderdag al zie in plaats van maandag." Martha had haar schoonmoeder maar zo nu en dan vluchtig ontmoet in die drukke weken. Ze hadden alleen maar over de verkiezingstoernee ge praat, over wie hun zijde had geko zen, welke kranten Lem wel of niet steunden. Er werden honderden vage toespelingen gemaakt, die Martha nog altijd en veel te vaak van haar stuk brachten, maar ze leerde voort durend. „Je hebt het goed gedaan," had de gouverneur gezegd. „Ik ben trots op je." Ze was aangekleed en klaar om te gaan. Tevreden, omdat ze aan het compliment van de gouverneur dacht, Op dat moment kwam de ober binnen met haar ontbijt en een brief. „Die heeft een heer bij de receptie voor u afgegeven, mevrouw Is er nog iets van uw dienst?" Martha gaf hem een fooi. Ze scheurde de brief open. Er vielen autosleutels uit. Do krabbel erbij was van Archie. ,,Het spijt me, maar er is iets tussen gekomen. Ik moet er achterheen. Lem zegt dat je goed rijdt. Het is maar ongeveer tachtig kilometer Dver de grote weg. Ik heb een kaart je getekend, maar het is het beste even aan te gaan bij het huis dat ik met een kruisje heb aangegeven. Daar zal men je wel zeggen hoe je verder moet rijden. Archie." Hij had een kort naschrift toegevoegd. „Als je je rijbewijs niet bij je hebt, zal iemand van de garage je rijden. Dat heb ik geregeld. De garage is naast het hotel." Onder het eten keek ze op 't kaartje. Het was haastig met potlood neerge krabbeld op postpapier van het hotel en de zaak leek eenvoudig. Tenminste zestig kilometer rechttoe rechtaan langs de hoofdweg en naar rechts af slaan bij het bord naar [Bascom Bay. Daarna begon de weg naar het meer door het landschap te kronkelen, maar Archie had een huisje getekend bij een hoek waar blijkbaar verschei dene wegen op uitkwamen en er een kruisje bij gezet en de naam Stenson. Stop daar. Natuurlijk zou ze zelf rijden. Ze had haar rijbewijs in haar portefeuille in haar tas. Ze aarzelde geen ogenblik. Het leek wel of de druilerige regen nooit zou ophouden. Hoe vlugger ze vertrok, hoe beter. Ze belde om een kruier, trok haar regenjas over haar pakje aan en hoorde bij de receptie dat de rekening naar „gouverneur Bascom" gestuurd moest worden, zoals de re ceptionist opgewekt zei. „Hy zal het tenminste gau-w zijn." Toen keek hij een beetje raar en bloosde en schoof een krant die hij had zitten lezen, onder de tafel. Martha zag er echter iets van en begreep waarom hij bloosde. Want het was de krant die vierkant tegen over Lem stond en vurig zijn tegen stander, John Henty, aanhing „Uw auto staat voor", zei hij, nog steeds een beetje blozend. „Ik zal u even voorgaan." Martha bleef een ogenblik bij de krantenstandaard staan om een paar kranten te kopen. De receptionist hielp haar in het kleine buitenlandse autootje en bekeek het nieuwsgierig. j Hij zorgde ervoor dat haar koffers j achterin werden gezet en bleef bloots- hoofd in de regen staan om haar aan- wijzingen te geven hoe ze uit de stad op de grote verkeersweg moest -ko- men. Voorzichtig voegde ze zich in het verkeer en volgde de gegeven aan- wijzingen op. Voor ze de grote weg opzwenkte, reed ze naar een parkeer- strook en keek vlug de kranten door. De bevriende kranten waren enthou- siast. De oppositionele pers was, naar het haar voorkwam, zo bijzonder hef- j tig dat dat alleen al wees op een ge- voel dat John Henty verslagen zou worden. Je moet geen aandacht aan J de kranten besteden, had Lem gezegd J „Maar het lijkt zo'n zo'n verbeten j campagne," had Martha geant- woord. j Lem had haar verteld dat a^e cam- J pagnes een bittere strijd waren, voor- ai tegen het einde. Het wordt dan echt een gevecht op leven en dood. Maiar daarna wordt alles weer koek en ei, dat zul je zien." Ik constateerde in myn vorige by- drage van onze rubriek, dat het mogelijk moet zyn een inzicht te krygen in het ziekteproces, dat het huisartsenberoep doormaakt, door na te gaan welke bezwaren (ik noemde het „struikelblokken", welk woord u nog vaak zult tegenkomen) er kunnen zyn, die de afgestudeerde arts er van weerhouden het huisartsenpad op te gaan. Ik moet hierbij voegen, dat deze vraag ook geldt voor de talrijke praktizerende huisartsen, die hun werk vaarwel zeggen en een „betrek king" aanvaarden als schoolarts, reva lidatiearts, contrólearts enz. Als het mogelijk zou zijn bovenbe doelde bezwaren op te heffen (eventu eel te verkleinen), dan zou daardoor een nuttige bijdrage geleverd zijn aan de genezing van het ons bezighouden de ziekteproces. Na persoonlijk contact met enkele van beide bovengenoemde groepen artsen, en na kennismaking met de vrij om vangrijke literatuur rondom dit pro bleem, wil ik nu (steunend op een jarenlange eigen ervaring als huis arts) proberen dit min of meer neteli ge vraagstuk te benaderen. Ik ontveins mij daarbij geehszins, dat niet altijd alle „(te) lange tenen" zul len kunnen worden ontweken. Ik steek dus van wal. Eerste „struikelblok". Het eerste struikelblok noemde ik al, toen ik uitvoerig inging op de ver schuiving in de huisartsentaak van belangrijke naar minder belangrijke ziektegevallen. Laat ik beginnen met te zeggen, dat het volkomen begrijpe lijk is, dat het vaak (vooral voor de ouderen huisartsen) mbeilijk is die verschuiving; te aanvaarden. Het pleit eigenlijk voor hun idealistische opvat ting van hun taak, dat zij door deze gang van zaken een te geringe bevre diging vinden in hun medische werk. Als verstandige mensen zullen zij ech ter begrijpen, dat (door de vooruit gang van de medische wetenschap) deze ontwikkelingsgang niet kan en ook niet mag worden tegengehouden, op straffe van ernstige tekortkomin gen in de zorg voor de volksgezond heid. Maar evenzeer zullen $ij oog moeten hebben voor 't feit (ik wees er al eerder op), dat door bovenge noemd verschijnsel het huisartsen ambt niet „minder waard" zal gaan worden, maar „anders dan vroeger" zal worden. Naast de taken die geheel of gedeelte lijk zullen komen te vervallen, zullen er blijyende taken zijn, die nu inten siever kunnen worden uitgevoerd en (vooral dit is van belang) zullen er nieuwe taken ontstaan, waarop de huisarts zijn „medicus-zijn" volledig kan uitleven. Ik kom hierop nader te rug, al? ik ga proberen in concrete vorm mijn visie te geven op de taak van de huisarts in de toekomst. Ik zou niet volledig zijn, als ik bij de bespreking vah dit eerste struikel blok geen aandacht zou schenken aan het vraagstuk van de verhouding tussen huisarts en specialist. Dat deze verhouding haar stempel drukt op het bovengenoemde verschuivings proces is zonder meer duidelijk. Zouden er in die verhouding huisarts specialist niet zodanig veranderingen tot stand kunnen komen, dat dit eer ste struikelblok tot geringere omvang zou worden teruggebracht? Dit zowel voor de huisarts als voor de specialist zo uitermate belang rijke vraagstuk, wil ik graag later in een afzonderlijk artikel belichten. Hiet tweede struikelblok lijkt op het eerste gezicht wel wat vreemd. In een van mijn vorige artikelen heb ik de vraag gesteld, of er voor de huisarts (gezien de steeds groter wordende „run" op de specialisten) nog wel een voldoende dagtaak overbleef. Ik heb toen gewezen op een toename van het aantal „behandelingsgevallen" voor de huisarts door de werking van het zie kenfonds en van de sociale wetten. Deze toename is nu blijkbaar (mede ook door de steeds stijgende „wei standsgrens" voor de toelating tot het ziekenfonds) zó groot dat ons tweede struikelblok ..overbelasting" moet he ten. Ik bedoel hier dan de lichamelij ke „overbelasting", die het gevolg is van een te zware dagtaak van de huis arts. Een te groot aantal patiënten vraagt dagelijks de hulp van de huis dokter, waarbij (laten we het maar gerust zeggen) menige huisarts van de ene verbazing (om niet te zeggen verontwaardiging) in de andere valt om de futiliteiten, waarvoor hij (zelfs ook 's zondags en in de nacht) wordt ontboden. Wanneer we daarbij het feit voegen, dat vele ziektegevallen mèèr en grotere zorg (dus mèèr bezoeken van dé huis arts) vragen dan vroeger, wanneer we bedenken dat er in onze moderne sa menleving veel geestelijke spanningen zijn, die tot ziekteverschijnselen aan leiding geven (dus wèèr mèèr bezoe ken van de huisdokter) en als we dan nog denken aan de bevallingen, die de huisarts moet leiden (ten koste van zijn zo hoognodige nachtrust), aan zijn laboratoriumwerk (bloedonderzoek, urineonderzoek), aan het bijhouden van zijn vakliteratuur, ja dan be grijpen we de klacht van een huisarts die schoolarts is geworden„ik, ik kon dat echt allemaal „niet aan", het maakte mij kapot". Wat kunnen we hieraan doen Natuurlijk kunnen al deze bezwaren niet weggenomen worden. De verant woordelijkheid van de ouders brengt mee, dat zij bij ziekte in hun gezin de huisarts ontbieden? ook al heeft deze het nóg zo druk. Maarwél kunnen (om niet te zeggen moeten) de patiënten proberen zich in te denken in dé situatie van hun huisarts, die vaak van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in de weer is om aan alle „oproepen" te voldoen. Zij kunnen meewerken door hun bood schappen vóór het vastgestelde uur door te geven (dit kan de huisarts een dubbele rit besparen), door de dokter - zo min mogelijk buiten spreekuur te bezoeken („lastig te vallen" zei een doktersvrouw), door geen bezoek aan te vragen voor gevallen, die op het spreekuur behandeld kunnen worden, door niet voor elke kleinigheid aan de telefoon te gaan hangenT door te be grijpen, dat de dokter niet overal te gelijk kan zijn („dat is de derde keer dat die man opbelt voor zijn kind, dat 39 graden koorts heeft; zou je 'm niet" zei diezelfde doktersvrouw eens), door niet direct de pose van „ver waarloosd worden" aan te nemen, als de dokter eens iets vergeet (ook hij is maar een mens) enz. enz. Dat de lichamelijke overbelasting vooral in de grote steden een rol speelt in het huisartsenbestaan, blijkt uit een artikel in „medisch contact" met als kop: „uithijgen en opnieuw beginnen". In dit artikel wijst de schrijver op de lichamelijke inspan ning van de huisarts bij de bezoeken in de flatgebouwen zonder lift, en hij heeft berekend, dat deze huisarts in een drukke periode (bijv. een griep epidemie) per dag zoveel trappen loopt, dat hij vijf maal de Dom van Utrecht zou kunnen beklimmen. Laat ik ten slotte eerlijk zeggen, dat ik de kop van een artikel jn het tijd schrift „Pols" n.l. „huisartslaatste slaaf', wel wat overdreven vind. U zult bemerkt hebben dat ik bij de bespreking van de lichamelijke over- belasting van de huisarts het accent sterk gelegd heb op de rol die de pa tiënten hierbij spelen maarspeelt de huisarts zelf hier ook een rol Om deze vraag te beantwoorden, zou ik willen vaststellen, dat er in onze tegenwoordige samenleving een ande re mentaliteit is ontstaan bij de (voor al jongere) mensen. De zakelijkheid, de hardheid,, de „kil- te", die er ontegenzeggelijk leeft in deze samenleving, heeft noodzakelij. kerwijze tot gevolg, dat er bij de mo derne (vooral jonge) mens géén of een geringere bereidheid bestaat tot het leveren van topprestaties. Men beperkt zich bij de uitvoering van een opgelegde of een zelf-opgenomen taak tot een zakelijk-geregelde minimum prestatie. Zelfs dan nog is men er gauw „mee an", voelt men zich gauw „gaar" en men is toch zo vaak, „ecbt aan vakantie toe". Geldt dit ook voor de (jonge) huis arts Natuurlijk zijn er pas afgestu deerde artsen die weten, dat zij licha melijk niet opgewassen zijn tegen de hardheid van het huisartsenberoep en er dan ook (volkomen terecht) niet aan beginnen. Er zijn er ook, die in jeugdige over moed (gepaard aan een weldadig idea lisme) het huisartsenpad op-snellen, om na korte of langere tijd te ontdek ken, dat zij hun lichamelijke kracht/ hebben overschat en moeten capitule. 1 ren (hoe vele Tour de France-renners sneuvelen op de steile hellingen van Tourmalet en Aubisque). Maar (en deze vraag is klem mend), zijn er onder de pas afgestu deerde artsen velen, die het huisart senwerk lichamelijk wel aan kunnen en toch geen huisarts t worden, omdat zij de weg van de minste weerstand kiezen en liever een ander (minder lichamelijke eisen stellende) medische richting inslaan Zou deze vraag bevestigend beant woord moeten worden (persoonlijk ben ik geneigd dit inderdaad te doen) dan zou er een betreurenswaardige verzakelijking opgetreden zijn in het huisartsen-beroep, ten koste van een idealistische instelling. Enwaar het dan dus een mentali- teits-verandering zou betreffen, zou de therapie (maatregelen ter verbete ring) zeer moeilijk zijn. Des te meer is dit het geval omdat men eigenlijk het verschijnsel van de lichamelijke overbelasting van de huisarts niet af zonderlijk kan bekijken, maar dit moet zien in samenhang met de gees telijke en de medische overbelasting. Zijn deze twee ook struikelblokken Hierover (en nog over andere „strui kelblokken") in een volgend artikel HUISARTS CINCINNATI (UPI) Het hof van beroep in Cincinnati, Ohio, heeft een stemmig de acht jaar gevangenisstraf be vestigd, die de president van de Ameri kaanse transportarbeidersbond James Hoffa zijn opgelegd wegens pogingen om leden van een gerechtelijke jury om te kopen. De uitspraak van het hof van beroep wordt binnen twintig dagen van kracht, tenzij Hoffa besluit tot beroep bij het opperste gerechtshof, wat hij vermoede lijk doen zal. Hoffa werd op 12 februari 1964 in Chat tanooga, Tennessee, tot acht jaar ver oordeeld, omdat hij de jury had willen beïnvloeden, die hem berechtte voor een vergrijp in Nashville, Tennessee, twee jaar tevoren. Hoffa, die beweert, dat hij in Chatta nooga geen onpartijdige berechting heeft gehad, was in Washington toen het hof van beroep zijn gevangenisstraf en boe te van 10.000 dollar bevestigde. MONTEVIDEO (UPI) Een duel om persooniyke of politieke eer te verdedi gen is in Uruguay, zelfs al is het In dit land (het enige ter wereld) wetteltfk toegestaan, aan het uitsterven. Sinds acht jaar heeft in Uruguay geen wetfceiyk duel meer plaatsgevon den, hoewel het er soms niet ver vanaf Is geweest. Politici en uitgevers hebben hun be drevenheid in het zwaard vechten en pis toolschieten voor alle zekerheid voor zich weten te houden Twee hindernissen heb ben het duelleren beperkt, ondanks zijn wettelijke sanctie. Een ervan is automa tische excommunicatie door de Katho lieke Kerk. De ander is, dat in de wet die het duel toestaat, een regeling is opgienomen die bepaalt dat door een rechtbank moet worden beslist of iemands eer in twijfel is getrokken. Vorige maand heeft de rechtbank een duel voorkomen dat zou gaan tus sen sen. Washington Guadalupe, uitge ver van het diaigblad El Debate, en mi nister van buitenlandse zaken Luis Vi- dal Zaglio. De krant had beweerd dat de grote uit gaven van het ministerie van buiten- SCHIPHOL (ANP) Het toerisme is voor het twee en een half miljoen inwo ners tellende Israël de afgelopen jaren de tweede bron van inkomsten gewor den. „Na de export van sinaasappelen brengt het toeristenverkeer het meeste geld in het laatje", verklaarde de heer M. de Shalitt de secretaris-generaal va** het ministerie voor toerisme in Israël. Hij arriveerde maandag op Schiphol voor een kort werkbezoek aan Neder land. „Vorig jaar brachten 250.000 toe risten uit allerlei landen een bezoek van gemiddeld 12 dagen aan Israël en be steedden 50 miljoen dollar", aldus de heer Shalit, die zijn verwachtingen voor 1965 stelde op een toename van 17 pro cent. Ieder jaar brengt de secretaris-gene raal een werkbezoek aan de elf in het buitenland gevestigde toeristenbureaus, waarvan er ook een in Amsterdam is. Thans bezoekt hij alleen de Europese vestigingen in Zuerich, Amsterdam, Stockholm, Rome, Londen en Parijs. Israël werkt aan verschillende projec ten om het toerisme te bevorderen. Zowel aan de meren van Tiberias en Galilea als in enkele plaatsen aan de kust van de Middellandse Zee, zoals Natanja en Naharta, worden de hotel accommodatie uitgebreid en de facilitei ten voor vakantiegangers vergroot. De Israëlische regering wil speciaal de aan dacht vestigen op de mogelijkheden die het land in de wintertijd biedt. In het gebied van de Rode Zee zijn de zomers veel te warm, maar in de winter heerst er een aangename temperatuur. Men kan daar rekenen op een zonnige va kantie. Tevens worden in tal van kibboets ont- vangsthuiaen gebouwd, die veel gelijke nis vertonen met motels. Mensen, die gaarne iets van het land zelf willen zien, kunnen op deze manier tevens kennis maken met de gemeenschap van een soort motels gebouwd, kibboets. Er zijn thans reeds 17 van dit Van de kwartmiljoen toeristen die vo rig jaar een bezoek brachten aan Israël kwam een-derde uit Amerika. De Fran sen en Engelsen maken respectievelijk voor 18 en 15 procent deel uit van de toeristenstroom. Het Nederlandse aan deel bedraagt ongeveer 4 procent. Vorig jaar trokken ruim 7000 Nederlanders naar Israël. „Dit jaar verwachten wij er zelfs 10.000", vertelde de heer A. Arad, directeur van het Israëlisch na tionaal verkeersbureau in Amsterdam, die op Schiphol aanwezig was om de heer Shalit te begroeten. „Dit hopen wij althans te bereiken door de goedkopere Ite-reizen van Nederland naar Israël, die per 1 juli j.l. voor het eerst zijn inge voerd. Hiermee wordt de reis per boot, die veel langer duurt, minder voordelig. Tot nu toe maakte reeds driekwart van de reizigers naar Israël gebruik van het vliegtuig". De heer Arad, die tevens vertegenwoordiger is voor België en Luxemburg, vertelde voorts dat een groot gedeelte van de toeristen te vin den zijn onder de 20.000 thans in Neder land wonende joden. Ook zijn er veel mensen, die voor wetenschappelijke of godsdienstige doeleinden naar Israël rei zen. lamdise zaken en de reizen van Vida: Zaglio niet in het belang van het land waren. De krant had de pers nog maar w' verlaten, toen de minister zijn secondac ten naar Guadalupe stuurde om hem d< handschoen toe te werpen. Deze nan de uitdaging dapper aan. Toen kwam de rechtbank in actie maakte uit dat de puiblikatie een kritische beschouwing op het hele:: van de minister, dan een schending va:, zijn eeir was geweest. Het duel kon dus niet doorgaan. Vidal Zaglio en Guadalupe zoude: I de rechterlijke uitspraak naast zich nw-' hebben kunnen leggen en het duel het geheim uit kunnen vechten, maa: hiermee zouden ze gevangenisstraf ris keren. De wet, 45 jaar geleden aangenamer- is een kopie van de Franse wet op he: duel van het jaar 1609. De enige wa pens die zijn toegestaan zijn: zwaard degen of het traditionele duel-pistoo. Bij het duel met het zwaard beslist he: eerste bloed het gevecht Met pistool iedere duellist slechts een schot toege staan. Het laatste duel heeft ln november plaatsgehad tussen voormalig presided Luis Battle Beres en generaal Juan Rivas. De reden van dit duel was dj' de krant van Battle Beres kritiek had uit geoefend op het beleid van de genera*. Het laatste duel waarbij een dode j betreuren viel was in 1920. Dit duel met pistolen uitgevochten, en ging dezelfde reden. Een lid van het Argentijnse cooP heeft onlangs nog zijn twee secondary met een uitdaging naar twee aiidej congresleden gestuurd, doch dezen ben alle enmaar om de uitdaging r Het werd aan het publiek overgela'E uit te maken wie het meest ont#r lachen. PONTYPOOL (UPI) DeMSmI Arthur Gray uit Pontypool in die wordt beschuldigd van het van zijn I2-jarige aan kanker W® zoon Richard, is tegen alle gew®0"™ op borgstortimg vrijgelaten. De zoon van Gray had kanker sot ruggegraat, kon zijn armen en?e niet meer bewegen en leed koft dood veel pijn. Een familielid, da tuigde, zei, dat de jongen eens rat gezegd had, dat hij wilde Gray zelf heeft in een verklaring de politie gezegd: „Het Jl'&t ft Richard uit zijn ellende wfjA Oer wilde, dat hij in zijn slaap thuis zou ven. Hij is heel rustig gestorven Aan de vrijlating op borgstelling wj Gray is de voorwaarde ver^"SLhia- hij zich in een ziekenhuis^ooder psy^ da! Oorlog (1964) i trasche behandeling stelt. Hij' Shrewsbury terechtstaan. Het liefelyk heuve landschap van de Fr waar in de oertyd d« metis in thans nog ove zichtbare holen leefde jaren sterk in trek bi Nederlanders, die er vakanties willen komen er ook, de Hollandse re beid moe, een zonnige beleven. Als wij ter plaatse w loopt 't aantal Nederlaj omgeving van Les Eyzi Magnonniens ontdekt i caux en Rouffignac, wa ste prehistorische schil dén, een van de overal verspreid liggende oude derijtjes aangeschaft en blijf opgeknapt heeft, a duizend toe Onder deze ook de Enschedese inte ttujyiaar J. Vismans, d| c? Som .van bet tussen fet-"Cyprien gelegen dor ..propriété" bezit. Meyr SS®* huizenconglome? tweehonderd menlen w. agrarisch tadmg van de sy caféwl,fr (t6vens hoefs twtf?^derAen Esso-pom zwarte snor Ma^ die STSgSffi; SSebeSle«n <£ar Carnaval (1963)

de Stem | 1965 | | pagina 6